JACQUELINE WAS UITVERKOCHT Nachtelijke Rijnvaart trok veel passagiers Werkterrein op Celebes Zestig jaar geleden werd dokter Schuyt zendeling Veiling Septer Tiel BEJAARD ECHTPAAR DE DUPE VAN TWIST Arnhemmer introduceert unieke kogelbeschermer 'kishwhisks* in Opheusden Flessen bier verdwenen Voetbalfeest Vrachtwagen beschadigt personenauto MARKTEN Artsenstudie begonnen toen hij 40 jaar was Chr. school voor de middenstand Officiële opening Huis in de wei" begin oktober Geslaagd Bustocht van VVV-Rhenen VEILING RESTEREN Amerika geïnteresseerd Geslaagd DONDERDAG II JULI 1968 ADVERTENTIE pure oio ma roTST81 j *.D.178B BOV.' 3T. DfSTtti-ËRV DUBLIN 'die speciaal met sodawater behouden blijft! import: schaefers wordemann n.v., amsterdam VEENENDAAL Deze week was het zestig jaar geleden, dat de heer P. Schuyt als zendeling uitge zonden werd naar Celebes. Zijn werkterrein lag daar in het To- radjah-land op midden-Celebes, een streek, die qua geaardheid altijd van de rest van de gehele Indische archipel afgeweken heeft. De heer Schuyt, die terecht het woord ,,arts,y achter zijn naam in het telefoon boek heeft staan, ging echter niet in die hoedanigheid naar het zen- dingsveld. Zijn opleiding lag meer op het theologische vlak de school van het Nederlands Zen dingsgenootschap te Rotterdam. Die opleiding betekende echt geen pre dikantstudie, want dat vond men aan het begin van deze eeuw ken nelijk niet nodig voor iemand, die ging werken onder wat toen nog blinde heidentjes" genoemd werd. „Ik ben geboren in Purmerend, als zoon van een eenvoudig hand werksman", vertelt de thans 84-ja- rige, maar nog zeer vitale oud-zen- deling-arts. „Na de lagere school werkte ik enkele jaren als schilders leerling, totdat ik ziek werd. Mijn ziekte werd toen geweten aan de verflucht, waar ik niet tegen zou kunnen. Ik geloofde toen de artsen nog, maar nu weet ik wel beterik had malaria. Omdat ik het schil deren niet meer mocht uitoefenen kwam ik. terecht in een timmerfa briek. Intussen had ik met een a.s. zwager ook nog' een reis meegemaakt met een turfschip van Friesland naar Holland en tijdens die reis ben ik mijn zeeziekte voorgoed kwijt geraakt. De reis voer over wat toen nog de Zuiderzee was en door een verkeerde wind konden we Edam niet bereiken. We hebben toen acht dagen in de mist op de Zuiderzee gelegen en sindsdien heb ik nooit meer last van zeeziekte gehad". Na een jaartje in het timmervak kwam er in het leven van de heer Schuyt een verandering. Hij schaamt zich er niet voor het „be kering" te noemen. Hij kreeg toen ook een drang het evangelie te ver kondigen, maar zag daarvoor geen mogelijkheid, ook al had hij als jon gen van rond de tien jaar zendeling willen worden. „Samen met mijn vader bracht ik in die tijd een be zoek aan de plaatselijke predikant en die kwam op het zendelingen-idee. Ik heb dat echter van de hand ge wezen. Daarmee had ik toch geen rust en na enige tijd ben ik weer naar de dominee gegaan en heb hem toch om meer inlichtingen ge vraagd. Hij heeft me toen geholpen mijn schoolkennis weer op te halen, waarna ik op een ULO kwam. Na enkele jaren kreeg ik een oproep toelatingsexamen te komen doen in Rotterdam. Ik werd er aangenomen en na zes jaar studie kon ik uitge zonden worden, al vond men me met mijn 24 jaar nog wel wat jong". In het land van de Toradahs maakte de heer Schuyt kennis met de Veenendaler Van de Loosdrecht dat was echter toen hij zelf al „door gewinterde zendingsrot" was, want Van de Loosdrecht arriveerde in '14 op Celebes en Schuyt zat er toen al ongeveer zes jaar. Door zijn werk op de zendingspost kreeg hij veel met het medische werk te maken. Zijn vrouw had verplegingserva- ring, en zo maakte ze zich nuttig, maar de heer Schuyt miste toch de theoretische medische kennis. Daar om'ging hij in 1918 in het Petronel- la-hospitaal te Djokja een opleiding volgen. „Ze noemden me daar de dillettant-arts, want hoewel ik wat medische ervaring had opgedaan op Celebes, had ik geen opleiding. Toch kréég ik één van de zes zalen aan gewezen en moest maar zien hoe ik het redde. Als ik iets niet wist, moest ik het maar vragen, zo zeiden de artsen daar." Twee jaar later kwam de heer Schuyt weer op zijn zendingsterrein terug. In zijn tijd op Celebes kwam het vroegere geleerde hem goed van pas. Hij bouwde voor een deel eigen handig drie hospitalen en een poli kliniek. Ook was hij het hanteren van de verfkwast niet vergeten. Zijn beproeving op de Zuiderzee kwam hem ook van pas, doordat zijn post aan de oever van het Poso-„meer" lag, dat in grootte en woestheid met de Zuiderzee te vergelijken is. „Meermalen heb ik daar toch ten gemaakt met een prauw, die bestond uit een uitgeholde boom stam." Onder de bedrijven door schreef hij in de landstaal van de Toradjahs een boekje: „De hygiëne ten dienste van de scholen". In 1924 was de tijd voor zijn her haaldelijk, ook wegens de eerste wereldoorlog, uitgesteld vertrek aan gebroken. Het werd vooral noodza kelijk, omdat zijn kinderen te oud werden om in die ongeciviliseerde maatschappij te blijven wonen. Hij verliet Indonesië met het plan als arts terug te gaan. Toen hij zich op zijn veertigste jaar aanmeldde als student in de medicijnen zonder de vereiste vooropleiding gevolgd te hebben vroeg men hem of hij iets kon tonen waarmee hij kon be wijzen dat hij meer dan normale prestaties op het medische vlak had geleverd. Zijn boekje over de hygië ne werd aanvaard en de heer Schuyt kon gaan werken om dokter Schuyt te worden. Van terugkeer naar „zijn" Cele bes kwam niets meer: het zendings genootschap beschikte in het begin van die crisistijd niet over vol doende financiële middelen' en dus vestigde de Westfries zich in het echte Friesland. Hij werd platte landsdokter in Giekerk, een kerkdorp onder de rook van Leeuwarden. Na zestien jaar moest hij wat rust hou den en toen vertrok hij het was inmiddels 1946 naar Nichtevecht. Hij bedoelde er slechts enkele jaren te blijven, het werden er 11. In 1957 stierf zijn echtgenote en die slag kon de oud-zendeling bijna niet te boven komen. Zijn dochter trouwde echter met een Veenendaalse arts en zo kwam de heer Schuyt naar Veenendaal, waar hij nog menig pa tiënt geholpen heeft. Het zendingsgenootschap, dat de heer Schuyt zestien jaar lang dien de is zijn prestaties niet vergeten: Dezer dagen kreeg hij een brief waarin men herinnerde aan het feit dat hij zestig jaar geleden uitgezon den werd. Het terugverlangen naar Celebes is echter inmiddels gedoofd: „De omstandigheden zijn nu zo ge heel anders en bovendien geloof ik niet dat ik nog in die warmte zou kunnen werken", zegt hij. SCHERPENZEEL „Het huis in de wei", het nieuwe bejaardencentrum in Scherpenzeel wordt naar alle waar schijnlijkheid begin oktober officieel geopend. Het bejaardencentrum is inmiddels al voor de helft bezet en ook de aan grenzende bejaardenwoningen zijn al voor het merendeel betrokken. In de vijver voor het tehuis hebben zich in middels een aantal eenden genesteld, die zich evenals de bewoners van het „Huis in de wei" al goed thuis voelen. VEENENDAAL Bij de gehouden examens aan de Ned. coupeursschool D.K.I. te Arphem slaagden voor het di ploma coupeuse de dames: mevr. J. Mulder-Lieftink; mevr. Ch. J. Ilink- Faas; mevr. J. van Mourik-Soewarik; mevr. J. Schoonderbeek en mevr. A. Thomassen. Voor costumière: M. Petlo; E. G. v. d. Zandschulp; A. Sluis en mevr. C. H. Blankenspoor-Weyers. Voor akte K.L.O. nuttige handwer ken, mevr. J. H. Faber en J. Breeuws- ma. Ze ontvingen hun opleiding aan de modevak- en kunstnijverheidsschool A. en M. Schuyt te Ede. Appelen Golden Delicious kl 2 75/op: 69—73; 70/75: 74—76; 65/70: 67—69; 60/65: 46^49. x Aardbeien per doosje 250 gram 3148, 1634. Aardbeien dop senga's 1,10. Diverse soorten 91. Aardbeien los 64—1,18, 47—61. x Frambozen per doosje 250 gram 27—70, 2232. x Rode bessen 7389, blok 6567. x Rode bessen per doosje 250 gram 1931. x Zwarte bessen blok 2,102,22. x Kruisbessen blonde per doosje 250 gram 1037. x Kruisbessen blonde 821,06, 2845. Kruisbessen witte 2055. Kersen Meikersen 1,091,30, b: 80, b/c: 54, g: 5. x Zwarte kersen 731,29, b: 69, \Stci 50, cr 12. Volgers 1,101,46. x Wijnkersen 992,00. Hollanders 1,301,40. Insp. Luhis 91150. Groenten Andijvie 11—16; Bloemkool per stuk 50—85, 2438; Peulen 2,102,30; Tuinbonen 1831; Doperwten 2568; Spitskool 1319; Rode kool 2022; Princessebonen 1,102,30; Kapucijners 8890; Uien 3335; Landbouwerwten 2646; Sla per 100 krop 6,00—8,00; Komkommers per stuk 2935; Sjalotte 27—35; Spinazie 3961; Rabarber 1720; Snijbonen 1,902,30; Tomaten per bakje 3,303,80; Aardappelen middel 619, kriel 812. x Hoofdaanvoer» Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. OPHEUSDEN De Opheusdense voetbalvereniging „Opheusden" organi seert vrijdag 12 en zaterdag 13 juli wederom haar jaarlijks voetbalfeest op het sportterrein aan de Parallelweg. Tijdens de voetbalwedstrijden die er gespeeld worden zullen weer kermisat tracties op het veld aanwezig zijn, zo als ballen gooien, enveloppentent, bal- co rotor, zweefmolen, en niet te verge ten patates frites en oliebollen. Het feest begint vrijdagavond om half zeven met een voetbalwedstrijd tussen Opheusden 2 en een combinatie van Sparta 1 en 2. Zaterdagmiddag gaat het feest al om 2.00 uur van start met jeugdwedstrijden. Dan spelen Opheus den b tegen Candia b en Opheusden A tegen Candia A. Zaterdagavond om 6.30 uur speelt Opheusden 1 een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Veteranen van Wa- geningen. KESTEREN/ECHTELD „Ik hoop dat ze mijn konijnen niet weg zullen halen", zei een huilende Manus van de Wal (77) terwijl hij op het bankje voor zijn huisje aan de Linge in het Be- tuwse dorpje Echteld gadesloeg hoe deurwaarders het meubilair van zijn inwonende dochter en haar gezin naar buiten droegen. De familie C. Verhoeks woonde reeds vele jaren in het huisje bij de ouders van mevrouw Verhoeks, die hulpbehoe vend zijn. Omdat het loonbedrijfje van de zoon van de familie Verhoeks niet meer floreerde werd het huisje ver kocht om de financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Nieuwe huiseigenaar werd de heer T. Elzing, eigenaar van een schilders bedrijfje in Tiel, die hiermee zijn twee de woning verwierf voor f 21.000, Aan de koop was een restrictie verbon den; de vader (77) en moeder (74) van mevrouw Verhoeks het echtpaar Van de Wal mochten voor de duur van hun leven kosteloos een gedeelte van hèt huis bewonen. Op last van de nieu we huiseigenaar werd het woongedeel te van de familie C. Verhoeks ontruimd. Reden: „Een half jaar geleden wilde ik met mijn familie naar mijn pas ge kochte huisje aan de Linge gaan kijken. De heer Verhoeks dreigde me bij onze aankomst te zullen vermoorden. Hij greep een grote voorhamer en wilde me daarmee te lijf. Wij zijn het erf af gevlucht", vertelt de heer Elzing. „Voor mij was de maat na deze gebeurtenis direct al vol. Er viel met die mensen niet te eggen of te ploegen. Eerst heb ik hen nog via mijn advocaat in de ge legenheid gesteld het huisje voor de zelfde prijs terug te kopen, maar dat werd geweigerd. Een half jaar lang heeft men mij nu al geen huur meer betaald. Daarom heb ik besloten hun woongedeelte te laten ontruimen", aldus de heer Elzing uit Tiel. „Als mijn dochter hier weg moet wat zal er dan met ons gebeuren", zegt de 77-jarige Manus van de Wal snikkend. ..Wij hebben toch verzorging nodig. Zonder haar kunnen mijn vrouw en ik niets beginnen." Het gezin Verhoeks zal als voorlopige oplossing bij de ouders in gaan wonen. Elf personen zullen hierdoor een ka mertje van 4x4 meter moeten delen. Negen van hen moeten er slapen ook. „Een onhoudbare situatie", zegt me vrouw Verhoeks en niemand zal dat dur ven ontkennen. De vraag blijft echter wie hiervan de schuld is De salonboot „Jacqueline" was gis teravond uitverkocht.... De opvaren den waren praktisch alle vakantiegan gers. Voorzitter A. J. Bovenschen was misschien wel het meest enthousiast. „Ik heb zojuist een dame gesproken die net terug is uit Oostenrijk. Ze had daar een soortgelijke vaart meege maakt en wat zei ze: het is in Rhenen nét zo gezellig. Er is gisteravond tijdens deze eerste nachtelijke Rijnvaart in dit seizoen naar hartelust gedanst. Er is vakantie gevierd door de talrijke opvarenden, af komstig uit alle windstreken van ons land, dat het een lieve lust was. Het or kest raakte niet uitgespeeld. Kortom, deze feestavond op het water had niet alleen daardoor een grote bekoring, men ^yas er echt een avondje uit. Op woensdag 21 augustus wordt de tocht herhaald, dit seizoen voor de laatste maal. RHENEN Op woensdag 17 juli '68 wordt in tegenstelling met wat er in het officiële programmaboekje staat een bustocht gehouden door de prachtige omgeving om alle toeristen, hotel-, pension- en campinggasten nóg beter in de gelegenheid te stellen ken nis te nemen van het onuitputtelijke natuurschoon rond de Grebbeberg en de Utrechtse Heuvelrug. Onderweg zal excursieleider Adriaan P. de Kleuver per microfoon over alles wat u ziet uit voerig vertellen. De moderne NBM-toeringcar vertrekt op bovengenoemde datum om 13.00 uur van het VW-informatiekantoor op het Fred. v. d. Paltshof in de gemeente Rhenen. De gasten van de camping „De Thijmse Bergh" kunnen om 13.05 uur instappen vóór deze camping aan de Nieuwe Veenendaalseweg. De toeringcar rijdt dan naar de Markt in Veenendaal, waar omstreeks 13.15 uur even wordt gestopt om be langstellenden daar te laten instappen. Vanaf Veenendaal wordt gereden in de richting Overberg. De campinggas ten van „De Bokkesprong", „De Hoge Linde" en „De Ossenberg" worden on derweg „opgepikt" (bij de betreffen de camping). Is de bus vol dan gaat men met eigen auto mee. Op diverse punten gaat excursielei der De Kleuver met u wandelen en kastelen bekijken. De tocht gaat ver der over Amerongen, Langbroek, Co- then naar Wijk bij Duurstede, waar u gezellig koffie kunt drinken (voor eigen rekening) op het terras van het oude slot Duurstede. In de Bourgondische to ren houdt De Kleuver een voordracht over dit machtige kasteel. Om ca. vijf uur n.m. arriveert men weer in Rhenen op het Fred. v. d. Paltshof, nadat langs dezelfde route is teruggereden en iedereen weer onder weg kan uitstappen, waar men ook is ingestapt. De kosten bedragen f3,50 p.p., welk bedrag de VVV-excursieleider graag in ontvangst zal nemen. KESTEREN. De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Aardbeien: EI 43—58; I 29—35; 11+ 26—38; II 25— 27, alles per doosje a 250 gram. Aanvoer 3.000 doosjes. VEENENDAAL De heer J. van L. uit Veenendaal, chauffeur van de firma L. deed bij de politie aangifte van diefstal van 33 flesjes bier. Dat bier had op de vrachtwagen gestaan, die de heer Van L. voor zijn flat ge parkeerd had. Reeds eerder waren van die wagen 18 grote flessen limonade gestolen. VEENENDAAL De oud-Veenenda- ler. de heer A. H. Steffens is aan de technische hogeschool te Eindhoven ge slaagd voor het examen scheikundig ingenieur. Rode bessen: EI 3035; I 2027, alles per doosje a 250 gram. Aanvoer 2.500 doosjes. I 66 73 per kg. Aanvoer ca. 10 ton. Kruisbessen: EI 28—34 per doosje a 250 gram. Aan voer 1.500 doosjes. Meikersen (Volgers): EI 131—161; I 101—121. Aanvoer 2 ton. Variksp 7wartel EI 112—142; I 75—102. Aanvoer 12 ton. Wtfnkersen: EI 160—205; I 118—146. Aanvoer 3 ton. Golden Delicious: EI 60—55: 52; E I 65—70: 67; E I 70—75: 77; EI 7580: 78. Aanvoer 9 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. RHENEN Na drie jaar experimenteren is de WV-Rhenen erin geslaagd de nachtelijke Rijnvaarten aan het oorspronkelijk gestelde doel te doen beant woorden. Hoewel de vaarprijs, vergeleken bij voorgaande jaren met een rijks daalder per persoon was verhoogd, wat de belangstelling zo groot, dat de or ganisatoren op een gegeven moment moesten stoppen met de kaartverkoop. VEENENDAAL Tegen acht uur ramde woensdagmorgen een vrachtwa gen een personenauto, waarbij de per sonenauto schade opliep. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Buurtlaan-West/Nieuweweg. De bestuurder van de vrachtauto, de heer D. H. uit Scherpenzeel wachtte om verkeer op de Nieuweweg voorrang te verlenen. Toen er een auto de Buurt- laan in wilde rijden, reed H. iets ach teruit om deze wat meer ruimte te geven. Achter H. stond echter een personenauto, bestuurd door de heer C. J. van D. te Veenendaal. De vracht auto kwam met de laadbak tegen de voorruit van de personenauto tot stil stand. VEENENDAAL Het beroepsonder wijs krijgt in de Mammoetwet veel meer kansen dan voorheen. De interim- wet voor het middenstandsonderwijs zorgt reeds nu op enkele plaatsen voor gesubsidieerde avondscholen, waar a.s. ondernemers en degenen, die algemene ontwikkeling of vooropleiding voor het Praktijkdiploma Boekhouden wensen, kunnen worden opgeleid voor het be kende Middenstandsdiploma. Voor onze plaats met veel midden stand en voor de omliggende gemeen ten is het van groot belang, dat. reeds met ingang van 19 augustus een derge lijke avondschool geopend kan worden. De eerste klas van de bekende cur sus Dubbel W, indertijd tot grote bloei gebracht door wijlen de heer Schilper- oort, is met ingang van 1 augustus in subsidieverband opgenomen. De tweede klas gaat normaal door als cursus, ook voor afgewezen kandidaten. Deze klas wordt volgend jaar in de sub sidie opgenomen. De lessen worden voor beide klassen zo ingericht, dat op de cursus meer tijd voor bespreking van leerstof en huis werk vrijkomt. Het bevoegd gezag van deze school wordt uitgeoefend door de Stichting voor Chr. Handelsonderwijs te Den Haag. ARNHEM Cor Enneking, de 26-ja rige Arnhemse wapen- en schilderijen handelaar zegt de Amerikaanse presi dentskandidaten te kunnen vrijwaren van een moordaanslag. Enneking heeft nl. een apparaat uit gevonden dat de drager onkwetsbaar maakt voor kogels tot negen millime ter. De Amsterdamse schietwapenko ning Paul Wilking heeft het gisteren deskundig op de Arnhemmer gepro beerd. Voor de ogen van de verblufte omstanders verdwenen de kogels als sneeuw voor de zon. Over het geheim van zijn vinding, waarmee hij binnen veertien dagen naar het CIA hoofdkwartier in Washing ton vertrekt, wil Cor Enneking weinig loslaten. „Als je te veel zegt gaat een ander er met de centen vandoor", is zijn motto. Het heeft met de luchtdruk van het schot te maken, zoveel mag de buitenwacht wel weten. Een maand geleden heeft de uitvin der het revolutionaire tuig schriftelijk bij president Johnson zelf aangeprezen. Ik wil er graag aan meewerken om aanslagen als die op Robert Kennedy onmogelijk te maken, zei hij in zijn brief. Het resultaat was een snelle cor respondentie met de FBI en de CIA. En kele weken geleden is Enneking naar het ultrageheime bolwerk van -de Ameri kaanse inlichtingendienst in het Duitse Taunusgebergte, Camp Kinggeweest om proef te schieten. Het ging voortref felijk. Het lijkt aan de verwachtingen te voldoen, moeten de officieren van de basis hebben gezegd. Op eigen kosten gaat de uitvinder van het onzichtbare kogelscherm nu naar Amerika, waar de hoogste bazen van liet Pentagon zich over het wonder zul len buigen. Als zij net zo overdonderd zijn als de vrienden van Cor Enneking, die ook na verschillende keren proef schieten niet wilden geloven dat hun doelwit rustig De aanvoer op de pluimveemarkt Barneveld bedroeg ca. 14.000 stuks. De handel was traag. Prijzen in guldens per kg: slachtkip- pen f 0,90 - f 1,10; slachtkuikens f 1,55 - f 1,65. In verband met vakantie 17 juli geen markt. PUTTEN Eiermarkt: aanvoer op woensdag 128.000 eieren, prijs kippe eieren f 9,50 - f 10,50, kg.prijs f 1,58 op basis van 63 gram; jonge-henneëieren f 7,- - f 9,-; eendeëieren f 12 - f 13, alles per 100 stuks. Handel stug. Veemarkt: aanvoer 135 biggen, prijs f 65 - f 72 per stuk. Handel redelijk. 16 drachtige zeugen, prijs jonge drachtige zeugen f 365 - f 415, oudere drachtige zeugen f 450 - f 525 per stuk. Handel re delijk. volkomen ongedeerd bleef staan, zal de Arnhemmer zonder de minste twijfel emplooi vinden voor zijn geheimzinnige kogelafweermethode. RHENEN De landelijke rij vereni ging „De Grebberuiters" organiseert per zaterdag 20 juli op de Grebbeberg tegenover de militaire begraafplaats ruiterwedstrijden, die 's avonds om half acht aanvangen. Vorige zomer bestond er voor dit ruitersportevenement in Rhenen bij zonder veel belangstelling. Bovenstaande foto werd vorig jaar gemaakt.

De Vallei | 1968 | | pagina 5