Billie Jean King Moffitt voor derde maal titelhoudster Grote prijs van Frankrijk eiste leven van coureur Belgen bijzonder snel in Couples Benelux-races Motorraces van Francorchamps Zijspanwinnaars van Assen in België verongelukt Okker in exhibitiepartij te sterk voor Riessen Anscheidt wereldkampioen Van der Kruk maakte met kogel Indrukwekkende reeks OKKER BLIJFT NOG „AMATEUR Clay wil herziening straf dienstweigeren Halve finale Galea- Coupe in België Hajer zegevierde in Tilburg Twee wereldrecords gewichtheffen Vier Nederlandse damesploegen naar Europese roei- kampioenschappen Levskl Sofia weer Bulgaars kampioen Mike Hailwood na val in ziekenhuis Nieuw zwemrecord Roger van Hamburg Wimbledon nog op tijd beëindigd „Stormvogel" leidt in Transatlantische race Snel beslist Kans op doorbraak Op circuit van Zandvoort Dubbelspelen Uitslagen MAANDAG 8 JULI 1968 DEN HAAG Tom Okker zal voor lopig niet toetreden tot een van de beide proftennisteams, die de wereld rondrei zen. De Nederlandse kampioen acht de aanbiedingen, die hem zaterdagavond zijn gedaan door de oud-aanvoerder van het Amerikaanse Davis Cupteam, George MacCall, niet aanlokkelijk ge noeg om direct toe te happen. De manager van de groep bestaande uit Laver, Rosewall, Gimeno, Emerson, Gon zales en Stolle, is op zoek naar een rem- placant voor de veertigjarige Gonzales. Daarvoor komen naast Okker onder meer in aanmerking de Amerikanen Grabner, Ashe en Pasarell. Beide laat- sten zijn wegens militaire dienst voorlo pig echter niet beschikbaar. Clark Grab ner heeft als nadeel, dat hij voor het publiek niet erg attractief is. Okker ver keert dus in een gunstige onderhande lingspositie. Voorlopig heeft hij MacCall gezegd over een paar maanden maar eens terug te komen. Ingeval Okker alsnog zou besluiten de profrijen te ver sterken, is hij verloren voor het Neder landse Davis Cupteam. Dezer dagen is namelijk besloten tot deze landenwed- slrijden alleen amateurs en geregistreer de spelers toe te laten. Billie Jean King-Moffitt ontving na hei behalen van haar derde Wimbledontitel de daaraan verbonden prijs en een dikke, welgemeende zoen van haar tegenstand ster in de finale, de Australische Judy Tegart. ROUAAN De Grote Prijs van Frankrijk, die zondag als zesde wed strijd om het wereldkampioenschap coureurs plaats vond op het Circuit van Rouaan, heeft een mensenleven en vijftien gewonden geëist. Korte tijd nadat hij uit het wrak van zijn Bolide was gehaald bezweek de 40-jarige Jo Schlesser aan zijn verwondingen. Dye Fransman, die voor het eerst aan het stuur van een Grand Prix wagen zat, kwam bijna op geljjke wijze om het leven als de Italiaan Lorenzo Bandini, die verleden jaar bij de grote prijs van Monaco onder zijn brandende race-wa gen bij de grote prijs van Monaco on der zijn brandende race-wagen bekneld raakte. In de derde ronde schoot de door Schlesser bestuurde revolutionaire Ja panse luchtgekoelde achtcilinder van de baan. Hij ging enkele malen over de kop en explodeerde toen, waarbij tien meter hoge vlammen de plaats van het onheil markeerden. Branden de delen van het wrak kwamen tussen het publiek terecht. Vijftien personen werden gewond. Ickx, die dit seizoen zijn debuut maakte in races voor het wereldkam pioenschap en nu zijn eerste overwin ning behaalde, nam met zijn Ferrari gelijk na de start de leiding voor de Oostenrijker Jochen Rindt (Brabham), die in de training de snelste tijd had ge maakt. Ickx, door insiders gezien als toekomstig wereldkampioen, stond de leiding niet meer af, daarbij had hij echter wel het fortuin op zijn hand. Rindt, die hem in het begin goed volg de, kreeg namelijk al spoedig een aan rijding en verloor door het moeten wisselen van een band aanzienlijk tijd. De Nieuwzeelander Jack Brabham, oud wereldkampioen verliet al in de vierde ronde met pech de baan. Ickx, de Europese kampioen formule 2 wagens van het vorige jaar, die de zestig ron den (totaal 392,5 kilometer) in 2 uur 25 minuten en 40.9 seconden aflegde, beheerste de race, die door een re cordaantal van 45.000 toeschouwers werd bijgewoond, volkomen. Lange tijd was de Mexicaan Pedro Rodri guez, die de snelste ronde op zijn naam bracht, in staat in dezelfde ron de te blijven als de Belg, maar hij moest tenslotte ook capituleren. In de slotfase gelukte het John Surtees met zijn Honda voorbij de Ferrari van LONDENRod Laver heeft zaterdagavond laat 't Wimbledonbal *68 mogen openen aan de zijde van Billie Jean K-ing-Moffitt. In een eindstrijd van zeven tig minuten versloeg de 24-jarige prof-speelster uit Long-Beach de zes jaar oudere plezierspeelster Judy Tegart uit Melbourne met 97, 75. Het was de derde achtereenvolgende Wimbledonfinale, die de beweeglijke, voortdurend in zichzelf pratende, Amerikaanse winnend afsloot: in '66 tegen Maria Bueno, het vorig jaar tegen Ann Jones, nadat ze al eens in '63 in de finale had gestaan tegen de toen nog ongenaakbare Margareth Smith. Haar derde Wimbledon-zege heeft Billie Jean King gebracht in het vakje van de heel groten. Sinds 1922, toen het gebruik werd afgeschaft om de titelhoud ster alleen de finale te laten spelen, hebben slechts drie speelsters, allen Ameri kaans van nationaliteit, de hattrick volbracht: Helen Wills-Moody, Louise Brough en Maureen Connolly. De wetenschap iets heel bijzonders te hebben gepresteerd gaf Billie Jean King geen vreugde. Ze was ontevreden over zichzelf. Tegenover de pers gaf ze rond uit toe tennismoe te zijn: „lk sta nu twee jaar achtereen tussen de lijnen. Het wordt me allemaal teveel. Tennis is een leuk spel, maar mijn portie is te groot geweest. Het volgend jaar kom ik nog eenmaal hier terug, dan is het afge lopen". Vlak voordat Wimbledon begon keer de Billie Jean King zelfs halsoverkop naar Amerika terug. Ze had heimwee en kon niet meer op tegen de spannin gen van het wedstrijdtennis. Vergezeld van haar echtgenoot, de aankomende advocaat Larry King en haar ouders keerde ze pas op het laatste moment terug. „Die drie hebben me geweldig geholpen, maar zonder die week vrijaf wegens de regen, zou ik het niet hebben gered. Het geluk is met me geweest. Denk maar eens aan de halve finale, toen Ann Jones de partij slechts be hoefde uit te serveren". Het liefst zou Billie Jean direct met vakantie zijn gegaan. Ze staat echter onder contract bij Maccall voor een garantie van 80.000 dollar in twee jaar. Dat betekent wedstrijden spelen, waar en wanneer dat maar mogelijk is en zolang haar winstsom het garantie- bedrag niet heeft overschreden het prijzengeld afdragen. Geen 750 pond dus, maar slechts een derde gedeelte, hetgeen haar aandeel was in de winst van de damesdubbel- samen met Rosemary Cusals tegen de twee andere leden van het Maccall-ge- zelschap Ann Jones en Francoise Durr (3-6, 6-4, 7-5). Volgens afspraak moch ten de dames de verdiensten in de dub belspelen voor zichzelf houden. Voor Judy Tegart was de prijzenver- deling nog zuurder. Uit angst tot prof te worden verklaard speelde zij op Wimbledon voor onkostenvergoeding. Bill Edwards, de Australische tennis- president, verklaarde echter, dat het best had gekund. „Dat had hij ons dan wel eens mogen vertellen", merkte Ju dy kwaad op. Het scheelde haar rond vierduizend gulden: in plaats van de 525 pond, waar ze recht op had, kreeg ze nu een waardebon van dertig pond in de handen gestopt. „Genoeg om een flinke fles champagne te kopen. Daar heb ik echt trek in na een maand zon der alcohol", merkte ze op, de zaak een luchtige wending gevend. Ickx te komen, waardoor hij als enige in dezelfde ronde als de 23-jarige Belg eindigde. Jackie Stewart, die de grote prijs van Nederland won, werd met een Matra-Ford derde. Vic Elford, de Europese Rallykampioen 1967, vierde zijn eerste optreden in Grand Prix met een vierde plaats. De triomf van Ickx betekende voor Ferrari de eerste sinds twee jaar. De uitslag van de Grote Prijs van Frankrijk was: 1. Jackie Ickx (Belg.) Ferrari 2.25.40.9, gem. snelh. 161.622 km/u; 2. John Surtees (GB), Honda 2.27.39.5; 3. Jackie Stewart (GB), Matra-Ford, op een ronde; 4. Vic Elford (GB), Coper- BRM, op twee ronden 5. Dennis Hui- me (Nieuw-Zeeland), McLaren-Ford, op twee ronden; 6. Piers Courage (GB), BRM, op 3 ronden. Stand wereldkampioenschap na zes races: 1. Graham Hill (GB), Lotus-Ford, 24 pnt.; 2. Jim Clark (GB) Lotus-Ford,18; 3/4. Jackie Ickx en Jackie Stewart, beiden 16. WASHINGTON De Amerikaanse bokser Cassius Clay heeft zaterdag het opperste federale gerechtshof verzocht om zijn vonnis, dat werd uitgesproken wegens dienstweigering, te herzien. Zoals bekend kreeg Clay destijds een gevangenisstraf van vijf jaar opgelegd plus een boete van 10.000 dol lar (ongeveer 35.000 gulden) door een rechtbank in Houston. Clay beroept zich op het feit, dat hij als prediker van de negersekte de Zwarte Moslims vrijge steld is van dienstplicht. TRAVEMÜNDE De Nederlander C. Bruynzeel in zijn jacht „Stormvogel" heeft de leiding in de Transatlantische race van Bermuda naar Travemünde. Een krachtige zuid-zuidwesten wind (windkracht zes) hielp de 33 jachten om goede voortgang te maken. De „Storm vogel" legde de eerste 175 mijlen van de totaal-afstand van 3.534 mijlen af in 24 uur. Tweede lag het jacht Kiaola II van de Amerikaan John Kilroy. De eindstrijd van het dames-enkel- spel nam tien minuten méér in beslag dan de herenfinale een dag te voren. Billie Jean King speelde niet haar ge wone agressieve spel. „Ik speelde geen hoog tempo, omdat Judy dan juist op haar best is. Het is tegen mijn gewoon te in om het langzaam aan te doen, maar ik moest wel", aldus de Ameri kaanse. Ze manoeuvreerde voorzich tig tot ze haar volleys achter de oplo pende Australische kon plaatsen. De nummer zeven van het schema, die op weg naar de finale de nummers twee en drie, Margaret Court en Nancy Richey, uitschakelde, maakte het zich zelf verder extra moeilijk door tien dubbele fouten te slaan. „Ik moest de tweede service wel diep in het veld la ten komen", merkte ze dienaangaande op. „Ik wist alleen niet, dat 't er zoveel waren". Desondanks hield haar agres sieve netspel de betere velddekking van Billie Jean King gedurende lange tijd volkomen in evenwicht. Na een aarzelend begin „Ik dacht, dat ik geen game zou maken" kwam ze via een doorbraak in de zevende game op 4-4. Op dat moment had ze kansen. Haar tegenstandster had moeite met de ser vice en sloeg de eerste bal niet vlak, maar met spin, zodat hij kort inkwam. Judy versloeg zich eop. Billie Jean had echter vooralsnog geen vat op de opslag van de Australische, zodat zich een service-gevecht ontspon, dat pas in de achttiende game eindigde, toen Judy Tegart op het eerste setpoint een dalen de return niet onder controle kreeg. Ook in de tweede set overheerste de opslag. Na 4-4 had de Australische de kans op een doorbraak, maar er volg de weer een scherp dalende drive naar haar voeten. In de twaalfde game was 't Vrij plotseling gebeurd. Drie match points tégen na twee stopvolleys van King, waarvan de eerste al meteen het einde bracht, omdat Judy de bal uit smashte. „Ik was ook flink moe", verontschuldigde ze zich. „Ik heb kan sen gehad, maar ze niet benut. Ze was eenvoudig te goed voor me. Ze is een groot kampioene". Billie Jean King King van haar kant was vol respect voor het spel van haar tegenstandster: ..Het heeft niet veel gescheeld, of ze had gewonnen. Met wat meer ervaring in grote finales was het zeker gebeurd. Het is nu eenmaal zó, dat je Wimble don meestal niet wint als je voor het eerst in de finale komt". BRUSSEL België zal van 25 tot 28 juli de halve finale van de tennis- competitie om de Coupe de Galea or ganiseren in de kustplaats Knokke-Le Zoute, zo hebben de organisatoren be kend gemaakt. De cuphouder, Frankrijk, zal uitkomen tegen Hongarije en België zal tegen Ne derland spelen. De respectieve winnaars zullen dan tegen elkaar uitkomen. De finale-winnaar gaat later naar de finales in Vichy, Frankrijk, om daar te spelen tegen drie andere semi-finalisten. TILBURG Jan Hajer heeft zondag in Tilburg het herenenkelspel van een internationaal tennistoernooi gewonnen. In de eindstrijd versloeg de Nederlandse Davis Cup-speler Peter Scholtz in twee sets: 6-1, 6-3. Bij de dames ging de titel naar de Belgische Kahn, die in de eind strijd Lidy Jansen-Venneboer met 6-3, 6-4 versloeg. RIGA Het afgelopen weekeinde zijn twee nieuwe wereldrecords ge wichtheffen gevestigd. In Riga kwam de Rus Karl Poempoerin in het half- zwaargewicht bij het drukken tot 175 kilogram. Hij verbeterde het oude re cord van de Zweed Bo Johansson met 2.5 kilo. In het Finse Eroejaervi sneuvelde ook een record in het halfzwaargewicht. De Fin Kaarlo Kangasniemi trok twee kilo meer dan de Rus Jan Talts, de oude recordhouder: 155.5 kilogram. ZANDVOORT Op het circuit van Zandvoort zijn zondag voor de achtste maal voor ruim 6000 toeschouwers de autoraces om de Couples Benelux ge houden. In de tourwagenklasse (meer dan 2000 cc) moest Rob Slotemaker, die met zijn Ford Mustang na vier ronden bijna een halve ronde voorsprong had genomen, de strijd wegens motorpech staken, staken. De uitslagen luidden: Tourwagens: 850 - 1150 cc: 12 ronden (50km): 1. Bardet (B). Morris Cooper 26.42.8, gem 113.013 km/u. 1150 - 1300 cc: 12 ronden: 1 Polak (B), BMC Cooper 25.31.3, gem 118.212 km/u. 1300 - 2000 cc: 12 ronden: 1. Tex (B), Cortina Lotus 24.38.4, gem 122.522 km/u. Meer dan 2000 cc: 12 ronden: 1. Grauls (B), Opel Commodore 24.45.9, gem 121.904 km/u. Tourwagen speciaal: 600 - 1150 cc: 12 ronden: 1. Van Oorschot (N), NSU 1000 23.47.6, gem 126.882 km/u. 1150 - 1300 cc: 12 ronden: 1. Hans Oskamp (N), Austin Cooper 22.53.8, gem 131.851 km/u. 1300 - 1600 cc: 12 ronden: 1. Tex (B), Escort 22.39.0, gem 133.287 km/u. 1600 - 2000 cc: 12 ronden: 1. Derom (B), BMW 2002 23.22.7, gem 129.134 km/u. Meer dan 2000 cc: 12 ronden: 1. Tuerlinx (B), Chevrolet 22.38.8, gem 133.307 -km/u. Het heeft niet veel gescheeld of Wim bledon zou toch nog een derde week zijn ingegaan. De drie uur durende eind strijd van het herendubbel tussen de vertegenwoordigers van de elkaar be concurrerende prof groepen: Newcombe- Roche tegen Rosewall/Stolle, die met 3-6, 8-6, 5-7, 14-12, 6-3 door eerstge noemde werd gewonnen, bracht 't tijd schema in de war. Het dames-dubbel werd gewonnen door Billie Jean King en Rosemary Casals, die met 3-6, 6-4, 7-5 wonnen van Ann James en Frangoise Durr. De verlichte cijfers op het scorebord te kenden zich steeds duidelijker af tegen de avondschemering, toen Margaret Court en Ken Fletcher verwoede po gingen deden de finale van het gemengd dubbelspel tegen Olga Morozowa en Alex Metreveli tot twee sets beperkt te houden. De eerste hadden ze met 6-1 gewonnen, maar in de tweede wilde het niet lukken, ondanks zes matchpoints op de service van Metreveli. Het Russische dubbel, dat op weg naar de fianle Ok- ker-Nancy Richey uitschakelde, was bij 12-11 zelfs tot driemaal toe slechts één slag van een derde set verwijderd. Op het achtste matchpoint haalde Flet cher tenslotte uit voor de beslissende slag 14-12. Het was toen nog slechts een kwestie van enkele minuten voordat de brede loopsporen op de afgespeelde baan door de duisternis aan het oog ont trokken waren. Het eerste „open" Wim bledon was ten einde. 0 De Braziliaan Nelson Pessoe. heeft zaterdag in Mamburg de 40e Duitse springderby gewonnen. Voor de barrage plaatsten zich zes ruiters. Pessoa maak te met Gran Geste geen fouten en kwam rond in 58.5 sec. Tweede werd de Duit ser Hans Emslander op Pas®at 7 (nul fouten en 65.1 sec.). FRANCORCHAMPS De motorwedstrijden om de grote prijzen van België, die zondag voor de 41ste keer op het circuit van Francorchamps zijn gehouden, hebben twee slachtoffers geëist, de Westduitsers Johann Attenberger en Josef Schillinger. Zij raakten in de laatste ronde van de slotrace, die van de zijspan nen, met hun BMW van de weg en botsten tegen een huis. Attenberger, de coureur en Schillinger, de passagier, waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde kort nadat de voorlaatste ronde door het duo was afgelegd. Attenberger slaagde erin de leidende Westduitse combinatie Georg Auerbacher-Hermann Hahn te passeren, nadat beide BMW's lange tijd naast elkaar hadden gereden. Hij wilde daarna Auerbacher door een zig-zag-manoeuvre in de wind brengen, waardoor hij bij een snelheid van ongeveer 230 kilometer per uur de macht over 't stuur verloor en zijn machine niet op de baan kon houden. De later als winnaar eindigende Auerbacher had de grootste moeite zijn BMW onder con trole te houden. Hans Georg Anscheidt werd voor 'ti derde achtereenvolgende jaar wereld kampioen in de 50 cc-klasse. De 32-ja- rige Westduitser, die in Assen verras send verslagen werd door Paul Lode- wijkx met zijn eigenbouw Jamathi, nam nu een duidelijke revanche op de Nederlander. Hij verwees Lodewijkx met een verschil van ruim een minuut naar de tweede plaats. De Suzuki-rij- der, die zijn derde zege in dit seizoen behaalde, heeft nu dertig punten voor en kan in de laatste race, in Japan, niet meer voorbij gestreefd worden door de op de tweede plaats staande Lodewijkx, die zeventien punten heeft. De Italiaan Giacomo Agostini was in de halve literklasse ongenaakbaar. Hij dubbelde al zijn concurrenten, behal ve de Australiër Jack Findlay. Agosti ni vestigde met zijn MV een nieuw baanrecord, door de 221 kilometer af te leggen met een gemiddelde snelheid van 200.868 kilometer per uur. Het ou de record was reeds in zijn bezit met ruim anderhalve kilometer per uur minder. Doordat zijn landgenoot en stalge- noot Bill Ivy met machinepech uitviel, won Phil Read met een Yamaha vrij gemakkelijk de race in de 250 cc-klas se. De enige, die hem nog enigszins kon bedreigen was de Oostduitser Heinz Rosner, die met een MZ beslag legde op de tweede plaats. De eerste plaats van Read betekende, dat hij Ivy nu tot op twee punten genaderd is in de stand voor het wereldkampioen schap. 50 cc-klasse (5 ronden, 70.5 km): 1. Hans Georg Anscheidt (W.Dld), Suzuki, 28.06.1 gem. snelh. 150.524 km/ uur, 2. Paul Lodewijkx (Ned), Jama thi, 29.10.7, 3. Angel Nieto (Sp), Derbi, 29.11.5, 4. Barry Smith (GB), Derbi, 29.18.8, 5. Martin Mijwaart (Ned), Ja mathi, 30.01.5, 6. Rolf Schmalzle (W- Dld), Kreidler, 30.30.3, 7. De Vries (Ned), Kreidler, 30.41.0, 8. Aalt Toer- sen (Ned), Kreidler, 30.30.3, 9. Schur- gers (Ned), Kreidler, 30.41.0, 10. Mooy- en (Ned), Kreidler, 32.34.9. Snelste ronde: Anscheidt5.33.3, gem. 152.295 km/u. Stand wereldkampioen schap: 1. Anscheidt 30 pnt, 2. Lode wijkx 17, 3. Smith 15, 4. Nieto 10. 250 cc-klasse (9 ronden, 126.900): 1. Phil Read (GB), Yamaha, 40.38.1 187.336 km/u, 2. Heinz Rosner (ODld), MZ, 40.45.6, 3. Rod Gould (GB) Yama ha, 41.04.9, 4. Laszlo Szabo (Hong), MZ, 41.39.0, 5. Santiago Herrero (Sp), Ossa, 41.59.4, 6. Kent Andersson (Zwe) Yamaha, 43.00.0, 12. Jan Huberts (N), Kawasaki, op 1 ronde, 16. Cees van Dongen (N), Bultaco, op een ronde. Snelste ronde Ivy (GB), Yamaha, 4.11.5, 201.289 km/u. Stand wereldkampioenschap: 1. Ivy (GB), Yamaha, 24 pnt, 2. Read 22, 3. Rosner 19, 4. Gould 11. 500 cc-klasse (15 rond. 211.500 km): 1. Giacomo Agostini (Italië), MV, 1.03.11.8, 200.868 km/u (nieuw baanre cord), 2. Jack Findlay (Austr), Match less, 1.06.58.1, 3. Derek Woodman (GB) Seeley, op 1 ronde, 4. Robin Fitton (GB), Norton, op 1 ronde, 5. Kei Car- ruthers (Austr), Westlake, op 1 ronde, 6. John Cooper (GB), Match Seeley, op 1 ronde. Snelste ronde Agostini 4.03.4, 208.545 km/u. Stand wereldkampioenschap: 1. Agos tini, 40 pnt, 2. Findlay 18, 3. Williams (GB), Matchless 7. Zijspanklasse (8 ronden, 113 km): 1. Georg Auerbacher (W-Dld), BMW 38.39.5, 175.071 km/u, 2. Arsenius But- scher (W.Dld), BMW 40.33.1, 3. Lune- mann (W-Dld), BMW 40.35.2, 4. Tony Wakefield (GB), BMW, 40.36.7, 5. Ot to Koelie (W.Dld) 40.52.7, 6. Jean-Clau- de Castella (Zwi), BMW 42.33.3. 4.44.4, 178.481 km/u. Stand wereldkampioenschap: 1 en 2. Attenberger (W-Dld), BMW en Auer bacher, beiden 17 punten, 3. Schauzu (W.Dld), BMW, 16, 4. Fath 13. SCHEVENINGEN De talrijke toe schouwers rond het zonovergoten cen tre court van de Mets-banen te Sche- viningen, waar zondag de jaarlijkse Wimbledon-axhibitie werd gehouden, keken elkaar bevreemd aan. „Dames en heren, nu eindigt het officiële ge deelte van de partijen. Er wordt nog 'n dubbelspel gespeeld, dat u als oefen duel kunt beschouwen. Toeschouwers zijn hartelijk welkom. Kaartjes zyn niet meer geldig". Dit kondigde de speaker aan na de epkelspelen Okker - Riessen en Newcombe - Roche. Het pu bliek begreep de komedie niet maar het trok er zich niets van aan. Wat was nu het geval? Voor een wedstrijdpartij of een demonstratiepartij met betalende toeschouwers mogen zonder toestem ming van de internationale Lawn Ten nis Federatie geen Amateurs tegen over professionals staan. Voor de vorm en om toch nog een gepland dubbelspel voor te schotelen moest de Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond het pu bliek wel „gratis verklaren". Van de vier spelers, die vorig jaar op exhibitie speelden, was de Zuidsla- viër Nikola Pilic, inmiddels prof ge worden en op Wimbledon in de eerste ronde uitgeschakeld, verwisseld voor de Amerikaan Marty Riessen. De sta tus van Roch en Newcombe is echter niet meer dezelfde. Verschenen zij vo rig jaar nog als amateur, nu gelden zij als volledig betaalde spelers. Na twee weken gras van Wimbledon één dag gravel van Scheveningen. En wat voor gravel. De overvloedige re genval van zaterdag had de baan uiter mate zwaar gemaakt en deed de spe lers, vooral in het begin, telkens weg glippen. Bovendien had men zaterdag avond in Londen 't gebruikelijke Wim- bledonfeest op de al even gebruikelijke manier gevierd, dan wordt het duide lijk, dat de kwaliteit van de wedstrij den, gezien de faam van de spelers, niet bijster hoog was. Het (vakantie) publiek was gekomen voor stuntwerk en dat kreeg het ook van tijd tot tijd te zien. De aardigste partij was die tussen Tom Okker en zijn vaste dubbelpartner Marty Riessen. In 50 minuten had Ok ker zijn Nederlandse fans tevreden ge steld met een overwinning van twee maal 64. In deze twintig games wa ren echter .zes doorbraken. Het leek, alsof de spelers hadden afgesproken elke partij niet meer dan twintig ga- Tom Okker (voorgrond )in zijn ex hibitiepartij tegen dubbelspelpartner Marty Riessen. mes in beslag te laten nemen. Tony Róche, die veel weg heeft van de ver maarde filmster Kirk Douglas, versloeg een wisselvallige John Newcombe vrij gemakkelijk met 64, 63 en het dub belspel ging (ook al met 64, 64) naar de amateurcombinatie. Gran Turismo: Tot 1150 cc: 13 ronden: 1. Rob Janssen (N) Honda S 800 26.10.7, gem 124.933 km/u; 2. David van Lennep (N), Matra Jet 26.20.3. 1150 - 1600 cc: 14 ronden: 1. Henk van Zalinge (N) Lotus Elan 25.45.9, gem 136.701 km/u. Meer dan 1600 cc: 13 ronden: 1. Patrick (B), Porsche 911S, 26.27.R, gem 123.579 km/u. Sportwagens: Tot 1300 cc: 13 ronden: 1. Tony Hildebrand (N.), Broadspeed 25.42.1, gem 127.250 km/u. Meer dan 1300 cc: 15 ronden: 1. Tielette (B), Alfa Romeo 33, 24.4&J, gem 152.657 km/u. Formule V (internationaal): 15 ronden: 1. Goffinet (B), Beach 28.06.5, gem 134.255 km/u. Formule V (nationaal): 14 ronden: 1. Remion (B), Apal 30.01.3, gem 117.319 km/u. AMSTERDAM. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond heeft besloten vier van de vijf Neder landse roeikampioenen uit te zenden naar de Europese kampioenschappen voor dames, die van vrijdag 16 tot en met zondag 18 augustus op de Grünau- baan in Oost-Berlijn worden gehouden. Nederland zal niet vertegenwoordigd zijn in de dubbelvier. De Nederladse afvaardiging is «fc volgt: Skif: Ineke Poelenije (Gouda). Dubbeltwee: DDS (Truus Bauer, Too* van der Ende). Vier met stuurvrouw: De Vliet. Achten: VikingTachos-combinati». Voor de Fisa-jeugdkampioenschappen, die van 2 tot en met 4 augustus op de Amsterdamse Bosbaan worden ver werkt, zijn de volgende Nederlandse ploegen ingeschreven: Vier zonder stuurman: Het Spaame. Twee met stuurman: Het Spaame. Dubbeltwee: Nautilus. Skif: De Hoop. Vier met stuurman: De Laak. De Hoop en Willem II zullen eer trial moeten varen om uit te maken, welke vereniging in de twee zonder mag uitkomen. SOFIA Levski Sofia heeft zondag beslag gelegd op de kampioenstitel van Bulgarije. Levski verzekerde zich van de eerste plaats door een gelijk spel (11) op de laatste speeldag tegen Lokomotiv Plovdiv. Het is de tiende maal, dat Levski Sofia kampioen werd. De ster van de ploeg is international Aspa- ruchov. LUGANO. De Britse motorcoureur Mike Hailwood, zevenvoudig wereld kampioen, is in het ziekenhuis van Lu gano opgenomen na een val te hebben gemaakt tijdens een race op de Mount Generoso nabij Lugano. Artsen hebben verklaard, dat hij slechts licht gewond is en dat hij het ziekenhuis spoedig weer zal mogen ver laten. Hailwood maakt in de eerste manche van de race met zijn 500 cc Honda-mo- tor een val. Hij was een der favorieten in de race. De wedstrijd werd gewonnen door de Zwitser Ernst Weiss in 7:54.83. VLAARDINGEN De enkele maan den geleden uit Australië naar Neder land teruggekeerde Roger van Ham burg heeft zaterdagmiddag in het Kol- pabad in Vlaardingen het Nederlands jeugdrecord op de 200 meter wisselslag verbeterd. Tijdens zeer slecht weer kwam Van Hamburg in een zwaar bad tot een tijd van 2 min 28.2 sec. Het oud» record stond al op zijn naam met 2.28.3. Van Hamburg, die lid is van de Vlaarv- dingse zwemclub, leverde zijn prestatie tijdens de kampioenschappen van d» kring Rotterdam. DEN HAAG Een reeks remmen de factoren heeft enkele Nederlandse topatleten zondag in Den Haag tijdens jubileumwedstrijden van Olympia '48 niet van goede prestaties kunnen af houden. Door het wegblijven van vele prominente atleten zoals Maria Gom- mers, Myrna van der Hoeven, Els van Noorduyn, Ad de Jong en Ben Lester- huis verloren de wedstrijden veel aan spanning, terwijl de harde wind en de zware baan goéde tijden onmogelijk maakten. Kogelstoter Piet van der Kruk stoot te voor het eerst dit seizoen een in drukwekkende reeks, waarbij hij in zijn derde stoot zijn nationale record tot op één centimeter benaderde: 17.08 meter. Van der Kruk, die onlangs als gewichtheffer de Olympische limiet overschreed, kwam tot de volgende se rie: 16,48-16,84-17,08-16,70-16,84. Het spannendste duel vochten Geert Udding en Bram Wassenaar op de 800 meter uit. Gerritsen en Jansen trokken de eerste ronde in 52.5 seconden, waar na Geert Udding de kop overnam. Na 600 meter viel de Drent („Ik kon in eens niet meer vooruit. De baan, waar zand op lag was zo zacht, dat ik weg zakte") terug en Bram Wassenaar had bij het uitkomen van de laatste bocht een voorsprong van ongeveer vijf me ter. Udding bleek echter nog niet ver slagen en haalde Wassenaar vlak voor de streep in: 1.50.0 voor beiden, het geen voor Wassenaar een verbetering van zijn persoonlijke record met een volle seconde betekende. Lia Louer-Hinten, die vorige week het Nederlands record op de 400 me ter evenaarde, behaalde bij afwezig heid van de pas ingeënte Myrna van der Hoeven een gemakkelijke over winning in de voor de omstandigheden zeer goede tijd van 54.3 seconden. Bij de heren besliste op deze afstand Fred van Herpen tenslotte het duel tegen Rob Mahieu in zijn voordeel: 48,3 te gen 48.7. De voornaamste uitslagen luiden: Dames: 400 meter: 1. Lia Louer (K en K) 54.3, 2. Ciska Jansen (Sagitta) 55.4, 3. Tilly van der Made (Sagitta) 55.7. 800 meter: 1. Tineke van Wonderen (Trias) 2.07.8, 2. Ans Lenferink (Fortis) 2.10.0, 3. El- lie Ernest (Thor) 2.10.2. Heren: 400 meter: 1. Van Herpen (Spartaan) 48.3, 2. Ma hieu (V en LTC) 48,7, 3. Mooy (AAC) 49.2. 800 meter: 1. Udding (AAC'61) 1.50.0, 2. Wasse naar (AV '23) 1.50.0. Kogelstoten: 1. Van der Kruk (AC'40) 17.08.

De Vallei | 1968 | | pagina 4