Festival-kritiek Beurs van Amsterdam Volkstuintjes op het beeldscherm Jeugdfestival Velp 12-16 augustus VANAVOND MORGEN Wisselmarkt I ADIO- en TELEVISIE,'ROGRA FINANCIËLE NOTITIES Weer vraag naar Kon. Olie Schuttersveld beter inde orders Hoogovens geeft 5%% rente Rente lening Zout-Organon op 4%% I PILOOT STORM i RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG I TEKKO TAKS Vagina 2 WOENSDAG 10 JULI 1968 De oude man glimlachte even. Zo zou je het inderdaad kunnen noemen. Want zelfs het athesme zoekt altijd een surrogaat voor de godsdienst, die het verwerpt en veracht. Bijgeloof, zwarte magie, materialisme, politiek, enzovoort, enzovoort. Waar God niet op de troon zit, zit altijd wel iets an ders.... en veel fraais is dit meestal niet. Naast elkaar liepen zij enkele ogen blikken zwijgend tegen de straffe wind in langs de zee. - U bent een idealist, zei Freek. Integendeel, de oude man moest even naar adem happen, ik ben een realist. Jij bent 'n idealist. Ik mag toch wel jij zeggen? Jij wilt alles zo vreselijk mooi en goed hebben, dat wordt het nóóit, want wij zijn aard mensen en geen hemelingen. Ik zou je kunnen doodgooien met Bijbelteksten over dit onderwerp. Maar ik vrees, dat je niet lang meer naar mij zou luisteren. Ik zeg het liever zo: Trouw is een plant, die hier maar schraal wordt gevonden en de bloem, die Lief de heet ontluikt maar zelden in onze tegenwoordigheid. Maar wij kunnen getroost zijn en onze taak aanvaarden. Aan de overzijde hier? daar? waar? wie zal het zeggen? is een betere Tuinman, een Tuinman, Die een kin dervriend is en geen geleerde en Die ook nooit geleerdheid of bewijzen van ons eisen zal. Kind te zijn,.... ik meen, dat het dat is. U spreekt anders niet als een kind. De oude man stond even stil, lachte •n hoestte. Wij moeten ook geen kinderen zijn naar 't verstènd, maar naar de géést. Ik hoop, dat je het verschil zult kun nen aanvoelen. Alleen de géést moet die van een kind zijn, de geest, het onstoffelijke dat ons plaatst boven stof en boven tijd. En dan volwassen in t verstand. Niet waanwijs, maar werke lijk hartewijs. Ach ja, eer wij zover zijn.... De oude man zweeg en zuchtte. Ook Freek zweeg. Hij moest veel verwer ken ineens aan oude en nieuwe stof. Zij waren van het strand naar bo ven gegaan en Freeks metgezet bleef nu staan voor een klein laag huis vlak achter de strandweg. Ga je mee binnen even iets drin ken. Je zult wel net als ik een droge keel hebben gekregen van al dat pra ten tegen die vervaarlijke stormwind in. U hebt meer gepraat dan ik. Freek glimlachte. Ondanks zichzelf had hij een zacht gevoel tegenover die oude baas, iets van toegefelijkheid voor zijn goede trouw en omdat alles wat hij zei zo echt gemeend was. Zelfs had Freek zich niet eens bepaald aan het gesprokene gestoten, hoe onwillig hij ook tegenover dat alles was komen te staan. Het was zo goed bedoeld. Dan drink je wat als beloning voor je geduldig luisteren, zei de oude man. het lijkt mij niet dat luisteren tot je dagelijks werk behoort. Toch wel. Ik ben namelijk jurist. De oude man ontsloot de huisdeur. O, maar dat is heel ander luiste ren, tenminste, ik geloof niet, dat jij er één bent die zijn hért meeluisteren laat. Ik denk, dat daarvoor de zaakjes, die ik te behandelen krijg, wel wat te klein zijn, voerde Freek lichtelijk ver legen aan. Niets is ge klein voor 't hért, mijn beste jongen, niets wat waarde heeft voor een ander mens. Hij hing zijn lichte strohoed aan de kapstok in de gang en trok zijn over jas uit, noodde ook Freek zijn jas uit te trekken. Het zal binnen wel warm zijn. Mijn vrouw is erg benauwd voor een beetje kou. Maar vindt zij het niet vervelend, dat u zo ineens iemand meebrengt? vroeg Freek, plotseling doordrongen van de ongewoonheid van dit zeer la te bezoek bij onbekenden. U weet nog niet eens wie ik ben. Mijn naam is Arlsover, Frederik Arlsover, ik werk op het kantoor van mr. Ries in de... Zijn gastheer sloot hem met een luchtig handgebaar de mond. Al was je putjesschepper of orgel draaier. mij om het even. Maar het is prettig je naam te weten. Hoe moet ik je noemen? Frederik klinkt zo erg plechtstatig en koninklijk. De vergelijking deed de jongeman blozen. „Koning Frederik" herinner de hij zich eensklaps. Dat had zijn vader tegen hem ge zegd toen hij op school gevochten had met een jongen, die een vogelnestje wilde uithalen. „Ik wordt Freek genoemd", zei hij snel. Goed, Freek, dat klinkt gezellig. Mijn naam is Bongerdsma, opa Bon- gerdsma zoals mijn donkere vrienden zeggen. Bent u planter? vroeg Freek. Hij was nieuwsgierig naar het be roep van deze man, die nu nog op zijn hoge leeftijd met verlof was en dus weer terugkeerde naar zijn arbeid. Planter? De oude man wendde zich om in de al geopende kamerdeur. ja, tot op zekere hoogte ben ik 3 planter... Ik ben namelijk zendeling. 5 HOOFDSTUK VII Mevrouw Bongerdsma zat in de kleine glazen serre aan de achterzij de van het huis. Zij was een gezette, eveneens niet meer jonge vrouw, eenvoudig ge kleed in een donkere wollen japon, met een gebreide doek om haar schouders. Het was behagelijk warm in de ser re. want aan haar voeten knetterde ge zellig een vuurduveltje. Sietse, jij brengt nog bezoek mee? Ajo, dat is gezellig! Zie je wel, zo wendde Bongerd sma zich lachend öm naar de jonge man, die hem volgde, mijn vrouw is niet gesteld op conventie. De dikke vrouw bevrijdde haar voe ten uit een met bont afgezette zak, stond bedrijvig op en stak Freek haar hand toe. Bongerdsma stelde voor. Het brede donkere gezicht van de vrouw werd één en al goedige lach, zeldzaam blij en jeugdig: haar don kere ogen hadden een zachte glans. Het haar in een lage wrong in de hals gelegd, vertoonde nog maar weinig grijze draden. Ga gauw zitten, dan schenk ik wat in. Kassian! Jij bent helemaal koud. Heb jij die jongen zo meegesleept door al die stormwind, Sietse? De zendeling liet zich neervallen in één van de rieten serre-stoelen en lach te. Hij stond er al vóór ik kwam, maar ik vrees wel, dat ik hem nogal lang opgehouden heb. Het enige voor deel hiervan is, dat wij samen heb ben gesproken en dat hij nu daar door met jou hier kennis maakt. Mevrouw Bongerdsma schoof hoofd schuddend achter haar theeblad, sneed koek in punten en bediende Freek moederlijk. Hier lekker, gauw proeven. Ik mag ook wel Freek zeggen, hè, je kon mijn zoon zijn. Freek knikte. Mevrouw Bongerd sma nam hem onmiddellijk voor zich in. Het was of zij het voelde, haar glim lach werd dieper. Zij ging weer zit ten, wikkelde zich in haar gebreide doek en maakte een beweging van koud zijn. Last van de kou, mevrouw Bon gerdsma? Soms. Het is altijd zo'n hele over gang. Als het maar droog koud is, zoals in de winter, kan ik er wel te gen. Reist u altijd overal mee met uw man. Natuurlijk, bijna verwonderd zag zij hem aan, wij horen immers bij elkaar. Geloof maar niet, lachte de zende ling, dat mijn vrouw mij een dag lang uit het oog zal verliezen, als het niet strikt nodig is, nietwaar Anna? Wordt vervolgd) 3858. Neen, de professor noch één der anderen kon zomaar een redelijk antwoord geven op alle vragen die zich plotseling voordeden bij het binnendringen van een „negatief heelal". Ferdydik maakte zich eigenlijk het meest zorgen, want als enige blank-gebleven astro naut aan boord, begon hij zichzelf ietwat als 'n buiten staander te beschouwen. „Misschien zijn jullie het wel, die „normaal" zijn en heb ik verkeerd gereageerd!" sprak hij zijn twijfel uit. „Zal ik mijn helm óók maar afnemen? Wie weet word ik dan net zo mooi donker als jullie?" Dubois schudde het hoofd. „Ik geloof niet, dat 't enig verschil zou uitmaken. Maar probeer het. Beroerder dan wij kun je er nooit van worden!" Fer dydik schroefde zijn drukhelm los, doch de uitdrukking van hoopvolle verwachting verdween geleidelijk van zijn goedmoedige gelaat, want... er gebeurde niets. Hij bleef even blank als hij altijd was. „Ben ik de enige positieve mens hier!" gromde hij, „wat 'n lol. Enfin, 't zal wel wennen". Hij keerde zich om naar het ven ster. „Maar wat doen we, nu we hier eenmaal zijn, vrienden?" Piloot Storm antwoordde droog. „Wel, ge woon datgene, waarvoor we gekomen zijn, namelijk ka pitein Mare zoeken en het geheim van de Zwarte Vlek oplossen!" „Het festival van volgend jaar moet swingen! En niet alleen door mij, maar allemaal"!, adviseerde Paul van Vliet gisteravond de in het Haagse gemeen tehuis bijeengekomen Holland Festival autoriteiten. En dit nadat stichtings voorzitter mr. Reinink even tevoren had aangekondigd, dat op het Holland Festival van volgend jaar een voor name plaats zal worden ingeruimd voor Mozart en Strawinsky. En nadat enkele van die autoriteiten zich aan het begin van de uitzending vrijwel stuk voor stuk voldaan hadden getoond over het dit jaar gebodene, (een schril contrast met het resultaat van het vo rige week vertoonde straatinterview met Zwolse jongens en meisjes!). Paul van Vliet (in lang niet alle grapjes even origineel) verpakte zijn kritiek zoals gewoonlijk in een zekere mildheid, maar zij was toch onmiskenbaar. De dagelijkse keuze uit toneel, ballet en muziek deed hem het Holland Festival omschrijven als een soort „Wie van de drie"? voor de betere kringen. Hij con stateerde, dat de meeste mensen bij de opening niet voor de Platée, maar voor de pathé waren gekomen en noem de de Nederlanders, naar aanleiding van de belangstelling voor de Debussy- herdenkingscyclus, „een echt Claude- volk". Ook voor wie het Holland Festival niet of nauwelijks heeft bijgewoond (ondanks de spreidingsgedachte kwam de Veluwe er bijvoorbeeld maar be kaaid af! )zal het de afgelopep weken duidelijk zijn geworden, dat er heel wat op de helling moet, wil het Hol land Festival werkelijk een feest voor allemaal worden. Dat is, door het verschil in denkwij ze en generaties, welhaast even ge compliceerd als het vraagstuk van kerk en revolutie, waaraan in een „Denk beeld"-aflevering aandacht werd ge wijd, zulks naar aanleiding van „Upp sala". Dr. John Karefa Smart, direc teur van de Wereldgezondheidsorgani satie te Genève en zijn echtgenote ga ven door middel van hun genuanceerde, maar toch progressieve visie een dui delijk beeld van deze gecompliceerd heid. Daarom ook is het helaas on doenlijk, een citaat te lichten uit hun waardevolle meningen. Problemen, problemen. Zelfs de En gelse zondagsrust wordt tegenwoordig verstoord door demonstraties voor en tegen het een of ander, zoals een sug gestieve filmreportage van „Achter het nieuws" liet zien. Nu kun je wel zeggen: ik lap het al lemaal aan m'n laars en ga maar eens lekker met vakantie, maar dan loop je nog de kans, dat je op het strand wordt aangehouden door een colporteur van wasmachines. En dat je bedrogen uit komt met de zonnebrandolie, die je voor die gelegenheid hebt aangeschaft. Dit werd weer duidelijk dank zij de onthullingen, die „Koning Klant" over kwaliteit en prijs van 18 verschillende merken zonnebrandolie deed. Ik vraag me wel af: kwam „Koning Klant" met deze aflevering niet wat laat voor de velen, die al met vakantie zijn of zijn geweest? En dan ook nog te bedenken, dat er mensen zijn, die de tv op zomer avonden niet belangrijk vinden! J. v.d. K. Vrijdag 19 juli zendt de KRO-televi- sie op Nederland 1 een film van Joost Tholens uit over mensen die hun eigen tuin hebben aan de stadsrand. Voor de ze film zijn opnamen gemaakt op ver schillende volkstuincomplexen in Am sterdam, Rotterdam en 's Hertogen- bosch. Joost Tholens laat in deze film zoveel mogelijk aspecten van deze vorm van vrijetijdsbesteding zien; niet alleen het tuinieren zelf, maar ook de ontspan ning die de volkstuinder geboden wordt. In deze documentaire wordt voorts een overzicht gegeven van de ontwikke ling die het volkstuintje in Nederland de laatste tientallen jaren heeft doorge maakt: van het groentetuintje langs de spoorweg tot de-moderne recreatietui- nen aan de rand van de grote steden. WÊIÊÊÊÊKÊKÊKtmKÊBtKÊBHÊKKÊÊM HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.30 Stereo: VARA-Dans- en strijkork., vocaal en semble en sol.: Beatle-Song Book. 19.15 Pianospel met ritm. begeleiding (gr.). 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 Prom.-ork.: am.muz. 20.15 Spreekt u maar...!: wedstr.pr. 20.45 Country and Western muz. 21.05 Ge sprek met de heer Cidor, voorm. am bassadeur van Israël in Ned. 21.35 Lies- beth mag het zeggen: ontmoeting met Liesbeth List. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-ber. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Contrasten: klass. en mod. mu ziek voor kenners en liefhebbers. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Vocaal ensemble: geest. lied. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Nabeschouwing Ronde van Frankrijk 1968. 19.20 Weg - wezen...! vakantie magazine. 20.00 Stereo: Holland Festi val 1968: Erasmus-kwartet met sol.: mod. muziek. In de pauze: 20.40-20.55 Hang the Kaiser, klankbeeld. 21.25 Ge sprekken met rijksgenoten (I). 22.05 Spiegel van België; een pr. in samen werking met de BRT. 22.20 Selectie uit My Fair Lady (gr.) 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, eeh sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.30 Eurovisie: Tour de France. 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.06 In kleur: De Bosbrigadiers, TV- feuilleton voor de jeugd. 19.31 Persoon lijk (5): programma rond Bruno Kreis- ky, voorzitter van de Oostenrijkse So cialistische Partij. 20.00 Journaal. 20.20 Broadway Melody 1940, speelfilm. (Rijkskeuring: alle leeftijden). 22.00 In kleur: De Galapagos-eilanden, filmre portage. 22.25 Uitzending Stichting So- cutera. 22.40 Journaal. 22.45-23.00 Open baar Kunstbezit. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. NCRV: 19.03 Attentie voor sport: filmreportage over zeilen en hen gelen. 19.35 Night and Day: showpro gramma met Tom Jones. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Leer mij ze kennen...: programma over de Brabanders. 21.05 Gezond gezin: De bromfiets, gesprek ken. 21.55 Alle dingen nieuw: Nieuws van de 4e algem. vergadering van de Wereldraad van Kerken in Uppsala. NTS: 22.15-22.20 Journaal. VELP Het tiende Jeugdfestival te Velp zal van 12 tot 16 augustus worden gehouden. Er komt een paint-in, waar geschilderd kan worden, een literaire workshop, waar jongelui uit eigen werk kunnen voordragen en een openbare to neelrepetitie van het stuk Hendrik IV, waaraan toneelliefhebbers zelf mee mogen doen. Voor deze bevordering van de eigen culturele activiteiten van de jeugd heeft Hans Tiemeijer een bedrag van duizend gulden gestort in een nieuw gesticht fonds. Uit dit fonds zal jaarlijks een prijs beschikbaar worden gesteld voor de jongere, die met het meeste succes zelf werkzaam is. Als hommage aan de vorig jaar overleden voorzitter van de programmacommissie, krijgt deze prijs de naam Jan Bresserprijs. Het festival zal maandag 12 augustus 's middags worden geopend door de Commissaris van de Koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers. Hans Tiemeijer, die als een der grootste sti mulators van dit cultureel jeugdevene- ment wel de vader van het festival wordt genoemd, spreekt daarna over het thema „panta rhei" (alles is in be weging). Tot nu toe hebben zich 303 deelnemers opgegeven. Verwacht wordt dat het aantal van vorig jaar (326) ruimschoots overschreden zal worden. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Stereo: Het Bostons ka- mermuz.-ens. (gr): werken van heden daagse Amerikaanse componisten. 9.35 Waterst. 9.40 Vakantie-progr. voor kin deren. 10.00 Voor de Kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Pia no-recital: Semi-klass. en mod. muz. 12.26 Med. voor land en tuinb. 12.29 Mod. Platteland. 12.34 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.30 Een Frans mu zikantenuur: gedeeltelijke stereo-uitz.: mod. kamermuz. 14.30 Land in ontw. vraaggesprek over Venezuela. 1.500 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Waar heen dan? hoorspel. 16.47 Stereo: ra diokoor (opn.): klass. liederen. 17.00 Rock around Five: Rock and Roll pro gramma. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 S.O.S.-ber. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. muz. (gr). (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overw.) 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinde ren. 8.30 Nws. 8.32 Toeringclub: vakan- tietips. 8.45 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muz. uit de Barok (gr) NRU: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken 11.55 Med. NCRV: 12.00 Lichte gr. muz. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Parasolasido: gev. progr. 13.30 Stereo: licht instr. ens. (gr): Latijns-Amerik. muz. NRU: 13.45 Fragm. uit de musi cal Half a Sixpence. NCRV: 14.30 Bariton en piano: klass. liederen. 15.00 Middagdienst. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: progr. over hob by's en liefhebberijen. 15.50 Tussen de raderen: lez. over bedr.maatsch. werk 16.00 Nws. 16.02 Voor kleine bez.: klass. en mod. kamermuz. (opn.) 16.50 Spe len met taal. 17.00 Oude jazz. NCRV: 17.45 Stereo: licht ork. (gr) HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instr. muz. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie. (11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nws. 12.03 De inw. van Langelille praten gewoon tussen de pl. door. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 T.N.T.: knalmuz. 14.00 Nieuws. 14.03 Popmuz. 15.00 Nws. 15.03 Holster: licht platenprogr. 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrrrr: platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Draaijijofdraaiik: verz. platenprogr.. (Ronde van Frankrijk 1968: Tussen 13.15 en 13.20 en 15.05 en 15.10 uur. Rechtstreekse reportage 13e etappe; tussen 16.00 en 17.00 uur Verslag van de finish.) WOENSDAG 10 JULI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Graf Koszibrovsmky macht ein Geschaft: tv-spel. 11.40 Kan- tatiskiwa - Der Tag bricht an: reporta ge. 12.00-13.30 Act.kron. 16.40 Journaal. 16.45 Skizzen und Notizen: gevar. progr. voor de jeugd. 17.25 Co-Pilot Mutesius: tv-film. 18.00 Journ. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.35 In kleur: Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 In kleur: Die Abenteuer der Seaspray, tv-film. 19.59 Pr.overz. WDR: 18.05 Lieben Sie Kishon?: tv-film (herh.) 18.10 Afrika- nische Tierwelt, tv-film. 18.25 Goeden avond. 18.30 Journaal. 19.10 Gefahrliche Experimente, tv-film. 19.40 Germania Romana: Imperium Thalias. 19.45 Zu- kunft im Revier, tv-film). 20.00 journ. en weerber. 20.15 Zeichen der Zeit: be schouwingen van het straatverkeer. 20.55 In kleur: Sinatra ein Mann und seine Musik: muz. pr. 21.45 Die Witz- akademie: am.pr. 22.30 Journaal, com mentaar en weerber. Fonds Vori«« i«m koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 1968 64 1968-2 6è 1966 61 1967 61 1967 6 1965-1 51 43 Het bericht van Twan's dood is een grote schok voor het meisje. Als ze weer enigszins bedaard is, vraagt de Rechter haar: „Heeft Twan toen hij zich bij jullie aansloot, ook het topje van zijn pink afgehakt?" Het meisje glimlacht door haar tranen heen. „Nee, hij was het wel steeds van plan, maar hij dorst niet", zegt ze. „Wel tien keer heb ie klaargestaan met een hakmes". Rechter Tie knikt afwezig. De zaak is eigen lijk al opgelost. Hij neemt zijn penseel en schrijft een formulier uit. Ondertussen vraagt hij belangstellend: „Heb je niet ergens een vaste vriend? Ik begrijp dat je je niet wilde binden aan een oude man, maar iemand van je eigen leeftijd...."? „Ja", zegt ze, „ik ben zo'n beetje verloofd met een schipper in Tsjiang- pei. Over een jaartje zouden we kunnen trouwe, me vrind heb dan een eige schuit. Dan trekke we met vracht over de kanale. Een fijn bestaan! „Ineens kijkt ze de Rechter angstig aan en vraagt: „Maar wat gaat u nou met me doèn. Moet ik echt de bajes in voor landloperij?" „Nee", zegt Rechter Tie, „maar je moet nu wel terug naar de cel. Je getuigenis is no dig op de terechtzitting". Hij overhandigt het formulier aan de vrouwelijke cipier en zegt: „Breng het meisje terug naar haar cel en geef dit papier aan de voor man". Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staff ell. Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng. 1947 67. De gorilla's bestegen dezelfde berghelling die Tek- ko de vorige avond in allerijl opgerend was en even later ging de troep op kleine afstand aan hem voorbij. „Daar gaan zij!" mompelde onze vriend en voorzichtig draaide hij zich op de boomtak om, om te zien waar de monsterachtige vandalen heenginggen. „Het kan niet anders of zij gaan weer het één of andere kamp of dorp met de grond gelijk maken. Het wil er bij mij tenminste niet in dat zij er louter en alleen maar voor hun genoegen op uit trekken. Kijk me die kanjer van een aanvoerder ernu toch eens houterig achteraan sjokken! Hij mag wel op schieten anders raakt hij nog zo veel achter, dat hij geen oog meer op zijn bende kan houden. Toch wel raar eigenlijk, dat zo'n grote aap de anderen niet kan bijhouden. Ik weet niet wat het is, maar... nu ja, weet je wat, ik ga er achteraan dan kom ik van zelf wel meer te weten". Heel stil liet Tekko zich uit de boom glijden en ge wapend met pistool en zaklantaarn volgde hij de slin gerende en zwaaiende gorilla's. Natuurlijk zorgde hij er goed voor dat de afstand tussen hem en de apen groot genoeg bleef om niet opgemerkt te worden. Ge ruime tijd liep hij zo achter de harige monsters aan tot plotseling een zacht ritmisch negergezang tot hem doordrong. Hij luisterde scherp en kwam tot de slot som dat het gezang moest zijn van een aantal dragers, die niets vermoedend door de jungle trokken. 1964-1 54 1964 5 1958 44 1964 44 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 33 1947 34 1951 3# 1953 1-2 34 1950 1-2 31 1954 1-2 31 3 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar 1958/'59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. t eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit v. a. Unilever c.v.a Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe;T f. a. H.A1. a Java-China p n.r.c.va K1.M. a Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned Gem 1967-1-2 61 Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 64 Bk v. Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 43 Nat bk v mid kred '66 7 Nat Investerlngsb. 1965 51 Fr.-Gron Hyp.b dw. 6 Alb Heyn wdlobl '55 4 British Petrol. 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned rspaarbr. Ned. Gasunie 1966 64 Ned. Gasunie 53 Philips dir. 250-100 '51 4 Pegeir 1-2 1957 0 103% 99% 96 96% 95 93-ft 90 8713 88% 96 86 A 82 84 7841 71ft 8941 84% 72 V* 74% 83 86% 95% 84% 102% 91.6 64.1 118.5 146.3 139.2 176 872 178.6 71% 146% 205 132 122% 100% 97% 93% 86% 100ft 93% 92ft 138 103 ft 155% 98% 93% 78% 95% 103 99% 96% 96% 94% 93% 90 87 ft 88% 95% 86 ft 82% 84 781/» 71 8944 84 72% 74% 8248 86% 95% 84V* 102% 91.2 65.1 118.5 146.2 139.3 176 872% 179.9 70V* 146 209.8 136% 122% 100 97% 93% 85% 101 93% 103ft 100 154 V* 98% 93% 95% (Slotkoerseo van gisteren) Pgem 1957 6 95% 95 V* Kott Rijn PupLmij. 54 94% 94% K.L.M. 15-jarig 5 93 90% Ned. Spoorw 57 1-2 43 89% 89% Berghuizer Paplabr. 44 94 Gelder Zonen v 43 87% 88 Grasso's Kon. Mach.f. 53 88 88 Meteoor beton 53 87 86% Stokvis en Zonen 43 91% Thomassen/Dr.-Verbl. 44 98% 98% Alg. Bank Ned. a. 225 223 Amrobank f 20,a. 49 48.6 Nationale Ned. cert 697 699% Ned. Credietb. aand. b. 162 162% Ned Middenstandsbank a. 91 90.3 Slavenburg's Bank a. 174% 174% Albert Heyn a. 265 275 Amstel Br n.r.c.v.a. 428 427 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 201% 201 Blijdenst.-Will flOOOnrcva 71% 73% Lucas Bols a. 194 197 Bredero vast goed a. 141 141% Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 439% 440 Buhrmann-Tetterode a. 565 575 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 599 600% Calvé m\ c.v.a. 961 960 Calvé com.pref.wd.nr eert. 157 157 Drentsch-overijs. houth a 126% 127 D.R.U a. 369% 367 Edy emaille a. 72% 72% Elsevier uitgeversmij. a. 425 420 Erdal mij. voor wasverw a. 600 602 Excelsior metaal buizen a. 58 58% Fokker a465 464% Gazelle rijwielfabriek a. 190 195 Gelder (van) papier a. 129% 136 Gist-Brocades a. 748 751 Grasso's kon. mach. fabr. a 140 139% Heineken's Bierbr aand 750 752 Holec aand 145 143 Interratio aand 324 329 Kon. Ned Papierfabr. a. 148% 148 Kon Ned Textielunie eert. 48 47% Krasnapolsky La. 53 53.4 K.V.T (kon ver tap.) aand 216 211 Leidsche Wolspinnerij a 244 243 Lips en Gispen eert 123 Meteoor Beton a. 126 126% Misset, Uitgeversmij. a. 315 Naarden Chem. fabr a 612 619 Naeff gebr a. 217% 217% Nedap ned app.fabr aand 139 137% Ned Ka bel fa brieken aand 309 309 Nelle. wed J van aand 406 400% Nyma nr, c.v.a 43 43 Niiverdal-ten Ca te a. 82% 82 Overz. Gas, nat bez. val 96.1 96.1 Pakhoed a. 90.5 91.5 Pal the a. 65% 65% Pont Houthanoel a. 165s/< 165 Reesink en Co. a. 162 1631/* Scheveningen Expl.mJji. a. 24.5 24.2 Schokbeton aand. b. 187 185 Schol ten Carton en Pap a. 239 229 Schuppen Sajetfabriek a. 95 94 Simon de Wit aand. b. 498 498V* Technische Unie a. 290 330 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a 89 88 Twentsche Kabelfabriek a. 373 Ubbink-Davo a. 45 43V* Unilever 1000 cert. 7cpr. a 108V< 109 Veenendaalsche stoomsp. a 161 Ver Machinefabrieken a 165 164 Ver. Ned. Uitg. bedr. 193.8 Ver. Touwfabrieken c.v.a 121V* 121 Vredestein Rubb.br c.v.a. 1741/* 173 Vulcaansoort a. 58 59 Wessanen's kon. fabr. a105 106 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f 50 a. Rolinco t Unitas f50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw eert. Int Nickel Cy Can. cert Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T 15-10a33-l/3ö cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert Cities Serv 10al0dlr cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert General Motors cert Kennecot* Copper cert Phillips Petroleum cert R.CLA cert Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert Woolworth cert 152 844 62 828 633 629 201 246.5 214.5 419 104.6 59% 110% 28% 54% 54ft 29V* 68% 58 V* 164V* 88V« 81 44V* 56V* 49V* 42V* 651/* 42>/4 39V« 26*1* 150 60V« 828 633 603 202.4 247.8 215.5 414 104.8 59% 111V* 28% 53% 53V* 29®/« 58»/4 164% 89V* 80»/* 45% 59 49s/< 41 65V* 43 39% 27% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 179.30; Unilever 139.40; Philips 146.30; AKU 91.20; Hoogovens 118.50. AMSTERDAM De internationale waarden hebben zich vandaag geken merkt door een licht verdeelde stem ming bij de opening. Opvallend hier bij was dat Kon. Olie de opmars van maandag verder kon doortrekken. Er was wat lokale vraag in deze hoek waaraan alleen kon worden vol daan op 179.80, tegen gisteren als slot- prijs 178.70. Hieruit blijkt, dat de ne gatieve resultaten van de Kon. Shell- éroep bij de boring op het continentaal plat totaal niets met de vraag naar het aandeel Kon. Olie te maken heeft. Dit fonds blijkt vast in de markt te liggen. Later zorgde vraag voor reke ning van Zwitserland er voor dat de koers verder kon uitlopen tot 180.30. In de overige toonaangevende fond sen kwam praktisch geen wijziging. AKU consolideerde de koersstijging van maandag op 91.60. Unilever was onveranderd op 139.30, Philips 20 cent lager op 146.20, terwijl Hoogovens op 118.50 onveranderd werd geadviseerd. De handel in deze fondsen was zeer kalm. Gezegd moet worden dat de stem ming, Kon. Olie uitgezonderd, voor de internationale waarden tegenviel. Dit gezien het feit, dat Wall Street maan dag vast sloot. Na het uitzonderlijk lan ge weekeinde (Wall Street bleef verle den week donderdag en vrijdag geslo ten) ontstond gisteren op de New York- se beurs een actieve handel waarbij de koopopdrachten verre in de meerder heid waren. Dit leidde er toe bij dat het Dow Jones gemiddelde voor industrie aandelen er negen pynten steeg tot 912.60. Kon. Olie en KLM sloten in New York vast. De scheepvaartsector zette vandaag kalm en iets lager in. Later kwam er weer wat vraag waardoor Kon. Boot en Scheepvaart Unie konden aantrekken tot boven het voorgaande slotniveau. De cultures gaven weinig verandering te zien. De staatsfondsenmarkt was voor al voor de 7 pet. leningen flauw. De Bank voor Ned. Gemeenten heeft, vol gens de beurs, de rente voor leningen op de onderhandse markt verder opge trokken. Engeland kan thans ruimer adem ha len na de toezegging van 12 landen voor een enorm krediet. Hierdoor is het pond sterling voor lange tijd gered. Op de Londense beurs waren vandaag de industrie-aandelen vast, doch de goud waarden flauw. ENSCHEDE In de laatste vijftien weken zijn de orders van de Konink lijke Textielfabrieken Gebr. van Heek (Schuttersveld) duidelijk toegenomen, zo werd in de jaarvergadering meege deeld. Een der aandeelhouders, de heer P. Taselaar, oud-directeur van de Konink lijke Zout, vond het dividend van 7 procent aan de zuinige kant, temeer omdat de netto-winst 11,2 procent be draagt van het aandelenkapitaal na af trek van belastingen en tantièmes. „De cijfers zouden er heel anders uitzien als de berekening was gemaakt naar het geïnvesteerde vermogen". Hij was van oordeel dat Schutters veld met de declaratie van een hoger dividend zich de dwang oplegt om die hogere winstuitkering waar te maken. Hij gaf het bestuur in overweging er in de toekomst niet één procent bij te doen, maar ervoor te zorgen zo gauw mogelijk op 10 of 12 procent dividend te komen om de weg naar de beurs open te houden. „Niet alles hoeft intern te worden gefinancierd en wanneer men een hoger dividend declareert zou men een lening kunnen opnemen voor nieuwe activiteiten", aldus de heer Ta selaar. De president-commissaris geloofde niet dat het nodig is om een lening op te nemen „Het bedrijf zou wel een kushandje krijgen als het naar de bank ging". De liquiditeit is duidelijk verbe terd. Hij hechtte waarde aan de voor zichtige dividendpolitiek die het bedrijf volgt. AMSTERDAM De nominale ren te voor de converteerbare obligaties Hoogovens is vastgesteld op 5 1/4 pro cent. Eerder was al gemeld dat de koers van uitgifte van de 40 miljoen dollar grote lening 100 procent be draagt. De conversiekoers is bepaald op f 130 per certificaat van f 20, aldus de Algemene Bank namens de groep banken die de uitgifte van de lening verzorgt. De inschrijving op de lening staat open tot 12 juli en de storting moet 1 augustus geschieden. Beursnotering in Amsterdam zal worden aangevraagd. Het is de bedoeling dat de lening te zijner tijd ook op enkele andere Euro pese beurzen zal worden geïntroduceerd, ceerd. AMSTERDAM De rente op de 20-jarige converteerbare obligaties Koninklijke Zout-Organon is vast gesteld op 4 3/4 procent. De lening van 20 miljoen dollar wordt uitgegeven tegen 100 procent. Beursnotering in Am sterdam met levering buiten Neder land is aangevraagd. Het is de be doeling dat de lening ook op de beurs van Londen komt. De obligaties zullen van 1 oktober 1968 tot en met 1 augustus 1988 verwis selbaar zijn in gewone aandelen Zout- Organon. AMSTERDAM, 9 juni Londen 8.65%—8.65%; New York 3.62A—3.62ft; Montreal 3.37%—3.37%; Parijs 72.83%— 72.88%; Brussel 7.24%—7.25; Frankfort 90.35—90.40; Stockholm 70.05%—70.10%; Zürich 84.2884.33; Milaan 58.17%— 58.22 Kopenhagen 48.28 —48.33 Oslo 50.68%—50.73%; Wenen 14.03% 14.04%; Lissabon 12.68%—12.69%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2