Nog dienstbaar Songfestival van Knokke staat binnenkort weer voor de deur Suriname maakt zelf cement I s Beiaardier Haazen eerste in Hilversum Schrijver Tinker overleden VANAVOND MORGEN Nieuwe directeur van Bonnefantenmuseum „Pepijn" bij einde van Holland Festival Galapagos-eilanden op beeldscherm ,Reis door operaland' met echtpaar Stewart UIT DE KERKEN Bod drukkerij De Boer op Van Dishoeck Dividend Emba 10 pet. (onv.) V erkoopsti j ging Van Reeuwijk PILOOT STORM RECHTER TIE I i TEKKO TAKS TELEVISIE Sl T.V. LANGENBElfc Vagina 2 MAANDAG 8 JUfel 1968 99 Het voorjaar kwam somber en ge drukt met sormtij en slagregens. Scheef door de wind stonden de bomen in de landen, van strand en duinen warrelde poederfijn zand over de «traten, van bloesemtrossen bleef niet veel heel dat jaar. Freeks innerlijk was als het voorjaar: buiig en som ber. Hij was zijn thuis kwijt door Jog- gie, oma's deftige woning werd weer leeg van statigheid. Het privékantoor van Albert Ries was een donker betimmerd oud ver trek, het oudste van het hele gebouw. Althans, het maakte de oudste indruk. Een open haard onder een lage schouw, een donkere zoldering, en geen uitzicht door de strakke witte gordijnen, want de kamer lag tegen over een blinde muur. Bijna de gehe le dag moest er dan ook kunstlicht branden en niemand begreep waarom de baas juist deze kamer voor zich zelf behield. Maar Ries was toch een man van eigenaardige voorkeur, hij was trouwens veel weg, wat deed het er dan toe of het vertrek tamelijk don ker was? Het zag er oud uit, daarvan hield hij. Hij zat achter zijn bureau te schrij ven, die morgen toen na een beschei den klop zijn jongste medewerker binnentrad. Ik zou u graag even spreken, me neer Ries. Mr. Ries glimlachte breed en wel willend. Hij was een forse, zelfgenoeg zame zakenman, tot in de puntjes ge kleed en met een gezicht, dat toonde hoe hij vroeger een knappe jongen was geweest en dit nog niet was ver geten. Dat kan, Freek. Hij duidde op een stoel aan de an dere zijde van zijn bureau. Freek ging zitten. Hij was nerveus, maar vastberaden. Uw dochter heeft mij onlangs ver klapt, dat u zekere plannen hebt ten opzichte van mij, meneer Ries. Hij keek de chef strak aan. Maar deze verwonderde noch er gerde zich; hij knikte. Dat kon ik weten, nadat ik haar erover inlichtte, Jetty houdt nu eenmaal nooit haar mond. Freek slikte. Het was dus de bedoe ling van de baas geweest, dat Jetty het geheim zou verklappen, dan was de zaak misschien al in een verder stadium dan hij had gedacht. Meneer Ries, begon hij zacht, deze wetenschap brengt mij in een enigszins moeilijke positie...U be grijpt, dat ik het zeer op prijs stel, dat u mij blijkbaar geschikt acht on middellijk naast u te staan, het heeft mij zelfs zeer verrast mijn geringe ervaring en kennis in aanmerking ge nomen, maar...ik vrees, dat ik het niet zal kunnen aannemen. En waarom niet? Het gezicht van de chef toonde ge moedelijke spot. Een blos steeg naar Freeks bleek gezicht. Mag ik heel eerlijk zijn, meneer Ries? Je moet zelfs heel eerlijk zijn, dat eis ik. Het klinkt misschien aanmatigend en ik hoop dan ook, dat ik mij ver gis, maar ik heb zo het gevoel dat... dat er wellicht iets van mij verwacht wordt dat ik nooit zal kunnen doen. Er kwam nu toch een lichte ver wondering in de waterblauwe ogen van de oudere man Je drukt je erg voorzichtig uit, verklaar je nader. Je hoeft werkelijk niet bang te zijn, dat ik ineens alles aan jou overlaten zal, beware nee, ik ben nog niet zo'n ouwe kerel, er zal zelfs in je taak niet zo heel veel ver anderen voorlopig. Pijnlijk ernstig stonden Freeks ogen. Dat begrijp ik, meneer Ries, ik verwachtte ook niet, dat u te veel als jurist van mij zou vergen, voor werken ben ik trouwens nooit bang. Nee, hij slikte weer, het gaat hier om iets particuliere. Als ik uw dochter aanleiding gegeven heb om iets van mij te verwachten, dan schaam ik mij daarover diep, maar- ik acht u te hoog om mijzelf te laten bevoordelen, terwijl u zou kunnen den ken, dat ik juffrouw Ries... ten huwe lijk vragen zou. Het was stil in het kantoor. Mr. Ries schroefde aan de dop van zijn vulpen, zijn gezicht stond ongewoon ernstig. Ik wilde u hierbij meteen mijn ontslag aanbieden, ik begrijp natuur lijk, dat... Ries hief zijn hand op. Niet zo haastig- Hij zweeg weer, legde zijn vulpen voor zich naast het stuk .waaraan hij zat te schrijven toen Freek binnen kwam. Om te beginnen, Freek, dank ik je voor je eerlijkheid, hoewel die na tuurlijk voor een vader enigszins on aangenaam klinkt. Maar dat kun jij niet helpen, je houding is zeer cor rect en ik geloof ook niet, dat je Jetty véél reden tot hoop hebt gegeven. De zaak is deze, dat wij, mijn vrouw en ik, geen rekening hebben gehouden met...al dan niet speciale genegen heid tussen Jetty en jou. Liefde zie je, nou, nou, daar zijn wij wel zo'n beetje bovenuit gekomen. Wij dachten én voor Jetty in de eerste plaats, én voor jou aan een góed huwelijk. Jullie hebben niet het land aan elkaar, jij bent een nette kerel, een goede kracht, ik zou je bovendien geheel tot mijn plaats hier kunnen opwerken. Nu loopt het even anders. Je bent nog een idealist, je bent jong, je bent eerlijk. Goed, daar hebben wij ons in dezen bij neer te leggen, al lijkt het mij van jou niet zeer zakelijk gezien. Maar natuurlijk respecteren wij je gevoelens, het is ons er niet om te doen Jetty aan de man te brengen, dat begrijp je wel. De een en ander aspect krijgt, heb je zelf al begrepen, maar ik zie niet in, waarom jij ont slag zou nemen. Daarvoor lijkt mij toch geen reden te zijn. Freek boog het hoofd. Ik dank u, meneer Ries. Ik hoop, dat u mij mijn eerlijkheid niet kwalijk neemt... Vanzelfsprekend niet, die vroeg ik je immers. Meer heb je niet te zeg gen? Nee, meneer Ries. Goed, dan laten we het hierbij. Ries knikte, niet onvriendelijk, niet welwillend. Freek verliet het privé kantoor. De zee stormde dreunend op het land in en gooide schuimige gelige vlokken over het zand. Laag dreven de grau we wolken, lieten schelle plekken van een vals geellichte lucht achter zich. Freek stond ver op een golfbre ker. Soms spoelde een hoge golf over zijn voeten en deed hem een paar passen achteruit wijken, maar hij bleef toch vooraan, geboeid door het lichtspel op het onstuimige water en de wonderlijke topaaskleur van de zee. Er was een stil gevoel van tevre denheid in hem. Hij had iets goed ge maakt, te laat weliswaar, maar toch goed gemaakt het nadeel voor zich zelf had hij daarbij niet geacht. Hij ademde diep het water rook naar zout en haring, de wind was van een wondere belofte vol. Vrede...o God, met allen en met alles vrede te kun nen hebben in jezelf, rust voor je ge dachten, eindelijk geen donkere ge peinzen, geen somberheid meer. Zie je, al geloofde hij dan niet zo pre cies, toch gaf het een grote weldadig heid goed gehandeld te hebben. Onver klaarbaar, maar het was zo. Gevoel kon je nu eenmaal niet ontkennen, dat blééf tegen alles in als je er zo sterk mee was behept. Hij had destijds alles wel onmiddel lijk bij elkaar gepakt en over boord geworpen, maar hier en daar dreef toch allengs weieens iets boven en haakte zich in hem vast Hij was geen mens om materialist te zijn, hij kon het niet worden, ook al wilde hij, zijn eerlijkheid en zijn trots waren te weerbarstig. Wordt vervolgd 3856. Piloot Storm staarde met ongelovige blik naar zijn handen, die op zo onbegrijpelijke wijze plotseling van kleur veranderd bleken. Hoofdschuddend keek hij Ferdydik aan, die er bijna verontschuldigend bij stond, alsof hij zich geneerde voor zijn normaal voorkomen. „Daar snap ik geen jota van!" mompelde Arend steeds weer. Professor Dubois en Sandra begrepen het al evenmin, toen het vreemde feit tot hen doordrong. De eerste verdiepte zich natuurlijk meteen in de we tenschappelijke achtergrond van de zaak, maar het vrouwelijk lid van de bemanning greep naar een spie geltje om de schade op te nemen. Welk een schok ook, om eensklaps van blondine te veranderen in een zwart harige, bijna negroïde schone! Toch was Sandra de eerste, wie de radicale verandering buiten het schip opviel! „Wat een vreemd heelal!" riep zij uit. ,,'t Is net alsof de sterren zwart licht uitstralen in een witte ruimte! Wat is er in 's hemelsnaam gebeurd? Alles staat op z'n kop!" s I a a 41 „Twan had nooit veel geld bij zich", zegt het meisje, „maar als we in een stad kwamen, ging ie naar een zilverwinkel en vulde een paar papiere in. Dan kreeg ie een bom duite, en die gaf ie in bewa ring bij 'n collega van 'm. Als ie dan geld nodig had, zoals toen ie ons vrijkocht van de Bakker, dan hoef de die maar een seintje te geven. Eergister zag ik nog dat ie effe vijf stave goud in bewaring gaf aan z'n collega op het marktplein!" „Wat is er gisteravond precies gebeurd?" vraagt de Rechter. „Gisteravond? Toen is ook Twan 'm gesmeerd. An alles komt een end. Maar ik begrijp niet dat Twan 't me niet eerlijk verteld heb. Hij zei gister notabene dat ie zich voor goed bij ons wou aansluite en dat ie een verrassing voor me had als ie thuiskwam. Maar hij is niet meer thuisgekomen. Een jonge meid as ik kan best zonder ome leven. Ik had best begrepen dat ie eindelijk ge noeg van me had". Rechter Tie heeft de ring van Twan tevoorschijn ge haald en vraagt: „Waarom wilde je deze ring eigen lijk verpanden?" „Verpanden? Niks hoor!" roept het meisje uit. „Ik wou voor de aardigheid es vrage wat ie waard was, maar die dikke baas van het pandhuis begon meteen met me aan te pappen en daar moest ik niks van hebben". 65. De neger, die de schreeuwende gorilla aan de -ket ting hield, scheen in het geheel niet bang voor de gro te harige monsters te zijn die nu, de een na de ander, aangelokt door de grote hoeveelheden voedsel, het ter rein opkwamen... Hij bewoog zich tussen de apen als een Hollands keuterboertje tussen zijn kippen en zorgde er slechts voor dat een ieder zijn deel kreeg. Vanaf zijn hoge schuilplaats zag Tekko hoe de gorilla's zich met een goedaardig gegrom op de etenswaren wierpen en hoe de hoeveelheid zienderogen slonk. Hij keek zo ingespannên toe, dat hij niet merkte hoe achter de gul zig etende apen opeens de reusachtige leider van de go rilla's opdook. Hij zag deze gigantische gestalte pas toen deze zich door een heel hard gebrul aankondigde. Maar van waar dit schrikaanjagende monster plotse ling te voorschijn kwam was hem ontgaan. Niettemin, hij was er en dat was voor Tekko al een hele voldoe ning. Met merkbare tegenzin lieten de apen de laatste etensresten staan om zich dan vol ontzag naar hun reusachtige aanvoerder te keren. Deze stond nog steeds harde blikkerige geluiden uit te stoten en begon zich bovendien met beide vuisten zo hard op de borst te slaan, dat het Tekko in de oren klonk alsof een neger stam de tam-tam roerde. Van de bijna achthonderd emeriti-pre dikanten in ons land maken zich velen nog verdienstelijk voor het werk van de kerken. Vier hunner bewezen gister avond in de IKOR/CVK-documentaire „Uitgediend?" de tv-kijkers een dienst, door over hun heden en verleden te vertellen. Hun visies verschilden nogal, maar bleken geenszins verouderd te zijn. Ook voor anderen dan ds. Wes- terveld zal het evangelie nog wel iets zijn, dat als een blijde zaak op je af komt en ook anderen zullen mét ds. Burger wel eens iets hebben ervaren van de grote geestelijke rijkdom waar over sommige bejaarden nog beschik ken. De andere twee emeriti kwamen zelfs moderner voor dan menig nog niet gepensioneerd predikant. Zo toonde ds. Van Nieuwenhuijzen zich een tegenstan der van de preek als monoloog van de voorganger en zag hij de preek graag opengesteld in samenwerking met een groep gemeenteleden en overtuigde atheïsten. Ds. Brink zou, als hij op nieuw voor de keus werd gesteld, hele maal geen predikant meer willen wor den, doch maatschappelijk werker, om dat de kerk naar zijn mening te weinig aan de christelijke praxis doet. Een van zijn uitspraken luidde: „God is niet dood, maar zijn karikatuur sterft." On bewust doelde hij daarbij wellicht op de christelijke praxis van het soort predi kanten en andere christenen, dat tien jaar geleden reeds in een meesterlijke, gisteravond terecht herhaalde afleve ring van „Pension Hommeles" door An nie M. G. Schmidt (en verder vooral ook door Guus Oster en Sara Hey- blom) afdoende gekarikatureerd werd. „Uitgediend?" werd voorafgegaan door de eerste „Woord voor woord"-af- leverlng, waarin niet met tekeningen gewerkt werd, maar waarin Aart Staartjes met twee kinderen in de Fle- vopolder het scheppingsverhaal tracht te uit te beelden. Ik ben*helaas te oud om te kunnen beoordelen, of en in hoe verre deze filmische aanpak bij de jeugd in de smaak zal zijn gevallen, maar persoonlijk vond ik deze methode zeer geslaagd, want uiteraard veel levens echter. Behalve een zeer karakteristieke keu ze uit de weekendshows van Johnny en Rijk (opnieuw: wat jammer toch dat dit „aparte paar" niet meer op de beeldbuis terugkeert!) bracht de AVRO zaterdagavond een bijzonder boeiend, door Guus Veretraete-jr. knap geregisseerd muzikaal portret van Willy Langestraat, die duidelijk liet zien en horen, welk een begaafde multi-instrumentalist (met excuses aan Willem Breuker!) hij eigenlijk wel is. Bovendien mag hij prat gaan op twee ook al artistiek getalenteerde kinderen: danseres en choreografe Nicolette en pianist Ronald. J. v. d. K. HILVERSUM Het tiende Interna tionale Beiaardconcours, dat vandaag in het kader van het Holland Festival te Hilversum is gehouden, is gewon nen door de Belgische beiaardier Jo Haazen. Hij legde hierdoor voor de derde maal in successie beslag op de wisselprijs van de gemeente Hilver sum bestaande uit een sculptuur van de architect Dumbar. De heer Haazen is hiermee definitief in het bezit van deze prijs gekomen. De prijs voor de beste improvisatie, be schikbaar gesteld door het bestuur van het Holland Festival, bestaande uit een sculptuur, vervaardigd door Hans Suas- so de Lima de Prado, werd door de jury toegekend aan Frans Tersteeg, Stadsbeiaardier van Bolsward. NEW YORK De bekende Ameri kaanse romanschrijver, biograaf en historicus, Edward Tinker, is zaterdag nacht op 86-jarige leeftijd overleden. Hij was reeds geruime tijd ziek. Tinker stierf in Setauket op Long Island. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. (ca. 19.00 Gespro ken brief uit Parijs. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Uw hart... Uw leven, door de heer P. J. H. Kierkels, directeur Ne derlandse Hartstichting. NRU: 20.05 Lichte gr.muz. 20.15 Stereo: Holland Festival 1968: Koorzang: mod. muz. (ca. 21.0521.30 De rol van Faust toen en nu: Progr. over Goethe's Faust) 22.10 Muz. uit film en musical. 22.30 Nws. 22.55 Stereo: Metro's Midnight Mu sic: Metropole orkest en solisten. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.10 Stereo: Lichte koorzang. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 De Ronde van Frankrijk 1968:nabe- schouwing. 19.10 Holland Festival: 18e Internationaal Orgelconcours Haarlem 1968: Filh. orkest, klein radiokoor, ra diokoor, groot omroepkoor en orgel: klassieke en mod. muz. 20.20 Stereo: Muziek, muziek, muziek: gev. muz.pro- gr. (opn.). 22.15 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 So praan en piano: klass. en mod. muz. 23.30 Jazz. 23.5524.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.3018.50 Eurovisie: Tour de France. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. CVK/IKOR/RKK: 19.06 Kenmerk, de wekelijkse informatieru briek over kerk en samenleving. NCRV: 19.31 In kleur: Het leven begint bij 100, TV-feuilleton uit de serie The second hundred years. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Lieberman en Lieberman, TV-feuilleton. 20,45 Zeskamp: Steden- wedstrijdprogr. 21.55 Klavecimbel-reci tal: klass. muz. 22.10 Avondsluiting. NTS: 22.15—22.20 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. VPRO: 19.03 In kleur: Teken filmpje 19.08 De avondturen van Poly en de zwarte diamant, TV-feuilleton voor de jeugd. 19.35 Tempest, stomme film uit 1928 NTS. 20.00 Journ. VPRO: 20.20 Die deutsche Opposition Ver zet van Duitsers en Oostenrijkere tegen het Nazi-regime tussen 1933 en 1945, filmreportage. 21.05 In kleur: Heracli- tus, spionage-film. 22.05 Uppsala een berichtgeving over de Wereldraad van Kerken. NTS: 22.15 22.20 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. VPRO: MAASTRICHT Het algemeen be stuur van de Stichting Limburgs Mu seum voor kunst en oudheden „Bonne fantenmuseum" te Maastricht heeft tot directeur benoemd drs. I. L. Szenassy, thans werkzaam aan het kunsthisto risch instituut van de Universiteit van Amsterdam. Drs. Szenassy werd op 15 februari 1937 te Boedapest geboren. Hij stu deerde bouwkunde te Delft en begon in 1959 met de studie kunstgeschiedenis, waarvoor hij in juni 1967 doctoraal exa men deed. Hij kreeg de kwalificatie „met veel genoegen". Zijn hoofdvakken waren kunstgeschiedenis van de hieu- we tijd en hedendaagse kunst. Hij leg de het doctoraal examen af bij de pro fessoren Van Regteren Altena en Jaf- fé. Op het ogenblik werkt drs. Szen- nasy aan een catalogus over de icono grafie van het notariaat. Vanwege de internationale belangstelling voor dit werk, zal een Franse vertaling worden uitgegeven. De nieuwbenoemde direc teur hoopt binnen niet al te lange tijd Nederlander te worden. Het naturalisatieproces bevindt zich in de eindfase. 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 De ramp op Sicilië, een half jaar geleden, reporta ge. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Mariniers kapel der Koninklijke Marine. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 De lichte Muze belicht: De operette. 14.25 Stereo: Prix Italia: Solisten, koor en orkest van Kol Israël: mod. muz. AVRO: 15.00 Stereo: Le chateau de Barbe-bleue, opera van Bartok (gr). 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Pianorecital: semi-klassieke muz. 16.38 Stereo: Om- roepkamerkoor: oude liederen. 17.00 De zingende bougie: gevar. pl. progr. voor automobilisten. 17.55 SOS-berich- ten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Mod. muz. (gr.). 8.00 Nws. .811 Stereo: Ge wijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Tou- tingclub: vakantietips. 8.45 Lichte gr. muz. 9.30 Stereo: Klass. vioolconcert (gr.). 10.00 Theologische etherleer gang. 10.35 Stereo: Cello en piano: mod. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act. 13.00 Raden maar...) 14.05 Stereo: Musiësta: licht muz. progr. (opn.) 14.30 Pizzicato: muzikaal middagma gazine. (16.00 Nws.) 17.00 Overheids voorlichting: Vlag, volkslied en wapen schild van de Nederlandse Antillen. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht pl. pro gramma. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.02 Pow-Pow: pl. progr. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: progr. voor de tieners. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevar. pl. progr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Er-Jee- Em-Drie. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht pl. progr. (17.00 Nws.) (Ronde van Frankrijk 1968: Tussen 13.15 en 13.20 uur; 14.05 en 14.10 uur" en 15.05 en 15.10 uur: rechtstreekse rep. He etappe; tussen 16.00 en 17.00 uur Ver slag van de finish.) MAANDAG 8 JULI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v gis teravond) 10.20 Sport. 10.50 Hokus-Po- kus mit Gitte und Rex: muz. amuse- mentsprogr. 11.35 Nancy Portrat ei- ner Stadt: filmreportage. 12.0013.00 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journ. 16.45 Zu jung für den Führerechein: reporta ge 17.20 New York: impressies. 17.30 17.55 Kleur: Ganseblümchen auf Beton: artistiek progr. 18.00 Journ. (Regionaal progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjour naal. 18.53 Zandmannetje 19.00 Act. 19.26 Donatig'schichten. 19.59 Progr. - overzicht. WR: 18.05 Kleur: Atom-An ton, die Superameise: TV-film. 18.10 Kleur: Alexander Prachtig, der lachen de Hund: TV-film (herh.), aansluitend: Kleur: Sebastian Quirl, der geheime Eichkater: TV-film. 18.25 Goedenavond 18.30 Journ. 19.10 Kleur: Werner Bae- cker zeigt: Beelden uit New Orleans. 19.40 Kleur: Dr. Kildare: TV-serie). 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Re port München: filmreportage. 21.00 Chronik der Familie Hagele, anno 1945: TV-spel. 22.00 Wir und der Kosmos: TV- serie 22.50 Journaal, commentaar en weerbericht. 23.10 Tanz aus USA. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf: TV- film. 18.50 Zirkus meines Lebens: TV- film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de Katholieke kerk. 20.15 Gezondheidskroniek. Aan sluitend: Nws. 21.00 Erpressung: En gelse speelfilm. Aansluitend: Tips voor bioscoopbezoekers. 22.30 Nws, weerbe richt en actualiteiten. muuuumummiummuumumuumum Van vrijdag 12 tot en met donderdag 18 juli wordt in het Casino te Knokke (België) de Xde Europa Beker voor /angvoordracht georganiseerd. Zes landen met een ploeg van vijf zangers/ zangeressen zullen aan dit concours deelnemen, namelijk België, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland en West- Duitsland. Deze ploegen zullen een zo volledig mogelijk algemeen overzicht brengen van het chanson in hun res pectieve landen. Het kwalificatie-toer nooi, waarin elke ploeg twee keer op treedt, duurt zes dagen. De finale vindt plaats op de zevende dag. Beginnend met het tweede optreden, dat is vanaf de vierde dag (maandag 15 juli), zullen de jury-leden punten toe kennen aan de kandidaten en aan de ploegen. Gedurende de eerste drie da gen zal de jury de winnende ploeg van de dag door stemming met opgestoken hand verkiezen. De punten, die toege kend worden tijdens het tweede optre den, duiden de ploegen aan die in de finale komen en bepalen de plaats van de overige ploegen in de algemene rangschikking. Alle kandidaten zijn ver plicht één lied in de taal van hun land te zingen en dat bij ieder optreden. De kandidaten c.q. ploegen zullen worden beoordeeld door een jury (twaalf le den), die is samengesteld uit interna tionale personaliteiten, gekozen wegens nun bevoegdheid en hun prestige op het gebied van het chanson. Voor Ne derland fungeert als jury-lid Jef de Groot, regisseur-producer1 van de AVRO Televisie. De heer J. de Groot heeft vooral naam gemaakt als regisseur- producer van onder andere het „Grand Gala du Disque Populaire", de Toon Hermans Show, het Galaoptreden van Maurice Chevalier en tal van „persona- iity-shows". De president de jury is de heer F. R. Tappolet (Zwitser land), tevens secretaris-generaal van het festival van Montreux. De samenstelling van de ploegen (in alfabetische volgorde) luidt: België: Lily Castel, Ann Christy, Hu go Delias, Nicole Josy en Jacques Ray mond; Engeland: Freyday Braun, Allun Da- vies, Wayne Fontana, Brenda Mash en Marty Wilde; Frankrijk: Fau vette, Jacques Ger main, Cécile Grandin, Mario Jacques en Jean Claude Mario; Italië: Pino Donaggio, Corrado Fran- cia, Renato Pacini, Riccardo del Tur- co en een nog aan te wijzen vijfde zanger(es) Nederland: (ploegleider Lou van Rees) Ben Cramer, Franky Franken, Floortje Klomp (Fleur Colombe), San dra (Reemer) en Sara Teixeira; West-Duitsland: Alex, Alexandra, Heidi Franken, Peter en Ulla Wiesner. Ook dit jaar wordt de prijs van de Internationale Pers toegekend. Kandi daat is de zanger/zangeres, die door zijn/haar persoonlijkheid boven alle andere mededingende artiesten uit steekt. De muzikale begeleiding tijdens dit zevendaagse liedjesfestival berust bij een ritmisch ensemble onder leiding van Roland Thyssen en een orkest on der leiding van Francis Bay. Uiteraard zullen ook dit jaar de wed- strjden door de televisie worden uitge zonden, te weten: Vrijdag 12 juli Italië - België AVRO van 21.35 tot 22.35 uur via Nederland 2; Zaterdag 13 juli Nederland - West- Duitsland KRO van 22.25 tot 23.25 uur via Nederland 2; Zondag 14 juli Engeland - Frankrijk NCRV van 22.20 tot 23.20 uur via Ne derland 2; Dinsdag 16 juli België - Engeland NCRV van 22.45 tot 23.45 uur via Ne derland 1; Woensdag 17 juli Frankrijk - Neder land NTS van 22.00 tot plm. 22.45 uur via Nederland 1; Donderdag 18 juli Finale AVRO van 21.30 tot 22.40 uur via Nederland 1. De wedstrijd West-Duitsland - Italië op maandag 15 juli komt dus niet op het scherm. De presentatie is in handen van Jan Theys (België). Uit de voorgaande Europa Beker competities voor Zangvoordracht me moreren wij de winnaars: in 1959 Frankrijk (geen persprijs), 1960: West- Duitsland (geen persprijs), 1961: En geland (persprijs Simone Langlois, Frankrijk), 1962 Frankrijk (persprijs Sonia, België), 1963: Frankrijk (pers prijs Paul Louka, België), 1964 Neder land (persprijs Elkie Brooks, Enge land), 1965: Nederland (persprijs Da ve Berry, Engeland), 1966: Engeland (persprijs Jean Vallée, België), 1967: Engeland (persprijs Roger Whittaker, Engeland). Het Holland Festival wordt op dins dag 9 juli zeer officieel met een con cert in Diligentia in Den Haag gesloten. De NTS sluit haar aan het Festival ge wijde uitzendingen wat minder officieel af, namelijk met een directe uitzending van een optreden van het cabaret Pe- Pijn o.l.v. Paul van Vliet. In een programma, getiteld „Dag Fes tival", zal deze cabaretgroep op 9 juli van 22.10 tot 22.35 uur op Nederland 2 zeer officieus terugkijken op wat het Festival in de afgelopen drie weken ge bracht heeft. De NTS zendt woensdag 10 juli van 22.00 tot 22.25 uur op Nederland 2 in kleur een programma uit van de Cana dese televisie over de Galapagos-eilan den uit. Deze voor de luxe toerist onherberg zame, maar voor de wetenschappelijke vorser paradijselijke eilandengroep ligt ver van de vanouds bewoonde we reld op ongeveer 1000 kilometer ten wes ten van Equador in de Stille Zuidzee. Van de films die de Canadese tele visie er maakte zal de NTS er in de maand juli twee vertonen. De tweede wordt op 24 juli uitgezonden. HILVERSUM De drukkerij en uit geverij v/h C. de Boer jr. NV te Hil versum brengt een bod uit op de aan delen Van Dishoeck, Van Holkema en Warendorf NV te Bussum. B(j inleve ring van telkens één aandeel Van Dis hoeck, Van Holkema en Warendorf groot f 800 nominaal kunnen worden verkregen vier aandelen elk groot f100 nominaal drukkerij De Boer. Met genoemd bod beoogt drukkerij De Boer een basisverbreding van haar boeken-uitgeverijen, aldus wordt in het bericht aan aandeelhouders medege deeld. Het aanbod wordt gedaan onder voorbehoud, dat naar het oordeel van De Boer een voldoende aantal aandelen ter omwisseling worden aangeboden. Houders van aandelen Van Dishoeck, Van Holkema en Warendorf, die van 't aanbod gebruik wensen te maken, die nen dit uiterlijk maandag 29 juli 1968 kenbaar te maken. Uiterlijk maan dag 5 augustus 1968 zal worden mede gedeeld of het aanbod gestand wordt gedaan. Indien dit het geval is zullen zo spoedig mogelijk daarna de houders van aandelen Van Dishoeck, Van Hol kema en Warendorf in de gelegenheid worden gesteld hun stukken om te wis selen. De aandelen drukkerij De Boer worden ter beurze officieel genoteerd. De koers bedroeg vrijdag 434 procent. ROTTERDAM Op de vergadering van de raad van commissarissen met de directie van de NV Emba-maat- schappij voor beheer en ontwikkeling van de algemene vergadering van aan deelhouders, die gehouden zal worden op 30 juli a.s. voor te stellen het divi dend over het afgelopen boekjaar, ein digende 30 april '68 vast te stellen op 10 procent (onv.), zo wordt in een com muniqué medegedeeld. ROTTERDAM De directie der NV Mij. voor woninginrichting P. v. Reeu wijk te Rotterdam deelt mede, dat de verkopen in het eerste halfjaar 1968 met 4 procent gestegen zijn ten opzichte van het le halfjaar 1967. De in Suriname gebruikte cement werd vroeger uit Venezuela ingevoerd. Afgezien van de hoge kosten beteken de dit een groot ongerief voor Surina me daar het transport per schip de le vertijden onnodig lang maakte. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Su rinaamse regering gaarne haar mede werking verleende aan de oprichting van N.V. Vensur voor de bouw van de eerste Surinaamse cementfabriek te Dijkveld. Dit betekende een investe ring van pl.m. Sf 2 miljoen. Driekwart van het bedrijfskapitaal werd volgestort door Surinaamse par ticulieren. Directeur van het bedrijf is de heer K. Halbertsma, die ruim tien jaar in Suriname woonachtig is en de nodige ervaring op het gebied van cement heeft Met de aanleg van de funderin gen en de bouw zijn belast het aanne mingsbedrijf Van Heesewijk en de ex ploitant N.V. Vensur. Vorig jaar januari is men begonnen met de bouw van de T-vormige steiger die 70 meter de Suriname Rivier in steekt. De maatschappij die voorheen Suri name de cement leverde, de C. A. Ve- nezolana de Cementos, zal in de toe komst toch een rol blijven spelen bij de produktie, namelijk als toeleve ringsbedrijf van „klink", de ruwe grondstof waarvan de uiteindelijke ce ment wordt gemaakt. Naast de produktie- en opslaggebou wen omvat het project een verdiepings gebouw met een laboratorium, kantoor ruimte, reparatieruimte en kantine. De produktie geschiedt volgens een Amerikaans systeem met machine rieën uit Nederland en Duitsland. „Een reis door operaland" (KRO- televisie zaterdag 13 juli Nederland 2), is een programma met Evelyn Lear en Thomas Stewart, twee Amerikaanse operasterren, die in Europa een luis terrijke carrière maakten. Zij worden in dit programma begeleid door The Royal Philharmonic Orchestra onder leiding van Mario Bemardi. Beiden begonnen hun carrière in Amerika waarzij belangrijke rollen vertolkten in shows als „South Pacific" en Kiss me Kate. Toen bleek dat Amerika weinig mo gelijkheden bood voor een gezamenlijk optreden in grote rollen, vertrokken zij in 1959 naar Duitsland waar zij een contract sloten met het Westberlijns operagezelschap. In dit programma zingt en speelt dit echtpaar een aantal aria's en duetten uit o.a. Porgy and Bess (Gershwin), Carmen (Bizet), Bruiloft van Figaro (Mozart), Wozzeck en Die Kluge (Carl Orff). Geref. Kerken Beroepen te Werken dam: drs. J. Vlaardingerbroek te Erme- lo. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Slie- drecht (Middeldiepstraat): P. Beekhuis, kand. te Eemdijk; te Hillegom en te Komhom: J. C. L. Starreveld, kand. te Den Haag. Geref. Gemeenten Beroepen te Go- rinchem: A. M. den Boer, kand. te Rid derkerk; te Herkingen: A. Snoep, kand. te Utrecht. Doopsgezinde Broederschap Aan genomen naar Delft (in comb, met secr. Doopsgez. Zendingsraad): L. Laurense te Bolsward.

De Vallei | 1968 | | pagina 2