Kwaliteit voor minder Toronto"moet Toon Hermans testen LONDENSE MODE-INDR UKKEN Frilly-look, veel ruches centra op de ronde prijzen tour aardbeien vanille .f sinas ;ga sticks w noot muskaat slaolie fruit salade gulden. Drie weeskinderen wachten op toewijzing.... aan wie Steeds meer vrouwen kiezen bromfiets als vervoermiddel AMERIKAANSE SUPERMA RKTDESKUNDIGE HUISVROUW WORDT PRIJSBEWUSTER" Drie soorten Kant en klaar Supermarkten niet te krap opzetten Bekendmaking Geslaagd bij Magnolia Half september naar Canada Frisco gemaakt van volrijpe verse aardbeien ROTTERDAM „Vrouwen zijn niet onder één noe mer te brengen. Vooral mannen maken die foutook de mannen die gaan over de winkels waar de huisvrouw haar dagelijkse inkopen doet." De man die dit zegt is de Amerikaan M. J. O'Connor, directeur van het Supermarktinstituut in Chicago. In die functie moet hy de vrouwen kennen. Complete studies heeft hij gemaakt van de huisvrouw. Niet voorspellen JFrompy" Met chauffeur TERWIJL FAMILIE EN PLEEGOUDERS NOG STEEDS OVERLEG PLEGEN TOUWTREKKEN Bock geschreven Banda busje a 50 gram Brillant per blik a 425 gram OPLICHTER GEGREPEN Samen met vierhonderd vakbroeders besprak de heer O'Connor vorige week in Rotterdam het Hef en leed in de we* reld van de supermarkt. Vier dagen lang had de Internationale organisatie van grootwinkelbedrijven haar tenten opgeslagen in De Doelen. De heer O'Connor kent drie soorten huisvrouwen: De categorie die niet van koken of kokkerellen houdt, en haar liefde voor man en gezin liever op een an dere manier tot uiting laat komen. Daarvoor wil zij tijd vrij maken en koopt dus kant-en-klaar voedsel. Een tweede type is de moeder die haar verknochtheid aan het gezin uitdrukt door middel van het lekkers dat zij op tafel brengt. De derde soort is de liefhebster, die niet alleen voor het genoegen van man en kinderen, maar vooral ook voor haar eigen plezier kokkerelt. „De generatie van na de tweede we reldoorlog is steeds meer van de eerste categorie. Zij zijn meer ontwikkeld, hebben meer onderwijs gekregen en zijn vooral ook kritischer. De jonge huisvrouw van die genera tie doet dan ook liever iets anders dan in de keuken staan", meent de gebruin de Amerikaan met zijn donkere stem. Losjes legt hij zijn benen op tafel en vervolgt: „Op die klanten gaan wij ons ook richten. Het kant-en-klare voedsel vormt een steeds groter deel van het assortiment. Voor de liefheb sters zijn in veel van de dertigduizend supermakten in Amerika „boutiques" voor de fijnproefster ingericht". Voor de huisvrouw in de „States" ls .volgens de heer O'Connor een ding van het allergrootste gewicht: „De prijs. Zij wil zoveel mogelijk besparen op voedsel en kleding. Van het inko men kan alleen op het deel, dat daar aan opgaat zeventien procent iets worden afgeknabbeld. Uiteraard wil zij ook kwaliteit. Hoe zij dan wordt bediend of hoe de inrichting van de winkel ls, kan haar niet zoveel sche len". ROTTERDAM De Europese supermarkten moeten niet te krap worden opgezet. Vooral zal voor voldoende parkeerruimte moeten worden gezorgd. Dat vindt de Amerikaanse voorzitter van de Internationale organisa tie van grootwinkelbedrijven (CIES) de heer J. E. Fernandes. De heer Fernandes, die direc teur is van Fernandes Super markets, meent dat Europa kan leren van de fouten die er in de Verenigde Staten zijn gemaakt. „Het blijkt vaak dat men de win kels niet op de groei heeft ge bouwd. In Europa moet men toch al op kleine schaal bouwen, waar door het probleem ook moeilij ker ligt." De Europese huisvrouw zal volgens hem er net zo over gaan denken. „Ook zij krijgt dadelijk een autootje, meer vrije tijd en wordt prijsbewus ter". Een man die de lage prijzen tot het kenmerk van zijn 213 supermarkten heeft gemaakt, is de directeur van Wakefern Food Corporation in New Yersey: De heer David Silverberg, die tra"). damse Doelen. Zijn jaarlijkse omzet: 2,7 miljard gulden. „De huisvrouw moet er van op aan kunnen, dat zij bij ons de laagste prij zen krijgt. Wij brengen merkartikelen van hoge kwaliteit onder eigen merk tegen een veel lagere prijs. Als wij geen eigen merk van een artikel kun nen voeren, dan zorgen we er toch voor dat de keus zo groot mogelijk is', legt de graag glimlachende veertiger uit. Net zo belangrijk als de prijs vindt hij: „De klanten moeten pijlsnel wor den geholpen. Met elektronische appa- M. J. O'Connor: studie van huisvrouwen. RHENEN B. en W. van Rhenen brengen ter openbare kennis dat zij op dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 juli 1968 langs de normale route een vrachtauto zullen laten rijden, waar mee grof tuin- en huishoudafval kan worden meegegeven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: 1. alle vuil dient netjes te worden ver pakt en gebundeld; 2. ieder pak, doos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 meegenomen; 4. ofschoon wel op dezelfde dag wordt gereden als met de roltrommelauto, dient men het grof vuil vroegtijdig langs de weg te zetten omdat het tijd stip van ophalen niet gelijk is aan dat van het ledigen van de emmers. Voorts wijzen we er nogmaals op dat bij het ledigen van vuilnisemmers in geen geval grof vuil wordt meegeno men. zodat het langs de weg zetten op andere dagen 4an de hierboven ge noemde geen zin heeft. Degenen die meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven dient dit aan ge meentewerken op te geven voor de le of 3e donderdag van de maand, waar na dit vuil tegen betaling van f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke is een bedrag van f 5.- per m3 verschuldigd. Met nadruk wordt erop gewezen dat de maandagroute op donderdag wordt gereden. Rhenen, 3 juli 1968 B. en W. van Rhenen De secretaris W. C. Pieters De burgemeester mr J. Deen l.b. EDE Bij het Studiecentrum Mag nolia te Ede slaagden voor het diploma algemene ontwikkeling met typen: D. Chr. van Dam, A. H. A. Janssen, R. W. M. Matthijssen, J. C. Pauw, G. E. Pol. C. S. van Rhee, J. Roozeboom, P. B. W. Vermolen, G. J. Wessels. Eén kandidaat werd afgewezen. ratuur maken wij de rekening op en zorgen dat de klant aan de kassa niet hoeft te wachten. Tot de service die de supermarkt geeft, rekent hij ook lange openings tijden en een ruim parkeerterrein („iedereen komt met de auto naar de ver van de stad gelegen winkelcen tra". „De piek van de verkopen ligt nog steeds in de weekeinden. De laatste da gen van de week zijn wij ook 's avonds open en zelfs op zondag. Dat kan om dat in Amerika in het algemeen de su- permakrten voor de helft met los per soneel werken, zoals scholieren en huisvrouwen. Verschuiving in de winkeltijden heeft ook tot gevolg: „De huisvrouwen bren gen hun man mee. Samen maken zij een kritische keus. Maar de man pakt* af en toe wel eens een extraatje mee". De heer Silverberg ziet dat graag om nog een andere reden: „Hoe druk ker het in de winkel is, hoe beter. Er moet een opgewonden sfeer hangen. Bovendien: de mensen gaan altijd naar plaatsen waar het druk is, waar wat aan de hand is". En daar zorgt „general manager" Silverberg wel voor Toon Hermans gaat „De Grote Plas" over. Op 16 september vliegt hij naar Canada; drie dagen later begint hij in Toronto a'an een serie voorstellingen. En Toon Hermans zou naar Amerika gaan? Wordt dat dan nu ineens Cana da? Moment, graag, er valt nogal wat te vertellen. „Ik heb heel lang gewacht", zei Toon Hermans. „Er is al zoveel over ge schreven, maar het blijft een moei lijke zaak. Thuis heb ik mijn Ame rikaanse show op een videcfrecorder en kan dus alles tot in de kleinste details bekijken. Al zeg ik het zelf: het is gewoon een goede show, maar de moeilijkheden liggen op het organisatorische vlak". T ONDEN „Het is niet dat we lui zijn", zegt Tony Armstrong, de dertig jaar oude mode-ontwerper, die in Londen tot de „veelbelovenden" wordt gerekend. „Wij willen graag in Europa verkopen, maar Nederland bijvoorbeeld is een heel moeilijke markt; erg gesloten. In feite zouden we graag in de EEG komen, dat zou alles veel eenvoudiger maken. Hij staat verlegen in de kleine kantoor ruimte van zijn atelier. Zijn vrouwe lijke compagnon, de 25-jarige Hilary Dyzer, zit op een hoge kruk, waar ze haar benen omheen geslingerd heeft. De arme Tony krijgt nauwe lijks kans een woord te zeggen het zijn Hilary of een oudere dame met een glad jong gezicht, die zich ont popt als de zakelijk leidster van Arm strong, die vertellen hoe goed Tony is. Hij heeft, zoals de meeste succes volle Britse ontwerpers, de Royal Academy of Art bezocht, heeft daar na een paar jaar als coupeur gewerkt en begon toen te ontwerpen. In 1964 opende hij zijn boetiek in Walton Street, waar hij alleen kleren van zichzelf verkoopt, die dikwijls zijn uitgevoerd in speciaal voor hem ver vaardigde stoffen. Hij is vooral een goed vakman, die af werking belangrijker vindt, dan avant-gardistische modegrillen. Zijn modellen worden in diverse grote wa renhuizen verkocht en zijn prijzen lig gen gemiddeld iets boven die van de andere boetieks. „Maar de kwaliteit is beter", meent de zakelijk leidster met een suikerzoete glimlach. De zomercollectie van Armstrong be vatte erg veel wit Op de show in de Pheasantry Club werden prachtige avondjurken getoond van geborduur de witte organza, er was een maxi- jurk van witte Crimplene en een vol maakt gesneden, broekpak van wit linnen, met een lang, aangesloten jas je. Wat de komende herfst en winter betreft, is Armstrong teruggekomen van lichte kleuren. „Ik heb een aan tal mantels in maxi-lengte gemaakt, maar de rest is gewoon kort. Je kunt niet tevoren zeggen wat het wordt, dit jaar. Als het koud weer wordt zal er erg veel maxi komen, daar ben ik van overtuigd. De jurken hebben lan ge mouwen, ja. Het is onzinnig om een winterjurk te maken zonder mou wen". Tony Armstrong, die zegt dat hij niet wordt beïnvloed door de Franse haute couture („die toevallig een voor sprong op ons heeft"), meent dat de tijd voor modegrapjes voorbij is. „De vrouwen willen draagbare kleding hebben van goede kwaliteit en met een hedendaags karakter". Is er een bepaald type vrouw voor wie hij ontwerpt? Hij schudt het hoofd en zegt: „Nee, ik heb niemand speciaal op het oog. Dat is de fout van alle vrouwelijke ontwerpers: ze denken al tijd aan zichzelf, of aan de vrouw die ze zouden willen zijn". Als Armstrong wordt weggeroepen voor de telefoon, zegt Hilary Dyzer: „Hij heeft een lie velingsmannequin, Ruth, die lang, slank en blond is. We noemen dat „frompy". Hij houdt van dat gedis tingeerde type". Janet Lyle van „Annacat" stuurt haar lage, rode sportwagen behendig door het drukke verkeer in Chelsea. Ze zegt: „Ik kom net terug uit New York, waar in september een nieuwe zaak van me wordt geopend, en daar moest ik helemaal omschakelen op rechts verkeer. Dat is even lastig, maar daarna heb je toch het gevoel dat het natuurlijker is". Ze zet ons af voor haar winkel in Pel- ham Street, bij Brompton Street en gaat de wagen parkeren. „Annacat" ziet er niet bijzonder hip uit als win kel, er is praktisch niets gedaan aan het interieur. Maar in de korte tijd dat we op de eigenares zitten te wachten stroomt de zaak vol. Ik ont dek Rita Tushingham in een blauw linnen pakje met een hoofd vol klei ne krulletjes. Een Amerikaanse, die zeker de zestig gepasseerd meet zijn, past een blauw wit geruit jurkje met een hoge omge slagen kraag en een met wit kant af gezet befje. De andere vrouwen in de winkel zijn duidelijk vermogend dc chauffeur wachtend in een auto voor de deur, de gebruinde armen vol rinkelende gouden armbanden. Binnen een half uurtje verdwijnt de Amerikaanse met haar jeugdige katoentje, koopt de filmster met het lelijke gezicht een blouse en een lange huisjapon van ge bloemde voile en zien we drie meis jes hetzelfde katoenen jurkje kopen, dat Janet Lyle aanheeft. Het is een o verslag jurk van cloqué met gerim pelde wit katoenen kantstroken langs de hals tot in de taille en bovendien langs de onderkant van de halve mou wen. Fris en fleurig inderdaad en dat voor maar honderdtwintig gul den. Meei dan een dozijn zullen er niet van worden gedragen in elk ge val. In de kantoorruimte onder de win kel zitten twee mannen, die duidelijk van de belastingdienst zijn. de boe ken te controleren. Janet Lyle, die de „elegante dynamo" van „Annacat" wordt genoemd, is nu 23 jaar. Ze is aanvankelijk kleuterverzorgster ge weest. Maar met een hele familie die in de textiel zat en een goed gevoel voor mode, kon het haast niet anders of ook zij opende een boetiek. Haar specialiteit is avondkleding. Ze ge bruikt veel brokaat in warme kleu ren en fluweel en natuurlijk voile, dat een enorme opgang heeft gemaakt de laatste jaren. De „Annacaf'-vestiging in New York is tot stand gekomen in samenwer king met de fotograaf Patrick Earl of Lichfield, en ze is terecht tevreden met de plaats: Madison Square, bij de 25th Street. Haar modellen worden behalve in Ame rika ook verkocht in de Scandinavi sche landen, in Frankrijk en in Gstaad, Zwitserland, waar de „Anna- cat"-boetiek drie maanden in de zo mer en drie maanden in de winter is geopend. Is er een omschrijving mogelijk van de speciale „Annacaf'-stijl? Met een half oog op een antracietkleurig ge breid jurkje, dat een thuiswerker haar komt laten zien voor de wintercollec tie, zegt Janet Lyle: „Op het ogen blik is het de frilly-look, de ruches die overal aan zitten. Voor de komende winter weet ik het nog niet. Ik ben zo achter geraakt door m'n vestiging in New York". «HSWiÉ Annacatheten de modewinkels van de 23-jarige Janet Lyle, die ook in New York een vestiging krijgt en de stijl die Janet momenteel lan ceert is de „frilly-look". Ofwel jurken met ruches en kantjes, overal waar dat mogelijk is, zoals dit fotomodel laat zien. AMSTERDAM In een tehuis in Halfweg wachten drie kinderen Huis man, wier ouders in november bij een auto-ongeluk in Australië om het leven kwamen, op de beslissing bij wie zij uiteindelijk in huis zullen komen. Tot bij hun aankomst, zaterdagochtend vroeg, op Schiphol wisten zij niet be ter of burgemeester H. J. J. Aalders van Uitgeest en zijn vrouw die zelf kinderloos zijn zouden hun nieuwe vader en moeder worden. In de familie van de omgekomen ouders, die vijftien jaar geleden naar Australië emigreerden, is evenwel on enigheid gerezen over de toewijzing van de weesjes. De meningen zijn ver deeld over de vraag of de kinderen in een „neutraal" gezin moeten worden opgenomen of dat zij binnen de familie moeten blijven. Er kwam verzet tegen, de voorlopige toewijzing door de Raad voor de Kin derbescherming in Alkmaar aan de Uit- geester burgemeester. Bij deze toewij zing zou bovendien een weg zijn ge volgd, die formeel niet helemaal juist zou zijn geweest. De kinderen werden zaterdagochtend na hun aankomst terstond in een ka mertje van de Koninklijke Marechaus see gelaten. Met geen enkel familielid mochten zij in contact komen. Ook niet met burgemeester Aalders, die hen op Schiphol zou komen afhalen en die al grote plannen had gemaakt om het de kinderen naar de zin te maken en te bereiken, dat zij zo snel mogelijk in hun nieuwe omgeving gewend zouden raken. Urenlang duurde het beraad tussen familie, een vertegenwoordiger van de officier van justitie in Haarlem, onder wiens ressort Schiphol valt, en van Ra den voor de kinderbescherming uit Haarlem en Alkmaar. Gevolg van de touwtrekkerij was, dat de elfjarige Marianne Huisman, haar zusje Caroline van vijf en hun ander half jaar oude broertje John-Peter za terdag niemand anders te zien kregen dan „officiële" mensen en dat zij naar een tehuis gingen zonder ooms of tan tes te hebben gezien, noch de man en de vrouw van wie zij hadden gedacht, dat die voortaan voor hen zouden zor gen. Omdat men er zaterdag niet uit kwam, bevestigde de officier van jus titie in Haarlem een schikking van de Raad voor de kinderbescherming om de kinderen eerst in een tehuis in Half weg onder te brengen om naderhand een definitieve beslissing te nemen. Hang op Broadway in New York een plakkaat met „Toon Hermans" erop, dan kun je er net zo goed een han gen met Piet Janssen, vindt hij zelf. „Die kent ook niemand daar". „De Amerikanen willen me in flash zien, in een fles dus en die fles is Ca nada", aldus Toon Hermans. „Daar in het Canadese Toronto, komen de Amerikaanse producers kijken. Vin den ze me goed genoeg, zeggen de kritieken „Ja, hij is het", dan willen ze me boeken voor Broadway en an deren willen dat dan voor Westend in Londen". „Als ik uit Canada terug kom moet ik kunnen zeggen: Dan en dan ga ik naar Broadway en naar Londen. Is dat niet zo, dan is dit mijn laatste sprong over de Oceaan geweest en blijf ik verder in mijn winkeltje in Nederland en omgeving". Toon Hermans laat wel eerst even zijn landgenoten zien wat hij in Canada (en wellicht in Amerika dus) gaat doen. Zijn Amerikaanse show gaat in gala-première in de Stadsschouw burg van Maastricht op 9 augustus. Een bijzondere avond, een gala avond, „onder patronage van de gou verneur van Limburg mr. dr. Ch. van Rooy en de Amerikaanse Con sul-generaal Seaborn P. Foster". ,,'t Zit me nog niet helemaal snor", vond Hermans zelf. „Je weet niet hoe het Nederlandse publiek reageert op zo'n Amerikaanse show. Maar in Knokke zei een manager: Of ze het verstaan of niet, da kan me nikske schelen, ze komen toch want ze wil len de vertoning zien. Toen dachten we: dan proberen we het in Neder land ook". Op 9 augustus dus in Maastricht, op de 10de in Heerlen, 13 augustus in Eind hoven, (15 augustus Knokke), 19 au- Knokke en 23 augustus Oostende), 26 augustus Nijmegen en 2 tot en met 5 september in Scheveningen. Tien maanden heeft Toon Hermans niet op het toneel gestaan. „Het is net als met een fietser, ik moet weer in vorm komen", sprak hij. Maar stil gezeten heeft hij allerminst. „Ik heb een boek geschreven", gaf hij toe. „Met veel nonsensikale ge vallen. Een lijvig boek met grollen en grappen. In september komt het bij Bruna uit. Hoe het heet? Wacht eens, ik geloof alleen maar TOON". Een paar stukjes eruit: „Een non van Sint Antonius was dol op bruine bonius maar broeder Bonifatius hield meer van speculatius En hoofdzuster Cornelia was gek op pieterselia alleen zuster Oephelia zei steeds: Kammfjnietschelia. Ik mag wat verder bladeren en het is natuurlijk weer de Hermans, die met de bestaande woorden is gaan spe len. Ziehier: Zier ik zee? Zier jij zee? nee mijn liefje geen van twee. Swezer ik? Swezer jij? Schat we swezeren allebei. Of deze: Een arme monnik in Geleen viel van 'n regenboog nu loopt ie met een houten been en één Schiermonnikoog. Half september dus naar Canada voor twaalf voorstellingen daar in drie weken. „Er is me gezegd, dat het een belevenis is om te kijken, hoe vader er met zijn vaandel in het En gels afkomt". Maar waarom moet Toon Hermans nu zo nodig de oceaan over? Hijzelf: „Het zou zo prettig zijn als ze in Amerika zien, dat er ook grappige mensen in Nederland wonen en niet alleen polderjongens, die met een bos tulpen van de ene molen naar de andere rennen". O Aanbiedingen geldig Lm. 13 juli Het periodiek onderzoek onder rij wielhandelaren heeft uitgewezen, dat er in het eerste kwartaal van 1968 meer fietsen zijn verkocht aan kopers tussen de 25 en 65 jaar (37,11 procent van het totaal) dan over het eerste en laatste kwartaal van 1967 (respectievelijk 35, en 29,53 procent). Verder blijkt het percentage ver kochte vouw- en minifietsen aanzienlijk te zijn gestegen vergeleken bij het eer ste kwartaal van 1967: van 1,4 tot 5,44 procent. De vrouwelijke kopers legden de meeste belangstelling voor dit s<x>rt fietsen aan de dag. Bij de bromfietsenverkoop is het per centage aan de groep van 50- tot 65-ja rigen geleverde brommers opvallend gestegen: 5,4 procent van het totaal in het eerste kwartaal van het afgelopen jaar, 7,65 procent in het vierde kwar taal van 1967 en 10,59 procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Ook aan mensen van boven de 65 werden meer brommers verkocht, in de leeftijds groep onder de 50 liep de verkoop ech ter terug. De brommer met vering is duidelijk in opmars. Vooral vrouwen kopen de lichte, comfortabele brommer (in het eerste kwartaal van 1968 ruim het dubbele van het aantal in dezelfde periode vorig jaar). De vrouwen zijn de mannen aan het inhalen: het verschil in brom fietsaankopen dat in het eerste kwartaal van het vorig jaar nog 11 procent be droeg, is nu teruggelopen tot 7 procent. AMSTERDAM Wegens verduiste ring en flessetrekkerij heeft de Amster damse politie de 23-jarige werkloze kan toorbediende L. D. S. gearresteerd. De man zou een gehuurde auto heb ben verkocht en van de opbrengst een bandrecorder hebben gekocht. Boven dien kocht hij in de afgelopen maan den voor 3500 gulden aan kleren, gram mofoonplaten en meubelen tegen af gifte van ongedekte cheques op de Ge meentegiro Amsterdam. Hij liep nog ir de proeftijd van een vorige straf.

De Vallei | 1968 | | pagina 9