Veenendaals dagblad Buiten Grafschender in arrest Spionage rond Guevara 1 OPENBARE BESPREKING" OVER PLAATS ACHTSTE MEDISCHE FACULTEIT POLYSELECT MATRASSEN Volledige fusie van concerns VMF en Wilton Bestuurder van „Wilton" afgetreden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tsjechen eisen wijziging militair bondgenootschap FLEX! PUP Elfstedentocht per boot BRIEF VAN RODE TOPCONFERENTIE AAN PRAAG VERZOENEND MAAR VASTBESLOTEN Zutphens gezin verongelukt in Duitsland MOSKOU WILDE GUERRILLA TENIET DOEN E.E.G.-partners moeten Fransen gaan steunen Jongen afgedreven op rubbervlot NOG WEINIG BETER 55 KOOP i/ifp||a MANS VHWId Luchtacrobaat Verbetering Gelijke rechten Onvoorzichtig EUROPESE COMMISSIE: Overwegingen FUSIE GING NIET ZONDER PIJN Sur. voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di.t do, en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent. DINSDAG 16 JULI I968 42e JAARGANG no. I 65 WAARSCHUWING uit W ARSCHAU WARSCHAU Een gemeenschappelijke brief aan het centrale comité van de Tsjecho,Slowaakse communistische partij is het enige tot nu toe bekende concrete resultaat van de conferentie in Warschau van regerings- en partijleiders van de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Polen, Bulgarije en Honga rije. De inhoud van deze brief is niet bekendgemaakt. Van welingelichte zijde in Warschau is meegedeeld, dat de houding van de vijf landen tegenover Tsjecho-Slowakije „verzoenend, maar vastbesloten" is. In Warschause politieke kringen ging gisteravond het gerucht, dat de „vijf" er op zouden staan, dat het presidium van de Tsjechoslowaakse partij wordt gewijzigd. Bepaalde personen houden er uit moeten verdwijnen. UTRECHT Op de Autobahn bij Dinslaken in Duitsland zijn naar eerst thans bekend is geworden vrij dagmiddag bij een ernstig verkeerson geluk drie Nederlanders om het leven gekomen. Het zijn de 49-jarige verzeke ringsinspecteur van de Bovemij in Den Haag, de heer P. van Beek uit Zut- phen en zijn beide dochters, de 21-jari- ge Ineke en de 8-jarige Arianne. De vrouw van de inspecteur en zijn 11-ja- rige dochter Petra zijn zwaar gewond in het ziekenhuis in Zutphen opgeno men. Vermoedelijk heeft het slachtoffer bij het oprijden van de Autobahn bij Dinslaken geen acht geslagen op het verkeer op deze voorrangsweg. De Ne derlandse personenauto is in botsing ge komen met een Duitse vrachtwagen. De heer Van Beek maakte vrijdag met zijn gezin een vakantietochtje door 't Roergebied. De heer Van Beek over leed in het ziekenhuis in Dinslaken, ter wijl twee van zijn drie dochters even eens kort na het ongeluk overleden. ADVERTENTIE GRATIS LEUKE n Lucky Luke, Billy ihe Kid, Jolly Jump, of de gebroeders Dalton bij 3 pakjes INSTANTPUDDING yodra het maar zonnig, warm weer is, komen de g i e r z w a l u- w e n in actie, schieten als levende ankers kriskras door de blauwe lucht en stormen op hun sikkelwieken langs bomen, huizen en torens, waarbij hun juichende, scherpe „srie srie" nimmer ontbreekt. Zelfs in de zomernacht klinkt het van ver en nabij, zonder dat de vogels zichtbaar zijn. Ge kunt die roetkleurige krijters slechts korte tijd in Nederland zien, want ze arriveren uit het winterkwartier (wel tot Trans vaal en Z.W.-Afrika toe) in de eerste week van mei en velen kunnen blijken begin augustus alweer vertrokken. Toch zijn er dan nog meer dan vol doende insekten aanwezig, maar het is de vraag of deze juist de hoge luchtlagen, het jachtgebied der gier zwaluwen bevolken. Niettemin zien we hen bij regenachtig, koud weer ook wel dicht boven de grond en water fourageren. Het is een vogel met een merkwaardige achtergrond; b.v. kun nen de jongen in het liederlijke nest onder de dakpannen en in hoge oude gebouwen ongeveer twintig dagen vasten, zulks in tegenstelling met de veel gevoeliger boer-, huis- en oever zwaluw. Voorts heeft men een ver moeden, dat in het voorjaar de eer ste exemplaren nu en dan de broed gebieden komen verkennen en dan terugkeren, om hen te gaan betrek ken. Vandaar de onregelmatige ver schijning. Bij slecht weer ontdekken wij de snelle luchtklievers in 't geheel niet, want dan verplaatsen ze zich over grote afstanden en bekommeren zich dagenlang niet om hurt broed sel. Vermoedelijk zijn ze van oor sprong rotsbeweners en werden ze in de laatste eeuwen meer en meer cul tuurvogels, met hang naar de grote steden. 16-7-'68 A. B. Wigman Intussen heeft de commissie van bui tenlandse zaken van het Zuid-Slavische parlement openlijk partij getrokken voor Praag. De commissie veroordeelt de „oude methoden van druk en inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den van soevereine staten" en zegt haar volledige steun toe aan de „democra tische en socialistische wijzigingen die zich in Tsjecho-Slowakije hebben voor gedaan". De commissie verwerpt de conservatieve opvatting", die in een bredere internationale samenwerking" een bedreiging ziet voor de „stabiliteit in bepaalde socialistische landen". Een hoge Tsjechoslowaakse officier heeft gisteren verandering van het ver drag van Warschau geëist en beweerd, dat niets in het verdrag het verblijf van vreemde troepen rechtvaardigt in een lidstaat van het Warschaupact dat deze troepen niet op zijn grondgebied wenst. De officier, kolonel-generaal Vaclav Prehlik, hoofd van, de veiligheidsafde ling van het centraal comité der Tsje choslowaakse communistische partij, zei op een persconferentie dat, „kwalitatie ve verbetering" van het Warschau-pact vereist is. met name in de zeggenschap van de lidstaten in het raadgevend co mité van het bondgenootschap, dat al tijd een Rus als opperbevelhebber heeft gehad. Prehlik's opTnerking over de .vreemde troepen" sloeg overduidelijk op de Russische eenheden, die twee we ken na afloop van gecombineerde oefe ningen nog in Tsjecho-Slowakije vertoe ven. Het terugtrekken van de Russische troepen is inmiddels hervat, maar ze ker een onderdeel zal pas op 21 juli het land verlaten. Generaal Prehlik zei voorts, dat Tsje cho-Slowakije een als orgaan met de re gering verbonden nationale defensie raad zal vormen, waarvan de belang rijkste taak is een Tsjechoslowaakse mi litaire doctrine op te stellen. Wat het Warschaupact betreft zei hij, dat de Tsjechen een belangrijke rol wensen voor de politieke raad, die een perma nent orgaan moet worden, opdat de mi litaire aspecten de politieke niet over heersen. Er dient een statuut te komen, dat de gelijke rechten van de leden van de alliantie garandeert. Tsjecho-Slowakije is voorts voorstan der van het scheppen van garanties te gen de vorming van machtsblokken, die kunnen leiden tot een aantasting van de fundamentele principes inzake de niet- inmenging en de soevereiniteit van elke lidstaat. Het opperbevel van het Warschaupact bestaat uit Sovjetrussische officieren, terwijl de andere lidstaten er slechts vertegenwoordigers in hebben, die geen beslissingen kunnen nemen en slechts als „verbinding" fungeren. De ministers van Defensie van de lidstaten bezitten slechts de functie van plaatsvervangend bevelhebbers. Tsjecho-Slowakije heeft al verscheidene malen de aandacht ge vestigd op de noodzaak van een hervor ming op dit terrein, aldus generaal Prehlik. „Het volk en de communistische par tij in Roemenië delen de mening niet van hen die, gealarmeerd door hetgeen zich in Tsjecho-Slowakije afspeelt, zou den willen ingrijpen om het land op een bepaalde socialistische weg te brengen. Dit heeft gisteren Nicolas Ceasescu, staatshoofd en eerste-secretaris van de Roemeense communistische partij, in een toespraak tot arbeiders van een me taal fabriek in Galati verklaard. Hij zei dat Roemenië het volste vertrouwen heeft in communistische partij, de ar beidsklasse, de boeren en de intellectue len in Tfijecho-Slowakije en hun een volledig succes toewenst. DORTMUND De 47-jarige Hans van H., die sinds vorige week werd ge zocht, verdacht van een groot aantal graf schenderijen, is vannacht in het Duitse plaatsje Werl bij Dortmund ge arresteerd. Hij heeft bekend in Duits land, België en Nederland tientallen graf- en kerkschenderijen te hebben gepleegd. Van H. is uit Werl overgebracht naar Neerheim-Hüsten, waar het hoofdkwartier van de Belgische strijd krachten in Duitsland is gevestigd, en overgegeven aan de Belgische gendar merie aldaar. De echtgenote van Van H. geeft les aan kinderen van de Belgische strijd krachten in Werl. Van H. zou, aldus de politie in Werl, onder de Belgische militaire juridictie vallen. NEW YORK (Reuter) De dood van Ernesto Che Guevara, de Zuid amerikaan se guerrillalei der, is waarschijnlijk me de te wijten geweest aan het werk van een vrou welijke spion, die contact onderhield met Moskou. Deze dertigjarige vrouw, die bekend stond als Ta- nia, maar die in werkelijk heid Haidee Tamara Bun- ke was, afkomstig uit Ar gentinië, schond de meest elementaire beginselen van de guerrilla. Zo liet zij eens een jeep met ge heime documenten onbe waakt achter, nabij de oerwoudbasis van Gueva ra in Bolivia. Op 7 maart vorig jaar, zeven maanden voor hij werd gedood, schreef Gue vara in zijn dagboek dat deze onvoorzichtigheid van Tarda de guerrilla strijd een achterstand van jaren had bezorgd. Dit werd gisteren onthuld in de New York Times door een correspondent van dit dagblad, Benjamin Wel les. Tania wérd vorig jaar augustus ge dood toen ze met een groep guerrilla strijders in een hinderlaag viel. Ze was naar de basis van Guevara gekomen sa men met de Franse journalist en filo soof Régis Debray. Tevoren werkte ze op het voorlichtingsbureau van de Boli viaanse president. Volgens Benjamin Welles is het niet onmogelijk, dat Tania van Moskou de opdracht had gekregen om het werk van Guevara kost wat kost teniet te doen, zelfs wanneer ze daarbij haar eigen le ven zou verliezen. Dat Tania contact onderhield met Moskou zou voor een deel zijn bewezen door verklaringen van Gunther Mannel, een Oostduitser die in 1961 naar het Westen vluchtte. Mannel had, naar hij verklaarde, Tania aangewezen om de beweging van Guevara binnen te drin gen en Moskou op de hoogte te houden van de plannen van de Cubaanse pre mier, Fidel Castro, voor gewelddadige revolutie in Zuid-Amerika. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. BRUSSEL De vijf partners van Frankrijk in de Europese gemeenschap moeten meehelpen het land weer eco nomisch gezond te maken. Zij zullen het vuur van hun economie moeten aanwakkeren om daarmee exportkan sen te scheppen voor de Franse in dustrie. Dat adviseert de Europese Commissie aan West-Duitsland, Italië en Benelux. Deze zg. wederzijdse bijstand is voorzien in de Europese verdragen in geval een land met zijn betalingsba lans sukkelt. De ministerraad van de Zes zal zich hierover zaterdag in Brus sel uitspreken, en dan tevens de door Frankrijk zelf getroffen maatregelen (invoerbeperking en uitvoersubsidies) beoordelen. De partners zullen ook hun rente tarieven laag moeten houden om daar mee het kapitaalverkeer in de ge meenschap normaal te houden. Zij zul len Franse emissies binnen redelijke grenzen op hun kapitaalmarkt moeten toelaten, zo meent de Commissie. 0 Deze vrouw, Tania alias Haidee Tamara Bunke, zou medeverantwoorde lijk zijn voor de dood van de Zuidamerikaanse guerrillaleider Ernesto Che Guevara. Zij was, volgens een onthulling van de New York Times, een Russi sche spionne, die de opdracht had zich in de beweging van Guevara in te drin gen en haar bevindingen te rapporteren aan Moskou. DEN HAAG Er bestaat in de commissie-Van Walsum, die de rege ring zal adviseren met betrekking tot de meest geschikte plaats voor vesti ging van de achtste medische facul teit, geen eenstemmigheid. Besloten is te wachten met het formuleren van het advies totdat op 16 augustus vertegenwoordigers van de gemeen ten, die voor de vestiging in aanmer king willen komen: de driehoek Apel doorn- Deventer-Zutphen, Eindhoven, Enschede, Maastricht, Tilburg en Zwolle. Dit deelde de voorzitter van de commissie, mr. G. E. van Walsum, gisteren mee tijdens een persconferen tie in Den Haag. Een belangrijk punt van bespreking in de commissie is geweest, dat de in tegratie van de medische wetenschap pen met de technische en maatschap pijwetenschappen in de naaste toe komst een belangrijke zaak zal wor den. Degenen in de commissie, die hieraan volstrekte prioriteit willen ge ven. tonen duidelijke voorkeur voor vestiging in Noord-Brabant of Twente. DE COCKSDORP Maandagmid dag omstreeks halfvier is een rubber- vlot met daarop een jongen van 19 jaar b(j de vuurtoren van Texel afge dreven. De vuurtorenwachter zag het rubbervlot, waarnaast hij een arm bo ven het water zag steken, ongeveer 400 meter van de kust. Het vlot is in middels bij de vuurtoren aangespoeld; van de jongen ontbreekt echter nog elk spoor. Het betreft hier de in Winscho ten wonende Jurgen Draaier. De VS en Rusland hebben in Mos kou een nieuw cultureel verdrag met een looptijd van twee jaar gesloten, dat echter minder ruimte voor uitwisseling, van studenten, professoren en arties ten biedt dan het vorige. UNION ADVERTENTIE Anderen, voor wie dit' van minder belang is, denken vooral aan Maas tricht. Wanneer de medische faculteit daar versterkt kan worden door een universiteit met meer faculteiten, kan hier veel gedaan worden voor de handhaving van de Nederlandse cul tuur in dit gebied, aldus deze commis sieleden. AMSTERDAM De besturen van de Verenigde Machinefabrieken N.V. (V.M.F./Stork-Werkspoor) en Wilton Fijenoord-Bronswerk N.V. hebben over eenstemming bereikt om een volledige fusie tussen de beide vennootschappen tot stand te brengen, zo deelt de raad van bestuur van de V.M.F. mede. De fusie zal worden verwezenlijkt door een aandelenruil, waarbij het aanbod wordt gedaan aan gewone aandeelhouders en certificaathouders van gewone aandelen van Wilton Fijenoord-Bronswerk N.V. tot omwisseling van hun stuk ken in aandelen V.M.F. in de verhouding 1:1. Met de Vereeniging voor den Effectenhandel zal de mogelijkheid worden besproken niet-royeerbare certifi caten V.M.F. te creëren. Houders van converteerbare obliga ties van Wilton-Fijenoord-Bronswerk zullen in de gelegenheid worden ge steld, indien en wanneer zij zulks wen sen, de aandelen Wilton-Fijenoord- Bronswerk, welke zij ingevolge de le ningsvoorwaarden kunnen verwerven op dezelfde basis als de Wilton- Fijertoord-Bronswerk aandeelhouders thans wordt aangeboden om te rui len in VMF-aandelen. Het ruilaanbod zal geschieden onder het gebruikelijke voorbehoud, dat een voldoende aantal aandelen en certifica ten ter omwisseling wordt aangemeld. De publikatie van een bericht met na dere toelichting zal over enige tijd ge schieden. De huidige aandeelhouders VMF zul len indien het bod gestand wordt ge daan een bonus van 5 procent in aandelen ontvangen ten laste van de be lastingvrije agio-reserve. De nieuwe combinatie zal werkzaam zijn onder de naam VMF/Stork-Wilton. De afspraken terzake van maritieme samenwerking, door Wilton-Fijenoord- Bronswerk gemaakt, worden door de nieuwe combinatie volledig gehono reerd. De belangrijkste overwegingen, die aan de fusie tussen VMF en Wilton- Fyenoord ten grondslag liggen, z(jn de ingrijpende veranderingen die zich voltrekken in de kapitaalgoederenin- dustrie in en buiten de EEG, verande ringen, die vooral gekenmerkt worden door een voortgaande concentratie van ondernemingen in de metaalindustrie en de scheepsbouw. De fusie, die bekend is gemaakt aan het personeel van de beide partners en aan de vakbonden, zal tot organisatie wijzigingen binnen het nieuwe concern leiden. De afdelingen, die naar hun aard bijeen horen zullen binnen een be drijvengroep worden gebracht. Voor zover deze maatregelen consequenties hebben op personeelsgebied zal er naar gestreefd worden de betrokken mede werkers ander passend werk binnen het concern aan te bieden. Hierover zal dan van tevoren overleg met de vakbonden worden gepleegd. Voorgesteld zal worden om de leden van de raad van commissarissen van Wilton-Fijenoord-Bronswerk op te ne men in de raad van commissarissen VMF/Stork-Wilton. Het voorzitterschap van de raad van commissarissen zal worden waargenomen door de heren H. W. L. Frowein en mr. J. J. Oye- vaar, tot dusverre president-commissa ris van respectievelijk VMF/Stork- Werkspoor en Wilton-Fijerroord-Brons- werk. Met ingang van de datum van de fu sie zal de heer W. Thomassen, burge meester van Rotterdam, die zich met het fusiebesluit volledig kan verenigen, zich als commissaris van de Verenigde Machinefabrieken NV terugtrekken. De heer Thomassen heeft dit besluit Honderden watersportliefhebbers zijn gisteren aan de voet van de oude Olde- hove te Leeuwarden gestart voor een Elfstedentocht per boot genomen aangezien een belangrijk on derdeel van het nieuwe concern geves tigd is in het gebied van de Nieuwe Wa terweg. De heer Thomassen acht het onverenigbaar met zijn ambt bindingen te hebben met ondernemingen in dat gebied. De raad van bestuur van de vennoot schap zal na het tot stand komen van de fusie uit de volgende heren bestaan Werkspoor: ir. A. M. Averes; M. H. Damme dipl. ing. E. T. H.; ir. J. M. G. D. baron van Slingelandt. Van de zijde van Wilton - Fijenoord- Bronswerk: ir. C. J. Andriessen, ir. A. Meyer en ir. J. E. Woltjer. Na de fusie zal VMF-Stork-Wilton n concern vormen met circa 31.000 werk nemers. De gezamenlijke omzet van de beide partners bedroeg in 1967 ca. f 1,2 miljard, waarmee het concern uit een oogpunt van omzet de zevende plaats inneemt op de ranglijst van industriële ondernemingen in Nederland, aldus het bestuur van de V.M.F. AMSTERDAM Niet zonder pijn en moeite is de fusie tot stand gekomen tussen Wilton - Fijenoord - Bronswerk (WFB) in Schiedam en de Verenigde Machinefabrieken (VMF/Stork-Werk spoor) in Amsterdam. De VMF koopt WFB voor ongeveer 57 miljoen gul den. De heer J. A. Langelaan is als lid van de raad van bestuur van WFB tegen deze transactie. Hij geeft de voorkeur aan een samengaan met Rijn-Schelde (Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij, De Schelde in Vlissingen en de rno- torenfabriek Thomassen in De Steeg). Hij zal zijn functie neerleggen. De positie van Rijn-Schelde lijkt nu rijp voor de speculatie dat nog niet al le nieuws in de metaalsector in het dag licht is gebracht. De raad van commis sarissen van deze combinatie heeft gis teren twee keer vergaderd. Toch was gisteren de reactie van de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de raad van bestuur van Rijn-Schelde: „Wij voelen ons beslist niet buitengeslo ten. Wij hebben steeds onze eigen poli tiek gevoerd en daarmee zijn wij bij zonder gelukkig". De heer Langelaan herinnert eraan, dat Rijn-Schelde en W.F.B. onlangs een maritieme samenwerking hebben aange kondigd om een mammoetdok op de Maasvlakte te bouwen. „Ik huldig de opvatting dat deze gedachte volkomen juist is, want de grote gebeurtenissen zijn aan de waterkant en daar liggen ook de structurele moeilijkheden". Opvallend is zijn standpunt: „Wij moeten zorgen in de pas te blijven door het grootste deel van onze investerin gen aan de zeekant te besteden. Het land is secundair". Des te merkwaardiger is deze uitla ting omdat zij komt van een man die in 1947 samen met ir. G. J. Andriessen Bronswerk in Amersfoort oprichtte. Dit bedrijf verzorgt de activiteiten te land van W.F.B. durven de vakantiegangers van daag en morgen nog geen droog weer te beloven. Een depressie boven de Noord- en Oostzee wil maar niet naar het oosten opschieten en boven dien vormen zich in het westen tel kens nieuwe, kleinere storingen. Zo geeft zo'n minimum bij Ierland voor morgen weer de dreiging van nieuwe regen. Bovendien blijft een zuidwes telijke tot westelijke wind koele lucht aanvoeren, waarin de temperatuur in Gelderland niet hoger dan 18 a 19 gra den wordt. Voor de tweede helft van de week zien we er wat meer licht in. Vrijdag en zaterdag zal het denkelijk wat sta bieler, vriendelijker en een tikkeltje warmer worden. Er zijn de.laatste dagen zware plens buien gevallen: Nunspeet meldde zich vanmorgen met 28 mm neerslag. Kre- werd bij Spijk in Noordoost-Groningen ving de laatste 24 uur zelfs 73 mm op, de grootste geregistreerde etmaalsom totnutoe deze „zomer". De allergroot ste regenintensiteit heeft overigens zondag Bolsward gehad: 25 mm neer slag in zes minuten tijds, maar daar was dan ook een waterhoos in het spel, die bij de Afsluitdijk was ont staan. En dan te bedenken, dat in de tropen 3 mm regenval per minuut als 'n intense plensbui wordt beschouwd... Morgen: Zon op: 04.40, onder: 20.51 Maan op: 23.41, onder: 13.35.

De Vallei | 1968 | | pagina 1