Rijnwater was tijdens de Franse stakingen veel minder zout „Rivier is een patiënt met gevoelige pols" SLEUTELHANGERS INZET VAN KORT GEDING VIT METINGEN BIJ VREESWIJK BLIJKT Ambassadeur vroeg Fransen vrije doorvaart voor Ned. schippers Handelsmissie naar Zuid-Afrika V eroordelingen in Saigon U drinkt Amstel, Heineken of Grolsch. Bravo, A dat zijn beste bieren. Gaat u rustig dóór. We adverteren niet om u over te halen. We schrijven hier puur en alleen voor de mannen die ons bidr drinken. En geen ander. En die daar hun goede reden voor hebben. 1 Beste Hengelo drinker! Wij hebben elkaar gevonden: u houdt van een fris gebrouwen pils met een ronde, hoppige smaak - net als wij. Kort en goed: u houdt van het bier zoals wij het brouwen. Smaken verschillen, bieren verschillen, maar u hebt 't geproefd: "Hengelo, da's het bier voor mij. Daar blijf ik bij." Beste Hengelo drinker, we zijn u dankbaar. Beste drinker van Amstel, Heineken óf Grolsch: even goede vrienden. Proost! Klein Den Haag Niet machteloos CF-afvoer in kg/sec. CF-afvoer BOVENRIJN 1885 t/m 1967 Jaar „Ja president, neen president9 DUBBELPORTRET het bier voor de liefhebber PORTUGESE VROUWEN KUNNEN IN DIENST VRIJDAG 12 JULI 1968 DEN HAAG Aan de Lek bij Vreeswijk is de polsslag van de industriële activiteit langs de gehele Rijn meetbaar. Onlangs waren sommige gevolgen van de stakingen in Frankrijk duidelijk terug te vinden in die meetgegevens. Monsters Lekwater, die de Amsterdamse gemeentewaterleiding bij Vreeswijk had genomen, vertoonden een duidelijke daling van het zoutgehalte. In een artikel van ir. K. D. Venhuizen hierover in het tijdschrift H20 wordt die daling toegeschreven aan een vermindering van de lozing van zoutoplossingen op de Boven-Rijn door kaliondernemingen in de Elzas. DEN HAAG De Nederlandse am bassadeur In Parijs heeft er in de af gelopen tijd voortdurend op aangedron gen dat aan Nederlandse schippers zo veel mogelijk vrije doorvaart wordt ge geven Hoewel tijdens de stakingen verschei dene schippers in moeilijkheden zijn ge komen, heeft de Franse regering daar aan niets gedaan. Frankrijk stelde zich op het standpunt dat de eigenaar van een binnenschip niet als behoeftig kan worden aangemerkt. Staatssecretaris Van de Poel heeft dit geantwoord -op vragen van leden van vijf fracties uit de Tweede Kamer. Aan veertien Nederlandse schippers- gezinnen is door consuls in Frankrijk financiële steun gegeven tot een geza menlijk bedrag van ruim vijftienhon derd gulden. Bij terugbetaling van de geleende bedragen wordt rekening ge houden met de financiële draagkracht van de schippers. Het zoutgehalte liep na de stakingen in Frankrijk in het water van de Lek met ongeveer de helft terug. Daaruit heeft ir. Venhuizen de gevolgtrekking gemaakt dat in het algemeen de helft van de verontreiniging van de Rijn door industriezouten van Franse oor sprong is. Voorheen kon men de bijdra gen aan de verontreiniging van de Rijn in de diverse landen slechts bij benadering schatten. In zijn artikel merkt ir. Venhuizen op, „dat het meten van het chloride gehalte te Vreeswijk inderdaad is te vergelijken met het voelen van de pols van de Rijn." Hij vervolgt: „Deze uit spraak wekt de suggestie dat er spra ke is van een patiënt. Welnu, dat is ook wel degelijk het geval. De verontreini ging van de Rijn blijft nl. niet beperkt tot een ernstige verzilting, doch daar naast vinden vele andere lozingen plaats van organische en anorganische oorsprong. „Ir. Venhuizen verzucht:" Hoe kan een rivier op die wijze ook gezond blijven Als illustratie is bij het artikel van ir. Venhuizen een grafische voorstelling ge voegd van de stijging van «het chloride gehalte van de Boven-Rijn bij Lobith van 1885 tot en met 1967. De grillig stijgende lijn is een duidelijke afspiege ling van de ups en downs van de indus triële ondernemingen langs de Rijn in die ruim tachtig jaren, waarin twee wereldoorlogen vielen. „Duidelijk zijn daarin te onderkennen" schrijft ir. Venhuizen, „de oorlog 1914- 1918, de crisisjaren de krachtsin spanningen van Hitler-Duitsland voor afgaande aan de Tweede Wereldoorlog, de ineenstorting van het Derde Rijk in 1945 en de vrij spoedig daarna optre dende explosieve industrie-ontwikkeling LOO T" rr T~ 1 1 1 T -r TT i -7 i T 1 r-i 11 I 1 1 r|- 1 rl Ik 1 1 1 1 0 1 i i 0 i 1 - r- k 0 i V i r irjr i •1 zoo _4_. i I 1 ïi N f PN v A >00 1 - "7 30 1 I» f a/V -r, "r" r' r V 1 *»p 1 K> 1 1 i J L. 19 19 53 Ï9 Sö 15 ROTTERDAM Namens Hetty Blok en Leen Jongewaard enerzijds en Le ver's Zeep-Maatschappij (Unilever) anderzijds werd gisteren in het Rotterdam se gerechtsgebouw het (juridisch) spel „Ja president, neen president" opge voerd. Inzet van dit kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank mr. J. G. L. Reuder, waren de sleutelhangers met zuster Klivia en Gerrit en Opa uit de televisieserie „Ja zuster, nee zuster", die Unilever cadeau geeft bij het schoonmaakmiddel Ruiten-Andy. Zo is de invloed van oorlog en vre de op de industrie met één oogop slag te zien. Deze grafische voorstel ling toont de verschillen in chloride gehalte van het water van de Boven- Rijn van 1885 tot en met 1967. De al gemene stijging van de bovenste lijn wordt op verschillende plaatsen on derbroken. Eerst zien wij het „dal" van het slot van de Eerste Wereld oorlog en de eerste jaren na die oor log. Na een snelle stijging volgt dan het „dal" van de economische en in dustriële teruggang in de jaren der tig. De piek en het dal daarna vallen in de opkomst en de val van het Derde Rijk. DEN HAAG —Op 28 oktober ver trekt een Nederlandse economische mis sie naar Zuid-Afrika. Onder leiding van de heer S. J. van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van handels bevordering zullen Johannesburg, Pre toria, Kaapstad en Durban worden be zocht. De president zal op 19 juli kenbaar maken of het rechtmatig is dat Unile ver voor de reclame-actie alleen een contract heeft gesloten met de geestelij ke moeder van de televisieserie, Annie Schmidt, dan wel dat de acteur en de actrice die haar geestesprodukten zo succesrijk hebben vertolkt, ook voor 'n vergoeding in aanmerking moeten ko men. „Ja president", antwoordde op de laatste vraag mr. H. C. Bitter uit Amsterdam namens Hetty Blok en Leen Jongewaard die het geding hadden aangespannen. Volgens hem was het gebruik in de artiestenwereld dat de vertolkers van populaire creaties ge lijkwaardig meedelen met de schepper van die creaties. Mr. Bitter had daar een lijvig dossier over, met de financiële regelingen, die waren getroffen bij het gebruik als reclame van de figuren uit Swiebertje, Stadhuis op stelten en Stief - been en zoon. „Ook internationaal is dat gebruikelijk als er een James-Bondtas wordt gemaakt, dan krijgt de acteur Sean Connery daar ook geld voor." „Nee president", was het standpunt van mr. Bitters tegenspeler, optredend namens Unilever. Het concern had voor deze rol van verdediger van sleu telhangers zelfs een hoogleraar in het recht van de intellectuele eigendom weten te engageren, prof. mr. E. A. v. Nieuwenhoven Helbach uit Utrecht. Hij meende dat ook al was het dan misschien gebruikelijk dat de uitvoer ders van een creatie meedelen, de Ne derlandse wet daar tegen is. Dat Sean Connery ook geld krijgt van elke Ja mes Bondtas was overigens voor de hooggeleerde pleiter nieuw. Hij voerde aan: „Het ontstaan van de figuren van de sleutelhangers is al leen te danken aan Annie Schmidt. Op haar aanwijzingen heeft de teke naar Wim Bijmoer deze poppetjes ge tekend en die geven dus niets meer weer dan de figuren van Opa en Gerrit en zuster Klivia en niet Hetty Blok en Leen Jongewaard." „Als deze eisers voor de televisie spe len zijn ze niet zichzelf", aldus prof. v. Nieuwenhoven, Helbach, „maar krui pen ze in de huid die Annie Schmidt ge maakt heeft. Als Annie Schmidt bij voorbeeld een sprekend ezeltje zou ver zinnen, waarvan Hetty Blok de voor ste helft zou vormen en Leen Jonge waard onder de achterste helft zou kruipen om de staart te bedienen dan zou een afbeelding van dat ezeltje toch geen dubbelportret van Leen Jonge waard en Hetty Blok zijn?" Mr. Bitter lachte mee om dat voor beeld, want hij meende dat de zaak bij Ja zuster, nee zuster toch wel an ders lag. „Deze rollen zijn hun op het lijf geschreven; Annie Schmidt heeft ze speciaal voor hen gemaakt. De figuren zijn niet denkbaar zonder hen, dus is het onbehoorlijk hen er buiten te hou den." Ook al waren de sleutelhangers geen portret, er was toch alle moeite gedaan ze te laten lijken op Opa en Gerrit en zuster Klivia. zoals die door Leen Jon gewaard en Hetty Blok worden ver tolkt, meende mr. Bitter. Zij waren zelf met vakantie, maar de advocaat had foto's meegebracht zodat de president die kon vergelijken met de sleutelhan gers die hij op zijn tafel kreeg. „Het gaat niet om de gelijkenis maar om de herkenbaarheid", vond mr. Bit ter. „Mijn cliënten hebben een zo groot aandeel in de creaties dat ze er onver brekelijk mee zijn verbonden. Het is net als bijvoorbeeld bij de strohoed en de smoking, als men die ziet herkent men Maurice Chevalier." De president zag echter de zwakke plek in die vergelijking: „Ja, maar Chevalier heeft die kleding zelf bedacht en uw cliënten dragen kleding die An nie Schmidt voor hen heeft bedacht." SAIGON De militaire rechtbank in Saigon heeft vandaag tien leiders van het „democratische verbond voor vrede", die wegens verraad en het in gevaar brengen van de staat bij ver stek terecht stonden, ter dood veroor deeld. Het zijn een vrouwelijke arts, 'n advocaat, een boeddhistische monnik, een ingenieur, vier professoren, een schrijver en een student. Het verbond was erkend door het „Nationale Be vrijdingsfront". ADVERTENTIE Aan alle drinkers van Amstel, Heineken en Grolsch: deze advertentie is niet voor u! Even goede vrienden, hoor. ProostI" r ,-v: :4 «■Él ÉtSSi Hengelo bier U- - XJet is met de burgemeestersvoor- dracht voor Den Haag ongeveer gelopen zoals kon worden voorzien, constateert „Het Parool" (soc.). Mi nister Beernink heeft de burgemeester van de gemeente Rijswijk, die hij vroe ger als gemeentesecretaris heeft ge diend, als eerste kandidaat voorgedra gen. De ministerraad heeft drs. A. Th. Bogaardt gewogen en eensklaps ont dekt dat hü net iets te oud was om Den Haag lang genoeg te kunnen die nen. Daarop is besloten toch nog een» andere kandidaten, bij voorkeur maar niet uitsluitend uit de KVP-kring te be zien. Vervolgens is in zijn vakantie oord ook de heer Bogaardt de last van zijn jaren gaan voelen; hij heeft de eer aan zich gehouden en zich terugge trokken. „Men kan zich afvrageh of mr. Beernink - met al zijn goede be doelingen - hem deze teleurstelling niet had kunnen en moeten bespa ren. De minister kan er echter op wijzen dat er in de Haagse ge meenteraad een zekere campagne voor de kandidatuur-Bogaardt is gevoerd. Bovendien speelde mee, dat een bepaalde kring in de KVP het vrijkomende Rijswijk een goe de wijkplaats oordeelde voor de gewezen partijvoorzitter mr. Aal- berse. Beernink kan Bogaardt nu zeggen, dat hij zijn best heeft ge daan, maar is dat het belangrijk ste? Ontdaan van alle persoonlijke fac toren, komt het er op neer, dat de KVP opnieuw in gebreke is geble ven een ieder overtuigende kandi daat voor een belangrijke benoe ming aan te wijzen. Uiteraard is het niet zo, dat er onder de katho lieken van Nederland geen ge schikte man aanwezig is. Maar d» meest in aanmerking komende fi guren hebben het tot dusver om allerlei redenen laten afweten of zijn te radicaal bevonden. Nu staat niet bij voorbaat vast, dat er in Den Haag per se een KVP-burgemeester moet komen. Niet de KVP, doch de PvdA be schikt over de grootste raadsfrac tie en het overgrote deel van de be volking is niet katholiek. Dat de regering bij voorkeur naar een KVP-er uitkijkt, was meer een ge volg van de omstandigheid, dat er in de afgelopen jaren bij allerlei burgemeestersbenoemingen in de omtrek vanuit is gegaan, dat Den Haag voor de grootste partij van het land was gereserveerd. Het kabinet-De Jong heeft de jacht nu opengesteld voor alle vier de regeringspartijen. Komt de KVP alsnog vlug met een aan vaardbare voordracht, dan is deze welkom. Anders stijgen de kansen van VVD, ARP en CHU onder het motto dat Den Haag de best mogelijke kandidaat verdient; dat de man belangrijker is dan zijn po litieke kleur. Geheel consequent trekt het kabinet deze beleidslijn niet door. Want hoe naarstig er ook wordt gezocht, de kandidaat dient wel in de regeringsgelederen te worden gevonden. De huidige regeringscombinatie zou het een bewijs van armoede achten indien de beste man uit meer radicale kringen zou moeten worden gere kruteerd. De beste man dus met een pikant politiek voorbehoud. Waar het echter vooral om zou moeten gaan is, dat er in Den Haag een burgemeester komt met een duidelijke visie op de toekomst van deze door sterke randgemeen ten overal ingesloten stad. Ie mand, die vanuit een kleinsteedse versnippering en het lokaal partiot- tisme van nu de weg zou weten te wijzen tot een harmonieuze sa menwerking binnen het stadsge west. Door drs. Bogaardt, wiens verleden eerder werd gekenmerkt door het streven Rijswijk groot te maken ten koste van Den Haag, voor te dragen heeft de minister van binnenlandse zaken helaas niet de indruk gewekt, dat daar naar het zoeken is. "Liet toenemende gebruik van illegaal wapentuig in Nederland blijkt nog niet uit de statistieken, maar wel in de praktijk, meent „De Volkskrant" (r.k.). „Het ligt voor de hand dat wordt gezocht naar oorzaken en er zijn politie-autoriteiten die onder meer in de televisie een bron van ge welddadig kwaad zien. Het is een beschuldiging die ook dagbladen nu en dan te incasseren krijgen. Wordt naar bewijzen gevraagd dan zijn ze er niet. Misschien is de oorzaak wat meer gecompliceerd. Een feit is - en daar is dan in po- litie-commentaren ook al op ge zinspeeld - dat voor gastarbeiders wapens meer normale zaken zijn dan voor een „beschaafde" Ne derlander. Er zijn nogal wat gast arbeiders die primitiever leven en voor hen is een wapen - vooral in 't onbekende buitenland - een stuk je macht, waaraan zij zich kunnen vastklampen. De „wapeninjectie" door gastarbeiders in de Neder landse maatschappij valt samen met een wegvallen van nogal wat oude remmingen. Het begrip over die ontwikkeling is niet steeds vol ledig en er vindt mede als gevolg van dit onbegrip een verruwing, een versimpeling plaats waarin geweld eerder wordt gebruikt dan verstand. Voeg daarbij de wel vaart, de smokkel (die bij het weg vallen van tolmuren naar anders- getinte verboden handel zoekt), buitenlandse vakanties, die contac ten verruimen en het zal duidelijk zijn, dat het steeds gemakkelijker wordt aan wapens te komen. Da politie staat tegenover deze ont wikkeling toch ook weer niet mach teloos. Op illegaal wapenbezit staan straffen. Wanneer het pu bliek merkt dat die straffen ook inderdaad worden uitgedeeld en daarvan wordt niet zo vreselijk veel gehoord zal dat er stellig toe bijdragen de gang yan zaken onder controle te houden." LISSABON In Portugal kunnen voortaan ook vrouwen in militaire dienst. Zij kunnen zich vrijwillig aan melden volgens 'n wet die gisteren in de hoofdstad Lissabon werd gepubli ceerd.

De Vallei | 1968 | | pagina 9