Humphrey zet plannen uiteen Door luchtverontreiniging zou het op aarde kouder worden Zendingsmiddag in Garderen druk bezocht „Een nieuwe buitenlandse politiek voor n nieuwe tijd Vaticaan contra Italiaanse regering Mr. L. C. Schiff wordt secretaris generaal van buitenlandse zaken Tijd ens hittegolf in Italië opstand in gevangenis Duitsland stelt vrij verkeer groente- en fruit- conserven uit ,Een alarmerend verschijnsel als h juist is TOP-MEDICI BESPREKEN RESULTATEN HARTTRANS PLANTATIES Interkerkelijke hulpverlening belicht in Uppsala S. BOS - Hoofdstraat 91 - VEENENDAAL - Tel. 10034 TOENADERING TOT PEKING-CHINA Ontwapeningsakkoord met Rusland MEER HULP AAN BUITENLAND EXPERT DR. CLARE1SBURG BIJ TERUGKEER UIT V.S.: METEOROLOGEN ZATERDAG 13 JULI 1968 ROME Het Vaticaan heeft vrij dag openlijk kritiek geleverd op de Italiaanse christendemocratische min derheidsregering van Giovanni Leone, die al geplaagd wordt door arbeidsge schillen en geheimedienstschandalen en de dag tevoren maar nauwelijks de eerste vertrouwensstemming in het parlement overleefde. Bij monde van zijn officiële woord voerder mgr. Fauso Vallaine, be schuldigde het Vaticaan de regering ervan teruggekomen te zijn van haar belofte om goedkeuring te verlenen aan een overeenkomst uit 1963, waarbij het Vaticaan werd vrijgesteld van be taling van dividendbelasting over zijn enorme aandelenkapitaal. Oud-minis ter van financiën Luigi Preti heeft be rekend dat de Heilige Stoel de staat over de afgelopen vier jaar ongeveer 24 miljoen gulden aan dividendbelas ting verschuldigd is. Premier Leone heeft in zijn rege ringsprogramma het vrijstellingsplan laten vervallen, kennelijk om de socia listen terwille te zijn maar verslechte ring van de betrekkingen tussen kerk en staat riskerend. De Vaticaanse woordvoerder verklaarde dat de hou sing van de regering „verwondering wekt", dat toch bedacht moet worden dat het Vaticaan belangrijk bijdraagt in de inkomsten van het land door zijn investeringen en aantrekkingskracht voor toeristen, en dat andere landen het Vaticaan wegens 'zijn bijzondere status en de aard van zijn werkzaam heden ook belastingvrijdom verlenen. DEN HAAG Bij koninklijk besluit is mr. E. L. C. Schiff per 1 oktober 1968 benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van buitenlanse za ken. Mr. Schiff volgt in deze functie mr. E. O. Baron van Boetzelaar op, aan wie in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eer vol ontslag wordt verleend onder dank betuiging voor de gewichtige diensten gedurende zeer vele jaren den lande bewezen. Mr. Schiff, thans ambassadeur te Dja karta, deed in 1945 examen voor de diplomatieke dienst. Hij was achtereen volgens werkzaam in Washington en Madrid als ambassade-secretaris, ver volgens particulier secretaris van mi nister Beyen en van minister Luns. Daarna was hij als ambassaderaad ver bonden aan de permanente vertegen woordiging bij de VN te New York. Voor zijn benoeming te Djakarta was mr. Schiff van 1958-1964 gevolmachtigd minister aan de ambassade te Was hington. Mr. Schiff, geboren in 1918, studeer de rechten in Leiden. Hij was van 1941 tot 1953 verbonden aan de dienst van de algemeen gemachtigde van de weder opbouw en de bouwnijverheid. Van '44 tot '45 was hij secretaris van algemene dienst der Remonstrante Broederschap. Het ligt in de bedoeling dat mr. Schiff zijn huidige standplaats in de tweede helft van augustus zal verlaten. Baron van Boetzelaer bekleedt de functie van secretaris-generaal sinds 1965. Hij is sinds 1950 verbonden aan het ministerie van buitenlandse zaken. Voordien was hij werkzaam in Neder- lands-Indië ter algemene secretarie, laatstelijk als eerste secretaris van de regering van Nederlands-Indië. Baron van Boetzelaer was voorts sinds 1933 docent in het volkenrecht bij de rechts hogeschool te Batavia, hij fungeerde in 1935 en 1936 als secretaris van de de legatie naar de assemblee van de Vol kenbond. WASHINGTON De Amerikaanse vice-president, Hubert Humphrey, heeft gezegd dat er, ais hij in november tot president wordt gekozen, „een nieuwe buitenlandse politiek voor een nieuwe tijd" zal komen. Hij zou vrijdag een toespraak houden voor de „Commonwealth Club" in San Francisco, maar was echter door griep verhinderd en gaf toen maar een verklaring uit De nieuwe buitenlandse politiek die Humphrey zegt voor te staan, valt in vier punten samen te vatten: 1. Het zo spoedig mogelijk sluiten van een ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie, o.a. wederzijdse te rugtrekking van troepen uit Europe se landen inhoudend. Economische en technologische uitwisseling tussen al le geïndustrialiseerde landen, later ook met de ontwikkelingslanden, waar bij Amerikaans-Russische samenwer king op het gebied van ruimtevaart na het bereiken van de man een be langrijke plaats inneemt. 2. Een duidelijke omschrijving van de doeleinden van de Amerikaanse bui tenlandse politiek en het aangeven van hun volgorde, waarbij het er in de eerste plaats om moet gaan te verhinderen dat „de agitatie van ont wikkelingslanden een groter conflict teweegbrengt". De Verenigde Staten moesten met het oog daarop bereid zijn tot bepaalde, duidelijk omschre ven en door de president en het con gres goedgekeurde defensie lichtingen. 3. Uitbreiding van de contacten met communistisch China, opheffing van de handelsbeperkingen voor niet-stra- tegische produkten, organisatie van culturele uitwisselingen en, wanneer daar maar aanleiding toe is, aanmoe diging van China om „een volwaar dig lid, zich bewust van zijn verant woordelijkheden, van de volkerènge- meenschap te worden". 4. Uitbreiding, in plaats van verminde ring, van de verplichtingen op het terrein van de buitenlandse hulp en buitenlandse programma's met be trekking tot bijv. geboortenregeling, handel en particuliere investeringen. Wat de oorlog in Viëtnam betreft ver klaart Humphrey, dat hij voor een politieke regeling is „die de Zuid- viëtnamese bevolking de hele Zuid- viëtnamese bevolking in staat stelt haar eigen toekomst te bepalen". Hij voegt daaraan toe, dat hij het zo spoedig mogelijk tot een staakt-het- vuren wil zien komen. Overigens waarschuwt hij, de taak van de Ame rikaanse onderhandelaars in Parijs niet moeilijker te maken door Hanoi te laten geloven dat zij „niet namens Amerika kunnen spreken". ROME Italië is gisteren ten prooi geweest aan een tropische hittegolf, waarbij de hitte zo intens was dat het wegdek in vele plaatsen is gesmolten. De hitte was ook de directe aanleiding van een opstand in de gevangenis in Napels. Van de Alpen tot de kust van Sici lië lag het hele land te bakken onder een meedogenloze zon en de hitte ging gepaard met een vochtigheid die zo erg was dat velen er ziek van werden. De temperatuur was rond 38 graden. Het asfalt in de straten van Rome werd zacht en plakkerig in de hitte. De witte lijnen op het wegdek werden bochtig en vloeibaar. In Napels braken circa 2000 gevan genen uit hun cellen, opgewonden door de hitte. Ze staken hun bedden in brand en alles wat ze maar konden vinden. Later werd een delegatie van de muiters door de commandant ont vangen. De gevangenen eisten meer twater en meer tijd in de open lucht. Na vijf uur keerde de rust weer, toen e gevangenen ermee instemden naar hun cellen terug te keren. Bij de ongeregeldheden werden één politieman en enkele gevangenen ge wond. BRUSSEL De Duitse regering heeft besloten het vrije EEG-verkeer voor groente- en fruttconserven, dat op juli had moeten ingaan, op te schor ten. Naar in Brussel verluidt, zou de regering in Bonn een telegram aan de Europese Commissie hebben gezonden waarin zij zich beroept op uitzonde ringsbepalingen van het EEG-verdrag (artikel 115) wegens het gevaar van marktverstoring door eonserven-invoer van buiten de gemeenschap naar de Duitse markt via Nederland en België. Duitsland heeft op de jongste verga dering van de ministers van Landbouw van de EEG (eind vorige maand in Luxemburg) reeds bezwaar gemaakt tegen invoering van vrij verkeer van groente en fruitconserven, aangezien er nog geen gemeenschappelijke handels politiek in deze sector bestond en er dus verlegging van het handelsverkeer zou kunnen optreden. Er werd evenwel toch tot instelling van het vrije verkeer per 1 juli beslo ten, omdat elke lidstaat en dus ook Duitsland in geval van nood altijd een beroep kon doen op de uitzonderings bepalingen van het verdrag. De Duitse delegatie zou toen te verstaan hebben gegeven, dat dit beroep zeker kon wor den verwacht. Het vrije verkeer tussen de EEG- landen ohderling is dóór de Duitse maat regel niet aangetast, zo heeft het minis terie van Landbouw en Visserij in Den Haag meegedeeld. De maatregel is uit sluitend gericht tegen derde landen die via België en Nederland de Duitse markt willen verstoren. Hierbij zijn misschien twee of drie Nederlandse ex porteurs betrokken. De Nederlandse conserven kunnen echter ongehinderd de grens naar onze oosterbuur passeren. Brok staal trof chauffeurs net niet ir'ni .mMJifT li ÜRP i rbe ontploffing aan boord van de Panamese tanker Agua Clara heeft gister- ochtend niet alleen aan het schip, maar ook aan de omliggende gebouwen ernstige schade aangericht. Door het oog van de naald kropen twee Duitse chauffeurs, H. Just (links) en K. H. Rauthahn. Zij sliepen in de cabine van hun vrachtauto toen de explosie plaats had en werden „gewekt" doordat een stuk staal van dertig kilogram door hun cabine sloeg. Al snél na de ramp werd een begin gemaakt met het herstellen van de glasscha de (foto rechts) en ook in de omliggende gebouwen viel heel wat op te ruimen (foto onder). SCHIPHOL Als gevolg van de door de luchtverontreiniging steeds troebeler wordende atmosfeer neemt de zonnestraling die het aardopper vlak bereikt af, hetgeen weer de oorzaak kan zijn van de over de ge hele wereld geconstateerde verlaging van de temperatuur en zelfs van enige klimaatsverandering. De staf- GARDEREN Voor de vierde keer werd donderdag in de oude Hervorm de Kerk een Zendingsmiddag gehou den. Uit het gehele land waren onge veer 700 mensen samengekomen, die het gehele kerkgebouw vulden en als parkeerterrein moest zelfs de speel plaats van de Prins Bernhardschool gebruikt worden. De plaatselijke pre dikant, ds. R. W. Steur, opende deze middag met het laten zingen van ps. 68 10 en las het bekende hoofdstuk Joh. 10 over de Goede Herder. In zijn openingswoord legde hij vooral de na druk op vers 16: „Ik heb nog andere schapen, die van deze stal niet zijn". Ds. Tukker uit Zwolle sprak over „Uit grondeloze barmhartigheid be houden", uit het gebed van het doop formulier. Dit geldt voor Noach en de zijnen, die in de ark vrede vonden. Wij zullen die alleen in Christus vinden. Noach heeft gewaarschuwd en gepre dikt. Zelfs over de dieren breidt God zijn barmhartigheid uit. In deze tijd dienen wij te nodigen en te waarschu wen, want het oordeel komt als in de dagen van Noach. Voor ware Christe nen gaan er deuren open. Om Jozef en Israël wordt Egypte gezegend. Het is grondeloze barmhartigheid, dat God Zijn kerk ook nu nog laat prediken. Ds. Abma uit Gouda sprak naar aan leiding van psalm 18 over: Het hoofd der heidenen. Evenals David een hoofd was over de omliggende heidenen, is Christus het Hoofd. De gemeente Gods uit alle volken wordt door Christus ge leid en bestuurd. Zendingswerk moet zijn: uitbreiding van het gebied, waar van Christus het Hoofd is. In de pauze, waarin koffie verkrijg baar was en gebruik gemaakt kon worden van de toiletten in de Prins Bernhardschool werd door de propa gandist R. van Beek houtsnijwerk uit Kenya, lepels en souvenirs verkocht, waarvan de opbrengst f 227,35 was. Na de pauze sprak ds. Catsburg uit St. Maartensdijk, over: Wasdom des Woords. Handelingen 6 vers 7. Het Woord, Jezus, wies. Jezus Christus en Die gekruisigd moet gepredikt wor den. Wij en de heidenen zullen Jezus door vernedering naar verhoging moe ten volgen: Hij moet wassen en wij minder worden. Gevolg van de groei van het Woord: het getal van de dis cipelen nam toe. En nog wel in Jeru zalem, de bloedstad. Juist voor vijan den, voor zondaren wil Hij een volko men zaligmaker zijn. Zelfs vele pries ters geloofden: een troost voor predi kanten en ambtsdragers. Wij allen hebben dat woord in onze harten no dig. In zijn slotwoord dankte ds. Steur de sprekers en de aanwezigen en ver zocht hij te zingen psalm 72 10. De collecte op deze zendingsmiddag bracht f 1426,04 op. functionaris voor milieuhygiëne van het openbaar lichaam Rijnmond, dr. L. A. Clarenburg, die dit bij zijn te rugkeer uit de Verenigde Staten gis termiddag op Schiphol heeft verteld, noemde het „een alarmerend ver schijnsel als het geheel juist is". De heer Clarenburg, die tijdens zijn 16-daags verblijf in Amerika aan een internationaal congres over luchtverontreiniging heeft deelgeno men in St. Paul, vertelde dat uit een in januari uitgebracht Amerikaans rapport blijkt dat in de steden Wash ington en Cincinnati van 1962 tot 1965 de turbiliteit (het troebeler wor den van de atmosfeer) met 100 pet. is toegenomen en dat als gevolg daarvan de zonnestraling met 5 pet. is verminderd. De heer Clarenburg, die naar de VS was gereisd om zich op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen op het gebied van de controle en be strijding van luchtverontreiniging, deelde mede, dat het niet juist is te zeggen dat Nederland op dit gebied achter ligt op Amerika. „De gebie den waarop wij hier werken hebben wij vaak iets beter doordacht. In Amerika bestrijkt men echter een veel breder terrein". Hij voegde daar aan toe dat als gevolg van de ze bredere Amerikaanse opzet Ne derland in de toekomst wel kan ach- terraken. Hij noemde een groot aan tal voorbeelden van zaken die in Amerika aan de orde komen, b.v. de ontwikkeling van meettechnieken voor verontreiniging door uitlaat gassen van auto's. Aan deze uitlaat gassen is in Los Angeles, zo zei hij, bijvoorbeeld voor 90 pet. de lucht verontreiniging te wijten. Ook aan de invloed van de weersom standigheden op de luchtverontreini ging wordt naar zijn mening te wei nig aandacht besteed in Nederland. Hij vond dat in ons land de meteoro logen meer bij dit werk moeten worden betrokken. Een ander verschil tussen Nederland en Amerika vond hij in dit verband dat de federale overheid in Amerika de onderzoekingen op dit gebied co- ordineert en ook voor een groot deel financiert. Hij vond dat in Neder land meer moet worden samenge werkt door de verschillende instan ties (de samenwerking van Philips en het RIV vond hij een goed begin) en meer moet worden gecoördineerd door de overheid. Als resultaat van zijn studiereis zei de heer Clarenburg van plan te zijn te pleiten voor o.a. een zo nauw moge lijke samenwerking tussen Neder land en Amerika bij de onderzoekin gen naar de luchtverontreiniging. „Wij kunnen de Verenigde Staten belangrijke dingen bieden, bijvoor beeld „software" (hoe een computer te schakelen voor optimale gegevens verwerking) en we kunnen ook ge- langrijke informaties terug krijgen." KAAPSTAD Dertien van 's werelds beroemde medici zjjn vrjjdag in Kaap stad gearriveerd voor een symposium van vier dagen over harttransplanta ties. Zij komen uit acht verschillende landen en zullen eikaars ervaringen ver gelijken. Het is 212 dagen geleden, dat prof. Christian Barnard, die als gast heer fungeert, wereldgeschiedenis maakte door Louis Washkansky een ruilhart te geven. De medici zullen zich op het sympo sium concentreren op het probleem dat hen thans het meest bezig houdt hoe iemand met een ruilhart in leven kan blijven. Van de 24 patiënten die sinds 3 de cember een ruilhart hebben gekregen zijn er 17 overleden. Philip Blaiberg, de tweede harttransplantatiepatiënt van Barnard, is degene die het langst in leven is. Op 2 januari is hij geope reerd, 183 dagen geleden. Hij bevindt zich thans in een tweede crisis, die de artsen met behulp van een serum pro beren te overwinnen. Het symposium zal beheerst worden door de nabehandeling en de daaraan verbonden problemen van de immuni teit en niet zozeer door de eigenlijke operatietechniek. Acht van de 13 artsen die uit de Ver enigde Staten, Canada, Engeland, Frankrijk, Chili, Argentinië, Brazilië en Indië zijn gekomen hebben tezamen 16 van de tot nu toe verrichte 24 hart transplantaties uitgevoerd; van deze 16 patiënten leven er nog vijf. UPPSALA De assemblee van de Wereldraad van kerken in Uppsala heeft vrijdagavond via foto's, film en inleidingen een beeld gekregen van het wereldomspannende hulpwerk, dat de Wereldraad via zijn afdeling interker kelijke hulpverlening verricht. In de assemblee staan zaken als ontwikke lingshulp, steun aan mensen in nood en projecten voor hongerbestrijding hoog genoteerd op de agenda. Voorzo ver de financiële middelen het toela ten, is de Wereldraad ook zelf actief in het geven van hillp in arme landen, bij rampen en oorlogen. Vaak biedt de wéreldraad vanuit Ge- nève hulp in samenwerking met het Rode Kruis en de hulporganisaties van de Verenigde Naties. Op het moment is de hulp aan de burgerbevolking van Biafra actueel. De afdeling interkerke lijke hulpverlening zendt via Portugal speciale vliegtuigen met voedsel, me dicijnen e.d. naar dit door de oorlog tussen Nigeria en Biafra getroffen Afrikaanse gebied. Vrijdagavond kregen de afgevaar digden beelden van het interkerkelijke hulpwerk in Viëtnam, onder de vluch telingen in het Midden-Oosten, in de hongersnoodgebieden van India, onder de armen in Latijns-Amerika en de hulpverlening aan negers in het Zuiden van Noord-Amerika, met name in de Mississippi-delta. Naast het centrale werk vanuit Genève, dat vorig jaar een bedrag van ruim veertig miljoen gulden vergde, doen de landelijke ker ken ook veel op het gebied van inter kerkelijke hulpverlening. De kerken in bijvoorbeeld Amerika, West-Duitsland, Engeland, Scandinavië en Nederland verzorgen jaarlijks spe ciale projecten, vaak in samenwerking met Genève, maar ook voor eigen re kening. De secretaris-generaal van de Evan gelische Kerk in Kameroen, dr. Jan Kotto, zei dat bij de interkerkelijke hulpverlening niet wordt gekeken naar geloof of levensovertuiging. „De hulp wordt gegeven zonder iets, in welke vorm, ervoor terug te vragen. Het is uitsluitend service, ook in de vele niet- christelijke gebieden waar de inter kerkelijke hulpverlening werkt", aldus dr. Kotto. De Engelse Janet Lacey zei dat miljoenen gezinnen in de arme lan den moeten leven van enkele guldens per week. „Wat wij als kerken en an dere hulporganisaties doen aan hulp verlening, is maar een fractie van wat werkelijk nodig is in dé wereld", ver klaarde zij. Dr. Kotto vroeg zich nog af, of in de westelijke landen geen consumenten belasting zou kunnen worden geheven op goederen, die vervaardigd zijn uit grondstoffen uit de zogenaamde derde wereld. „Als een deel van zo'n belas ting terug zou vloeien naar de onder ontwikkelde landen die deze grondstof fen leveren, dan zouden wij al een heel eind op weg .zijn", aldus dr. Kotto. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6