Aubisque en Tourmalet fungeerden als meedogenloze scherprechters Ajax in eerste ronde om Europa Cup tegen FC Nürnberg Leeggereden Jan Janssen verloor wederom terrein Wilma v.d. Berg in Keulen weer snel op 100 m11,2 sec. Jan Janssen: „De Tour is nog lang niet beslist" Uitslagen draverijen m Veel spierklachten op 2e Vierdaagsedag Jansen bleef tweede in Rijnland-Palts Jan Jansen won in Hannover DCG Nederlands amateurkampioen Nog slechts vier Nederlanders in de Tour UITSLAGEN Klassementen Weer nederlaag voor basketball-dames Krachten gesloopt Levensgrote gaten Kortsjnoi en Tal braken partij af Stuk voor stuk Tom Okker weer een ronde verder Landskampioenen Bekerkampioen Newcombe sterker dan Rosewall DONDERDAG II JULI 1968 Wim Uitslag 12e etappe: 1. Pintens (Big A) 7.33.34; 2. Schivaon (It) z.t.; 3. Ganda- ris (Sp) z.t.; 4. Lopez-Carril (Sp) z.t.; 5. Wolfshohl (Did) z.t.; 6 Poulidor (Fr A) rt.; 7. San Miguel (Sp.) z.t.; 8. Bracke (Big) z.t.; 9. Kunde (Did) 7.33.38; 10. Gonzales (Sp) 7.33.42; 11. Bitossi (It) 7.36.03; 12. Godefroot (Big B); 13. Van Springel (Big A); 14. Passuello (It.) 15. Grosskost (Fr. B) 16. Vandenberghe (Big B) 17. Bellone (Ff B); 18. Bayssiere (Fr C); 19. Pingeon (Fr A); 20. Colombo (It); 21. Aimar (Fr B); 22. Gomez del Moral (Sp); 23. Dumont (Fr C); 24. Chiappa- no (It); 25. Oubrechts (Big B); 26. Jans sen (Ned) allen in dezelfde tijd als Bi tossi: 7.36.03; 33. Den Hartog 7.53.01; 54. Beugels 7.55.25; 67. Dolman 8.12.06. DagploegenklassementSpanje Gan darias, Lopez-Carril, San Miguel) 22.40.42; 2. Italië 22.45.40; 3. België B z.t.; 4. België A z.t.; 5. Frankrijk B 22.48.09; 9. Nederland 23.22.21. Alg klassement: 1. Vandenberghe (Big B) 6.33.52; 2. Schiavon (It) op 1.34; 3. Passuello (It) op 3.26; 4. Pinn- tens (Big A) op 3.43; 5. Poulidor (Fr A) op 4.13; 6. San Miguel (Sp) op 4.22; 7. Bracke (Big B) op 4.36; 8. Wolfshohl (Did) op 4.47; 9. Gonzales (Sp) op 4.56; 10. Lopez-Carril (Sp) op 5.09 ;11. Gode froot (Big B) op 5.13; 12. Van Springel (Big A) op 5.42; 13. Gandarias (Sp) op 5.49; 14. Grosskost (Fr B) op 5.57; 15. Bitossi (It) op 6.13; 16. Janssen (Ned) op 6.14; 17. Bellone (Fr B) op 6.31; 18. Gomez del Moral (Sp) op 6.41; 19. Chiappano (It) op 6.45; 20. Oubrechts (Big B) op 6.53; 21. Poppe (Big A) op 7.03; 22. Aimar (Fr B) op 7.11; 23. Kun de (Did) op 7.13; 24. Vicentini (It) op 7.15; 25. Pingeon (Fr A) op 7.19; 27. Jiminez (Sp) op 7.56; 33. Den Hartog (Ned) op 19.27; 59. Beugels (Ned) op 30.39; 70. Dolman (Ned) op 51.35. Alg. ploegenklassement: 1. Span je 199.19.57; 2. België B 199.20.46; 3. Bel gië A 199.21.40; 4. Italië 199.22.36; 5. Frankrijk B 199.28.52; 9 Nederland 200.06.03. Puntenklassement: 1. Godefroot 149 p.; 2. Bitossi 139; 3. Van Rijckeghem 126; 4. Vandenberghe 116; 5. Janssen 100; 6/7. Grosskost en Desvages 55. Combinatie: 1. Vanderberghe 21,5; 2. Bitossi 22,5; 3. Gonzales 26,5. Bergklassement: 1. Gandarias (Sp.) 20 p.; 2. Poulidor (Fr) 19; 3. ex aequo Gonzales (Sp) en Ducasse (Fr), beideh 17; 7. San Miguel (Sp) 14; 8. Schiavon (It) 13; 9. Pingeon (Fr) 12; 10. Lopez-Carril (Sp) 8. APELDOORN De tweede dag van de Apeldoornse Vierdaagse zal de ge schiedenis ingaan als een ware ramp dag. De druilerige regen, die de gehele morgen viel, afgewisseld met enkele stortbuien, drukte de stemming bij de kletsnatte wandelaars, tot het nulpunt. Er waren veel spierklachten en EHBO en Rode Kruis hadden deze dag han den vol werk. De laatste rustplaats, bij café „Bosgoed" in de Wilpse Achter hoek, herbergde nog lang de wande laars, die op hun beurt wachtten bij de hulppost. Het aantal uitvallers is tot een ongekende hoogte gestegen. Bij sluiting van de controle bleken na twee dagen 20 wandelaars de strijd te hebben ge staakt. Bij het vertrek op deze derde dag lieten opnieuw vier deelnemers ver stek gaan. Het weer was beter. Het was droog en tussen de wolken scheen zo af en toe de zon. Wel was er veel wind, maar daar zullen de wandelaars op de bosrijke route over Hoog Buurlo, Radio-Kootwijk, Kootwijk, Assel en Hoog-Soeren weinig last van hebben. KUSEL De Westduitse amateur Ortwin Czamowski heeft woensdag de wielerronde van Rijnland-Faltz gewon nen. De Berlijner, die tot de Westduit se selectie voor Mexico behoort, ver dedigde in de laatste etappe, een rit over 131 kilometer van Kaiserslautem naar Kusel, zijn voorsprong van 40 se conden in het algemeen klassement op de Nederlander Harry Jansen met suc ces. In de laatste etappe, die bij drukkend weer met temperaturen van meer dan 35 graden werd gereden, ontsnapten twee Duitsers, Leitner en Köcher, die op de eindstreep ongeveer één minuut voorsprong op het peloton hadden. Har ry Jansen werd negende. Het eindklassement luidt: I. Czamowski (W. Did.) 31.45.04; 2. Harry Jansen (Ned.) op 40 sec. 3. Mayer (W. Did.) op 1.10; 4. Bjerg (Den.) op 1.16; 5. Hummenberger (Oost) op 3.57. De plaatsen van de overige Neder landers in het eindklassement waren: II. Gerrits 32.01.40. 22. Rentmeester 32.24.36. HANNOVER Onze Olympische sprinters Jan Jansen en Leijn Loeve- sijn komen steeds beter in vorm. Na hun successen in Roemenië bracht het tweetal het ook woensdagavond in de Grote Prijs van Hannover tot de fina le. Opnieuw zegevierde Jan Jansen, nu met een kwartwiel winst. Jansen had in de halve finales de sterke Duitser Kobusch uitgeschakeld, Loevesijn verwees de Denen Pedersen en Fredborg naar een ondergeschikte rol. Na het sprinttoernooi, waaraan door Denen, Duitsers en Nederlanders werd deelgenomen, werden de wed strijden in Hannover wegens de regen afgelast. PALERMO Het Nederlandse team heeft in het toernooi om het Europese basketballkampioenschap voor dames, dat op Sicilië wordt gehouden, met 42-49 verloren van Hongarije. Bij de rust was de stand 19-22. Het was een wedstrijd met wisselen de kansen, waarin Nederland in 't eer ste kwartier sterker was. De Hongaren dankten hun Overwinning aan een pro- duktieve slotfase. GENEVE Ajax zal in de eerste ronde van het toernooi der landskam pioenen FC Nürnberg ontmoeten, de Westduitse titelhouder, die getraind wordt door Max Merkel, de gewezen coach van het Nederlands elftal. De Amsterdammers spelen hun eer ste ontmoeting in Neurenberg, 't Haag se ADO zal in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars uitkomen tegen Grazer Ak uit Oostenrijk. De eerste ontmoeting wordt in Graz gespeeld. Jaap van Praag toonde zich zeer te vreden over de tegenstander, die Ajax in hotel „Continental" te Genève getrokken had, toen hij daarvan telefo nisch in Amsterdam in kennis werd ge steld. De landskampioenen hadden geen ST.-GAUDENS De „dag der verschrikkingen" is achter de rug. Het rennersveld, dat 's morgens al werd gespleten op de Aubisque en op de Tourmalet definitief verbrokkel de, heeft zich niet kunnen herstellen in de lange afdaling. Een infernale warmte maakte de 226 kilometer tussen Pau en St.-Gaudens tot een hels traject. In de rit van outsider George Pintens, de 21-jarige Belg, zijn reputaties geknakt en renners gebroken. De twaalfde etappe telde op zijn verlieslijst niet minder dan 15 namen. Bij deze vijftien waren drie Nederlandse: Schepers, Otten- bros en Nijdam. Bovendien kwamen nog vijf renners na het sluiten van de tijdcontrole binnen. De vijf. Dolman, Maes, De Vlaeminck, Glemser en Claey, die bijna veertig minuten achterstand hadden op Pintens, mochten slechts hopen op de genade van de wedstrijdcommissarissen, die zich dinsdag in de late avonduren ook al bijzonder vrien delijk ten opzichte van Wim Schepers hadden getoond. Met de gepardonneerde Schepers verdwenen Zilioli niet gestart wegens 40 graden koorts en de drie Luxem burgers Schutz, Schleck en Smaniotto, omdat zij het niet meer aankonden. De Spanjaard Perez-Frances en de Fransman Jourden moesten na valpartijen opgeven. Wil- fried David, in dit voorjaar winnaar in het bergklasse ment van ParijsNice, werd geveld door de combinatie van warmte en bergen. Desire Letort, vorig jaar nog vier de in de Tour en toen uitgeroepen tot de meest strijd lustige van de hele ronde, liet zich om dezelfde reden als David van de deelnemerslijst schrappen. De klap is hard aangekomen. Na deze zjvare dag staan bij de eerste tien in het klassement acht renners uit de kopgroep van tien, die na ruim zeven en een half uur zwoegen en zweten de eindsprint in St.-Gaudens uitvoch ten. Maar George Vandenberghe, de ongelooflijk sterke en onbegrijpelijk gedurfd dalende Belg, behield zijn eerste plaats in de rangschikking. Tot de verliezers van deze dag behoort Jan Janssen, die met Pingeon, VandenBerghe, Bi tossi, Aimar en Jimenez tweeënhalve minuut verspeelde op Pintens, die vorig jaar in de Ronde van de Toekomst een redelijke verrichting leverde door als tiende en enige Belg in Parijs aan te komen. Deze tour, waar de dopingcontrole streng is, waar „zuiver" moet worden gereden en waar de middelen niet kun nen meehelpen om een slechte dag te verbloemen, heeft in zijn twaalfde etap pe de bokken van de schapen geschei den. Tot de schapen, veertig renners met een verlies van meer dan 17 minu ten op de kopgroep, behoorden, behal ve Janssen, alle Nederlanders. Wat elf dagen aanloop niet hadden kunnen veroorzaken, heeft één berg etappe gedaan. De angst, die in de eerste anderhalve week de koers zo vaak heeft verlamd, wordt na deze dag begrijpelijker. De sterken hadden niet alleen angst voor elkaar, zij hadden ook een enorme vrees voor de dag waarop iets bijzonders zou kunnen ge beuren. op die dag, die woensdag is ge komen, mochten de krachten niet zijn aangetast door avonturen, in vlakke rit ten, die misschien minuten winst zou den opleveren. Woensdag immers, op de „dag der verschrikkingen" is er in kwartieren en meer gerekend. Nog is de Tour niet beslist. Want ook vandaag en alle volgende dagen moet er op eigen kracht worden gereden en er is geen enkele aanleiding om te vermoeden, dat de sterken van woens dag in hun midden niet de zwakken, de moedelozen, de onmachtigen van don derdag of de volgende dagen tellen. Het omgekeerde is vanzelfsprekend even zeer waar. Eén man kan zich in zijn handen wrijven, Dalmatio Langarica, ploeglei der van de Spanjaarden en ook- de baas van de KAS-ploeg, die voor Span je in deze ronde met negen man is ver tegenwoordigd. Eén „vreemdeling" telt de fabrieksploeg in zijn midden, de oude Julio Jimenez, die in Frankrijk rijdt en zich daarmee in feite buiten het Spaanse wielerleger heeft geplaatst. Jimenez, de koning der bergen, kon men toch niet passeren door de Ronde, dat was zelfs in Spanje een onmoge lijkheid. Langarica echter is nu ver lost van de doem de schrale Jimenez ook als kopman te moeten dulden. Drie rijders heeft de eerste ploegleider bij de eerste tien in de ranschikking en Jimenez volgt pas als 27e met een achterstand van 8 minuten. De Spaan se ploeg, woensdag met 4 man vertegen woordigd in de groep der winnaars, kan als een eenheid verder gaan en de re putatie van Jimenez vergeten. Donderdag, op weg naar eigen land, zal Langarica zonder twijfel opnieuw mannen in de frontlijn sturen, zoals hij dinsdag al Lopez Carril tevergeefs ove rigens liet aanvallen. De kracht van het veld is nog verder ondermijnd en het zou geen verrassing zijn als dan de zwakte van nog talrijke anderen blijkt. De twaalfde rit heeft de krachten ge sloopt. De finishlijn in St.-Gaudens werd overschreden door een groot aantal ren ners, dat de Tour graag voor gezien zou willen houden. Een van de mensen, die werkelijk uitgeput aan de streep kwam, was Jan Janssen, die in de ber gen de steun van zijn ploegmakkers heeft moeten missen. Natuurlijk, ieder een was op zichzelf aangewezen in de beklimmingen van de Aubisque en de Tourmalet, maar na de steile afdalin gen en op de min of meer vlakke stuk ken, die zelfs in deze etappe voorkwa men, kan de hulp van een ploeggenoot, een renner over zijn moeilijkste punt heen helpen. In de tweede groep, waar Janssen als eerste en enige Nederlan der reed, kon hdj zich niet laten af zakken naar de ploegleiderswagen om drank te halen. Hij moest attent blij- 1 ven, want zijn tijdelijke terugval len uit de groep, zou immers gemakke lijk een tempoverhoging kunnen veroor zaken. Op een dag waar een Nederlan der eigenlijk al boven zijn kracht moet rijden is het neutraliseren door een en keling van een aanval zo mogelijk nog verschrikkelijker dan dorst. Janssen reed dus door, zo goed en zo kwaad als het ging, en bleef snakken naar water. De eerste hellingen van de Aubisque, die na 40 kilometer de groep schokkend deden ontwaken uit het wandeltempo, sloegen al meteen levensgrote gaten in het veld. Henk Nijdam was een van de eersten, die het contact verloor. Sche pers, Ottenbros en Dolman volgden hem spoedig. Het waren niet allen Ne derlanders, die de klap voelden. Aan de staart van het uitgerekte lint, dat zich vooral in zijn achterste gedeelte lijdend omhoog worstelde, zaten Belgen, Engel sen, Fransen en Duitsers. Het péloton werd een steeds kleiner elitegroepje, waaruit tenslotte Julio Jimenez zich en kele kilometers voor de top losmaakte. De kleine Spanjaard was als eerste bo ven en had toen minder dan een mi nuut gewonnen op de groep waarin Janssen redelijk meedraaide en die Den Hartog pas op de laatste 2.000 me ter voor het hoogste punt was verlo ren. George Vandenberghe, die zijn ge le trui zo graag nog langer wilde vast houden, gaf wat hij te geven had en kwam ruim vier minuten na Jimenez over de top. Dat verschil maakte Van denberghe weer goed in de afdaling, waar de sterkeren zich hergroepeerden tot een eenheid, die de zwakkeren de absolute genadeklap kon toebrengen. Maar dat was de bedoeling niet. Dan immers moesten risico's worden geno men en wie wist, hoe hoog de prijs daarvoor de volgende helling, de nog ho gere, de nog stijlere, de nog warmere Tourmalet, zou zijn. De kópgroep reageerde nauwelijks toen Jean Pierre Ducasse alleen in de aanval ging, vlak voor de Tourmalet moest worden beklommen. Gandarias, de Spanjaarden hadden nog geen hoge tol betaald, joeg als enige achter Du casse aan. Voor de top haalde hij hem niet meer, hij lag toen anderhalve mi nuut achter. Maar de sterksten uit de rest van het veld hadden daar al meer dan vijf minuten verloren. In de afda lingen groeide een kopgroep. Wolfshohl en Pintens achterhaalden de nog steeds op Ducasse jagende Gandarias. Pouli dor, Gonzales en Schiavon vonden aan sluiting bij het drietal en ook Kunde en Lopez-Carril slaagden er met Bracke en San-Miguel in bij de eersten te ko men. Ducasse, eenmaal achterhaald door Pintens, Wolfshohl en Gandarias, ver dween uit de groep door een lekke band en viel steeds verder terug. Het peloton van twintig man, dat een uur lang een uiterst kleine achterstand had, verspeelde in het laatste uur nog vrij veel op de eersten. In het peloton waren slechts enkele renners, die werkelijk MOSKOU De tiende partij van de tweekamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi schaken tussen de Russen Korstjnoi en Tal is woensdag avond afgebroken. De stand is 4-3 in het voordeel van Kortsjnoi. D epartij wordt vandaag voortgezet. voor hun kansen vochten: Godefroot, Vandenberghe, Pingeon en Grosskost. De anderen hadden geen macht meer, zoals Jan Janssen, of wilden hun ploeg genoten in de eerste groep niet in de wielen rijden. Die onmacht heerste ook verder naar achteren in de karavaan en daardoor verloren Arie den Hartog en Beugels 18 min. en Dolman 38 min. Eef Dolman, die na het sluiten van de tijdcontrole arriveerde en in eerste in stantie uit de strijd werd genomen, zal vandaag toch mogen starten. De Ne derlandse ploeg bestaat nu nog uit vier man: Den Hartog, Janssen, Beugels en Dolman. KEULEN Wilma van de Berg heeft In Keulen opnieuw bewezen momenteel tot de sterkste 100 meter-loopsters van Europa te behoren. De 21-jarige Brabantse die drie weken geleden in Oost-Berlyn gerenommeerde Oosteuropese atletes dui delijk terugwees en met 11.5 seconden het nationale record evenaarde, her haalde die prestatie tijdens de internationale wedstrijden van ASV Köln. In de stromende regen, maar bij volkomen windstilte, stevende de Nederlandse kam pioene onbedreigd op de overwinning af. Ingrid Becker, met 11.5 seconden de snelste Duitse van dit seizoen, die Wilma in de series had bedwongen, had in de finale geen schijn van kans. Voor Wilma van de Berg was het de vierde keer, dat zij het Nederlandse record, dat ook op naam van Fanny Blankers-Koen en Puck van Duyne-Brouwer staat, egaliseerde. Behalve Wilma van de Berg schitter de van de kleine Nederlandse afvaardi ging ook Maria Gomers. De Limburgse wereldrecordhoudster op de 1500 me ter, dit jaar een van de snelste 800 me ter-loopsters ter wereld, liep een een zame tempoloop, waarin alleen Tilly van der Made tot ruim 500 meter in staat was bij te blijven. Maria kwam ondanks de slechte weersomstandighe den en de zware baan tot een uitste kende tijd van 2 minuten 4,3 seconden. Voor Tilly van der Made was het aan- vangstempo (400 meter in 60 seconden) te hoog geweest. Zij viel op de laatste 200 meter terug, waardoor zij twee Duitse loopster voor moest laten gaan. Met 2.08.8 bleef Tilly 4,4 seconden bo ven haar beste seizoenprestatie. De 4 x 100 meter-ploeg dames, die twee dagen in Keulen had getraind, verspeelde de kans op een nieuw Ne derlands record door een slechte twee de wissel tussen Mieke Sterk en Truus Hennipman. Desondanks kwam het kwartet, dat verder bestond uit Wilma van de Berg en Corrie Bakker, tot 45,1 seconden, slechts 0,2 seconde langza mer dan het nationale record, dat het ruim een week geleden in Osnabrück op 44,9 bracht. Fred van Herpen trof het op de 400 „Ik heb verloren, maar de Tour is nog niet beslist." Jan Janssen vertelde het, minuten nadat hij leeg gereden over de eindstreep in St.-Gaudens was gekomen. Hfj was uitgepunt. „Deze dag is verschrikkelijk geweest. In de eer ste klim kon ik redeljjk mee omhoog ko men, maar daarna heb ik mij steeds meer moeten forceren om bij te kunnen blijven. Ik heb werkelijk geleden in de laatste honderd kilometer. Ik had dorst, honger, ik voelde mij ellendig en dat voel Ht mij nu eigenlijk nog. Wat die Spanjaarden en Ferdie Bracke hebben gedaan is ongelooflijk. Er zullen ver moedelijk nog meer van deze dagen ko men en dan moet blijken wie zichzelf op deze dag onherstelbaar heeft ge sloopt. Het zal mij niet verbazen als er nog meer dagen komen waarop tien of vijftien man uit de wedstrijd gaan. De ze Tour kan nog voor andere, grote verrassingen zorgen." De grootste verrassing in St. Gaudens echter was de toestand waarin Arie den Hartog en Eddie Beugels ruim achttien minuten na de winnaar aankwamen. Geen van beiden was uitgeput. Arie den Hartog vertelde, lachend bijna: „Ik heb door de warmte verloren. Er waren momenten waarop ik gewoon geen lucht meer kreeg. Echt moe ben ik niet. Mijn benen wilden wil. Op de Aubisque toen het nog niet zo hels heet was kon ik behoorlijk mee. Later werd het allemaal veel zwaarder. De tempera tuur werd steeds erger, ik heb gedacht, het is gebeurd. Maar ik kan ook niet af stappen als ik eigenlijk niet moe ben. Ik ben vrij rustig vérder gegaan, het had tenslotte geen nut om je te gaan uitsloven als er feitelijk niets meer kan worden gewonnen. Morgen, als het maar niet zo warm is, vlieg ik er mis- sschien weer over heen." De weersver wachting is voor Den Hartog wat gun stiger. Er wordt een iets minder bran dende hitte verwacht en het weerbericht belooft zelfs een paar afkoelende on weersbuien. Eddie Beugels, die op de Tourmalet beter klom dan op de Aubisque, kwam ook niet uitgeput aan de streep. „Ik zat in een groepje, dat alleen maar het plan had om voor de tijdcontrole binnen te zijn. Herhaaldelijk heb ik op kop gere den en dan lieten de anderen, zoals Sta- blinski en Riotte, mij gaan. Omdat ik er geen zin in had er een achtervolging van te maken, desnoods met een aan tal mensen aan mijn wiel, heb ik mij maar bij het tempo van dat ploegje neergelegd." De wedstrijdcommissarissen zijn voor de tweede achtereenvolgende dag ge nadig geweest. Na Schepers, op woens dag, kan Eef Dolman er vandaag van profiteren. Hij mag, hoewel hij na de sluiting van de tijdcontrole binnenkwam, weer starten. Vóór Dolman wist dat hij in de wedstrijd mocht blijven was hij eerlijk genoeg om te vertellen dat hij het niet erg zou vinden als de ronde hier, in St. Gaudens, voor hem zou ein digen. „Ik ben werkelijk niet blij als ik donderdag weer op mijn fiets moet stappen. Maar als ik mag dan ga ik natuurlijk. Met die gedachte heb ik het ook volgehouden. Eerlijk, op de laatste col ben ik geduwd en als dat niet was gebeurd, was ik misschien ge stopt. Maar het hielp mij er net weer overheen. Ik had al zitten denken, ik laat mij liever naar huis sturen omdat ik te laat ben dan dat ik vrijwillig naar huis ga. Die duwtjes hebben mij de kracht gegeven om door te zetten." Liever naar huis gingen Henk Nij dam, Wim Schepers en Harm Otten bros. In de beklimming van de Aubis que, waar Nijdam als eerste was ge lost, herstelde hij zich redelijk, passeer de Schepers en kwam later bij Otten bros. Samen met Ottenbros en de Engelsman Clarey, die wel tot het ein de doorzette, ploeterde hij een tijdje voort, tot hij na 94 kilometer uit het za del stapte. Nijdam zei toen: „Dit is mijn laatste Tour de France geweest." In de berm van de weg zei hij verder: „Ik zie het niet meer, die warmte, nog zo'n ver schrikkelijke berg over. Ik geloof niet dat ik het haal. Ik kan niet meer." Nij dam zag even later Schepers samen met David, Andreoli en Letort vlak voor de bezemwagen aankomen. Nijdam stapte weer op zijn fiets, reed nog 200 meter en besloot toen, dat het verder geen zin meer had. Schepers zette nog een tijdje door. Maar stuk voor stuk vielen zijn mak- kers-in-de-nood af. Letort stapte als eer ste in de bezemwagen, David volgde hem en Andreoli liet Schepers tenslotte alleen. Schepers wilde nog niet opgeven. Hij kreeg zelfs weer gezelschap nadat hij Ottenbros had ingehaald. Onderweg passeerde het tweetal nog wat renners, maar toch ontdekten zij steeds weer de bezemwagen direct achter zich, want de anderen stapten af. Bij de beklimming van de Tourmalet, op vijf kilometer van de top, verdwenen Ottenbros en Sche pers uit de Tour de France. Ottenbros: „Omdat ik niet meer kon. Ik heb twee lekke banden gehad en deze zelf gere pareerd. Het was teveel voor mij. Ik ontdekte dat de Tour de France heel wat zwaarder is dan de Ronde van Ita lië. Ik denk dat het door de warmte komt, anders zou ik het niet weten." Wim Schepers had er spijt van dat hij dinsdag genade had gekregen van de wedstrijdcommissarissen. „Hadden ze mij dinsdag maar uit de ronde gedaan en mij voor deze verschrikking ge spaard. Ik heb mijn best gedaan, maar ik had nog hoofdpijn na die val van gisteren. Het kostte mij allemaal zoveel moeite en dan steeds die bezem wagen achter je aan, dat is rampzalig. De gedachte dat er misschien nog meer van deze dagen in de Tour zouden ko men was voor mij de laatste in de Ronde van Frankrijk. Ik besloot ermee op te houden." meter met de buitenbaan bepaald niet. De nationale recordhouder, die als te genstanders onder anderen Lee Evans met 45.0 seconden een der snelste atleten ter wereld op dit nummer had, deed het overigens voortreffelijk. In een furieuze eindsprint werkte hij zich achter uit het veld naar de vierde plaats. Zijn 47,3 seconden betekenden een evenaring van zijn beste seizoen- tijd. Absoluut hoogtepunt van de avond was de race op de 1500 meter, waar voor de organisatoren de sterkste lo pers van Europa bijeen hadden ge bracht met het doel het Europese re cord van de Fransman Jazy (3.36.3) scherper te stellen. Bode Tümmler, de lieveling van de 15.000 toeschouwers, die zelf na bijna 800 meter de kop van haas" Müller overnam, slaagde niet in zijn opzet. Met 3.36.5 realiseerde hij overigens de derde snelste tijd. ooit in Europa gelopen. In het kielzog van de Europese kampioen kwamen nog zes lopers onder de 3.40. De kleine André de Hertoge, die tweede werd, vestigde met 3.37.1 een nieuw Belgisch record. Op de 100 en 200 meter imponeerden de Amerikanen Ronnie Ray Smith en John Carlos. Smith, die op 20 juni het wereldrecord op de 100 meter op 9,9 seconden had gebracht, bleek opnieuw veel te sterk voor Roger Bambuck (Frankrijk). De Fransman, die in. de series de snelste tijd had gemaakt (10,2), was in de finale niet opgewassen tegen het geweld van de Amerikaan. Smith won op de doordrenkte baan in 10,3 seconden vóór Carlos (10,4). Bam buck moest de wereldrecordhouder zelf 0,2 seconde toestaan. Jammer was het, dat Paul Nash, de ex-wereldrecordhouder, niet startte in de finale. De Zuidafrikaan, die last had van een lichte angina, liep op ver zoek van de organisatoren wel de se rie, die hij overigens won, maar ver dween toen naar de kleedkamers. DUBLIN Tom Okker heeft zich ge plaatst voor de vierde ronde van de open Ierse tenniskampioenschappen in Dublin. Hij versloeg de Zuidafrikaan Graydon Garner met 6-1, 6-0. De als tweede geplaatste Lew Hoad Okker is voor dit toernooi nummer één won in een partij voor de tweede ronde met 6-2, 6-2, van de Ier Magrath. De Austra liër komt in de volgende ronde uit te gen zijn 42-jarige landgenoot Bob Ho- we. Okker heeft als tegenstander in de halve finales de in Hong Kong wo nende Australiër Ken Fletcher. HEEMSTEDE Het Amsterdamse DOG is woensdagavond in Heemstede Nederlands voetbalkampioen bij de amateurs geworden. In een beslissings wedstrijd versloegen de Amsterdam mers het Leidse UVS met 2-1. Bij de rust was de stand gelijk: 1-1. De 22.000 toeschouwers zagen DOG dat de landstitel nog nooit had vero verd, in de zevende minuut reeds de lei ding nemen door een doelpunt van de 19-jarige middenvoor Mulder. Nog geen minuut later had Hol de stand in evenwicht gebracht. (11). UVS speelde daarna iets sterker, maar de Amsterdammers bleken in Mulder een even opvallende als suc cesvolle aanvaller te hebben. Twintig minuten na de hervatting scoorde hij het beslissende doelpunt. clubofficials afgevaardigd naar de lo ting. „Dat doe je pas als je het geluk hebt in de kwartfinales te komen", be toogde de grijze Ajax-voorzitter, „dan moet er werkelijk gemarchandeerd worden. Ik ben tevreden met de club, die wij ditmaal hebben getrokken. Het had veel erger kunnen zijn". TrainerRinus Michels verwacht inte ressante wedstrijden, die echter beslist niet gemakkelijk zullen zijn. „We ken nen de ploegen van Merkel nu een maal...., die zijn niet alleen befaamd, maar ook berucht". Michels was blij, dat Ajax nu einde lijk zijn eerste wedstrijd op het terrein van de tegenstander zal spelen. „Tot nogtoe speelden wij altijd eerst thuis. Hoe ongunstig dat kan zijn hebben we vorig jaar ondervonden tegen Real bij de verlenging in Madrid. Juist dan heb je immers de steun van je publiek dub bel hard nodig." In Neurenberg werd 't bericht van de loting met gemengde gevoelens ontvan gen. Max Morlock, oud-intemational van FC Nürnberg, is van mening, dat het weliswaar geen al te gemakkelijke wedstrijden zullen worden, doch dat zijn club zeer goede kansen heeft een ronde verder te komen. „Vergeet niet", zo zei hij, „Max Merkel heeft ervaring met Nederlandse voetballers en het pu bliek uit de tijd dat hij het nationale elftal trainde." Willi Kallert, een van de prominente officials van de Duitse kampioen, is daarentegen minder gerust over de af loop. „Ajax is een zeer zware tegen stander", waren zijn woorden, „ik had liever gehad, dat de eerste wedstrijd in Amsterdam wordt gespeeld". Ook de aanvoerder van FC Nürnberg Heinz Strehl, toonde zich weinig gerust over de afloop. „Nou, dat wordt moei lijk", was zijn eerste reactie. „Al dn de eerste wedstrijd een zware tegen stander. Ik sla Ajax zeer hoog aan. De ze ploeg heeft een goede naam. Vooral de aanval moet sterk zijn." Ook Zeve- dan Cebinac, de Zuidslaviër, die vroe ger in PSV speelde, was niet erg opti mistisch. „Moeilijker konden we het in de eerste ronde nauwelijks treffen. Ik ken Ajax uit de tijd, dat ik in PSV speelde. De ploeg beschikt over een schietgrage aanval, terwijl de verdedi ging de laatste jaren stabieler is ge worden. Nee, wij zijn nog niet in de tweede ronde". ADO was, in tegenstelling tot Ajax, wel bij de loting in Genève aanwezig. Herman Choufoer, voorzitter betaald voetbal, en manager Eddy Hartmann waren getuige van de ceremonie. De loting voor de Europese beker voor landskampioenen: Ferencvaros (Hong) - Celtic Glas gow; Manchester United (Bekerhou der) - Waterford (Ierland); Levski (Buig.) - AC Milan; Karl Zeiss (O. Did). - Rode Ster (Zd. SI.); FC Nürn berg (W. Did.) - Ajax; AEK (Grieken land) - Jeunesse d'Esch (Lux); Rosen borg Ballklubb (Noorw.) - Rapid We nen; FC Zürich - Dynamo Kiev; Spar- tak (Tsj. SI.) - FF Malmö (Zweden); Floriana (Malta) - Lahden Reipas (Finl.); Steaua (Roem.) - Akademisk Boldklub (Den.); St. Etienne - CS Ruch (Polen); Manchester City - Fenerbahce (Turk.); FC Valur (IJsland) - Benfica (Portugal); Anderlecht (Belg.) - Glen- toran (Nrd. Ierl.); Real Madrid - Athle tic Limassol (Cyprus). De wedstrijden moeten op 18 septem ber en 2 oktober worden gespeeld. De loting van de Europa Cup voor bekerwinnaars had het volgende resul taat: Bordeaux - Spartak Sofia; Partizani (Alb.) - AC Torino (It.); Vasas Györ (Hong) - Sky of Lynn (Noorw.); Cru saders (Nrd. Ierland) - Kamraterna (Zweden); Gomik (Polen) - Altay Gk (Turkije); Dunfermline (Schotl.) - Apollon (Cyprus); Shamrock Rovers (Ierl.) - Freja Randers (Den.); Grazer AK (Oost) - ADO (Ned.); Sliema Wan derers (Malta) - US Rümelingen (Lux.); FC Barcelona - FC Lugano; West Bromwich Albion (Eng.) - FC Brugge; Dynamo Boekarest - FC Köln; Dynamo Moskou - Winnaar van de Griekse beker; FC Union (O. Did.) - FC Bor (Zd. Slavië); Cardiff City - FC Oporto; Slovan Bratislava (Tsj. SI.) - Reykjavik (IJsland). Deze wedstrijden moeten ook worden gespeeld op 18 september en 2 oktober. PARIJS In de kwarteindstrijden van het internationale prof-tennistoer nooi in Parijs zegevierde de Austra liër John Newcombe in vijf sets (6-4, 6-1, 5-7, 1-6, 6-4) over zijn landgenoot Ken Rosewall. Fred Stolle (Austr.) had eveneens vijf sets nodig om de Zuidslaviër Nikki Pilic de weg naar de halve finales te versperren. De setstan den waren: 2-6, 9-11, 6-1, 6-4, 7-5. In de kwartfinales dubbelspel won nen de Australiër Rod Laver en Roy Emerson met 7-5, 6-1, 7-5 van de Ame- rikaans-Chileense combinatie Mal An- derson/Luis Ayala. NOOTDORP Gisteravond zijn in Nootdorp koersen gehouden. De uitsla gen zijn: Maasbrachtprijs: 1. Full Time (A. J. C. Harmsen) 1.34.7; 2. Finst Girl; 3. Gold Mac Gerda. Winn. 4.60; pl. 1.10, 1.10, 1.10 gekopp. ?.80; cov. 2.10. Maassluisprijs: 1. Fouska P (E. Lee man) 1.27.5; 2. Fay du Commerce; 3. Funny Boy. Winn. 3; pl. 1.80, 2.20; kopp. 7.10; cov. 3.70; trio 59. Maasbreeprjjs: le afd.: 1. Fire Bird W. (J. v. Dooyeweerd) 1.24.5; 2. Dori- ta H.: 3. Carla. Winn. 1.70; pl. 1.20, 1.80, 1.50; kopp. 5.90; cov. 7.30 2e afd.: 1. Fernanda Hanover (H. J. Pools) 1.24.6.; 2. Flevo; 3. Catharina Casindra D. Winn. 3.30; pl. 1.80, 1.50; kopp. 3.60; cov. 4.20. Maasbreeprijs: 1. Goodluck S. (J. v. Dooyeweerd) 1.24.5; 2. Barrelina; 3. Donderdag Winn. 5.80; 1.90, 2.30, 6.90; kopp. 6.50; cov. 8.70; trio 212.30. Maasdrielprijs: 1. Goodluck S. (J. v. Dooyeweerd) 1.30.6; 2. Fullblood Mai- re; 3. Earl Harley Winn. 3.60; pl. 3.50, 2.40; kopp. 7.40; cov. 5.20. Ma astrichtprijs: 1. Xeres (J. Verhoe ve) 1.23.4; 2. Blackfoot v. 's-Graven- hof; 3. Lively rodney. Winn. 2.70; pl. 1.10, 1.10, 1.10; gekopp. 8.20; cov. 4.30; trio 36.40. MAASBREEPRIJS, finale: 1. Fire Bird W. (J. v. Dooyeweerd); 2. Ca tharina Casindra D; 3. Rarrelina, Winn. 1,60; pl. 1,50, 3, 4.80; kopp. 5; cov. 9.90. Totalisatoromzet f 129.327.

De Vallei | 1968 | | pagina 13