Vloedgolf van verkeer over enkele dagen gespreid Kappersdrama voor rechtbank in Miinchen Vreugdekreet in Miami Zwolsman spant geding aan tegen schrijver van „Alias Teixeira" Vechtpartijen in Parijs Graf schenner kwam opdagen in weekeinde niet Onderling conflict houdt echtelieden van huis weg Kustvaarders worden steeds minder waard Nachtelijk ongeluk werd pas na uren opgemerkt VOOR ÉÉN DAG WEER IN FUNCTIE Rijkspolitie: Er wordt erg krampachtig gereden Aardgasvelden voor Adriatisehe kust Friezen achten hun taal door Ned. regering gediscrimineerd Premie voor op ruimen appel- en perebomen Vakantie met zelfgemaakt schip bedorven Zandzakken voor 'n pilsje Staking in Canada loopt ten einde Oproer onder studenten ABERNATHY WEER VRIJ Russisch schip redt schipbreukelingen Misrekening van Belgische politie Vader gaf zoontje een dodelijke strafoefening Twee jeugdige schepelingen verdronken MOEIZAAM Wie kapte koningin Elizabeth in 1965? IN 150 KRANTEN TWEE DODEN IN AUTO GEVONDEN JN SLOOT „GEEN ONZIN CAMOUFLAGE BETRAPT BARRICADEN MAANDAG 15 JULI 1968 DRIEBERGEN De voor het weekeinde verwachte verkeerschaos is uitge bleven doordat het vakantieverkeer zich over enkele dagen heeft gespreid. De grote piek was voor de zaterdag verwacht. Het was toen inderdaad behoorlijk druk, maar grote opstoppingen deden zich niet voor. Gisteren was het beeld hetzelfde. „Een goed vakantieverkeer", zoals de mannen van de rijkspolitie, die het verkeer op de autowegen leiden, dat uitdrukken. Het vakantieverkeer kwam donder dag al goed op gang. Vrijdag ging het ook de hele dag door. Dat waren de mensen die voor de grote stroom uit wilden rijden. De hevigheid van die stroom bleek zaterdag en gisteren mee te vallen. Het zou de Rijkspolitie niet verbazen als er vandaag en mis schien ook nog morgen weer vakan tieverkeer loskomt, mensen die de gro te stroom voor zich uit wilden laten gaan. De vloedgolf van verkeer die voor de zaterdag was verwacht, heeft zich op die manier over vier tot zes dagen ge spreid, hetgeen al die dagen extra drukte op de wegen veroorzaakte maar tegelijkertijd waarschijnlijk veel ver keersellende heeft voorkomen. Opvallend was'dat er maar heel wei nig mensen in de nacht van vrijdag op zaterdag op pad zijn gegaan. De rijks politie had speciaal met het oog daar op vrijdagavond extra patrouillewagens op de weg, maar die werden in de loop van de avond weer teruggeroepen om dat ze niet nodig waren. Opvallend was dat het vakantiever keer vooral gedurende het weekeinde moeizaam verliep. Opperwachtmees ter J. van Beusekom van het Bericht- centrum van de Rijkspolitie in Drieber gen zei daar gisteren over: „De men sen zijn kennelijk bang geworden door allerlei alarmerende verhalen in som mige kranten en alarmerende repor tages van de televisie. Je kunt het zo zien. Veel chauffeurs zitten met opgeblazen gezichten kramp achtig achter het stuur. Het gaat niet soepel en gemakkelijk. Juist door dat krampachtige rijden dreigen soms moeilijke situaties die zich normaliter als vanzelf oplossen. De bemanningen van de patrouille wagens zijn eigenlijk voortdurend be zig met pogingen de gang er wat in te houden. Door dat voorzichtig-kramp- achtige rijden kruipen de auto's veel te dicht op elkaar, wat dan maar al te ge makkelijk tot kettingbotsingen kan lei den. Dat is nou net wat we niet moe ten hebben." Van onze correspondent BONN Het staatsbezoek dat Ko ningin Elizabeth van Engeland in mei 1965 aan Westduitsland bracht, dreigt een pijnlijke nasleep te krijgen voor de Münchense kapper lsidoor Schorn. Schorn (39) verkondigde destijds triomfantelijk dat hij het kapsel van de vorstin (42) had mogen verzorgen. De kappersbond echter klaagde hem aan wegens leugenachtige reclame, en na langdurige juridische schermutselingen moet Schorn binnenkort voor de recht bank verschijnen. De hofkapper van koningin Elizabeth, zo had Schron destijds beweerd, was niet op tijd gearriveerd in München. Daarom had hij in de Münchense Resi- denz, het vroegere paleis van de Beier se vorsten, het koninklijk kapsel mogen opmaken. Meer dan 150 kranten in binnen- en buitenland publiceerden Schorns ver haal, hoe hij voorafgegaan door een politieauto en sirene en zwaailicht naar zijn koninklijke klant was gevoerd. Het haar van hare majesteit, zo kon hij berichten, was zeer fijn en flossig en zacht als zij. Schrons prominentenkapsalon voer wèl bij deze stunt, maar de andere Münchense kappers, die niets van het verhaal geloofden, rolden de ogen van jaloezie uit het hoofd. Toen de advocaten van de kappers vakbonden Schorn het vuur na aan de schenen legden, kon hij geen ooggetui gen noemen van z'n vertrouwelijke mis sie bij de vorstin. De Beierse staatskan- selarij kon alleen bevestigen dat de haarkunstenaar op de desbetreffende dag in de Residenz was geweest. Terwijl de vakbondsadvocaten via het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn de Britse regering om opheldering vroegen schreef Schorn een brief aan de koningin persoonlijk. Daarin vroeg hij haar „deze grootste gebeurtenis uit mijn carrière" goedgunstig te willen bevestigen. Nu heeft in Londen een woordvoer der van Buckingham Palace verklaard: „Zoals altijd had de koningin ook in München haar eigen hofkapper bij zich. De heer Schorn kan daarom onmogelijk uitgenodigd zijn het kapsel van de ko ningin te verzorgen. Misschien heeft hij een van de dames van de hofhouding gepakt." De rechtbank verwacht Schorn op maandag 29 juli. ROME Het Italiaanse staatsbedrijf Eni heeft dit jaar twee nieuwe aardgas velden ontdekt voor de Adriatisehe kust. De reserves worden geschat op twintig miljard kubieke meter. Het veld ligt in een gebied waarvoor Eni het alleenrecht bezit voor onderzoe kingen. Het andere is gelegen in een ge bied waarin Eni en Shell gezamenlijk exploreren. RAAMSDONKVEER Twee men sen zijn gisternacht bij Raamsdonk- veer omgekomen toen hun auto van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. De auto lag op zijn kop, achter een paar bomen en werd pas gistermor gen door een kerkganger opgemerkt. Op slag dood waren de achttienjarige J. M. Hilgerson en de 23-jarige A. S. G. van der Pluim, beiden uit Geertrui- denberg. De acttienjarige J. H. Hengs- mengel uit Raamsdonkveer werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis gebracht. GORINCHEM In de Duitse plaats Saarlouis is gisteren de 27-jarige D. H. de Groot uit Gorinchem om het leven gekomen. Zijn vrouw werd zwaar ge wond. Een ander echtpaar ook uit Go rinchem, liep eveneens verwondingen op. De twee echtparen zaten in één auto. ROOSENDAAL Op de weg van Roosendaal naar Oud-Gastel is gister morgen het driejarige dochtertje van het gezin Dekker uit Uithoorn omgeko men. De auto van de heer Dekker was frontaal in botsing gekomen met een bus. Mevrouw Dekker werd ernstig ge wond. De buschauffeur, de 33-jarige Pi ter van de H. uit Zevenbergschenhoek reed door. Hij werd gisteravond aange houden, enkele uren nadat zijn bus was gevonden. SLEEN In Sleen is zaterdagavond de 28-jarige G. J. Meijerink uit Coevor- den met zijn bromfiets op een auto ge botst. Hij is gistermorgen aan zijn ver wondingen overleden. UDEN De negentienjarige Matine van den Hoogenhof uit Mill is zaterdag avond omgekomen toen de auto waarin zij zat, op een bus botste. Twee ande re inzittenden van de auto werden zwaar gewond. VUREN Nabij Vuren is zaterdag morgen de 27-jarige J. Pattiwaël uit Amsterdam met zijn auto van de weg geraakt en in een sloot terecht geko men. De man is verdronken. ARTH In de Zwitserse plaats Arth is vrijdag de 37-jarige A. van Bolderik uit Zaandam met zijn motor met zij span in botsing gekomen met een vracht auto. Hij is in het ziekenhuis overle den. Zijn verloofde werd ernstig ge wond. DEN BURG In de polder Walen burg op Texel is vrijdagnacht' de 41- jarige mevrouw B. van der Veen-Wij- benga uit De Cocksdorp met haar bus je op een auto gebotst. Zij was op slag dood. DINTELOORD Op weg van de ker mis in Steenbergen naar huis is vrij dagnacht de negentienjarige J. van Gils uit Moerdijk met zijn auto in Din- teloord tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Een passagier werd levensgevaarlijk gewond. LEEUWARDEN De Frysk Nasjo- nale Partij heeft bij de Commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg 'n klacht ingediend tegen de Nederlandse regering wegens discri minatie van de Friese taal. Het bestuur van de partij laat de Commissie in een brief weten dat op 21 maart de heer R. Wartena uit Beetgumermolen in 't Fries 'n be zwaarschrift had ingediend bij de be lastingdienst in Leeuwarden. Omdat dit bezwaarschrift niet in het Neder lands was gesteld is het verworpen. De heer Wartena wendde zich daar na weer in het Fries tot het ge rechtshof in Leeuwarden, en uiteinde lijk tot de Hoge Raad in Den Haag. Steeds kreeg hij te horen dat het in Nederland nodig is zich tot de recht- terlijke autoriteiten in het Nederlands te richten „ter verzekering van een heid, zekerheid en gelijkheid van de Nederlandse rechtsbedeling". DEN HAAG Fruittelers die hun oude appel- en perebomen opruimen krijgen een premie van 7,50 of vijftien gulden per struik of stam. Het gaat om bomen die voor 1950 zijn geplant. De premie van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw is bedoeld om de produktie van slechte kwaliteit fruit te verminderen. Maximaal zal 1500 gulden per hecta re worden betaald. De regeling gaat 1 augustus in en geldt voor drie jaar. MISS Brazilië, de twintigjarige Martha Vasconcellos, Ls giste ren in Miami Beach in de Ameri kaanse staat Florida gekozen tot Miss Universe, het Mooiste Meis je van het Heelal. De mooiste van Curasao, de 21- jarige onderwijzeres Anne Marie Braafheid, werd tweede en de 22- jarige Finse Leena Bruslin der de. Aan de schoonheids wedstrijd namen 65 meisjes deel. De winnares kreeg een geld bedrag van tienduizend dollar (36.000 gulden), een bontjas en een wereldreis ter waarde van tienduizend dollar. De Braziliaan se, met de maten 91-63-91, is de dochter van de hoofdcommissaris van politie in Salvador. Over de trouwplannen met haar verloofde zei de stralende winna res: „Ik weet niet wat we nu zullen doen". Een schrale troost voor haar aanstaande echgenoot was haar vreugdekreet onmiddellijk na de verkiezing: „Ik houd van ieder- AMSTERDAM Een hevige ont ploffing aan boord van een motorboot, waarbij in de Amsterdamse Jordaan tientallen ruiten sneuvelden, heeft za terdagochtend de vakantieplannen van de Amsterdammer F. Balster verijdeld. De heer Balster zou die ochtend met zijn zelfgebouwde motorboot met va kantie gaan. Toen hij echter de motor van het scheepje, dat in de Lijnbaans gracht lag, wilde starten, werd hij door een explosie overboord geblazen. Hij liep lichte brandwonden op die hij in een ziekenhuis moest laten behan delen. De boot werd vrij zwaar be schadigd. Volgens de politie is de ont ploffing veroorzaakt door een lekke benzineleiding. DA NANG (Reuter) Amerikaanse mariniers die een biertje willen drin ken in een pasgebouwde legerclub ten noorden van Da Nang in Zuid-Viët- nam, moeten daarvoor drie zandzak ken „betalen". „De club moet worden beschermd tegen aanvallen en dit is de beste ma nier om dt te bereiken" is het laconie ke verweer van de sergeantbeheerder. UTRECHT De heer R. Zwolsman heeft een kort geding aangespannen te gen de Amsterdammer A. V. F. van der Gouw, de schrijver van het boek „Alias Teixeira". De inzet van het geding, dat vrijdag voor de Amsterdamse rechtbank zal dienen, is een uitspraak van de heer Van der Gouw, twee maanden geleden gedaan tijdens een debat in Utrecht. Hij zei toen dat het jammer was, dat Am sterdam zijn theater Carré kwijtraakt door toedoen van iemand, die 124 moor den op zijn geweten heeft. Volgens het boek van de heer Van der Gouw, heeft de heer Zwolsman tij dens de Tweede Wereldoorlog deel uit gemaakt van een overvalcommando dat vele illigale operaties in Neder land heeft uitgevoerd. De heer Zwols man zou volgens de heer Van der Gouw, opdracht hebben gegeven talrij ke Nederlanders en Duitsers om het le ven te brengen. De uitgever van het boek „Alias Tei xeira", de heer R. R. van Amelrooy, zei „de heer Van der Gouw voldoende te kennen om te weten dat hij geen on.- zin schrijft". Volgens hem heeft de heer Zwolsman met het kort geding al leen de bedoeling de verschijning van het tweede deel van „Alias Teixeira" tegen te houden waarin de beschuldi gingen tegen hem zouden worden her haald. De heer Zwolsman weigerde commentaar tè geven. De heer Van der Gouw noemt zich zelf in zijn boek landverrader, oorlogs misdadiger en politiek delinquent. In 1949 werd hij veroordeeld tot vijftien jaar gevangennisstraf. Hij heeft daar van tien jaar uitgezeten. OTTAWA (Reuter) De scheep vaart op de St. Laurens in Canada wordt waarschijnlijk vandaag hervat. Sinds 21 juni werd het verkeer op de ze drukke waterweg naar de Grote Meren in de Verenigde Staten ver lamd door een staking. pARIJS (Reuter) In de nacht van zaterdag op zondag en ook zondag L zelf, de Franse nationale feestdag, zijn er weer relletjes geweest in Parijs. Enkele uren tevoren had president de Gaulle gewaarschuwd, dat nieuwe on lusten niet zouden worden geduld en dat er zeer streng zou worden opgetre den tegen ordeverstoorders. WASHINGTON (DPA/Reuter) De Amerikaanse negerleider ds. Ralph Abernathy is zaterdag ontslagen uit de districtsgevangenis van Washing ton. Hij zat er een gevangenisstraf van twintig dagen uit omdat hij een optocht had gehouden op verboden ge bied. Onmiddellijk na zijn vrijlating maakte Abernathy bekend, dat hij zijn campagne voor de Amerikaanse armen in heel het land zal hervatten. Vandaag zal hij nieuwe richtlijnen ge ven. Ds. Abernathy zou in verschillen de steden een economische boycot wil len organiseren. Tot dusver was de campagne beperkt tot Washington. KARUMBA (Reuter) De Russi sche trawler Van Togh, die enkele dagen geteden werd verdacht van zee roverij voor de kust van Zuidwest- Australië, heeft zaterdagavond vijf Australische schipbreukelingen gered. De mannen dreven rond op een vlot temidden van een zee vol haaien. Voordat zij hun zinkende schip had den verlaten hadden zij een radio noodsein uitgezonden. Het Russische schip voer dertien uur om de drenke lingen te bereiken. De beschuldigingen over zeeroverij zijn inmiddels ingetrokken. O De staking van de drieduizend werfarbeiders in Palermo, op het Ita liaanse eiland Sicilië, is ten einde. Zij heeft tien weken geduurd. Er is over eenstemming bereikt over loonsverho ging. HASSELT De 47-jarige in Hasselt wonende Nederlander Hans van H., die er van wordt verdacht de grafschenner te zijn naar wie nu al twee jaar lang wordt gezocht, is nog voortvluchtig. Hij is tegen de verwachting in dit week einde niet thuis gekomen. Het zou kort geleden tussen hem en zijn echtgenote tot een breuk zijn geko men. Dat was de Bijzondere Opsporings Brigade (BOB) van de Rijkswacht in het Belgische Hasselt niet bekend. Men had erop gerekend dat de vrouw van Van H., die door de week elders werkt, als gewoonlijk vrijdagavond zou thuis komen voor het weekeinde. Van H. zorgde er altijd voor tegen het weekeinde thuis te zijn. Nu de ech telieden uit elkaar zijn is dit weekeinde echter geen van beiden teruggekeerd naar het huis waar de politie op Van H. zat te wachten. De Bijzondere Opsporings Brigade van de Rijkswacht in Hasselt neemt aan dat Hans H. al enkele dagen heeft vermoed dat de politie op Hem loerde. Hij is de laatste tijd niet meer in Has selt gezien. Hij vestigde zich vijf jaar geleden in deze plaats. Tijdens het weekeinde is overal naar Van H. uitgekeken. Via het coördinatie centrum in het politiebureau te Weert is het bevel tot zijn aanhouding naar een groot aantal politiebureaus in ons land doorgegeven. Ook in West-Duitsland waar Van H. zijn schennende praktij ken eveneens heeft uitgeoefend is dat gebeurd. Van H. rijdt in een Ford Taunus 12 M, wit of lichtcrème van kleur, met het kenteken B 837 G. Dit is een zgn. Belgische bezettingsplaat: een witte plaat met zwarte letters en cijfers. Auto en nummer zijn feitelijk eigendom van zijn vrouw. Zij is lerares aan de Belgi sche school voor kinderen van Belgi sche militairen in West-Duitsland. Die school gaat het hele jaar door omdat de ouders van deze leerlingen niet allemaal tegelijk met vakantie kunnen gaan. De leerkrachten hebben niet gelijk met de andere scholen va kantie. De verlofdagen rouleren. In haar functie van lerares behoort mevrouw Van H. ook tot het Belgische bezettingsleger in West-Duitsland. Daar om kreeg zij voor haar auto een derge lijke uitzonderlijke nummerplaat. Van H. heeft daar dankbaar gebruik van ge maakt. Dit uitzonderlijke militaire auto nummer was voor hem als grafschen ner een prachtige camouflage. Buren van Hans van H. in Hasselt zei den dat hij zeer vaak 's nachts weg reed met zijn auto. Ook kwam hij vaak pas tegen het ochtendgloren thuis. Nu zij hoorden dat Van H. voor de graf schenner wordt aangezien, begrepen zij niet dat zij niet eerder de nachtelijke ritten van de buurman verdacht had den gevonden. Van H. is ook enkele malen in zijn woonstraat gezien terwijl hij als vrouw was verkleed. Volgens de buren, die hem in travestie uitgedost hebben ge zien, droeg hij dan een pruik. In het huis van Van H. was een van de kamers ingericht als kapel voor een bijzondere rite. Er stond een altaar en er waren allerlei geestelijke gewaden. Een van de kandelaars op het altaar is vermoedelijk door de grafschenner ge stolen in een van de kerken die hij heeft beklad. De Utrechtse politie heeft in haar ar chief nagegaan dat Van H. daar op 4 oktober 1948 door de koster in de Dom kerk werd betrapt. Hjj had toen in Utrecht al zeven kerken geschonden Nadat hij in de Domkerk op heter daad was betrapt, is hij niet veroor deeld omdat hij geestelijk gestoord was. Hij onderging een behandeling in de Willem Arntsz-stichting voor gods dienstwaanzin. Hij was tot kerkschen derij gekomen door een conflict met de toenmalige aartsbisschop van Utrecht. Deze had hem zijn speciale zegen ge weigerd toen Van H. zei een pelgrima ge naar Jeruzalem te gaan maken. Er werd toen niet gedacht aan zijn sympa thieën voor het nazisme, waarvan hij nu gedurende twee jaar in kerken en op graven met SS-tekens en hakenkruizen onomwonden heeft getuigd. Toen hij uit de psychiatrische inrich ting in Utrecht werd vrijgelaten, werd op zijn kaart de aantekening gemaakt: „Nog niet helemaal genezen". Toen de grafschenner in Utrecht woonde was hij abnormaal dik. De laatste jaren is hij zo sterk vermagerd dat het bepaald griezelig.is om te zien. Ex-burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam overhandigde za terdag het trouwboekje, nadat hij zijn neef ir. Floris van Hali (31) in de echt had verbonden met Marjan Droste (23). De heer Van Hali was daartoe voor één dag benoemd als ambtenaar van de Burgerlijke Stand in de ge meente Bloemendaal. Parijs beleeft herhaling revolutie II. Niettemin begonnen zaterdagavond, kort voor middernacht, de eerste ge vechten tussen betogers en politie. De betogers hielden een bijeenkomst om tot uitdrukking te brengen, dat zij vonden dat de viering van de Veertiende Juli (de herdenking van de bestorming van de Bastille in 1789 en Frankrijks groot ste feestdag) geen zaak van alleen gaul listen behoort te zijn. Studenten begonnen stenen te gooien naar de politie, die onmiddellijk met traangas tegen hen optrad. Er vielen in een handgemeen verscheidene ge wonden en veertig betogers werden ge arresteerd. Later braken er ook straat gevechten uit in de studentenwijk, het Quartier Latin. Het was alsof de rumoerige meida gen opnieuw waren aangebroken. Op verscheidene plaatsen verrezen weer barricaden in de straten. Straatstenen en traangasgranaten vlogen door de lucht en de politie voerde charge op charge uit. Tenslotte bedroeg 't aantal arrestan ten meer dan tweehonderd. Net als bij de onlusten in mei bevonden er zich opvallend veel buitenlanders onder, namelijk 52. Van de arrestanten waren 68 studenten, onder wie 17 uit het bui tenland. De onlusten eindigden, doordat het hard begon te regenen. In die stromen de regen heeft president De Gaulle de jaarlijkse parade gadegeslagen. Zijn uniform was doorweekt. Een luchtpa- rade boven Parijs van tweehonderd vliegtuigen moest worden afgelast om dat de bewolking te laag hing. Intussen is uitgerekend dat de onlus ten tussen 6 mei en 15 juni in Parijs een schade hebben veroorzaakt ter waarde van 150 miljoen francs (hon derd miljoen gulden). Men moet vijf- derdvijfitg verkeerslichten, honderd bo men, een miljoen straatstenen, tiental len banken en enkele urinoirs vervan gen. Bovendien hebben 250 winkeliers schadeclaims ingediend. Schade van particulieren die niet door verzekering wordt gedekt zal door de gemeente worden vergoed, die daartoe echter de personele belasting zal verhogen. BONN De Westduitse sergeant Raimund Persang (25) liet zijn twee- eneenhalf jaar oude zoontje Oliver, dat zijn dekentjes had afgegooid, 's nachts strafexerceren onder de kou de douche. Hij ranselde het ventje zo af, dat het stierf. Nu staat Persang, die inmiddels uit het leger is ontslagen, voor de recht bank in Bad Kreuznach bij Mainz. Bij de Bundeswehr had sergeant Persang, die afkomstig is uit het na burige Sobernheim, de functie van ad ministrateur. De man had al eerder tumult gemaakt als de kleine Oliver zijn bedje overhoop gooide. Op een nacht sloeg hij het kind zo dat het bloedde uit neus en mond. Daarna zette hij de kleuter onder de koude douche, commandeerde: „Opstaan! Zitten! Opstaan! Zitten!" en ranselde er opnieuw op los. De hele strafoefening duurde onge veer twee uur. Oliver stierf aan scheuren in milt en lever. Tegenover de politie beweerde Persang: „Het kind is uit bed geval len". Nu zegt hij voor de rechtbank: „Ik ben een strenge vader; maar ik ben zelf ook stneng opgevoed". Een treinongeluk bij Medina del Campo in de Spaanse provincie Val- ladolid heeft het leven gekost aan acht mensen. Dertig mensen werden ernstig en veertig licht gewond. Alle slachtpf- fers zijn Spanjaarden. ROTTERDAM De prjjzen van kustvaarders zjjn sinds vorig jaar sterk ge daald. Het aantal kopers wordt steeds kleiner tegenover een groter aanbod van schepen, zo vermeldt een overzicht van „Supervision Shipping and Trading Company" te Rotterdam. De kredietverlening speelt een belangrijke rol hij de verkoop van kustvaarders. Als de Nederlandse reder bij verkoop van zijn kust vaartuig gunstige kredietfaciliteiten kan bieden, zal de afzet groter worden en zullen ook de prijzen enigszins stijgen, aldus „Supervision". Twee kustvaartuigen zijn in het eer ste halfjaar van 1968 aan Indonesië ver kocht op huurkoopbasis, waabij de sche pen eigendom blijven van de reders tot de volle koopsom is voldaan. Deze schepen varen in Indonesië onder Ne derlandse vlag en onder bevelvoering van een Nederlandse kapitein. Als deze transacties gunstig verlopen, zullen, aldus dit overzicht, ongetwijfeld nog meer schepen aan Indonesië worden verkocht. ,De waardevermindering van kust vaartuigen wordt onder meer aange toond door de volgende verkopen van twee zusterschepen. In februari 1967 verdween het motorschip „Zevenber gen" naar Italië voor een bedrag van f 780.000. Het zusterschip „Ubbergen", volkomen gelijk aan de „Zevenbergen" is in februari van dit jaar aan West- Duitsland verkcht voor f 200.000 min der, namelijk voor f 570.000. De verkoop van tweedehands zeesche pen is in het eerste halfjaar 1968 in vergelijking met het tweede halfjaar van 1967 tamelijk sterk terug gelopen. In de grote vaart is het verschil klein, maar in de kustvaart is het aantal schepen tot de helft gereduceerd. In de grote vaart vallen enige verkopen op, namelijk het passagiersschip „Maas dam", verkocht door de Holland Ame rika Lijn aan Polen en de passagiers- Tjitjalenka", die door de K. J. C. P. L. voor sloop naar het verre Oosten zijn gegaan. Over het algemeen zijn de prij zen van droge ladingsschepen constant gebleven. Er is verder een goede vraag naar bulkcarriers en semi-lijnschepen. TONGEREN De 15-jarige schip persknecht P. den Heizer uit Alphen aan den Rijn is zondag in het Belgische Diepenbeek verdronken. De jongen, op varende van een binnenschip, was over boord gevallen. Hij bleek bij het opha len reeds verdronken te zijn. ROTTERDAM Aan boord van de binnenvaarttanker Dordrecht-7 in de Chemiehaven in Rotterdam is gister avond de zestienjarige matroos Johan Beekmans uit Noordgouwe op noodlot tige wijze uitgegleden. De jongen, die niet kon zwemmen raakte te water en verdronk. De rivier politie haalde later zijn lijk op.

De Vallei | 1968 | | pagina 4