Jan Janssen dacht eerste te zijn, maar finishte voor vierde keer als tweede Harm Ottenbros toonde goed tactisch inzicht De Gouwe kwam als winnaar te voorschijn uit slijtageslag Felix Levitan moest het ontgelden Tom Okker boekte gemakkelijke zege !- ïl Jansen op derde pSaats in ronde van Rijnland-Pfalz Zevende partij Ta!-Kortsjnoi afgebroken 100 meter in 10,2 sec. Voorbeeldige samenwerking in Nederlandse ploeg UITSLAGEN Klassementen ^iS'-SIGAUDENS Fabuleuze vorm van VZC-goalie kon nederlaag niet verhinderen (9-11) Schijnaanvallen Doorn in het oog Precies op tijd Meesterlijk Slijtageslag Zo vlogen de duiven DINSDAG 9 JULI 1968 BAYONNE In de tiende rit heeft de Ronde van Frank- rijk zich een klein beetje opgericht uit de indolentie en de verveling van de laatste dagen. In het laatste gedeelte van de etappe van Bordeaux naar Bayonne is er gestreden, wa ren er ontsnappingen, was er het drama van de man (Metcalfe) die het niet haalde en demonstreerde de Neder landse ploeg een fraai stuk samenwerking, dat voor de zesde keer in totaal en voor de vierde keer in deze ronde voor Jan Janssen niet meer dan een tweede plaats ople verde. Jan Janssen, vooral door het werk van Gerard Vianen in de laatste kilometers en dank zij de manier, waarop Ot- tenbros voor hem de sprint aantrok, de snelste rijder uit het peloton, dacht even zijn eerste etappezege te hebben behaald. Hij wist niet, net zo min als de andere Neder landers, dat Gilbert Bellone op ruim duizend meter voor de eindstreep uit het kleine kopgroepje, dat onmiddellijk daarna door het veld werd achterhaald, was weggesprint. Een tegenvaller dus, die niets aan de dankbaarheid van Jan Janssen voor zijn ploegmakkers afdeed. De Neder landse ploeg had, voor het eerst eigenlijk, de Belgische rode duivels op hun eigen terrein, de eindsprint, verslagen. - BAYONNE Felix Levitan, co- directeur van de Tour de France, heeft maandag moeten voelen, dat hij zijn Franse collega-journalisten niet ongestraft weinig inzicht in de Tour kan verwijten, hun gezichts vermogens in twijfel kan trekken en hen oude monnen noemen, die niet meer passen in deze ronde. Al was de rebellie van de volgerskaravaan niet werkelijk sensationeel demon stratief, het niet volgen van de wed strijd in de eerste zeventig kilome ter had voor wat de course betrof nauwelijks betekenis, want de ren ners deden toen ook vrijwel niets. Op de plaats, waar de Tour weer door iedereen werd gevolgd, La- bouheyre, halverwege Bordeaux en Dax, waren spandoeken langs de weg opgehangen, die de uitspraken van Levitan van zaterdag voor de Franse televisie ridiculiseerden. Op de grote, gele doeken stond: „Ren ners opgepast, versleten ogen vol gen u", „een verrekijker voor Fe lix" en „het verzet voor vandaag is 15-20". (15-20 is het in heel Frank rijk bekende instituut voor ooglij ders in Parijs). Felix Levitan heeft zich niet la ten kennen. Toen hij de spandoeken zag glimlachte hij flauwtjes in zijn blauw-rode automobiel, hij lachte ook nog bij aankomst in Bayonne, maar in de vermelding van de feiten van deze tiende rit van de Tour de France liet hij wel de eerste ze ventig kilometer overslaan. Maar dat hadden de renners in feite ook gedaan. Ook Bayonne zag een slotgevecht op de laatste meters van het vrijwel complete veld. Ook maandag zagen de toeschouwers langs de eerste honderd kilometers van het traject een traag peloton. Er werd op dat stuk genoeglijk gefietst. Er was wel eens een ontsnappingspoging, maar er waren veel meer renners, die eens rustig afstapten om langs de kant van de weg datgene te doen, wat dokter Pierre Dumas aan het eind van iedere etappe een aantal renners, onder wie maandag Poulidor, Beugels en Janssen om geheel andere redenen laat doen. Natuurlijk, het was warm, het was ontzettend warm zelfs. En het was een uiterst deprimerend begin van de etappe op die lange wegen, waar de spaarzame toe schouwers ook voor de Tour de France liever niet uit de schaduwplekjes wilden komen, die de renners ook zo graag langs het parcours hadden gevonden. Ont snappingen in die fase van de strijd konden gewoon niet serieus bedoeld zijn en die eerste aanval, die door Leblanc, Grain en Riotte was ingezet (Den Hartog sloot zich bij dit groepje aan) had ook alleen maar ten doel om de premie van driehonderd franken te veroveren, die al na zes kilometer op de renners lag te wachten. Tiende etappe: 1. Bellone (Fr. B.) 5.23.39 met bonifi catie 5.23.19; 2. Janssen (Ned) 5.23.49; 3. Hoban (GB) 5.23.46 met bonificatie 5.23.41; 4. Bitossi (It) 5.23.46; 5. Gode- froot (Belg B) 5.23.49; 6. Ottenbros (Ned) (z.t.); 7. Van Reyckeghem (Belg A) z.t.; 8. Vianen (Ned) z.t.; 9. Wright (GB) 5.23.49; 10. Vicentini at); 11. De Vlaemynck (Belg B); 12. Vanden- berghe (Belg B); 13. Grain (Fr. B) 14. Pintens (Belg A); 15. Wolfshohl (W- Dld) 16. Leman (Belg B); 17. Smaniot- to (Zwits./Lux)18. Lemeteyer (Fr B); 19. Gandarias (Sp.) 5.23.46; 20. Dol man (Ned) 5.23.49 21. Brand (ZwitsJ Lux); 22. Bodin (Fr. O; 23. Poppe (Belg A); 24. Clarey (GB); 25. Ou- brechts (Belg B); 27. Schepers (Ned); 29. Grosskost (Fr B); 50. Aimar (Fr. B); 53. Nijdam (Ned); 66. Poulidor (Fr A); 72. Den Hartog (Ned); 80. Beugels (Ned); 87. Genet (Fr A) al len dezelfde tijd 5.23.49. Ploegenklassement 10e etappe: 1. Frankrijk B 16.11.17; 2. Groot- Brittannië 16.11.24, 36 pnt; 3. Italië z.t 45 pnt; 4. Spanje z.t 97; 5. Nederland 16.11.27. Het algemeen klassement na de tien de etappe is: 1. Vandenberghe (Big B) 52.28.22; 2. Guyot (Fr A) op 2.29; 3. Ge net (Fr A) op 3.27; 4. Den Hartog (Ned) op 3.36; 5. In 't Ven (Big A) op 3.45; 6. Ducasse (Fr B) op 3.54; 7. Elor- za (Sp) op 3.57; 8. Schiavon at) op 4.03; 9. Chappe (Fr B) op 4.08; 10. Passuello (It) op 4.11; 11. Van Sprin- gel (Big A) op 5.42; 12. Grosskost (Fr B) op 5.57; 13. Godefroot (Big B) op 6.03; 14. Zilioli (It) op 6.04; 15. Pintens (Big A) op 6.12; 16. Bitossi (It) op 6.13; 17. Janssen en Vianen (Ned) op 6.14; 19. Van Ryckeghem (Big A) op 6.16; 20. Bellone (Fr B) op 6.31; 21. De Vlaeminck (Big B) op 6.32: 22. Gomez del Moral (Sp) op 6.41; 23. Poulidor (Fr A) op 6.42; 24. Chiappono (It) op 6.45; 25. Novak (Fr A) op 6.48; 33. Aimar (Fr B) op 7.11; 41. Pingeon (Fr A) op 7.19; 59. Nijdam (Ned) op 7.48; 60. Beugels (Ned) op 7.53; 64. Schepers (Ned.) op 8.08; 74. Ottenbros (Ned.) op 8.53; 83. Dolman (Ned) op 15.32. Puntenklassement: 1. Bitossi (It.) 126 p; 2. Godefroot (Big B) 125; 3. Vanden berghe (Big B) 111; 4. v. Ryckeghem (Big A) 101; 5. Janssen (Ned) 100; 6. Vianen (Ned) 63; 10. Ottenbros (Ned) 53. Klassement „Gouden Pijl": 1. Vianen (Ned) 42 p.; 2. Ottenbros (Ned) 41; 3. Desvages (Fr C) 34. Combinatie: 1. Vandenberghe (Big B) 12; 2. Bitossi (It) 18; 3. Genet (Fr A) 31,5. Alg. ploegenklassement: 1. Frankrijk A 160.02.04 2. België B 160.07.25; 3. België A 160.08.19 4. Italië 160.09.15; 5. Spanje 160.11.34 7. Nederland 160.15.21. Er zijn later nog meer schijnaanval len. geweest. Een kopgroepje van 25 man, bij wie Poulidor, Guyot, Pingeon, David en Schepers, had ook geen lang leven. Van tijd tot tijd werd het tempo even opgevoerd en even geregeld daal de het tempo, waardoor het herhaalde lijk kon gebeuren dat een groepje min of meer toevallig een kleine voor sprong nam. Henk Nijdam, de actiefste van de geregeld voor in het veld rijdende Ne derlanders (ook Ottenbros, Dolman, Beugels werden bij kortstondige aan vallen gesignaleerd) bijvoorbeeld kwam daardoor in gezelschap van Ber nard Guyot „los" van het veld, dat op dat moment, na 125 kilometer, veel op een op toerisme ingestelde fietsclub leek. Guyot, nog altijd nummer twee in het algemeen klassement, zag wel iets in deze poging. „Hij wilde wel meedoen", vertelde Nijdam in Bayon ne, „maar wij werden zo weer inge haald, want toen wij weg waren werd er onmiddellijk door de groep harder gereden." Met incidentele onderbrekingen ped delden de renners rustig naar de lunch, die in de ravitailleringsplaats Dax voor hen in rennerszakjes was klaargelegd. In de straten van Dax, woonplaats van André Darrigade, werd de rust verstoord. Arthur Metcalfe, weinig pro minente renner in de weinig vooraan staande Britse ploeg, vloog vooruit en men liet de 29-jarige Engelsman uit Leeds ongemoeid. Metcalfe immers telt niet in deze ronde. De wielrenners van het Europese vasteland hebben geen vrees voor de man die alleen in Engeland enige successen heeft be haald. Arthur Metcalfe nam in de kortste keren een voorsprong van meer dan 2 minuten. Het verontrustte niemand. De strijd werd voortgezet zonder de Brit, die eenzaam voortploeterde en alleen maar aan voorsprong inboette als er in de ploeg andere, belangrijker renners even op de pedalen gingen staan. Roland Smaniotto, die het al eerder in deze Tour had mogen pro beren, kreeg ook de zegen mee, toen hij sneller vooruit wilde. De aanval op Metcalfe werd pas goed ingezet toen anderen, zoals Schutz, Nijdam en Vin- centini, of Bellone en Bitossi, uit het peloton weg wilden. Bellone en Bitossi, in gezelschap van Gandarias en Hoban, kwamen weg, Snel liepen zij Smaniotto en de uitge putte Metcalfe in. Metcalfe kon het kopgroepje niet meer bijhouden, hij verloor zelfs het contact met het pelo- Juichenr hief Jan Janssen de arm toen hij over de streep flitste. Hij dacht eerste te zijn geworden, maar hoor de even later, dat de Fransman Gilbert Bellone al eerder over de meet geflitst was. O ton, en kwam viereneenhalve minuut na de winnaar binnen. Smaniotte, Bellone, Gardarias, Ho ban en Bitossi gingen door. Vooral de aanwezigheid van Bitossi bij de eer sten was velen een doorn in het oog. Er volgde een enorme verhoging van het tempo, bewerkstelligd door de Bel gische rode duivels, die de rode trui van Godefroot in gevaar wisten, de Franse nationalen, die weer eens niet in de voorste rijen van het veld waren vertegenwoordigd en de Nederlanders, die ook de aansluiting hadden gemist. Precies 25 kilometer heeft de strijd tussen Bitossi en zijn vier gezellen met de ruim tachtig andere renners geduurd. Bitossi heeft verloren, al nam hij de rode trui van Godefroot over, omdat niemand uit de groep van vijf graag gelijk met hem de baan wil de opkomen om een zekere verliezer in de sprint te zijn. Stuk voor stuk pro beerden zij Bitossi kwijt te raken. Bellone slaagde tenslotte op één kilo meter voor de finish, nadat Bitossi ve- DUBLIN Tom Okker heeft maan dagavond in de eerste ronde van de open tennis-kampioenschappen van Ier land een gemakkelijke zege behaald op de Ier Fearon. De Nederlandse kam pioen zegevierde met 6-1, 6-1. Nestajas PiiO pe "'Barbazan UafDm/UIÏ! le keren alles had moeten geven om Smaniotto terug te halen. Vier kleinen bleken machtiger dan één grote. Maar de grote macht van het peloton was nog sterker dan Bitossi. Aan de poort van 'ts tadion werd zijn groepje, waar nog vier man van over waren, overval len door de complete meute onder aan voering van Jan Janssen, Gerard Vianen en Harm Ottenbros. Ottenbros, die op dat moment meen de een etappewinnaar aan zijn wiel te hebben, trok de sprint voor Jan Jans sen aan en maakte precies op tijd het gat voor Jan Janssen open. Zelf kon Ottenbros, die vooral bij dergelijke krachtsinspanningen merkt dat zijn verkoudheid nog niet helemaal over is, zijn goede positie in de laatste bocht niet meer handhaven. Hij werd zesde en ontdekte later dat niet Jan Janssen, maar Gilbert Bellone winnaar was ge worden van de tiende etappe, waarin George Vandenberghe zijn gele trui stevig vasthield. ADVERTENTIE "V Meest interessante lectuur zijn de voorwaarden van W.A.- of AU-Risks-verzekering Al 40 jaar lang zijn de voor waarden op elke polis van De Auto Onderlinge onze meest geliefde lectuur. We genieten met volle teugen als we artikel V, sub B, lid 3 weer iets kunnen verbeteren. Het resultaat van deze aparte „hobby"? Polis-voorwaarden die zo ruim mogelijk zijn bij de gunstigste premietarieven. En daardoor: vele, zeer véle tienduizenden polishouders over heel Nederland. Een aantal dat nog dagelijks sterk groeit. Vanwaar die groei? Wie weet voelt de moderne mens zich aangetrokken door ons uitgangspunt: een degelijk bedrijf móet vandaag de dag wel progressief zijn. Want alleen de moderne, efficiënte verzekeringmaatschappij kan ouderwets dienstbetoon verlenen. VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ DE de beste bumper voor alles wat rijdt is een polis van De Auto Onderlinge! NIERSTEIN De negende etappe van de wielerronde van Rijnland-Pfalz heeft maandag een overwinning opge leverd voor de Westberlijner Michael Becker, die op de eindstreep van de 126 kilometer lange rit van Simmern naar Nierstein een voorsprong van tien se conden had op een groepje van twaalf renners. De sprint van dit groepje werd gewonnen door de Nederlander Cees Koeken. Het groepje, dat was gevormd na een ontsnapping van Matje Gerrits, had een voorsprong van drie minuten op het peloton. De uitslag van de negende etappe luidt: 1. Becker (W.-Dld.) de 126 km in 3.12.55; 2. Koeken (Ned.) op 10 sec.; 3. Gerrits Oled.) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Czarnowski (W.-Dld.) 24.43.34; 2. Mayer (W.-Dld.) op 1.01; 3. Jansen (Ned.) op 1.10; 8. Koeken (Ned.) op 7.34; 13. Ger rits (Ned.) op 16.43; 22. Rentmeester (Ned.) op 32.25. De Nederlander Koeken was totaal uitgeblust na afloop van de rit van Mariënberg naar Simmern, waarin hij tweede werd. Volkomen leeg zat hij op het eresehavot. MOSKOU. De zevende partij tus sen Mikhail Tal en Viktor Kortsjnoi voor de halve finale van het kandida- tenschaaktoernooi is maandag te Mos kou afgebroken. Tal, die met wit speel de, gaf zijn 41e zet onder couvert. Tals kansen staan iets beter, maar een uit voerige analyse zal pas leren of deze mogelijkheden tot winst kunnen leiden. Kortsjnoi heeft nog één punt voor sprong: 3V22V«. VEENENDAAL Gisteravond heb ben VZC en De Gouwe uit Waddinx- veen het talrijke publiek in het Berg- bad een waterpoloduel laten zien, dat niet gauw zal worden vergeten. Van het begin tot het einde was het een boeiende strijd met maar liefst 20 doel punten. Bikkelhard, stoer en zeer man nelijk werd er met een bijna grenze loze inzet gespeeld. VZC heeft de kans gehad de strijd om de leiding van de tweede klas te winnen, maar De Gou we kon iets meer tactiek vinde nen had duidelijk de scheidsrechter mee. VZC kreeg herhaaldelijk strafworpen te gen, terwijl in dezelfde situaties voor het doel van De Gouwe slechts vrije worpen of straf punten werden toege kend. Keeper Henk van der Meer werd de ster van de avond. Hij stopte vier strafworpen. De Gouwe won de strijd met 911 en staat daardoor drie pun ten voor op VZC. In de eerste spelfase werd er door beide ploegen slechts éénmaal gescoord. Bij één van de eerste Gouwe-aanvallen deelde de arbiter direct al een straf- worp uit, maar Henk van der Meer stopte de hard ingeschoten bal mira culeus. Even daarna kreeg VZC weer een strafworp tegen en de executeur van De Gouwe liet de VZC-goalie kansloos (0-1). Evert van den Dikkenberg maak te kort voor het einde van het eerste spelgedeelte gelijk uit een strafworp. De tweede spelfase werd rijk aan doelpunten en sensatie- Middenvoor Troost van De Gouwe liet gemakkelijk 1-2 aantekenen, maar daarna demon streerde Henk van der Meer zijn bla kende vorm door tot driemaal toe van dichtbij afgevuurde schoten meesterlijk te keren. Bij een VZC-aanval kreeg Wim van der Meer na een vrije worp de bal te pakken en zijn achterwaart se schot verraste de keeper volkomen (2-2). Middenvoor Troost van De Gouwe, een sterke en zeer gevaarlijke speler, bracht direct daarop de stand op 2-3. Uit een aanval via Frans Leeman en Henk Uri kwam de bal bij Wim van der Meer die zwaar gehinderd 3-3 scoor de. Toch zag de Gouwe-middenvoor kans om met een fraaie doorslagbal 3-4 aan te tekenen, maar Evert van den Dikkenberg scoorde even later on houdbaar tegen (4-4). Wim van der Meer bezorgde zijn ploeg een voorsprong, maar Eef Over- dam van De Gouwe bracht de partijen vlak voor het einde van dit spelgedeel te op gelijke voet door uit een scrim mage te scoren (5-5). Direct al in het begin van het der de spelgedeelte mocht De Gouwe weer een strafworp nemen en weer redde Henk van der Meer meesterlijk. VZC ging direct met een goede combinatie in de aanval en via de hard werkende PYRENEEEN CËVENNES nuu'sJHVL ZllUm I710m -fiat mtrmwuu 2 1,07ml 1'cat ALPEN JURA Chartreuse massief POKTE msrn 1'cat Cucheran m0ni3'cat.f\COWMBfÈKF] Cel Slotboom kwam de bal bij Evert van den Dikkenberg, die zowel de mid denachter als de keeper kansloos liet (6-5). Maar De Gouwe had zijn ant woord klaar. Uit een soortgelijke si tuatie maakte De Gouwe 6-6 en liep toen na een sensationele strijd uit tot 6-8. 7SW PAU SIGAUDENS SE0 0EURGEL CANET-llALfil AURILLAC SI-ÉIIENNE GRENOBLE SALLANCHES BESANpON; 226,5 km I 208.5 km 223,5 kmPlA6£ 199 km I 236,5 km I 235 km 200 km I 2425,km i 12* RIT I 13'RIT I 14* RIT H 16* RIT i 17* RIT 1 18* RIT 19* RJT_ 1 orr 1 20' RIT Het vierde en laatste spelgedeelte werd een ware slijtageslag voor beide ploegen. Bij een scrimmage voor het VZC-doel kende de arbiter wéér een strafworp aan De Gouwe toe doch op nieuw keerde Henk van der Meer met een prachtige reactie de bal. Het terugketsende leer werd opnieuw in de uiterste hoek ingeschoten maar de VZC-keeper redde weer uitmuntend. Toen hij moest zwichten voor een draaiworp van de Gouwe-middenvoor scheen het pleit te zijn beslecht. Maar VZC bleef komen. Henk Uri verliet even het verdedigingsveld, kreeg in vrije positie de bal toegespeeld en zijn afstandsschot trof doel (7-9). Nadat VZC drie strafpunten had opgelopen mocht De Gouwe weer eens een straf worp nemen en voor de vierde maal keerde keeper Van der Meer de bal. De Gouwe ging keihard ingrijpen en VZC mocht nu een strafworp nemen. Evert van den Dikkenberg deed zijn plicht als killer en scoorde 8-9. Nadat de VZC-goalie tot tweemaal toe zijn heiligdom voor een doorboring had be hoed trof Wim van der Meer aan de andere kant de roos uit een combinatie met Evert van den Dikkenberg (9-9). VZC kreeg zelfs de kans om in deze fase de leiding te nemen, maar de ar biter brak de aanvallen vaak onnodig af. De Gouwe kwam weer door een strafworp aan de leiding maar VZC gaf het niet op. Evert van den Dikkenberg werd veel te zwaar geattaqueerd voor het Gouwe-doel, maar de arbiter zag geen aanleiding een strafworp toe te kennen. Het regende vrije worpen, maar daar werd het voor VZC niet be ter van. De Gouwe kon nog éénmaal ten aan val trekken, middenvoor Troost trapte zich vrij en kon ongehinderd 9-11 aco- zich vrij en kon ongehinderd 9-11 sco- arbiter voor de laatste maal en VZC had de strijd met 9-11 verloren. Gezien het spelbeeld zou een punten verdeling de verhoudingen beter hebben weergegeven. Alleen grote fouten van De Gouwe zouden VZC nog aan de top kunnen brengen. Maar dat is zeer onwaar schijnlijk VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" te Veenendaal nam af gelopen week deel aan de prijzenvlucht vanaf Roosendaal. De duiven werden om 10.45 uur in vrijheid gesteld en de eerste meldde zich reeds om 11.42 uur bij de heer Schuurman (snelheid 1606.2 meter per min.) De verdere uitslag is B. H. C. Schuurman 1-18-38-42, J. W. v. Schaik 2-5-13-16-27-28-48-49-52-64, A Slotboom 3-14-20, W. J. v. Dam 4-10-21- 22-30-34-41-61-67-69, A. v. Barneveld 6-19-36-40-46-65, G. Tasse 7-24-31-66, C. Methorst 8, A. v.d. Bovenkamp 9-45, C. v. Ginkel 11-44-62-71, Barneveld Tanis 12-26-43-59-70,H. v. Kooten 15-23-25-51 55-58-72, H. Beijk 17-47-56, K. de Rui ter 32-39-63, H. Zwijnen 33-37, G. Muller 35-60, W. Schakel 29, J. W. Kerseboom 50-53, R. J. v. Kooten 54, W. Wolfsen 57, M. Heikamijp 68. De laatste prijs werd verdiend om 11.53 uur. MINSK De 18-jarige Russische sprinter Alexander Kronelyuk heeft maandagavond tijdens atletiekwedstrij den in Minsk het Russische record op de 100 meter scherper gesteld. Korne- lyuk zegevierde in 10,2 sec.

De Vallei | 1968 | | pagina 9