Zorg voor werkgelegenheid bij N.D.S.M. speelde mee Voor 't blo(c)k genageld VERSTOPPING? Touwtrekken om weeskinderen Toeristen stromen nu met een week vertragingbinnen Kantoorbanen worden in Den Haag schaars evoluon MINISTER LICHTTE ZIJN BESLUIT TOT KREDIETGARANTIE AAN VEROLME TOE „Men helpt nu eenmaal bepaalde bedrijven99 Kamercommissie beperkte zich tot vragen stellen Reconstructie van moorden in de Kempen (k. Het waterpistool van de astronaut Spj Luns niet achter ►aanse E.E.G. Hagenaars nemen vaker toevlucht tot geweld Ned. vakantie voor 1300 kinderen uit West-Rerlijn r i T |yH l\fl if Afgewezen vriend wreekt zich met kogelregen op „schoonfamilie" „Rempang" verkocht Drukte op Duitse autosnelwegen Toenemende werkloosheid Inbrekers achter slot en grendel HET WEER IN EUROPA ''Ü2L SAMENWERKING MOEILIJKHEDEN VOORKEUR VERANTWOORD GOKSPEL r •••<.-*■ INDRUK NA STEEKPROEF BIJ 450 V. V. V. 's: AVERECHTS HISTORISCHE FILE Door diepvriezen krijgt haringworm geen kans meer OUDEREN eindhoven DINSDAG 9 JULI 1968 1%/Tinister De Block (Economische Za- ken) heeft gisteren in Den Haag gezegd, dat hij niet voor honderd procent gelukkig is met zijn beslis sing om aan Verolme/N.D.S.M. een kredietgarantie van 75 miljoen gulden te geven. Wij kunnen ons deze onvrede van de bewindsman met zijn eigen besluit indenken. Hij heeft zich tenslotte vanaf het begin op het standpunt ge steld, dat hij als voorwaarde voor een kredietgarantie zou stellen één dok te bouwen door de gezamenlijke werven. In het laatste Kamerdebat over de scheepsbouw heeft hij de deur op een kier gezet. Het zou toch wel moge lijk zijn dat er een kredietgarantie uit de bus zou komen, ook als niet geheel aan de oorspronkelijke voor waarden kon worden voldaan. Waar om nu toch zo'n garantie gegeven, ter wijl de kans bestaat dat er geheel in strijd met de oorspronkelijke be doelingen en zeer tot spijt van de bewindsman twee dokken worden gebouwd? Minister De Block zei gisteren, dat hij niet langer kon wachten. Er is, zo zei hij, bovendien een voldoende samen werking bereikt, en hij heeft nog steeds hoop dat die samenwerking inniger zal worden. „Ik had kunnen wachten tot de vijf werven elkaar hadden gevonden, maar dat zou wel eens zeer lang kunnen duren", zei de bewindsman verder. Met deze uitlating ondergroef hij ove rigens zijn verwachting dat er voor Sint Juttemis een akkoord tussen de vijf uit de bus komt. Het was opval lend, dat mr. De Block als motive ring voor zijn besluit een grote na druk legde op de werkgelegenheid in Amsterdam. Hoewel hij ontkende dat Verolme met zijn bod op de NDSM politieke druk op de regering heeft willen uitoefenen, is het toch wel duidelijk dat deze factor een belang rijke invloed op zijn beslissing heeft gehad. Wij kregen al met al, de indruk, dat de diplomatie het uiteindelijk van de zakenwereld heeft verloren. Minister De Block is door Verolme doodgewoon voor het blok gezet. De diplomaat stelt zich tevreden met het uiterste dat hij kan bereiken. De zakenman speelt poker met als inzet: alles of niets. Het vervelende is echter, dat mr. De Block geen diplomaat, maar bewinds man is. Hij moet een eigen beleid bepalen. Wij hebben sterk de indruk dat het beleid inzake de kredietga ranties niet door hem, maar door het handige reageren van Verolme is bepaald. Scheepsbouwers zijn nagelhard. Mr. De Block is dat nu eenmaal niet. ROTTERDAM Bij elke bijzondere financiering is er een zekere mate van concurrentievervalsing. Minister De Block gaf dit gisteravond toe in een toe lichting op zijn besluit om Verolme een kredietgarantie te verlenen voor de bouw van een mammoetdok. Mr. De Block vervolgde: „Men helpt nu eenmaal bepaalde bedrijven. In dit geval is dit niet zo geweldig. Verolme gaat op de markt geld lenen en met deze garantie kan hy wat goedkoper lenen. Het scheelt misschien één pro cent. De Herstelbank leent tegen 63/4 procent met een garantie van de staat. Op een andere manier wordt het moei lijker voor Verolme om op de markt te slagen, ook omdat hij een gesloten vennootschap is. Ik hoop dat er te zijner tijd verande ring komt in de rechtspersoonlijkheid. De heer Verolme heeft daar ook op de van hem bekende ontwijkende wijze over gesproken. Er zal dan een herkapi talisatie moeten komen". De minister van Economische Zaken kan zich een gunstiger oplossing voor stellen om ons land te helpen aan een bedrijf voor de bouw en reparatie van mammoetschepen. Dan zou er nu eigenlijk samenwerking moeten zijn tussen de vijf betrokken werven: Ver olme, Wilton-Fijenoord, De Schelde, NDSM en RDM. Verder zou hij dan willen zien, dat zij met elkaar waren verbonden als het nieuwe dok in de Botlek voor de eerste maal volloopt. Daarna zou men gezamenlijk kunnen gaan naar de Maasvlakte waar ook een schoonmaakbedrijf voor tankers zou kunnen komen. Het zag er volgens mr. De Block naar uit dat hij daar heel lang op had moeten wachten als hij nu niet een „ze kere forcering" had toegepast. Daar bij heeft hij in de eerste plaats over wogen het advies in het rapport-Key- zer dat een vorm van samenwerking bepleit. De zorg voor de werkgelegen heid in Amsterdam heeft ook meege speeld, maar volgens de minister pas daarna. Hij vertrouwt erop dat Verol me inderdaad in Amsterdam zal laten bouwen. Hy gaf een inzicht In de moeilijk heden van de NDSM wat betreft de beperking van de scheepsgrootte, waartoe dit bedrijf kan gaan. Het kan niet verder gaan dan 230.000 ton, omdat grotere typen breder zijn dan de sluizen in IJmuiden. Als de NDSM niet zou samengaan met Verolme, komt zij in een onduidelijke concurrentie positie. Het Amsterdamse bedrijf kan dan de vraag niet volgen. Daarom is het goed voor de werkgelegenheid in Am sterdam als daar in samenwerking ADVERTENTIE Wist u dal daar hele kleine pilletjes tegen |JA||D|| IIV beslaan? Nourypharma In Oss maakt ze: nUUIlll-MA DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeft gistermiddag onge veer twee uur gepraat met de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer over zjjn besluit om Verolme-N.D.S.M. een kredietgarantie te geven van 75 miljoen gulden Na afloop van de bespreking zei de voorzitter van de commissie, drs. G. M. Nederhorst, dat er over talryke aspecten van de beslis sing veel vragen waren gesteld. De commissie heeft zich niet uitge sproken over de vraag of ze het met de beslissing van mr. De Block eens is. Ze beperkte zich tot het stellen van vragen. Er is nog wel overwogen om aan voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel te vragen om volgende week de Kamer bijeen te roepen. Deze week zouden dan de beide combinaties van scheepswer ven door de commissie kunnen worden gehoord. De meerderheid voelde niets voor dit voorstel, dat van socialistische kant kwam. „Ikzelf", zei de heer Neder horst, „zou hiervoor zijn geweest". De Kamer zit echter, zo zei hij, in een moeilijke positie. Waarschijnlijk is het niet mogelijk om in deze vakantie- tijd tenminste 76 leden op korte termijn bij elkaar te krijgen. Het lijkt voor de hand liggend dat na 3 september, als de Kamer weer bijeenkomt, een interpellatie zal worden DEN HAAG Minister Luns wil voorlopig geen associatie van Spanje met do Europese Gemeenschap. Hij heeft de Spaanse minister van Nij verheid, Lopez Bravoó, geen steun voor de associatie-aanvrage van dit land toegezegd, zoals in het voorlichtings blad var het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was meegedeeld. Minister Luns antwoordt dit op vra gen van de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. den Uyl. In het voorlichtingsblad had de Spaan se minister na een officieel bezoek aan Nederland verklaard: „Het hoofd van de Nederlandse diplomatie heeft mij blijk gegeven van zijn wens dit plan (de associatie van Spanje met de EEG) verwerkelijkt te zien". aangevraagd. Anders moet de Kamer wachten tot de behandeling van de be groting van financiën, waarop de post van 75 miljoen gulden zal worden ge plaatst. Drs. Nederhorst vond dat de beslis sing van de bewindsman niet overeen komstig zijn houding is, die hij in de Kamer heeft ingenomen. Destijds stel de hij de eis tot samenwerking van al le betrokken werven voor de bouw van één dok als strikte voorwaarde. Nu die samenwerking niet doorgaat, krijgt Ve rolme toch de garantie. De liberaal drs. Th. J. Joekes was het niet eens met deze opvatting. In het laatste debat over de scheepsbouw heeft mr. De Block al een gaatje open gelaten door zijn absolute eis inzake sa menwerking iets af te zwakken. „Ik zie geen betere oplossing", aldus de heer Joekes. Het neemt niet weg dat deze liberaal „ongelukkig is met de omstandigheid dat een aantal on dernemers, van wie men mocht ver wachten dat ze verstandig waren, niet willen samenwerken voor het verwer kelijken van een redelijk project". Drs. Joekes heeft nog niet alle hoop opgegeven. „Via een arbitrage komen ze misschien toch nog bij elkaar". De k.v.p.'er mr. R. J. J. Nelissen wilde op dit moment geen enkel com mentaar geven. De voorzitter van het College voor de scheepsbouw, mr. B. W. Biesheuvel, gaf ook geen commentaar. „Ik zou daarmee geen enkel belang dienen", aldus mr. Biesheuvel. „Ik heb in de loop van de jaren een aantal vertrouwelijke adviezen gegeven aan de minister en aan de scheepswer ven. Als ik nu mijn mening op de geno men beslissing geef, zou ik het ver trouwelijke karakter van die adviezen schenden. Bovendien moet ik nog meer werk doen voor de scheepsbouw en dit zou door een reactie van mij op de kredietgarantie aan Verolme ongunstig kunnen worden beïnvloed". schepen tot de kritieke maat geheel of gedeeltelijk kunnen worden gebouwd. Bij de pogingen om Verolme - ND SM en Wilton-Fijenoord/Rijn-Schelde tot samenwerking te brengen, behoor de het aantal dokdagen dat de combi natie van de nieuwe outillage in de Bot lek gebruik zou maken, tot de zeer moeilijke punten. Daarbij komen niet alleen de kosten van een dokdag in het geding, maar hoe dat bedrag voor een dag zich verhoudt tot de afschrijving van het dok over een heel jaar De laatste conclusie van de combinatie was: Dit is onmogelijk, je kunt niet op een andere werf repareren. De minister bracht in dit verband in herinnering, dat de combinatie op 8 april had gezegd de voorkeur te ge ven aan een reparatiedok op de Maas vlakte met als tweede mogelijkheid het afnemen van dokdagen in de Bot lek. Op 20 april kwam de concurrentie tegenover mr. Biesheuvel in diens kwa liteit van voorzitter van het College voor de Scheepsbouw voor een deel terug van dit standpunt. Op 1 juli kwam toen de mededeling dat het onmogelijk was. Minister De Block zei optimistisch: „Ik ga er van uit dat het bericht van 8 april wel overwogen is geweest en dat er op het punt van de dokdagen toch overeen stemming komt, hoewel de heren el kaar van hartelijkheid niet in de ar men vallen". De minister van Economische Zaken zou het betreuren als tegelijk met het nieuwbouw-reparatiedok in de Botlek een reparatiedok op de Maasvlakte zou komen. Beide zouden dan minder ren dabel zijn. Hij heeft de bij deze pro jecten betrokken werven meegedeeld dat de regering bereid is om zodra de tijd rijp is voor de bouw van een tweede dok voor zeer grote schepen DEN HAAG De afdeling Bijzonde re wetten van de Haagse politie gaat scherper controleren op verboden wa penbezit. Vier schietpartijen in Den Haag in nog geen twee weken ttfds en de sty ging van het aantal tips, dat Ha genaars vuurwapens in bezit zouden hebben, zijn de voornaamste redenen van dit besluit. Vorig jaar nam de Haagse politie 34 vuurwapens in beslag nadat ruim zes tig tips waren binnengekomen. In het eerste halfjaar van 1968 was het aantal in beslag genomen vuurwapens al twin tig, na ruim veertig tips. Toch wil het hoofd van de geünifor- merde politie, de heer H. van Hars kamp, zijn stad geen schietstad noe men. Hij is ervan overtuigd dat inwo ners van andere grote steden in Ne derland niet minder vuurwapens hebben Legaal telt Den Haag bij particulieren niet meer dan 250 vuurwapens. Wel gelooft de politie dat geweldple gingen meer voorkomen dan vroeger en dat steeds meer van messen gebruik wordt gemaakt. Vooral buitenlandse ar beiders hanteren bij ruzies nog wel eens een steekwapen. De toeneming van geweld wijt de Haagse politie aan televisie-uitzendin gen waarin fors wordt gestoken en ge schoten. een verzoek tot financieringssteun indien deze noodzakelijk is in over weging te nemen. Ongeveer een jaar nadat de bespre kingen over de dokprojecten zijn be gonnen, is nu de overheidsgarantie verleend aan Verolme. De Herstelbank heeft de minister ervan overtuigd dat het verantwoord is deze hulp te geven. De Herstelbank heeft maandenlang de financiële positie van het concern Ver olme bekeken. Het ministerie heeft zich in verbinding gesteld met banken en met accountants gesproken. Tegenover de minister heeft de heer Verolme ontkend dat hij zou hebben gedreigd met het intrekken van zijn bod op de NDSM. Minister De Block zei: „Wij juichen het toe als Verolme en de NDSM samengaan, maar wij hebben niet gezegd het zo mooi te vin den, dat daarom Verolme de krediet garantie krijgt" Minister De Block deelde ook nog iets mee over de vooruitzichten voor het dokproject op Rozenburg. „Ik weet dat de heer Verolme bezig is met Ja panse werven en rederijen om een soort monopolie te krijgen voor het dokken van hun mammoetschepen". UTRECHT Met twee extra trei nen komen 16 juli dertienhonderd West- berlijnse kinderen in ons land aan. Zij zullen op uitnodiging van de afdeling Achterhoek van de Pax Christi-bewe- ging zes weken vakantie houden. De kinderen worden ondergebracht bij pleeggezinnen, verspreid over 't land. TURNHOUT De onderzoekrechter van het gerecht te Turnhout, A. Boeckx heeft gistermiddag de drievoudige moord op de familie Loots laten re construeren. De hoofdverdachte, Peer- ke V., gaf daarbij allerlei aanwijzingen hoewel hij nu op de plaats van de moord zijn aanvankelijke betekentenis introk. Hij zei nu uit noodweer te hebben gehandeld omdat hij door zijn drie slachtoffers zou zijn aangevallen. Rechter Boeckx zei echter de beken tenis van V. niet meer nodig te heb ben. Het bewijs van deze drievoudige moord is rond. Dat is ook het geval met de moord op de Nederlander Bosmans, die op de Leopoldssnelweg door V. en zijn kom paan Van R. (die zich in de gevange nis het leven benam) werd overvallen en gedood. Van deze overval wordt de zer dagen op de plaats van het misdrijf eveneens een reconstructie gehouden. Onderzoekrechter Boeckx zei ook de oplossing te hebben van drie gewapen de roofovervallen waarbij slachtoffers vielen. „In het huis van Peerke is een volledig uitgewerkt plan voor deze overvallen gevonden", aldus rechter Boeckx. Begeleid door een legertje rijkswach ten en gerechtelijke politiemensen reed de stoet, waarvan Peerke het middel punt was, gisteren naar het Kempense kanaal. Daar wees hij de plek aan waar een portefeuille van één van de slachtoffers zou zijn weggegooid. De portefeuille werd evenwel niet gevon den. Intussen is volgens de heer Boeckx ook het bewijs geleverd dat Peerke V., eveneens samen met Van R., de moord heeft gepleegd op de 62-jarige Frans de Cuyper. Deze moord werd gepleegd in de nacht nadat de man 's avonds in een speelhol een groot ge drag had gewonnen. Een van de fami lieleden van Peerke was bij dat winst gevende gokspelletje aanwezig geweest. Op korte termijn zal worden be slist over de drie weesjes Huisman, die sinds hun aankomst zaterdag ochtend, op Schiphol in een tehuis in Halfweg zitten. Het is niet uitge sloten dat zij deze week toch nog bij het Uit geest er burgemeesters- paar Aalders zullen worden onder gebracht. De Raad voor dé Kinder bescherming in Haarlem heeft de zaak gisteren overgenomen van de raad in Alkmaar. In Haarlem heeft men beloofd spoed met de zaak te maken. De kinderen Huisman Marian ne (rechts), Caroline (Links) en John Peter (middén) verloren in november hun ouders, die vijftien jaar geleden uit Alkmaar naar Aus tralië emigreerden. Zij zouden in Nederland worden toevertrouwd aan de burgemeester van Uitgeest en zijn vrouw, die zelf kinderloos zijn. Onenigheid in de familie van de verongélukte ouders verstoorde echter de gang van zaken. De officier van justitie liet de kinderen daarom, zolang de touw- trekkerij zou duren, in het Halfweg- se tehuis opnemen. Burgemeester Aalders en zijn vrouw hopen onder- j tussen, dat de kinderen toch nog aan hun zullén worden toevertrouwd. TURNHOUT In Tielen, vlak bij Turnhout, heeft de twintigjarige Leo L. uit Lier zondagavond Iaat een kanon- nade van schoten afgevuurd op de fa milie Roes. De dochter Annemie had de relatie met Leo verbroken. Hij keerde laat in de avond naar het huis van het meisje terug met een Long Rifle geweer en een pistool. Als een dolleman rende hij al schietend door het huis. Zijn ex—verloofde werd in het gezicht getroffen. De moeder kreeg twee kogels door een arm en het jongste broertje een schot in de buik. Samen met zijn buurman, de heer Lysen heeft de heer Roes, de dolleman kunnen overmeesteren en aan de po litie uitgeleverd. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Turnhout gebracht. AMSTERDAM De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft haar ss „Rempang" verkocht aan Atlas En terprise Inc. of Panama. Het schip is 4 juli in Genu aan de nieuwe eigenaar overgedragen. De in 1943 gebouwde „Rempang" werd in 1947 met bemid deling van de Nederlandse regering gekocht. DEN HAAG De toeristenstroom komt op gang. De schade van de vori ge week, die door een heel rustige start van het hoogseizoen maar weinig vakantiegangers ons land binnenbracht is ingehaald. Dit is de indruk van de ANVV, de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, die gisteren onder de 450 VVV's in ons land een steekproef hield. Katwijk is wat de hotels en pen sions betreft voor vier-vijfde bezet; Noordwijk voor negentig procent. In Noord-Limburg is nog volop plaats. De rest van de provincie biedt eveneens nog veel ruimte. Nog steeds laten de Fransen op zich wachten. Trouwens Frankrijk krijgt zelf ook minder toeristen binnen. Engelsen tobben met de devaluatie en het beperkte aantal ponden, dat zij mogen meenemen. Hun aantal is min der dan vorige jaren. Amsterdam, aldus de ANW, dat voor 1968 lang niet optimistisch is gestemd, krijgt veel Scandinaviërs en Amerika nen te verwerken. De Duitsers, aldus de ANW hebben zich goed aan het verzoek van hun re gering gehouden. Zij zijn pas het afge lopen weekeinde op pad gegaan. De oproep aan de Westduitsers heeft overigens wel een averechts effect ge had. Naar het oordeel van de West- duitse politie hebben zoveel Westduitse vakantiegangers een week gewacht met hun vakantie, dat de reizigersstroom het afgelopen weekeinde, een chaos veroorzaakte op de snelwegen. De Nederlandse vakantievierders hebben zich veel minder aan de waar schuwingen gehouden. Ze zijn niet, zo als de bedoeling was, al op 28 juni ver trokken. Volgens de politie waren het afgelopen weekeinde buitengewoon gro te aantallen Nederlandse automobilis ten op de Duitse wegen. Zij maakten het chaotische beeld compleet. De grote trek van de toeristen ging naar het zuiden. Daardoor wordt het matige bezoek van Duitsers aan ons land verklaard. Behalve de golf van toeristen uit Noordrijnland-Westfalen de dichtst bevolkte Westduitse deelstaat en Ne derlanders, waren ook de Belgen en de Scandinaviërs in massa's komen opzet ten. Op de meeste snelwegen naar het zui den werden drieduizend auto's per uur geteld. Er ontstonden opstoppingen en files. Tussen Leverküsen en het Zeven gebergte ontstond zondag een file van vijftig kilometer, de grootste file uit de Westduitse historie. Overal reden de automobilisten te hard in vrije weggedeelten tussen de files. Daardoor ontstonden talrijke ket tingbotsingen, die de toestand nog er ger maakten. Ook de omleidingsroutes, die over de radio werden omgeroepen, waren wel dra overbelast. Op de autobahn Ham- burg-Lübeck, die naar de badplaatsen aan de Oostzee voert, was het verkeer daarentegen rustig. DEN HAAG De haringworm is verbannen. Het diepvriezen van de verse haring heeft de gevreesde worm naar het schijnt de kop ingedrukt. Dat deelt het ministerie van Sociale Zaken mee. Na Vlaggetjesdag zijn slechts twee mensen ziek geworden. De een had clandestiene, lichtgezouten haring ge kocht en de ander at het niet voldoen de bewerkte zeebanket aan boord. Andere gevallen van haringworm ziekte zijn niet gemeld. Volgens het minister van Sociale Zaken lijkt de nieuwe techniek van het diepvriezen dus heel best voldoende. UTRECHT De gemeentepolitie van Voorburg heeft de 21-jarige F. J. K. uit Nijmegen aangehouden. De jongeman heeft bekend tal van inbraken te heb ben gepleegd in onder meer Rotterdam, Den Haag, Rhenen, Veenendaal enTiel. Zondag arresteerde de rijkspolitie in Ochten de 31-jarige J. de R., met wie K. de meeste inbraken pleegde. De Ochtenaar, die eveneens heeft bekend, werd al sinds 18 april van dit jaar ge zocht. Hij was op die datum ontvlucht uit de Prof. Pompekliniek in Nijmegen. De politie in Voorburg had wel enig geluk bij de vangst van K. De jonge man werd vrijdagavond omstreeks half negen op heterdaad betrapt, toen hij een ijssalon binnendrong. Tijdens het verhoor op het politiebureau, bekende hij, in de periode april - juli op ver schillende plaatsen in Nederland te hebben ingebroken Hij noemde toen ook de naam van zijn metgezel uit Ochten. Bij een huiszoeking bleek later, dat de twee inbrekers tal van goederen hadden „opgeslagen", zoals koffer schrijfmachines en radio's. Men vond ook reischeques en geld. In Rhenen heeft dit tweetal dit jaar al vijfmaal ingebroken. De politie vond slechts een deel van de buit terug. De mannen verkochten hun goederen namelijk re gelmatig aan opkopers in Utrecht. De opbrengst werd besteed aan allerlei buitensporigheden. De 31-jarige J. de R. is, in afwach ting van het verdere onderzoek, voor lopig ondergebracht in het politiebu reau, in Rhenen. K. zit nog in een cel in Voorburg. De politie vermoedt, dat dit tweetal nog meer op zijn kerfstok heeft. a 3 S CM i2 w 5 13 C 2 CC w E H M G cc Den Helder geh.bew. 18 1 Ypenburg zw.bew. 21 0 Vlissingen zw.bew. 19 0.4 Eelde zw.bew. 19 0.5 De Bilt geh.bew. 21 0 Twente zw.bew. 21 4 Eindhoven zw.bew. 22 0.4 Zd.-Limb. zw.bew. 23 0 Helsinki zw.bew. 17 7 Stockholm 1. bew. 17 0.3 Oslo geh.bew. 17 17 Kopenhagen l.bew. 18 0 Amsterdam zw.bew. 21 0 Brussel zw.bew. 23 0 Luxemburg l.bew. 23 0 Parijs zw.bew. 25 0 München onbew. 30 0 Genève licht bew. 31 0 Wenen half bew. 35 0 Belgrado onbew. 36 0 Athene onbew. 36 0 Rome onbew. 29 0 Madrid licht bew. 33 0.5 Lissabon onbew. 25 0 ROTTERDAM Den Haag heeft bijna evenveel werklozen als de pro vincies Groningen en Friesland samen. Aan handels- en kantoorpersoneel lo pen in de residentie meer mensen zon der baan dan het totaal aantal werk lozen in de provincie Utrecht. Die cyfers maakte gisteren het ar beidsbureau in Den Haag bekend. Den Haag heeft de helft van alle werklozen in de hele provincie Zuid- Holland. Tegenover een werkloosheid van 3.531 staat een vraag van slechts 2.785. Voor Zuid-Holland zijn die cij fers: 7.897 werklozen en een aantal in geschreven vacatures van 19.193. Dat betekent een procent van de beroeps bevolking. Rotterdam zag in juni de werkloos heid teruglopen met 117 tot 2313. De vraag naar personeel steeg met bijna tweeduizend tot 7.347. De metaal heeft de grootste behoefte aan mensen. Die sector vraagt bijna vierduizend man, een stijging met 1478, van wie het me rendeel jongeren. Ook aan jeugdig kan toorpersoneel is grote behoefte.- Zo staat tegen een aanbod van ne gen meisjes een vraag van vijfhon derd. Ouderen kunnen in die sector nog steeds moeilijk aan de slag komen. Van alle werklozen in Rotterdam loopt eenvijfde een half jaar tot een jaar naar werk te zoeken. De Amsterdamse arbeidsmarkt ont wikkelt zich gunstig. Het aantal werk lozen liep met ongeveer driehonderd terug tot 3882. Daar stonden ruim tien duizend aanvragen tegenover. Vooral in de bouw- en metaalnijverheid is de vraag groot en het aanbod klein. Ook in de hoofdstad blijken de oude ren die 'n kantoorbaan zoeken, moei lijk geplaatst te kunnen worden. Ne gentig procent van de werklozen in de sector is ouder dan veertig jaar en de bedrijven vragen juist jongeren. De provincie Utrecht laat een min der optimistisch geluid horen: De werk loosheid steeg in juni met 120 tot 1992. Voor de helft is de stijging veroor zaakt door jongeren die hun school hebben verlaten. De rest komt op re kening van buitenlandse arbeiders die, nu zij zich bij een arbeidsbureau moe ten laten inschrijven, aan de opper vlakte zijn gekomen. De voor het sei zoen gecorrigeerde werkloosheid steeg in Utrecht met tweehonderd tot 2600, terwijl de vraag met driehonderd op liep tot 3400. ADVERTENTIE Tijdens een ruimtereis peen mes en vork bij de maaltijden, maar een waterpistool. Om gedroogd voedsel en vruchtesap te bevochtigen. Een vreemde verzameling, zo'n dagrantsoen voor een astronaut Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor ledereen! Toegang 11.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant. In 1966 gesticht door Philips.

De Vallei | 1968 | | pagina 7