Dit jaar eigen school woonwagenkamp „Caecilia" heeft weer eigen repetitielokaal Gelderse politiehonden gaven demonstratie Postkantoor Bruïneplein gesloten Uitbreiding van Rhenense viswater is gewenst ROLAND VING 'N KANJER Voorlopig in o.l.s. Achterberg De Voorn99 vierde zevende lustrum Geweren uit Edes museum Expositie van Thijs Mauve Ouders willen t.y.-ver talingen kunnen lezen Gele kaart Cursus Immanuël dagje uit Spreekuur EERSTE STEEN GELEGD DOOR BESCHERMVROUWE Schade aan twee auto's na botsing Belangstelling niet groot VEILING RESTEREN M u uw Bekendmaking mm i BURGERLIJKE STAND d a q b I a d DE VALLEI? Bel: 10550 11079 MAANDAG 8 JULI 1968 ACHTERBERG Eén der lokalen van de openbare lagere school wordt op 1 september in gebruik genomen als school voor de kinderen van het woonwa genkamp aan de Middelbuurtseweg. De leerlingen zullen dagelijks met een busje heen en weer worden gereden. De school, die een rooms-katholieke sig natuur zal dragen, is officieel een dependance van de Salvatorschool in Veenen- daal, waar de heer H. J. J. M. Macco de scepter zwaait. Het onderwijs aan de jonge bewoners van 't kamp komt te liggen in de handen van de heer B. J. Th. Lankveld uit Oldenzaal, die daar nu onderwijzer aan een BLO-school is. „We kunnen in september starten met zeker 15 leerlingen", zo vertelde de heer Macco, „en daar zullen er nog wel een aantal bij komen. Er zijn op het moment weinig wagens in het kamp, omdat veel bewoners in de ker senpluk werken en tijdelijk verhuisd zijn. Die kinderen variëren in leeftijd van 6 tot 15 jaar en zelfs onder de oud sten zijn er nog volslagen analfabeten. De ouders zijn tegenwoordig echter enthousiast over de mogelijkheden voor onderwijs aan hun kinderen, omdat ze zelf vaak niet lezen kunnen. Tot voor enige jaren was dat geen moeilijkheid, maar ze komen er nu achter dat het lastig is, omdat ze de onderschriften op de televisie niet kun nen lezen!" De heer Macco heeft goede hoop dat er tegen het eind van het jaar een tweeklassig schooltje in het kamp staat. De plannen zijn in een verge vorderd stadium en de bouwer van de school is al bekend. Het wachten is nog op het afkomen van de middelen voor de gemeente Rhenen, die het zal moe ten financieren. Het schooltje wordt uit gevoerd in houtbouw en krijgt twee maal „anderhalf" lokaal. Naast elke gewone klas komt namelijk een kleiner praktijklokaal, waar de jongens hand vaardigheid en de meisjes huishoude lijk werk wordt bijgebracht. Het werk lokaal voor de meisjes wordt voorzien van een fornuis, koelkast en aanrecht. Het onderwijs in de scholen voor woonwagenbewoners is landelijk gere geld. De leermiddelen worden door het Rijk verstrekt en zijn op alle scholen gelijk. Hierdoor is het mogelijk, dat de leerlingen van de ene school naar de andere school overgaan, zonder dat hun ontwikkeling in gevaar wordt gebracht. Hiervoor heeft met het zogenaamde „gele kaartensysteém". Op die kaarten wordt precies bijgehouden hoever de kindéren zijn. De school kent geen klassen naar leeftijd, maar er wordt gewerkt volgens een takensysteent, waardoor er groepjes gevormd worden van leerlingen, die vrijwel gelijk onder wijs gehad hebben. Indien een leerlingen een bepaalde taak afgewerkt heeft komt hij aan de volgende, wat in feite neer komt op een „verhoging van klas". j\1s de ou - ders van standplaats veranderen, dan krijgt men de kaart mee. In het nieu- w kamp kan de onderwijzer dan di rect zien hoe ver de leerling op de on- derwijsweg gevorderd is. „In het kamp is kortgeleden een fa milie uit Apeldoorn aangekomen en de kinderen lieten mij direct hun gele kaart zien", vertelde de heer Macco. „Onnodig te zeggen, dat deze kinderen ook hier naar school zullen gaan. De ouders willen graag meewerken. Nu de lagere school bijna gerealiseerd is, vraagt men zelfs al om een kleuter klas, maar daarvoor zijn er voorlopig nog geen middelen, temeer daar het kamp nog steeds geen officieel regio naal kamp is". Het schoolgebouw in het kamp kan ook dienstbaar gemaakt worden aan sociaal werk in het kamp. „Het school tje is van de bewoners, maar dat be tekent niet, dat ze er de vrije beschik king over zullen krijgen. Wel kunnen we vanuit Veenendaal allerlei activitei ten op touw gaan zetten, om ook de ontwikkeling van de volwassenen ter hand te nemen. Het is denkbaar, dat er in de toe komst een cursus komt voor de ouders, die vaak zelf lezen noch schrijven kunnen. Hoe een en ander echter gerealiseerd zal worden moet Een schoolvoorbeeld, van een schoollo kaal op een woonwagenkamp, zoals die functioneert in het regionale woonwagen- centrum te Nijmegen. nog bezien worden de school moet er eerst staan". Het onderwijs aan de jonge woonwa genbewoners bedoelt mser te zijn dan alleen les in rekenen, schrijven en le zen: „De kinderen krijgen ook een so ciale vorming, waardoor ze meer van de wereld buiten hun vrij gesloten mi lieu te weten komen. Aanpassing aan die andere wereld kan op die manier misschien wat gemakkelijker worden". De school aan de Middelbuurtseweg is tot stand gekomen in een nauwe sa menwerking tussen het schoolbestuur in Veenendaal, de wethouder van on derwijs in Rhenen, mr. J. Deen en de inspecteur voor het onderwijs in alge mene dienst de heer Janssen uit Den Bosch. „Van de inspecteur heb ik alle me dewerking gehad", zo vertelde de heer Macco. „Van hem is de suggestie de twee praktijklokalen bij de school te voegen, van hem ook komt het idee een koelkast aan te schaffen. Zo zijn er op alle gebied dingen in de plannen geko men, die door de heer Janssen geop perd zijn. Hij heeft dan ook een ruime ervaring. Voor hij inspecteur van het onderwijs werd, werkte hij reeds ja ren in woonwagenkampen. Zonder zijn steun zouden we nooit een schooltje kunnen beginnen". Dat ook de gemeente Rhenen achter de plannen staat blijkt wel uit het feit, dat waar het schoolbestuur voor ver voer moet zorgen van en naar Achter berg, waar de kinderen tussen de mid- op zich neemt. Het schoolbusje brengt de leerlingen 's morgens naar Achter- brg, waar de kinderen tussen de mid dag overblijven. Na schooltijd worden ze dan weer naar het kamp gebracht. VEENENDAAL De leden van de jeugdvereniging „Immanuël" maakten vrijdag hun jaarlijks uitstapje. De reis voerde naar Brabant, waar in Eind hoven de Philips-fabrieken en het Eurostrand bezocht werden. De tocht werd voortgezet via Vlijmen en Elshout, waarna men in Heusden een diner genoot. De jongelui waren om- streêkS 11 uur in de avond weer thuis. RENSWOUDE Op de woensdagen 10 en 17 juli a.s. is de burgemeester van Renswoude verhinderd zijn weke lijkse spreekuur te houden. VEENENDAAL. De tien beste po litiehonden uit de provincie Gelderland waren zaterdag in Veenendaal. Op het sportterrein „De Salamander" werd een afdelingswedstrjjd gehouden van de Kpn. Nederlandse Politiehonden Vereni ging. De tien deelnemende honden wa ren na een voorselectie aangewezen. De best gedresseerde hond bleek die van de Veenendaler Minnen, die 303 punten verzamelde. In de ochtenduren werden de honden onderworpen aan gehoorzaamheidsoefe ningen, en voorwerp- en man revieren. Voor de middag stond het spectaculaire VEENENDAAL. Het postagent schap aan het Dr. Slotemaker de Bruïne plein zal tussen 15 en 27 juli wegens va kantie gesloten zijn. Alle zaken moeten in die tijd afge handeld worden op het postkantoor in de J. G. Sandbrinkstraat. Hier kan men ook terecht voor het afhalen van pen sioenen en uitkeringen volgens de so ciale wetten. VEENENDAAL Twee wagens wer den zaterdag beschadigd, doordat de een te dicht achter de ander reed. De bot sing ontstond op de Kerkewijk, bij de Industrielaan. De voorste auto, bestuurd door de heer R. G. uit Arnhem moest plotseling stoppen. De auto die daar achter reed. bestuurd door de heer N. van M. uit Renswoude, stond niet vlug genoeg stil, waardoor een botsing niet te voorkomen was. „pakwerk" op de agenda. Dik aange klede „boeven" moesten door de honden in bedwang worden gehouden. Voor de wedstrijden was een redelijke belangstelling. Onder de aanwezigen was gedurende enige tijd ook burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. De uitslagen waren: Minnen, Veenen daal 303 punten; 2. Schinkel, Nunspeet, 286; 3. Donkelaar, Ede, 235; 4. Van Baa- ren, Veenendaal, 240; 5. Van Wagens- I veld, Scherpenzeel, 229; 6. Stoksen, Ede, 279; 7. E. van Velthuizen, Ede, 229; 8. Schöneberg, Ede 71 en 9. Hendriksen, Veenendaal, 256. SCHERPENZEEL Zaterdagmid dag heeft mevrouw Th. P. Daniëls- RoyaaTds van Scherpenzeel de eerste steen gelegd voor het nieuwe oefen lokaal van de Scherpenzeelse muziek vereniging „Caecilia". Met de bouw van dit lokaal aan de Willearlaan is een veel beschreven en een veel om streden probleem opgelost. Toen in 1960 door de grenswijziging de grond, waarop 't tegenwoordige lokaal staat, aan de gemeente .Scherpenzeel verviel, werd dit perceel voor bungalowbouw bestemd. Rondom het oude oefenlo kaal werd een bungalowpark gebouwd en aan de bewoners werd toegezegd, dat het repetitielokaal zou verdwijnen. Zaterdagmiddag kon de bescherm vrouwe van de vereniging de eerste steen leggen. Haar vader was met de heer T. Valkenburg 75 jaar geleden een van de oprichters en later be schermheer van Caecilia. In deze func tie is hij later opgevolgd door zijn doch ter. Mevr. Daniëls was vergezeld van haar man, twee dochters en haar zus ter, jonk vrouwe Van de Bosch. Bij haar aankomst werden bloemen aan geboden door de tweeling Yvonne en Carla v. d. Wetering. Verder waren en- der de aanwezigen burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg en zijn echtgenote, de beide wethouders, de heer Houterman en echtgenote als mede de aannemer R. v. Eist. Nadat „Caecilia" enkele marsen ten gehore had gebracht heette de voorzit ter, de heer D. Cozijnsen, alle aanwe zigen hartelijk welkom. Hierna werd door mevrouw Daniël Royaards van Scherpenzeel de eerste steen gelegd. De heer Daniëls sprak namens zijn vrouw een kort woord. Zijn vrouw was bijzonder erkentelijk dat zij dit deze middag had mogen doen. „Mijn vrouw heeft nog altijd een stukje van haar hart aan haar geboorteplaats Scher penzeel verpand", zei hij. „Men spreekt tegenwoordig veel over het probleem vrije tijd, maar wat is er nu mooier en nuttiger dan met el kaar te musiceren. Een plaats zonder muziekvereniging is te vergelijken met een meisje zonder glimlach", aldus de heer Royaards. Burgemeester Hoyema van Konijnen burg was zeer verheugd dat er na vele jaren van overleg eindelijk een oplos sing was gevonden. -'X RHENEN De belangstelling op de receptie van de Eerste Rhenense Henge laarsvereniging „De Voorn", die zaterdagmiddag werd gehouden in het „Eigen Gebouw" ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van deze achthonderd a ne genhonderd leden tellende vereniging, was niet groot. Het was uitstekend hengelweer en talrijke vissers hebben vermoedelijk de waterkant geprefereerd boven een rokerige receptiezaal. Zij die aanwezig waren spraken waarderende woorden en boden talrijke geschenken aan. Voorzitter H. Terschegget memo reerde in zijn kor.te welkomstwoord de in 1933 tot stand gekomen oprichting van de vereniging, waaraan hadden meegewerkt de heren D. van Dijk, N. ter Burg, H. Pleijler, J. Huijdink en Joh. van Oort. Verschillende van deze oudgedienden waren aanwezig, waar onder de heer H. Pleijler, die tot op heden nog steeds secretaris is van de vereniging. „De Voorn" telde in dat jaar na de oprichting 13 leden en de contributie bedroeg een kwartje per maand. „Wat niet van elke vereniging ge zegd kan worden", aldus voorzitter Terschegget, „is dat „De Voorn" in de afgelopen 35 jaar steeds een groeipro ces heeft doorgemaakt en nu zoveel le den heeft, dat ik niet eens precies kan zeggen of het er acht- of negenhonderd zijn". Hoewel de vereniging niet bepaald zonder viswater zit, kan dit naar zijn mening nog wel uitgebreid worden, wanneer burgemeester en wethouders daaraan hun medewerking zouden wil len verlenen. De heer Terschegget deed een beroep op de beide aanwezige wet houders mr. J. Deen en T. Van Lien- den hieraan de nodige aandacht te wil len schenken. Mr. J. Deen sprak al§ loco-burge meester namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen uit. Hij stelde vast dat „De Voorn" een zeer nuttige en eer volle plaats in de Rhenense samenle ving inneemt. „In tegenstelling tot tal rijke andere verenigingen, waar men sensatie en veel lawaai nastreeft, gaat er van „De Voorn" rust en beheersing uit. In deze jachtige tijd komen uw le den aan de waterkant tot beschouwin gen, waaraan wij in ons drukke leven niet eens meer toekomen". Mr. Deen verheugde zich over de groei van de vereniging. Wat de uitbreiding van het viswater betreft verzocht wethouder Deen het Voornbestuur op zijn spreek uur te komen teneinde eens van ge dachten te kunnen wisselen. De heer A. J. Bovenschen feliciteer de namens VVV en RMC. Als VVV- voorzitter was hij bijzonder verheugd steeds op de medewerking van „De Voorn" te kunnen rekenen, wanneer er voor de toeristen en de pensiongasten hengelevenementen moeten worden ge organiseerd en wanneer individueel door gasten om viswater wordt ge vraagd. Uit naam van beide verenigin gen overhandigde hij het jubilerende bestuur twee leefnetten, en tuigen- doos, een opbergdoos en een opvouw baar visstoeltje, met verzoek deze ge schenken tijdens een ontspanningsavond onder de leden te verloten. De heer Bovenschen overhandigde tevens een geschenkbón. De heer A. D. Weigraven, tweede voorzitter van de afdeling Wageningen sprak waarderende woorden van vriendschap en bracht eveneens de ge lukwensen over uit naam van zijn ere voorzitter, die helaas wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn en destijds ook de oprichting van „De Voorn" nog had meegemaakt. De woordvoerder van het hoofdbe stuur van de Algemene Hengelaars Bond en het district Utrecht consta teerde, dat „De Voorn" niet de oudste vereniging is in de bond, maar wel de trouwste. Beide sprekers lieten hun ge lukwensen vergezeld gaan van bloem stukken en enveloppen met inhoud, die eveneens werden aangeboden door de wandelsportvereniging „DJV" en de mu«ekvereniging „Ons Genoegen", alsmed^door nog verschillende andere deputaties. Voorzitter Terschegget sprak aan 't einde van de receptie een woord van dank en hoopte op medewerking van andere verenigingsbesturen te mogen rekenen, wanneer „De Voorn" binnen kort een groots opgezet hengelevene- ment gaat organiseren. „Mocht u ons nodig hebben," aldus besloot hij, „dan kunt u steeds op onze medewerking re kenen". KESTEREN. De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren als volgt: Aardbeien: EI 44—59; I 3146; II 20—31, alles per doosje a 250 gram. Aanvoer 9.000 doos jes. Rode bessen: I 2027 per doosje a 250 gram. Aanvoer 4000 dooosjes. I 62—75 per kg, ca. 50 ton. Zwarte bessen: I 225. Aanvoer 2 ton. Meikersen: EI 200202; I 100200. Aanvoer 2 ton. Varikse zwarte: E I 152—193; I 80—148. Aanvoer 6 ton. Wfjnkersen: E I 220—304; I 110—226. Aanvoer 3 ton. Kruisbessen: I 1623 per doosje a 250 gram. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. RENSWOUDE Geboren: Bertine, d.v. J. van Voorthuizen en J. Met horst, Albertus, z.v. A. W. Veldhuizen en W. van Donselaar. Ondertrouwd: A. Ditewig en J. Vink, H. van Voorthuizen en J. van de Haar. Gehuwd: D. van de Haar en H. Ran- dewijk. tot 17.80 uur van 17.30— 19.80 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. EDE In een van de bijgebouwen van het museum Oud-Ede heeft iemand zich toegang verschaft door een ruit kapot te slaan. Er orden drie oude jachtgeweren gemist. 5 KESTEREN De 8-jarige Roland Nieuwenhof uit Den Haag heeft X v gisteravond in het viswater van de camping Bloeiend Land" te Kesteren een snoek gevangen van ruim 14 pond. De snoek, die 1.10 meter lang is, x v heeft bijna dezelfde lengte als de dolgelukkige ad spirant-visser, die enigszins i verbluft opmerkte ,,Wat een kanjer hè? Roland, die met zijn ouders de vakantie doorbrengt op de camping S 5 Bloeiend Land"was vlak voor bedtijd nog wat in zijn kleine polyester x bootje op de plas aan het vissen. Plotseling bemerkten de ouders, dat 5 Roland in moeilijkheden verkeerde. Het bootje begon ongewoon te schom- v melen en het topje van de hengel deed een enorme vangst vermoeden. Roland hield zijn hengel moedig vast en wist op een handige manier de 5 oever te bereiken. Met vereende krachten slaagde men er ten slotte in de 5 snoek op het droge te krijgen. "100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000". LUNTEREN De Lunterense schil der Thijs Mauve exposeert van 15 juli tot 15 augustus in zijn woning aan de Hillegondalaan te Lunteren, schilderij en, aquarellen, tekeningen en houtgra vures. De huistentoonstelling is geopend van 10.00 tot 12.00 van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur.

De Vallei | 1968 | | pagina 7