Veenendaals dagblad Russische troepen zullen in Tsjecho-Slowakije blijven Wilhelm Harster wordt vrijgelaten bont Buiten Deze maand stierven al 25 Nederlanders op buitenlandse snel wegen" Dag elijks 13 doden door longkanker „Op een suikerklontje rijdt u beter! „Arts sloeg mijn zieke zoontje'' Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei SPOCK VEROORDEELD „FLORA" Jongens met bromfiets onder trein Couve vormt een nieuwe regerino Humphrey zal Israël steunen Tweede onderhoud inzake burgemeestersbenoeming ZELFS SPRAKE VAN VERSTERKING LEGERMACHT ANWB waarschuwt dringend: Bejaarde man zou door ruzie zijn overleden n KOSYGIN IN STOCKHOLM Geleidelijk iets l stabieler PRAAG De Russische troepen, die hebben deelge nomen aan de manoeuvres in het kader van het Pact van Warschau, zullen in Tsjecho-Slowakije blijven en zelfs nog worden versterkt. Dit is gisteren vernomen in krin gen, die in nauw contact staan met de leiding van de communistische partij in Praag. (organisator van Jodendeportaties zomerpri zen 10% korting bont en suède diezerstraat 43 zwolle Bejaard geboomte Aanbod Prawda Venezuela VERSLAPPING BLIKSEMACTIE Toch come back van Pompidou Voorzitters van Haagse raadsfracties vragen commissaris mr. J. Klaasesz: BEOORDELING KLACHT VAN MOEDER: Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.) 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet", opge richt in"1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za, 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG II JULI I968 - 42e JAARGANG no. I6I BONN Wilhelm Harster, de voor malige Duitse politiegeneraal die de deportatie der Joodse Nederlanders or ganiseerde, zal volgende week de ge vangenis als vrij man verlaten. Op woensdag 17 juli zal de nu 65-ja- rige vroegere politiechef de gevange nis van Straubing (Oost-Beieren) vaar wel kunnen zeggen, naar menselijke berekening voorgoed. In januari had Harsters verdediger dr. Eugen Leer, al een verzoek tot in vrijheidstelling ingediend. De strafka mer van de rechtbank München 11, die Harster had veroordeeld, besloot na langdurig beraad op 16 mei Harster voorwaardelijk vrij te laten. Daartegen diende de officier van Justitie bezwaar in bij de strafkamer van het gerechtshof te München. Gis teren heeft het hof dit bezwaarschrift als ongegrond van de hand gewezen. Meer over Harster elders in dit blad. ADVERTENTIE Tn de meeste gevallen zijn de bomen, die als „zeer oud" of „eeuwen-tel lend" in onze schoolboekjes of de variarubriek van een tijdschrift staan, in werkelijkheid niet zo bejaard. Veel al slaat men er maar een slag naar of siert met zo'n bijzonderheid een gids- boekje van V.V.V. op. De duizend jarige den is zeker veel-en-veel jonger en de Wodanseiken hoe indrukwek kend overigens stonden ten tijde van deze opperste der Germaanse go den heus nog niet aan de Wclfhezer- beek. Enkele eeuwen zijn voor een Nederlandse boom heus al veel. Als verbleekte herinnering aan de Hortus te Harderwijk staan daar een ginkgo en een plataan uit de periode, toen Linnaeus hier studeerde, Zeeland telt oude moerbeibomen (Goes en Abdij) en in de Geld. Achterhoek wordt hei oog getroffen door veeljarige eiken. Nög een ginkgo of Japanse notebcom ttaai in de Botanische Tuin te Utrecht en stamt van 1730: ook cypressen kun nen ee.\ hoge leeftijd bereiken. Geen behaalt er echter de ouderdom der Amerikaanse reuzenbomen, de sequ oia's of mammoets, want de telling der jaarringen van een kort geleden geveld exemplaar gaf een leeftijd van 3212 jaar aan, zodat zijn jeugdjaren ongeveer moeten zijn samengevallen met Mo zes' uittocht uit EgypteAn dere exemplaren werden op 3500 a 4000 jaren geschat en toch bestaan er nóg oudere bomen. Een in Californië voorkomende pijnboom telde 4600 jaarringen en zijn leven begon dus in de tijd van de bouw der piramiden In het nieuwe werk „Bos en Bomen", waaraan ik deze records ontleen, staat, dat men eens uit één enkele mammoetboom een kerk met 300 zit plaatsen kon bouwen en teen schoot er nog hout genoeg over voor een 20 m hoge toren. 11 juni '68 A. B. WIGMAN De bevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau Pact, de Russische maarschalk Jakoebowski, zou gewei gerd hebben zijn troepen na de manoeu- gerd hebben zijn troepen na de manoeu vres uit Tsjecho-Slowakije terug te trek ken. Hij baseert zijn houding op een vroegere toezegging van het voormali ge staatshoofd, Novotny, dat in het na jaar verdere militaire oefeningen zou den plaatsvinden. Dinsdag bevonden zich nog Sovjet-eenheden tot een totale sterkte van 27.000 man in Tsjecho- Slowakije. Volgens genoemde kringen zou het Kremlin in een onlangs aan de leiders van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij gezonden brief een „aan bod" hebben gedaan, omdat naar de mening van de Russische leiders het land „op de grens van een contra-re volutionaire staat". Een indirecte bevestiging van het blijven van de Russische troepen gaf gisteren de Tsjechoslowaakse generaal- majoor Vaclav Prchlik. Voor de televi sie merkte hij op dat „een nieuwe toestand is ontstaan". Het orgaan van de Russische com munistische partij, de Prawda, schrijft vandaag, dat de vrijzinnig denkenden in Tsjecho-Slowakjje contra-revolutio- naieren zyn die eenzelfde tactiek heb ben als die welke twaalf jaar geleden tijdens de Hongaarse opstand toegepast werd. Volgens de Prawda zijn de volken van de Sovjet-Uniet en a idere communisti sche landen diep bezorgd over „de wankele toestand in Tsjecho-Slowa- Het Russische partijorgaan zegt er echter op te vertrouwen, dat de Tsje choslowaakse communisten zelf in staat zullen zijn „de reactionaire anti socialistische krachten" vastberaden af te wijzen. Venezuela en Tsjecho-Slowakije heb ben na een breuk van 16 jaar hun di plomatieke betrekkingen hersteld en zullen wederzijds in Praag en Caracas ambassades openen. Het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat dit gisteravond bekend maakte, zei dat overeengekomen is de wederzijdse handel te vergroten en voor eikaars ontwikkeling te gaan samenwerken. BREDA Bij een ongeluk op een niet-beveiligde overweg in Breda is woensdag een jeugdige bromfietser te gen een trein gereden. Hij kwam hier bij om het leven. Zijn duopassagier overleed later aan de verwondingen, die hij bij het ongeluk opliep. De slachtoffers waren de 14-jarige C. de Visser, die op slag dood was en de 15-jarige B. Bogers die later in het St.-Ignatiusziekenhuis overleed. TWIJZELERHEIDE De 15-jarige Geoke van Wieren uit Zwaagwesteinde is woensdagavond in Twijzelerheide om het leven gekomen, toen zij samen met haar 18-jarig zusje per fiets op weg was naar huis. Vermoedelijk doordat de stu ren van de fietsen in elkaar haakten, zwenkten de meisjes plotseling naar links de rijweg op waarna zij door een tegemoetkomènde personenauto werden aangereden. Geoke kwam met haar hoofd op de trottoirband terecht en zij overleed vrijwel onmiddellijk; haar 18- jarig zusje werd zwaar gewond. AMSTERDAM De 24-jarige A. Röl- lig uit Schoorl, die woensdagavond op de Velserweg te Amsterdam met zijn personenauto in een slip geraakte en op een tegenligger botste is bij dit ongeluk om het leven gekomen. De man reed met hoge snelheid. De bestuurder van de tegenligger. K. Beij uit Amsterdam, kon na behandeling in het Wilhelmina Gasthuis naar huis terugkeren, evenals zijn beide zoons. De vierde inzittende, de heer H. Blok, is ernstig gewond in het W.G. opgenomen. OUDER AMSTEL Op de kruising van de Rijksstraatweg onder Ouder Amstel en de Diemerlaan is de 70-jari- ge J. A. Pouw bij een verkeersongeluk omgekomen. De man stak per fiets de Rijksstraatweg over en werd gegrepen door een personenauto waaraan hij geen voorrang had verleend. HAAMSTEDE Woensdagmiddag is aan het strand van Haamstede de 14- jarige Florens Schep uit Amersfoort verdronken. De jongeman was op 'n ge geven moment in de diepte verdwenen. Men heeft hem eruit gehaald, maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. VENLO Op de Baarloseweg in Ble- rick is woensdagavond een autobusje met arbeiders bij het inhalen in botsing gekomen met een geparkeerde truck met oplegger. De 39-jarige bestuurder G. A. en de 38-jarige H. G., beiden uit Horst, alsmede de 27-jarige R. T. uit Blerick, werden bij deze botsing ern stig gewond. De bekende kinderarts Benjamin Spock hier niet zijn echtgenote gefoto grafeerd bij het gerechtsgebouw in Boston, waar hij tql twee jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. Meer hierover elders in dit nummer. DEN HAAG De laatste tien dagen zijn ruim 25 Nederlandse toeristen op buitenlandse snelwegen verongelukt. Dit aantal is veel groter dan ooit tevoren in eenzelfde periode. Omdat het komende weekeinde ten minste een miljoen Nederlanders de buitenlandse wegen op zal gaan tweederde van de ruim 300.000 Neder landse bouwvakarbeiders gaat met va kantie adviseert de ANWB de va kantiegangers dringend: de verkeersregels in het te bezoe ken land te Ieren, te waken tegen oververmoeidheid. De recente ongelukken van Neder landers in het buitenland zijn voor 5n deel te wijten aan onvoldoende kennis van de buitenlandse verkeersregels. Ze wijken vaak van de Nederlandse regels af, waardoor levensgevaarlijke situa ties kunnen ontstaan. Het gevaar voor oververmoeidheid mag evenmin worden onderschat. Vooral in Duitsland en Italië wordt op de snelwegen hard gereden, waaraan men zich moet aanpassen. Geregelde rustpozen worden daarom dringend aangeraden. Ook klimaatsovergang en het ge bruik van te zwaar voedsel kunnen ge vaarlijk zijn. Zij leiden tot verslapping van de aandacht, waartegen men zich alleen door voldoende rustperioden en lichte maaltijden kan wapenen. De ANWB adviseert mensen, die het aanstaande weekeinde, niet per se weg moeten, thuis te blijven totdat de gro te stroom vakantiegangers achter de rug is. In eigen land komen de toeristencen tra aardig aan hun trekken. Op Texel kan er geen kampeertentje meer bij. Bij de Veerhaven in Den Helder meldt een bordje dat het eiland met een klei ne zeventienduizend kampeerders vol is. Alleen in hotels en pensions is nog plaats. Samenvallend met het begin van de bouwvakvakanties, start morgenmid dag een 48 uur durende bliksemactie aan drie Nederlandse grensovergan gen. t.w. Bergh-autoweg, Glanerbrug en Vaals. Een team van 31 jongens en meis jes zal aan de automobilisten, die via deze grensposten het land verlaten, tij dens hun korte oponthoud 200.000 bro chures met verkeerstips en één mil joen suikerklontjes uireiken. Het doel van deze persoonlijke bena dering is de automobilist te wijzen op zijn verantwoordelijkheid jegens zijn medeweggebruikers en passagiers. De brochure „verkeersregels over de grenzen" en de folder met tips „chauf feren en consumeren", samengesteld door het Verbond voor Veilig Verkeer, hebben tot doel de automobilist een aantal „spelregels" onder ogen te brengen voor de lange reis: de suiker klontjes zijn bedoeld om het suikerge halte in het bloed, noodzakelijk voor 'n goede stofwisseling en de hersenen, op peil te houden. Eén van de adviezen voor de man achter het stuur is de reis om de twee uur te onderbreken en dan even de benen te strekken of te rusten. Verder wordt hem aangeraden iets eetbaars bij de hand te hebben. PARIJS President De Gaulle heeft gisteren Maurice Couve de Murville verzocht een nieuwe regering te vor men. Hij deed dat een uur nadat hij het ontslag had aanvaard van de pre mier, George Pompidou. In een brief aan de scheidende pre mier zinspeelde De Gaulle op de mo gelijkheid dat deze hem te zijner tijd zal opvolgen als president van de repu bliek. Couve de Murville zal, naar men verwacht, rvijdag de samenstelling van het nieuwe Franse kabinet bekendma ken. Georges Pompidou was premier van 14 april 1962 af. Hij diende zijn ontslag en dat van zijn regering in tijdens een korte plechtigheid in het Elysée. Zijn ontslagbrief was uiterst vormelijk. Hij schreef de president: „U hebt mij op de hoogte gesteld van uw voornemen, in de tijd dat de Nationale Vergadering die op 23 en 30 juni werd gekozen, bij een was, een nieuwe regering te be noemen. Dientengevolge heb ik de eer, in overeenstemming met de bepalingen van artikel 8 van de grondwet, het ont slag van de regering in ,te dienen". De Gaulle stuurde Pompidou naar huis met een hartelijke brief. Hij liet erin doorschemeren dat hij (Pompi dou) de een of andere dag geroepen kan worden voor andere en mogelijk belangrijker plichten. „Ik wens dat u zich gereed houdt voor het vervullen van elke missie en 't aanvaarden van elk mandaat dat u door het land kan worden gegeven", aldus de president. Het enige „nationale" mandaat dat de Franse grondwet kent is het president schap van de republiek. WASHINGTON Vice-president Hubert Humphrey heeft gisteren ge zegd, dat hij voor het voortzetten van de Amerikaanse hulp aan Israël is, totdat in het Midden-Oosten een blij vende vrede is bereikt. Hét ware ant woord in de crisis ligt echter in een ontwapeningsovereenkomst, zei hij. De vice-president wilde niet zeggen of hij voorstander is van levering van de 50 F-4 Phantom-straaljagers die Israël wil hebben. Israël krijgt momenteel de 48 Subsone A-4 Skyhawk-straaljagers. De overeenkomst daartoe dateert al van voor de oorlog van vorig jaar. Humphrey zei dat „de zaak van de vrede niet wordt gediend door het na jagen van militair overwicht door de Arabische landen met de wapenleve ranties van de Sovjet-Unie". MIDDELBURG De officier van Justitie te Middelburg heeft een ge rechtelijk onderzoek gelast naar de dood van de 70-jarige J. Vermeulen uit Ierseke, die vrijdagavond in het zieken huis van Goes is overleden. Volgens geruchten in Ierseke, is de heer Vermeulen ruim tien dagen gele den gewond geraakt bij een burenru zie. De patholoog-anatoom, dr. Ban- nink uit Den Haag, heeft sectie op het lijk verricht. Er is nog geen uitslag bekend. DEN HAAG De voorzitters van vijf Haagse gemeenteraadsfracties hebben gisteren in een telegram aan de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, een tweede gesprek over de benoeming van een nieuwe burge meester in Den Haag gevraagd. Vermoedelijk zal dit gesprek begin volgende week worden gevoerd. Aanleiding tot het telegram is de officiële mededeling van de KVP-kan- didaat. drs. A. Th. Bogaardt, dat hij niet voor de post in aanmerking wil ko men. De fractievoorzitter van de VVD, mej. mr. J. J. Th. ten Broeke Hoekstra, heeft het telegram niet ondertekend. Zij is het met de strekking ervan niet eens. De fractievoorzitter van de KVP, mr. J. A. M. Borghols, toonde zich zeer ge belgd over de gang van zaken. „Wij hebben als raad een soort voordracht opgemaakt met de naam van drs. Bo gaardt. Er zou een rel in de raad kun nen ontstaan als er tegen het advies in wordt gehandeld. Nu de voordracht niet wordt gevolgd, vind ik het correct dat wij ervan op de hoogte gesteld wor den waarom dat is gebeurd". Bij de eerste bespreking tussen de commissaris der Koningin en de frac tievoorzitters bleek vrijwel de hele raad drs. Bogaardt als nieuwe burge meester te wensen. Alleen de VVD en de Boerenpartij voelden er niet voor. Andere kandidaten, van wie' de na men niet in bespreking zijn genoemd, voldeden niet voor honderd procent aan de eisen die de raadsmeerderheid aan de nieuwe functionaris wilde stellen. De initiatiefnemer van het tele gram. de protestants-christelijke frac tieleider mr. F. H. Piket, vindt dat de raad de gelegenheid moet krijgen over de nieuwe situatie zijn oordeel te geven nu de kandidaat, die de steun van de overgrote meerderheid van de raad had, zich heeft teruggetrokken. De raad van een grote stad moet volgens hem ook over de persoon van de kandidaten kunnen meepraten. Mr. Piket zei het niet geheel uitgesloten te achten, dat onder sterke aandrang van de raad drs. Bogaardt opnieuw als kanshebber naar voren zou kunnen ko men. AMSTERDAM Vorig jaar zijn in ons land 4638 mensen 4330 mannen en 308 vrouwen aan longkanker ge storven. In 1966 waren dat er 4274 3999 mannen en 275 vrouwen Per dag sterven dertien mensen aan deze ziekte. Volgens dr. L. Meinsma, medisch di recteur van de stichting Koningin Wil- helmina-fonds, betekenen deze voorlo pige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat de longkanker- sterfte bij mannen sneller stijgt dan de laatste jaren het geval is geweest. Ook het aantal gevallen van longkanker bij vrouwen stijgt. Dr. Meinsma wijt longkanker voor namelijk aan het roken van sigaret ten. Nooit in de geschiedenis van de geneeskunde weftl de volksgezondheid zo ernstig aangetast door een gewoon te als thans het roken van sigaretten doet, meent hij: Een van de meisjes van het 31 leden tellend team, dat het komend weekeinde bij het begin van de bouwvakvakanties tijdens een 48 uur durende bliksemaktie de aan de grensposten Bergh-Autoweg, Glanerbrug en Vaals passerende automobilis ten fedders met verkeerstips en een zakje met suikerklontjes zal uitreiken. HOEK VAN HOLLAND De Rot terdamse politie onderzoekt de klacht van een in Hoek van Holland logeren de Amerikaanse toeriste van Neder landse afkomst, dat dokter H. in Hoek van Holland haar ancjerhalfjarige zoontje heeft mishandeld. De vrouw was ongeveer elf uur Billy naar dokter het kind leed aan ontsteking. Op de de arts ging het zondagochtend om met haar zoontje H. gegaan, omdat een keel- en neus- onderzoektafel van kind hysterisch te keer, omdat het niet onderzocht wilde worden. Toen de arts in het bijzijn van de moeder het kind tevergeefs tweemaal een tik op zijn broek gaf om het te kalmeren, gaf de vrouw te kennen de spreekkamer liever te willen verlaten, omdat zij het verzet van haar kind niet langer kon aanzien. Toen de moeder was weggegaan, gaf de arts het kind met de vlakke hand een tik op de wang. Toen pas was het kind stil. Na afloop van de behande ling bood dokter H. de moeder zijn excuses aan, omdat naar hij ons gis teravond verzekerde, de klap op de wang harder was aangekomen, dan hij had bedoeld. Er waren een blauwe plek en twee striemen op de wang achter gebleven. De vrouw, die tegen de arts in geen enkel opzicht protesteerde, ging recht streeks naar de politie in Hoek van Holland. Omdat dokter H. in Hoek vqn Holland plaatsvervangend politie-arts is, achtten de Hoekse agenten het ten behoeve van de objectiviteit beter, het onderzoek over te dragen aan hun collega's in Rotterdam. Dokter H. verzekerde ons gister avond: „Natuurlijk ben ik fout ge weest. Maar voordat ik het kind moest behandelen, had ik twee uur lang moe ten vechten met een psychiatrische pa tiënt. Na zo'n gevecht ben je aan het einde van je krachten'. MOSKOU Sovjet-premier Alexei Kosygin is vandaag in Stockholm aan gekomen voor een bezoek van 21/? dag. Verwacht wordt dat Kosygin in de Zweedse hoofdstad een conferentie ach ter gesloten deuren zal voeren met de buitengewone VN-vertegenwoordiger voor het Midden-Oosten, de Zweedse di plomaat Gunnar Jarring. Kosygin is vergezeld van zijn char mante, Engels sprekende dochter, me vrouw Ludmila Gvishiani. ADVERTENTIE Een vers WE E K E N D BLOEMETJE extra verzorgd en tegen zeer scherpe prijs, vindt u vrijdags na 2 uur en zaterdags bij Bloemsierkunst Fa. A. P. VAN GINKEL Kerkewijk 27 - Veenendaal - Tel. 12827 j Eigen parkeerterrein 5 5 (Van onze weerkundige medewerker) TVa het voorbijtrekken van een Engel- 5 se depressie over de Noordzee, 5 zal het weer de eerstkomende dagen S geleidelijk aan iets vriendelijker wor- 5 den. Er valt hier en daar nog wel een 5 bui, maar er komen meer zonnige pe- 5 rieden. Vanmorgen werd in Ugchelen 20 mm neerslag gemeten, Renkum 5 meldde 26 mm en ook Nijmegen deed, 5 na een vrij langdurige droogte in die 5 streek, eindelijk weer eens mee met 5 30 mm. De natste plaats van Neder- 5 land moet momenteel wel het Bra- 5 bantse Willemstad zijn, waar tot nu 5 toe in juli al 113 mm neerslag geval- len is, tegen normaal ruim 80 mm in 5 de hele maand. 5 De temperatuurtegensteblingen wa- 5 ren gisteren in ons land enorm groot: 5 12,5 graden in Midden-Friesland tegen- 5 over 29 graden in Maastricht. De grens 5 tussen herfst en zomer lag op het 5 noorden van de Veluwe, niet ver ten 5 zuiden van de IJsselbrug bij Zwolle. 5 Over het geheel genomen blijft de 5 weerkaart nog zorg baren. We zijn 5 nog niet verlost van de periode met 5 onbestendig weer en in de loop van 5 het weekeinde zal een volgende oce- aanstoring tot Nederland kunnen door- 5 dringen. Morgen: Zon op: 04.34 Maan op: 22.46 5 onder: 20.56 onder: 07.02 4

De Vallei | 1968 | | pagina 1