In Antwerpen drie doden onder puin Actie tegen wapenbezit boekt magere succesjes Op de hoogte van lot der Joden Fritz Teufel smeet proces stukken door rechtszaal Weer hoop in Kaapstad Gehoorzaam aan superieuren NASSER AANGEKOMEN IN ZUID-SLAVIË Sovjet-aanval op manifest van Tsjechen Mauritshuis kreeg kinderportret van Frans Hals ALEC ROSE GERIDDERD Tijger met baby op de loop KINDERARTS SPOCK KRIJGT TWEE JAAR DETROIT HOOPT OP KALME ZOMER J)il huis is niet bewapend Mutaties in Poolse partij Katholieken in de commissie voor geloof en kerkorde elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Tien jaren BEEN STIJF Schuld Noodlottig Wegdringen UNIVERSITEIT IN BERLIJN ONTRUIMD EXTRA STRAF SNOEKDIJIK >r Rustig Inzameling Weinig nodig NEGERS DEMONSTREREN 500 per dag Arsenaal HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders c^> I mïïiJps BArfim Jen) die móéten wefl goedzijn\ Voorstel in Uppsala BETOGING AFTERNOON BUILTJES ÖONDERDAG II JULI 1968 HARSTER ERKENDE ZIJN MISDADEN (Vervolg van pag. 1) T>ONN Harster zal voorwaardelijk worden vrijgelaten met een proeftijd van vijf jaar. Bovendien is hem de verplichting opgelegd, zich op gezet te tijden te melden bij de politie. De proeftijd wil zeggen, dat Harster de rest van zijn straf alsnog zou moeten uitzitten in het onwaarschijnlijke geval dat hij wegens een misdrijf zou wor den veroordeeld tot nieuwe gevangenisstraf. Strikt genomen zou hij ook op nieuw in de gevangenis kunnen worden gezet, indien hij zich niet zou hou den aan zijn meldingsplicht. Volgens de Duitse wet heeft Harster ruim tweederde van zijn straf tien van de vijftien jaar ondergaan. In 1949 had hij namelijk al terecht ge staan in Nederland. Toen was zijn lei dend aandeel in de Joden-vervolging nog niet bekend. Als commandant van de Sicherheitspolizei werd hij evenwel veroordeedl tot twaalf jaar gevange nisstraf en na acht jaar vrijgelaten. Overeenkomstig de Westduitse straf wet worden deze acht jaar celstraf meegerekend voor de in Duitsland uit gezeten straf. Daarbij komen dan nog één jaar voorarrest in de Bondsrepu bliek en ruim een jaar dat Harster in de gevangenis heeft doorgebracht sinds zijn vonnis van kracht werd. In totaal heeft Harster daarmee tien jaar cel achter de rug. Vólgens para graaf 26 van het Westduitse wetboek van strafrecht mag een veroordeelde, wanneer hij tweederde van zijn straf heeft ondergaan, een verzoek indienen tot voorwaardelijke invrijheidsstelling. Het Münchense gerechtshof heeft daartoe nu besloten, vooral omdat Harster zijn schuld heeft erkend en inzicht heeft getoond in zijn fatale ac tiviteiten van de oorlogsjaren. Het hof kwam voorts tot de conclusie dat ver dere celstraf niet zou kunnen bijdra gen tot „verbetering" van de veroor deelde. Hij heeft, zo oordeelt het hof,, naar omstandigheden geboet voor zijn da den. Ook is het niet noodzakelijk hem langer gevangen te houden uit oogpunt van generale preventie, als voorbeeld om anderen van soortgelijke misda den af te «chrikken. Harsters gezond- BRIONI De Egyptische president, Nasser, is gisteren uit Moskou aange komen in Zuidslavië. Zijn minister van Defensie, Abdel Riad, bleef in de Rus sische hoofdstad achter. Riad zou zijn achtergebleven voor de ondertekening van een nieuwe Russisch-Egyptische overeenkomst voor de levering van wa pens. Voor president Nasser gisteren Mos kou verliet had hij nog een onderhoud met de Russische leiders. Het was het vijfde Russisch-Egyptische gesprek. Volgens waarnemers waren de onder handelingen wat stroef verlopen. Nasser zou hebben gevraagd om meer wapens. Hij zou de Russische leiders deelgenoot hebben gemaakt van zijn vrees dat „de wereld gewend raakt" aan de nieuwe grenzen van Is raël. Het Kremlin zou daarentegen het been hebben stijf gehouden. Het huldigt de opvatting, dat de tijd in het voor deel van de Arabieren werkt in de cri sis in het Midden-Oosten MOSKOU „Literatoernaya Gazje- ta", het weekblad van de Russische schrijversbond, heeft een uiterst scher pe aanval gedaan op de „2.000 woor den", het manifest waarin een zeven tigtal Tsjechoslowaakse schrijvers en intellectuelen vorige maand opriep tot versnelling en verdediging van het de mocratiseringsproces in hun land. In het Russische artikel wordt in 2000 woorden het Tsjechoslowaakse manifest anti-communistisch en con trarevolutionair gedoemd, terwijl ook persoonlijke aanvallen worden gelan ceerd op de schrijver van het manifest Ludvik Vaculik, en de ondertekenaars. Vaculik is volgens het artikel een der Tsjechoslowaakse schrijvers „die duidelijk hun gevoel voor matiging en realisme en verantwoordelijkheid voor hun eigen volk verloren hebben". Vooral wordt het Vaculik kwalijk ge nomen, dat hij zijn verklaring gepubli ceerd heeft op een moment „waarop de scheiding tussen de gezonde krach ten die het socialisme en de vriend schap met de Sovjet-Unie steunen en de anti-socialistische, in essentie con tra-revolutionaire krachten in Tsjecho- Slowakije dagelijks steeds duidelijker wordt". DEN HAAG Het schilderij „Lach ende jongen" van Frans Hals, de nieuw ste aanwinst van het Haagse Maurits huis. is gistermiddag opgehangen. Het werk, waarvan de waarde op enige tonnen wordt geschat, is door het rijk in Frankrijk gekocht met financiële steun van de Vereeniging Rembrandt, het Prins Bernhard Fonds en de Stich ting Johan Maurits van Nassau. heidstoestand, hij lijdt aan ernstig ge wrichtsreuma in de heupen, heeft bij het besluit geen rol gespeeld. Wilhelm Harster was bij het Mün chense vonnis van 24 februari 1967 schuldig bevonden aan medeplichtig heid aan de deportatie van 82.773 Jood se Nederlanders, van wie 82.456 in ver nietigingskampen zijn vermoord. Als eerste oorlogsmisdadiger erkende Har ster op de terechtzitting ten volle zijn schuld. Hij verklaarde eigenlijk van begin af aan wel haast met zekerheid te hebben begrependat de gedeporteer de Joden de dood tegemoet gingen. Harster, de zoon van een hoge poli tieambtenaar die sneuvelde in de eer ste wereldoorlog, had na zijn rechten studie een briljante carrière bij de Duitse politie gemaakt tijdens de Re publiek van Weimar, met zijn politieke en sociale chaos. In Hitier zag hij toen de man, die in Duitsland weer orde en gezag zou brengen. Hij 'werd lid van de nazipartij en van de SS. Zijn organisatorische talenten als hooggeplaatst politieman kon hij op noodlottige wijze ontplooien, toen hij in het bezette Nederland werd ge plaatst als „Befehlshaber der Sicher heitspolizei". Hij had de opperste lei ding over de arrestaties, de razzia's en de deportatie der Joodse Nederlan ders. Na zijn gevangenschap in Nederland na de oorlog, werd Harster ambtenaar in de deelstaat Beieren, tot zijn aan deel in de deportatie ten volle bekend werd. Begin 1966 werd hij opnieuw ge arresteerd. Tijdens het proces in München schetste hij hoe hij tijdens de Hitier- jaren door antisemitische lectuur tot de overtuiging was gekomen dat de Joden een gevaar voor het land bete kenden en op de een of andere wijze moesten worden weggewerkt „Nu ik de gevolgen gezien heb, zeg ik: nooit en nooit meer!" Harster erkende dat hij zijn ver moedens over het lot van de gedepor teerde Joden steeds opnieuw uit zijn bewustzijn had weggedrongen, omdat stipte gehoorzaamheid aan de bevelen van zijn superieuren levenslang zijn ideaal als ambtenaar was geweest. „Hier kan ik mij verantwoorden voor de rechtbank, maar hoe zal ik me ooit kunnen verantwoorden tegenover God...?" Volgende week woensdag zal dr. Wilhelm Harster, oud-Gruppenführer SS en luitenant-generaal der Polizei, de gebruikelijke predikatie van de ge vangenisdirecteur moeten aanhoren over de betekenis van zijn voorwaar delijke in vrijheidsstelling een for maliteit voor deze gepromoveerde ju rist. Dan zal hij buiten de gevangenis poort van Straubing staan, met het ge bruikelijke spoorkaartje op rijkskosten een enkele reis naar München, naar huis. LONDEN Alec Rose, pas terug van zijn solozeiltocht rond de wereld, kreeg gisteren de formele bevestiging van zijn verheffing tot ridder. Koningin Elizabeth gaf hem op Buckingham Palace de rid derslag terwijl de groenteman uit Ports mouth voor haar geknield lag. Sir Alec was al vroeg in de ochtend in zijn beste plunje met zijn vrouw Do rothy naar Londen gereisd voor de korte plechtigheid op het paleis. Prins Philip en Lady Rose kékeii toe terwijl Sir Alec de ridderslag kreeg. Voor het paleis was het beroemde echtpaar hartelijk toegejuicht. Sir Alec gaf grif toe dat hij zich vrij zenuwachtig had gemaakt. Maar de ko ningin stelde hem onmiddellijk op zijn gemak. „Ik ben erg trots", zei de nieu we ridder, „het was een van de grootste momenten van mijn leven". Na de korte ceremonie gingen de groenteman en zijn vrouw naar een an dere zaal van het paleis waar ze met een gfoepje andere Britten de gast wa ren aan een informele lunch die konin gin en prins aanboden. Dat doen ze om mensen te ontmoeten die belangrijk werk doen. Gisteren waren er onder meer een vermaarde vrouwelijke hoogleraar in de scheikunde, de opperrabijn van Enge land, de hoogste functionaris van de Britse spoorwegen, een filosoof, de hoofdredacteur van de nieuwsdienst van de commerciële televisie en een bekende schrijver. NEW DELHI Een tijger heeft gisternacht in een dorpje bij Mathura in India, 80 kilometer van New Delhi, een baby uit de armen van zijn slapen de moeder gegrist en meegenomen. Dorpelingen poogden het dier te van gen, maar dat had geen succes. WEST-BERLIJN De politie heeft gisteren het gebouw van de Vrije Uni versiteit in West-Berlijn, dat door hon derden studenten was bezet, ontruimd. Gemakkelijk ging dat niet De poli tiemannen kregen emmers water over zich heen en moesten versperringen van meubilair nemen. In het gebouw is door de studenten veel schade aange richt. Van onze correspondent BONN De langharige „commu nards" Fritz Teufel en Rainer Lang- hans hebben de rechtbank van West- Beriijn-Moabit geschokt met de on- eerbiedigste bejegening uit de historie van de Duitse rechtspleging. Teufel en Langhans stonden, met nog drie andere leden van hun „com mune" terecht wegens binnendringen in het stadsparlement bij een „sit-in". Toen de president de rechtzitting had geopend, sprongen Langhans en drie andere ragebollen over de ballustrade van de beklaagdenbank, nestelden zich op de publieke tribune en begonnen met luide stem een discessie met de toeschouwers. Prompt eiste de officier van justitie tegen hen een extra straf van twee dagen gevangenis wegens wangedrag. Toen de rechtbank zich terugtrok in de raadkamer om daarover te denken, begon „de pret" pas goed. De beklaagden gingen triomfantelijk op de groene tafel zitten, bekogelden elkaar met de baretten van de rechters en smeten de processtukken met ar men vol in de lucht. Met moeite kre gen parketwachters het stel tenslotte de zaal uit. Toen de magistraten weer versche nen om Teufel te verhoren, draaide deze het rechterlijk college de rug toe en liet speelkaarten door de zaal zei len. Met een snoekduik belandde ook hij op de groene tafel, griste een baret weg en zwiepte het „edelachtbare" hoofddeksel met wijde boog in de pu blieke tribune. Een andere „commu nard" wees intussen op de toga's der rechters en riep „Wat zijn dat voor soepjurken?" Toen vond de rechtbank het welle tjes. Elk van de grapjassen kreeg twee dagen gevangenisstraf wegens oneer biedig optreden. Daarna begint $an, zo hoopt men, het eigenlijke proces. BOSTON De 65-jarige Amerikaan se kinderarts dr. Benjamin Spock is gisteren in Boston veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 5000 dollar (17.500 gulden). Met 3 an deren had hij Amerikaanse dienstplich tigen aangezet tot dienstweigeren. De drie medeschuldigen zijn de 43- jarige universiteitspredikant William Sloan Coffin jr., de 23-jarige student Michael Ferbert en de 44-jarige schrij ver Mitchell Goodman. Allen werden tegen een borgsom van duizend dol lar vrijgelaten en gaan in hoger be roep. De rechter merkte op, dat de be klaagden, net als ieder ander, de wet niet mogen overtreden en dat zij niet mogen ontsnappen onder het mom van het recht op vrije meningsuiting. 0 Reddingsploegen zijn gisteren de hele dag in de weer geweest om tussen het puin van de dinsdag avond laat ingestorte nachtclub Christal Palace in Antwerpen naar overlevenden te zoeken. Drie do^en heeft de instorting tot dusver geëist: de 31-jarige Spaanse drummer Lezaue Thomas (hij had de drumstok nog in de hand), de 49-jarige Gertrude Fraterova, een Franse danseres en de 32-jarige Eri ca Nussbaum, een Zwitserse danse res. Volgens de (Nederlandse) portier moet onder het puin ook nog een werkster bedolven zijn. Tot dusver zijn drie mensen levend uit de puinhopen gehaald. Zij zijn buiten levensgevaar. Het pand lag in het Schipperskwar tier, een saneringsbuurt. TYETROIT „Dit huis is niet bewapend". In bijna drieduizend huizen in Detroit, in de Amerikaanse staat Michigan, hangt sinds kort een plakkaat met deze tekst voor het raam. Het is een zwijgend antwoord aan hen die deelnemen aan de „bewapenings wedloop", zoals Detroits burgemeester, Jerome P. Cavanagh, het noemde. „Hier heb ik op gehoopt" voegde hij eraan toe. „Weken geleden vertelde ik al mijn gemeente-ambtenaren die wapens kochten dat ze weer verstandig moesten worden". De drang om wapens te kopen in Detroit, op vier na de grootste stad in de Verenigde Staten, neemt amper af, maar toch heeft zich duidelijk een reactie ingezet. Op grond van deze reactie hoopt men dat „een lange hete zomer", waarbij hier vorig jaar 43 mensen om het leven kwamen, de stad dit jaar wordt gespaard. Groepsgewijs stellen talrijke inwo ners thans pogingen in het werk om de verhoudingen tussen blanken en ne gers in de stad te verbeteren. Mede hieraan zou het te danken zijn dat het in Detroit over het algemeen rustig bleef na de moord op ds. Martin Lu ther King, terwijl in andere grote Ame rikaanse steden plundering en vernie ling hoogtij vierden. Kleine groepen buurtbewoners en soms ook afzonderlijke inwoners steu nen alle pogingen om het kopen van wapens tegen te gaan. Ze doen dat on der andere door een plakkaat voor hun raam te hangen: „Dit huis is niet be wapend." Mar daar blijft het niet bij. Zo organiseerde een blanke inwoonster van Warren, een voorstad van De troit, een geldinzameling met de op brengst waarvan ze het onderlinge begrip tussen blanken en negers wil bevorderen. Van de opbrengst, elf duizend dollar (bijna 40.000 gulden), stelde ze 2500 dollar beschikbaar om een onderwijsprogramma voor vol wassen negers te helpen aan een bi bliotheek over negergeschiedenis. Jonge zakenlieden in Detroit voe ren met eigen geld een reclamecam pagne die erop is gericht het verlan gen naar wapens te bekoelen. Een van de eerste advertenties die ze lieten plaatsen besloeg een volle krantenpagi na. Ze toonde een man met een helm op, gewapend met een jachtgeweer en een tweede geweer over de schouder. Zijn vrouw hield ook een jachtgeweer vast en een zoontje stond voor hun met een geweer. Een klein meisje hing aan de rokken van de vrouw. Het onderschrift luidde: „Meedoen met de bewapeningswedloop zou u deze zomer uw leven kunnen kosten". Een verder: „Niemand weet wat er deze zomer in de stad zal gebeuren. Hope lijk niets. Maar we weten allemaal wat er kan gebeuren in een huis vol do delijke wapens. Een slaperige vrouw, een nieuwsgierig kind, een zenuwachti ge buurman en een geladen geweer zijn voldoende om een ramp te veroorza ken." Ofschoon steeds meer mensen zich inspannen om de verkoop van wapens tegen te gaan lopen hun inspanningen niet parallel met de vraag naar wa pens. De registratie van pistolen ging bijvoorbeeld met sprongen omhoog. In januari van dit jaar werden er 1090 geregistreerd tegen 626 in januari van het vorig jaar. Het totaal aantal geregistreerde pistolen in februari was NEW YORK De New Yorkse po litie heeft gisteren charges met de gummiknuppel uitgevoerd om 1500 ne gers en Portoricanen te verspreiden die voor het stadhuis demonstreerden voor werkverschaffing voor 20.000 men sen in de armenwijken. De demonstratie was rustig begon nen, maar later gooiden de betogers met stenen en flessen. Een afvaardiging van twaalf beto gers werd door loco-burgemeester Ti mothy Costello ontvangen. 1421, in dezelfde periode van 1967 waren dat er 662. In heel de staat Michigan werden.tot 31 mei 59.910 vuurwapens geregistreerd tegen 29.968 in de over eenkomstige periode vorig jaar. In juni liep de verkoop iets terug, maar per dag gingen er toch altijd nog vijfhonderd pistolen over de toon bank. Uit vrees voor onlusten heeft men in Detroit en in steden in de omge ving anti-geruchten centra opgericht. Deze hebben maatregelen beraamd om elkaar te waarschuwen wanneer zich onlusten voordoen. Bovendien voeren de deelnemers acties om paal en perk te stellen aan de verkoop van vuurwapens. Ze doen dit onder andere door de bevolking te verzeke ren dat de politie mans genoeg is om het hoofd te bieden aan wanordelijk heden. Als gevolg hiervan „geloven wij dat er een goede kans bestaat dat deze zomer in Detroit geen rassenon- lusten zullen uitbreken", aldus Ray mond McConnell, hoofd van de re cherche van de staatspolitie. Een inwoner van Detroit wilde dit graag geloven. Hij besloot zich echter bij voorbaat te beveiligen voor het ge val er toch moeilijkheden zouden ko men. Het plakkaat met de tekst „Dit huis is niet bewapend" ging hem niet ver genoeg. Hij maakte er zelf een plakkaat bij: „In dit huis bevinden zich drie geweren van het type M-16, twee antitankgeweren, drie bazooka's, twee divisies Israëlische soldaten, een kata pult, een BB-geweer en een boosaardig tierende vrouw. Probeert u het alstu blieft hiernaast." ADVERTENTIE werken verrassend WARSCHAU Het Poolse centrale comité heeft de minister van Binnen landse Zaken, Mieezyslaw Moczar, als plaatsvervangend lid van het Politbu reau opgenomen en tot secretaris van het centrale comité benoemd. Hij komt in de plaats van Boleslaw Jaszcuk, die volledig lid van het Politbureau wordt en oud-president Edward Ochab op volgt, die om gezondheidsredenen af treedt. Wladyslaw Wicha, de voorganger van Moczar als minister van Binnenlandse Zaken, is gepensioneerd en daardoor van zijn functie van secretaris van het centrale comité ontheven. Waarnemers menen, dat door de jongste mutaties de nationalistische stroming in de Poolse communistische partij veel aan kracht heeft gewonnen ADVERTENTIE ADVERTENTIE T TPPSALA Aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala is gisteren voorgesteld, ne gen rooms-katholieke theologen in de commissie voor geloof en kerkorde van de wereldraad te benoemen. Vandaag geeft de assemblee hieraan zeer waar schijnlijk haar goedkeuring. Het Vati- caan heeft zich reeds akkoord ver klaard. Het is voor het eerst in de geschie denis van de Wereldraad dat rooms- katholieken officieel zullen deelnemen aan een commissie. De belangrijke commissie voor geloof en kerkorde, waarvan de Zwitserse theoloog dr. Lu- kas Vischer directeur is, bespreekt de theologische, kerkrechtelijke en orga nisatorische problemen die barrières vormen voor kerkelijke eenheid. De voorgestelde roomskatholieke theologen komen uit Italië, Frankrijk, België, Duitsland, en uit landen in Noord- en Zuid-Amerika, Azië en Afrikg. „Dit voorstel laat zien, dat de dynamische relaties tussen de kerken steeds verder gaan", zo zei de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Blake, giste ren in de assemblee. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft in een boodschap zijn hartelijke groe ten overgebracht aan de assemblee van de Wereldraad. „U represen teert meer dan de helft van alle Chris tenen over de wereld en de proble men die u behandelt, staan in nau we relatie met die van de Verenig de Naties", aldus Thant, die er aan toevoegde vooral het oog te hebben op het streven naar vrede in de we reld en het bereiken van economi sche en sociale veranderingen", om de gewettigde verlangens van de vol keren voor sociale vooruitgang in groter vrijheid waar te maken". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties herinnert aan zijn voor ganger wijlen Dag Hammarskjöld, die nauwe relaties had met de Zweedse stad Uppsala. Dag Hammarskjöld werd namelijk in de Zweedse stad Jönköping geboren, maar toen hij twee jaar oud was, verhuisden zijn ouders naar Upp sala. Gisteren heeft de Wereldraad Ham marskjöld herdacht tijdens een krana- legging op zijn graf in Uppsala. Een groep protestantse predikanten heeft gisteren voor de tweede maal binnen enkele dagen een betoging ge houden voor het gebouw in Uppsala, waar de vergadering van de Wereld raad van Kerken plaatsvindt. Ds. Ian Paisley, hoofd van de vrije presbyte riaanse kerk van Ulster, en twee ambt genoten hadden op hun kleding leuzen aangebracht als „Terug tot de Bij bel", en „Aartsbisschop Ramsey verrader van protestants Engeland". De aartsbisschop leidde op dat mo ment in de vergaderzaal een bijeen komst over de rechten van de mens. De betogers deelden aan de toege stroomde nieuwsgierigen vlugschriften uit, waarin zij de „Op Rome gerichte lijn", van de Wereldraad veroordeel den. De toestand van Philip Blaiberg, de harttransplantatiepatiënt in Kaapstad, büjft na de ernstige inzinking van vorige week vooruit gaan. Gisteren kreeg hij be zoek van zijn echtgenote Eileen en zijn dochter ML. Bij he tverlaten van het Groote Schuur-ziekenhuis werd dit plaatje van moeder en dochter gemaakt. ADVERTENTIE «F

De Vallei | 1968 | | pagina 7