Jan Janssen kwam in eindspurt weer net iets te kort voor etappezege Gerard Vianen was weer de actiefste Nederlander Waterpoloteams tegen België Roche had tegen tennisgenie Laver geen schijn van kans Wimbledonfinale kwestie van nauwelijks een uur Europees record op 400 meter vrije slag dames verbeterd Marokko wil niet tegen Israël spelen Samyn uit Tour wegens doping Israëli's en Belgen naar Nijmegen Nederlandse ploeg verdiende redelijk Nationale turnploeg tegen Roemenië Belgische selectie voor Spelen Reuzenrad bij Eijfeitoren J Nederlands damteam verloor opnieuw van Rusland: 8-10 Sterke bezetting van IBM-schaaktoernooi p Kort leven Hard Regen Jansen derde in Rheinland-Pfalz Ajax zesde op de Europese ranglijst Schuchter Veel fouten V.S.-consulaat in Melbourne bekogeld Nieuwe Volkswagen, maar kever blijft Meer toeristen naar Engeland UITSLAGEN Klassementen ZATERDAG 6 JULI 1968 Achtste etappe 1. Van Rijckeghem (Belg A) 5.25.26 (met bon. 5.25.06), 2. Janssen (Ned) z.t. (met bon. 5.25.16), 3. Bitossi (It) z.t. (met bon. 5.25.21), 4. Leman (Belg B), 5. Vianen (Ned), 6. Godefroot (Belg B), 7. Vandenberghe (Belg B), 8. Desvages (Fr C), 9. Wright (Eng), 10. Lemeteyer (Fr B), 11. Van Vreckom (Belg B), 12. Metcalfe (Eng), 13. Ottenbros (Ned), 14. Neulant (Belg B), 15. Grain (Fr B), 16. Wolfshohl (Did), 17. Bolley (Fr B), 18. Clarey (Eng), 19. Bellone (Fr B), 20. Streng (Did), 21. Addy (Eng), 22. Hoban (Eng), 23. Poppe (Belg A), 24. De Vlaeminck (Belg B), 25. Pin tens (Belg A), 34. Schepers (Ned) 5.25.26, 47. Poulidor (Fr A), 51. Dolman (Ned), 55. Pingeon (Fr A), 57. Aimar (Fr B), 64. Guyot (Fr A), 67. Zilioli (It), 68. Nijdam (Ned), 76. Den Hartog (Ned), 88. Beugels (Ned) allen dezelfde tijd 5.25.26. Het ploegenklassement van de acht ste etappe luidt: 1. België B (Leman, Godefroot, Van denberghe 16.16.18; 17 pnt.) 2. Neder land (Janssen, Vianen, Ottenbros z.t., 20 pnt.), 3. Groot Brittannië z.t., 4. Frankrijk B z.t., 5. België A z.t. Algemeen klassement: 1. Vandenberghe (Belg) 43.45.17, 2. Guyot (Fr A) op 2.29, 3. Genet (FrA) op 3.27, 4. Den Hartog (Ned) op 3.36, 5. In 't Ven (Belg A) op 3.45, 6. Ducas- se (Fr B) op 3.54, 7. Elorzo (Sp) op 3.57, 8. Schiavon (It) op 4.03, 9. Chappe (Fr B) op 4.08, 10. Passuello (It) op 4.11, 11. Van Springel (Belg A) op 5.42, 12. Grosskost (FrB) op 5.57, 13. Zilio li (It) op 6.04, 14. Samyn (Fr A) op 6.11, 15. Pintens (Belg A) op 6.12, 16. Vianen (Ned) op 6.14, 17. Bitossi (It) op 6.16, 18. Van Ryckeghem (Belg A) op 6.21, 19. Godefroot (Belg B) op 6.23, 20. Janssen (Ned) op 6.24, 21. De Vlaeminck (Belg B) op 6.34, 22. Go mez del Moral (Sp) op 6.41, 23. Pouli dor (Fr A) op 6.42, 24. Chiappamo (It) op 6.45, 25. Novak (Fr A) op 6.48, 33. Aimar (Fr B) op 7.11, 41. Pingeon (Fr A) op 7.18, 45. Schepers (Ned) op 7.24, 61. Nijdam (Ned) op 7.48, 62. Beu gels op 7.53, 65. Jimenez (Sp) op 7.56, 77. Ottenbros (Ned) op 8.09, 85. Dol man (Ned) op 15.32. Het puntenklassement: 1. Bitossi (It) 104 pnt, 2. Vanden berghe (Belg B) 93, 3. Godefroot (Belg B) 88, 4. Van Ryckeghem (Belg A) 76, 5. Janssen (Ned) 72, 6. Vianen (Ned) 55, 10. Ottenbros (Ned) 43. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk A 133.52.49, 2. België B 133.58.10, 3. België A 133.59.04, 4. Ita lië 134.00.03, 5. Spanje 134.02.22, 7. Ne derland 134.06.06. Het klassement voor de Gouden Pijl (renners, die in 1967 of 1968 prof wer den): 1. Vianen (Ned) 36 pnt, 2. Ottenbros (Ned) 31, 3. Des wages (Fr C) 30, 4. Bolley (Fr B) 26. Klassement combinatie: 1. Vandenberghe (Belg B) 10 pnt, 2. Bitossi (It) 19, 3. Genet (Fr A) 25. SANTA CLARA Tijdens zwemwed strijden in Santa Clara (VS) heeft de Zweedse Elisabeth Ljunggren het Euro pese record op de 400 meter vrije slag dames verbeterd en gebracht op 4 mi nuten en 44.1 seconden. Het oude record stond sedert 20 juni van dit jaar met 4.44.3 op naam van de Frangaise Marie José Kersaudy. CASABLANCA De Marokkaanse voetbalbond heeft de FIFA gevraagd voor het Olympisch voetbaltoernooi van Mexico-stad ingedeeld te worden in een andere groep, omdat het niet tegen Is raël wil spelen. De Marokkanen zijn met Hongarije, El Salvador en Israël ondergebracht in groep B van het Olympisch kwalificatietoernooi. Marok ko wil ruilen met Guinea, dat met Frankrijk, Columbia en Mexico in de A-groep speelt. ROYAN „Het mag gewoon niet. Iedere keer zijn wij vlakbij de winst en steeds komen wij niet verder dan de tweede plaats. Vandaag zat ik bij Van Ryckeghem aan het goede wiel, maar ik kon hem net niet meer voorbij komen. Er was geen spandoek, dat de finish aangeeft en dan mis je een richtpunt. Nu zag ik wel op de weg de aanduiding voor de laatste 200 meter staan, maar je bent toch even verrast". Jan Janssen sprak over de teleurstel ling van Nederland in de achtste etappe van de Tour de France. In Royan was voor de vijfde keer een Nederlan der op de tweede plaats geëindigd. Janssen had die erva ring al eerder meegemaakt in de individuele tijdrit en in Roubaix, Den Hartog in Bagnoles de TOrne en Vianen in Lorient. Niet Jan Janssen echter, maar Gerard Vianen was vrijdag de meest op de voorgrond tredende Nederlandse renner. Vianen heeft lang samen met Edy Schutz tegen een zich tot het uiterste verwerend peloton gevochten om een winst van seconden op te bouwen. Vianen en Schutz veroverden een maximale winst van 55 seconden, maar zij moesten daarvoor dan ook voortdurend een snelheid van vijftig kilometer produceren, want het peloton deed het ook niet minder. Vianen en Schutz slaagden tenslotte niet in hun poging, die op vijftig kilometer voor Royan was begon nen. Schutz heeft gereden waf hij kon, Vianen deed het ook, maar tegen de massale jacht, die achter hen werd ontketend, was het niet vol te houden. Henk Nijdam zei in Royan: „Iedereen heeft gereden, er was voor ons geen tegenhouden aan. Wij hebben geprobeerd af te stoppen, de Zwitsers ook, maar niemand wilde zich laten stoppen". Arie den Hartog vertelde: „Wat er vrijdag is gereden, is gewoon ongelooflijk." Toch zijn Schutz en Vianen bijna 30 kilometer weg geweest en toch eindig de Vianen na deze inspanning in de eindsprint van het complete veld op de boulevard langs het strand in Royan nog op de vijfde plaats. Dat is een prestatie om bewondering voor te heb ben. Gerard Vianen is echter geen man, die vraagt om bewondering. Hij zegt heel simpel: „Ik rijd gewoon lekker de laatste dagen. Dat komt natuurlijk, omdat ik aan de Tour wen, maar het is vooral, omdat ik andere renners schoentjes aan heb. Het klinkt mis schien gek, maar met die nieuwe schoentjes, die ik voor het eerst dins dag heb aangetrokken, heb ik voor mij zelf het idee, dat alles veel beter gaat. Het verschil tussen oude en nieuwe schoentjes is waarschijnlijk te ver waarlozen, maar ik geloof dat ik, door dat de zolen iets dikker zijn, nu precies de goede hoogte heb gevonden tussen zadel en pedalen. Als je erover gaat nadenken klinkt het dwaas. Het scheelt misschien een millimeter, ma^r ik ge loof er heilig in en dat is voldoende. Met Schutz heb ik goed gereden, hij is er geweldig voor gegaan, maar waar schijnlijk was twee man net te weinig om wat te bereiken. Je krijgt tenslot te bijna alle andere ploegen achter je- aan. Daar staat tegenover, dat als de groep te groot is het ook nooit wat wordt, want dan gaat iedereen zitten denken aan tactiek en ploegbelang". Voor gedachten over het "belang van de ploegmakkers is vrijdag niet zo verschrikkelijk veel gelegenheid ge weest. De ontsnappingen, minder in aantal dan donderdag, hadden over 't algemeen slechts een zeer kort leven, omdat de vrees voor de verrassing ook vrijdag iedereen vleugels heeft gege ven. Naarmate de snelheid hoger ligt, is de kans op een onverwachte aanval kleiner en het tempo lag hoog tussen Nantes en Royan. Het was vlak en ook nat, zoals in Ne derland. De regen viel in enorme hoe veelheden, de renners gingen naar de ploegleiderswagens, om regenjassei te halen. Doordat een aantal renners ge le jasjes kreeg, leek het peloton vol met gele-truidragers te zitten. De enig echte echter bleef George Vanden berghe, die zelf een aantal acties om zeep heeft gebracht en die en passant de dagelijkse premiesprint nog even meepikte om de verdiensten van de Belgische B-ploeg weer verder omhoog te trekken. Bij de eerste aanval, die al na vier km losbarstte, was Vanden berghe ook betrokken. De groep van veertien man, die uit het peloton ver dween, telde een paar groten uit de ronde, nl. Poulidor en Janssen en ver der een aantal renners, dat tot de „mo gelijken" behoort, zoals Schutz en Wolfshohl. In de groep van veertien werd er hard aan getrokken, vooral door Eef Dolman, die zijn kopman best een dienst wilde bewijzen. De Duitsers, die naast Wolfshohl ook Kunde en Boelke voor in hadden en daarmee voor het eerst in acht dagen uit hun rol van afwach- ters en pelotonafsluiters stapten, re den ook best. En ook Jean Pierre Du- casse van de Franse B-ploeg droeg zijn aandeel bij. Ducasse is dan wel een Fransman, hij behoort tot het tiental van Aimar en Grosskost, maar hij staat toch ook in dienst van de in zijn wieier- bestaan bedreigde Pelforth-groep, waar Jan Janssen de voorman van is. Het was begrijpelijk, dat deze veer tien renners niet mochten wegblijven. De jacht op het grote wild werd inge- ROYAN. Na de rustdag in Royan zullen er zondag nog slechts negentig renners in de strijd zijn. José Samyn, de 22-jarige, in België geboren renner uit de Franse A-ploeg, is na controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen door de commissarissen uit de Ronde genomen. Vrijdagmiddag maakte dokter Dumas, die namens de Franse wielerbond is be last met de medische controle in de Tour, bekend, dat het onderzoek wat José Samyn betreft, een positief resul taat had opgeleverd. Samyn was na de zesde etappe, van Dinard naar Loriënt, gecontroleerd. Na van het onderzoek van zijn urine en de uitslag daarvan op de hoogte te zijn gesteld, besloot Samyn geen contra-expertise aan te vragen. De commissarissen konden toen niets anders doen dan Samyn uit de wedstrijd te verwijderen en hem volgens de regle menten te schorsen voor een maand. Samyn vertelde vrijdagavond, dat hij niet bewust stimulerende middelen had gebruikt. „Ik was betrokken geraakt bij een valpartij tijdens de vierde etappe van Roubaix naar Rouaan en had daar bij een vrij diepe wond aan mijn linker wang opgelopen. Ik heb geen geneesmid delen, die op de lijst van verboden stof fen voorkomen, gebruikt. Maar het re sultaat van het onderzoek bewees, dat de afbraakstoffen wel verboden midde len bevatten. Nadat dokter Dumas mij dat had verteld, besloot ik geen contra expertise aan te vragen." zet en de buit was snel binnen. Het enige resultaat van die vroege ontsnap ping was een uitzonderlijk hoog tempo, meer dan 45 km in het eerste uur en het zette door tot een gemiddelde over de hele etappe, dat hoger was dan 41 km per uur en daarmee aanzienlijk boven de verwachting van de organisa toren. Na deze eerste ontsnapping kwam de regen, die de drift van het rennersveld niet kon breken. Er waren groepjes dapperen, die bleven proberen aan te vallen, waarschijnlijk tegen beter we ten in. Met Beugels en Ottenbros, Via nen en Dolman bij kleine vluchteenhe- den en met vrijwel voortdurend alle oranjetruien voorin de groep, was Ne derland attent. Nijdam, toch werkelijk geen man, die potentiële Tourwinnaars behoeven te vrezen, probeerde het even alleen, maar ook op zijn activiteit yverd snel een rem gezet. Toen kwam de aanval van Schutz en Vianen en die veroorzaakte op 49 kilometer voor de eindstreep, dat de snelheid van de groep weer en nog verder omhoog ging. Vianen en Schutz namen op een mooie, rechte weg slechts seconden voor sprong. Hun winst schommelde lang tussen de vijftien en twintig tellen, maar plotseling bood het parcours hun een nieuwe kans. De route leidde door kleine dorpjes, de wegen kronkelden, de vluchtelingen verdwenen herhaalde lijk uit het zicht van de jagers. De tweeëenheid voor het veld uit nam de bochten gemakkelijker dan het veel grovere lichaam van meer dan tachtig man. Het verschil groeide tot 50 secon den, tot 55 zelfs en daarna kwam er weer een rechte weg. Op het moment, dat Vianen en Schutz de weg als een streep aan de horizon zagen, hadden zij kunnen stoppen. Ze gingen nog even door. Ferdinand Bracke, oud-wereld- kampioen achtervolging en houder van het werelduurrecord, belastte zich per soonlijk met de achtervolging in het belang van zijn op geldelijke winst be luste Belgische B-ploeg. Bracke kreeg wat rijders achter zich aan, maar dat liet de slanke Belg koud. Schutz gaf zich als eerste gewonnen, Vianen deed het een paar honderd meter later ook. Op de ruim twintig kilometer, die daar na nog tot Royan moesten worden ge reden, was de snelheid zó hoog, dat ge woon niemand meer weg kwam. Er volgde een eindsprint van alle renners en weer kwam een Nederlander net iets tekort om te winnen. NIJMEGEN Zestien vrouwelijke en tweeëndertig mannelijke soldaten van het Israëlische leger zullen deelne men aan de 52e Nijmeegse Vierdaagse, die van 16 tot en met 19 juli wordt ge houden. Dit is vrijdag in Tel Aviv be kend gemaakt Een groot contingent Belgische mili tairen zal ook aan de Vierdaagse van Nijmegen deelnemen. Duizendvijfen tachtig militairen, verzorgers inbegre pen, verdeeld over 70 detachementen, starten in categorie 2, 5 en 6, waarvoor de dagelijkse afstanden 40 en 50 km be dragen. UTRECHT Het Nederlandse wa- terpoloteam, dat op 14 juli in Yperen uitkomt tegen het Belgische zevental, is als volgt samengesteld: Fred van Dorp (AZPC), Feike de Vries (Neptu- nus, Amersfoort), Evert Kroon (De Robben), Hans Wouda (De Meeuwen), Hans Hoogveld (Neptunus, Amers foort), Lout Geutjes (Neptunus, Amers foort), Harry Vriend ('t IJ), André Hermsen (De Robben), Nico van der Voet (ZIAN), Hans Parrel (HZPC) en Bart Bongers (KNZB). De Nederlandse jeugdploeg, die op dezelfde dag tegen het Belgische jeugdteam uitkomt bestaat uit: H. Du- rieux (Polar Bears), H. van Harten (AZPC), R. Selbeck (DZV), W. Snel (DZV), W. Snel (DZV), B. van Esch (DZV), B. Koetzier (AZPC), R. Leijs- senaar ('t IJ) en F. Ekhuizen (AZPC). BAD NEUENAHR Harrie Jansen is vrijdag in de vijfde etappe van de Ronde van Rheinland-Pfalz, een rit over 135.5 kilometer van Wittlich naar Bad Neuenahr, op de tweede plaats ge ëindigd. Jansen won de sprint van een groep van veertien renners, die een achterstand van 5 min en 26 sec op de winnaar, de Westduitser Erwin Derlick had. Cees Koeken werd derde. Door zijn dertig seconden bonificatie klom Jansen naar de derde plaats in het algemeen klassement op, waarin hij 1 minuut en 10 seconden op de leider, Ortwin Czarnowski achterstaat. Koe ken bezet de tiende plaats op ruim ne gen minuten van Czarnowski. i ROYAN Op de achtste dag van de Tour is door de tweede plaats van Janssen, de vijfde van Vianen, de dertiende van Ottenbros en de twee de plaats in het dagploegenklasse- ment weer ruim 2.000 franken in de kas van de Nederlandse ploeg ge stroomd. Het totaal van acht dagen bedraagt nu 11.045 franken, ongeveer 8.000 gulden. De belangrijkste bijdrage aan dit totaal leverde Jan Janssen, die 3.430 franken verdiende. Vianen bracht 1.995 franken binnen en Ot tenbros 1.275. De plaatsen in het dag- ploegenklassement leverden Neder land tot nu toe 3.100 franken op. De andere bijdragen in de Tourpot zijn van Den Hartog (750), Dolman (175), Schepers (170), Zilverberg en Nijdam (ieder 75). JAN JANSSEN weer net niet snel genoeg. DEN HAAG De Nederlandse da- mes-turnploeg, die zaterdag en zondag in Den Haag de strijd tegen de Roe meense dames zal aanbinden, kan niet op volle sterkte uitkomen wegens bles sures van Ansje Heerschop, Jannie Me- yer-Vierstra, Stientje de Goede en Ans je van Gerwen. De ploeg is nu als volgt samengesteld: Margo Klees (Odin Heemskerk), Famie Klunder (PSV, Eindhoven), Atie van Veen (Quick Hui- zum), Caro Stins (Hercules-Hygiea Noord-Scharwoude), Jeannette Dupree (Amersfoort '67) en Marian van Zetten (Pro Patria, Zoetermeer). PARIJS. Landskampioen Ajax staat met 32 punten op de zesde plaats van de ranglijst van Europese voetbal clubs, die door het Franse tijdschrift „France Football" is opgesteld. De eer ste plaats delen AC Milan, de winnaar van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars, en Benfica met 38 pun ten. Manchester United, dat de Europese beker voor landskampioenen veroverde, bezet met 33 punten de vijfde plaats, achter Celtic (35) en St.-Etienne (34). Real Madrid is achter Ajax, samen met FC Zurich, als zevende geklasseerd met 27 punten. BRUSSEL In Brussel is door het Belgisch Olympisch Comité de voorlo pige Belgische ploeg bekend gemaakt, die zal deelnemen aan de Olympische Spelen van Mexico. Het team bestaat uit: Atletiek heren: Roelants, Geeroms, De Hertoghe, Herbrandt, Lespagnard en Van Butsele. Zwemmen: dames: Dauven en Galle; heren: Simons. Wielrennen: baan: Crapez (achtervol ging), Goens en Van Lancker (Tandem), Baert (1 kilometer tijdrit) en Bens, Van Marke, De Bosscher en. Zwaenepoel (Ploegachtervolging). Weg: Monsere, De Vlaeminck, Dierickx en Schoeters (individueel), Mintjes, Opdebeek, Scheers, Grifnee en Coulon (100 kilome ter tijdrit voor landenploegen een van de vijf zal als reserve fungeren). Roeien: Dehombreux. Kanoën: Rumy en Naegels (K2) en Moens (KI). Schermen: Bessemans en Constandt. Gewichtheffen: Reding en Van Leber- ghe. Schieten: Lafortune en Renard. Zeilen: Maes en Roland (Flying Dutchmah) en Rogge (Finjole). Hockey: achttien nog te selecteren spelers. Het Belgisch Olympisch Comité heeft de geselecteerden uitdrukkelijk voorge houden, dat wijziging in de ploeg nog tot de mogelijkheden behoort. Indien de vorm achteruit loopt, als men zich niet houdt aan het speciaal op de Spelen af gestemde oefenprogramma of wanneer men wordt afgekeurd tijdens de me dische controle, medio september, zal het comité zich het recht voorbehouden de betrokken geselecteerde van de lijst af te voeren. Ook is het mogelijk dat indien bepaalde prestaties daartoe aan leiding geven de ploeg nog zal wor den uitgebreid. Het BOC heeft de ploeg al zo vroeg geselecteerd, om iedereen in de gelegenheid te stellen zich zo goed mogelijk op de Spelen voor te bereiden. //O,///O,///'i,//'O,//O,//"„//'O, AMSTELVEEN Nederland heeft ook de tweede daminterland tegen Rusland verloren. Vrijdag was de uit slag in Amstelveen 8-10. Slechts drie spelers boekten winst: Tonny Sij- brands versloeg wereldkampioen An- dreiko, Korchov won van Van der Sluis en Agafonov was een te sterke tegenstander voor Schotanus. De eer ste wedstrijd eindigde donderdag in Amstelveen in een nederlaag: 7>11. De individuele uitslagen zijn: Sij- brandtsAndreiko 20, Roozenburg Koeperman 1d, WiersmaTsjegolev 11, BergsmaGantwarg 11, Van der SluisKorchov 02, Bronstring Sjawel 11, VarkevisserMogliansky 11, SchotanusAgafonov 02, Okro- gelnikKirejev 11. A OOSTENRIJKAan de rand van de bekende Wörthersee is een soort Madu- rodam verrezen, „Minimundus" genaamd. Vele bekende attracties uit alle delen van de wereld zijn hier verkleind neergezet. Zo kan het hier gebeuren, dat het reu zenrad uit de Weense Prater slechts en kele meters van de Parijse Eifeltoren ver wijderd is. LONDEN Wimbledon heeft Rod Laver geëerd op de enige manier die over bleef. Het aanschouwde een één uur durende demonstratie van puur tennisgenie tegen de moedig zwoegende Tony Roche (63, 64, 62) in ademloze stlite. Aan moedigingen, toejuichingen zouden onwerkelijk hebben geklonken. De 29-jarige Australische prof speelde met zulk een vernietigende, feilloze precisie en pressie, dat alle mensenlfóke zwakheid er vreemd aan scheen. Het publiek zweeg. Wat kon het anders. Machines malen nu immers niet om applaus. Door deze ongehoorde machtsdemonstratie verbleekten McKinley, Emerson, San- tana en Newcombe tot schimmen in de nacht. De titels, die zij veroverden toen Laver prof werd, hebben geen waarde gehad. Laver, de kampioen van 1961-'62 en nu opnieuw is ook in de tussenliggende periode de grootste geweest. Daar kan geen twijfel over bestaan. Er was geen verschil tussen de executies van McKinley en Mulligan, waarmee hij in het begin der zestiger jaren zijn eerste titels binnen haalde en de afstraffing, die Roche nu te verduren kreeg. Alleen het klimmen der jaren en een eventueel besluit de profs in het ver volg toch maar te weren kan hem af houden van een ongehoord Wimbledon- record. In de korte tijdspanne die er lag tussen de eerste neergevleide stopvolley en het uitrollen van de groe ne lopers voor de prijsuitreiking heeft Laver misschien drie fouten gemaakt. Roche een stuk of tien. Het grote ver schil lag verder in de afwerking. Ro che dirigeerde goed, maar was voor zichtig. Laver daarentegen ranselde de bal of vlijde hem neer, waarbij zon der ophouden het kalk van de lijnen spatte. Toch heeft Laver tegen deze fi nale opgezien. „Voordat ik tegen Cox speelde had ik in zes jaar geen enkele linkshandige speler tegenover me ge had. Je moet je instellen op het naar buiten draaiende effect, waarmee de service wordt geslagen". Dat effect heeft Laver drie games lang bestu deerd. Het waren drie love-games voor Roche, die in de eerste set meer pun ten (26-24) scoorde dan zijn tegenstan der. Ook dat was echter een onderdeel van Lavers strijdplan. Hij concentreer de zich volkomen op een enkele servi ce-doorbraak. Op het „Laver-moment" zoals televisiecommentator Jack Kra mer dat noemde. Vier-drie in de eerste set was zo'n mo ment. Een backhand, schuin in de uiterste hoek en twee flitsende service- returns brachten hem op 30-40. De ge schrokken Roche deed de rest: hij sloeg een dubbele fout. Laver heeft daarna enige moeite gehad om de set winst te grijpen. Tweemaal ging een volley in het net, maar toen hij een maal op setpoint was gekomen schoot zijn linkshandige service onbedaarlijk uit. De doorbraak, die beslissend was voor de tweede set, leek een blauw druk van de eerste. Omdat Roche met serveren was begonnen lag het „mo ment" nu bij 3-3. Weer gaf Laver zijn returns extra vaart door gebruik te maken van het polsgewricht. De laat ste van deze mitrailleurschoten kon Roche wel onderscheppen, maar niet over het net krijgen. Laver repte zich voort en greep de set op love. Via 2 nieuwe doorbraken stond hij in enkele minuten met 4-Ó voor in de derde. Weer enkele minuten later reikte prinses Ma rina de goudglanzende beker uit aan de verlegen lachende, roodharige ge weldenaar, die ondanks zijn indrukwek kende staat van dienst nooit echt een man van de wereld is geworden. Dezelfde schuchterheid legde hij ook aan de dag bij de direct daarop vol gende persconferentie. Zijn uitspraak: „Ik beschouw dit als de meest bevre digende overwinning, die ik ooit heb behaald", klonk aarzelend of hij zulk een groot woord eigenlijk niet goed in de mond durfde nemen. Toch was het zo. Het eerste „open" Wimbledon vorm de voor de profs een vuurproef, waar alleen Laver zonder enig prestigever lies doorheen is gekomen. „Ik ben eigenlijk al die tijd bang geweest", gaf hij met ontwapende eerlijkheid toe. „Ik was het amateurtennis ontwend. Elke ronde zag ik nieuwe gezichten te genover mij in de baan. Iedereen ver wachtte, dat ik zou winnen. Het heeft wel heel wat moeite gekost, dat kan ik u verzekeren". De druk van de publiciteit matte La ver meer af dan welke marathonpar tij ook. Na het bezoek aan het inter viewkamertje en de televisiestudio kwam hij als een vermoeid man naar buiten en in het daaropvolgende heren dubbelspel kreeg Emerson nauwelijks de indruk, dat hij samen met de nieu we Wimbledonkampioen opereerde. Op de beslissende momenten sloeg Laver ongewoon veel fouten, zodat Roche - Newcombe in vier sets de finale be reikten, waarin zij het zullen Qpnemen tegen Rosewall - Stolle, die te sterk waren voor de huidige amateurtitelhou ders McMillan - Hewitt. Heren-enkelspel: finale: Laver-Roche 6-3, 6-4, 6-2. Heren-dubbelspel, halve finales: New combe en Roche (Austr.)-Emerson en Laver (Austr.) 6-3, 8-6, 2-6, 7-5; Rose wall en Stolle (Austr.)-Hewitt en Mc Millan (Zd.-Afr.) 6-2, 6-3, 6-4. Dames-dubbelspel: halve finales: Rosemary Casals en Billie Jean King- Moffit (V.S.)-Lesley Bowrey en Judy Tegart (Austr.) 1-6, 6-1, 10-8; Frangoise Durr (Fr.) en Ann Jones (Eng.)-Robin Lloyd en Frances McLennan (Eng.) 6-1, 6-0. Gemengd-dubbelspel: halve finales: Marg. Court en Fletcher (Austr.)-Billie Jean King (V.S.) en Davidson (Austr.) 6-4, 9-7; Olga Morozova en Metreveli (Rusl.)-Ann Jones (Eng.) en Stolle (Austr.) 6-3, 12-10. MELBOURNE Alle ruiten van het Amerikaanse consulaat in Melbourne in Australië zijn gisteren gesneuveld tij dens de rumoerigste Viëtnam-betoging die ooit in deze stad was gehouden. Vijf endertig mensen raakten gewond en ruim vijftig werden gearresteerd. Ongeveer tweeduizend studenten, van wie een aantal met Vietcongvlaggen zwaaiden, vochten voor het gebouw met de politie. DEN HAAG In het achtste IBM- schaaktoernoo, dat van 15 juli t.m. 3 augustus in Amsterdam wordt gehou den, zal de grootmeestergroep voor de eerste maal de kwalificatie la bezit ten. Deze wedstrijd wordt onder auspi ciën van de wereldschaakbond (FIDE) gespeeld. Voor deze groep zijn uitge nodigd: De grootmeesters Bilek (Hong), Bronstein (Rusl.), Ciric (Zd-Sl), Don- ner (Ned.), Ivkov (Zd-Sl), Kavalek (Tsj.-Sl.), Kdtov (Rusl.), Lengyel (Hong.) en Sjamkowitsj (Rusl) en de internatio nale meesters: de Nederlanders Bouw meester, Kuijpers, Langeweg, Ree, Zuidema, de Zuidslaviër Marovic als mede de kandidaat-meester de Neder lander Jongsma. In de meestergroep komen uit: Czerniak (Isr), Gereben (Zwi), Loeti- kov (Rusl.) Medina Garcia (Sp.), Eme- derevac (Zd-Sl), Tatai (It) en de Ne derlanders Van Geet, Van Scheltinga, Hartoch, Scholl en de winnaar van de tweekamp Bakker-Boomgaardt. Het comité beraadt zich nog over de 12de plaats. WOLFSBURG, (W.-Dld.) De voor zitter van de raad van beheer van de Volkswagenfabrieken, Kurt Lotz, heeft tegenover de vergadering van aandeel houders in Wolfsburg verklaard, dat het traditionele „kever-model" nog lan ge tijd op de markt zal blijven. Zijn ver klaring ging lijnrecht in tegen de plan nen van andere Duitse automobiel fabriekanten, die jaarlijks een ander model op de markt willen brengen. Lotz zei dat de fabrieken slechts ge ringe veranderingen zullen aanbrengen in de goedkope Volkwagens. Een stap in een nieuwe richting was het eerder aangekondigde besluit een groter type te gaan produceren, de VW 411, die ko mend najaar van de band zal rollen. Lotz zei dat de eerste zes maanden van dit jaar het bruto verkoopcijfer 5700 miljoen mark bedroeg, in verge lijking tot 4400 miljoen in de eerste helft van 1967 een stijging dus van 29 procent. De totale produktie beliep 900.000 auto's in de eerste helft van dit jaar, 229.000 meer dan in de eerste zes maan den van 1967 een stijging van 34 procent. De maatschappij stelde een dividend voor van 20 procent op het aandelen kapitaal van 750 miljoen mark. Lotz deelde mee dat de export naar de V.S. bevredigend oploopt. Hij ver klaarde voorts dat de maatschappij zich zal concentreren op een uitbrei ding van onderzoek naar een ontwikke ling van investeringen in het buiten land. GENèVE Engeland heeft in het afgelopen jaar meer ontvangen uit toe risme dan de grootste ontvangsten ge put van alle acht landen van de Euro pese vrijhandelsassociatie. De bedragen voor de EVA-landen zijn: Engeland 647 miljoen dollar, Zwitserland 634, Oostenrijk 615, Por tugal 258, Denemarken 220, Zweden 109, Noorwegen 102 en Finland 50 mil joen. Gemeten naar de omvang der bevol king liggen Zwitserland en Oostenrijk aan de kop. In Oostenrijk bedragen de inkomsten uit toerisme ongeveer een derde van de inkomsten uit directe ex port

De Vallei | 1968 | | pagina 7