r Gemeente maakte nieuwe inventaris van kerkarchief Standwerkers gaan weer ter markt „Stilte is het mooiste' !jQ DEUK EB EENS OVER NA Weilandje Hele dag Kamerplanten Balkonbakken Na de vakantie: BEESTEN IN DIEREN Schade is meestal blijvend PAK EEN PRIKKER OP DE HOGE VELUWE II mm m, u O 9 O m SCHAKEN door H. KRAMER Kunst op zolder in Bemmel Maar gepikt worden ze ook wel eens Wandelstok Als omslag Warenhuizen „Open tafel" in Doetinchem DAMMEN door J. M. BOM BRIDGE doot H. W. FILARSKI 5 a CRYPTOGRAM Stille verwijten uit vensterbank en tuin TVerenbescherming trekt zich het lot aan van vele huis dieren die bedreigd worden door de Vakantietijd maar wie denkt aan de planten? Dat doet de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, in haar blad 19Nu. De schrik beelden die de stichting de zorgelozen onder ons voor houdt liegen er niet om en het is zeker de moeite waard, de genen die nog met vakantie gaan er een paar van voor ogen te houden. Heel vaak schijnt het te ge beuren dat gezinnen, voor wie de zorg voor de planten een dagelijks programmapunt was, op hun vakantie-adres pas weer aan die planten den ken. Er zal dan vlug een tele foontje naar de mensen-met- de-sleutel moeten, want an ders voltrekt zich onherroepe lijk het trieste proces van verval, dat vele huizen in de ze vakantietijd vertonen. Na ongeveer vijf dagen is in ie der geval de hibiscus al ver loren. De bladeren zijn geel en de knoppen liggen in de vensterbank. Het Kaaps viool tje krimpt ineen, ondanks de beharing op de bladeren, die het vocht nog even vast heeft gehouden. De geraniums hou den het een dag of veertien uit als 't een beetje meezit maar dan is het ook gebeurd. Alleen cactussen en vetplan- ten kunnen het een flinke tijd uithouden, omdat zij in de vrije natuur ook niet bepaald ver troeteld worden. TVfet de tuin kan het al even droevig zijn gesteld. Het schijnt in Amerika te zijn voorgekomen, dat dieven en insluipers huizen uitkozen met lang gras en veel onkruid voor de deur. Het gazon is in derdaad heel kwetsbaar; juist in de tijd dat de grassoorten, waaruit het is opgebouwd, re gelmatig maaien broodnodig hebben, houden de maaibeur- ten op. Het gras gaat dus groeien en daarmee ook paar debloemen en andere onge wenste gasten, die anders door het maaien in hun groei worden belemmerd. Ook de rozetten van de madeliefjes krijgen hun kans en wie na drie weken terugkeert, wacht een weilandje, waarop de grasmachine geen kans meer krijgt Wie het er dan toch met geweld doorheen heeft geramd, houdt een onooglijk stuk grasland met bruine vlekken en kale plekken over. Tussen rozen, heesters en vaste planten vliegt het on kruid omhoog en de rozen, niet op tijd van uitgebloeide bloemen ontdaan, zullen maar een schaduw van hun vroege re schoonheid tonen. Het is dan ook de gunstige tijd voor bladluis en talrijke rozescheu- ten zullen vol zitten met lui zen, waarvan de uitwerpselen, waarop zich roetdauwzwam- men hebben gevormd, het blad zwartmaken en verstik ken. Het is triest, meteen hard aan het werk te moeten in het besef, de mooie uitzich ten tijdens de vakantie te moeten betalen met een ver vallen tuin en meestal blijven de schade. Fkp de zolder van het prach- tige gerestaureerde kas teel-raadhuis De Kinkelenburg in Bemmel, zal van 25 juli tot 25 augustus 1968 een expositie van werken van de Nijmeegse kunstenaar W. Schuiten te be wonderen zijn. De openingstij den zijn dagelijks van 9-12 uur en van 14-17 uur. Dinsdags ook van 18-20 uur. Op werkda gen is er tevens gelegenheid het kasteel-raadhuis te bezich tigen. Door vanaf een bruggetje een kom met goudvissen leeg te schudden in 'n vijver, heeft burgemeester mr. J. P. Drost van Rheden in het Carolina- park te Dieren een expositie van metaalsculptures van de Dierense kunstenaar Jos Span broek geopend. Rhedens burgervader had juist zijn openingsspeech be ëindigd toen de regen ophield en hij samen met zijn echtge note en de exposerende kun stenaar diens werk bewonder de. De sculptures beelden alle „beesten", vandaar de naam „beesten in Dieren". „Beesten temidden van men sen" noemde burgemeester Drost het. Hij vond dat de mo derne sculpturen uitstekend in de oude omgeving van het Die rense park pasten, het park dat jaren geleden de naam van een prinses van Oranje werd gegeven. De expositie, die bijzonder fraai werk bevat, is van 6 juli tot 6 augustus doorlopend ge opend. Het Dierense VW bood de vreemdelingen nog meer. In Kerkstraat, Kruisstraat en op de Markt werd een kunst- en antiekmarkt gehou den, waaraan ca 25 kunste naars en antiquairs deelna men. Deze markt zal op vrij dag 26 en zaterdag 27 juli wor den herhaald. W/at te doen? Als we be ginnen met de tuin, moe ten we rekening houden met het feit, dat vóór de vakantie een hele dag aan dit onder deel van onze huisvesting moet worden gewijd. De grond dient onkruidvrij te worden gemaakt, dus wordt het onkruid gewied en daarna goed geschoffeld; dat is vol doende voor veertien dagen. Bij de rozen worden de bloe men, die bijna uitgebloeid zijn, weggenomen. Tegen de luizen \vorden de struiken be spoten. Het gazon wordt zeer kort gemaaid en eventueel bestrooid met een middel, dat onkruidgroei tegengaat; de randen worden glad afgesto ken. jyïet de vensterbankflora is het een andere zaak. Wie niet langer weggaat dan een week, kan de planten dopen in een emmer water op ka mertemperatuur, zo lang tot er uit de potgrond geen belle tjes meer opstijgen; de kluit heeft zich dan volgezogen. De planten kunnen dan koel wor den weggezet, bijvoorbeeld in de keuken in een teil, waarin de potten in een laagje water of op een goed natte dweil worden geplaatst. Voor lange re tijd kunnen geraniums bij voorbeeld, na ook te ziin ge doopt, in de tuin of in een bak aarde op een bescha duwd balkon worden weg- gegraven, maar dat geldt niet voor alle kamerplanten. Erva ring heeft geleerd, dat insek- ten en slakken, die de gewone tuinplanten ongemoeid laten, zich met graagte op exotische hapjes storten. Kwetsbare planten: naar buur of kennis of ergens onderbrengen. Som mige bloemisten nemen van goede klanten wel eens enke le logé's op; een verblijf in een echte plantenkas kan soms een buitengewoon goede uitwerking hebben, maar voorop staat, dat de plant vol komen gezond moet zijn. 'jfelfs in een vochtig land als het onze moeten balkon- bakken, vooral wanneer die onder een uitbouw hangen, re gelmatig worden begoten. Daar moeten dus maatregelen voor worden getroffen, ook al weer op basis van wederzijds dienstbetoon. Dat een ama teurkasje niet aan zijn lot kan worden overgelaten, weet ie dere bezitter; vooral het re gelmatig luchten is een le vensvoorwaarde voor de plan ten binnen en dus kan hier het best worden gezocht naar een gelijkgezinde, die op zijn beurt in de eigen vakantie met hetzelfde probleem wor-1 stelt. Een prettige vakantie dus en een blijde terugkeer, zon der stille verwijten uit tuin en vensterbank. 'J'wee ingezetenen van Hoen- derloo, de heren A. Wijt en J. J. van der Spek, beiden enthousiaste Hoge-Veluwe- „klanten", hadden zich al ge ruime tijd geërgerd aan de stukken papier, plastic zakken, sinaasappelschillen, kartonnen dozen en andere rommel, die een deel van de bezoekers in het park pleegt achter te laten. Op zichzelf is dit niets bij zonders, want mèt hen zijn er duizenden, andere Hoge-Velu- webezoekers, die zich evenzeer ergeren aan dit euvel, dat steeds grotere vormen schijnt aan te nemen. T~|e heren Wijt en Van der Spek lieten het echter niet bij zich ergeren. Zij namen contact op met de directie en kwamen met een initiatief tot bestrijding van deze vervui ling van het Nationale Park. Er zijn toen voorlopig op vier plaatsen in het park prikstok ken geplaatst, bij de ingang Hoenderloo, bij de uitgang van het tenten-kampeerter rein, aan de Kronkelweg bij het Jachtslot (bij de uitrit van de parkeerplaats aldaar) en bij „De Koperen Kop". Deze prikstokken bestaan uit een houten stok, waarin een gepunte metalen pen is ge stoken. Zij staan in zeer eenvoudig uitgevoerde standaards. De heer Wijt heeft bovendien gezorgd voor een gedichtje, dat voorlopig nog op een stuk papier, dat met plastic tegen de regen is beschermd bij elke prikstokkenstand- aard is geplaatst en waarin de bezoekers worden opgewekt om een prikker mee te nemen en de papieren enz., die zij tijdens hun wandeling tegen komen, op te prikken. Bij het passeren van een papierbak kan het opgeprikte afval daarin worden „afgestre ken" en bij het verlaten van het Park (of eerder) kan de prikstok in een van de stand aards worden teruggezet. Pr kan zonder overdrijving van een succes worden gesproken, zo stelt de directie vast in De Schouw, orgaan van de Ver. van Vrienden van De Hoge Veluwe. Natuurlijk is er ook een aantal prikstokken verdwenen. Er zijn nu eenmaal altijd souvenirjagers! De directie vindt dit echter niet zo heel erg. Zeker niet wanneer het educatieve element van deze prikker-actie daartegenover wordt gesteld. Nagegaan zal worden of op nog meer plaatsen standaards met prikstokken moeten wor den geplaatst. Wellicht moeten de stokken wat langer worden gemaakt, ten einde ze tevens als wandelstok te kunnen ge bruiken. De papieren met het versje van de heer Wijt zullen worden vervangen door een plankje met geschilderde let ters. En zo zijn er nog wel enkele dingen, die moeten ge beuren. Hoofdzaak is echter, dat de actie lekker loopt. Xlet gemeente-archief heeft het archief van de Ne derlandse Hervormde Kerk te Apeldoorn en 't Loo opnieuw geïnventariseerd, nadat het daar in bewaring was gege ven. Dit laatste, om te begin nen, was geen overbodige lu xe; verschillende stukken wa ren namelijk al met een laag je schimmel overdekt, want de kluis van de Grote Kerk mag dan al brandvrij zijn, vochtvrij is zij zeker niet. Ook de houten kast, waarin een deel van de archieven was opgeslagen, bood weinig waarborgen voor het onge schonden voortbestaan van de stukken. Overigens blijken maar wei nig stukken van voor 1815 be waard te zijn gebleven. Tij dens de bezetting en de oor logshandelingen in de jaren rondom 1672 is al veel verlo ren gegaan, maar tot 1815 toe hebben de oude beheerders er af en toe óók met de pet naar gegooid. Of, zoals het wat voorzichtiger in het rapport van 't gemeente-archief staat: de respectieve beheerders blijken de onder hen rusten de bescheiden allerminst angstvallig te hebben be waard. De inventaris uit 1809 kan tenminste allesbehalve uitgebreid worden genoemd en bij het archief van het col lege van diakenen is het hele maal een bedroevende zaak". Inmiddels laat een inventaris uit 1875 zien, dat in die tijd nog een tamelijk uitgebreid en interessant archief aanwe zig was. Ondanks intensieve naspeuringen is dit deel van het archief nog niet tevoor schijn gekomen, maar de hoop blijft bestaan, dat het nog ergens ontdekt zal wor den. Jn 1902 kwam een der toenmalige predikanten van de Ned. Hervormde Kerk te Apeldoorn en Het Loo, ds. Hattink, gereed met zijn in ventaris van het archief van. de kerkeraad. Deze inventari satie blijkt echter alleen de ingekomen en afschriften van de uitgegane stukken te be vatten. Daarna wijdde ds. Hattink zich aan het archief mmmm mm Tn de maanden juli en augustus worden in Gelderland weer de traditionele standwerkersconcoursen gehouden, met als inzet het provinciaal standwerkers-kampioenschap 1968 van Gelderland en het bezit van de Sal Roe wisselbeker, momen teel in handen van de winnaar in 1967, Willem Geerlings uit Vaassen. Reeds vanaf 1960 berust de organisatie van deze concoursen bij de Provinciale Gelderse VW, de plaatselijke WV's en de sectie Standwerkers van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Dit jaar worden in de volgende plaatsen standwerkers concoursen gëhouden: woensdag 17 juli: Epe, Marktplein, 's avonds; woensdag 24 juli: Epe, Marktplein, 's avonds; donderdag 18 juli: Nijmegen, Plein 1944, 's avonds; zaterdag 20 juli: Tiel, Markt, 's middags; woensdag 31 juli: Hattem, Markt, 's middags; donderdag 8 augustus: Apeldoorn, Markt, 's avonds; woensdag 14 augustus: Arnhem, Jansplaats, 's mid dags. De drie prijswinnaars van elk concours komen uit in een grootse finale op donderdag 22 augustus 's avonds op de Markt te Zutphen. Ff et eeuwenoude beroep van standwerker handhaaft zich 4 nog volledig in deze moderne tijd. De vraag hiernaar neemt zelfs toe nu vele warenhuizen standwerkers aantrek ken om speciale produkten aan de man te brengen. Een standwerkersconcours is een zeer attractief element voor de toerist en brengt door de verscheidenheid in presen tatie veel ontspanning en amusement met zich mee. De wijze waarop de standwerkers, hetzij als demonstrateur, hetzij als „zwemmer" (zonder kraam) of „hoogwerker" (op een soort podium) zijn waren verkoopt, boeit iedere toehoorder, die maar al te graag, al was het maar om zijn waardering te uiten, met nog meer ballpoints, vruchtenpersjes en scheer mesjes thuiskomt. De grote belangstelling voor de standwerkersconcoursen bewijst dat de standwerker met zijn psychologische hoog standjes en zijn knappe verkooptechniek het „zout" van de markt is. van het college van kerkvoog den. Dij de behandeling, die nu in het gemeentelijk ar chief heeft plaats gevonden is de door ds. Hattink aange brachte ordening om verschil lende redenen verbroken. In de eerste plaats heeft de pre dikant vele stukken verdeeld in „min of meer belangrijke" en in „niet belangrijke". Hij ging hierbij zelf zo ver, dat hij zogenaamde niet belang rijke stukken gebruikte als omslagen voor de belangrij ke.Ook maakte hij er wel aantekeningen op. Bij een na der onderzoek bleken boven dien de door ds. Hattink ge hanteerde kwalificaties voor discussie vatbaar te zijn. T)e belangrijkste beweegre- den is echter geweest, dat de toenmalige inventari- risator geheel voorbij is ge gaan aan de notulen, waarin herhaaldelijk wordt verwezen naar de nummers van de toen in gebruik zijnde regis ters van ingekomen stukken, waardoor de oorspronkelijke orde zonder meer aan de kant werd gezet. De archieven van de beheerscolleges waren na genoeg ongeordend. Bij de nieuwe inventarisa tie is als datum van afslui ting 31 december 1932 geko zen; op 1 januari daarna werd namelijk het kerkelijk bureau ingesteld, dat een be langrijk deel van de adminis tratie overnam. \et boek Leven voor le ven", de symbiose tussen landbouw en wetenschap, dat tot stand kwam op initiatief van de Kring van directeuren van Wageningse Instituten ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de Landbouw hogeschool, heeft als tweede ondertitel Een geschreven en gefotografeerd portret van het landbouwkundig onderzoek" Het boek is tevens een por tret geworden van „een zorg vuldig werker op het terrein van de typografische vormge ving" aldus het Drukkersweek blad van 7 juni 1968 in een ar tikel van Dick Dooijes. Deze zorgvuldige werkér is Tobie Goedewagen, typografisch ont werper van het Centrum voor Landbouwpublikaties en Land bouw documentatie in Wage- ningen, die zijn liefde voor en beheersing van het vak niet heeft'uitgeleefd in „typografi sche hoogstandjes" en aldus „de aandacht van de inhoud afgeleid én op de knapheid van de ontwerper gericht zou hebben" maar die zijn kracht en persoonlijkheid als typo graaf slechts voor diegenen manifesteerde „die zich reali seren hoe moeilijk het is een ■zo gaaf en harmonisch foto boek samen te stellen met zo uiteenlopend materiaal als hier ter beschikking stond". In een brief aan Dick Dooij es waarin Goedewagen 'n aantal technische aspecten voren brengt ton aanzien van het werk en de wereld die naar de mening van Dick Dooijes „al te schaars dreigt te wor den" namelijk ik heb so ber willen zijn vanwege de rust en de ruimte. Ik houd niet van decoratie en gadgets, stil te is het mooiste wat er is". „T even voor leven", waar- van de tekst werd ge schreven door ir. D. J. Mal tha, is een rijk boek voor vak man en leek. De vele prachti ge foto's hebben niet louter illustratieve waarde. Het con trast tussen het dorre graan- veldje in het Atlasgebergte op pag. 73 en het rijke onafzien bare graanveld in Oostelijk Flevoland op pag. 71f geeft de taak van Wageningen als in ternationaal centrum voor landbouwwetenschap haar scherp gestalte. Deze taak zal zinvol en vruchtbaar blijken zolang de boer, waar ook ter wereld zijn akker ploegt en zijn oogst vergaart „soms 'n handvol aren, soms een rijk gewas". Ffoetinchem '70 gaat in Doe- tinchem een zgn. „open tafel" instellen. Zulks gebeurt in navolging van Gorinohem, waar men hiermee drie jaar geleden is gestart. De „open tafel" blijkt een prachtig in strument te zijn om, populair gezegd, Jan en alleman met elkaar in contact te brengen. In Doetinchem zal de eerste „open tafel" in de tweede helft van september gehouden wor den. De gang van zaken zal zo zijn, dat men rond zes uur een kaart kan kopen voor deelne ming. Er wordt daarna wat geborreld en om kwart over zeven gaat men aan tafel. Om acht uur wordt de samenkomst gesloten. DE 19-jarige Duitse student Robert Hüb- ner heeft het zeer sterk bezette inter nationale toernooi te Biisum gewon nen. Hoewel reeds enige jaren bekend is, dat Htlbner een zeer begaafd speler is (hij eindigde in. de laatste wedstrijd om het kampioenschap van West-Duitsland met Besser op de gedeelde eerste en tweede plaats) zal toch wel niemand ge dacht hebben, dat hij boven spelers als Parma, O'Kelly, Pomar en Donner zou eindigen. Overigens viel de beslissing pas in de laatste ronde. Htlbner was 14 ron den lang ongeslagen gebleven, maar in de laatste ronde moest hij met zwart de wapens opnemen tegen de Nederlandse grootmeester Donner. Onze landgenoot wist een veelbelovende stelling op te bouwen. Hij liet zich evenwel op de 26e zet in op een combinatie die hem weini ge zetten later de partij kostte. Hieronder volgt deze opwindende par- Wit: J. H. DONNER. Zwart: R. HÜBNER. (Büsum 1968). Oud-Indische verdediging. 1. d2—d4, d7d6 2. c2C4, e7—€5 3. Pgl—f3, Pb8c6 4. Pbl—C3, g7—g6 5. d4xe5, Pc6xe5 6. e2—e4! (De afwikkeling 6. Pxe5, dxe5 7. Dxd6t, Kxd8 levert niets op, b.v. 8. Lgót, f6 fi. 000t, Ld7 10. Le3, c6 beneven Kc7) 6Lf8g7 (Op 6L<g4 kan eenvoudig 7. Le2, Lxf3 8. Lxf3 volgen, omdat 8Pxc4 faalt op 9. Da4t.) 7. Pf3d4, Pg8—«7 8. Lfl—e2, 0-0 9. 0—0, C7—06 10. Lel—e3 (Donner doet geen poging om de nu volgende opmars te verhinderen. Waarschijnlijk wilde hij zich niet inlaten op de verwikkelingen na 10. f4, Pg4 of zelfs 10Db6!7) 10d6—d5 11. C4xd5, cOxdS 11. f2—f4, Pe5c4 (Na 12P5c6 13. e5 heeft wit stevig positievoordeel.) 13. Le2xc4, dSxc4 14. Ddl—d2, L08—d7 15. Dd2—f2, Pe7—C6 16. f>d4xc6 (Het eenvoudigst want na 16. Tadd ia 16Pb4 vervelend.) 1 6Ld7xc6 17. Tal—dl (Op 17. Lxa7 volgt eenvoudig 17. Lxc3 18. bxc3, Lxe4.) 1 7Dd8a5 18. Le3—d4 (Schakelt de zwarte koningsloper uit* en bereidt een directe aanval op de vij andelijke residentie voor.) 1 8Lg7xd4 19. Tdlxd4, Da5—c5 20. Tfl—dl, b7—b5 (Tegenover de pionnenmeerderheid van wit op de koningsvleugel stelt zwart zijn meerderheid op de damevleugel.) 21. Pc3d5, Lc«xd5 22. Td4xd5, Dc7—C«! (Het eindspel zou wit uitstekende kansen verschaffen vanwege de be heersing der d-lijn en de betere «tand van de koning.) 23. f4—f5, b5b4! (Tegenaanval is de beste verdediging.) 24. Tdl—Cl, Tf8c8 25. Df2—d4, C4—c3! (Prachtig gecombineerd 1) 26. Dd4xb4? (Juist was 26. bxc3, bxc3 27. Txc3!, Dxc3 28. Td8t!, Txd8 29. Dxc3. De ver moedelijke uitslag was dan remise ge weest.) 26Ta8—bil 27. Db4xc3, Dc«—b6t 88. Td5C5 HÜBNER 8 s! 7 s M ■éBA 0 /gMJ /{WW B m Bil 5 B f, 4 A 5» 3 S 2 8 1 i B abcdefgh DONNER Het vraagstuk van de week: hoe woi zwart vanuit de diagramstelling? De oplossing komt in de volgende ru briek. OPLOSSING. De stand was: Wit (Botwinnik): Kgl. Dh5, Tal en f5, Ld4 en g2, pionnen a3, bt, e3, g7, g3 en h2. Zwart: (Padevsky): Kg8, De«, Td8 en e8, Lb7, Pg«, pionnen a5, b«, e4, f7 en hT. Er volgde: 27. Dh5xh7tl. Kg8xh7 28. Tf5—h5t, Kh7—g8 29. Th5-h8t, Pg6xh8 88. g7xh8 (D) mat. WAT velen gehoopt hadden is niet ge beurd: Bolzano 1968 gaf geen door braak te zien van onze jeugdige natio nale afvaardiging. Sybrands en Wlersma moesten genoegen nemen met de vierde en vijfde plaats achter de Russische grootmeesters Andreiko, Koeperman en Tsjegolev. Vergelijken we de resultaten onderling van Sybrands en Wlersma, dan mag worden gezegd, dat vooral de eerste toch wel teleurgesteldheeft, al Is zijn vierde plaats toch een prachtig resultaat: Verwacht werd, al was het dan ln stilte, dat hij in staat zou zijn, de Russische suprematie te breken en misschien wel de hoogste titel in de wacht te slepen. Wlersma, glansrijk begonnen, toonde het gebrek van zijn prille jeugd: Zijn nog niet volmaakte tactische gaven deden hem onnodig enkele punten verliezen, waar door hem een der ereplaatsen net ontging. Desniettemin zijn de ver wachtingen voor de toekomst vooral van hem, hoog gespannen! Hieronder zijn fraaiste prestatie: de overwinning op de geduchte Tsjegolev. Wit: W. Tsjegolev: Zwart: H. Wiers- ma; Bolzano 19-6-'88; 9e ronde: 1. 32—28 17—22 2. 28x17 12x21; 3. 34—29 11—17 4. 31—26 7—12. Deze opening zal men tevergeefs ln de theorieboeken vinden! 5. 40—34 19—23 6. 37—32 14—19; 7. 33—28 kan de dreigende kettingstelling niet wel toelaten. 7. 1—7; (21—27) 32x21 (16x27) leidt tot voordeel voor wit door 28—22 (17x28) 38—32 enz. 8. 36—31 711; 9. 39—33 2—7; 10. 45—40 20-24. Weer is (21—27) niet mogelijk, nu door 31x22! (18x27) 29X18! (13x22) 32x21 (16x27) 38—32 enz. 11. 29x20 15x24; 12. 31—27 24—29. Van af dit ogenblik ontbrandt de grote strijd: zwart hanteert de opsluiting aan zijn korte vleugel; bijzonder gevaarlijk, maar dat doet Wlersma 1 Fantastisch, hoe ook kansrijk, mits scherp voortgezet. En on-orthodox dit jeugdig fenomeen nu al speelt! 13. 33x24 19x39; 14. 28x19 13x24; 15. 44X33 10-44; 16. 41—37 5—10; 17. 46—41 14—19; 18. 40—34 10—15; 19. 43—39 9—14; 20. 48—43 4—9; 21. 49—44 14—20; ,22. 50-45 9—14; 23. 4440 3—9. De tempi zijn met de meeste zorgvuldigheid uitgespeeld en deze opbouw heeft beide spelers heel wat hoofdbrekens gekost. Wit neemt nu een verstrekkende beslissing, die zwart wel gedwongen spel geeft, maar zijn op zet onaangetast laat: 24. 34—29 18—23. De beste Na (9—13) wint 41—36 positioneel. Op (8—13?) volgt 29-23! (18x29 gedw.) 27—22 enz. schijfwinst. Op alle andere behalve de door zwart gespeelde, heeft wit duidelijk voordeel. 25. 29x18 12x23; 26. 33—28 Opent opnieuw de strijd tot het definitief lamleggen van zwarts rechter vleugel. 26. 8—13; (17—22) enz. leidt tot schijfverlies. 27 41—36. De mogelijkheden zijn uiterst moeilijk te berekenen, van daar deze „afwachtende zet", die thans zwart voor een beslissing zet: 27. 13-48; 28. 38—33 9—13; (zie diagram). Het hoogtepunt van de partij: Wit heeft kans gezien, de zwarte rechtervleugel nog steeds Ingeklemd te houden, maar met zijn volgende zet geeft hij de gelegen heid tot verbreking. Het ls dus de vraag, of wits nu komende voortzetting wel juist was. Aan onze lezers de opgave: Wat zou u op dit moment voor wit gespeeld heb ben? 29. 43—38 17—22; 30. 26x17 22x31; 31. 37x26 11x22; 32. 28x17 16—21; 33. 36—31 niet beter is (17—11) 6x17 (36—31) wegens 18—22 33. 21X12; 34. 31—27 12—17; 35. 47—41 17—22; 36. 41—36 22x31; 37.-36x27 6—11; 38. 33—28 7—12; 39. 42—37 12—17; 40. 39—34 24-29 Slechts schijnbaar ls de zwarte stand moeilijk! 41. 34—30 20—24; 42. 30-25 11—16; 43. 40—34 gedw. 29x40; 44. 45x34? Hevige tijdnood; beter lijkt 35x44. 44. 17—221 45. 28X17 24—30; 46. 35x24 19x39; 47. 27—22 18X27; 48. 32x21 16x27; 49. 17—12 39—44. En hier, met spelen van de zet 12—7, overschreed wit de tijd Het is ech ter de vraag, of hij nog remise had kunnen bereiken. OPLOSSING De stand was: Wit: (Roozenburg) 24, 28, 29, 34, 36, 37, 38, 39, 42, 45, 48, (11 st.> Zwart: (v.d. Sluis) 2, 3, 6, 9, 10, 13, 15, 20, 21, 26, 27, (12 sch) Zwart redde zich door 26—31! (37x17) 27—31 (36x27) 25—36 (34x5) 9—14 (5x8) 3x32 (24—19) 2—6 (45—40) 6—11 (40—34) 11—17 (48—43) 17—21 (43—39) 32—38! (42x33) 21—26 re mise! HET 6 SA-spel uit de wedstrijd Ame rika—Nederland (halve finale) was on getwijfeld één van de moeilijkste spel len uit de gehele wedstrijd. De gehele waarvan u vorige week de NZ-spellen zag, was de spelultleg, uitsluitend volgende: VB102 Q? 7 5 2 O A VB V 8 6 3 (P B 108 3 O 6 5 3 2 H973 H 9 8 7 6 9 6 9 8 7 4 *104 A 5 4 C?AHV 4 O H 10 AB 5 2 Oost gever, NZ kwetsbaar. Beide zuidspelers moesten 6 S*» maken tegen een start met ruiten van west. Slag 1 was voor de ruitenboer, in slag 2 maakte schoppenvrouw de slag en in slag 3 de schoppenboer, waarop west een ruitentje wegdeed. Hans Kreyns speelde nu een kleine klaver vanuit noord en sneed met klaverboer een spelwijze die gewerkt zou hebben als oost klaverheer tweede of derde zou hebben gehad In de prak tijk echter ging hij down, want west maakte klaverheer en speelde ruiten te rug. Nu moesten de hartens of de klave ren goed vallen, maar beide kleuren He pen mis en daar west op de derde ruiten van noord later kon weggooien dan zuid, was er ook geen dwangpositie. Zodra west op de tweede schoppen niet meer bekent, is het aannemelijk dat hij enige lengte in klaver heeft en de kans lijkt dus wat groter op de klaverheer bij hem (west) te taxeren. Doet men dat, dan kan de volgende speelwijze tot winst leiden. In slag 4 harten uit noord voor zuids hartenaas en in slag 5 een kleine klaver naar de vrouw zou west ne men, dan zijn de 12 slagen er al. Na klavervrouw gemaakt te hebben incas seert zuid nog twee hoge hartens en ziet dat west die kleur ook stopt. Hierna twee hoge ruitens (zuid klavertje weg), dan schoppen naar het aas en west aan slag brengen met de vierde harten. West moet klaver terugspelen en NZ krijgen zo hun 12 slagen. Op papier en ook op het bridgerame is dat allemaal betrekkelijk eenvoudig, maar daarbij ls men dan teveel beïnvloed door de kennis der kaartver- deling. Men mag dan ook alleen maar stellen, dat Kreyns een wat minder, gunstige, doch zeker geen kansloze mo gelijkheid uitkoos. Overigens deed de Amerikaanse spelleider aan tafel II het zelfde als Kreyns en sneuvelde dus ook zodat het spel Nederland geen punten kostte. NIEUWE OPGAVE De tegenpartij ls op twee schoppen blijven hangen en daar u dat contractje nog wat te goedkoop vindt besluit u „er iets aan te doen". U komt nu ln het bieden met een bod en daarna biedt die tegenpartij Ineens de manche! Alle bridgers kennen dan dat kriebeUge ge voel „heb ik het wel goed gedaan —heb ik ze niet door mijn bod juist néér de manche gebracht?" Ongetwijfeld heeft de Fransman Sussed in de match Nederland —Frankrijk dat onaangename gevoel ook gehad en... Maar laat ik de ontknoping van de histo rie tot de volgende week uitstellen en nu alleen met u op de (oost-)stoel van Monsieur Sussel gaan zitten. *952 (?AB10 O 3 2 AV3 4 t West gever, NZ kwetsbaar. West past noord (Jaap Kokkes) opent met één schoppen, hetgeen een vier- of een zeskaart in die kleur aangeeft terwijl een langere andere kleur aanwezig kén zijn als oost past u (Slavenburg niet. maar daarover volgende maal!) zuid twee schoppen —west en noord passen. Zoals ik al zei, twee schoppen vindt u wel een beetje goedkoop en daar het te verwachten ls dat uw partner west al thans „iets" heeft, besluit u als oost drie klaver te bieden. Zuid zegt dan drie schoppen west past en meneer noord gaat nu opeens toch naar vie/ schoppen! Nu is het uw taak tegen vier schoppen uit te komen als oost en datr hangt bijzonder véél van af. Wat doet u— en waarom?? Zeven dagen geduld .'ebben voor de ontknoping komtl Horizontaal: 1 Muurdelen die omvallen (8) 5 Beroepsdoder (6) 9. Als de vorst komt, maakt hij brok ken (8) 10. Stuurs met hoorntjes (6) 11. ZIJ hebben hun abonnement opge zegd (8) 12. Hierna gaat het een andere kant op (6) 14. Al zijn ze geleerd, ze slagen niet (10) 18. Hierna valt er niets meer uit te ha len (10) 22. Wie dit is, woont niet ergens anders (6) 23. Waterploeg (8) 24. Echt iets voor een gevoelig mens (6) 25. Hoort bij sneeuwschoenen (8) 26. Lastige meisjes (6) 27. Kwijt (8) Verticaal: eend 66. kanarie 68. Krammer 70. es 71. la spet 22. zeis 24. ja 25. e.k. 27. o.l. 28. re 72. Ria 74. me 75. l.o. 76. Lent 78. dons 80. 31 toveren 35. oprit 37. menie 39. kas 40. hinder 81. portie. iep 41. vel 42. tod 47. kikker 49. totalen 51. element 52. bedrog 54. klas 56. veer 57. verticaal: 2. pij 3. rotonde 4. ogen 5. na Rika 59. snel 61. in 62. ml 63. gr. 65. Em. 7. te 8. Eton 9. kuieren 10. el 11. tobben 67. rand 69. Amor 73. Ir. 76. li 77. te 78. do 13. Aa 15. wennen 17. Maas 19. stel 20, 79. si Militaire ontvanger (8) Zo een is echt edelaardig (6) Krek eender (8) Tastbare loftuitingen (10) Zulk een blad moedigt het wandelen aan (8) Dit schreeuwt om een bout (8) Die is, naar men zegt, zoals wij met elkaar verdienen (8) De tien met een griffel voor de ac teur (10) Hij streeft naar reinheid (8) Tehuizen voor de gaande en komen de man (8) Uit kluwen geborene (8) Mini-heuvel (6) Wie hier op ls, gaat de berg af (6) Hiervoor moet men geen ruzie ma ken (6) Oplossing vorige kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. sprong 6. krekel 12. Yo ga 14. etui 16. om 18. te 19. sas 21. o.l. 22. ze 23. bajonet 26. poneren 29. baan 30. ketel 32. rein 33. es 34. do 36. Lot 37. me 38. S.E. 39. kepl 41. vent 43. ga 44. regelen 45. o.o. 48 stip 50 lied 53. Ik 55. O.T. 56. ver 56 el 59 S.E. 60. klit 62. menig 64.

De Vallei | 1968 | | pagina 13