Zee sloeg duizend huisjes van Zeeuwse stranden Luns ziet hinderpalen bij uitvoering van opiniepeiling Papoea's Oud-premier Marijnen nu beste kanshebber Buitenlanders wisselden duizenden Marken tegen losse zilveren guldens Spoorwegmuseum kreeg miljoenste bezoeker Verkleumde kampeerders op Waddeneilanden Rangeerproject Kijfhoek door N.S. uitgesteld Zij weet nu wat het is TAL VAN BADGASTEN DOOR STORM GEDUPEERD UIT HOGE VLOED GERED Delfts jongetje in Frankrijk zoek Twee jaar voor overval op oude vrouw Haagse burgemeesterspost Noors schip met voedsel voor Biaira op weg DIEVEN WILDEN GELD OMSMELTEN „Undine" gelicht DUITSLAND ANDERE OPZET OMGEWAAID TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR NIET STRAFBAAR OOSTENRIJKER TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR VRIJDAG 12 JULI 1968 ADVERTENTIE De storm van gisteren heeft vooral Zeeland getroffen. Duizend strandhuisjes werden daar weggeslagen. Ruim de helft daarvan werd vernield. Badgasten probeerden te redden wat er te redden viel. Op de kampeerterreinen heerste een noodtoestand. De meeste zijn leeg. In Vlissingen rukte het opgezweepte water een bouwkeet van de boulevard. Als luciferhoutjes knapten de masten van de jachten in de haven van Breskens af. Op het strand van Nieuwvliet spoelde een lijk aan, dat zover in staat van ontbinding was dat het niet meer kon worden geïdentificeerd. Tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer zonk een veerpont. Er stond alleen een lege auto op. Ook de Waddeneilanden hebben veel te lijden gehad van de sterke wind. Texel en Ameland zagen honderden kampeerders in gevecht met het natte tentzeil. Op Ameland brachten exploi tanten van kampeerterreinen noodpavil- joens in gereedheid om te voorkomen dat hun gasten zouden zouden verrege nen en verkleumen. De bootverbinding Texel - Noord-Hol land werd de hele nacht in stand ge houden. Voornamelijk doornatte kam peerders waren de schepelingen. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben besloten de aanleg van het grote rangeerterrein Kijfhoek uit te stellen. Dit complex tussen Zwijn- drecht en Barendrecht zou in 1970-71 in gebruik worden genomen. De vervoersprognose tot 1980 blijkt nu te worden doorkruist door een da ling in het wagenladingvervoer, een stijging van de rentevoet van het te investeren kapitaal en de ontwikkeling van het transport met containers. Met Kijfhoek is een bedrag van vijftig mil joen gulden gemoeid. De heer C.A.O. Naudin ten Cate, chef van de afdeling goederendienst van de N.S., heeft meegedeeld dat dit uitstel geen afstel zal betekenen. Men hoopt dat het containervervoer naast het bestaande normale wagenla- dingenverkeer extra vervoer zal ople veren. Mocht containervervoer op een vervanging van het andere verkeer uit lopen, dan blijft Kijfhoek toch nodig, omdat het rangeren doorgaat. Door uitbreiding van het aantal laad- en lospunten voor containers in Duitsland richt men 450 containersta tions in zal er veel rangeerwerk komen. Bij vertrek zullen de wagens met containers die van de ondersta tions zijn aangekomen, op de groeps- hoofdstations tot treinen worden sa mengesteld en bij aankomst over de buurtgoederentreinen worden verdeeld. De heer Naudin ten Cate zei dat het aantal met zogenaamde gesloten treinen vervoerde containerwagens naar ver houding misschien wel zal stijgen, maar in het algemeen zal het aantal wagens voor gespreide stations toch toenemen. De opzet van Kijfhoek wordt gewij zigd. In de plaats van een werkplaats komt outillage voor de behandeling containers. Als Kijfhoek te zijner tijd gereed is gekomen, kunnen andere rangeerter reinen in de buurt van Rotterdam wor den opgeheven of ingekrompen. IJsselmonde kan dan helemaal ver dwijnen. De emplacementen Waalha ven, Botlek en Pernis zullen worden verkleind. PERIGUEUX Al negen dagen wordt er in het Franse Cenac, aan de rivier de Dordogne, gezocht naar het negenjarig zoontje Nicolaas van de fa milie Roorda van Evsinga uit Delft. Het gezin is daar met vakantie. Het kind speelde met twee zusjes op een eilandje in de rivier en werd pas tegen de avond vermist. Dreggen lever de tot nu toe geen resultaat op. In het Noordbrabantse Nuenen wer den de stalen masten van een reusach tige tent als rietstengels verbogen. De tent diende als kathedraal voor hon derden zigeuners uit Oostenrijk, Duits land en België. Ze zijn in Nuenen voor een evangelische conferentie. Het tent doek scheurde over een lengte van ve le meters open. In Roermond werd zestig vierkante meter van een leegstaande fabriekshal weggesleurd, in Hilversum vloog een recreatietent van Jeugdland in de lucht, in Barneveld werd een tent waarin een sleepboot Walrus van v. d. Tak voor kwam het verlies van dit werktuig. De woeste golven brachten wel veel scha de toe aan de werkhaven voor de Del tawerken die hier in aanbouw is. Op een ton schat de aannemer de schade, die werd veroorzaakt aan de werken aan het Schelde-Rijnkanaal op Zuid-Beveland. beurs van huishoudelijke artikelen was ondergebracht, geveld. De schade be- schade bedraagt hier alles bijeen ruim een halve ton. Standhouders moesten dekking zoeken onder tafels. De artike len werden zwaar beschadigd. Verder in het hele land: omgewaai de bomen alleen op de Oude Amers- footseweg in Nijkerk al vijftig los geslagen ramen, en afgerukte antennes. Het Westduitse binnenschip Anglia liep op de Oosterschelde bij Stavenis- se op een zandbank en zonk in het begin van de avond. De opvarenden waren 's ochtends al van boord ge haald en in Wemeldinge aan wal ge zet. Sleepboten hebben geprobeerd het met 863 ton kunstmest geladen schip van de rederij Dettmer vlot te slepen. Dit mislukte doordat de luiken waren weggeslagen, zodat de golven vrij spel hadden. Een zandzuiger van de firma Oost- werwijk dreigde te stranden op de dijk bij Wissekerke op Noord-Beveland. De ADVERTENTIE AMSTERDAM. „Mün collega Ma- lik heeft mij verzekerd dat de bepa lingen van het verdrag van 1962 inza ke West-Irian (voormalig Nederlands Nieuw-Guinea) naar de letter en de geest zullen worden nageleefd. Maar tussen zo'n verzekering en de feitelijke uitvoering liggen nog wel wat hinder palen", aldus de minister van Buiten landse Zaken mr. J. Luns, gisteren bij zijn aankomst op Schiphol uit Zuid- Oost-Azië. Minister Luns heeft een officieel be zoek van vijf dagen aan Indonesië ge bracht en hij is kort in Singapore, Thailand en Maleisië geweest. Er zal zeker een vorm van toezicht zijn hoe diepgaand en op welke ba sis is niet te zeggen als een volks stemming over de toekomstige status van het halve eiland wordt gehouden onder de bevolking. „Maar bedenkt u wel", zei minister Luns, „dat de ver antwoordelijkheid voor het uitvoeren van de overeenkomst bij de Verenigde Naties ligt, waar wij maar één stem zijn onder honderdtwintig landen, bij welke de belangstelling voor de zaak- West-Irian uiterst gering is". Minister Luns had geen pogingen gedaan om tijdens zijn verblijf in Indo nesië nog in het voormalige Nieuw- Guinea te komen. „Het gebied is moei lijk te bezoeken en het staat onder mi litair bestuur", hetgeen hij duidelijk geen voordeel noemde in een tijd waar in de status van het gebied definitief moet worden geregeld. Mr. Luns heeft ondertussen wel de toezegging gekregen, dat zal worden ADVERTENTIE ?JM onderzocht of door het bestuur, zoals beschuldigingen willen, inderdaad ge weld wordt gepleegd op de autochto nen van West-Irian, met name op Pa poea's die het met de gang van zaken niet eens zijn. Minister Luns had een duidelijke verandering ten goede geconstateerd in Indonesië. President Soeharto verschilt duidelijk van zijn voorganger Soekar- no, een verschil dat volstrekt in het voordeel is van de huidige president. Minister Luns vertrekt 21 juli naar Tel Aviv voor een driedaags bezoek aan Israël. Drie jongens. Hans Verburg (11), Leo Bruynzeel (13) en Johan Rulo (15), hebben gisteren urenlang op een bunker op het strand van Rockanje gelegen, terwijl een woedende zee aanval op aanval op hun bcilwerk on dernam. Verrast door de plotselinge vloed, hadden zij de bunker ternau wernood kunnen bereiken. Toeschouwers zagen van het strand hoe mannen van de reddingsbrigade, rijkspolitiemannen en anderen, die er het hart toe hadden, een „ketting" in zee vormden om een lijn naar de bun ker te werpen. Langs die lijn werden de jongens, die in Rockanje kamperen, gered. Op de foto: een glundere Leo Bruyn- zeel in bed, terwijl twee van zijn red ders, W. G. Reykeriborg (19) en J. J. van Hennik (16), elkaar de hand schudden. BREDA Twee jaar jeugdgevange- nisstraf met aftrek luidde gisteren de eis van de Bredase officier van jus titie tegen de 21-jarige W. van P. uit Hoeven en de 23-jarige J. B. uit St. Wil- lebrord. Zij hadden op 25 april samen met de negentienjarige C. van der B. uit Et- ten, tegen wie een jaar en acht maan den met aftrek werd geëist, een roof overval gepleegd op de 77-jarige alleen wonende vrouw Jeltje d§ Boer uit Et- ten. Met nylonkousen over het hoofd en een klapperpistooltje in de hand waren zij haar huis binnengedrongen. Op zoek naar geld hadden ze alles overhoop gehaald. Toen ze niets vonden had Van P. de vrouw in het gezicht ge slagen. Ze had toen de plaats gewezen waar ze 350 gulden had verstopt. Van P. en B. hadden ook nog een ge slaagde inbraak'in de nacht van 11 op 12 maar op hun naam. Die had hun tweeduizend gulden opgeleverd. DEN HAAG De grootste kansheb ber voor de functie van burgemeester van Den Haag is nu oud-premier mr. V. G. M. Marijnen, de voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond. Politieke kringen verwachten dat de meerderheid van de ministerraad zich vandaag formeel voor de benoeming van de heer Marijnen tot opvolger van burgemeester Kolfschoten zal uitspre ken. Mr. Marijnen is te elfder ure als kan didaat van de KVP naar voren geko men. Hij kan niet rekenen op de onver- verdeelde steun van de top van zijn partij. Een aantal vooraanstaande KVP-ers vindt het onjuist, dat de man die op zich had genomen het openbaar lichaam Rijnmond levenskracht te ge ven, zijn post zou verlaten nu Rijn mond in een kritieke fase verkeert. Andere KVP-ers echter, onder wie de invloedrijke figuren als oud-premier De Quay en minister Klompé steunen zijn kandidatuur. De heer Marijnen verwacht in Den Haag vruchtbaarder werk te kunnen doen dan in Rijnmond, zo meent men. Minister Beernink is door verschillen de omstandigheden in een dwangpositie geraakt, aldus politieke kringen. De KVP heeft onwrikbaar vastgehouden aan de benoeming van eep burgemees ter uit haar kring. Zelfs toen de Rijswijkse burgemees ter drs. A. Th. Bogaardt geen meer derheid in de ministerraad achter zich kreeg, hield de KVP zijn kandidatuur staande. Nu in mr. Marijnen een ande re kandidaat is gevonden waarmee men voor de dag kan komen, is de vasthoudenheid van de partij nog toe genomen. De minister had voor kandidaten uit andere politieke groeperingen in feite slechts de keuze tussen de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, mr. Toxopeus, en diens collega van de AR mr. Biesheuvel. Voor beiden geldt echter de informele afspraak dat zij in het parlement zullen blijven tot de ver kiezingen van 1971. Het kabinet heeft er geen enkel be lang bij, zijn parlementaire ruggesteun te verminderen door de fractieleider van een regeringsgezinde partij via 'n benoeming tot burgemeester uit de Ka mer te laten vertrekken. Uitstel van de beslissing over een nieuwe burgemeester wordt ook niet mogelijk geacht zonder de indruk van besluiteloosheid te wekken en het ru moer van de Haagse gemeenteraads fractie te doen aanzwellen. UTRECHT Uit Rotterdam vertrekt morgen het Noorse schip Felto, met aan boord duizend ton stokvis, twee honderd ton melkpoeder en 25.000 kilo kleding naar Biafra. De stokvis is een schenking van de noren, de rest van Ne derlanders, aan de in nood verkerende bewoners van dat land. Over tien dagen hoopt de Felto in Biafra aan te komen. ADVERTENTIE UTRECHT Een niet strafbaar maar wel opvallend feit het wisselen van tienduizenden Duitse marken tegen losse zilveren guldens heeft in Utrecht ge leid tot de aanhouding van drie Duitsers en een Oostenrijker. Zij worden in Duitsland gezocht voor inbraken en autodiefstallen. De Utrechtse politie werd enkele dagen geleden gewaarschuwd door twee taxichauffeurs die steeds voor dezelfde Duitsers banken en postkan toren in en bij Utrecht moesten afrij den om briefjes van duizend mark te wisselen voor guldens. De bedragen liepen in de tienduizen den, maar de chauffeurs kregen voor hun gesjouw met juten en linnen zak ken met elk vijfhonderd guldens maar een paar gulden fooi. De opdrachtgevers hadden zich te genover de chauffeurs laten ontvallen dat zij in Duitsland wel dertig procent winst maakten als zij de munten smol ten. De Utrechtse politie kon aanvanke lijk niets tegen de mannen beginnen omdat het wisselen van bankbiljetten tegen zilveren guldens, noch het uit voeren van die guldens strafbaar is. Pas toen zij van de politie in Den Haag te horen kreeg dat daar de 28-jarige Duitser Gerhard N. uit Offenbach was aangehouden, omdat ook hij opviel door zijn voorkeur voor Nederlandse gul dens, bleek dat vier mannen in Duits land werden gezocht. Bovendien had N. papieren bij zich van een Pontiac, waarvan het kentekenbewijs niet klop te. v Een telexbericht uit Duitsland bracht aan het licht dat N. de leider is van een Duitse inbrekersbende die niet alleen auto's stal, maar ook in diverse ge meentehuizen papieren voor het ver krijgen van paspoorten had gestolen. Bij een onderzoek in zijn hotel in Utrecht, waar N. voor zijn arrestatie had gelogeerd, trof de politie de Oos tenrijker Peter S. (27) uit Wenen aan. Hij had de sleutels bij zich van de Pon tiac en een aantal valse Oostenrijkse en Duitse legitimatiebewijzen waarop zijn foto met steeds een andere naam prijkte. In de Pontac, die op het Utrechtse Stationsplein geparkeerd stond, vond de recherche 45 zakken met elk vijfhonderd guldens. Het geld was waarschijnlijk de wisselbuit van één dag. In hetzelfde hotel arresteerde de po litie later twee andere leden van de bende, Walter J. H. (42) en Ernst G. B. (47) -uit Offenbach. Zij hadden tien biljetten van duizend mark bij zich, terwijl in hun witte Mercedes 300 nog lege geldzakken van Nederlandse ban ken lagen. Woensdag werd op een Utrechtse bank weer 40.000 mark over gemaakt voor een van de bendeleden. Dit geld is geblokkeerd. De Duitse politie zal om uitlevering vragen. Als de Oostenrijker en de drie Duitsers er zelf geen bezwaar tegen hebben, kunnen zij op korte termijn naar Duitsland worden gebracht. An ders volgt een lange uitleveringspro cedure. Mr. V. G. M. MARIJNEN UTRECHT Onthutst keken de heer en mevrouw Kuizenga uit Nietap (ge meente Leek in Groningen) elkaar aan: ze konden maar niet begrypen, dat ze de miljoenste bezoeker van het Utrecht se Spoorwegmuseum waren. Om kwart voor drie donderdagmid dag was het zover: de heer Kuizenga kocht een entreekaartje voor zichzelf, zijn vrouw en drie kinderen: Rita (4), Theo (5) en Karei (9). Hij kreeg toen het heuglijk nieuws te horen van de di rectrice van het Spoorwegmuseum, me juffrouw M. A. Asselberghs, die het echtpaar twee acht-daagse algemene abonnementen eerste klasse van de Ne derlandse Spoorwegen overhandigde. De 36-jarige heer Kuizenga, werk zaam in het pompstation van Nietap, zei dat het vrij sombere weer er toe had bijgedragen om naar het museum te gaan. „Maar het is vooral Karei geweest, die hier zo graag naar toe wilde. Hij heeft thuis een complete elektrische trein", aldus de gelukkige vader. De familie Kuizenga is op het ogen blik met vakantie in Ermelo. Donder dag wilde men familie in Voorthuizen gaan bezoeken, maar toen er niemand thuis was, werd het plan geboren naar Utrecht te gaan. Het Utrechtse Spoorwegmuseum werd 5 november 1954 in het Maliebaansta tion officieel heropend. De inventaris had daarvoor door oorlogsomstandig heden opgeborgen gestaan op het Cen traal Station in Amsterdam. URK Het vorige week ten noord westen van Urk gezonken Duitse schip „Undine", waarvan de bemanning is opgepikt door een passerend schip, is gelicht en naar de haven van Urk ge bracht. De lading, bestaande uit soda, voor zover niet gesloten, is gelost en het schip is op de werf gezet ter nade re controle. De waarschuwingsboeien voor de scheepvaart zijn ingenomen. ADVERTENTIE r« r\e 61-jarige mej. H. Kuyper, een oud-verpleegster, heeft een week lang in Engeland met eigen ogen kunnen zien wat daar allemaal van meis jes „au pair" wordt verlangd. Zij was na een briefwisseling aanvankelijk aangenomen als meisje au pair door een Engelse hotelhoudster, mevrouw Sparrow. Deze had haar echter, toen de vergissing was gebleken, twee dagen voor haar vertrek naar Engeland opgebeld en gezegd dat het niet haar be doeling was een 61-jarige hulp in de huishouding te krijgen. Mej. Kuyper is daarna toch naar Engeland gegaan om eens te kijken onder welke omstandigheden meisjes van zestien jaar nu wel werken. Zij heeft een week bij de familie Sparrow gelogeerd. Gisteren, weer thuis in Amster dam, was haar oordeel over de werkomstandigheden van een meisje au pair: „Heel hard". ADVERTENTIE n

De Vallei | 1968 | | pagina 7