Veenendaals dagblad Politie weet wie Buiten Tsjechen nog niet gerust over rode strijdmacht Beperkte belasting verlaging in 1969 Chaos «n tumult op vergadering Boerenpartij Johnson viel van trap Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Arrestatie nog slechts kwestie van tijd NUTSSPAARBANK NIGERIA BEREID TWEE WEGEN OPEN TE STELLEN WAARVAN EEN DWARS DOOR HET ERONT HUISZOEKING TE HASSELT ZORGDE VOOR BEWIJS: Geen hoop voor zes vermiste tankreinigers Moordenaar gaf zichzelf aan EEN VREEMD HANDELTJE IN SIERADEN" Ernstig gevolg van door rood licht rijden Kosygin: Westerse sensatie Kabinet aanvaardde „knik in belastingtabellen Nieuw kabinet in Frankrijk Pietrangeli verdronken In Barneveld Spaanse troon onofficieel voor Juan Carlos Niet om op te bouwen Na explosie te Schiedam Oude hei Landingsbaan Twaalf ton GEVANGENISOPROER Twijfel Man bekent ontucht met minderjarigen l.ANG BERAAD GAAT U MET VAKANTIE NUTSSPAARBANK VEENENDAAL ONDERDUIKEN VERMOMD VEEHOUDERS van OVERBERG OPGELET Uw MELKGELD voortaan via de Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prij» 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 13 JULI I968 - 89e JAARGANG no. I63 VOEDSELROUTES NAAR BIAFRA „rafschênnèr is T AGOS Nigeria wil meehelpen aan de voedselvoorziening van Biafra, C/ T AGOS Nigeria wil meehelpen aan de voedselvoorziening van Biafra, J waarmee het een bloedige burgeroorlog voert. Het heeft gisteren voorge steld voor dit doel twee wegen open te stellen, waarvan een dwars door het front. Het Nigeriaanse besluit werd bekendgemaakt door Okoi Arikpo, minister van Buitenlandse Zaken. Hij gaf twee routes aan voor de aanvoer van voedsel voor de circa zeshonderdduizend vluchtelingen in Biafra, van wie velen op de rand van de hongerdood leven. SCHIEDAM De politie te Schie dam heeft de hoop opgegeven dat de zes personen, die na de explosie aan boord van de tanker „Aqua Clara" aan de werf van de NV Tankercleaning wa ren vermist, nog in leven zijn. De hele dag is gisteren door duikers in de ver woeste tanks zo goed mogelijk gezocht naar de slachtoffers, maar men vond geen stoffelijke overschotten. Ook werd met hulp van de Rotter damse rivierpolitie en rijkspolitie in de omgeving van het schip gedregd. Ook dit zonder resultaat. Aangenomen moet worden, dat de mannen door de ex plosie om het leven zijn gekomen en dat hun lichamen tussen de nog ontoe gankelijke delen van de geëxplodeerde tankwanden liggen. Door Van der Tak's bergingsbedrijf is begonnen met de werkzaamheden aan de opengeslagen scheepswand om dit deel boven water te brengen, zodat het naar het dok van Wilton zal kunnen worden gesleept, waarheen het schip maandag overigens zou zijn gegaan voor enkele reparaties. De oorzaak van de explosie is nog niet vastgesteld. Ar- beids- en veiligheidsinspectie hebben hiernaar een onderzoek ingesteld. Tot de vermiste classificeerders be horen vier Hagenaars. Het zijn J. F. C. Floor (24), G. A. C. Steur (24), E. K. Pitto (21) en P. L. H. v. Zijl (32). Verder worden vermist de 44-jarige M. N. Scipio, die vermoedelijk zijn domi cilie heeft in Baarn en een zekere B. Knol, van wie nadere gegevens ont breken. In het Schiedamse gemeentezieken huis zijn zeer zwaar gewond opgeno men de classificeerders Willems en Moller, afkomstig uit Den Haag. Wil lems heeft ernstige brandwonden aan het gezicht en minder ernstige over zijn lichaam. Moller is er nog ernstiger aan toe. De overigen zijn opgenomen in de r-k Dr. Noletstichting. Het zijn de clas sificeerders Mos en Luxel, beiden uit Rotterdam, Van der Heuvel, Evert en Aalbregts uit Den Haag. Allen verkeren in zorgwekkende toestand. BURLINGTON De man die don derdag in de New Yorkse wijk Bronx drie mensen heeft doodgeschoten, heeft zich gisteren bij de politie van Burling ton in Noord-Carolina aangegeven. Het ia een neger van 31 jaar. Th de oude tijd was het vrij algemeen gebruik, dat de Gelderse schaap herders van tijd tot tijd de heide, die voor de consumptie door het wolvee te houtig en dor was geworden, in brand staken, om t.z.t. een frisse nieuwe begrazingsmat te krijgen. Men was daarbij meer bedacht op eigen voordeel, dan op veiligheid en schade voor de naaste; daarom lette men namens de Staten v. Gelderland scherp op en deelde bij overtreding zware straffen uit. Met het verdwijnen der schapenteelt kreeg de vegetatie haar ongestoorde loop; de hei verloor haar vitale functie en groeide dicht, want het weinige grofwild kon dit slechts ten dele beletten. Als na een natte zomer het schadelijke heidehaantje zich in de oude calluna nestelt aan getrokken door de beschermende dik ke humus- en moslaag wordt het oude middel van afbrandén weer ter hand genomen en ook de opslag van berk, vliegmast, prumus en krent gaat men op deze wijze te lijf. In een lezens waardige publikatie van het Staats bosbeheer staat, dat men het dor wor den en afsterven van de heide eraan heeft toegeschreven, dat zij te oud zou worden en na 20 jaar bezwijken, gevolgd door een begroeiing van korstmossen en grassen, die echter op hun beurt en na lange tijd weer door hei overwonnen worden. Een weten schappelijke onderzoek heeft thans aan het licht gebracht dat zij in ons land niet aan afsterving toekomt. Zij wordt slechts oud, door haar onge bruikt te laten, doch vroeger kon men zich zulk een luxe kwalijk veroorloven want men kon er voor af plaggen, maaien, imkers en beweiding eenvou dig niet buiten. Geen dag en geen uur. Eén route loopt van de voormalige hoofdstad van het afgescheiden Biafra, Enoegoe, uit 40 km naar het zuiden tot de stad Awgoe. Op een afgesproken punt tussen deze stad en Okigwi, dat nog in Biafraanse handen is, zouden de voorra den worden overgegeven aan „de rebel len". De tweede route is de spoorweg ten zuiden van Enoegoe. Deze loopt dwars door het front. Deze lijn zou, volgens het Nigeriaanse voorstel, uitsluitend mogen worden gebruikt door hefe-Internationale Rode Kruis. De aanvoer via de eerste route zou onder toezicht worden ge plaatst van deze organisatie. Een voorstel van het Internationale Rode Kruis om een provisorische lan dingsbaan in Biafra aan te wijzen voor de aanvoer van noodvoorraden is in stu die bij de federale regering te Lagos. Biafra heeft tot nu toe niet gerea geerd op de vijandelijke voorstellen. Lui tenant-kolonel Odoemegwoe Ojoekwoe, de Biafraanse leider, weigerde tot dusver hulp over land uit Nigeria te aanvaar den. Deze weigering ontlokte Arikpo, de Nigeriaanse woordvoerder, de beschul diging dat Ojoekwoe speelt „met de le vens van zijn onderdanen". De Nigeriaanse regering stemde er gisteren mee in dat Britse vliegtuigen de hulpgoederen voor de slachtoffers van de burgeroorlog aanvoeren. Dat deelde de Britse minister van Defensie, Denis Healy, mee. Men verwacht dat het eerste toestel met achttien ton voedsel aan boord vandaag zal vertrekken. Verscheidene landen en organisaties gaven inmiddels gehoor aan de Bia fraanse oproep voor hulp aan de vluch telingen. Zo besloot de Belgische rege ring gisteren voor d<t doel 72.000 gulden beschikbaar te etcr. Het Zweedse Rode Kruis kocht een vliegtuig aan voor het vervoer van voed sel. Het toestel, een DC-7, heeft een laadcapaciteit van twaalf ton. In Genève vroeg het kindernoodfonds van de UNO, Unicef, gisteren dringend om geld voor hulp aan moeders en kin deren die door de burgeroorlog zijn ge troffen. Ruim vijftig Italiaahse volksvertegen woordigers drongen er gisteren bij hun regering op aan dat deze een beroep zou doen op de UNO om in Nigeria een neu trale luchtcorridor te scheppen. Via deze corridor zou hulp kunnen worden gebo den aan Biafra. NAPELS Ongeveer 1800 gevange nen in de gevangenis van Napels zijn gisteren gedurende vijf uur in opstand geweest omdat zij naar hun mening te weinig frisse lucht en water krijgen nu de temperatuur daar zo hoog is. BRUSSEL De grafschenner is ontmaskerd! Het is de 47-jarige Hans van H. uit het Belgische Hasselt. In België, Nederland en YVest-Duitsland is de identiteit doorgegevens van deze mysterieuze figuur, die twee jaar lang de po litie in deze drie landen handen vol werk heeft verschaft. „De arrestatie is nog slechts een kwestie van tijd", aldus zegt men bij «Je B.O.B., de Bijzondere opsporingsbrigade in Hasselt, waar men de grafschenner tenslotte op het spoor is gekomen. Bij een huiszoeking zijn compromitterende dingen gevonden, die de bevestiging opleverden van allerlei bezwarende bij zonderheden waarover de B.O.B. al beschikt. Enige Noordviëtnamese jongens zijn hier in het centrum van Hanoi druk bezig met het afzagen van stukjes me taal van een neergeschoten Amerikaans vliegtuig. In Hanoi wordt een levendige handel gedreven in broches en ringen, die van dergelijke stukjes „schroot" zijn vervaardigd. MAASTRICHT Om een uur van nacht zyn op het kruispunt Kennedy- brugHeerderweg twee personenauto's tegen elkaar gebotst, waarby een dode en vier gewonden vielen, van wie twee ernstig. Een auto met drie inzittenden uit Heer reed vanuit de richting Heer naar Maastricht door het rode stoplicht en kwam in aanraking met een aut©, die vanaf de E-9 over het kruispunt de Kennedy brug opreed. Van de auto uit Heer werden de heren Jolhay, F. Sche pers (41) en J. van Engelshoven (25) zwaar gewond. De heer Schepers is la ter in het ziekenhuis overleden. WIERINGEN De achtjarige A. A. Lamslag uit Harderwijk is vrijdagmid dag op de Afsluitdijk verongelukt. De jongen stak de weg over en werd daar bij door een personenauto geschept. 13 juli '68 A. B. WIGMAN PRAAG In Tsjecho-Slowakije is men er nog steeds niet gerust op, dat de Sovjet-Unie haar troepen definitief uit het land zal terugtrekken. Ofschoon de Russische strijdmacht, circa 27.000 man, gisteren kennelijk voor bereidingen trof voor de aftocht, bracht een bekendmaking van het Russische persbureau Tass, de Tsjechen opnieuw aan het twijfelen. jÉÊ&L. De bekendmaking van Tass betrof de manoeuvres van het Pact van Warschau, waarvoor de Russische troepen naar Tsjecho-Slowakije waren gekomen. Ze werd gelijktijdig uitgegeven in de Tsje- choslowaakse hoofdstad, Praag. In de Russische versie ontbrak echter een passage over de „geleidelijke terugkeer van de individuele eenhêden naar hun landen". De passage kwam wel voor in de Praagse bekendmaking. Voor nieuwe twijfel de kop opstak, hadden alle kranten in Praag melding gemaakt van het begin van de terug trekking van de Russen. Officieel was niets meegedeeld over het tijdstip waar op deze terugtrekking zal zijn voltooid. Enkele kranten meenden te weten, dat dit tegen het einde van de volgende week zal zijn. De Russische pers zette inmiddels haar hetze voort tegen de liberale Tsjechoslowaakse communisten. Ver scheidene bladen herdrukten zonder commentaar een fel anti-Praags artikel dat het regeringsblad, Prawda, een dag eerder publiceerde. Russische diplomaten bij de Verenig de Naties hebben laten doorscheme ren, dat president Johnson zal worden uitgenodigd voor een bezoek aan Mos kou als hij opdracht geeft tot een alge hele staking van de bombardementen op Noord-Viëtnam, zo heeft de St.- Louis Post gisteren gemeld. Door middel van pamfletten riepen militante communisten in Praag giste ren op tot gewapende strijd om het so cialisme te verdedigen. „Weest bereid om het socialisme gewapenderhand te verdedigen", aldus de pamfletten. „Eist de verwijdering uit het partijleiding van Kriegel, Cisar, Pavel en hun aanhan gers. Organiseert betogingen met ge wapende eenheden van de militie". De drie genoemde leiders behoren tot de vooraanstaande hervormers in de Tsje choslowaakse communistische partij. Sovjet-premier Kosygin heeft in Zwe den meegedeeld, dat de westelijke pers sensatieberichten heeft gelanceerd over Tsjechoslowaakse bezorgdheid inzake de Sovjet-troepen in Tsjecho-Slowakije. „De Tsjechen maakten er zich nooit zorgen over", aldus Kosygin in antwoord op een vraag. „Dat deed alleen de Wes terse pers". OSS Op last van mr. J. Bruigom, de officier van Justitie in Den Bosch is de 45-jarige Ossenaar J. W. v. d. H. aangehouden en voorgeleid. De man zou ontucht hebben gepleegd met minderjarige jongens van twaalf tot zeventien jaar. Hij heeft tijdens het verhoor het grootste gedeelte van het hem tenlast- gelegde toegegeven. DEN HAAG Het kabinet heeft be sloten om de belastingverlaging in 1969 te beperken tot een verhoging van de, belastingvrije voet en tot een verlichting voor de middengroepen. Het staat nog niet vast welke inko mens onder deze verlaging zullen val len. Deze beslissing betekent dat de re gering voorlopig een „knik" in de be lastingtabellen aanvaardt. Tijdens de behandeling van de belasting op de toe gevoegde waarde (BTW) maakt minis ter Witteveen (Financiën) ernstige be zwaren tegen een afgrendeling naar boven voor de belastingverlaging in 1969. De anti-revolutionairen hadden hierop aangedrongen. Het is echter wel de bedoeling van het kabinet om deze „knik" in 1970 weer ongedaan te maken. Dat zou moeten gebeuren als de Indirecte be lastingen worden verhoogd, waartegen over een verlaging van de directe be lastingen komt te staan. Op deze manier zou minister Witte veen toch een verband willen leggen tussen de verhoging van de belasting vrije voet in 1969 en de verschuivings operatie in 1970. De anti's maakten des tijds in de Tweede Kamer bezwaar te gen de koppeling. Zij wilden zich, hoe wel ze voorstanders waren van een op trekking van de belastingvrij evoet in 1969, niet binden aan de plannen van minister Witteveen voor 1970. De ministerraad heeft zich gisteren uitvoerig met de belastingplannen be ziggehouden. Naar verluidt, zal wor den gezocht naar een uitleg van de op merking in het regeringsprogramma over het wegwerken van het inflatie effect in de loon- en inkomstenbelas ting, die ook voor de AR aanvaardbaar is. Het is verder zeker, dat we op Prins jesdag niet onaangenaam zullen worden verrast door een extra verhoging van de indirecte belastingen de BTW buiten beschouwing gelaten die het leven aanzienlijk duurder zou maken. Er kun nen wel enkele accijnzen worden ver hoogd, maar dan speciaal die welke la ger liggen dan in de andere landen van de EEG, maar deze verhogingen zullen geen of slechts heel weinig invloed heb ben op onze kosten van levensonder houd. PARIJS President de Gaulle heeft gisteravond de samenstelling bekendge maakt van de het nieuwe kabinet-Couve de Murville. Minister van Buitenlandse Zaken blijft oud-premier Michel Debré. Finan ciën komt aan Frangois-Xavier Ortoli. Onderwijs gaat naar de oud-minister van Landbouw Edgar Faure. Hij zal de dringend gewenste vernieuwing van het universitaire onderwijs uitvoeren. Minister van Binnenlandse Zaken is Raymond Marcellin; Defensie blijft in handen van Messmer en Landbouw gaat naar Robert Boulin. André Malraux is minister van staat voor Culturele Zaken. Maurice heeft So ciale Zaken gekregen. Kernenergie en Ruimtevaart behartigt Robert Galley. ADVERTENTIE Voor BUITENLANDS GELD en REISVERZEKERING naar de Kantoren Kerkewijk 6 en Dr. Slot. de Bruïneplein 3. ROME De Italiaanse filmregisseur Antonio Pietrangeli is gisteren bij Gaeta, 120 km ten zuiden van Rome, bij het zwemmen verdronken. Hij is 50 jaar geworden. Hij was bezig met opnamen voor een film. Van een pauze maakte hij gebruik om een bad in zee te nemen. Voordat hij regisseur werd, was Pie trangeli werkzaam als arts en als film criticus. Hij heeft een twaalftal films gemaakt. BARNEVELD De debat-avond in Barneveld tussen het kamerlid voor de Boerenpartij J. van de Brake en het hoofdbestuurslid van deze partij B. W. Steur is gisteravond in een complete chaos geëindigd. Er werden over en weer zoveel persoonlijke beschuldigingen ge uit, dat de voorzitter van de vergade ring, het Gelderse Statenlid T. Boers, er tegen elf uur een eind aan maakte. Toen waren de discussies, die op scheldpar tijen waren uitgedraaid, nog volop aan de gang. Steur heeft de zijde van Koekoek ge kozen en had Van de Brake tot een openbaar debat uitgedaagd. De volle zaal in het „Concertgebouw" koos groten deels partij voor Steur en riep herhaal delijk „Verrader" aan het adres van Van de Brake. De laatste lanceerde scherpe aanvallen op Koekoek, die hij een oplichter en een profiteur noemde. Kamerlid en wethouder van Apel doorn E. J. Harmsen hield zich buiten het tumult. Na afloop kwalificeerde hij de vergadering als „en verschrikking". „Ik heb er verder echt geen woorden voor", zo gaf hij als commentaar. MADRID Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft gisteren de Spaanse prins Juan Carlos van Bourbon onofficieel aangewezen als de Spaanse troonopvolger. De Spaanse troon is vacant sinds 1931. In een decreet over de protocollaire vertegenwoordiging bij officiële staats- plechtigheden, zei Franco, dat de erf genaam van de Spaanse monarchie on middellijk achter het staatshoofd volgt. De dertigjarige zoon van de in balling schap levende prins Juan Carlos, verge zelt Franco bij alle officiële plechtig heden en ceremonies. Tot dusver was het begrip „erfgenaam van de troon" een theoretische figuur. Met het jongste decreet heeft Franco voor het eerst een duidelijke omschrij ving gegeven voor de grondwettelijke opvolger. Generaal Franco is 75 jaar, Zo is een grote reeks Oudhollandse religieuze boeken gevonden. Daar heeft Van H. kennelijk de in onbruik geraakte uitdrukkingen uitgehaald zoals „af- lijvigen" voor gestorvenen die hy op grafzerken heeft geschreven. Ook wer den viltstiften gevonden, die door de grafschenner zyn gebruikt. Het huis van de gezochte staat dag en nacht onder politiebewaking. Dat is ook het geval bij verschillende adressen waar hij nogal eens heeft vertoefd. Op de wegen wordt gepost en aan de gren zen zijn speciale speurders gestationeerd. „Er is geen doorkomen aan. Eens zal hij voor de dag komen. Hij kan ons niet meer ontglippen", is het stellige com mentaar. Een aantal kennissen van Van H. is door de politie ingelicht. Hierdoor kan hij daar niet meer onderduiken, zoals h(j vaker heeft gedaan onder het mom dat hij enkele dagen logies zocht tijdens de afwezigheid van zyn vrouw. Zodra hjj op een van deze adressen verschijnt, wordt de politie gewaarschuwd. Het onderzoek richt zich ook op en kele kloosters, waar Van H. vermoede lijk heeft verbleven, gebruik makend van de mogelijkheid enn er gratis te overnachten. Dat lukte hem des te ge makkelijker omdat hij vaak rondliep in monnikspij, patershabijt of priestertoog. Ook verkleedde hij zich vaak als vrouw. Deze verkleedpartijen hebben het hem mogelijk gemaakt zo lang onvindbaar te blijven. Vastgesteld is dat hy menigmaal by het onderzoek is gebleven in een kerk, waar hij kort tevoren altaren, schilde rijen en relikwieën had beklad. Als vroom vrouwtje, dat daar zat te bidden, of vermomd als geestelijke zat hy dan de drukte en consternatie die hij had ver oorzaakt, gnuivend aan te zien. Van H. ik 1,75 meter lang. Hij is zeer tenger van postuur. Zijn haast onman nelijke gestalte stelde hem in staat zelfs overdag als vrouw of geestelijke ver kleed, de naar hem speurende politie mannen voor de voeten te lopen. Hij was in de weekeinden en tijdens de schoolvakanties niet actief, omdat zijn vrouw dan thuis was. Zijn vrouw is on derwijzeres aan een bijzondere school ver buiten hun woonplaats. Zodra zijn vrouw weer was vertrokken, hervatte Van H. zijn zwerftochten langs kerken en be graafplaatsen, waar hij vernielingen aanrichtte en de uitingen van zijn zieke geest neerkladde. Twintig jaar geleden is hij in een psy chiatrische inrichting verpleegd. Dat was nadat hij begin 1949 in Utrecht waar hij is geboren al op kleine schaal kerken had geschonden. ADVERTENTIE Het rydend bijkantoor ig elke WOENSDAG van II tot 12.30 uur voor U present. President Johnson moest in Washing-1 huis van een generaal van de trap was ton op de been worden geholpen gegleden. De valpartij had geen nare ge- door enige officieren, nadat hij voor het I volgen. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal, zoals gisteren gemeld, niet standvastig zijn dit weekend. i Voor zaterdag ziet het er wat gunsti- ger uit dan voor zondag. Weliswaar hangt er vandaag bewolking en kan 1 het in de namiddag of avond tot een regerjf of onweersbui komen, maar er hangen zonnige perioden in de lucht en misschien krijgt Gelderland daarvan wel zijn deel. Bij wind tussen zuid en oost wordt het wat warmer dan gisteren, met maxima van 20 tot 23 graden C. Als zondag een depressie boven I Zuid-Engeland dichterbij zal zijn ge komen neemt de kans op regen en on weer op grotere schaal toe, later ge- volgd door afkoeling.

De Vallei | 1968 | | pagina 1