Nieuw gymlokaal nadert voltooiing NIEUW BOEK OP KOMST VAN RIK VALKENBURG Grepen uit historie van Renswoude (deel 3) Patriot en kasteelheer Teats van Amerongen nam de wijk naar Frankrijk Voor 1 september gereed Geld van ambtenaar is terecht Utrecht beleefde exodus bij komst Oranjegezinden Indeling van voetbalclubs uit Opheusden Militaire demonstraties Bekendmaking MIST u uw Ï0550 11079 BURGERLIJKE STAND MARKTEN Benoeming door Rik Valkenburg Gevechten Trouw Dolle dinsdag Omwenteling Vlucht Bel: KESTEREN DONDERDAG II JULI 1968 OPHEUSDEN Hoewel de compet tie nog maar net is afgelopen, is de in deling voor de Opheusdense clubs al weer bekend voor de nieuwe competi tie. Sparta, uitkomende in de 4e klasse A van de KNVB zaterdagvoetbal, ziet niet zo veel nieuwe gezichten, maar wel zal de spanning groter worder^ want niet minder dan drie ploegen zul len promoveren naar de 3e klasse. De indeling van Sparta is als volgt: „FMS", Nijmegen, „SKV" Wageningen, „DTS" en „Blauw Geel", Edë, „Os- trabeke" Oosterbeek. „Harskamp", als nieuweling, „Merino's", Veenen daal, „Bennekom", „Redichem", Ren- kum en „VVS" uit Nijmegen. Opheusden is gedegradeerd naar de af deling Nijmegen en komt uit in de hoofdklasse met de volgende ploegen: „Dodewaard", Spel. Bemmel, „Olym- pia" Horssen, „Millingen", Nijm. Boys, „RODA" Winsum, ,Aquila Dreu- mel „Nijmegen", „Novoi", Nijmegen „DBV" Maasbommel en „HAVO" Haalderen. De lagere elftallen Opheusden en Sparta zijn zaterdags ingedeeld met de volgende ploegen: „Oranje Blauw 1" Nijmegen. „UNI" w 1 Nijmegen, „Tra janus" 1 Nijmegen, „HSV" 1 Nijmegen, „FHS" 2 Nijmegen, „VSS" 2 Nijme gen en .Kesteren" 1. Hierbij spelen zo wel Opheusden 2 als Sparta 2. Opheusden 3 speelt in de B-klasse met „Oranje Blauw" 2, „UNI" w 2, „HSV" 2, „PGEM" 2, „Kesteren" 2 en ,SDOO" 4. Sparta 3 en Opheusden 4 spelen in de C-klasse met de volgende clubs: „UNI" w 3, „Kesteren" en „Kesteren" 4, „SDOO" 5, „Dode waard" 4 en „FHS" 3. Sparta veteranen spelen in een ande re klasse en krijgen nu als tegenstan ders, Blauw Wit", „Dynamo", „Hazen- kamp", „Elsitha", „Kolping", „NEC", Erl. Boys" „Quick" en „Trekvogels". EDE Volgende week dinsdag, 16 juli zullen het Gamizoenscommando Ede, de Verbindingsdienst, de 11e Pant ser-Genie Caompagnie en het Verbin dingscentrum (VOC) demonstraties ge ven op de heuvel De Twaalf Aposte len achter de Simon Stevinkazeme. Een spectaculair onderdeel hiervan vormen de manouvres van een tank-do- zer en een zelf-brugleggende tank. Er zal een tankgracht gegraven wor den die later op de middag, de demon straties beginnen om twee uur, zal wor den dichtgeschoven. Het VOC zal aanwezig zijn met een hoeveelheid voor het publiek interes sant materieel, zoals telex- en radio apparatuur. VEENENDAAL Voor 1 september heeft Veenendaal een nieuw gym nastieklokaal. Het gebouw wordt momenteel geplaatst aan de Krouwellaan, dicht bij de speeltuin „Prins Willem-Alexander". Het nieuwe gebouw zal de reeds lang niet meer voor zijn taak berekende zaal bij het schoolgebouw aan de Hoogstraat (naast de vroegere n.v. 't Dingetje) gaan vervangen. De gemeente koopt het gebouw op „afbetaling", althans op een huurkoop contract, van de n.v. Exploitatie Maat schappij Veenendaal. Tien jaar lang VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij bij hun besluit van 17 juni 1968, nr. 48.971, hebben besloten het openbare pad langs de noordelijke zijde van het Omleidingskanaal, voor zover gelegen tussen de Tinneweidebrug en de Brouwersbrug, door het plaatsen van borden model 61 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeers tekens op de hiervoor in aanmerking komende plaatsen, aan te wijzen als voetpad; II. dat hun onder I. genoemde besluit in werking zal treden, zodra dit onher roepelijk is geworden; III. dat een afschrift van hun onder I. genoemde besluit gedurende 30 dagen na heden voor een ieder ter inzage ligt in het Raadhuis (kamer 1. 7) en dat gedurende deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij de Kroon, in te dienen bij de Commissaris der Koningin in deze provincie; IV. dat afschrift van hun meergenoemd besluit is toegezonden aan: 1. gedepu teerde staten van Utrecht; 2. de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat te Utrecht; 3. de Koninklijke Ne- derlandsche Automobielclub KNAC, So- phialaan 4 te 's-Gravenhage; 4. de Ko ninklijke Nederlandsche Motorrijders Vereniging, Bezuidenhoutseweg 195 te 's-Gravenhage; 5. de Koninklijke Ne derlandsche Toeristenbond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage. Veenendaal, 10 juli 1968. De secretaris, Van Manen. De burgemeester, J. Hazenberg. moet men f 29.000,- neertellen om het gebouw in eigendom te krijgen. Reeds langer bestaat de methode, dat er gymlokalen in huurkoop aange boden worden, maar dan betreft het al tijd semi-permanente bouwwerken. Dit gebouw is permanent bedoeld en zal dus vele tientallen jaren kunnen mee gaan. De lasten voor de gemeente zijn daardoor niet uitzonderlijk hoog. In het bedrag dat jaarlijks op tafel ge legd moet worden zitten ook de kosten voor onderhoud van het gebouw, terwijl de huurkooprente veel lager ligt dan een afbetalinjsmagazijn vraagt voor een tv of wasmachine, namelijk slechts op 6,5 pet. Het gymlokaal aan de Hoogstraat werd tot voor kort gebruikt door de Juliana van Stolbergschool, de Reho- bothschool en de Prinses Beatrixschool. De Rehobothschool maakt bovendien ge bruik van het gymlokaal van het ly ceum aan de J. G. Sandbrinkstraat. Het nieuwe lokaal zal in gebruik ge nomen worden door de Juliana van Stolbergschool en door de Rehoboth school. De Prinses Beatrixschool gaat in het vervolg de gymlessen geven in het lokaal aan de Sandbrinkstraat. dagblad DE VALLEI 7 tot 17.30 w >- jKDI'MR 19.80 aar 16.30—1^30 RHHNEN Geboren: Frans, z.v. F. Spies en G. J. van Baaren, Veenendaal; Paul, z.v. A. Stuivenberg en E. H. Bo- mas, Eist; Manuel Antonio, z.v. K. J. Versteeg en O. J. A. M. Burgers, Vee nendaal; André, z.v. A. C. van Zetten en J. H. van Ingen, Eist Getrouwd: H. E. H. Wien en E. Ver steeg. Overleden: Matthijs de Koning, 62 jr., echtg. van C. G. van de Haar, Veenen daal; Hendrik van Prattenburg, 78 jr., echtg. van W. Bouman, Eist; Amoldus de Rooder, 86 jr., echtg. van A. C. Lam- mers, Veenendaal; Albertine Johanna Epskamp, 45 jr. e/v G. van de Pol, Vee nendaal. Ingekomen: F. Heikamp met gezin VEENENDAAL Na „Zij zagen de dood in de ogen" komt dezer dagen een nieuw oorlogsboek van de Veenendaalse publicist-schrijver de heer Rik Valken burg van de persen. De titel van het nieuwe boek is „Ondanks het moor dend lood", waarin zestien nieuwe ware oorlogsverhalen een plaats voor het na geslacht hebben gekregen. Het is een uitgave van uitgeverij J. P. van den Tol uit Dordrecht en is voorzien van een voorwoord van Veenendaals burgemees ter mr. dr. J. Hazenberg. Verschillende verhalen hebben deze omgeving tot decor, zoals bij voordbeeld het verhaal van een ontvoering uit een ziekenhuis te Bennekom van een SD- arrestant door leden van de knokploeg uit Heiloo. Verder een verhaal over de oud-geref. predikant ds. J. v.d. Poel, die zeer riskante voedseltochten onder nam in de Biesbos. De schrijver laat nog meer predikanten opdraven in „On danks het moordend lood". Zo wordt door hem verteld wat de chr. gerefor meerde prodikant ds. J. Keuning over kwam na zijn drukkerswerk voor de verzetsbeweging van het Friese Veen- wouden. Ook de Veenendaalse emeritus predikant ds. D. van Enk komt aan het woord in dit boek van Rik Valkenburg. Tal van originele foto's en tekeningen verluchten dit werk, gedrukt op zwaar kunstdrukpapier en in linnen band. Van „zij zagen de dood in de ogen" is inmiddels de derde druk verschenen. Ook „Wat wij geloven", de serie ge bundelde discussie-interviews, beleefde de derde druk. Dit najaar verschijnt overigens bij uitgeverij Kok in Kam pen onder de titel „Haring of kuit" een serie van twaalf nieuwe discussie-in terviews. SCHERPENZEEL. Eiermarkt: Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen voor kippe-eieren f 10,25 tot f 11,50 en voor henne-eieren f 6,50 tot f 9,- alles per 100 stuks. Handel slecht. Biggenmarkt: Aanvoer 142 biggen. Prijzen f 65,- tot f 72,- per stuk. Han del vlug. van België; R. N. Navest jr., onbekend vanwaar. Vertrokken: I. Hinlopen naar Maarn; A. Ariesen naar Veenendaal; J. A. M. Strooij naar Nijmegen; G. J. van den Brink naar Veenendaal; G. W. van den Brink met gezin naar Veenendaal; W. van de Haar g/m de Langen naar Ech- teld; R. G. M. de Rooij g/m Quint naar Zeist; J. Scheele g/m van der Poel naar Giessen; K. van Setten g/m Veld- jesgraaf naar Veenendaal; J. G. Swaen met gezin naar Veenendaal; W. Roelof sen met gezin naar Ede; C. Hen zen naar Kesteren; C. A. M. Crum met gezin naar Wageningen; T. N. Tan wed. v. Ko naar Wageningen; A. G. W. Be- rendsen naar Amerongen; W. van der Wolde naar Kampen; G. van de Vendel met gezin naar Leerbroek; S. D. Ko met gezin naar Wageningen. Geboren: Reijer E„ z.v. G. van Kleef en A. van den Brink; Catharina A„ d.v. G. Rutten en J. van de BijT; Mathijs, z.v. M. Geurts en N. T. A. van Leeu wen. Ondertrouwd: C. A. van Zetten en C. Willems; J. van Dam en J. M. Boers- ma, Scherpenzeel. SCHERPENZEEL Mej. G. Aarsen uit Scherpenzeel is benoemd tot onder wijzeres aan de openbare lagere school de Rijk van Gaasbeekschool te Vee nendaal. Zij zal op 12 augustus 1968 in dienst treden. VEENENDAAL De loketambte naar van de PTT, die vorige week zwaar in de zorgen zatomdat hij bij na tweehonderd gulden miste uit zijn kas, kon woensdagmiddag opgelucht ademhalen. Zijn geld was terecht. Juist zoals vermoed werd, had hij een reeds uitbetaalde cheque weer meegegeven en de houder van dat papiertje kwam het op het postkan toor terugbrengen. Dat de ambtenaar een pak van het hart viel valt te be grijpen het betekende dat zijn bezit weer met tweehonderd gulden verhoogd was, want tijdens het week end had hij die soms reeds voor zichzelf afgeschreven. Hij had het namelijk uit eigen zak moeten bij passen zo luiden nu eenmaal de voorschriften van de PTT. .-v-"-?.?." i. •*'- - Op 8 maart 1787 waa er groot feest in Veenendaal. Het was er namelijk volop Prinsjesdag. De prins van Oranje vierde zijn verjaardag en aangezien men in Veenendaal nogal Oranjegezind was werd er een flink feest georganiseerd, evenals in Rhenen. In Renswo:ude was daar geen kans op. Hoewel het merendeel van het plat teland Prinsgezind was, vormde Renswoude toch wel min of meer een uitzon dering. De verhouding tussen de Prinsgezinden en de Staatschen, Oranjeklanten en Patriotten genaamd, werd alom meer gespannen. De Provinciale Staten bestonden uit Geëligeerden, Ridderschap en de Stad Utrecht. De beide eerste groepen wa ren in hoofdzaak Oranjegezind. De Stad Utrecht precies andersom. Sa menwerking werd in dezen totaal on mogelijk en tenslotte besloten de Ge- eligeerden en de Ridderschap afzon derlijk in Amersfoort te gaan vergade ren. Pogingen van andere gewesten om de partijen te verzoenen, liepen op niets uit. Van nu af aan steunden de Staatsgezinden op Frankrijk, terwijl de Prinsgezinden hun heil van Pruisen verwachtten. De Koning der Pruisen was namelijk een broer van de Prin ses van Oranje. De Nieuwe Staatsgezinde vroedschap van de stad Utrecht matigde zich aan Soeverein der stad te zijn en dus niet meer te staan onder de Prov. Staten. Zij voerden een nieuw „Regeeringsre- glement" in. De algemene toestand werd steeds hachelijker. Vooral tus sen de Stad Utrecht en de Provinciale Staten te Amersfoort ontstond een fel le tweespalt. Amersfoort was erg Oranjegezind, waarom daar dat ge deelte van de Prov. Staten vergader de, dat vóór de prins was. Op 8 mei 1787 gelastten deze Sta ten, in vergadering te Amersfoort bij één, de kolonel Graaf Van Efferen zich met zijn troepen rondom Utrecht te legeren om de stad af te snijden van Holland. Er werd zelfs een detache ment gezonden naar Vreeswijk, maar dat werd Utrecht te gortig. Vreeswijk hoorde onder Utrecht en daar hadden volgens de stadsregering de Provincia le Staten niets te maken. Utrecht verzocht en verkreeg bezet ting van troepen uit Holland, onder leiding van de Rhijngraaf Van Salm. Men besloot te Utrecht dat men geen vergaderingen van de Provincia le Staten meer zou bijwonen, welke in Amersfoort zouden worden gehouden. Utrecht was de stad waar vergaderd diende te worden. De Voorzitter der Geëligeerden protesteerde daartegen en riep zijn groepering bijéén te Amersfóort. Hiertegen echter maakte de heer G. M. Taets van Amerongen, heere van Renswoude. weer bezwaar en gaf daarvan schriftelijk kennis. Hij riep een vergadering van de Prov. Sta ten bijeen die onder zijn voorzitter schap te Utrecht werd gehouden. Door deze vergadering werd geproclameerd en gepubliceerd dat de gewone verga dering der Staten voortaan weer bin nen Utrecht zou worden gehouden. Ieder werd gelast geen Staatsresolu- tiën of bevelen meer te respecteren dan die, welke door de Staten, bin nen Utrecht vergaderd, werden uit gevaardigd!... Begrijpelijkerwijs veroorzaakten de ze besluiten verbittering bij de Prins gezinden, die van hun kant zich ook weer niet onbetuigd lieten. Er kwam bijna onmiddellijk een tegen-publikatie van de Staten te Amersfoort, waarbij de ingezeten gelast werden, slechts de Amersfoortse Staten te gehoorza men. Tegelijkertijd werden eveneens de militairen door beide Staatsverga deringen aangespoord en verplicht tot gehoorzaamheid aan hen. En zo steeg de verwarring ten top. De Vroedschap zond 300 man naar Vreeswijk om Van Efferen te verdrij ven. Na een acuut treffen, waarbij zelfs verschillende doden vielen, moest Van Efferen het veld ruimen en kwam Vreeswijk dus weer in handen van Utrecht. Toch voelde men zich in Utrecht allesbehalve op zijn gemak. En geen wonder, want te Zeist lag het leger der Prinsgezinden. Vanaf de Domtoren kon men zelfs met een ver rekijker hun verrichtingen gadeslaan. 4Ê Paleis Soestdijk, waar troepen van de Prins gelegerd zijn. Op 27 juli vindt dit krijgsfeit plaats. In alle stilte rukken de troepen van Van Salm op naar Soestdijk. Op enige afstand houdt de grote groep halt en gaan patrouilles er op uit om de schild wachten gevangen te nemen. De eerste schildwacht is spoedig overrompeld. Hij beseft dat hij tegen deze overmacht niets beginnen kan en geeft zich snel gewonnen. Nu wordt de tweede beslopen. Hij wordt voor de keus gesteld zich over te geven of ter plaatse neergeschoten te worden. Ook deze soldaat is blijkbaar liever een le vende Patriot, dan een dode Oranje klant. Hij geeft zich, zij het met tegen zin aan de vijand over. Het is nu, na dit veelbelovende be gin, nog maar een kwestie van tijd om ook de derde bewaker uit te schakelen. Wat overmoedig geworden door het succes, maakten ze meer geluid dan nodig was en attenderen op deze wijze al spoedig de aandacht van de schild wacht, op hun aanwezigheid. Zijn naam is Christoffel Pullman, een gre nadier uit het Duitse Regiment van de Groot-Hertog van Hessen-Darm- stadt. Zodra de man wil reageren wordt hem met klem gesommeerd zich over te geven. De man snapt dat hij het vege lijf kan redden door het bevel voetstoots op te volgen, maar egelijk beseft hij dat hij dan zijn kaneraden er aan moet wagen. De tnuwe borst richt zijn geweer omhoog en schiet in de lucht. Hij roept: „It ben een eerlijke kerel"... Door de luide kna van het geweer schot wordt de hofdwacht gewaar schuwd en komt ©middellijk in het geweer. Van Salm tiet zijn plannen in rook opgaan. Vardat zijn mannen de vlucht nemen, jgen zij de eenvou dige, eerlijke soldaé een kogel door het hart. De man stort ter plaatse dood neer. Zijn kaneraden zijn gered. De aanval wordt ateslagen. Eigenlijk ontroerend zo'n stek staaltje van plicht en zelfverlooclening... Naderhand werd dor de Prins van Oranje een klein edenkteken opge richt aan de Praatgracht te Soest dijk met het volged opschrift: Christoffel Pullman Grenadier van de syf-Compagnie, in het Regiment Infnterie, van den Prins van Hessen-ïirmstadt, oud 28 jaar en; verkiezendt liever 't leven te verliezen, dan sine wapens over te geven, in den ngt van den 27 July 1787. Jarenlang werden er iaarlijks kransen gelegd door vorstéike personen op dit graf De reputatie van d Rhijngraaf Van Salm heeft onder deï mislukte aan- Toch blijft men in Utrecht bevreesd voor een vijandelijke overval. Daar om wordt er, tegenstrijdig eigenlijk, op 25 juli een gebod uitgevaardigd dat niemand oranje mag dragen en dat te vens de Prinsenvlag (Oranje-blanje- bleu) niet meer vertoond mag worden. De Rhijngraaf Van Salm, die in Utrecht aanvankelijk nogal in groot aanzien stond, moest zijn reputatie nu maar eens waar maken. Hij begrijpt dat hij wat doen moet. In stilte bereidt hij een nachtelijke overval voor op val uiteraard nogal wat te lijden ge had. Zijn aanzien daalt aanmerkelijk. Te meer daar er geruchten gaan dat er een Pruisisch leger in opmars is om Prins Willem van Oranje V te hulp te komen. Utrecht wordt tot de tanden bewa pend. Men schorst de prins als kapi tein-generaal; ook alweer onder lei ding van de heer Van Renswoude, overigens een eerlijk man, maar blijk baar geen Oranjevriend. In het verloop van de tijd nemen de geruchten omtrent een inval door de Pruisen steeds vastere vormen aan. Men verneemt op 14 september dat de Pruisen reeds tot in Gelderland zijn doorgedrongen. Dan gebeurt er iets verbazingwek kends. De Rhijngraaf stelt namelijk aan de te Woerden zetelende Com missie van Defensie voor, om de stad te verlaten en de troepen te ge bruiken om Holland te dekken. Er breekt paniek uit. De Commissie van Defensie gaf in de verwarring inder daad last aan de Rhijngraaf om de stad Utrecht te verlaten, althans zo dra hij zou oordelen dat de nood dit eiste. De volgende dag, 15 september, rap porteerde men dat er reeds Pruisische troepen gezien waren te Lunteren en Mourik. Toen de Rhijngraaf het hoor de en het doorgaf, kreeg hij onmiddel lijk bevel op Holland terug te trekken. Toen ontstond er in Utrecht een ware paniek... Wat er toen gebeurde, kunnen zij die de tweede wereldoorlog meegemaakt hebben, zich op een juiste wijze reali seren. De ingezetenen van Utrecht wa ren namelijk niet meer te houden, van lijf en goed. Men durfde geen uur Iedereen nam maatregelen tot behoud meer in de stad te blijven. Wie vluch ten kon, vluchtte naar Holland, voorna melijk naar Amsterdam. Schuiten vol meubels en huisraad, tot aan de boor den vol geladen, koersten naar 's lands hoofdstad. Op straat was 't een drukte van belang. De mensen ver drongen zich. Wagens, koetsen, alles bepakt en beladen, in een onafzienba re rij elkaar volgende in de richting van de Amsterdamsche weg. In korte tijd was er niets meer te krijgen, dat wielen had. Ds. Blanck bood f 100,- voor een koets naar Amsterdam. Een kapitaal-bedrag in die tijd. Intussen was Jan Boezeroen, die geen middelen had om zich uit de voe ten te maken, in woede ontstoken te gen de stadsregering en voornamelijk tegen de Rhijngraaf Van Salm, die door het lafhartig prijsgeven van de stad aan de vijand, deze „dolledinsdag- uittocht" veroorzaakt had. Voor de kleine man echter tot daden kan overgaan, gaat de Rhijngraaf er vandoor. In de nacht van 15 op 16 sep tember trekt hij aan het hoofd van zijn troepen de stad uit langs de Vecht naar Amsterdam, 's Nachts om 1 uur vertrekken ook de in Utrecht verga derd hebbende Staatsleden en vroed schappen onder gewapend geleide. Met de „Auxiliairen" vertrekken ze van de Neude en nemen zo veel moge lijk goederen mee. De Graaf van Boetzelaer ziet nog kans f 190.000,- aan 's lands penningen zo is de volgende dag op 17 september mee te nemen naar Amsterdam. En 's morgens om 4 uur de gehele stad verlaten. De achtergebleven kleine lui den waren woedend. De Gouverneur Eyk liep zelfs gevaar voor zijn leven. Maar er gebeurde iets wat een wen ding teweeg bracht. Een behoorlijke groep Oranjegezinden uit alle rangen en standen, bleken eveneens in de stad te zijn achtergebleven. Toen deze de situatie begrepen, werden in een oog wenk de oranjevlaggen uitgestoken. Door het bekendworden. van de gigan tische Utrechtse exodus, werd de stad om 7 uur bezet door een afdeling uit het kamp van Zeist. Men begon tot be zinning te komen en plotseling was de vreugde algemeen. Iemand bestond het om de prinsenvlag op de Domtoren uit te steken, die weldra vrolijk in de wind wapperde. Om 12 uur trok het eerste Regiment van Oranje-Nassau de stad binnen, zodat vóór de Pruisen de ze konden bereiken, de omwenteling reeds een feit was, en er geen Patriot meer was te bespeuren. Waarom wij in dit artikel nogal vrij uitvoerig bij deze Utrechtse situatie stilstonden? Wel, Gerard Maximiliaan Taets van Amerongen, behoorde als president der Staten van Utrecht, tot degenen die in de eerste plaats thans in de grootste moeilijkheden waren ge wikkeld. Of hjj ook met zjjn gezin aan de lu gubere, nachteiyke dolledinsdagvlucht naar Amsterdam heeft deelgenomen, is niet met zekerheid vast te stellen. Wel is bekend dat hij spoedig daarna uit het land is gevlucht naar Douai in Noord-Frankrijk. Ook vele andere Patriotten vluchtten naar Frans-VIaan- deren, toen ook voor hen te Amster dam de zaken slecht gingen. De overlevering wil, dat de heer van Renswoude, G. M. Taets van Ameron gen dus, met zijn eigen rijtuig vluchtte derlanden, en te Antwerpen zijn koet tot over de grenzen der Zuidelijke Ne sier naar Holland terugzond met de opdracht de paarden onderweg te ver kopen of te laten afmaken. Ze mochten in geen geval te Utrecht in de hand van de vijand terecht komen. De catastrofe werd door de heer van Renswoude niet lang overleefd. Enke le maanden later, op 8 maart 1788 overleed hij en werd zijn stoffelijk overschot naar Holland getranspor teerd en te Renswoude begraven. Zijn wapen met de 8 kwartieren werd in de kerk opgehangen. Bekend is dat hij op zijn sterfbed zijn kinderen om zich heen verzamelde en hen als volgt toe sprak: Ik bedank Ulieden voor de gehoor zaamheid die gylieden aan my be toond hebt, - ik wensch dat God Ulie den dubbeld de liefde vergelde, die gylieden- aan my betoond hebt, en be- veele Ulieden Uwe moeder diezelfde liefde en gehoorzaamheid te bewyzen, die gylieden aan my bewezen hebt - en vermaane Ulieden God van Uwe vroege jeugd af aan te dienen en Hem voor oogen te houden"

De Vallei | 1968 | | pagina 3