NIEUWE FRANSE PREMIER Koud zakelijke diplomaat „Aan m'n vriend, voor altijd „West-Irian zal deel van Indonesië moeten zijn" Ontwikkeling van Britse economie is hoopgevend Poolse ideoloog gekant tegen anti-Joodse hetze COUVE DE MURVILLE GEORGES POMPIDOU BRANDT WENST SPOED ACHTER TOETREDING ENGELAND Hoogleraar wilde atoomgeleerde laten overlopen OPVALLEND Rotterdammer bekent vriend te hebben neergeslagen Guevara's dagboek Danlon spoedig bedrijviger dan tevoren Soekarno heeft \Reksodipura van mening Bogor verlaten Standbeeld voor Kon. Wilhelmina Overleg tussen WEU-landen GASEXPLOSIE: DRIE ERNSTIG GEWONDEN AMBTENAAR TROUW TIJD LERAAR ADVIES VRIENDSCHAP E.E.G.-kwestie TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR WOENSDAG 10 JULI 1968 ''/S«r/V//s/////ss/s////////////////ss///s/s/////s//////////////////////s//s////ss/////////////s///s//////////////////s PARIJS Tijdens zijn zo berucht geworden bezoek aan Parijs schepte de Russische leider, Kroestsjef, flink op over de hoge kwaliteit van zijn minister van Buitenlandse Zaken. „Als ik Gromiko op een blok ijs zet, blijft hij er op zitten tot het ijs gesmolten is". De Gaulle, bepaald niet uit het veld geslagen, antwoordde hem: „Wel, als men Couve daar zou neerzetten, zou het ijs alleen maar harder worden". Met deze legendarische woor den tekende De Gaulle de toe komstige premier, Maurice Cou ve de Murville, beter en duidelij ker dan iemand dit ooit tevoren had gedaan. Want deze zoon van een gelovige protestante ban kiersfamilie uit Reims leeft zeer duidelijk twee verschillende le vens: het koud zakelijke, harde, ongevoelige en rechtlijnige be staan van een Franse diplomaat en het koele, vormelijke persoon lijke leven, dat echter voor een groot deel is gewijd aan het hand- laven van zijn lichamelijke con ditie om nog beter te kunnen werken. Door de familietraditie, door zijn opleiding hij is doctor in de rechtswetenschappen, in de Franse letteren, in de politieke wetenschappen en hoofdreferen daris van financiën door zijn persoonlijke instelling en door zijn ambitie bezat Couce de Mur ville alles om een ideale ambte naar te worden. „Wanneer men besloten heeft iets te doen, dan moet men het zo goed mogelijk doen", is een van zijn lijfspreu ken. Nadat hij ambtenaar geworden was op het ministerie van Finan ciën, toen hij 23 jaar oud was, had hij niet meer dan tien jaar nodig om hier een van de hoog ste functies te bereiken. Vermoe delijk zou hij zijn carrière in de financiële wereld hebben voortge zet, als de wereldoorlog hem niet had doen afzwenken naar de poli tiek. Vanaf het ogenblik, dat De Gaulle vanuit Londen de Fransen opriep tot het verzet tegen de Duitsers en de regering van Vi chy is Couve de Murville ver moedelijk zijn trouwste volgeling geworden. Hij werd beloond met de functie van ambassadeur te Cairo, Rome, Washington, Bonn en leider van de Franse delega ties naar tal van conferenties. Hij was een volgeling van De Gaulle, maar geen gaullist. Tot hij in 1967 zich kandidaat stelde voor het parlement... en prompt verslagen werd. Dit jaar had hij meer succes. Men kan zich er over verwonde ren, dat deze man, die zijn leven gewijd schijnt te hebben aan het welzijn van Frankrijk, nog tijd vindt om zich te onderscheiden als bijzonder goed en toegewijd golfspeler, als een uitstekend bridger en kenner van de Franse wijnen; om zich te interesseren voor de resultaten van de Tour de France en het wel en wee van Eusebio, 's werelds beste voet baller. Boze tongen beweren, dat dit alles pas van de laatste tijd is, nadat zijn drie dochters ge trouwd zijn en zijn vrouw Jacque line haar leven heeft verpand aan de moderne schilderkunst. PARIJS Degenen, die het voorrecht hebben gehad te mogen door dringen tot de werkkamer van minister-president Georges Pompi dou in het hotel Matignon hebben daar ongetwijfeld op zijn bureau een foto van president De Gaulle zien staan. Hij staat daar op de plaats, waar anderen de foto van hun vrouw en kin deren hebben neergezet. Het is niet een sentimentele of overdreven be wondering van de premier voor zijn president, die hem die foto daar heeft doen plaatsen. Het is de opdracht, die deze foto bevat, die deze zo speciale plaats rechtvaardigt: „Mon ami pour toujours aan mijn vriend voor altijd". Georges (Jean Raymond) Pompidou is feitelijk Frankrijks grootste binnenlandse politicus geworden, omdat hij dat nooit gewild heeft. Hij wenste slechts leraar te zijn en letterkundige. Zijn ouders, die in het dorpje Montbouif, in zuidwest Frankrijk woonden, hadden hem daartoe voorbestemd. Zijn vader was on derwijzer, zijn moeder onderwij zeres en hij moest dus leraar wor den. Hij werd leraar in de Franse taal in Marseille en in Parijs. Hij bezat schrijversgaven en een dich terlijke geest. Zijn werken over Britannicus, Taine, over zijn col lega Malraux bewijzen dat en vooral zijn uitstekende bloemle zing van de Franse poëzie. Hij zou een groot professor of mogelijk zelfs een groot schrijver zijn geworden als een vriend van De Gaulle hem in 1944 geen ad vies had gevraagd over bepaalde algemene onderwijskwesties na de bevrijding van Frankrijk. In de adviezen ontwaarde De Gaulle de scherpe geest, de ho ge intelligentie en het grote door zicht die Pompidou in hoge ma te bezit. Hij benoemde hem daarom tot directeur-generaal van het toe risme in het pas bevrijde Frank rijk en toen De Gaulle in 1946 moest terugtreden werd hij pre sident-directeur-generaal van de bank Rothschild. Want hij was tevens een van Frankrijks groot ste financiële deskundigen. Uit die tijd dateert dan ook de grote vriendschap tussen De Gaulle en Pompidou. Hij en zijn sportieve vrouw Claude brachten De Gaulle geregeld bezoek in Co- lombey-les-Deux-Eglises. Daar door werd hij een van De Gaulles belangrijkste raadgevers, die ach ter de schermen de grootste rol speelde voor zijn terugkeer in 1958. Hij wilde echter achter de schermen blijven werken. Toen De Gaulle hem uit de on bekendheid opriep om op 14 april 1962 Michel Debré op te volgen als minister-president gehoor zaamde hij dan ook alleen uit plichtsbesef maar met tegenzin. Niet om een of andere carrière te bekronen. „Ik benoem jou tot minister-president" had De Gaul le gezegd, „en je hebt niet het recht dat te weigeren". Daarvoor had Pompidou niet alleen zijn boeken in de steek moeten laten, maar ook zijn boerderij in Car- jac (Auvergne), waar hij elk weekeinde ging boeren. BONN In de herfst moet het ge sprek over de toelating van Engeland tot de Europese Gemeenschap weer worden heropend. De alsmaar voort slepende en vruchteloze discussies hier over moeten nu maar eens afgerond worden. Die aanmaning kwam gisteren van de Westduitse minister van Buitenland se Zaken, Willy Brandt, tijdens de slui ting van de ministerraad van de West- europese Unie, waarbij de landen van de Europese Gemeenschap en Engeland zijn aangesloten. Eerder die dag maakten Benelux en Italië bekend dat zij zo spoedig moge lijk het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens zullen ondertekenen. West-Duitsland wacht hiermee tot het land de verzekering heeft gekregen dat de NAVO in de toekomst in haar huidi ge vorm zal blijven bestaan BERN De Zwitserse politie heeft 'n Oostduitse hoogleraar gearresteerd die probeerde een Westerse atoomgeleerde over te halen naar Oost-Duitsland over te lopen. De hoogleraar, de veertigjarige dr. Helmut Bruno An ders, kon worden aangehouden dank zij de hulp van zijn slachtoffer. De identiteit en de nationaliteit van de atoomdeskundige worden geheim ge houden. Dr. Anders, hoogleraar in de rechts wetenschappen aan de Karl Marxuni- versiteit in Leipzig, werd al op 12 mei gearresteerd. Hij zal moeten terecht staan in Bülach bij Zürich wegens reizen met vervalste papieren. Bij zijn aanhouding was dr. Anders in het be zit van Westduitse documenten op de naam van dr. Manfred Thiele. Een vals paspoort stond op naam van de 38-jarige Erick Kramer, een inwoner van Keulen. Hoewel het vaststaat dat prof Anders zijn opdracht kreeg van de Oost-Duitse inlichtingendienst, is het onwaarschijn- j lijk dat hij zal worden vervolgd we- gens spionage. De Zwitserse justitie zou i hem dan ten laste moeten leggen dat zijn daden zich richtten tegen Zwitser- land of zijn burgers. EMMEN De Danlon kousenfa- briek in Emmen, die op 15 oktober vo rig jaar door een brand werd ver woest. zal dit jaar op precies dezelfde datum officieel worden heropend. Nog dit jaar ook zullen er 180 werknemers extra nodig zfjn om de uitbreiding van de produktie op te vangen. Het aantal werknemers komt dan op ongeveer 1.400 te liggen. Begin volgende week worden alle machines en afdelingen die na de brand onder andere in een hal van de AKU waren ondergebracht, overge plaatst naar de herrezen fabriek. Vijftien vrachtwagens verrichten de operatie. Eind deze maand zal de produktie van Danlon weer op volle toeren draaien in de nieuwe fabrieks- ruimte. V////»///////////////////////»//'///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// DJAKARTA (ANP) Oud-president Soekarno heeft het laatste paleis dat hem nog ter beschikking stond, verla ten. Hij is vertrokken uit het paleis in Bogor (voorheen Buitenzorg), waar hij sinds vorig jaar teruggetrokken leefde. Hij heeft nu zijn intrek genomen in een bungalow in Batu Tulis nabij Bogor, voor de bouw waarvan hij zelf aanwij zingen heeft gegeven. Soekarno zal op al zijn gangen wor den vergezeld door militaire politie. Zijn auto mag tussen Djakarta en Ba tu Tulis niet stilstaan. Mensen, die hem willen spreken, moeten vergunning heb ben van de militaire politie. Van deze laatste bepaling zijn zijn vrouwen en kinderen uitgesloten. DEN HAAG Koningin Juliana zal op 6 september in Utrecht een stand beeld van haar moeder koningin Wilhel mina onthullen. Het beeld is gemaakt door Mari Andriessen. Het krijgt een plaats aan de hoofdwandelweg in het Wilhelminapark. T\JAKARTA „De veiligheid en vrede in Zuidoost-Azië kunnen niet worden gewaarborgd als West-Irian zich van Indonesië zou afscheiden". Die waarschuwing werd gisteren uitgesproken door Subagio Reksodipura, een vooraanstaand lid van de commissie voor buitenlandse zaken uit het Indonesische parlement. „De wereld moet begrijpen", aldus het parlementslid, „dat West-Irian een deel van Indonesië moet blijven." Hij deed een beroep op alle betrokken lan den en vooral op Nederland om „er aan mee te helpen het probleem West- Irian zo op te lossen dat het gebied deel blijft uitmaken van de Indonesi sche republiek". Een afvaardiging van studenten af komstig uit West-Irian, heeft de Indone sische politiecommandant Hugeng een verklaring overhandigd, waarin 't hou den van een volksraadpleging in West- Irian wordt verworpen. Zij vinden dat dit in strijd zou zijn met de Indonesi- ADVERTENTIE sche onafhankelijkheidsverklaring van 1945. Sudjarwo Tjondronnegoro, oud-am bassadeur in Den Haag, vertrekt zon dag naar West-Irian om daar te be studeren hoe het volk van West-Irian volgend jaar het best zijn vrije keus aangaande zijn staatkundige toekomst tot uitdrukking kan brengen. Sudjarwo heeft kort geleden in New York met functionarissen van de Uno over de volksraadpleging gesproken. Inmiddels, zo meldde het Indonesi sche persbureau Antara gisteren „hou den Indonesische mariniers oefeningen in het westen van West-Irian". Vandaag zal de militaire commandant van West- Irian, brigade-generaal Bintoro, zijn commando overdragen aan brigade-ge neraal Sarwo Edhie, voormalig com mandant van het Indonesische parachu tistenkorps. AMSTERDAM De 73-jarige me vrouw M. C. Staubach uit Amsterdam is gisterochtend in haar woonplaats verongelukt toen de auto waarin zij zat, geen voorrang verleende en tegen een bus botste. Haar dB-jarige man werd ernstig gewond. Twee andere in zittenden werden licht gewond. Van de buspassagiers liep niemand letsel op. ADVERTENTIE In Bonn eindigde gisteren de ministersconferentie van de Westeuropese Unie (WEU), waarbij de zes EEG-landen en Engeland zyn aangesloten. De voor naamste thema's van gesprek: Engelands aankloppen by de EEG, de nog steeds delicate verhouding tot Oost-Europa en de acute nood in het door burger oorlog verscheurde Nigeria. Op elk van deze drie terreinen kan maar heel langzaam vooruitgang worden geboekt. Onze correspondent in Bonn sprak met de leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris voor Europese aangelegenheden H. J. Koster. „"l/let de Engelse economie gaat het de goede kant op", zegt staatssecretaris De Koster. „Minister Stewart gaf een hoopgevende analyse van de Britse betalingsbalans, die meer in evenwicht komt door stijging van de export. Reeds in het komende najaar verwacht men een wending ten goede, en volgend jaar een positief saldo". De sanering van de Engelse economie is de voorwaarde die Frankrijk stelt voor Britse toetreding tot de EEG. „Als het zover is, moeten we zien of Frankrijk zich aan dit standpunt houdt, of dat het met nieuwe bezwaren op tafel komt". Deze opvallende bikini met een grote hoed van hetzelfde materiaal was dezer dagen te zien in Florence. Het aparte modelletje werd door een medewerkster van het huis Domenico Albion getoond. De kleuren van dit „schelpenstofje" zijn zwart en wit wmiMiwl MOERDIJK Bij een ontploffing van een gasfles in een woning aan het Wilhelminaplein in het Brabantse Moer dijk, zijn dinsdagavoiid drie personen ernstig gewond geraakt. Een lekkage in de drukregelaar ver oorzaakte de ontploffing, die gevolgd werd door een steekvlam. De bewoon ster van het pand, de 19-jarige mevr. De Smit, haar schoonzusje, de 22-jari- gge mevr. De Bruin uit Rotterdam, en de 42-jarige B. de Wit uit Moerdijk kre gen zeer ernstige brandwonden. De schoonvader van mevr. De Smit heeft de slachtoffers met zijn stationcar naar het Diaconessenhuis in Breda gebracht. Er ontstond in de woning geen brand. ROTTERDAM De 38-jarige bak ker Henk V. heeft gisteren bekend zon dagmorgen zijn vriend, de 55-jarige Rotterdamse havenarbeider D. Labrie, met een hakmes de schedel te hebben ingeslagen. Het slachtoffer ligt nog steeds in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. Omdat V., naar later bleek ten on rechte, dacht dat Labrie zijn spaarcen ten had weggenomen uit een kachel, die als bewaarplaats diende, had hij in dronkenschap het hakmes gegrepen en daarmee zijn vriend de schedel ingesla gen. ADVERTENTIE WARSCHAU (Reuter) Zenon Kliszko, de belangrijkste ideoloog van de Poolse communistische partij, heeft gepleit voor stopzetting van de hetze tegen „zionisten", die aansprakeiyk worden gesteld voor de recente stu dentenonlusten in Polen. Hij deed dat tijdens een voltallige bijeenkomst van het Centrale comité van de Poolse communistische partij, dat in de Poolse hoofdstad, Warschau, bijeen is. Kliszko veroordeelde een verschillen de behandeling van partijleden en bur gers op grond van hun herkomst en hij was het er niet mee eens dat Joodse Polen strenger zouden worden gestraft dan anderen. „Sommige partij-organen hebben een kunstmatige strijd tegen het zionisme in het leven geroepen", LA PAZ De vice-president van Bolivia, Siles, heeft verklaard dat het Boliviaanse leger heeft vastgesteld, dat het dagboek van Ernesto Guevara, dat in Cuba gepubliceerd is, echt is. Siles zei een onderzoek in militaire kringen te hebben bevolen om vast te stellen hoe het dagboek buiten het land kon komen. De schuldigen zullen worden gestraft. zei hij. Hij waarschuwde dat deze hou ding de aandacht afleidde van het be langrijkste gevaar, het revisionisme. Het Centrale comité, dat 83 leden telt, houdt zich in zijn bijeenkomst be zig met de achtergronden van de stu dentenrelletjes. Twee vooraanstaande Poolse geleerden, die medeverantwoor delijk werden gesteld voor de onlusten, hebben inmiddels openlijk hun „fouten" moeten toegeven. Het waren professor Adam Schaff, een filosoof die eens werd beschouwd als de belangrijkste marxistische theo reticus van de partij, en Wilhelm Bil- lig, voormalig hoofd van het instituut voor kernonderzoek. De Nederlandse staatssecretaris heeft op de conferentie nog eens het voorstel van Benelux onderstreept om via de WEU nauw contact te onder houden, opdat de Zes en Groot-Brittan- nië niet nog verder uit elkaar raken. „Ook minister Brandt heeft gepleit voor voortzetting van het gesprek. West-Duitsland wenst uiteindelijk een volwaardig lidmaatschap van de EEG voor Engeland. Brandt geeft echter de hoop niet op dat men intussen kan ko men tot een voorlopige regeling tussen Engeland en de Gemeenschap, een „arrangement" waartoe president De Gaulle zich wèl bereid heeft ver klaard". Engeland heeft zich tot nog toe nog gekant tegen een „arrangement", maar minister Stewart heeft in Bonn de deur daarvoor toch niet helemaal gesloten. Hij heeft toegezegd voorstellen in die richting, mits ze van alle Zes te zamen komen, toch zorgvuldig te zullen bekijken. En de Franse houding? „Hervé Alphand, de Franse afge vaardigde, heeft gezegd: De mening van'Frankrijk is bekend en ze is on veranderd gebleven Staatssecretaris De Koster voegt daaraan toe: „Aangezien Frankrijk destijds heeft verklaard, niet princi pieel tegen een lidmaatschap van En geland te zijn, nemen de Britten aan dat hun toetreding dus een kwestie van tijd is". Voorlopig is het wachten dus op een beter economisch getij voor Engeland. Ondanks de herhaalde koude douches uit Parijs is het Verenigd Koninkrijk nog steeds vastbesloten toe te treden tot de Gemeenschap. Nog wat minder rooskleurig is de toestand van het diplomatieke oost front. Staatssecretaris De Koster vatte samen: „Wij zijn tot de conclusie ge komen dat de Russische houding ten op zichte van West-Europa harder is ge worden, mede door de neiging van Roe menië en Tsjechoslowakije om de ban den met Moskou wat losser te maken. Meer dan ooit is grote behoedzaam heid nodig in onze contacten met de landen achter het gordijn dat er nog steeds is. Voorlopig zullen wij de poli tieke geschilpunten moeten omzeilen en ons voorlopig concentreen op de economische, culturele en wetenschap pelijke betrekkingen". De delegaties zijn het erover eens dat de kansen op ontspanning in Europa op het ogenblik gering zijn, en dat de datum voor een eventuele veiligheids conferentie voorlopig niet is te ver wachten. Hoe staat de Westeuropese Unie te genover de recente spanningen rondom West-Berlijn? „Ik heb ter conferentie gezegd dat Nederland West-Berlijn beschouwt als een integrerend onderdeel van het Wes ten. De Westduitse staatssecretaris Jahn heeft betoogd dat de Bondsrepu bliek West-Berlijn met alle mogelijke middelen zal blijven helpen, en dat vond instemming bij alle delegaties. Ook de hulpverlening aan de afge scheiden Nigeriaanse provincie Biafra, die door hongersnood wordt geteisterd, is onder de loep genomen. „Ik heb voorgesteld om een deel van de voed selhulp in het kader van de Kennedy- ronde te geven. Ter conferentie hebben wij vooral technische problemen van het voedsel- en geneesmiddelentransport bekeken. Met bevoorrading door de lucht alleen komen we er niet". „Het is nu eerst zaak dat het Inter nationale Rode Kruis zijn hulpacties kan ontplooien, die, om maar iets te noemen uit zendingen melkpoeder be staan. De Nederlandse regering heeft daarvoor al driehonderdduizend gulden ter beschikking gesteld. Het succes is echter afhankelijk van de Nigeriaanse houding en de onderhandelingen tussen Nigeria en Biafra. De wapenleveranties? Daar is niet over gesproken. Ons land heeft al eni ge tijd geleden alle wapenleveringen opgeschort". ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7