ALLES STRAALT LICHT EN VROLIJK HEID UIT OFFICIËLE OPENING OP 25 AUGUSTUS Musketiers verhoogde contributie WAARQMn webeen? Halfjaar ontzegging voor jonge sportwagencoureur Broederlijke' samenwerking op slechte pad Geslaagd Ds. Cazander gaat naar Middelharnis Verwarming MARKTEN Ernst Johan van Schagen tussen de cabaretiers L uxe 23» Licht KANTONGERECHT WAGENINGEN Rechter hechtte weinig waarde aan getuigenis van Veenendaler Meisjes Afstand Staalkaart Jean Langlais concerteert in Edes oude kerk VEENENDAAL Het laatste stadium van de bouw van het overdekte zwembad te Veenendaal is bereikt. Het werk is zover klaar, dat men een goede indruk krijgt van het totaal. Als op zaterdag 24 augustus het zwembad wordt geopend, lieeft Veenendaal in nog geen twee jaar tijd een overdekte zwem inrichting gekregen, die menige gemeente van gelijke of nog grotere omvang in alle staten van jaloersheid zou kunnen bren- gen. Het is allemaal bijzonder snel gegaan. In september 1966 was er nog niets. In april 1967 kon het instructiebad worden ge opend en over een kleine twee maanden is dit instructiebad nog slechts een onder deel van een volwaardig overdekt zwem bad. MIST u uw 3 e i M5M 11079 Langer plezier van uw vakantie Neem een tototoestel mee! CAMERA'S v.a. 16.50 Ook VERREK IJ KERS Drogisterij en Fotohandel HENNY JANSEN Zandstraat 7 Veenendaal ZATERDAG 6 JULI 1968 LAATSTE STADIUM BOUW OVERDEKTE BAD BEREIKT Vorig jaar augustus ging de eerste hap uit de grond voor het grote bad. Een inrichting, waarbij gebroken is met alle traditionele vormen van bouw. In tegenstelling tot vele andere over dekte baden doet het luchtig en vrien delijk aan. Van de buitenkant gezien: een front van crèmekleurige stenen, waar het naturelkleurige hout van de zwemhal boven uitsteekt. De oost- en de zuidgevel bestaan voornamelijk uit glas. Aan de westkant is het bad te gen het instructiebad aangebouwd. Op het ogenblik wordt er met veel mankracht en materiaal gewerkt om het parkeerterrein in orde te maken. Deze parkeerplaats wordt geheel geas- fateerd en zal straks plaats bieden aan 250 auto's en 5000 fietsen. Het parkeer terrein zal vanaf de Sportlaan op twee punten bereikbaar zijn: één ingang voor auto's en één voor fietsen. Voor de verlichting zullen z.g. parkarmatu ren worden geplaatst, terwijl de reeds bestaande border om het terrein in tact zal blijven. daan voor het aangeven van de banen bij zwemwedstrijden. De diepte van het bassin loopt van 1.40 tot 2 meter. Voor polowedstrijden en dergelijke kan het water worden „opgevijzeld" waardoor een diepte ontstaat van 1.57 tot 2.17 me ter. Rondom het bassin: betegelde per rons en aan de lange zijden bankén van zwarte natuursteen. Opvallend in de grote zwemhal is wel het balkon dat op ca. 2V2 meter hoogte boven het perrop aan de binnenkant „hangt". Direct van uit de hal kan men er via een fraaie houten trap op komen. Het is de bedoe ling dat het „aangeklede" publiek er een kijkje heeft op het zwemmen in het bassin, b.v. ouders die naar hun kinde ren komen kijken. En verder zal het dienst doen als tribune bij zwem. en polowedstrijden. De beglazing vooral die aan de zuidzijde kan ook op winterse dagen een machtige warmtebron zijn. De gro te glaswand neemt bij zonnig weer veel warmte op. De soort beglazing dub bele ruiten met lucht ertussen voor komt het „afgeven" van kou en boven dien hinderlijk geschitter als de zon er op staat. Verwarmingsradiatoren zal men in het bad vergeefs zoeken. Op diverse plaatsen zijn heteluchtverwarmers on zichtbaar in het interieur verwerkt, o.a. onder de lange zitbanken in de zwem hal. Het meest gevoelige punt van een zwembad is wel de waterzuivering. Hieraan is dan ook in het Veenendaalse bad bijzonder veel aandacht besteed. In wezen berust de zuivering op een „ouderwets" systeem waar al 50 jaar laftg mee wordt gewerkt, nl. de zuive ring door middel van zand. In het kort gezégd: het „vuile" water wordt door een zandbedding gedreven om er schoon weer uit tekomen. Het aardige is dat het hele zuiveringsproces door het publiek vanuit de zwemhal kan wor den gevolgd. De ruimte waarin dit ge schiedt is slechts door een glazen wand gescheiden van de zwemhal. De instal- latié kan 250 kubieke water per minuut verwerken, hetgeen wil zeggen dat in bijna drie uur al het badwater door de zuivering gaat. De gemiddelde tempe ratuur van het water zal 22 graden gaan bedragen, met deze uitzondering dat het bij zweminstructie wordt opge voerd tot 24 26 graden. De met zwart natuursteen belegde hal wordt bereikt via twee dubbele gla zen deuren. Tussen deze deuren ligt een soort vestibule met aan weerszijden plantenbakken. Het tweedeuren-sys teem voorkomt warmteverlies. Door de deuren bereikt men door een tourniquet.langs de kassa de hal. Rechts daarvan zijn de kleedcabines. In totaal 48, in twee rijen opgesteld, een afdeling voor de dames en een voor de heren. De cabines bereikt men door de wat heet „vuile-voeten-gangen". Men verlaat de cabine aan de andere kant en kan dan direct de kleren kwijt in de garderobe die tussen de twee sec ties cabines ligt. Via hoe zou deze anders genoemd kunnen zijn de „schone-voeten-gang" loopt men naar de zwemhal. De betegelde wanden van de kleedcabines zijn kant en klaar uit Duitsland aangevoerd. Duitse monteurs hebben in enkele dagen om geen tijd te verliezen deden ze bij tijd en wijle een tukje in het bad de cabines ge monteerd. Links- van de hal bevinden zich nog een aantal werkruimten. Be halve de kassa, een administratieruim te. een kamer voor het personeel, een waterlaboratorium en een vergaderka mer. Het interieur van het grote overdekte zwembad in Veenendaal. een verbinding heeft met de grote zwemhal, is het een geheel dat welis waar geen overbodige luxe is voor een plaats als Veenendaal, maar waar de gemeenschap zich toch wel bevoorrecht mee zal voelen. VEENENDAAL De Veenendaalse politie heeft de gebroeders I. en S. U. uit Ede aangehouden. Zij hebben be kend op zaterdag 22 juni in „De Ruif" een horloge en twee jacks gestolen te hebben. De jongelui zijn na het opma ken van proces-verbaal weer heenge zonden. ELST. De v.v. Musketiers te Eist heeft gisteravond de jaarvergadering gehouden in het clubhuis, hotel „De Stuyvenberg". Voorzitter Quint opende de vergadering, die maar zeer matig werd bezocht, namelijk door ongeveer 30 leden, waaronder slechts enkele spe lers. In zijn openingswoord memoreerde de heer Quint, dat het afgelopen seizoen een goed jaar is geweest voor de ver eniging. De gebruikelijke punten, zoals notulen jaarverslagen secretaris en pen ningmeester, werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Ook een vijf tal bestuursbesluiten, waaronder het punt contributieverhoging, werden met algemene stemmen aanvaard. Vervolgens werden de verkiezingen voor bestuur en commissies gehouden. Zowel de aftredende voorzitter Quint als de aftredende secretaris Klomp wer den bij acclamatie herkozen. Ook de aftredende bestuursleden J. v. Kranen burg, J. Beekmans en A. Quint werden met algemene stemmen herkozen, ter wijl men voor de enige vacature, die van tweede penningmeester, aan de heer J. Kroesbergen de voorkeur gaf. Ver der werden achtereenvolgens een tech nische-, jeugd-, toto-, kas-, reclame- en ontspanningscommissie gekozen. Van de rondvraag werd maar weinig gebruik gemaakt. Alleen de heer M. Hoefakker opperde het idee trainen Hei kamp ook te belasten met de juniQren- training. De heer Ïïeikamp zegde toe die wel op zich te willen nemen. De jeugdcommissie zal zich hierover ech ter nog nader beraden. De heer Quint dankte de aanwezigen voor de prettige wijze, waarop de dis cussies waren gevoerd en sprak de wens uit, dat ook het komende seizoen, door intensieve medewerking van de spelers, weer een goed jaar voor Muske tiers mag worden. dagblad DE VALLEI? tot 17.3® vw van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 EDERVEEN. Eiermarkt. Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen grote eieren f 9,7510,75 en voor kleine f 8,009,75, alles per 100 stuks. Handel traag. EDE De Edese dorpsomroeper Erst Johan van Schagen gaat het voor de wind. Binnenkort kan hij een uitnodiging tegemoet zien van het Arnhemse cabaretgezelschap De Foekepot, dat op 13 september het eerste lustrum viert met het pro gramma „We moeten zo nodig". De cabaretiers willen Van Schagen in schakelen om propaganda voor hen te maken. Ernst Johan was eergis teren even in Arnhem op doorreis naar Ede. Hij kwam van een „om- roepje" in Beekbergen af. In Arn hem liet hij zijn stem een paar maal klinken. De leden van de Foekepot waren er direct weg van Aan de Landbouwhogeschool te Wage ningen slaagden voor het propaedeu- tisch examen juni '68: mej. j. klaaren- beek en de heer C. W. van der Kamp, beiden te Apeldoorn. Aan de Technische Hogeschool te En schede slaagden voor het P-2 examen in de afdeling chemische technilogie: de heren P. Veld en J. B. W. IJsseldijk, beiden te Apeldoorn. Samen met het instructiebad, dat door dezelfde vormgeving in het gehele complex lijkt opgenomen en ook binnen Wat met de buitenkant van het bad wordt gesuggereerd is binnen niet an ders: alle ruimten stralen licht en vro lijkheid uit. In de grote zwemhal is al les gedaan om zoveel mogelijk licht naar binnen te halen. Behalve de glas wanden wordt hieraan meegewerkt door het bijna witte plafond. Een mooi en strak geheel van polyester materiaal, waarin in twee banen over de gehele lengte de t.l.-verlichting is wegge werkt. Deze verlichting is vanaf het dak bereikbaar, zodat er bij storingen zonder ingewikkelde stellages in het bad kan worden gewerkt. Ook aan de akoestiek in overdek te zwembaden overheerst soms een storende nagalm is het nodige ge daan. In het plafond is een „knik" ge maakt. De polyester-platen zijn geper foreerd en tussen deze platen en de dakbedekking is een glaswoldeken aan gebracht. Verder is in de dichte zij wand met enkele vakken akoestische stenen gewerkt. De wanden van de kuip 25 meter lang, 12 meter breed zijn van licht blauw plastic. De bodem is belegd met lichtgrijze tegels, onderbroken door en kele banen zwarte. Het laatste is ge- SCHERPENZEEL Ds. J. T. Ca zander heeft een beroep aangenomen naar de hervormde gemeente te Mid delharnis. ZATERDAG 6 JULI Leersum, „Het Hof", 19.30 „Olivers sin" voor beatclub Weerwolf". uur: „De MAANDAG 8 JULI Rhenen, Bella Vista, 19.00 uur: Start oriëntatierit voor bromfietsen. BIOSCOPEN Luxor Theater, Veenendaal, zaterdag 19.30 en zondag 15.00 uur: „De dood betaalt in dollars". Zon- en maandag 19.30 uur: „Sexs en moord in Soho". UTRECHT ZATERDAG 6 JULI Nicolaikerk, 19.30 uur: Orgelvesper. Michaelskapel, 19.30 en 21.00 uur: Kamermuziekconcert door Ottolien van Vreeswijk, fluit; Thom Bollen, klavecimbel en Dok Vermeyden, cello. Muzevaltheater, 21.00 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Dwars te gen de draad". 24.00 uur: Cabaret Duimelot. DINSDAG 9 JULI Stadsschouwburg, 20.15 uur: Neder lands Dans Theater, m.m.v. het Ne derlands Balletorkest o.l.v. Lex Driehuijs. Premières van werken van de choreografen Hans van Ma nen en Benjamin Harkarvy en werken van Hans van Manen en Glen Tetley (H.F.). WOENSDAG 10 JULI Domkerk, 20.15 uur: Orgelconcert door Mees van Huis. VRIJDAG 12 JULI Muzevaltheater, 21.00 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Dwars te gen de draad". ZATERDAG 13 JULI Paviljoen Janskerkhof, 10.3012.30 uur (alleen bij goed weer): „Folk Centrum Utrecht". Muzevaltheater, 15.00 uur: Kinder voorstelling, Poppenkast „Jan Klaassen en de betoverde patates frites" en goochelaar Pajoha. Nicolaikerk, 19.30 uur: Orgelvesper. Muzevaltheater, 21.00 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Dwars te gen de draad". BIOSCOPEN Voorstellingen werkdagen 14>30, 18.45 en 21.00 uur. Zondag 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur. Camera, Oude Gracht 156: „Decaden tie 1-1000". Zaterdag 23.15 uur: „The ladykillers". City, Voorstraat '89: „Een paar dol lars voor Django". Filmac, Vredenburg 29, dagelijks doorl. 10.0018.30 uur: Nieuws en „De verdere perikelen van Laurel en Hardy". Palace, Vredenburg 29, dag. 18.45 en 21.00 uur: „Mondo Bizarro". Zater dag 23.30 uur: „Adios Gringo". Olympia, Amsterdamsestraatweg 350, middagvoorst, alleen op zon- en woensdag; t.e.m. zondag: „Samson tegen Hercules". Maan- t.e.m. woensdag: „Girl Happy". Rembrandt, Oude Gracht 73, voorst. 14.00 en 20.00 uur: „De reis om de wereld in 80 dagen". Scala, Potterstraat 156, voorst. 14.15 en 20.00 uur: „The sound of music". Studio, Oude Gracht 154, voorst. 15 min. later: „Bergman retrospec tief". Zaterdag: „De glimlach van een zomernacht"; zon.: „Het zeven de zegel"; maan: „Wilde aard beien"; dins.: „Op de drempel van het leven"; woens.: „Het gezicht". Vreeburg, Vredenburg 8a: „Nog wat nieuws, Pussycat". Zaterdag 23.15 uur: „Het dagboek van Anne Frank". ARNHEM ZATERDAG 6 JULI Stadsschouwburg, 20.00 uur: Wiener Burgtheater met „Iphiginie auf Tauris" (H.F.). Grote Kerk, 19.30 uur: Orgelconcert door Feike Asma. Werken van o.m. Bach en Jan Zwart. BIOSCOPEN Voorstellingen op zon- en werk dagen 14.30, 18.45 en 21.00 uur. Rembrandt, Velperplein: „Vakantie perikelen met Funès-te gevolgen", Palace, Bakkerstraat: „Veel liefs uit Moskou". Saskia, Looierstraat: „De Non". Luxor, Willemsplein, 14.30 uur: „De zotte wereld van Laurel en Hardy" 18.45 en 21.00 uur: „Badsensaties" Zaterdag 23.30 uur: „Manji"; zon dag 12.00 uur: „Het liefdeleven der dieren". Studio-A, Lange Wal: „Samen uit, samen thuis". WAGENINGEN Het was op de Wageningse Lawickse Allee, dat kapelaan Adrianus ter S. (38) uit Wageningen en de Rotterdamse metaalarbeider Pieter O. (35) met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gebeurde toen de kapelaan naar links wilde afslaan en O. juist aan het passeren was. De wagen van de Wageninger werd rechts achter geraakt en belandde vervolgens in een plant soen. O. meende dat de schuld bij de ka pelaan lag en verklaarde aan kanton rechter mr. A. C. van den Brand dat de richtingaanwijzer van zijn voorgan ger te laat was ontstoken en dat hij toen al op de linkerrijbaan was. De kapelaan meende daarentegen dat hij, „zoals ik altijd doe", én zijn licht had ontstoken, én tijdig was gaan voor sorteren. De botsing bleek ook 'n ver rassend element gehad te hebben, want zo verklaarde de kapelaan, „ik had hem niet gezien voordat hij tegen me aankwam". Officier van justitie mr. J. J. van Oostveen achtte beide verdachten schuldig en eiste tegen ieder een geld boete van f 60,- of zes dagen. Ook na de eis volhardde O. in zijn eerdere verklaring dat het afslaan niet tijdig was aangegeven, waarop rechter Van den Brand besloot de kapelaan als getuige te horen. Ook onder ede verklaarde deze dat hij zijn richtingaanwijzer tijdig had ontstoken, waarna de kantonrechter O. vonniste met f 40,- of vier dagen en ka pelaan Ter S, met f 60,- of zes dagen. Vijfentwintig gulden boete was de straf voor de Wageningse 20-jarige chauffeur De la B., omdat hij geen voor rang had verleend op de Kruising Beu kenlaan-Stationsweg te fidea De eis van de officier was f 40,- of vier dagen. De jeugdige metselaar Jacob van R. uit Ede was in moeilijkheden gekomen toen hij op een donkere avond met een sportwagen tegen een boom reed. Aan rechter Van den Brand verklaar de Jacob dat hij verblind was geweest door een tegenligger. Een getuige had echter verklaard, „dat hij lekker gescheurd had" en de rechter verbond daar dan ook de con clusie aan dat hij aan meisjes had wil len laten zien hoe goed de auto wel kon rijden. Van R. was niet alleen naar Wagenin gen gekomen. Hij had de Veenendaler Jacob van Dijk, die op het moment van het ongeluk, ook in de wagen zat als getuige meegenomen. Ook in het verhaal van Van Dijk doemde de „verblindende tegenlig ger" op. Hoewel hij hen niet had ge zien, hij lag schuin achter in de sport wagen, had hij het lichtschijnsel over hem heen zien gaan en het geluid van een automotor gehoord. Officier Van Oostveen hechtte niet veel waarde aan de verklaring van de getuige en meende: „De rijwijze is er gerlijk geweest". Hoewel Jacob een forse schade had opgelopen vond hij dat het risico dat hij willens en wetens genomen had onein dig veel groter was geweest, waarna hij een boete eiste van f 150,- of vijftien dagen en een rijontzegging van zes maanden. De kantonrechter wilde wel enige rekening houden met de schade, maak te van de geldboete f 50,- subsidiair vijf tien dagen en vonniste de ontzegging conform de eis. De Wageninger Jan M. (69) was op de Rijksweg Renswoude Planken Wam buis betrokken geweest bij een ketting botsing waarbij vier auto's waren be schadigd. De Wageninger verklaarde dat hij toen hij ging remmen nog 45 me- ADVERTENT1E Eenvoudig te bedienen in diverse prijzen (v.a. 72.50) ter ruimte had gehad, maar dat, toen zijn voorganger tegen nummer één was gebotst, de remweg voor hem te kort was geworden. De eis was f 75,- of ze ven dagen; het vonnis f 50,- of vijf da gen. „Een staalkaart van overtredingen" noemde rechter Van den Brand de dag vaarding tegen de in Renkum geboren en in Oosterbeek wonende 23-jarige bankwerker Jacob S. S. had met zijn bromfiets niet alleen te hard gereden, het apparaat vertoon de ook de nodige gebreken. De rechter concludeerde: „U trekt zich kennelijk niets aan van de wet telijke voorschriften; dit is al de derde keer in één jaar dat u geverbaliseerd werd voor te hard rijden". De officier achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en eiste ver beurd verklaring van de bromfiets, daarmee rekening houdend een totale geldboete van f 4,-, en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf maan den. De kantonrechter vonniste con form de eis, maar maakte van de ont zegging zes maanden. EDE In de reeks van negen orgel avonden in dit seizoen bespeelt de be kende organist Jean Langlais van de Sainte Clothilde uit Parijs woensdag avond het orgel in de oude kerk aan de Grotestraat te Ede. Het Comité Orgelconcerten is zeer verheugd met de komst van deze be kwame organist. In die week geeft hij drie concerten in Nederland w.o. dus het concert in de Oude Kerk van Ede. Het programma dat Jean Langlais woensdagavond ten gehore zal brengen luidt als volgt: 1. Chaconne, Sarabande en Canon. Louis Couperin; 2a. Offertoire sur les grands jeux, Frangois Couperin; 2b. Elevation (from Messe pour les con vents); 3a. Fonds d'Orgue, Louis Mar- chand; b. Basse de trompetto or cro- morne, c. Grand jeu; 4. Prelude en fuga in e minor, Joh. Seb. Bach; 5. 3 Choralvorspielen: a. „Komm Gott Schöpfer, Heiliger Geist", b. „O Mensch, bewein' dein Sünde gross", c. „Wir glauben all" an einen Gott", Joh.. .Seb. Bach; 6a. Pièce Modale no. 1, b. Franqaise, c, Chant Héroique, Jean Langlais; 7a. Kyrie (Gott Vater in Ewigkeit), b. Gloria (Allein Gott in der ho' sei ehr), uit „Oecomenical Suite", Jean Langlais; 8. Te Deum, Jean Lan glais; 9. Improvisatie over een door Wim van der Panne op te geven the ma.

De Vallei | 1968 | | pagina 3