Veenendaals dagblad Buiten Week van beslissingen voor Wereldraad Biafra slaat Nigeriaans aanbod af Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hoogste Sovjet-leiders in Warschau Vermiste na explosie met gewonde man verwisseld Rockefeller onthult plan voor Viëtnam Man week na Pasen met lang pakket gezien bij vindplaats van lichaam DRUKTE OP DE WEGEN VIEL MEE TSJECHEN NOG IN ONZEKERHEID OVER DE RUSSISCHE LEGEREENHEDEN Raadsel bij dood van twee Ned. bergbeklimmers Kustvaarder op Ind. Oceaan zinkende Ook gisteravond rellen in Parijs Tips in moordzaak-Eliza Snel Auto's glijden steeds op de zelfde plaats van dijk af Massale kerkdienst in Uppsala Zeilers met hun schip en al opgepikt VASTGEZOGEN IN ZWEMBAD Negen jaar cel voor psychische beïnvloeding Wisselvallig DOOR VINDEN VAN LICHAAM BLIJKT: GEEN VERKLARING Laat katjeshout Niet betuttelen Kat en muis Navolging RAPPORTEN POLITIEKE TAAL VOEDSELROVTES „Boosaardig" Verongelukt Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tefef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhener, Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 15 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I64 De Sovjet-partijleider Breznjef (links) en zijn Pool- 9e ambtgenoot Gomulka op het station in Warschau. VERTREK VAN TROEPEN STOKT PRAAG Op last van het opperbevel van Je strijdkrachten van het Pact van Warschau is het vertrek van de buitenlandse troepen uit Tsjecho- Slowakije gisterochtend gestaakt. Dit is gisteravond door een nieuwslezer van de televisie in Praag meegedeeld. Geen een buitenlandse soldaat heeft van daag het Tsjechische grondgebied verlaten", zei hij. Officieel commentaar was in Praag nog niet te krijgen. De bevolking is erg ongerust en kranten, radio en televisie worden overstroomd met verzoeken om inlichtingen. Later meldde het Tsjechische persbureau Ceteka, dat het vertrek van de bui tenlandse troepen niet is gestaakt, maar met het oog op het drukke verkeer op de weg tot de nacht is uitgesteld. SCHIEDAM Eén stoffelijk over schot is tot dusverre gevonden van de zes classificeerders die sinds vrijdag ochtend worden vermist na de ontplof fing op de tanker Agua Clara bij de Tankercleanimg in Schiedam. Het dreef in de Willemshaven, niet ver van het gehavende schip. Het slachtoffer bleek de 24-,iarige Turk Duxel te zijn. Hij verbleef ille gaal in ons land. Aanvankelijk was hij als zwaar gewond opgegeven. Ook is gebleken dat de 24-jarige Ha genaar J. F. C. Floor niet wordt ver mist. Hij ligt zwaar gewond in een zie kenhuis in Schiedam. Hij verkeert in levensgevaar, evenals de vier andere gewonden. Zij lijden aan derdegraads verbranding. Duikers hebben voor zover mogelijk gezocht in de verwoeste tanks en de politie heeft in de buurt van het schip gedregd naar de lichamen van de nog vermiste vijf classificeerders. Het ver moeden bestaat dat zij in nog onbereik bare delen van de tanks liggen. Politie en arbeidsinspectie hebben nog geen verklaring voor de ramp kun nen vinden. Vandaag is men verder ge gaan met verhoren en onderzoek. Op last van de arbeidsinspectie mag het schip nog niet worden versleept naar Wilton-Fijenoord. Zij wil de tech nische aspecten zoveel mogelijk ter "plaatse onder de loep nemen. Het is de bedoeling dat de tanks van de Agua Clara op haar ligplaats bij Tankerclean- ing zullen worden leeggepompt. Y7eel verscheiden kleurt in mid-zomer bos en park; het saladegroen der lentes werd opgevolgd door het aliza rine van de jonge berken, het cad mium der vogelkersen en het sèvres- groen der beuken, om niet te spreken van de talloze tussentinten en scha duwrijke gradaties. Daarom valt het napelsgeel van de bloeiende tamme- kastanje, die aan de oude muur van de buitenplaats glorieert, dubbel op vooral wanneer de zon over de eiken schiet en de gouden kroon met haar glans treft. Het is de laatste boom van het seizoen, die echt bloeit, doch et telijke maanden later dan de voor gangers hazel en wUg, n.l. pas tegen de eerste week van juli. We zien dui delijk de lange zachtgele mannelijke bloesems in de vorm van aren tussen het langwerpige, scherp gezaagde lo ver zitten boven donker, onder licht; de vrouwelijke bloemen bevinden zich onder aan die katjes en het geheel is van een bijzondere charme en blijmoe digheid. Doordat de tamme kastanje eerst nieuw lot maakt en dóarop bloeit, raakt hij achter bij alle buren van het bos. Van alle katjesdragers wordt het stuifmeel door de wind ver voerd, doch onze Castanea bedient, zich daartoe van insektenhulp. Dit zijn bijen, vliegen en torretjes, die aange lokt worden door de geur van de man nelijke bloesem, welke chemicus tri- methyl-amine noemt. Voorts vinden de bestuivers een zoet droppeltje nek- tar op de stempel, zodat er t.z.t. alle kans bestaat op de verschijning van de door ruwe bolsters beschermde vruchten, die we allemaal kunnen, misschien het beste als de marrons uit de delicatessenhandel of van de groentewinkel. Doch die zijn groter dan de onze en komen uit Z.-Europa. 15 juli '68 A. B. WIGMAN De leiders van vijf communistische landen zijn dit weekeinde naar War schau gereisd voor spoedoverleg over Tsjecho-Slowakije. Het belang dat men hechtte aan dit overleg bleek uit onder andere twee fei ten: Kosigin, de Russische premier, brak een bezoek aan Zweden af om aanwezig te kunnen zijn in de Pool se hoofdstad. De Sovjet-linie wordt bij 't overleg vertegenwoordigd door de „zwaarst mogelijke" delegatie: Kosigin, pre mier, Bresnjef, partijleider en Podgor- ny, de Russische president. Aan de onderhandelingen nemen ver der deel de premiers en partijleiders van Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije. Tsjecho-Slowakije neemt niet deel aan de conferentie. De libera le leiders in Praag, over wie in War schau wordt gesproken, sloegen vorige week een uitnodiging af. Zuid-Slavië en Roemenië waren even min aanwezig. Deze landen laten zich al jaren niet meer betuttelen door Moskou. In het huidige conflict tussen Moskou en Praag ko, zij de zijde van cie Tsjechen. Hongarije neemt wel deel aan het overleg ofschoon het zich zaterdag schaarde achter het beleid van de Praag se leiders. Janos Kadar, de Hongaarse partijleider, zal naar men aanneemt in Warschau een lans breken voor de Tsjechoslowaakse partijleider, Dubeck, die een goede vriend van hem is. Het doel van de conferentie, waarvoor geen agenda werd bekendgemaakt, is kennelijk te komen tot een gezamenlijke politiek ten opzichte van Tsjecho-Slowa kije. Sinds Alexander Dubcek en een aantal progressieve medestanders be gin dit jaar daar het bewind overnamen heeft de Sovjet-Unie alles in het werk gesteld om haar invloed op de ontwik kelingen te handhaven. Toen ze niet slaagde in haar opzet ontketende ze een zenuwoorlog tegen Praag, waaraan ook haar trouwste sa tellieten dapper meedoen. Een onder deel van deze campagne was het spelle tje van kat en muis met de Russische troepen in Tsjecho-Slowakije. Russische pogingen om Tsjecho-Slo wakije in een conferentie van Oost- europese landen te kapittelen misluk ten. Praag weigerde deel te nemen aan zo'n conferentie. Het verklaarde zich wel bereid met een aantal communis tische staten afzonderlijke besprekingen te voeren, maar dan in Praag. Moskou vreest kennelijk dat de de mocratisering in Tsjecho-Slowakije na volging zal vinden in andere Oosteuro- pese landen, waardoor de cojnmunis- tische eenheid in Oost-Europa nog ver der zou verbrokkelen. Het Hongaarse standpunt in deze kwestie wees al in die richting. Andere communistische staten, zoals Zuid-Slavië en Roemenië, kozen al eer der de zijde van Tsjecho-Slowakije. Aan de vooravond van de conferentie te War schau beschuldigde een toonaangevend Zuidslavisch dagblad, Politika, de Sovjet-Unie ervan dat ze zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije. Recente gebeurtenissen, aldus het blad, onthulden „gesynchroniseerde po gingen" van Rusland, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije om een einde te maken aan het proces van de mocratisering in Tsjecho-Slowakije. Politieke waarnemers in Praag zijn intussen van mening dat de landen in Warschau geen „excommunicatie" van Tsjecho-SÏowakije in de zin hebben. Daardoor zou namelijk 'n kritieke toe stand ontstaan die de Sovjet-Unie juist wil vermijden met het oog op de com munistische wereldconferentie in no vember van dit jaaT. MONTRESINA Twee Nederlandse bergbeklimmers zijn donderdag bij het beklimmen van de zuidelijke helling van de Berinna, in het Zwitserse kan ton Grison, omgekomen. De 60-jarige musicus W. G. A. Hickman en de 20- jarige student M. v. d. Vegte, beiden uit Utrecht, waren 's nachts om drie uur met een gids vertrokken. Onderweg werd de musicus onwel en zakte in elkaar. De gids ging hulp ha len. Toen hij een kwartier later terug kwam waren beide Nederlanders over leden. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Deze foto werd zaterdag gemaakt bij de Tsjechisch-Poolse grensover- overgang Nachod: Sovjet legervoer tuigen die Tsjecho-Slowakije verlaten. Inmiddels zijn de plannen voor het vertrek van de troepen gewijzigd; het persbureau Ceteka sprak van „een stagnering". NEW YORK Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York en kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft een plan opge steld voor oplossing van de kwestie- Viëtnam. Het plan bestaat uit vier fasen: 1. Een geleidelijke terugtrekking van de strijdkrachten van beide partijen onder toezicht van een internationale strijdmacht, voornamelijk bestaande uit Aziaten; 2. Volledige terugtrekking van de in Zuid-Viëtnam geïnfiltreerde Noord- Viëtnamese troepen en terugtrekking van het grootste deel van de Ameri kaanse militairen. Een kleine Ameri kaanse troepenmacht die achterblijft mag de bases niet verlaten; 3. Amerika trekt de rest van zijn troepen terug. Onder toezicht van de neutrale strijdmacht worden in Zuid- Viëtnam vrije verkiezingen gehouden; 4. Noord- en Zuid-Viëtnam gaan on derhandelen over de vraag of het land een geheel zal worden of dat er twee aparte delen zullen blijven. Na afloop van deze onderhandelingen trekt ook de neutrale strijdmacht zich terug. Wanneer Hanoi, aldus Rockefeller, niet wil meewerken aan het plan kan Amerikd maatregelen nemen om zijn positie bij de onderhandelingen te Pa rijs te versterken. Het Zuidviëtnamese leger zal van modern materiaal worden voorzien en Amerika trekt een jaar lang elke maand tienduizend man te rug uit Zuid-Viëtnam. Rockefeller beloofde zijn best te doen om dit programma te verwezenlijken, wanneer hij tot president zou worden gekozen. DEN HAAG De Nederlandse kust vaarder Kazan is zinkende op de Indi sche Oceaan. De kapitein en de beman ning van het 393 ton metende schip, zijn gisteravond oihstreeks negen uur van boord gegaan. De positie van de Kazan was 150 mijl oostzuidoost van Mogadiscio. De Nederlandse zeesleepboot Jacob van Heemskerck, die op ongeveer tweehon derd mijl afstand was, ging op volle kracht naar de Kazan. De Kazan werd in 1949 gebouwd en is eigendom van de N.V. Scheépvaart- bedrijf Gruno in Amsterdam. PARIJS In de studentenwijk van Parijs, het Quartier Latin, is het gis teravond laat opnieuw tot botsingen tussen studenten en politie gekomen. Evenals de nacht ervoor braken de stu denten straten open om de politie te l(jf te gaan. (Meer hierover elders in dit blad). ROERMOND De Limburgse poli tie speurt naar een man van 35 a 40 jaar oud, die wellicht iets te maken heeft gehad met de moord op het Ne derlandse meisje Eliza Snel uit het Belgische Ternaaien. Haar lijk werd op 8 juli in een bos bij Swalmen gevon den. Het onderzoek van de politie heeft nog geen tastbare resultaten geboekt, maar de Roermondse officier van jus titie, mr. A. Messchaert, zei gister avond dat er enkele waardevolle tips waren binnengekomen. Een jongen en een meisje uit Swal men hebben de politie verteld dat zij de zaterdag na Pasen een lichtgekleur de auto bij de vindplaats van het lijk hebben gezien, waarvan de bestuurder zich nogal vreemd gedroeg. Hij deed enkele malen de kofferruimte van zijn auto open en dicht en haalde er tenslot te een kennelijk zwaar, langwerpig pak uit, dat gewikkeld was in een deken of een tapijt. De man zou ook een schop bij zich hebben .gehad. Het paartje liep door en werd een kwartiertje later door de auto gepasseerd. Naar zij zich herinneren was de bestuurder een man van 35 a 40 jaar met een enigszins geelachtig gelaat. Voorts is vorige week een Engelse militair achterhaald, die zich verdacht ophield in de buurt van de vindplaats. Toen hij werd gezien liep hij hard weg. Hij bleek afkomstig van de vliegbasis Het weer heeft niet erg meegewerkt in het eerst vakantieweekeinde van de Nederlandse bouwvakarbeiders. Zeer zware buien, waarvan sommige met onweer en heftige windstoten, zijn er waarschijnlijk mede de oorzaak van geweest dat de drukte op de Neder landse wegen is meegevallen. De ver wachte extra grote drukte op zaterdag bleef uit; vele vakantiegangers waren al eerder vertrokken of gingen pas gis teren op weg. De Spoorwegen hadden het zaterdag bijzonder druk; er moest extra mate rieel worden ingezet, onder andere in de richtingen Zuid-Limburg (de Val kenburg-expres) en Zeeland (de Schel de-express). Een zware onweersbui zorgde er gis termiddag voor dat een trein van Alk maar naar Den Helder 41 minuten ver traging kreeg. De trein zelf had te kampen met wateroverlast en boven dien vielen verschillende seinen uit. Gisteravond om zeven uur waren de moeilijkheden weer opgelost. Meer over de verkeersdrukte en de verkeersongelukken in het afgelo pen weekeinde kunt u lezen elders in dit nummer. Elmp in Wes-t-Duitsland. De man is in middels gehoord maar dit spoor is vooralsnog doodgelopen. KORTGENE De laatste twee jaar zijn tot nu toe in een bocht in de pro vinciale weg bij het Zeeuwse Kortgene zeventien auto's van de weg geraakt en onder aan de dijk tot stilstand geko men. Dit weekeinde waren een Neder landse en een Duitse automobilist het slachtoffer. De weg. die enkele jaren geleden werd geasfalteerd, is volgens automo bilisten bij regenachtig weer spiegel glad. Volgens hen is het bord „Slipge vaar" niet voldoende en zou het weg dek moeten worden verruwd. Dat er nooit doden of gewonden zijn gevallen is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat de auto's vaak worden opgevangen door een prikkeldraadver sperring. T TPPSALA Bijna 2.000 deelnemers aan de vierde assemblee van de We- reldraad van Kerken in Uppsala zijn gisteren naar Stockholm geweest, waar zij onder meer hebben deelgenomen aan een massale openluchtkerk dienst, georganiseerd door de Zweedse kerken. De Indonesiër dr. Soritua Nababan, algemeen secretaris van de raad van kerken in Indonesië, preekte in deze openluchtkerkdienst over Lukas 5 1 11. Onze wereld roept luid om eerlijke, vertrouwenwekkende staatslieden die de mens boven de machine, de mense lijkheid boven de techniek zien. Wij le- vbn .in de veronderstelling dat wij een nieuwe hemel en een nieuwe aarde kun nen bouwen, maar onze tragedie is dat, ondanks onze verbazingwekkende ken nis en specialisatie, er niets radicaal veranderd wordt, zo zei dr. Nababan. De mensen worden volgens hem de ge vangenen van hun eigen specialisatie en constructies. Het is dwaasheid om te geloven, dat Christus alleen regeert in grote kerkgebouwen, kloosters, in processies en kerkdiensten. Gedurende zijn aardse leven was Christus niet ge bonden aan de Synagoge. Maar Chris tus is overal waar de mens aan het werk is, of beter gezegd waar mensen juist de moed beginnen te verliezen. Hij is de dichtstbijzijnde buurman op de momenten dat de mens in teleurstelling en leegheid denkt onder te gaan, aldus dr. Nabahan. Sprekend over de huidige wereldproblemen ondersptreepte hij, dat oorlogen, discriminatie, armoede en overheersing voorkomen zouden kun nen worden als de volkeren elkaar zou den vertrouwen. De vierde assemblee van de Wereld raad van Kerken gaat haar laatste week in. Vrijdagavond wordt de verga dering gesloten. In deze laatste week zullen de beslissingen moeten worden genomen over de rapporten die zes secties vorige week hebben opgesteld over theologische, missionaire, sociale, economische en politieke onderwerpen en over een rapport, dat de nieuwe mo raal en een nieuwe stijl van leven in onze huidige wereld behandelt. Deze week zal het duidelijk moeten worden of deze massale kerkvergade ring van afgevaardigden uit vrijwel heel de wereld, binnen de oecumeni sche verbondenheid, waarin deze 232 leverd op de afwezigheid van verwijzin- oosters-orthodoxe en óud-katholieke kerken samenwerken, werkelijk in een geest van saamhorigheid kan optreden. Er liggen diverse netelige zaken, met name op missionair, politiek en sociaal- economische terrein, waarbij niet al leen de verschillen tussen de aangeslo ten kerken zelf, maar ook hun lande lijke afkomst, op de oordeelsvorming in de assemblee van invloed kunnen zijn. Prof. dr. C. L. Patijn uit Den Haag heeft in de sectie over internationale en politieke vraagstukken verklaard dat, wanneer de Kerken invloed op po litici willen uitoefenen, de kerken dan ook in politieke taal zullen moeten spre ken. Hij zei dit nadat enkele afgevaar digden in deze sectie kritiek hadden ge lever op de afwezigheid van verwijzin gen naar God in uitspraken, die oorlo gen en geweld veroordelen. DOVER De Nederlandse kustvaar der Prinses Irene heeft gisteren in Het Kanaal twee Engelse zeilers gered. Zij dreven hulpeloos met hun boot, waar van de mast was gebroken. De Prinses Irene nam niet alleen de onfortuinlijke zeilers aan boord, maar de bemanning hees ook. de drie ton zware boot aan boord. In de buurt van Dover werd het zeilschip weer in zee gelaten. DAR-ES-SALAAM Biafra zal nooit voedsel aanvaarden dat is aan gevoerd over federaal gebied. Dit heeft de Biafraanse vertegenwoordiger in Dar-es-Salaam (Tanganyika), Austine Okwoe, verklaard. „Zelfs als het voedsel ons zou kunnen bereiken en het bewind in Biafra de bevolking meedeelde, dat het in orde das zouden de Biafranen nooit voedsel aanraken dat door federale handen was gegaan", aldus Okwoe. Om aanvaard te worden zouden hulp goederen rechtstreeks naar Biafra moe ten worden gevlogen, zo voegde hij er aan toe. De beste weg hiervoor noemde hij die via het naburige Spaanse eiland Fernando Poo. Een Nigeriaans plan om voedsel aan te voeren voor de circa zeshonderddui zend Biafranen, die als gevolg van de burgeroorlog met Nigeria dreigen om te komen van honger, via wegen door Nigeriaans gebied noemde hij „boos aardig". De federale regering te Lagos opperde vorige week dit plan, dat zou moeten worden uitgevoerd onder toe zicht van het Internationale Rode Kruis. Inmiddels is uit Engeland een vlieg tuig met achttien ton baby voedsel aan boord, naar Biafra vertrokken. Nige ria liet al eerder weten dat het 't toestel zou doorlaten. Het Internationale Rode Kruis zou zorgen voor het uitdelen van het voedsel nadat het vliegtuig zijn la ding in Lagos had gelost. Van Engeland uit vertrok gisteren ook een schip met 25 vrachtwagens aan boord. Deze vrachtwagens zouden kunnen worden gebruikt voor 't trans porteren van voedsel van Lagos uit naar het afgescheiden Biaffra. Een vrachtvliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij, Sabena, ver ongelukte zaterdag even voor het zou landen bij Lagos. Het toestel had wa pens aan boord voor Nigeria. De ze ven bemanningsleden kwamen om het leven. België verbood vorige week de ver dere verkoop van wapens aan Nigeria. Uitvoervergunningen voor wapens die al Waren afgegeven blijven echter nog een half jaar geldig. ROME Een rechtbank in Rome heeft de 46-jarige Italiaanse leraar, schrijver en filosoof Aldo Braibanti veroordeeld tot negen jaar voorwaar delijk. Braibanti werd ervan beschul digd dat hij twee jongemannen „in een toestand van volkomen psychische en fysieke afhankelijkheid" had gebracht. De twee jongelui Piercarlo Toscano en Giovanni Sanfrattelloo, hadden zich de denkbeelden van de man over gezin, moraal, huwelijk en seksualiteit ze sterk aangetrokken dat zij in zijn ban wa ren geraakt. Ook waren homoseksuele betrekkingen het gevolg geweest. Gisternacht om twee uur werd het Vonnis bekendgemaakt nadat zes uur was beraadslaagd. Onder het publiek, voornamelijk jongelui en studenten, brak een enorm tumult uit. De rechters en de ouders van de jongens werden uitgescholden. De politie moest hen na afloop tegen het publiek beschermen. Blikseminslag heeft gistermiddag brand veroorzaakt in een boerderij in Haarle bij Hellendoorn. De boerderij ging geheel verloren: Het vee kon wor den gered. De twaalfjarige Patty O'Brien wacht geduldig op haar redding; toen een zwem bad werd leeggemaakt, raakte zij door de zuiging van het water met haar arm in een afvoerpijp bekneld. Na vijf uur arbeid werden Patty en de pijp gescheiden. Het voorval speelde zich af in een dorp in de Verenigde Staten. gedurende het afgelopen weekeinde bevond zich onstabiele lucht bo ven ons land. Er vielen op vele plaat sen buien, die plaatselijk van onweer vergezeld gingen. De grootste hoeveel heid neerslag werd uit het noordoos ten van het land gemeld. Zo viel op het vliegveld Eelde van vrijdagavond tot maandagmorgen 36 mm regen. De onstabiele lucht stroomde naar ons land rondom een depressie, die za terdag nabij Ierland lag en vandaag boven de Noordzee was aangekomen. Dinsdag zal dit lagedrukgebied zich nabij Denemarken bevinden, waarbij de aanvoer van onstabiele en geleide- lijk nog iets koelere lucht voortduurt, bij overwegend westelijke winden. In het huidige weertype komt dan ook maar weinig verandering. Morgen: Zon op: 04.39, onder 20.52. Maan op: 23.30, onder: 12.22.

De Vallei | 1968 | | pagina 1