Veenendaals dagblad Regeringssteun voor mammoetdok van Yerolme verwacht Buiten Camping van oude bussen Loonakkoord voor Brits spoorwegpersoneel Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei na zware Man vechtpartij doodgestoken Twee Turken overreden met dragline HAGENAAR VOOR ZIJN WONING VERMOORD Regeringspartij gescheurd in Rhodesië Reisdeviezen Vreemde valuta Reischeques SANDY SHAW ARRIVEERDE GESCHOEID... Longcomplicatie bij Blaiberg Veenendaalse in zwembad verdronken Tank in Frankrijk in kleine steden ROEMEENSE VERSTEKELING NAAR HUIS Nasser krabbelt alweer terug Kiesinger wenst E.E.G.-top bijeen Nederland koopt Europese vliegtuigen voor marine VEENENDAAL Boodschap Paus aan Wereldraad Onweersachtig VREES IN AMSTERDAM VOOR MASSA-ONTSLAG BIJ ND SM SPEELT BELANGRIJKE ROL Luchtje Vroeg ingelicht „Niet levensvatbaar" NEDERLAAG VOOR EXTREMISTEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine *annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 6 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I57 ROTTERDAM Om acht uur gis teravond is in een woning in de Rot terdamse Vletstraat het lijk van een 30-jarige buitenlandse arbeider gevon den. De man was met verscheidene messteken om het leven gebracht. De man, een Marokkaan, woonde samen met twee landgenoten, zyn twee medebewoners waren gisteravond ver dwenen. In alle kamers van de woning moet een zwaar gevecht hebben ge woed. Het slachtoffer had messteken in ge zicht, borst en buik. In de chaos is een bebloed mes gevonden. Het lijk werd ontdekt door de heer J. van Engelen, verhuurder van de wo ning. Htj had geld by de buitenlanders willen ophalen. De recherche beschikt over een ge tuige uit de buurt, die omstreeks zeven uur vrijdag een onbekende man het huis aan de Vletstraat heeft zien binnengaan. De politie weet echter niet of zij hou vast heeft aan deze verklaring. HEESCH Gistermiddag zijn tijdens de pauze by werkzaamheden van de Ne derlandse Gasunie in Heesch twee Tur ken om het leven gekomen. Achter een dragline lagen de twee Turken te rusten. Een Fransman klom op een dragline en ging er mee rtyden. Hij raakte daarbij de twee Turken, die zodanig gewond werden, dat zij ter plaatse zijn overleden. De technische re cherche van de rijkspolitie en de arbeids inspectie stellen een onderzoek in. De slachtofefrs zijn de 32-jarige Ab- doela Kabakijer, uit Den Bosch, vader van vijf kinderen, en Ali Bagdelia uit Oss, 33 jaar oud en eveneens vader van vijf kinderen. Een derde Turk ontsnapte ternauwer nood aan de dood. De Franse bestuurder van de 40 ton zware dragline had de mensen aanvan kelijk niet opgemerkt. Pas op het laatste moment zag htj hen, doch toen kon hy het gevaarte niet meer tot stilstand brengen. r^at het konijnenvolk ooit zou door- dringen tot de veelbesproken „vrije" levensruimte der leeuwen van het Arnhemse Dierenpark, geloof ik nauwelijks. Niet, omdat ze bang zijn voor de rondsnuffelende bewoners, want in de meeste gevallen kunnen de rappe witpluimen de dans wel ont springen, terwijl voorts geen leeuw een konijnenhol zal uitgraven. Eerder zullen de robbies afgeschrikt worden door de scherpe roofdieren- lucht in het wild levende schepse len reageren sterk op de aanwezigheid van roofvijanden, ook al zagen ze er in hun ganse leven nooit een én door de mest met zijn penetrante geur. Enige jaren geleden nam het Itbon reeds proeven, die moesten uitwijzen, hoe hazen, wilde konijntjes, herten en reeën erop reageerden, wanneer land- bouwakkers, vUegbases enz. door hun bezoek schade leden. Het bleek, dat de dieren in het algemeen een grote afkeer voor deze merkwaardige bar rière aan de dag legden. Voor het verdrijven van wilde ko nijnen, die zeer hinderlijke pijpen en holen groeven in de grasmat van de vliegbasis Woensdrecht, werd de me thode eveneens met succes toegepast. Op het landingsterrein van de helikop ters betekenden die ondermijningen een niet te onderschatten gevaar, dat door leeuwe- en tijgerexcrementen volkomen bleek te kunnen worden be zworen. Eigenaardig, dat op wolve en jakhalzemest nauwelijks werd ge reageerd. Het zeer goedkope bestrijdingsmid del behoeft in de winter slechts lx per drie maanden en 's zomers 2x per drie maanden te worden toegepast. Als de konijnen zich weer op het gras verto nen, is dat in Woensdrecht het teken dat het luchtje eraf is. 6/7 '68 A. B. WIGMAN DEN HAAG De werf van Verolme krijgt vermoedelijk als enige financiële steun van de regering voor een mammoetwerf. De minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, is gisteren door de ministerraad gemachtigd op korte termijn een beslissing te nemen. De werkgelegenheid in Amsterdam zal in de overwegingen van de minister worden betrokken. Deze uitspraak wettigt de verwachting dat de heer Verolme de gevraagde kre dietgarantie zal krijgen. De regering wil ten koste van alles voorkomen dat de heer Verolme zijn bod op de aan delen NDSM intrekt en de ^ster dam se werf gezien de wankele fi nanciële positie moet sluiten. Een woordvoerder van de gemeente Amsterdam deelde gisteren mee dat burgemeester Samkalden in een zeer vroeg stadium is ingelicht over de si tuatie by de N.D.S.M. Hy zei niet te weten of de burgemeester zich over een eventueel dreigende sluiting van de N.D.S.M. tot de regering heeft gewend. Door een faillissement van de grote Amsterdamse werf zouden ruim vier duizend mensen zonder werk zyn ge komen. Het staat vast dat men in Amsterdam de massale demonstraties heeft gevreesd. Voor minister De Block is de zaak er intussen wel eenvoudiger op gewor den nu de nieuwe combinatie van Wil- ton-Fijenoord en Ryn-Schelde heeft laten weten, dat zy voor haar nog te bouwen werf op de Maasvlakte niet lan ger op regeringssteun rekent. Zij heeft de minister gevraagd een kredietgarantie te geven aan de com binatie Verolme-N.D.S.M. op voorwaar de dat dit concern zich op Rozenburg slechts met nieuwbouw van mammoet schepen zal bezighouden. Wilton-Fyen- oord en Rijn-Schelde willen zich met hun Eurodok tot de reparatie beperken. De directie van Wilton-Fyenoord- Bronswerk en van Ryn-Schelde zyn er van overtuigd dat de mammoetwerf van Verolme in de Botlek geen levensvat baarheid heeft. Zij baseren dit oordeel op de gewyzig- de prognose over de grootte van het tankschip in de naaste toekomst. Vol gens deze voorspelling zal de tanker van 250.000 ton voor een reeks van ja ren het standaardschip zyn. Zy wijzen er verder op dat deze prognose het re sultaat is van studies in Japan zowel als Europa. Wilton-Fyenoord en Ryn-Schelde zijn daarom van mening dat de bouw van een dok voor schepen tot een half miljoen ton, zoals aanvankeiyk ook hun plan was, een overinvestering zou bete kenen. Met hun Eurodok van 300.000 ton op de Maasvlakte verwachten zij voor lopig ruim genoeg in de jas te zitten. De combinatie Verolme-N.D.S.M. denkt hier nog steeds anders over, want op Rozenburg biyft men alles in gereed heid brengen voor schepen tot een mil joen ton. KAAPSTAD De Zuldafrlkaanse harttransplantatiepatiënt dr. Philip Blaiberg ïydt aan een longcomplicatie, zo is in het Groote Schuur ziekenhuis in Kaapstad meegedeeld. De 59-jarige Blaiberg, die op 2 janua ri een nieuw hart ontving, werd op 1 juni in het ziekenhuis opgenomen, een dag nadat hij na een controlebezoek van zeven dagen daaruit was ontslagen. Op 11 juni werd meegedeeld dat hij aan een ernstige levercomplicatie leed. In een officieel bulletin van het Groo te Schuur ziekenhuis werd meegedeeld, dat de patiënt zich enigszins hersteld heeft van de leveraandoening, maar dat de behandelende artsen zich bezorgd maken over een later geconstateerde longcomplicatie, VEENENDAAL Tydens het zwem men in het „Bergbad" te Veenendaal is mevrouw A. J. van de Pol-Eskamp uit Veenendaal om het leven gekomen. Me vrouw van de Pol was 45 jaar oud. Over de oorzaak van het overlijden was gisteravond laat nog niets bekend. De rykspolitie te Rhenen heeft de zaak in onderzoek. Het ïykt niet onwaarschijn lijk, dat zy tydens het zwemmen onwel is geworden. DEN HAAG Naar de A.N.W.B. verneemt, staakte vrydag in de depar tementen Rhöne, Aln, Drome, Ardèche, Savoie en Haute-Savole 70 pet van de benzine-stations. In Clermont Ferrand staakte 60 pet. In Bordeaux werd maar in enkele stations niet getapt. Aange raden wordt In deze gebieden in kleine plaatsen te tanken. DEN HAAG Gisteravond om streeks 22.45 uur is in de Elandstraat in Den Haag de 60-jarige aannemer Karei de Jong voor zijn woning neer geschoten door de 19-jarige L. H. uit Den Haag. De dader is door de politie gearresteerd. Hij is portier bij het café la France, Elandstraat 18. Aanleiding tot de schietpartij zou zijn dat het slachtoffer de portier meermalen be dreigde. De heer De Jong werd door een pistoolschot vermoedeiyk in het hart ge troffen en overleed vrywel direct daar na. Hjj werd naar het Zuidwalzieken- huis overgebracht, waar vandaag sectie zal worden verricht. Het slachtoffer scheen in de Eland straat „verdachte huizen" te exploiteren. Buurtbewoners vertelden verder dat de aannemer juist enkele aangrenzende huizen gekocht had. Hierdoor zouden moeilijkheden met de bewoners van deze panden zijn ontstaan. De schietpartij heeft in de buurt veel opzien gebaard. Tientallen mensen heb ben het slachtoffer op straat zien lig gen, voor zijn woning op nr. 22, waar tot voor kort een „massage-instituut" was gevestigd, dat op last van de po litie werd gesloten. ARNHEM Zestig man personeel van de baksteenfabriek Van Wijcks Waalsteenfabrieken in Oosterbeek zul len de komende maanden overbodig worden. LONDEN Na twee dagen van keiharde onderhandelingen is er gisteravond een einde gekomen aan de langzaam-aan-actie van het spoorwegpersoneel in Enge land. De leiding van de nationale bond van spoorwegpersoneel, NUR, heeft zyn leden gevraagd weer normaal te werken, met inbegrip van overuren en als dat nodig is op vrye dagen. IZU PENINSULAAan de Japanse westkust is een nieuwe camping ingericht van oude stadsbussen uit Tokio. Ongeveer 240 vakantiegangers kunnen hier een com fortabel verblijf vinden. De motoren en banken zijn uit de wagens gehaald. De bussen op de achtergrond hebben reeds een typisch huiselijk interieur gekregen. LONDEN In het Rhodesische Front, de regeringsparty van Rhodesië, is een duideiyke scheuring aan de dag getreden. Dit gebeurde, nadat premier Ian Smith zün minister van Binnenlandse Zaken, William Harper, had ontslagen. Harper houdt er zeer extremistische denkbeelden op na, die veel verder gaan dan wat Smith nastreeft. Onmiddellijk na dit ontslag heeft een vroegere premier van Rhodesië, Winston Field, zijn lidmaatschap van het Rho desische Front opgezegd. Hij kan zich niet langer verenigen met de politiek van het Front. Harper wordt algemeen beschouwd als leider van de rechtse elementen in Rhodesië. Hij heeft vergeefs gepleit om de Afrikaanse bevolking in de nieuwe grondwet, waaraan wordt gewerkt, het recht te ontnemen om gekozen vertegen woordigers in het parlement te hebben. Volgens hem moet men daar stam hoofden voor gebruiken, die trouw zijn aan het blanke minderheidsbewind in Rhodesië. Premier Smith ontkent dat het ont slag van Harper iets heeft te maken met meningsverschillen over grondwet telijke of politieke kwesties. Maar het is voor iedereen duidelijk dat dit de kern is van de zaak, omdat er de laatste weken in de leiding van het Rhodesische Front fel over de nieuwe grondwet is gedebatteerd. Daarby is het buitenge woon stormachtig toegegaan. Harper is voorstander van een apart heidspolitiek, zoals in Zuid-Afrika. Leden van de Rhodesische Frontpartij hebben gezegd, dat Smith van plan is zijn kabinet te hervormen. Men ver wacht dat de minister van Justitie en Wet en Orde, Desmond Lardner-Burke, een andere portefeuille krijgt. De Engelse ministers hebben dikwyis gezegd dat zij Lardner-Burke een kop pige extremist vinden en hem beschou wen als een hinderpaal voor een over eenkomst. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om- I geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 AMSTERDAM De Roemeen Viorel Muresan, die in februari als versteke ling naar Nederland vluchtte in een ruimte voor het hoofdlandingsgestel van een DC-9 van de KLM, is terug in Boe-r karest. Hij vertrok onaangekondigd en stuurde later een briefje naar Neder land, waarin hy vertelde dat hy naar zijn vaderland was teruggegaan. In het briefje bood hy zijn veront schuldiging aan voor zijn plotselinge vertrek en bedankte hij voor de goede behandeling die hij in Nederland had gekregen. Hy vroeg of enige spullen die hij in ons land had achtergelaten, hem konden worden nagestuurd. Daar is inmiddels voor gezorgd. Viorel Muresan had om politieke re denen zijn vaderland verlaten, zo vertel de hij indertijd na zijn aankomst op Schiphol. Gehechtheid aan zyn geboorte grond hebben nu de motieven van toen blijkbaar verdrongen. De man was grondmecanicien op het vliegveld Romania by Boekarest. Op de middag van woensdag 7 februari kroop hy in de sigaarvormige holte voor het rechter hoofdwiel van een DC-9 van de KLM. Als een brok ellende kroop hij er 's avonds op Schiphol uit. Voor de voeten van een steward zakte hij in elkaar. Na een verblijf van enige tyd in een huis van het ministerie van justitie in Den Haag, waar meer vreemdelingen tydelijk worden ondergebracht, werd de Roemeen elders in Nederland onder dak gebracht bij een familie. Daar zou hij ook een cursus Nederlands volgen. Met de noorderzon vertrok de man daar. Pas na enige tyd kregen deze mensen de brief waarin de mecanicien liet weten dat hy in Boekarest terug was. MOSKOU Egypte wil vrede, maar het wil tevens de Arabische gebieden bevryden die in de oorlog van juni van vorig jaar door Israël werden bezet. Dat verklaarde de Egyptische president, Gamal Abdel Nasser, gisteren in Mos kou. In een toespraak tijdens een lunch in het Kremlin zei Nasser, dat de „ge volgen van de Israëlische agressie koste wat kost. ongedaan gemaakt moeten worden". Met geen woord repte hij ech ter over een verklaring die de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Riad, in Kopenhagen had af gelegd. Riad zei toen dat Israël een „realiteit" is en dat Egypte dat ook zo zag. Nasser zal enige dagen langer in Mos kou blijven, zo is in de Zuidslavische hoofdstad vernomen. Het bezoek van twee dagen dat Nasser aan president Tito zal brengen, is van 7 juli naar la tere datum verschoven. Egyptische kranten maken geen ge wag van het zogenaamde vredesoffen sief, dat gepaard zou zijn gegaan met het bezoek van president Nasser aan Moskou. Ook kranten in Irak en Syrië hebben eventuele vredesvoorstellen vol komen genegeerd. BONN De Westduitse kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft er krachtig op aangedrongen dat de regeringslei ders van de zes landen van de Europese Gemeenschap een top-conferentie zou den beleggen om de eenwording van Europa verder te bevorderen. Kiesinger zegde toe dat de Westduitse regering alles in het werk zou stellen om deze topconferentie zo spoedig mo gelijk te doen plaatshebben. Kiesinger legde er tevens krachtig de nadruk op dat de Westduitse regering niet het ongedaan maken van de Oost- duitse maatregelen met betrekking tot Berlijn als voorwaarde stelt voor een Westduitse ondertekening van het ver drag op de belemmering van de ver spreiding van kernwapens. Maar hij zei, dat Beriyn en de Rus sische druk op West-Duitsland in het algemeen een belangryk aandeel zouden hebben in de beslissing van de regering in Bonn over wanneer, en of, deze het verdrag zou ondertekenen. Met de kleinere bond van machisten, Aslef, waren de onderhandelingen nog aan de gang. Ook daar verwachtte de spoordirectie een akkoord mee te be reiken. De langzaam-aan-actie heeft byna veertien dagen geduurd. Het compro mis voorziet in een loonsverhoging van tien shilling ƒ4,50) per week voor de laagst betaalden en drie procent ver hoging voor de hoger betaalden. Ook ls een nieuwe streefdatum (2 september) bepaald voor voltooiing van de bespre kingen over andere kwesties. De spoor wegen hadden geprobeerd om alle loon- kwesties te koppelen aan akkoorden tot verhoging van de werkefficiency, maar de bond wilde eerst de lonen regelen. Eerder hadden de spoorwegmannen een drie procents loonsverhoging voor de laagst betaalde arbeiders, die de spoorwegraad had aangeboden, afgewe zen. De NUR hield toen vast aan loons verhoging voor al haar 270.000 leden. De thans beëindigde actie had vooral last veroorzaakt waardoor de aandacht op de zaak van de spoorwegarbeiders werd gevestigd zonder dat de economie bijzonder zwaar werd getroffen. Wie het meeste last hadden waren de miljoenen forensen van de grote steden. Het vorige weekeinde lag het gehele treinverkeer stil omdat de spoorweg- bond overwerk had verboden. Dit dreig de het a.s. weekeinde weer te gebeuren, maar spoorwegen en bond hebben be kend gemaakt, dat de treinen normaal zullen rijden. De Nederlandse Spoorwegen hebben van de Britse spoorwegen bericht ont vangen, dat met ingang van heden alle boottreinen in Engeland weer normaal zullen ryden. SCHIPHOL Gistermiddag is op Schiphol aangekomen de bekende popzangeres Sandy Shaw, die gisteravond meewerkte aan het door de VARA verzorgde tv-pro- gramma Zomaar een zomeravond". Sandy Shaw arriveerde geschoeid DEN HAAG Het kabinet wil negen marine-patrouillevliegtuigen van het type Breguet Atlantic kopen. De kosten belopen ongeveer 185 miljoen gulden. De eerste vier Atlantics kunnen voor volgend jaar worden geleverd, de laatste in maart 1971. De toestellen dienen ter vervanging van de vliegtuigen voor onder- zeebootbestrijding aan boord van het vliegkampschip Karei Doorman, dat wordt verkocht. De Nederlandse industrie kan tegenorders krijgen tot 15,3 procent van de pro- duktie van alle Atlantics. Fokker neemt hiervan 9 procent. De fabriek vervaardigt delen van de vleugels, het middenstuk en de motorgondels. De ministerraad heeft gisteren de Atlantic verkozen boven de Amerikaanse Lock heed P3B Orion. De Atlantic is gezamenlijk door de Europese landen ontwikkeld. Staatssecretaris Van Es (Marine) zei gisteravond: „Van doorslaggevende beteke nis bij de keuze is geweest, dat de Atlantic een Europees project is en dat het mo gelijk een goede start is voor verdere samenwerking op het gebied van de vlieg tuigindustrie, niet alleen voor militaire, maar ook voor civiele vliegtuigen". ADVERTENTIE n spaarbank en alle bankzaken VOOR AL UW Tevens verzekering tegen de gevolgen van verlies van bagage, reisongevallen, ziekte op reis etc. >ewai offer Tevens in bewaring neming van koffers etc. Openingsuren maandag t.m. vrydag 9-12.30 en 14-16 uur vrydagavond 7-9 uur. Hoogstraat 2 SI. de Bruïneplein 27 Tel. 10956 Tel. 10746 UPPSALA Kerkvertegenwoordi- gers uit zes werelddelen die zich in Uppsala hebben verzameld om de toe komstige koers van de oecumenische be weging en de rol van de kerken in de sociale en economische ontwikkeling van de wereld uit te stippelen, hebben vrydag een hartverwarmende boodschap van Paus Paulus VI ontvangen. De Paus zei tot de 2000 deelnemers aan de vierde assemblee van de We reldraad van Kerken, dat „alles wat u doet om de zaak van de eenheid aller christenen te bevorderen, door de Heer zal worden gezegend". De Paus gebruik te warme bewoordingen voor de plan nen om de samenwerking tussen we reldraad en r.-k. kerk uit te breiden. Hoe dit moet gebeuren is een van de voornaamste onderwerpen van de ver gadering, die wordt bijgewoond door r.-k. vertegenwoordigers die het recht hebben het woord te voeren. De bijeenkomst met de ruimste ver tegenwoordiging in de geschiedenis van de oecumenische beweging, wordt be heerst door plannen voor ontwikkeling en vernieuwing. (Van onze weerkundige medewerker) öoven het continent bevindt zich ■*-* thans een vlakke luchtdrukver deling. Hierin vormden zich boven Frankrijk onweersstoringen, die zich in noordelijke tot noordoostelijke rich ting uitbreidden. In verband hiermee durven wij voor het komende weekeinde niet met hon derd procent zekerheid droog weer te voorspellen. De kans op een plaatse lijke onweersbui neemt toe, maar het is niet gezegd, dat bij voorkeur Gel derland het doelwit zal zijn. De onweerskans blijft voor de Ach terhoek groter dan voor de Veluwe. Het is denkbaar dat deze laatste regio zich overwegend blijft oriënteren op een droge zone in Noordwest-Neder land. De temperatuur blijft vrij zo mers (maxima van 22 tot 25 graden), maar later is er een tendentie tot iets frisseï weer. Morgen: zon op om 4.29 uur; zon onder om 21.00 uur. Maan op om 18.59 uur; maan onder om 1.13 uur.

De Vallei | 1968 | | pagina 1