Jeugdsentiment Traditionele rel in Knokke is er ook dit jaar al weer 1 p p Lawaai en stilte in „Met uw verlof" George Wallace in het spervuur Russisch dichter overleden Sarah Teixera zei domme dingen Expositie „De stilte van de Beweging in „Kröller-Müller VANAVOND MORGEN GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN FINANCIËLE NOTITIES Doodgewone dingen Niet gehinderd UIT DE KERKEN Weer verlies bij Van Waveren Ook Hagemeyer doet bod op Berk-Beccon Commissie voor vennootschaps recht ingesteld HET WEER IN EUROPA PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS JU s Ti- ragma 2* MAANDAG 15 JULI 1968 106 Hij stevende naast Freek als een machtig fregatschip vooruit. Een borrel? De lenige hand, op de rug behaard, maakte een drinkgebaar. Willoos liep Freek mee; hij kon zich niet onttrekken aan de charme van deze ongelikte, ruwe katteman. Een borrel, ja, hij had de laatste tijd maar weinig meer gedronken. Het zou hem opbeuren. Leksejkow dronk niet één borrel, hij dronk zo, dat Freek de glaasjes niet meer tellen kon. Toch was niet te merken of hij erdoor veranderde. Is dressuur nu eigenlijk geen kwel ling voor de dieren? Is die arbeid een kwelling voor de mens, die werken wil? antwoordde Leksejkow met een wedervraag, wanneer die dressoer zich aanpast aan die natoeraanleg van dat dier, is er geen sprake van kwelling. Die tijd van ijzerstokken en karwatsen is lang voorbij. De dompteur was lichtelijk bele digd, in één slok leegde hij zijn weer volgeschonken glas. En die lange knalzweep dan? Leksejkow keek hem aan. Dat is des meesters toverstaf, zo dirigeert die kapelrrfeester zijn muzi kanten. Hoe dresseert u dén? De dieren klimmen toch niet vanzelf op allerlei trommels en blokken? Wat zij doen werd hun geléérd, nietwaar? Met geduld, oneindig, en met lief de. Maar kom yourself en see it. El ke morgen om half zeven werken die tijgers en leeuwen met mij. Maar kom soon, over enkele dagen gaat die troep weer in die wagens. Reist u nog in wagens? Leksejkows hand veegde breed over de toonbank. Die blijven onont beerlijk, my son, die gaan mee in trein en boot. Mijn rode wagens wa ren in New York en London, in Pa rijs en in dat hoge Noord. Overal staat onze eigen tentstad; ons vader land, dat land van dat dier, reist met ons mee. Hij trok zijn horloge tevoorschijn, een dikke zilveren knol. Met onver wachte snelheid sprong hij van zijn hoge kruk. Op morgen, son, in een half uur probiert ons nieuwe nummer. Die ne gers raken anders met die Chinezen slaags. Voor Freek van zijn verbazins was bekomen en terwijl het geld, door de dompteur op de toonbank gesmeten, nog zacht natinkelde, was de Rus ver dwenen; een lucht van wilde dieren bleef hangen in het lokaal én een vaag verlangen bleef, een begeren bijna, iets, dat opsprong in Freeks jonge hart. Een zucht naar avontuur, naar het onbekende, een verlangen naar het wonderlijke 'vaderland' van deze Rus. Morgenochtend om half zeven... Waarom niet gaan? Hij verloor er immers niets mee. Het leek Freek of er een tovenaar van hem was heengegaan. De volgende morgen, prompt half zeven, was Freek aan het kamp der rode circus wagens, waarop in grote, vlammend gele letters 'Warrenie- Leksejkow" stond te lezen, de namen van oprichter en directeur. Op het schel geblaf van een hond kwam een man in overall tevoor schijn, die Freek scherp monsterde. Zonder woorden maakte hij een vra gende hoofdbeweging. Ik kom kijken naar het oefenen met de leeuwen en tijgers, zei Freek, die de situatie plotseling onwennig en onaangenaam vond. De man in overall keek over het stille plein, dat goudig beneveld lag in de morgenklaarte. Het rook naar zee en naar bedauwd gras. Weet hij ervan? Een korte hoofdbeweging naar ach teren, naar het omhoog koepelend chapiteau. Freek vermoedde, dat hij de directeur bedoelde en knikte op goed geluk. Meneer Leksejkow vroeg mij of ik komen wilde. Dan is het in orde. De man ging een paar passen opzij en pakte de grommende hond bij de halsband. Zie je, ik doe niets tegen het bevel van vadertje. Een beste, hoor, maar een donders felle. Hij heeft een stal- jongen laatst met zijn kop tegen een staalmast geschopt, omdat hij één van de tijgers op stang had gejaagd. Het was niet om iemand erg op zijn gemak te brengen of een prettig ge tuigenis te geven op zijn nuchtere maag. Waar moet ik wezen? Daar, de hoek om. Ga de zadel plaats maar over, vóór langs de stal len. Je ziet vanzelf wel een plaats in het chapiteau. Freek volgde de aanwijzing, be greep, dat de man hem blijkbaar als een insider beschouwd had, zo vroeg, en door Leksejkow zelf uitgenodigd. Langs de gordijnen stond de tralie- kooi; staljongens legden de laatste hand aan de loopgang. Freek draaide zich snel om. Achter hem had een gebrul weer klonken, een triomfroep uit de oer tijd. Leksejkow kwam met uitgesto ken handen op hem af. Dat mag ik sien, my son, wie segt té komen, komt niet altijd. Maar jij segt niets, jij doet komen. Freek lachte onwillekeurig. Deze man maakte iets van levensblijheid in hem wakker; een oude levensmoed, die hij niet eens wist te bezitten, sprong in hem op. Hier en daar uit de wagens gluur den om een hoek en een kant nieuws gierige gezichten. Het scheen iets on gewoons te zijn, dat Leksejkow iemand uitnodigde. Hij scheen geen gemakkelijke baas te wezen, deze dompteur-directeur. Vier koningstijgers drongen door de loopgang. Leksejkow noemde hun na men: Zaza, Gabba, Boris en Merano. Freek ging zitten op de eerste rij in het chapiteau, vlak aan de piste. De Rus kwam nu de loopgang door, zijn zware gestalte lenig dubbelgebo- gen. Het was duidelijk te zien, dat hij nu pas in zijn element kwam. Door het lege circus klonk van bui tenaf helder gehamer; ginder, bij de wagens, oefende iemand op een fluit: een trage Oosterse wijs, dromerig en meeslepend. Leksejkow maakte zach te keelgeluiden. Hij stond daar, de ar men over de borst gekruist, als een standbeeld. Het kaki rijpak, dat hij droeg, was oud en' niet zeer schoon. In de piste stonden postamenten, een schommel, een wip, een divan van riet. De vier tijgers, werkelijk als gro te katten, snuffelden de kooi door, bliezen een beetje tegen elkaar, ga ven elkaar speels een klap en letten nauwelijks op de mens, die hen rustig hun gang liet gaan. Het duurde even, dan zei de Rus een paar woorden, onverstaanvaar, op een eigenaardige, gezaghebbende fluistertoon. De kleine oren van de tij gers bewogen zich; één kwam op zijn meester toe, wreef zich als een kat langs diens benen toen de dompteur hem over de glanzende kop krauwel- de. Dan wipten zij op de postamenten, licht als veren. Gebrul van leeuwen klonk, van ergens, achter de gordij nen, die het chapiteau scheidden van de zadelplaats. Vier leeuwen kwamen door de loop gang. Weer een ogenblik van afwach ten, dan bracht een even zacht en sissend fluisterbevel ook hen op hun plaats. Leksejkow knikte, prees, liet zijn fluisterstem varen, liep de dieren langs, streelde, klopte, blies zijn adem in het grommend gezicht. Met een kindetlijke lach keek de katteman naar zijn toeschouwer. Hagenbecks tamme dressoer; hoe gevalt zij? Leeuwen en tijgers wipten en schom melden, dansten als paarden pirouet ten in het gele zaagsel en zand. Lek sejkow ging rond, vermanend, beve lend, zonder zweep, zonder stok, zon der enig middel orr. zich eventueel te kunnen verdedigen. (Wordt vervolgd) 3862. Tot ieders opluchting raakte men eindelijk door de dikke wolkenlagen heen en spreidde zich bene den het schip een traag golvende oceaan uit. Het wa ter had een onbestemde, bijna lichtgevende kleur, maar de golfranden waren gitzwart van parelend negatief schuim en na een lange tijd vliegen kwam een donke re zandkust in 't zicht, waarop de branding in stroken borrelend teer brak. Hoewel men in de oceaan hier en daar bewegingen van dierlijk leven had opgemerkt, leek het vasteland uitgestorven te zijn. Geen sporen in het zand, nergens de kronkeling van een pad, laat staan 'n verkeersweg of enig ander teken van hogere bescha ving. Het was teleurstellend, maar misschien had het lot hen toevallig boven een onbewoonde sector van de planeet doen dalen. Ferdydik nam nauwelijks deel aan het woordenspel van gissingen en hanteerde onverdro ten camera of verrekijker. Hij hield ervan om bij zijn terugkeer de rapporten met beelden te staven. Zaterdagavond om tien voor half ne gen konden de tv-kijkers kiezen uit twee soorten jeugdsentiment: dat van de jaren '28-'64 (De Ramblers op Neder land 1) en dat van 1968 (de reclame kinderen op Nederland 2). Laatstge noemd onderwerp was ongetwijfeld van groter importantie, maar op zo'n zomer avond wil je ook nog wel eens iets luch tigere en bovendien hadden we die kin deren al zo vaak op de tv gezien, zodat het dus De Ramblers werd. Met be hulp van oude successen van het vroege re VARA-dansorkest aan de vergetel heid ontrukt, waarbij vooral Marcel Thielemans zich onderscheidde, naast de vriendelijke BRT-presentatrice Jo Leemans natuurlijk. Speciale aandacht Theo Uden Masman („kinderlijk naïef en keihard", volgens Thielemans), wij len Wim Poppink (die me bij vlagen wel eens deed denken aan Hazy Oster- walds drummer John Ward) en de des tijds zeer populaire drummer Kees Kra nenburg. Opmerkelijk was het, dat Fer ry Barendse (vele jaren een van de beste musici, arrangeurs en componis ten uit het orkest en bovendien de gees tigste van alle Ramblers) zelfs niet ge noemd werd. Hij schijnt, met zijn trom pet nog als entertainer in de Bonds republiek werkzaam te zijn. Men had hem dus gemakkelijk even kunnen la ten komen overwaaien. Maar misschien krijgt de zanger van „O aha", „De ma- haradja van Magadore" en „Hé, hou je koest daar" nog eens een eigen show voor de VARA-tv? Jeugdsentiment én huidige hobby hiel den ons ook op Nederland 1 voor het met veel gezelligheid omgeven draai orgelconcours. Later hebben we niet kunnen zien, wie gewonnen heeft, maar voor mij was letterlijk de eerste de beste: „De Blauwe Trom" met „This is my song". Verder zagen en hoorden we nog „De Drie Pruiken", „De Dub beldik", ..De Klok" en „De Pipo", zo dat we bijna in de verleiding kwamen om te noteren: het programma werd gepresenteerd door Trino Flothuis van het draaiorgel „De Haagse Post". Van „Knokke" heb ik alleen de za terdagavondwedstrijd kunnen zien, waarin de Nederlandse ploeg voor het eerst aan bod kwam, met onder de vrou welijke deelnemers veel overtuigender talent dan onder de mannelijke. Sandra Reemer bleek in „Storybook children" over fantasie en een aardig stemmetje te beschikken, Sarah Teixeira bracht met „Have you met miss Jones?" een sterk stukje jazz (hoepel enigszins in de lijn Reys-Vaughan) en Fleur Colom- be (die ik als Floortje Klomp al meer malen heb bewonderd) stal als een soort geblondeerde Liesbeth List voor mij de show met het mooie chanson „Boven alle dingen" en een „tweede stem" bij het prachtige „Chanson anonyme" uit de film „Jeux interdits". Heel iets andere was „De eerste eeu- 5 wen van het christendom". Reeds de vierde aflevering, zaterdagavond j.l. Ik betreurde het, dat ik de vorige afleve ringen hiet had kunnen zien, want deze serie bleek althans zaterdagavond vrij wel even boeiend te zijn als „Kunstgre pen" van Pierre Janssen. Het thema (uitsluitend christelijke kunst) is uiter aard beperkter, maar prof. Van der Meer heeft (de lezers van zijn boeken weten dat al langer dan de laatste we ken) evenzeer een boeiende verteltrant als zijn „collega" van de AVRO/RTN. Het programma uit de serie „Met Uw verlof", dat de NTS donderdag 18 juli van 19.25 tot 20.00 uur op Neder land 2 uitzendt, heeft deze keer „La waai en stilte" tot onderwerp. Voor duizenden, voornamelijk jeug dige Nederlanders is vakantie de tijd voor luidruchtige samenkomsten, het berijden van knetterende bromfietsen en het luisteren naar oorverdovende beat. Voor duizenden anderen is het hoogste genot het ronddwalen in een stilte, die door een enkele schreeuw van een vogel of het ruisen van de wind in de takken der bomen wordt geaccentueerd Voor dit programma, samengesteld door K. Wiese en W. van Praag, staat de NTS-apparatuur opgesteld in de be kende badplaats Bergen in Noord-Hol land, HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Tafelmuziek (gr.) (Om 19.00 uur gesproken brief uit Parijs). 19.30 Nws. 19.35 RVU: Het réveil van de Congoro- man door dr. Albert van Hoeck. NRU: 20.05 Stereo: Holland Festival 1968: Danzi Kwintet: moderne en klassieke muz. (In de pauze: 20.55-21.30 Het lied van de straatzanger uit de Dreigroschen oper. Een programma uit de reeks: Grote rollen, grote spelers). 22.10 ste reo: Li. gr.muz. BOND ZONDER NAAM: 22.20 Naastenliefde is wegens vakantie niet gesloten, lezing. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Stereo: Moderne jazzmuz. 23.25 Radiorama: veertiendaags mini- magazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.10 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.30 Nws. en weer- praatje. 18.46 Act. 19.00 Nabeschou wing 16e etappe Ronde van Frankrijk 1968. 19.10 Het grote podium: A. Fins Radiokamerkoor: oude madrigalen. B. Concertgebouworkest, klein omroep koor en solisten: moderne koorzang. 20.20 Muz., muz., muz.: gev. muz.- programma. 22.15 Literama: radiokron. over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: NCRV-vocaal ensemble: klas sieke koorwerken. 23.15 Stereo: Piano recital (gr.): klassieke muz. 23.30 Jazz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.30-18.50 Eurovisie: Tour de France. 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journaal. IKOR CVK RKK: 19.06 Kenmerk: de wekelijkse informa tierubriek over kerk en samenleving. VPRO: 19.30 De avonturen van Poly en de zwarte diamant, TV-feuilleton voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 De begrafenis van een manifestatie, rep. over de 34e Biënna le van Venetië. 20.50 Chansonprogr. 21.15 In kleur: Heraclitus, spionage- film. 22.15 Uppsala, berichtgeving over de Wereldraad van Kerken. NTS: 22.25- 22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journaal. VARA: 19.03 Corona tion Street, TV-feuilleton. 19.52 Weer Zien, herhalingen uit VARA-TV-pro- gr. NTS 20.00 Journaal. 20.20 In kleur: Les Girls, speelfilm uit 1957. (Filmkeuring: voor personen van 14 jr. en ouder). NTS: 22.10-22.15 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. mu ziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Waterweek 1968: Rep. Friese Elfstedenweek en klankbeeld over de watersport. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance. (Stereo)- AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursber. 12.00 Komt vrienden in het ronde: progr. rondom het volkslied. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorl.: Uitzending voor de landbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 De lichte Muze belicht: Amerikaanse muziek uit de twintiger en dertiger jaren (opn.). 14.30 Rostrum of composers!: moderne muziek (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: Operaconcert (gr): fragmenten uit Fr. opera's. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Piano recital: mod. muz. 16.33 Stereo: Trio di Fiati: klassieke en moderne kamer muziek. 17.00 De zingende bougie: ge varieerd platenpr. v. automobilisten. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord .7.15 Stereo: Klassieke gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Moder ne orkestwerken (gr). 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Klassieke gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantie- tips. 8.45 Lichte gr. muz. 9.30 Stereo: Weens filharmonisch orkest (gr): amu- sementsmuz. 10.00 Theologische ether leergang. 10.35 Stereo: Twee fagotten: klassieke en moderne muziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land 12.26 Med. 12.30 Nws 12.41 Act.). 14.05 Mu- siesta: licht muziekpr. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. 17.00 Over heidsvoorl.: Curagao als oceanografisch centrum. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep: licht platenpr. (10.00 Nieuws). 11.00 Nws. 11.03 Pow Pow: licht platen- progr. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: progr. voor de tieners. 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: gev. platenprogr. (14.00 Nieuws). 15.00 Nws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platen progr. (17.00 Nws). (Ronde van Frank rijk 1968: Tussen 13.15 en 13.20, 14.05 en 14.10, 15.05 en 15.10 uur rechtstreek se rep. 17e etappe tussen 16.00 en 17.00 uur Verslag van de finish). De NTS zendt dinsdag 16 juli van 21.10 tot 21.45 uur op Nederland 2 on der de titel „George Wallace in het spervuur" een Amerikaans discussie programma uit, waarin Wallace onder leiding van Edwin Newman wordt on dervraagd door Peter Lisagor (Chica go Daily News), James J. Kilpatrick (Washington Star) en Charles Quinn en Lawrence E. Spivak van NBC News. MOSKOU De Russische schrijver Constantin Paoestovsky is zondag in een Moskous ziekenhuis op 76-jarige leeftijd gestorven. Hij was al geruime tijd ziek. Paoestovsky, die doorgaat voor een van de grootste dichters van Rus land, is in 1892 in Moskou geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Moskou en Kiev. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van de vorige avond). 10.20 Sport. 11.35 Skaat en muz. 12.00-13.30 Act.kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Kookpraatje. 16.55 Zang en praatje. 17.15-17.55 Pro gr. over woninginrichting. 18.00 Jour naal. (Regionaal progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjournaal. 18.53 Zand mannetje. 19.00 ^ct. 19.26 Donauge- schichten: TV-serie. 19.59 Progr. - overzicht. WDR: 18.05 Kleur: Dim - Dam - Dom: licht progr. 18.25 Goeden avond. 18.30 Journaal. 19.10 Kleur: Un- bekannte Welt. 19.40 Kleur: Tussen ca mera en beeldscherm. 19.45 Kleur: Weekoverzicht). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Panorama: rep., analyses en meningen. 21.00 Kleur: Muz. uit studio B. 21.45 Discussie. 22.30 Journaal, commentaar en weer bericht. 22.50 Echo: Poolse speelfilm. 0.20 Journaal.' DUITSLAND II 17.45 Nws en weerbericht. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf: TV-film. 18.50 Kleur: Circusprogr. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws en act. 20.00 Dagboek uit de protestantse kerk. 20.15 Uit onderzoek en techniek. Aan sluitend: Nws. 21.00 Tag für Tag Ver- zweiflung: Italiaanse speelfilm, (herh. en niet geschikt voor jeugdige kij kers). 22.30 Nws, weerbericht en act. 47. „Twan kwam op het afgesproken uur bij u in de winkel," zegt Rechter Tie. „Maar in plaats van zijn linker pinktopje sneed u hem met het hakmes vier vingers af. En toen Twan buiten zichzelf was van schrik en pijn, verpioordde u hem. Waarschijnlijk sloeg U hem met een hamer of stamper de schedel in. Daarna hebt u het lijk 's nachts naar de verlaten houthakkershut op de helling gebracht. U hoopte dat het daar pas weken later, in verregaande staat van ontbinding gevonden zou worden en u nam de voor zorg alles wat het slachtoffer bij zich droeg te verwij deren. Ik zou het lijk waarschijnlijk hebben laten ver branden als dat van een ongedentificeerde landloper en u zou de perfecte misdaad hebben gepleegd. Maar een gibbon bracht mij op het juiste spoor." „Een gib bon?" stamelt de drogist verbijsterd. „Ja," zegt de Rechter. „Een gibbon vond de ring die van Twans af gesneden wijsvinger gegleden was en bracht die aan mij. Maar dat doet verder niet ter zake. Ik zal nu dadelijk een ijlbode naar mijn collega in Tsjiang-pei sturen om de bende van Liau de Bakker te laten ar resteren. Ik zal Liau met u confronteren, en daar mee is de zaak dan rond." Met hangende schouders staat de drogist Wang voor de Rechter. Zijn stem trilt als hij zegt: „Dat is niet nodig, Edelachtbare. Ik beken. Het is precies gegaan, zoals u zei." 71. De gorilla's slingerden zich met grote snelheid, de één na de ander, van boom tot boom en verdwenen in het oerwoud. „Zo, nu die grote baas nog!" rede neerde Tekko bij zich zelf. „En dan moet ik er als een haas achteraan om te zien hoe Sir Patrick het eraf brengt. Want daar gaan die rakkers natuurlijk op af. Da's vast! Maar tot zijn grote verwondering zag onze vriend, dat de drie meter hoge aanvoerder niet van plan scheen te zijn de verdwijnende apen achterna te gaan of om zelfs maar in één van de bomen te klimmen. Het grote harige monster schar relde een ogenblik rond en wandelde toen met onge lukkige kleine dribbelpasjes een andere kant op. „Nu of nooit!" gromd Tekko die, toen de grote go rilla zich van hem afgewend had, met het pistool in de vuist uit zijn schuilplaats te voorschijn kwam. „Nu wil ik zekerheid hebben of het een echte aap is, ja of nee!" Op dit moment draaide de reusachtige go rilla zich juist om en kwam toen hij Tekko ontdek te dreigend brullend op hem af. Onze vriend wist niet beter te doen dan te schieten en vuurde tweemaal achtereen recht in de geopende muil van het monster. Maar de schoten deerden de aap echter niet en daar keek Tekko wel een beetje raar van op. Maar wie be schrijft zijn verbazing toen er opeens vanuit een klein kijkgaatje in de borst van de gorilla krachtig terug- gevuurd werd en de kogel precies tussen zijn oren door floot Discrimineren is synoniem aan dom. Als we ervan uit gaan, dat ook in Neder land eigenlijk een heleboel mensen anti-Jood en anti-neger zijn en daarom zich zelf schoon wassen door naar een Joods toneelstuk en een negerbaijd te gaan kijken en luisteren, dan zijn we wellicht al een aardig stukje dichter bij de waar heid. Als Sarah Teixera, zangeres in de Knokke-ploeg, inderdaad gezegd heeft: „De negers in Brazilië zijn te lui om te werken", dan is dat gewoon dom. De gekleurde mensen in Brazilië zijn geen negers maar Brazilianen en met 't woord siegers" betrekj e een hele groep mensen bij dat „lui zijn". gevoelig in Nederland, soms overgevoe- Goed, aan de vooravond van het Songfestival in Knokke is dus weer de jaarlijkse rel losgebroken. „Dat is al tijd zo", zegt ploegleider Lou van Res. „Vlak voor het Songfestival moet er herrie geschopt worden". Volgens Lou van Rees is Sarah Tei xera die in Rio woont en er met een Braziliaan getrouwd is na twee keer 24 uur reizen doodmoe op Schiphol aan gekomen. Daar is haar gevraagd hoe het nu met de sociale toestanden in Brazi lië stond. Sarah moet gezegd hebben: „Armoe de in Brazilië is er niet en voor zover die er wel is, is dat een gevolg van de negers die te lui zijn om te werken". Lou van Rees: „Die mensen in Bra zilië zijn grotere levenskunstenaars dan wij. Die vangen een visje, roosteren dat en doen wat ze willen. Dat doe ik ook als ik vrij ben in Loosdrecht Dan loop ik er bij in een oude broek, zie er soms vies uit en ben zo lui als maar zijn kan. In Brazilië vertikken de men sen het soms om in een flat te gaan wonen, heeft Sarah verteld; ze zitten liever te niksen voor hun hutje. Maar er sterft daar ook niemand aan mana gersziekte. Sarah heeft een paar gewo ne dingen gezegd en die worden nu op geblazen". „De zaak van de discriminiatie ligt lig", zegt Henk van Stipriaan, samen steller van het radioprogramma „X". In dat programma heeft Sarah Teixera inderdaad gezegd: Geen armoede in Brazilië en voor zover die er wel is, komt dat door de negers die te lui zijn om te werken. Met die uitspraak is men naar Lou van Rees gestapt. „Lou van Rees was echt kwaad, hij zei twee keer „verdom me" en Floortje Klomp (ook een zan geres van de Knokke-ploeg) distantieer de zich onmiddellijk van die uit spraak", aldus Van Stipriaan. Henk van Stipriaan zegt het zeer duidelijk: „Ik privé geloof, dat deze ploeg niet meer naar Knokke kan gaan. Floortje heeft zich zeer kritisch opge steld, er zitten twee kleurlingen in de groep (Sandra en Frankie Franken) dus het is geen team meer. Ik vind dit van die Sarah Teixera gewoon dom. Ze is niet naar ons land gekomen om een mening over armoede en discriminatie te geven. Bovendien: in Brazilië zelf is helemaal geen discriminatie". Woensdagavond heb ik Sarah Teixe ra in Hilton-Rotterdam gesproken. Ze vroeg wat ik allemaal van haar jurk wilde weten en ze had hét over struis veren die onderaan hingen. Als u het mij vraagt, dan is er eigenlijk niets aan de hand. Nou ja, misschien toch iets en dat komt neer op een handvol domme opmerkingen van een vrouw die meende, dat ze beslist iets moest zeg gen, omdat ze van zo ver komt Kijk, als je zelf verklaart: „Ik word de hit van Knokke" en „Ik ga winnen" ff ff dan word je niet gehinderd door een te veel ahn intellect. Voor Lou van Rees hoop ik, dat Sa rah in Knokke alleen maar zingt en verder niet praat. Lou van Rees is na melijk een aardige man. OTTERLO Zaterdagmiddag 27 ju li a.s. om vier uur wordt in het Rijks museum „Kröller-Müller" te Otterlo een tentoonstelling geopend onder de titel „De stilte van de beweging". Er zullen reliëfs en sculpturen worden ge- exposeerd van le Pare, Mack, Morel- let, Soto, Tomasello, Rickey, Yvaral, Camargo en Sobrino. In dit werk wordt de beweging uitsluitend door op tisch illusie, door schaduwwerking of door trillingen van de lucht operoepen. In augustus en september komt er geen speciale tentoonstelling in het beeldenpark. Men zal er wel een aan tal werken in bruikleen kunnen zien, onder meer van André Volten. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Huissen (Gld.): A. Sturm te Pesse; te Oosterzee: N. H. J. E. Boo mer, kand. te Utrecht. Aangenomen: naar Stadskanaal: M. G. Baldee, zend.pred., woonachtig te Oegst- geest; naar Aagtekerke: B. Wallet, kand. te Utrecht; naar Amsterdam (wijk Wee- renkapel): J. W. Mazurel te 's-Herto- genbosch. Bedankt: voor Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius): H. C. Bultman te Som- melsdijk; voor Vroomshoop: G. Kaastra te Amerongen. Geref. Kerken: Beroepen: te Den Helder (vac. M. Hamming): drs. R. Fernhout te Waard huizen. HAARLEM De gang van aaken bij Van Waveren's Koninklijke Graan handel NV is in 1967 teleurstellend ge weest, zo meldt het verslag. De be- drijfsrekening gaf een nadelig saldo te zien van f 182.000,(1966: voordelig saldo toenam tot f 630.000,.De resul- lies bedroeg tenslotte f 171.000, (f 154.000,zodat het totale verlies- saldo toenam tot f 630.000,e resul tanten van de maatregelen ter beper king van de kosten werden mede door de voortgaande stijging der loonkosten teniet gedaan. Verdere ingrijpende maatregelen ter vermindering van de hoge rentelasten en de nadelige be drijfsresultaten zullen op korte ter mijn noodzakelijkerwijs worden geno men. Het resultaat van de handelsafde ling werd in ernstige mate nadelig be ïnvloed door enerzijds enkele verlies gevende transacties en anderzijds de zeer felle concurrentie. Het silo- en veembedrijf „Concor dia" te Rotterdam kampte met een sterke vermindering van de bezettings graad, deels als gevolg van capaci- teitsgroei, deels door een veranderd patroon in de graanhandel. Vertrouwd wordt dat de bezettingsgraad zich ln de 2e helft van 1968 op bevredigende wijze zal herstellen. Genoemde ontwikkelingen zullen waarschijnlijk in 1968 nog in versterk te mate de resultaten van de „deelne mingen binnenland" nadelig benvloe den. Het saldo verlies deelnemingen binnenland bedroeg in 1967 f 46.000, (f 36.000,—). Van de buitenlandse deelnemingen werd geen dividend ontvangen. De re sultaten van de porseleinfabriek in 1966/'67 waren positief, maar verto nen in 1967/'68 een dalende tendens. De uitkomsten van de agrarische be drijven waren negatief. Onderhande lingen die een vermindering van de belangen in Argentinië ten doel heb ben, leidden nog niet tot het gewenste resultaat. KAMPEN „Nu ook Hagemeijer in Amsterdam een bod van 250 pro cent op de aandelen Berk-Beccon heeft uitgebracht, bevinden wij ons in een situatie die eigenlijk geen dag langer kan duren". Dit zei gisteravond direc teur J. R. Beukhof van de Industriële Maatschappij Berk-Beccon, nadat Ha gemeijer en Co. Handelmaatschappij zijn eerder uitgebracht bod van 240 procent had verhoogd. Hagemeijer reageerde hiermee op het bod van 250 procent dat Tornado Dordrecht vrijdagmiddag bekend maakte. Het staat nog niet officieel vast met wie Berk-Beccon m zee zal gaan. „De beslissing is aan de aan deelhouders", aldus de heer Beukhof. „maar door de vakanties is het moèi- lijk alle belanghebbenden te bereiken. Er moet in ieder geval zo spoedig mo gelijk een beslissing vallen". Het bod van Tornado was vrijdag middag voor het bestuur van Berk- Beccon een volslagen verrassing. De eerste reactie was: „Het is geen goed bod". Nadat Hagemeijer zijn bod ook op 250 procent (7,25 miljoen gulden) had gebracht, liet de president-com missaris van Berk-Beccon, prof. J. Brands, weten, dat er binnenkort na dere mededelingen aan de aandeelhou dere zullen volgen. DEN HAAG Minister Polak (jus titie) heeft een commissie ingesteld die hem moet adviseren over een aan tal vragen betreffende het vennoot schapsrecht. Voorzitter is prof. mr. W. C. L. van der Grinten in Nijmegen. Enkele van de vragen waarop de mi nister antwoord wil hebben zijn: Is een afzonderlijke rechtsvorm voor de besloten vennootschap wense lijk en zo ja hoe moet deze zijn? Moet de regeling van de kapitaal bescherming bij de N.V. worden her zien? Behoeft de positie van aandeel- certificaathouders een nadere rege ling? Zijn wettelijke bepalingen nodig wegens de verhoudingen bij concerns" 2 CO co E a 3 S M C co Den Helder h. bew. z 20 16 Ypenburg zw. bew. zzw 21 0 Vlissingen half bew. zzw 20 3 Eelde regenbui zzw 22 30 De Bilt licht bew. zzw 22 2 Twente regenbui zzw 22 7 Eindhoven zw. bew. z 22 0.1 Zd.-Limburg h. bew. zzw 23 0.6 Helsinki regen nw 20 1 Stockholm onbew. no 19 0 Oslo zw. bew. wind 20 0 Kopenhagen regen O 17 1 Aberdeen regen n 10 15 Londen motregen w 20 16 A'dam licht bew. z 23 0.4 Brussel regenbui z 23 3 Luxemburg regenbui zzw 22 3 Parijs regen wzv 21 10 Bordeaux regenbui wzw 20 4 Grenoble half bew. win 28 22 Nice onbew. wzw 26 0 Berlijn geh. bew. zw 25 0.1 Frankfort half bew. z 25 1 München regen wzv 23 7 Zürich half bew. wzv. 26 10 Genève licht bew. zw 26 13 Locarno zw. bew. ono 21 18 Wenen zw. bew. w 28 0 Innsbruck regen wnw 25 5 Belgrado niet on tv Athene onbew windst. 32 0 Rome licht bew zo 0 Barcelona half bew. windst. 0 Madrid licht bew. windst. 28 0 Mallorca licht bew. ono 28 0 Lissabon onbew. nno 25 0

De Vallei | 1968 | | pagina 2