Veenendaals dagblad Buiten Vrouw met ander hart overleden Bij WD en CHU meeste sympathie voor kabinet Praag niet naar topconferentie in Warschau Verkeersfout met ernstige gevolgen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Couve de Murville nieuwe premier „Saigon moet rechtstreeks met Hanoi overleggen" VERZET OPGEGEVEN Enig licht in zaak van dood meisje in hos ONENIGHEID MET DE GAULLE OVER MEDEZEGGENSCHAP ARBEIDERS p Caféhouder dood door brand Drie jongens van zandplaat gered Bejaarde Ned. toerist hing dagenlang aan zijn knapzak boven afgrond MALEISIË WIL ASSOCIATIE MET E.E.G. Werken aan een snelle politieke bewustwording der christenen NASSER NAAR BELGRADO Onstabiel met onweerskans A RIJS (Reuter) Premier Pompidou heeft gister middag bekend gemaakt dat president De Gaulle heeft besloten hem te vervangen door Maurice Couve de Mur villenu minister van Financiën en vroeger minister van Buitenlandse Zaken Bui Diem in Parijs: KHE SANH Gevreesde immigrant AFSCHEID KRITIEK Transplantatie in Tsjecho-Slowakije UIT IS.I.P.O.-ONDERZOEK BLIJKT: IIS WINTERSWIJK: „Niets voorschrijven" Sovjet-troepen Wensen van jongeren in Uppsala REVOLUTIE Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Llitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, loss© mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, leder woord meer 15 cent WOENSDAG 10 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I60 COUVE DE MURVILLE POMPIDOU POMPIDOU AAN DE KANT GEZET „Laat ons er maar niet meer over praten", zei de 57-jarige premier, die nog geen twee weken geleden de gaul listen voorging in een grote verkie zingsoverwinning. „Het besluit staat nu eenmaal vast". Hij zei dat in een bijeenkomst van kopstukken van de gaullistische partij, waar verscheidene sprekers bezwaren maakten tegen het besluit van presi dent De Gaulle om Pompidou te ver vangen door Couve de Murville. Alge meen werd de heengaande premier ge prezen om wat hij in de zes jaar van zijn premierschap had gedaan voor zijn land. Pompidou liep in de vergadering van groep naar groep en trachtte de men sen zo veel mogelijk te kalmeren. Het was hem echter duidelijk aan te zien dat hij ontroerd was. Georges Pompidou, die zes jaar en drie maanden premier is geweest heeft nog geen nieuwe functie. Er wordt druk gespeculeerd over de mogelijk heid dat hij toch de opvolger van De Gaulle zal worden en dus zal worden benoemd tot vice-president. Maar die kans scheen gisteravond niet groot. Het had er alle schijn van dat de we gen van De Gaulle en Pompidou voor goed uiteengaan. PARIJS Bui Diem, leider van de Zuidviëtnamese groep „waarnemers" op het inleidende Amerikaans-Noord- viëtnamese vredesoverleg in Parijs, heeft vandaag Hanoi opgeroepen met zijn land rechtstreekse onderhandelin gen aan te gaan over beëindiging van het Viëtnamese conflict. Bui Diem betoogde op een persconfe rentie in het Zuidviëtnamese consulaat- generaal, dat de Viëtnamese oorlog in essentie ongetwijfeld een conflict tussen Noord- en Zuid-Viëtnam is en dat zij de aangewezen landen zijn om er een oplossing voor te vinden. Volgens de diplomaat speelt het „zogenaamde na tionale bevrijdingsfront" slechts een bij rol en Zijn ook de strijdkrachten van Saigons bondgenoten slechts tijdelijk in het zuiden. De huidige besprekingen in Parijs moeten zich volgens hem beperken tot het vinden van voorwaarden ter beëin diging van de bombardementen op Noord-Viëtnam en mag er niet beslist worden over de toekomst van Viëtnam. De vertegenwoordiger in Hanoi van het Zuidviëtnamese bevrijdingsfront, Van Thieu, heeft meegedeeld dat „de strijdkrachten van het volksbevrijdings leger zijn vlag op Ta Con (de centrale basis Khe Sanh) in het noordwesten van Zuid-Viëtnam hebben geplaatst." Hij sprak van een grote politieke en militaire nederlaag voor de Amerika nen. „Door hun troepen naar Khe Sanh te zenden, maakten zij een grote fout. Eerst trachtten zij hun verdediging te versterken, daarna moesten zij een gro te macht te hulp zenden, vervolgens le den zij zware verliezen. De Ver. Sta ten hadden niet voldoende troepen om Khe Sanh te houden en moesten zich te rugtrekken om aan het gevaar van vol ledige vernietiging te ontkomen". TJodra de aardappel-akkers groen zijn, kan de boer zich bedreigd voelen door het verschijnen van de gehate coloradokever. Deze vernielende tor werd blijkens krante- berichten alweer geconstateerd en men is bij de wet verplicht haar te zoeken en te vernietigen. Na de overwintering onder de grond kruipen de kevers aan de aardappelplanten omhoog, om zich met het loof te voeden, alsook om aan de onderkant der bladeren de helder oranje-gele eitjes te bevestigen, tel kens in pakketjes van 35 a 40 stuks. Men voorkomt veel narigheid en veld- schó door hen te verbranden; waar de akkers aan een fazantenrijk jacht- revier grenzen, blijken deze hoenders, jong en oud, goede helpers, zoals uit gebreide proefnemingen hebben be wezen. Wat tussen de aardappels aan het oog van mens en vogel ontsnapt, levert na 2 a 3 weken vraatzuchtige larven die de allengs stervende, onver- zadelijke kevers opvolgen. Ze ver dwijnen om te verpoppen onder de grond en na een paar weken rust ko men de kevers uit, wier breed tot over maat van ramp niet zelden een derde generatie voortbrengt. Uit het feit, dat een wijfje 700 eitjes legt, kan worden berekend, dat bij ongehinderde ont wikkeling ervan een nakomelingschap van 80 miljoen binnen een jaar zou ontstaanGeen wonder, dat het sla gen van de gehele aardappeloogst door zulke insekten gevaar kan lopen en dat de overheid steeds op haar hoede is voor deze immigranten, oor spronkelijk voorkomend op wilde nachtschaden van Colorado, \xindaar overgegaan op de aardappelplant en een eeuw geleden naar Europa ver sleept. Helemaal kwijtraken doen we dit kwaad nooit meer. 10 juni '68 A. B. WIG MAN Na een gesprek van vijftig minuten met De Gaulle op het Elysée, het pa leis van de president zei Pompidou, die zichzelf geheel meester scheen: „Ik ga heen". Dat scheen te wijzen op een af scheid van de politiek, afgezien dan van zijn lidmaatschap van de Kamer. Pompidou zou het niet eens zijn met het voornemen van De Gaulle de ar beiders medezeggenschap in het on dernemingsbeleid te geven. Ook naar aanleiding van de studentenbetogingen, de straatgevechten en de stakingen van mei en juni zouden meningsver schillen aan de dag zijn getreden. Van regeringszijde wordt vernomen, dat Pompidou geen nieuwe regerings functie krijgt. Het is nog niet bekend hoeveel gaullistische afgevaardigden het oneens zijn met het ontslag van Pompidou, maar vast staat, dat de kri tiek de positie van De Gaulle niet kan aantasten. Waarnemers geloven dat het besluit van de president erop wijst dat hij van plan is nog lang in func tie te blijven, waarschijnlijk tot. 't eind van zijn mandaat in 1972. Zie ook elders in dit blad BONN Radio-Bratislava heeft ge meld, dat de 50-jarige Tsjechoslowaak- se vrouw, die gisteren in de medische afdeling van de Universiteit van Bra tislava een nieuw hart kreeg, gister avond laat is overleden. Elena Horva- thova, die het hart van een 46-jarige man kreeg, stierf ca. vijf uur na de operatie. Een arts van het ziekenhuis waar Elena Horvathova is geopereerd, zei dat haar hersens goed functioneer den toen zij stierf. Ook haar bloeddruk was normaal op het tijdstip van haar dood. Het was de eerste harttransplan tatie in een communistisch land en de 25ste in de snel groeiende reeks. De harttransplantatie werd verricht door een ploeg van 22 mensen onder leiding van dr. Karei Siska. Er kwam een hart voor transplantatie beschik baar toen een man uit een raam was gevallen en zo zware hoofdwonden had opgelopen dat herstel uitgesloten was. De harttransplantatie begon gister morgen om acht uur. Twee uur later werd bekend gemaakt dat in Bratisla va een harttransplantatie aan de gang was. In een vraaggesprek deelde een hartspecialist, dr. Vladimir Haviar, mede dat men zich in Bratislava al twee maanden had voorbereid op een harttransplantatie. Dr. Haviar vertelde, dat hij het was geweest die de keuze had laten vallen op de vrouw die giste ren een ander hart kreeg. Drie andere hartpatiënten die ook op transplantatie wachtten waren overleden voordat er een donor beschikbaar was gekomen. SAIGON President Ngoeyen van Thieu van Zuid-Viëtnam en president Johnson van de V.S. zijn overeengeko men, omstreeks 20 juli in Honoloeloe bijeen te komen. Dit is in de Zuidviët namese hoofdstad bekendgemaakt. De besprekingen zullen waarschijnlijk twee dagen duren. De 23-jarige psychopaat Wallace Mellish, die in de buurt van Syd ney acht dagen lang de politie op een afstand heeft gehouden met de drei ging zijn 18-jarige vrouw en hun kind te zullen doodschieten, heeft zich gis termorgen aan de politie overgegeven. Op de foto: Mellish met het kind op zijn arm verlaat het huis, geflankeerd door twee politiemannen; rechts zijn vrouw en links een dominee. ROERMOND Volgens de officier van Justitie in Roermond, mr. J. J. Delescen, kan nog niet met zekerheid de identiteit worden vastgesteld van het dode meisje dat maandagmiddag in de bossen bij het Middenlimburgse dorp Swalmen is gevonden. „De aanwijzingen naar een bepaald meisje worden wel steeds sterker", al dus mr. Delescen gisteravond laat. Het meisje op wie de officier van justitie doelt, is de zestienjarige Lily Snel uit Ternaaien, een plaatsje vlak over de Belgische grens bij Maastricht. Ze wordt sinds oktober van het vorig jaar vermist, nadat ze van haar woon plaats met de autobus naar Maastricht was gegaan. Een vrouw uit Ternaaien heeft giste ren het ringetje herkend dat op het do de meisje in de bossen van Boukoul was gevonden. De ouders hebben enkele kledingstukken herkend. Over de loop van het onderzoek leest men elders in dit nummer meer. HILVERSUM Het kabinet-De Jong vindt zijn meeste sympathisan ten in de VVD en de CHU. Bij de an dere grote partijen ook bij de ARP en de KVP bestaan meer beden kingen tegen het kabinet. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie het afgelopen halfjaar in opdracht van de party van de Arbeid heeft ingesteld. Een van de vragen was of de onder vraagde vond dat het regeringsbeleid er met de intrede van het kabinet-De Jong beter of slechter op was gewor den. De anwoorden vertoonden het vol gende beeld: in procenten beter slechter V.V.D. 37 7 C.H.U. 18 11 A.R.P. 13 16 K.V.P. 14 21 P.v.d.A. 5 35 D'66 8 38 Hieruit blijkt tevens dat voor alle partijen meer dan de helft van de on dervraagden er geen oordeel over had of het kabinet-De Jong het beter of slechter deed. Als slechte punten van het beleid van het kabinet werden vooral aan gegeven de werkgelegenheid (44 pet.), de lonen (26 pet.), de prijzen (23 pet.), en de woningbouw (17 pet.). Sterke kanten van het kabinet werden ge acht: de ontwikkelingshulp (22 pet.), de handhaving van de orde (16 pet.) en handhaving van een gezonde econo mie (10 pet.). Van alle ondervraagden noemde 37 procent de oprichting van de Politieke Partij Radikalen een belangrijke ge beurtenis voor de politieke vernieuwing in ons land. Overigens vond 64 procent van alle ondervraagden dat er te veel partijen in Nederland zijn. WINTERSWIJK De 36-jarige J. Kiekebosch is vannacht bij een brand in zijn café op de Grote Markt in Win terswijk om het leven gekomen. Toen de brand, om kwart over vier vanmor gen, werd ontdekt, stond het café al in lichterlaaie. Mevrouw Kiekebosch en haar twee kinderen konden zich redden door op de eerste etage uit het raam te springen. Zij werden door politie mannen opgevangen. PAESENS-MODDERGAT Drie jon gens uit Paesens-Moddergat in Fries land, in leeftijd variërend van elf tot veertien jaar, zijn dinsdagmiddag op de Engelsmanpiaat onder Ameland aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Vanaf de Friese kust waren zij naar de zandplaat gelopen, waar ze door de opkomende vloed werden ver rast. De plaat werd geheel overspoeld; alleen het sinds jaren niet meer ge bruikte reddinghuisje stak nog boven water uit. De jongens wisten het huisje te bereiken en klommen naar binnen. Toen de jongens 's avonds nog niet thuis waren, belden hun ouders schip per S. Zeeman van de reddingboot „Ge broeders Luden" uit Oostmahorn. Deze voer uit met de reddingboot, vond de jongens op de Engelsmanpiaat en kon ze veilig naar de wal brengen. LEYSIN Zestig uren lang heeft de 75-jarige Nederlander Johan van Dijk uit Heveadorp aan de riem van zy'n knapzak boven een ravyn gehangen in het gebergte bij de Zwitserse plaats Leysin. Een poli tiepatrouille, op zoek naar de man, vond hem gistermorgen en wist hem te bevrijden. Licht gewond is de Nederlander in een ziekenhuis opgenomen. „Toen hij hier vanmorgen werd binnengebracht, was hij aan het eind van zijn krachten. Hij is prak tisch onmiddellijk in slaap gevallen en hij slaapt nog steeds", zei gister avond een verpleegster van het zie kenhuis. Zij verwachtte, dat de pa tiënt er vandaag alweer een heel stuk beter aan toe zou zijn. De heer Van Dijk had zaterdag zonder gezelschap zijn hotel verla ten voor een tocht in de buurt. Tij dens die tocht, op een hoogte van duizend meter, moet hij zijn geval len, getuige de kneuzingen, die hij heeft opgelopen. Toen de man 's avonds niet in het hotel terugkeerde, is alarm gesla gen. Dagenlang is daarna vergeefs naar hem gezocht, tot gistermorgen een patrouille hem in een boom zag hangen boven een honderd me ter diep ravijn. Waarschijnlijk heeft hij aan deze boom en aan de riem van zijn knapzak het leven te danken. PRAAG Tsjecho-Slowakije wenst zich niet te laten kapittelen door andere Oosteuropese landen. Het heeft gisteren een voorstel verworpen om op 11 juli in Warschau op een topconferentie de kwestie-Tsjecho-Slowa kije te bespreken. Het besluit werd genomen door het Politbureau van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Het beraad hierover duurde een volle dag en een ded van de nacht. BRUSSEL In de Antwerpse haven is vannacht brand uitgebroken aan boord van het Amerikaanse vracht schip „Elizabeth Lykes". De brand woedde in een lading katoen en zou ontstaan zijn door vonken uit een lift. De brandweer heeft in de loop van de nacht het brandende ruim onder water gezet. Zelfs een dringend telefonisch ver zoek van Leonid Breznjef, de Russische partyleider, bracht het Politbureau niet tot andere gedachten. Breznjef belde midden in de nacht op om de leiders in Praag over te halen naar Warschau te komen voor „een vriend schappelijk gesprek". Aan de topconferentie in Warschau zullen deelnemen de communistische partijen van de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland, Boelgarije en Honga rije. Dezelfde landen hadden eerder elk een brief naar Praag geschreven, waarin ze hun bezorgdheid uitspraken over de „antisocialistische stromingen" die daar de laatste tijd de kop zouden opsteken. De liberale leiders in Praag, onder aanvoering van Alexander Dubcek, trokken zich er niets van aan. Ze maak ten de briefschrijvers wel duidelijk dat „niemand ons iets kan voorschrijven in zaken die alleen ons aangaan". Tsjechoslowakije wees ook het voor stel van de hand om het centrale co mité van de communistische partij bijeen te roepen ter bespreking van de huidige ontwikkelingen. In het comité zitten nog veel conservatieven. Wel verklaarde het zich bereid tot bilatera le besprekingen op een later tijdstip. De topconferentie in Warschau had kennelijk het hoogtepunt moeten wor den van een Oosteuropese campagne tegen het nieuwe bewind in Tsjechoslo wakije. Al geruime tijd oefent vooral de Sovjet-Unie politieke druk uit op Praag. Om deze druk kracht bij te zetten stationeerde de Sovjet-Unie vorige maand een contingent strijdkrachten in Tsjechoslowakije. Dat gebeurde in het kader van manoeuvres van de lan den van het Pact van Warschau. De Russische troepen bevinden zich ech ter nog steeds in Tsjechoslowakije, hoewel de manoeuvres al op 30 juni waren afgelopen. Volgens het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka zou de Sovjet-Unie thans echter overwegen haar troepen terug te trekken. Zekerheid hierom trent is er nog niet. KOEALA LOEMPOER Maleisië zal zeer binnenkort een verzoek indie nen tot associatie met de EEG in een of andere vorm, aldus heeft premier Abdoel Razak vandaag gezegd. Tegenover de pers zei de Maleisische premier, dat hij de zaak gisteravond besproken had met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die zeer veel voor het denkbeeld bleek te voelen. Welke vorm de associatie zou moeten aannemen is nog niet bepaald. Razak vindt de kwestie zeer dringend voor Ma leisië, dat vooral afzetgebied zoekt voor zijn palmolie, ananas en timmerhout, die in Europa moeten optornen tegen soortgelijke produkten uit met de EEG geassocieerde Afrikaanse landen. Maleisië had reeds alle landen van de EEG, met uitzondering van Italië, gepolst en de reacties gunstig bevon den. Het zal binnenkort zijn ambassa deur in Den Haag vragen een officieel verzoek in te dienen voor een of andere vorm van associatie of regeling, al dus de Maleisische premier. Minister Luns is vandaag uit Koeala Loempoer vertrokken om via Singapo re naar Nederland terug te keren. Dit wrak bleef over van een personenauto, die gisteren op een kruispunt in Amsterdam-Noord werd aangereden door een bus, die over een voorrangsweg naderde. Van de vier inzitten den van de auto kwam er een om het leven; de overigen raak ten gewond. UPPSALA De delegatie van 150 jongeren uit de hele wereld heeft in de assemblee van de Wereldraad van Ker ken in Uppsala de meeste belangstel ling voor zaken als ontwikkelingshulp, rassenkwesties, oorlog en vrede en een drastische wijziging van de bestaande sociale en economische verhoudingen in de wereld. Twee jonge Nederlandse economen springen in deze jeugddelegatie naar voren. Zij hebben een belangrijk aan deel geleverd in de sociale en econo mische gedeelten van eigen jeugdreso- luties voor de assemblee. Het zijn de 28-jarige drs. J. Pronk, wetenschappe lijk medewerker van prof. dr. J. Tin bergen aan de Ned. Economische Ho geschool in Rotterdam en de 30-jarige drs. A. W. M. Keune, wetenschappe lijk medewerker aan de r.k. economi sche hogeschool in Tilburg. „Wij jongeren vinden dat het meer dan tijd is, dat de kerken in heel de wereld tot effectieve acties overgaan om de urgente problemen van onze samenleving op te lossen. Er is ge noeg gepraat. Er zijn genoeg rappor ten en resoluties de laatste jaren aan genomen. Er moet nu eens wat gaan gebeuren", zegt dr. J. Pronk. Daar om heeft de jeugddelegatie een apart stuk opgesteld met verlangens en actieprogramma's, waarmee zij in de diverse secties en in de vol tallige vergaderingen van de assem blee wil gaan werken. Er zijn kerkelijke afgevaardigden die met enige reserve de activiteiten van de jongeren gadeslaan. De jongeren willen onder meer dat de kerken veel meer aandacht zullen besteden aan de opleiding van jonge ren in de arme landen, zodat meer ka ders kunnen worden gevormd van jonge Aziaten, Afrikanen en Zuidamerikanen, om in hun eigen landen de ontwikke ling vooruit te stuwen. Voorts willen zij dat de kerken, als er geen andere mogelijkheden meer zijn, achter bewegingen gaan staan die desnoods door revolutie bestaan de machtsordeningen omver willen werpen, als door die regiems volke ren worden onderdrukt of in nood lijdende toestand worden gelaten. Te gelijk wensen zij, dat in de rijke ge- industrialiseerde landen de kerken krachtig zullen werken aan verdere politieke bewustwording van de chris tenen om de oplossing van de sociale en economische nood in de arme lan den te versnellen, en daarvoor wer kelijk offers te brengen. Verder wensen zij onder meer dat de kerken pressie zullen uitoefenen op de regeringen voor opheffing van de eco nomische blokkade rond Cuba, het be reiken van een snelle vrede tussen Ni geria en Biafra, en morele en finan ciële steun zullen verlenen aan revolu tionaire bewegingen in Viëtnam, Zuid- Afrika, Guatemala, Griekenland, Ango la en Amerika. MOSKOU President Nasser van Egypte is vanmorgen uit Moskou naar Belgrado vertrokken. Hij is zes dagen in Moskou geweest voor overleg met de Sovjet-leiders over het Midden-Oosten. (Van onze weerkundige medewerker) T?en gisteren boven de Noordzee tot ontwikkeling gekomen hogedruk- gebied (1025 mb) scheen bij machte vandaag en morgen droog en zonnig weer te verstrekken. Tot grote verras sing van de weerkundigen in binnen- en buitenland, gaat het nu echter vol ledig door de knieën voor een vlakke onweersdepressie boven Noordwest- Frankrijk, die daar vannacht zeer spontaan is ontstaan. Dit betekent voor ons voor vandaag en morgen een onstandvastige w eerstoe stand, met kans op onweer. Oostelijke winden voeren aanvankelijk vrij warme lucht aan, waarin het kwik tot circa 23 gra den kan oplopen, maar later is enige afkoeling waarschijnlijk. De verdere vooruitzichten zijn: zonnige perioden, maar nog niet stabiel. Morgen: Zon op: 04.33 Maan op: 22.28 onder 20.57 onder: 05.31

De Vallei | 1968 | | pagina 1