Vermindering van spanning Oost-West is nog gering Thieu voorlopig niet naar V.S. Oostduits schip mag niet naar Nederland varen Resolutie tegen Amerika Amerikanen voeren de oorlog op Oe Thant waarschuwt rijke landen Levenslang voor drie Italianen Recordhoogte I.M.F.-kredieten i JONGEREN IN UPPSALA BEZINNEN ZICH OVER VIËTNAM NAMAAK-RIJST IN INDONESIË WESTEUROPESE UNIE VERGADERT IN BONN Niet gelaarsd naar 't werk VEEL „MISS-MOOIS" IN MIAMI Aanval op Saigon verwacht Verbazing over snel herstel van Blaiberg r> elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee DRIE FASEN GEKWETST ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder VOOR DE GEK AMERIKAAN KRIJGT IN RUSLAND VIJF JAAR Conflict met West-Duitsland Berlijn AFTERNOON BUILTJES DOCUMENTAIRE DINSDAG 9 JULI 1968 MOMENTEN Van onze correspondent H ONN - Onder voorzitter schap van de Westduitse mi nister van Buitenlandse Za kenWilly Brandtis in Bonn de tweedaagse minis tersconferentie begonnen van de Westeuropese Unie waarbij zes E.E.G.-landen en Engeland zijn aangesloten. Het gaat vooral om de ontspanning tussen Oost en West en om de Engelse oetreding tot de E.E.G. op deze con ferentie, waar ons land is vertegen woordigd door H. J. de Koster, de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken voor Europese aangelegenheden. Men bleek van oordeel, dat de Rus sische houding ten opzichte van het Westen harder is geworden, en dat de kansen op ontspanning voorlopig ge ring zijn. Toch moeten, waar dat maar enigszins mogelijk is, de contacten met de Russen worden uitgebreid. De Belgische minister Harmei (Bui tenlandse Zaken) ontwikkelde een plan tot ontspanning in drie fasen. 1. Économische samenwerking tussen Oost en West; 2. Wederzijdse vermin dering der troepensterkte; 3. Uitwer ken van een concrete vredesregeling. Ook de verhouding tussen Engeland en de EEG bleef in 't slop. De West duitser Brandt drong erop aan de Westeuropese Unie te benutten voor permanente economische en politieke raadplegingen tussen Engeland en de Zes. Hij kreeg daarvoor de steun van alle vertegenwoordigde landen, met uit zondering van Frankrijk De Franse afgevaardigde, Alphand, secretaris-generaal van de WEU, rea geerde alleen met een koel stilzwijgen. Vanda g arriveert de Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken Stewart om aan het verdere gesprek over de Euro pese kwestie deel te nemen. GENèVE „De armen in de wereld worden zich steeds meer bewust van de kloof die hen scheidt 'van de rijkere aardbewoners. Als de welvaartslanden er niet in slagen de ontwikkelingslanden te helpen, dan is dat een uitnodiging tot geweld door de armen". Deze waarschuwing uitte Oe Thant gisteren in Genève in Zwitserland bij de opening van de zomerbijeenkomst van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. De secretaris-generaal van de Uno zei dat dit een van de belangrijkste lessen was die wij kunnen leren van de conferentie voor handel en ont wikkeling (Unctad) die eerder dit jaar in de Indische hoofdstad New Delhi werd gehouden. „Onze toekomstige wel vaart en veiligheid en die van onze kinderen en kleinkinderen is onverbre kelijk verbonden met het welzijn van de bevolking in de ontwikkelingslan den", aldus Thant. Hij toonde ernstige bezorgdheid over de langzame ontwikkeling in de inter nationale hulpverlening. Ook verweet hij de ontwikkelingslanden dat zij veel al te weinig rekening houden met de toekomst en teveel aan hun prestige op dit moment denken. NEW YORK Een kleine meer derheid van de werkgevers vindt mi nirokken op kantoor aanvaardbaar, maar micromini's en laarzen niet. Dit is af te leiden uit de resultaten van een enquête, ingesteld door de „Vereniging voor administratieve leiding". Van de 372 ondernemingen, die op de gestelde vragen hebben geant woord, verklaarde 52 procent mini rokken toe te staan en 48 procent zei van niet. Enkele opmerkingen over de mini rokken: „Hemel nee". „Leiden teveel af". „Maken het dagelijkse ploeteren wat minder saai". Zij, die minirokken willen toe staan, noemden als aanvaardbare lengte 5 tot 7,5 cm boven de knie. Micromini's, die door een van de leden werd beschreven als de „buk- in hemelsnaam-niet-mode", kunnen bij de werkgevers geen genade vin den. 75 procent van de werknemers verklaarde het vrouwelijke perso neel niet te zullen toestaan met laar zen op kantoor te komen. 66 procent had geen bezwaar tegen gekleurde visnet-kousen. Wat de mannen betreft, die moes ten maar liever geen baarden laten groeien, geen lange haren fokken en geen overhemden met colkraag dra gen. Wat doet een onderneming, als een werknemer(ster) weigert zich te houden aan de ongeschreven regels van de goede smaak? „Wij maken bekend, wat wij goed en wat wij niet goed vinden en wij zen erop. dat de verzorging van het uiterlijk in aanmerking wordt geno men bij salarisherzieningen", zei een functionaris met een leidende positie. „Aan onze werknemers wordt te verstaan gegeven, dat hun pro motie kan worden beïnvloed door de verzorging van hun uiterlijk." In Miami Beach heerst een opge wonden stemming vanwege de daar op 13 juli te houden miss-verkie zing. Uit alle hoeken van de wereld zijn de mooisten onder de Eva's naar de Verenigde Staten gekomen om mee te dingen naar de begerenswaardige ti tel Miss Universe. Op het strand wer dén enige deelneemsters gefotogra feerd; derde van rechts de Nederlandse Natalie Heyl. SAIGON Met het oog op een te verwachten offensief van de Viët-Cong heeft de Zuidviëtnamese president, Nguyen Van Thieu, een voorgenomen bezoek aan president Johnson uitgesteld. In plaats daarvan zullen er twee staatshoofden elkaar nu waarschijnlijk ont moeten op een eiland „ergens in de Stille Oceaan". Waar en wanneer dat precies zal gebeuren was nog niet bekend. Al geruime tijd houdt men er in Zuid-Viëtnam rekening tnee dat de Viëtcong binnenkort een nieuwe golf aanvallen zal uitvoeren op Saigon en andere strategisch belangrijke doelen. Nguyen Van Thieu vond het met het oog hierop ongewenst voor tenminste veertien dagen zijn land te verlaten. Hij zal nu waarschijnlijk eind van dit jaar Amerika bezoeken. Omdat de Zuidviëtnamese regering echter twijfelt of de toekomstige Ame rikaanse politiek inzake Viëtnam wel geheel zal overeenkomen met de ge dachten die zij hierover zelf heeft, acht te Van Thieu een gesprek op korte ter mijn met president Johnson zeer ge wenst. Als mogelijke ontmoetingsplaats voor de twee presidenten werden genoemd de eilanden Wake, Goeam en Honoloe- loe. Een beslissing hierover was echter naar verluidt, nog niet genomen. De ontmoeting zou niet langer duren dan enkele dagen. Het Zuidviëtnamese Huis van Afge vaardigden verzocht kortelings de Ame rikaanse regering om voortzetting van de huidige politiek inzake Viëtnam. Sinds het begin van de inleidende vre desbesprekingen in Parijs tussen Wash ington en Hanoi vreest men dat er een voor Saigon nadelige verandering zal komen in deze politiek President Van Thieu is voorstander van een „harde politiek". Hij heeft ver klaard dat Zuit-Viëtnam hooit op voet van gelijkheid zal onderhandelen met het Zuidviëtnamese Nationale Bevrij dingsfront, de „politieke organisatie KAAPSTAD „Het is een wonder", zei mevrouw Eileen Blaiberg gisteren. Zij kon er, na een kort bezoek aan haar man in het ziekenhuis Groote Schuur, niet over uit dat hij er weer zo snel bovenop was gekomen. Met de bestrijding van Philip Blai- bergs longaandoening ging het zo goed, zo had zij vernomen, dat er voorlopig niet meer aan een tweede harttrans plantatie werd gedacht. Prof. Christiaan Barnard reageerde iets minder emotioneel dan mevrouw Blaiberg. „Een wonder zou ik het niet willen noemen", zei hij droog, „maar wel het resultaat van hard werken". Prof. Barnard zei dat Blaiberg al weer een stuk was opgeknapt. Het gevaar is echter nog niet gewe ken. De geneesheren, aan wier zorgen Blaiberg zich heeft toevertrouwd hopen dat verdere behandeling met een anti- lymfocytenserum goede resultaten zal hebben. Dat middel moet dienen om de bekende afstotingsverschijnselen tegen te gaan. Het snelle herstal van Philip Blaiberg is volgens prof. Barnard vooral te dan ken aan zijn krachtige wil om te leven. waarvan de Viët-Cong de militaire af deling is. Vorige maand nog ontsloeg Van Thieu een van zijn minister, dr. Phan Quang Dan, die zich had uitgesproken voor onderhandelingen met het front. ADVERTENTIE NOORD-V IETS AM: V) PARIJS Beëindiging van de aan valsoorlog en stopzetting van de bom bardementen op Noord-Viëtnam, dat is voor Amerika de enige weg terug uit Viëtnam". Dit zei gisteren de woordvoerder van de Noordviëtnamese onderhande lingsdelegatie te Parijs, Nguyen Thanh Le. Tegelijkertijd beschuldigde hij Ame rika ervan dat het sinds het begin van de besprekingen te Parijs de oorlog had opgevoerd. Op veertien dagen in juni zouden Amerikaanse verkenningsvliegtuigen zijn gesignaleerd boven de Noordviët namese hoofdstad Hanoi. Boven de be langrijke Noordviëtnamese haven Hai- phang zouden dertien dagen vliegtuigen hebben gevlogen, Volgens Thanh Le voerden Ameri kaanse bommenwerpers beneden de ne gentiende breedtegraad, de grens van het door president Johnson beperkte aanvalsgebied in Noord-Viëtnam, een groot aantal acties uit. Gedurende de rijstoogst in juni bestookten ze volgens Thanh Le 120 landbouwcoöperaties en acht dammen. „De Amerikanen houden zichzelf voor de gek wanneer ze denken dat ze het Viëtnamese volk op de knieën kunnen dwingen", aldus de Noordviëtnamese woordvoerder in een persconferentie. Morgen komen de Noordviëtnamese en Amerikaanse delegaties opnieuw bij een. MOSKOU. Een Russische rechtbank heeft gisteren de 32-jarige Amerikaan Dale Reed Warren tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van verdovende middelen. Warren was op 12 mei gearresteerd terwijl hij op weg was van Kaboel in Afghanistan naar West-Europa. Hij had 2189 gram hasjiesj op zak. De Ameri kaan is van plan in hoger beroep te gaan. (Van onze correspondent) BONN Het Oostduitse vrachtschip Sandau, dat op weg is naar Nederland ligt vast voor een sluis bij Duisburg. De Westduitse autoriteiten willen het schip alleen door de sluis laten, als de lading, die onder meer uit zink be staat, in Duisburg wordt gelost. Zij verbieden Oostduits transitovervoer naar Nederland, omdat Oost-Duits- land geen transitoverkeer van West duitse schepen op zijn binnenwateren toestaat. De Sandau is ruim een week ge leden al tegengehouden op het Mittel- landkanaal. De schipper mocht ten slotte doorvaren, nadat hij had ver klaard dat hij zijn lading zou over slaan in een Westduitse haven. Nu het schip voor Duisburg ligt, is officieel opdracht uit Oost-Duitsland om de lading te lossen nog steeds niet ge geven. De Westduitse autoriteiten wil len het schip pas laten schutten wan neer zwart op wit vaststaat dat de la ding zal worden overgeslagen. Oost- Berlijn heeft tegen deze gang van za ken reeds in Bonn geprotesteerd. West-Duitsland wenst sinds lang doorvaartrechten voor zijn binnensche pen door Oost-Duitsland naar Tsjecho- slowakije en Polen, maar de Oostduit sers hebben dit steeds geweigerd. Na de recente Oostduitse maatrege len tegen het verkeer van en naar West-Berlijn had het ministerie van verkeer in Bonn al laten dóórscheme ren, dat Oostduitse binnenschepen voortaan nier r^eer zouden kunnen re kenen op toestemming voor transito vervoer door de Bondsrepubliek. MILAAN Drie leden van een Ita liaanse bende zijn gisteren in Milaan tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens vijf moorden, 21 pogin gen tot moord en een aantal roofover vallen. Een .vierde bendelid kreeg 12 jaar en zeven maanden gevangenis straf. De bendeleider Piero Cavallero, noemde zich voor de rechtbank een „Chinese revolutionair". Hij zei dat de misdaden een soort „Chinese" pro testbeweging tegen de kapitalistische maatschappij waren. „Ik koos banken omdat zij het symbool zijn van de huidige corruptie in de maatschappij". Na hun laatste bankoverval, vorig jaar september in Milaan, hadden de mannen in het wilde weg om zich heen geschoten. Daarbij waren vier doden en enkele gewonden gevallen. WASHINGTON In de eerste helft van dit jaar hebben de kredieten van het Internationale Monetaire Fonds een record bereikt. In deze periode werd in totaal 3,2 miljard dollar op het fonds getrokken. Dit betekent dat er meer werd opgenomen dan in enig vooraf gaand heel jaar. Door de trekkingen nam het onder de lidstaten uitstaande geld van het I.M.F. toe tot 5,7 miljard dollar. Het oude record (5,1 miljard dollar) werd in januari 1967 gevestigd, aldus I.M.F. Algiers, Maandag Tk schrijf u op een terrasje niet ver van de kashba van Algiers, de overoude trapsgewijs gebouwde stegen-binnenstad. Als u mij vraagt of ik echt een fijn, plekje gevonden heb, dan zeg ik: nee. Ik ben wat bangig in deze hoek van de stad. Acht jaar geleden had men mij hier zelfs voor alle schatten der aarde niet gekregen. Toen was er voor een Europeaan geen plaatsje dichter bij het hiernamaals dan hier. Je was er maar zó geweest. 'k Moet zeggen: het is rustig in Algiers. U kunt er wel weer heen. Het gemoord, door'Algerijnen en door Fransen, dat zoveel jaren onze voor pagina's bereikte is voorbij. U wordt aan al die strijd ook niet pijnlijk her innerd. Wij hebben de stad vandaag zo'n uur of zes doorkruist en nauwe lijks een herinnering aan de ver schrikkelijke gurrilla gevonden. Ook de kashba kunt u in, die kashba waar jarenlang geen Europeaan zich wa gen kon. Of u van die tocht gelukki ger wordt, is wat anders. Er heerst een onvoorstelbare armoede en de ene steeg is nog viezer dan de an dere. Vergeleken met de huisves ting daar, woont ook de in een on bewoonbaar te verklaren Apeldoorn- se woning levende in een villa. De misère wordt intussen nog over troffen door de bidonvilles die we op deze reis zagen. Woninkjes die wij als konijnenhok zouden afkeu ren. schalk Lyautey, de brenger van de moderne tijd in Marokko, werd niet vernield, doch keurig van de sokkel gelicht en naar de vlakbij gelegen tuin van het Franse consulaat-gene raal getakeld. Hij staat nu achter een stevig hek en ziet niet meer zo veel als vroeger, maar hij is er nog. Maar ja...Marokko had niet zo fel te vechten voor de onafhankelijkheid als Algerië. Parijs van zijn kant kon Marokko ook gemakkelijker losla ten dan Algerië. Marokko was een protectoraat, Algerië gold als een Frans gewest. ^/oals u weet. vaart het Algerië van Boumedienne een fors link se koers. Als u in uw collectie een vlaggetje van Cuba mist, kunt u het hier wel krijgen. En de stad hangt vol met pproclamaties van het Natio nale Bevrijdingsfront, waarmee ver geleken al onze linkse literatuur Christelijk-Historisch is. Frapppant: 't pathos is zo Frans als dat van De Gaulle. De sfeer is nogal Frans ge bleven, al staat er een kruis door de Franse straatnaambordjes en al vindt u in deze stad herhaaldelijk een sokkel waar alleen nog wat blom metjes of revolutionaire vlaggetjes op staan: de Franse figuur die de sokkel moest dragen ging aan dig- gels. De diggels waren in ieder ge val opgeruimd. Toen ik enkele jaren na de oorlog in Wrocwaw (het vroe gere Breslau) kwam, lagen al die neergehaalde Duitse ruiters en he ren kapot en ellendig naast de sok kels. Ik begrijp, dat een revolutie de monumenten van het verleden niet rustig kan laten staan, en dat dui zend dingen aan nieuwe naam moe ten krijgen. Als de PSP bij ons aan de macht komt, moet u wel snel uw laatste foto of dia van het Van Heutsz-monument gaan maken, an ders bent u te laat. Treft u op die plek Gandhi of King aan. Wat te zeggen van de oplossing die ik in Casablanca, Marokko, zag. Place Lyautey was omgedoopt in Plein der Verenigde Naties, Pare Lyautey in Park van de Arabische Liga, maar het standbeeld van de grote maar- f~|nze zeereis naar Algiers was een verschrikkelijk gebeuren. Niet, da twij door Algerijnse zeerovers gekaapt werden, die zijn al eeuwen de zee af (je blijft zojn volk toch op dit verleden aankijken, en 't moet gezegd: ze hebben nu eenmaal niet de beminnelijke gezichten Van ome Jan en tante Lena). Maar we voe ren door een storm van jewelste. Het halve schip was zeeziek erf de an dere helft liep zeker niet kwiek en fit rond. Er viel trouwens niet veel rond te 1 oppen. Elk dek werd over spoeld. Tijdens de lunch (waarbij de eetzaal bijna lèeg was) vond de ka pitein het nuttig ons allen via de scheepsmicrofoon toe te spreken. Hij verzekerde ons, dat er geen enkele reden voor ongerustheid was. Je schrikt wel even bij zo'n bericht: „Over enkele ogenblikken zal de ka pitein het woord tot u richten", als huizenhoge golven tegen het scheep- ke slaan. Bent u weieens echt zeeziek ge weest? Zo ja, dan kunt u zich de toestand op ons schip voorstellen. Zo nee, dan gaat dit verhaal langs u heen. Er liggen werelden tussen de zeezieken en de mensen die het nog nooit geweest zijn. Ik zal u een beelderide omschrijving van een schip overvol met zeezieken bespa ren. Ik wil u uw'eet- en kooklust niet bederven. 'k Noteer alleen nog even, dat ik in de bar een heer De Place des Martyrs in Algiers. O trof, die als volgt bestelde: „Ober, gooi maar wat whisky en cham pagne door elkaar". Alsof hij mij een verklaring schuldig was, voeg de hij eraan toe: „Ik heb net mijn vrouw moeten zweren, dat dit onze eerste en laatste zeereis is." Tn Marokko viel het me op, dat de vrouwen er andere sluiers dragen dan ik indertijd in Damas cus zag. In Damascus waren de sluiers in kleur van het kleed, dat meestal zwart was. In Marokko frappeerde het mij, dat de sluiers vrijwel altijd een andere kleur had den dan, laten we maar zeggen, de pij. Soms deed die sluier zelfs frivool, een enkele keer bijna pi kant aan: frisgroen, rood met blom metjes, kanariegeel. Maar het was een geweldige doek. Je zag alleen het aanloopje van de neus, daaron der was de ganse huid verborgen. In Algerië weer anders: de sluier is meestal wel in de kleur van het gewaad, maar niet groter dan een zakdoekje. De halve neus en de mond zijn bedekt, maar de hals is vrij. Mini-sluiers. Als Europeaan loop je je natuur lijk voortdurend af te vragen wat zo'n sluier een vrouw dóét. Ik weet er geen verstandig woord over te zeggen, want een man mag een ge sluierde vrouw niet aanspreken. Tk stond lang te kijken naar de plaats waar De Gaulle in 1958 voor de Fransen van Algerië ver scheen met zijn „Ik begrijp u". Hij had zeker gelijk,- dat hij Algerië de soevereiniteit gaf. Maar wat moe ten die „Algérie franpaise" claxon nerende en De Gaulle bejubelende Fransen van hier zich later verra den hebben gevoeld! Bij duizenden zijn ze weggegaan, die Fransen, maar desniettemin is Algiers een Franse stad gebleven. Behalve de kashba dan. Maar die is altijd Arabisch geweest. Eigen lijk een mirakel, dat in deze slop pen een revolutievaan omhooggehe- ven werd, die door een wereldmacht niet meer omlaag gekregen kon worden. Th. Booy ADVERTENTIE U PPSALA Een aantal jeugdige afgevaardigden naar de vierde as semblee van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren een resolutie ingediend, waarin het Amerikaanse optreden in Vietnam wordt veroor deeld en heeft daarbij de assemblee uitgedaagd om een soortgelijke ver klaring uit te geven. Een EngelsmanHarry Ashmall, trad als woordvoerder op voor de groep en las de resolutie voor tijdens een persconferentie. Hij zei, dat de re solutie met 73 tegen 2 stemmen was aangenomen op een bijeenkomst van de jeugdige afgevaardigden. In de resolutie wordt aangedrongen op een onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam en het terugtrekken van alle buiten landse militairen uit Viëtnam onder toezicht van de Verenigde Naties. De katholieke thëoloog pater Rober to Tucci, een van de officiële waarne mers op de assemblee, heeft bevestigd, dat hij van mening is dat de katholie ke kerk zich bij de Wereldraad dient aan te sluiten. De redacteur van het Jezuïtenblad La Givilita Cattolica zei tijdens een vraag-en-antwoord-discus- sie met de pers, dat het zijn persoon lijke mening was, dat het eventuele verlies aan prestige, wanneer de kerk zich zou voegen bij de wereldraad, er eigenlijk niet toe deed. Pater Tucci was echter niet van mening, dat de ontwikkeling op dit moment veel versneld kon worden. Hij stelde niet een onmiddellijk lidmaat schap voor. „Er zijn praktische en psy chologische bezwaren van velerlei aard", zei hij. Hij hoopte dat de Wereldraad struc turele wijzigingen zou ondergaan, waar door het voor de katholieke kerk mo gelijk zou worden het lidmaatschap aan te vragen. Er bleef een koude oorlog-sfeer han gen in de vergadering van de Wereld raad van Kerken na vertoning van een Amerikaanse tv-documentaire, die handelde over de bewapeningswedloop tussen Oost en West. De film werd ge draaid als onderdeel van een inleiding tot een van dé belangrijkste punten van bespreking: „Naar recht en vrede in internationale aangelegenheden". Aan het einde van de zitting heeft een groep niet nader bekendgemaakte afgevaardigden een verklaring uitge geven, waarin de film „ten sterkste af gekeurd werd". Betoogd werd dat de documentaire uit de tijd was en diende „om de nood zaak aan te tonen van het handhaven van het nucleaire evenwicht". Daar dit evenwicht ten gunste van het Westen was drongen de reclamanten aan op een verontschuldiging door de verga dering aan de afgevaardigde van Oost- europese landen. De Russische- en Grieks orthodoxe kerken van Oost-Europa zijn sterk ver tegenwoordigd in de vergadering. Het ontwerpprogramma voor bespre king bevat de these, dat „voorlopig evenwicht van kernwapens geen waar borg voor de vrede is". Het eist de vernietiging van alle atoomwapens. Het protest ging uit van westelijke af gevaardigden. Woordvoerders hebben verklaard dat achter het protest de jonge deelnemers zitten. Van de klapht werd nota genomen en zal later bespro ken worden. DJAKARTA <- Een fabriek in Ban doeng gaat rijst maken uit zoete aard appelen, bonen en graan. De prijs van een kilo namaak-rijst ligt eenvijfde be neden die van. een kilo gewone rijst. Er zullen nog vier van deze fabrieken worden gebouwd. De rijstfabrieken zul len straks per jaar 150.000 ton kunnen produceren. Indonesië komt dit jaar on geveer 700.000 ton rijst tekort

De Vallei | 1968 | | pagina 6