Veenendaals - - dagblad Na explosie op tanker zes vermisten en 11 gewonden Onzekerheid over juiste aantal slachtoffers Buiten I Koning beroofd van vele bevoegdheden Tsjechen in onzekerheid over Russische troepen Storm verdreef vakantiegangers Kathedrale tenbezweken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ontploffing sloeg enorm diep gat in scheepswand Wellicht een Vrouw door bliksem gedood: vader en zoon verdronken •affinaderij in Z.-Limburg RAMP TROF CLASSIFICEERDERS TE SCHIEDAM Rudi Dutschke naar Italië Overleg in llppsala over Biafra ALS.'-personeel krijgt kortere werkweek Voorspel partijcongres in Praag HERFSTIGE DAG IN JULI MEISJE KWAM ONDER TREIN Clifford naar Zuid-Vietnam Weekend weer onbestendiger VIERLING GLASSCHADE Verdwenen gewas VOL WATER Ontwerp-grondwet in Griekenland Sterke machten Vrees X Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valtei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 12 JULI 1968 42e JAARGANG no. 162 ROTTERDAM Een ontploffing aan boord van het Panamese schip Aqua Clara (35.890 dwt), liggende bij de „Tankercleaning" n.v. aan de Nieuwe Maas te Schiedam, heeft vanochtend vermoedelijk het leven gekost aan enkele perso neelsleden van dez* n.v„ die belast waren met het ontgassen van dit tank schip. Voor zover bekend, raakten elf personen min of meer ernstig gewond en worden er nog zes vermist. De explosie had plaats om veertien minuten over vijf. Een werkploeg, die juist een half uur schaft had gehad, was bezig de werkzaamheden te hervatten, toen de explosie gebeurde. Een ooggetuige zei: „Het was even stil, toen hoorden we een ontzettend geschreeuw". Enkele mensen zijn overboord gesprongen of ge slingerd en door sleepboten opgepikt. Ambulance-auto's, maar ook particuliere wagens, brachten gewonden naar ziekenhuizen in Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. De commissaris van politie in"Schie dam, de heer Van der Haagen. ver klaarde vanmorgen om acht uur. dat men nog zoekt naar zes classificeer ders. Hij zei, dat behalve 53 classifi ceerders ook de bemanning van het schip aan boord was. Aangezien echter de explosie midscheeps plaats had, zijn er onder de bemanning vermoede lijk geen slachtoffers. Van de elf men sen, die in ziekenhuizen zijn opgeno men, zijn er twee of drie vrij ernstig 1 gewond. Drie mensen zijn inmiddels weer uit het ziekenhuis ontslagen. De heer Van der Haagen maakte enig voorbehoud over de opgave van de vermisten, omdat hij het mogelijk achtte, dat mensen voor de explosie van het werk zijn weggegaan, of on middellijk na de explosie zijn gevlucht. Hij wilde dan ook niet uitdrukkelijk verklaren, dat er nog zes mensen aan boord moesten zijn. De explosie deed zich voor mid scheeps, waar een groot gat van tien lallen meters breed in de scheepshuid is ontstaan. Het was nog niet te zeggen hoe diep dit gat is, zodat men nog re kening hield met hel breken ven het schip. In de directe omgeving van de Tan- kercleaning bevinden zich geen woon wijken; wel enige fabrieksgebouwen en het restaurant „Europoort", dat op honderd meter afstand aan de water kant ligt. Alle ruiten zijn uit dit res taurant verdwenen. Er is ook glasscha de bij het fabrieksgebouw Van Hoek's Machinefabriek, in enkele woningen in de omgeving van de tanker en op de havendijk in Schiedam. Flatgebouwen langs de Maasboulevard zijn er vrij goed vanaf gekomen, doordat ze in de dwarsrichting op de Tankercleaning staan. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Men vermoedt echter dat bij de werkzaamheden een vonk is ontstaan, die de in het schip aanwezi ge gassen heeft doen exploderen. De politie was vanochtend bezig met de directie van het bedrijf om precies na te gaan hoeveel classificeerders aan het werk waren. Een dergelijk onder zoek is altijd vrij moeilijk omdat per soneel van koppelbazen is ingescha keld. Verder was een aantal mensen T angzamerhand werd het zulk een bijzonderheid, ergens een akker boekweit aan te treffen, dat we tegenwoordig gerust mogen zeggen, dat dit decoratieve landbouwgewas volkomen van de kaart is. Wanneer zij crème-wit-rose bloeide, zagen we vroeger vaak de schone combinatie met de heide in haar hoogtijd, want dit was toen heel gewoon. Door stuifmeel- onderzoek bleek, dat onder Bennekom de boekweit al in de vroege bronstijd (1800-1000 j. v. Chr.) voorkwam, doch het kan niet worden uitgemaakt, of de prehistorische mens dit graan toen reeds verbouwde, of dat de planten ats akker-onkruid ingevoerd werden. De boekweit stamt waarschijnlijk uit midden-Azië en uit archieven blijkt, dat zij in Brabant op het eind der 14e eeuw werd geïmporteerd. Veel ouder is echter de veenboekweit, die bij de primitieve landbouw van plm. 6200 j. vb. Chr. al uitgezaaid werd. Wilde soorten (in ons land ongeveer 15 dezer z.g. duizendknopen) hebben een zeer groot verspreidingsgebied en sommige kunnen zich lang allerlei wegen tot cultuurplant hebben ontwikkeld. Heeft ie mens uit de steentijd inderdaad boek weit verbouwd, dan kon hij geen bruik baarder gewas telen, want mest (dus vee) is er niet voor nodig. Men paste dé afbrandmethode toe, de plant heeft een korte groeiperiode, kan gemakke lijk worden afgesneden en het meel werd vlot uit de dop bevrijd. Als graan voor schrale bodem stond zij ondanks de wisselvallige oogst eenmaal hoog aangeschreven, doch helaas werd zij verdrongen door rogge en aardappels, toen de kunstmest de teelt daarvan op zandgrond mogelijk maakte. Doch nooit hebben deze de schoonheid der boekweit in het landschap geëvenaard. 12 juli '68 A. B. WIGMAN van het bedrijf weggevlucht, die mis schien nog niet allemaal waren terugge keerd. Ook bestaat de kans, dat een aantal classificeerders niet onder eigen naam heeft gewerkt. Een van de classificeerders, de 29- jarige J. Pronk, verklaarde, dat in het gedeelte waar de explosie plaats had, zes mensen aan het werk waren. Vol gens deze man, moeten ze alle zes zijn omgekomen. De explosie op de- „Aqua Clara" ver toont sterke overeenkomst met de ramp op de Noorse tanker „Rona Star(20.088 ton), die 15 juni 1965 bij de tank cleaning van Verolme op Rozenburg plaats had. Ook toen was er een explosie op het moment dat er classificeerders aan boord waren om het schip te ontgassen. De ramp op de „Rona Star" eiste zestien slachtof fers, allen classificeerders. Hoeveel slachtoffers de explosie in Schiedam heeft gei lst, kon om tien uur nog ni<ft met aftsóiv\e zekerheid wor den gezegd. Men begoh ernstig rekening te houden met de mogelijkheid, dat de zes vermiste mannen zijn omgekomen. Zij behoren allen tot een ploeg van classificeerders, die aan boord, van het schip was om de tank schoon te ma ken. Men vreesde, dat zij nog in de tank zitten, die vanmorgen explodeerde. Het was nog onmogelijk om de tank te on derzoeken, omdat deze met water is volgelopen. Op het ogenblik verblijven nog zeven classificeerders in zieken huizen. Volgens Tankercleaning N.V., zijn zij levensgevaarlijk gewond. BERN Rudi Dutschke, de West- duitse links-radicale studentenleider, is volgens de Zwitserse politie naar Italië vertrokken. Dutschke. die enkele maan den geleden bij een aanslag ernstig ge wond raakte, had de laatste 4 weken doorgebracht in een Zwitsers sanato rium. Volgens het in Bern verschijnen de blad Der Bund zou dit een parti culiere zenuwinrichting Münchenburh- see zijn geweest. Zijn vrouw en zoontje zouden hem daar gezelschap hebben gehouden. De gezondheidstoestand van de 38- jarige Dutschke zou sterk vooruit zijn gegaan. Na intensief oefenen onder lei ding van een psycholoog werden de moeilijkheden in uitdrukkingsvermogen overwonnen. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. UPPSALA Achter de schermen van de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala worden intense pogingen ondernomen om vrede tussen Nigeria en Biafra te bereiken. De Ni- geriaanse delegatie naar de assemblee vergadert achter gesloten deuren over de burgeroorlog in dit Afrikaanse land. De adviseur van de afgescheiden Biaf- raanse regering, dr. Akanu Ibiam, Is intussen ook in Uppsala gearriveerd. Hij is een van de zes presidenten van de Wereldraad van Kerken. Een ande re Biafraanse afgevaardigde is giste ren aangekomen. Naar verluidt voert hij intensieve besprekingen over de oorlog in zijn land met onder meer de Westduitse delegatie. President Johnson heeft er bij alle bij de burgeroorlog in Nigeria betrok ken partijen op aangedrongen voedsel- zendingen voor de hongerende bevol king van Biafra door te laten. Volgens Amerikaanse functionarissen is de oproep voornamelijk gericht tot de Biafraanse autoriteiten, die de aan voer van internationale hulpgoederen via door de federalen bezette gebieden hebben geweigerd. WEST^BERLIJN Bij een explosie in een Sektrochemische fabriek te Bit- terfeld in Oost-Duitsland zijn gisteren tenminste 12 mensen omgekomen en meer dan 100 gewond van wie 50 ern stig. Naar het persbureau ADN meldt is de orzaak van de ontploffing nog niet bekend. De ontploffing aan boord van de tanker „Agua Clara" sloeg van ochtend een geweldig gat in de scheepswand. Men vreesde, dat het schip zou breken. ATHENE De Griekse monarchie zal niets meer te betekenen hebben wanneer een ontwerp-grondwet wordt aanvaard die gisteren door de regering- Papadopoelos werd bekendgemaakt. Het ontwerp, waarover op 29 sep tember een volksstemming zal worden gehouden, berooft de Griekse koning van de uitgebreide bevoegdheden die hii tot nog toe had. Griekenland blijft een democratische monarchie, maar de kroonraad zal worden vervangen door een nationale raad. Zonder deze raad kan de koning geen beslissingen nemen en de advie zen van het college zijn bindend. In 't ontwerp wordt de koning uitdrukkelijk de bevoegdheid onthouden om premiers te benoemen of te ontslaan. Deze be voegdheid leidde in het verleden her haaldelijk tot conflicten tussen het ko ninklijk huis en de politieke partijen. Kennelijk als gebaar tegenover de leden van de regering die monarchis tisch denken staat het ontwerp-grond wet de koning toe dat hij opperbevel hebber van de strijdkrachten blijft. Maar dit opperbevel berust in feite bij de regering. De Griekse officieren zul len hun eed van trouw dan ook niet meer afleggen aan de koning maar aan de natie en de „nationale idealen". Het ontwerp laat de mogelijkheid open dat de regering koning Constan- tijn terugroept. Constantijn verblijft sinds zijn mislukte staatsgreep van de cember vorig jaar in ballingschap te Rome. Het ontwerp noemt geen termijn waarbinnen de parlementaire procedure zou moeten worden hersteld. Evenmin geeft het een datum aan voor algemene verkiezingen, terwijl er ook niet in is vastgelegd wanneer de nieuwe grond wet van kracht, zal worden. UTRECHT Het personeel bij de Spoorwegen gaat korter werken. Met ingang van 1 september hoeven de NS-ers per week nog maar 43 uur en drie kwartier te werken in plaats van 45 uur. Deze verkorting van de werkweek geldt voor vrijwel het gehele personeel. In de hoofdkantoren te Utrecht, de dis trictsbureaus en enkele andere groe pen kent men al een werkweek van 42 uren. De Spoorwegen gaan verder een deel van het hoger personeel met vervroegd pensioen naar huis sturen. Wie 59 jaar of ouder is komt in aanmerking. Men kan voor 1 maart op vrijwillige ba sis de dienst verlaten. Er is een financiële regeling getrof fen, die neerkomt op drie maanden vol salaris, daarna negen maanden negen tig procent, vervolgens vier jaar tach tig procent en het laatste jaar zeven tig procent, het peil van het gewon? pensioen. De uitkeringen zijn waarde vast PRAAG De Sovjet-l nie blijft kat en muis spelen met Tsjecho-Slowakije. Zij ontwijkt nog steeds elk rechtstreeks verzoek om volledige terugtrekking van haar troepen uit di< land. De onrust en verwarring iAeroyer van de Tsjechen nam dan ook niet al. Zelis niet na een bekendmaking dat de terugtrekking van de Russische troepen morgen zal worden hervat. Enige opluchting veroorzaakte deze bekendmaking wel, maar de onzeker heid over de juiste bedoelingen van de Russen bleef. Zij verzwegen namelijk of nu het volledige contingent Russi sche troepen zal wegtrekken en even min noemden ze een datum waarop de ze aftocht zou moeten zijn voltooid. Moskou probeert door deze politieke manipulaties kennelijk de nog steeds sterke conservatieve krachten in de Tsjechoslowaakse communistische par tij in de kaart te spelen. Men verwacht dat de conservatieven uit de partijlei ding zullen worden gestoten tijdens een buitengewoon partijcongres in septem ber. De Sovjet-Unie wil dit voorkomen. Dat werd gisteren opnieuw duidelijk door een fel anti-Tsjechoslowaaks arti kel in het Russische regeringsdagblad, de Prawda. Moskous grootste vrees is thans dat de progressieve elementen in Praag in het partijcongres van september een overwicht zullen krijgen op de gematig de groepering. Hoewel al heel wat con servatieven inmiddels hun positie in 't Politbureau moesten prijsgeven, be schikken ze nog altijd over een meer derheid in het Centrale comité van de partij. De aanval van gisteren bevatte even als voorgaande Russische verklaringen aanwijzingen dat Moskou de Tsjecho slowaakse pers en de radio en televisie zo snel mogelijk de mond wil zien ge snoerd. Men beschouwt deze communi catiemiddelen als de belangrijkste aan stichters van de huidige situatie. Duizenden kampeerders, van wie ongeveer de helft buitenlanders, zijn gisteren gevlucht van de kampeerterreinen langs de kust. Tussen vijf en zeven uur gisteravond was er een massale uittocht van vakan tiegangers. Ze namen de benen nadat een straffe noordwesterstorm wind kracht negen tot tien de kustplaatsen had geteisterd. De barre weersomstandigheden eis ten in ons land enkele doden: de 54- jarige mevrouw J. M. de Ruyter-Frie- sen uit Zevenaar werd door de blik sem getroffen tijdens een kort maar hevig onweer. In de Schorren bij de Emmahaven in Clinge eiste het plotseling opkomende water twee doden: de 35-jarige R. van Waterschoot uit Clinge en zijn elfjarig zoontje. Ze waren aan het vissen. De 53-jarige mevrouw J. Cabboord- Hoekman is in de Goessestraat te Kapel- Ie in een sloot terecht gekomen en verdronken. Men vermoedt, dat de vrouw door de sterke wind met haar fiets in het water is geduwd. Op de rijksweg Utrecht-Amsterdam onder Breukelen werd een Italiaanse auto door een windstoot naar links ge blazen waarna de wagen een val van vijftien meter maakte van een viaduct Een inzittende werd ernstig gewond, de andere liep enkele schaafwonden op. Andere gevolgen van de storm wa ren: paniek in Kouderkerke en Zoute- lande waar talloze strandhuisjes werden weggespoeld. Het kampeerter rein Dishoek moest worden ontruimd; flinke schade aan strandhuisjes op het Scheveningse strand; een scheepsongeluk op de Ooster- schelde bij Stavenisse, waar het Westduitse schip Anglia op een zand bank liep en zonk; veel bladschade aan de Zeeuwse fruitoogst, vooral aan de perenbo men. Men zie ook elders in dit nummer. UTRECHT Op een met automati sche halve overwegbomen beveiligde overweg bij. Hillegom is gistermiddag het negenjarig dochtertje van de fa milie Prins uit Hillegom door een pas serende sneltrein gegrepen. Het kind was op slag dood. Prof. Chris Barnard heeft gister avond een hartklep van een varken op een niet-blanke man, de heer Cloe- te, die vader is van vijf kinderen, over geplant. De operatie werd verricht in het ziekenhuis „Groote Schuur" en is de eerste in haar soort in Zuid-Afrika. WASHINGTON De Amerikaans* minister van Defensie, Clark Clifford, heeft meegedeeld dat hij morgen naar Saigon vertrekt voor strategisch over leg. Hij zal vergezeld worden door de onderminister van Buitenlandse Zaken. William Bundy, en de chef van de ge nerale staf, generaal Earle Wheeler. De minister zal ook in Honoloeloe bij de ontmoeting tussen president John son en het Zuidviëtnamese staatshoofd, Ngoeyen Van Thieu aanwezig zijn. (Van onze weerkundige medewerker). gen rug van hogedruk geeft nu beter weer in de vorm van zonnige pe rioden en een slapper windje. Helaas zal deze verbetering gedurende het weekeinde niet aanhouden. In het broedgebied in Zuidwest-Engeland, waar eerder deze week kort na elkaar twee depressies tot volle wasdom kwamen, is al weer een nieuw mini mum ontstaan, dat van plan schijnt langs de gebruikelijke baan over Zuid- Engeland naar dë Noordzee te koer sen. Dit betekent voor ons in de loop van dit weekeinde, waarschijnlijk mor gen al, een toeneming van de bewol king en een stijgende kans op regen. De Engelse weerdeskundigen heb ben de mensen in de overstroomde gebieden van Zuid-Engeland al ge waarschuwd tegen hernieuwde zware onweersachtige regenval en de moge lijkheid van stormachtige wind. Tijdens de storm van gisteren te kende Schiphol de zwaarste windstoot op, te weten 108 km per uur, over eenkomend met orkaankracht 11 Beaufort. Tijdens buien in het binnen land zal vermoedelijk plaatselijk de 120 km/u. wel bereikt zijn. Morgen: Zon op: 04.35; onder 20.55 Maan op: 23.00; onder 08.29 GELEEN De Koninklijke Shell- groep en Staatsmijnen D.S.M. voeren sedert geruime tijd besprekingen over de bouw van een zogenaamde „inland- refinary", die haar produkten voor een belangrijk deel zal afzetten aan de chemische bedrijven van D.S.M. De Provinciale Planologische Dienst in Limburg heeft een terrein in Ur- mond op het oog. De voorbereidingen van deze plannen zijn thans in een ver gevorderd stadium. Naar wij van de Shell vernemen, zullen deze besprekin gen vermoedelijk binnen enkele maan den worden afgerond. De bedoeling is, dat de raffinaderij een capaciteit van drie miljoen ton ruwe olie per jaar zal hebben. Over de details van het in studie zijnde project kunnen van de zijde van de samenwerkende bedrijven in dit sta dium nog geen mededelingen worden gedaan. De besprekingen daarover, waarbij ook het ministerie van Econo mische Zaken is betrokken, duren nog voort. De capaciteit van de nieuwe raffina derij is aanzienlijk kleiner dan die van de Shell-bedrijven in het Botlekgebied, die de grootste ter wereld zijn. Ze zal evenwel niet ver achter blijven bij de grootte van de onlangs in Amsterdam geopende raffinaderij, die vier miljoen ton kan verwerken. Hoewel de raffinaderij op zichzelf een weinig arbeidsintensief bedrijf is, kan worden verwacht, dat ze indirect een krachtige bijdrage zal leveren aan de verbetering van de werkgelegenheid in fcuid-Limburg. De steftm, die overal in ons land veel schade aanrichtte, heeft ook huisge houden in Nuenen, waar een grote „linnen kathedraal" stond opgericht om a.s. zondag plaats te bieden aan honderden zigeuners, die ter gelegen heid van een religieuze feestdag naar Brabant waren gekomen. Met man en macht werden de klapstoeltjes, die reeds in de tent stonden, onder het zeildoek weggehaald. VITERBO (Italië) Gisteren heeft de 28-jarige mevrouw Rosa Salvatori in Viterbo, even benoorden Rome, het leven geschonken aan een vierling, al len jongens. Twee baby's zijn evenwel kort na de geboorte overleden. De moeder heeft de bevalling goed doorstaan. De twee baby's, die zijn overleden, waren met de buik aan el kaar vergroeid. ADVERTENTlb Opel Rekord nu 7995.-

De Vallei | 1968 | | pagina 1