Over informatie Beurs van Amsterdam Stemming viel mee FINANCIËLE NOTITIES Toon Hermans naar Australië UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN VRG-papier wil Mahez overnemen Intergas kocht oliefondsen Wisselmarkt I PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE 1 T.V. LANGENBERG BUNDELING Pagina 2» DINSDAG 16 JULI 1968 107 Freek was stil van bewondering. Deze man had macht over de die ren, de macht van liefde en geduld, van uiterste wilsconcentratie en gezag. De katten verdwenen door de loop gang, meteen waren de pikeurs er al, legden de hekken, die te zamen de kooi hadden gevormd. Twee jonge mannen en 'n jonge vrouw in badpak klommen tegen een touwladder op. Beneden in de piste waggelde een klein wanstaltig ventje met 'n dwerg pony; het kleine paard draaide en danste bij elk kort bevel, dat meer een vriendelijk verzoek was. Leksejkow kwam naar de bezoeker toe. Wel, wat zeg je? Freek zag hem aan met eerlijke be wondering. Ik geloof, dat ik nu pas een o zo klein begrip begin te krijgen van wat dresseren is, zei hij, het lijkt zo heel anders als je daar tijdens de voorstelling rustig en ver op je betaal de logeplaats zit. Leksejkow lachte, hij brulde; alles aan deze man was uit de oertijd, zijn kracht, zijn blik, zijn lach. Goed, goed, hij sprak de g uit als een zachte k, nu nog even mee naar die hokken. Zijn hand, een hand zonder eelt, maar desniettemin sterk als een be- repoot, legde zich om Freeks schou ders. Weer rook de jonge man de wildlucht, de jungle, het dier. Zij gingen de stallen door, langs rijen prachtige paarden, die Freeks hart van liefhebber sneller deden slaan. Arabieren, Trakehner, Friezen. Lipizaner, Russen, brede Belgen, wat al edele rassen stonden hier te stam pen en te snuiven, hinnikten zacht van vuur en levensdrift. De olifantenstal. Ook hier een geur van ademende dieren. Leksejkow sprak weer de taal, die Freek niet verstond, waarschijn lijk Russisch. Hij liefkoosde de grote dieren, die met hun kleine slimme ogen de vreemde, daar op een af stand, aandachtig bespiedden onder wijl. Yousouf, mijn speciale vriend, lichtte de dompteur in, duidend op een forse Afrikaner, wiens oorlappen, groot en flappend, de kentekenen wa ren van zijn ras. Hij draagt mij in die voorstelling altijd uit de piste uit, heeft in Buenos Aires, op mijn laatste zijn daar, zelfs een tijgerhouw voor mij opgevangen. Een kracht en moed daar zit in die kolosse. De olifant snoof, diepte rustig met zijn slurf een klontje suiker uit Lek- sejkows broekzak. De dompteur lachte, zei iets, dat waarschijnlijk zoiets als schavuit be tekenen moest, sloeg zijn handen af en stapte terug naast Freek. Ik verzorg altijd zoveel mogelijk zelfst mijn dieren, daarom kennen zij mij en houden van hun meester. Zij gingen ver, kwamen langs een heer en dame in rijkostuum, die de directeur met eerbied groetten, waar op deze nauwelijks acht scheen te slaan. Overal heerste bedrijvigheid, werk ten stalknechts en pikeurs, oefenden Chinezen op het grasveldje tussen de wagens, wisselden in het chapiteau de oefenende nummers elkaar af. Zij waren omgelopen; waarschijn lijk had de Rus dit opzettelijk gedaan om de grote katten voor het laatst te bewaren. De roofdierenwagens ston den het dichtst bij de zadelplaats, vandaar kon Freek duidelijk de com mandoroepen en het zweepgeknal in het chapiteau horen. Daar werkten de paarden nu. Groot en met stevige tralies waren de roofdierenhokken. Leksejkow opende een traliedeur en stapte in de kooi. Kom! Hij wenkte Freek, zijn ogen lichtten als die van de vier tijgers, waarvan de ene, de grootste, zijn rode tong liefkozend over de mensenhand sloeg. Een ogenblik aarzelde Freek, maar een onbekende koene verzekerdheid, die met roekeloosheid niets had uit te staan deed hem toegeven. Hij beklom het trapje naar de roof- dierenkooi en stapte achter de domp teur aan door het deurtje, dat trillend achter hem dichtrinkte. Rustig, rustig staan blijven, maan de Leksejkow als een vader, die zijn kind leert niet bang voor de poes te zijn, laat ze je maar besnuffelen, zij doen jou niets. Waarom mij niet? Onwillekeurig hield Freek zijn adem in. De grote katten streken langs hem, hij voelde hun adem, hun vochtige neus langs zijn handen. Er werd zacht geblazen, even gebruld. Omdat jij geen angst hebt, zei de dompteur omdat zij je vertrou wen. En inderdaad, het was zo. Tot zijn eigen verbazing voelde Freek in het geheel geen angst voor de tijgers; hij bleef alleen op zijn hoede, koel, maar zonder vrees. De dompteur hurkte tussen twee tij gers in, sloeg zijn armen om hun hal zen, ontweek bedaard een speelse hap naar zijn gezicht. Die grote, die Merano, kun je strij ken over het hoofd, hij loopt zelfs los door die manége, zonder traliewer ken. Freek strekte zijn hand uit, hij voel de zich gespannen van wil en van ver trouwen. Het dierenhoofd was warm en rond onder zijn vingers. Hij ervoer plots een wilde drang in zich het dier net zo tot zich te trek ken als Leksejkow deed, maar het ge vaar van zo'n handeling-ineens besef fend, liet hij het spijtig na. Joggie, dacht hij, is er*verschil tus sen het ene dier en het andere als men het vertrouwend tegemoet treedt met vaste wil en met een warm hart? Bij het weggaan, Leksejkow liep tot de uitgang met hem mee, be dankte hij de dompteur oprecht voor de mooie uren. Ik kan nooit verdragen als verstan dige mensen, dierlievende mensen een verkeerde indroek krijgen van die dressoer, verklaarde Leksejkow zijn aanschouwelijk onderricht. Inderdaad, ik had er een verkeer de voorstelling van, u hebt mij tot an dere gedachten gebracht. Zij stonden aan de uitgang van het wagenkamp, daar, waar Freek enige uren tevoren gewaarschuwd was voor 'vadertjes' ruwheid. Zoiets lijkt mij meer voor jou, son, als omgaan met schone meisjes zo denk ik zelf tenminste ook. Freek begreep, dat hij op hun eer ste ontmoeting bij Myra's moeder doelde. Hij lachte nu ook, begrijpend, wetend hoe Jossie met deze man had gedweept. Je moet ze wel eens wat toegeven aan hun grillen, maar... nee, voor ka meraad in 't leven, geef mij maar dat dier. Freek knikte. Hij had ineens behoef te om van Joggie te vertellen, weer de die drang, daar hij het kinderach tig vond. Hij voelde zich opmerkzaam door de ander opgenomen. Jij hebt een schone gaven, son de ruwe stem was dit keer ernstig jij kan met dieren doen wat jij wilt, zij willen jóu; ik zag het aan Merano en Gabba. Hypnose? Het woord schoot op uit Freeks on derbewustzijn. Dat hadden vroeger grote jongens tegen hem gezegd, toen hij nog maar een kind was en het nog niet eens begrepen had. 'Jij hypnoti seert die beesten'. Omdat de dieren van hem bijzonder gediend waren en hem nooit kwaad deden. (Wordt vervolgd) 3863. Behoudens de vreemde licht en donker wisse lingen vertoonden de toestanden op de planeet weinig verschil met die op Aarde of Valeron. Een atmosfeer test wees uit, dat de temperatuur subtropisch tot tro pisch mocht heten en dat de lucht volkomen „adem- baar" was. Dit spoorde aan tot een spoedige landing, maar het schip vloog nu boven een ontzaglijk gebied van wouden. De bloemkoolachtige, bleekgroene bomen- zee strekte zich naar alle kanten uit. Het leek haast onmogelijk, dat het landschap onder zulk een dreigend zwerk zo hel en fris kon zijn. Het was alsof alles een innerlijk licht uitstraalde. En laag boven het geboom te viegend om Ferdydik in staat te stellen een paar close-ups te maken, ontdekte men opeens een verzame ling van hutten binnen een palissade en daartussen in paniek wegvluchtende, bleekhuidige mensen. Blijkbaar waren de arme stakkers weinig goeds gewend van iets wat door de lucht naderde, want de manier waarop zij zo bliksemsnel en georganiseerd tussen de bomen ver dwenen, getuigde van bittere ervaring. s 48. „Voor u een formele bekentenis aflegt, meneer Wang," zegt Rechter Tie, „wil ik nog enkele punten 5 ophelderen. Waarom wilde Twan in iedere stad zo'n s groot bedrag tot zijn beschikking hebben?" „Dat heeft jj hij mij verteld, Edelachtbare," zegt Wang, die op het bureau moet steunen om niet ineen te zakken. De zelfverzekerde drogist is een gebroken man geworden, jj „Twan had nog steeds de hoop niet opgegeven dat die jonge vrouw met hem zou willen trouwen. Hij wilde dan dadelijk haar broer kunnen betalen en een klein s landgoed kopen om zich met haar te vestigen." „Goed dat is een logische verklaring," zegt Rechter Tie. „Ten s tweede, waarom hebt u Twan niet verteld dat u in geldnood zat, en dat u hem het goud in termijnen zou terugbetalen, met een redelijke rente. Het is toch een ongeschreven wet dat gildegenoten elkaar helpen? Twan was een rijk man, die het geld best missen kon. „Wang kijkt de Rechter ontsteld aan. Zijn lippen be wegen, maar hij kan geen woord uitbrengen. Als hij het antwoord schuldig blijft, vervolgt Rechter Tie: „Ten derde, hoe hebt u het lijk van uw winkel naar de hut kunnen dragen? U bent een tenger gebouwd man." „De wanhoop gaf mij kracht, Edelachtbare," roept Wang uit. „Wat doet het er verder toe? Ik beken toch! Ik begrijp best dat ik met mijn leven zal moe ten boeten voor wat ik gedaan heb!" 72. „Nu nog mooier!" gromde Tekko, die, onmiddel lijk nadat het eerste schot op hem afgevuurd was, om de kolossale gestalte heen rende om uit het ge zicht van zijn gevaarlijke tegenstander te komen. „En ik heb nog wel tot het laatste moment getwijfeld of het werkelijk een echte aap was!" „PANG!" Opnieuw schoot Tekko op de grote gorilla, maar het monster bleef ook dit keer ongedeerd. PANG! „PANG!" klonken de schoten, die vanuit het monster in het wilde weg werden afgevuurd, als antwoord. „Dat gaat verkeerd!" mopperde Tekko die er goed voor zorgde steeds achter het harige gevaarte te blij ven. „Straks weet die reus op de één of andere han dige manier om te zwenken en dan is één treffer Een van de grote verdiensten van de VPRO is, of dient volgens mij „en ve len met mij" althans te zijn, dat deze omroepvereniging op kritische wijze informatie verschaft, met name op dat wat min of meer in het wetenschappe lijke en artistieke vlak ligt. Wat dat betreft was het gisteravond wel raak met de reportage over de Biennale van Venetië, onder de overigens nogal tendentieuze titel „De begrafenis van een manifestatie". Een tendentieuze titel, omdat zij suggereerde, dat het na het tumult van dit jaar met die Biennale nu wel voorgoed afgelopen zal zijn. En dat is niet te hopen, want dergelijke kunstmanifestaties trekken nog altijd mensen, die, al dan niet uit snobistische overwegingen, op de hoog te willen worden gehouden van het geen er vandaag de dag op artistiek gebied aan de hand is. Alleen de ma nifestatie van dit jaar werd begraven. En misschien wel enigszins terecht, want ook de Biennale van Venetië schijnt steeds meer een kwestie te worden van wat beeldhouwer Carel Visser (de Nederlandse coryfee) noem de „gevestigde mensen met zwarte pakken, hoge hoeden en ernstige ge zichten". De slecht zijn tekst zeggende commentator noemde het de „Bienna le van arrivé's". Wat dit betreft schijnt er, minstens voor wat het klimaat ge- treft, enige overeenkomst te bestaan met het Holland Festival, dat ook no dig op de helling moet. De Duitse kunstredacteur Jürgen Fischer zei van mening te zijn, dat de Biennale voort durend achter de feiten aan hinkt, om dat zij geen bijdrage levert tot de ac tuele discussie; de jongeren krijgen er weinig kans. Dit geldt ook voor het Holland Festival, zij het in iets min der sterke mate voor de uitgevoerde componisten en opgevoerde auteurs dan voor het publiek, dat ondanks de spreiding lang niet breed genoeg is („Holland Festival op z'n smalst"). Terecht werd in de reportage over de Biennale van Venetië gepleit voor vrij heid in de kunst, in de zin van a-poli- tiek zijn. Maar men ontkomt er niet aan, zowel in het ongenoegen van de kunstenaars in Venetië als in dat van de Holland Festival-critici hier te lan de een zelfde onbehagen te signaleren, namelijk dat tegen de establishment, in dit geval de establishment van de autoriteiten die het bij de organisatie van een en ander voor het zeggen heb ben en de kunst nog teveel op een of ficieel voetstuk plaatsen. Democratise ring van de kunst is vooral een kwes tie geworden van democratisering van het cultuurbeleid en van degenen, die dit beleid uitoefenen. Dat de VPRO dit gisteravond in haar Biennale-documen- taire duidelijk maakte, sierde haar als omroepvereniging met een kritisch-in- formatieve taak op wetenschappelijk en cultureel gebied. Over chansonnier Joe Dassin had den we overigens wel wat meer „ge wone" informatie verwacht. Niet al leen over zijn leven en carrière, maar ook over zijn werkjes. De meeste wa ren gemakkelijk te verstaan, maar dat is nog niet hetzelfde als gemakkelijk te vertalen. Kortom: we hadden wel graag wat uitleg-vooraf of wat verta- ling-in-onderschrift gezien. Dassin bleek een weliswaar niet imposant, maar wel Innemend vertegenwoordi ger te zijn van de chanson-generatie Gainsbourg-Distel-Nougaro-Aufray. J. v. d. K. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Maarssen (vac. J. Vroegin- dewey) H. Binnekamp te Vriezenveen; te Menaldum (toez.): A. Sturm te Pes- se. Aangenomen: naar Westerhaar-Vriezen- veensewijk C. L. van der Broeck te Zwammerdam; naar Eindhoven (vac. C. M. Langeveld, toez.) J. de Jong te Brugge (B.) (Prot. Evang. Kerk); de benoeming tot bijstand in het pasto raat te Foudgum c.a. G. C. Molenaar, em. pred. te Groningen; naar Amster dam (Oranjekerkgem. B.) dr. C. Graaf land te Veenendaal. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Enschede-Oost: H. Biesma te Stadskanaal; te Naarden: P. Beek huis kand. te Eemnes. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.30 Stereo: Dansorkest The Skyrpasters m. zangsolisten. 19.00 Collectenbus of 1 pet?, een progr. over de financiering van het goede doel. 19.30 Nws. 19.35 Variëteitenkabinet: gev. progr. 20.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, detective-hoorspel (deel 10). 21.25 Zing met ons mee: Liedjespr. 21.50 Oud plaatwerk, opnieuw opge poetst. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Het muziekleven in Neder land van vóór 1940, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Metropole orkest en zangsoliste. 18.30 Nws. 18.46 Act. 19.05 (NRU) Het IBM-Schaaktoernooi te Am sterdam: verslag over de vandaag ge speelde partijen. 19.08 (NRU) Nabe schouwing over de 17e etappe van de Ronde van Frankrijk 1968. 19.15 Van je buren moet. je 't hebben: licht progr. 20.00 Stereo: Radiofilharmonisch Or kest: mod. muz. In de pauze: 20.55- 21.10 Ontwikkelingshulp is de nieuwe naam van de vrede, pr. over het ont wikkelingswerk in Afrika (IV). 21.40 Verslag van de vierde Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Uppsala. 21.55 Promenade orkest en zangsolist: amusementsmuz. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 De zingende kerk: gewij de muziek. 23.00 Vergezichten: vakan- tie-magaziene. 23.30 Lichte gr. muziek. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journ. NCRV: 19.06 In kleur: Be renstreken, tv-feuilleton voor de kinde ren. 19.31 Lieberman en Lieberman, tv-feuilleton (dl. 3). NTS: 20.00 Journ. NQRV: 20.20 Hier en Nu: act. rubriek. 20.50 Het proces Carl von O., tv-spel. (Produktie van de NDR - Hamburg). 22.00 In kleur: A song from my heart, liederenrecital. HIRO: 22.10 Vragen aan Krishnamurti. NTS: 22.30 Journ. NCRV: 22.35-23.55 Eurovisie: Zangfesti val te Knokke NEDERLAND II. NTS: 18.30 Eurovisie: Tour de Fran ce. 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 De Verrekijker - inter nationaal jeugdjourn. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Wij Europeanen: film reportage over België. 20.00 Journaal. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion: De wet van zeven, tv-film. 21.10 Ameri kaans discussie-progr.: George Walla ce in het spervuur. 21.45 Mijnheer J. B. Serjanszoon, eenakter van Herman Teirlinck. 22.10-22.15 Journaal. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammof oonmuz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA. 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Stereo: Lichte gram- mofoonmuz. (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klass. grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte gram- mofoonmuz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 SYDNEY De Nederlands Austra lische Vereniging „Neerlandia" in de noordelijke voorsteden van Sydney heeft bekend gemaakt, dat er ver gevorder de plannen bestaan om volgend jaar Toon Hermans voor een tournee naar Australië en Nieuw Zeeland te laten ko men. Hij zal tijdens deze tournee in ver scheidene plaatsen voor de Nederlandse gemeenschap optreden. Stereo: Klass. grammofoonmuz. 12.21 Voor het platteland. 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.28 Pro- menade-ork.: dansritmen 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Stereo: Weens Filhar monisch Orkest (gr): amusementsmu ziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Way Out, klankbeeld voor de jeugd. 15.00 Koor: De Stem des Volks, Amsterdam en Kunstmaand Orkest: klass. koormu ziek. 15.30 Stereo: Blaastrio: klass. mu ziek. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Operette klanken. 16.45 Stereo: VAR A's Pop show. 17.20 Het garnalenoproer, hoor spel voor de jeugd. 17.55 SOS-berich- ten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. grammofoon muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Klass. dansen (gr). 8.00 Nws. TROS: 8.11 Op sleeptros: progr. voor automo bilisten. (8.30 Nws. en act.) 9.15 Stereo: Operetteklanken (gr.) 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Stereo: Klass. kamer- muz. (Gr.) 10.30 Sphinx: gevarieerd progr. voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Discogram: muzikaal wedstrijdprogr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.) NCRV: 14.00 Stereo: A. Radio- philharmonisch ork.: klass. en mo derne muz. B. Omroepork. en solist: moderne en klass. muz. 15.05 Stereo: Over de band: licht gevarieerd mu- ziekprogr. (opn.) 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Volksmuz. (opn. 17.15 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving: De natuurwetenschappen in het volksontwikkelingswerk. Spre ker: ir. G. Ahsmann, hoofd van de we tenschappelijke afdeling van het Evo- luon. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten. 10.30 Ramblers Radio Represes. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Mu- ziek-lezen: het laatste internationale nieuws op het gebied van de lichte mu ziek. (12.00 Nws). AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op!: vrolijk platenprogr. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-Boetiek. 15.00 Nws. 15.03 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Superclean Dreammachine. (17.00 Nws. 17.02-17.05 Radiojournaal.) (Ronde van Frankrijk 1968: Tussen 13.15 en 13.20, Rechtstreekse reportage 18e etappe; 14.05 en 14.10 uur en 15.05-15.10 uur tussen 16.00 en 17.00 uur Verslag .van de finish). DINSDAG 16 JULI 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van de vorige avond). 10.20 Muz. uit Studio B. 11.15 Insel der Aphrodite: Filmrep. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Voor de kinderen: Die Schlacht um die Ziegenburg: Poolse speelfilm. 18.00 Journ. (Regionaal pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Nordschau. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Ferieri auf Lipizza: tv-fftrm 19.59 Progr.-over- zicht. WDR: 18.05 Was ist geblieben drüben (herh.). 18.10 Felix: TV-film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 Gilligans Insel: TV-film. 19.40 Piraten oder Pioniere? TV-film). 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Operaconcert. 21.05 Das Missverstandnis: TV-spel. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). (Herh.). 22.05 Amerika vor der Wahl: weerbenenx. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muziek. 18.15 Allen unter einem Dach: TV-film. 18.50 Kleur: Die Globetrotter: TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Zöglinge der Macht: rep. Aansl.: Nws. 21.00 Gauner gegen Gauner: detective-film. 21.50 Informaties en meningen uit het economische leven. 22.20 Nws. weerbe richt en actualiteiten. Fonds Vorige late koers not. voldoende om mij buiten gevecht te stellen. Nee, ik zal op een andere wijze tot de aanval moeten over gaan om dat mannetje er onder te krijgen!" Terwijl er voortdurend vanuit de borst van de gorilla ge vuurd werd draaide deze zich langzaam met houterige pasjes om. Tekko sprong snel achterwaarts opzij en zonder zich nog eenmaal te bedenken stormde hij op eens in woeste galop op de brede rug van de goril la af. „DRRROM!" Met een zwaar dreunend geluid, als van een vallende Turkse trom, smakte het gevaarte tegen de bodem. In een wip was Tekko er weer bij. Maar voordat hij iets kon uitrichten, werd dwars door de huid een hand met een pistool gestoken die on ophoudelijk in het rond vuurde. Nederland 1966-1 7 10211 102% Nederland 1968 64 99 99% Nederland 1968-2 64 98 A 98% 96% Nederland 1966 61 96% Nederland 1967 61 96% 96Vi Nederland 1967 6 94% 94% Nederland 1965-1 53 02 A 92% Nederland 1964-1 51 89% 89 IS Nederland 1964 5 87 87% Nederland 1958 44 87% 88 Nederland 1964 44 95% 95% Nederland 1959 41 86 86 Nederland 1963-1 41 82 81% Nederland 1961 4 83% 83% Nederland 1953 31 78% 78% Ned. staf feil. 1947 31 7011 70% Nederland 1951 3» 8^% 89Vi Nederland 1953 1-2 31 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 71% 71% Nederland 1954 1-2 31 74% 74% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng. 1947 3 87 87 VJ Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 95% 95% id. 30-jar. l958/'59 41 84% 84% H.V.A.-mijen ver. a. 101% 102 A.K.U. a. 88.9 89.6 Delimij. f. eert. 65.1 65.3 Hoogovens n.r.c.v.a. 119.3 119 Philips gem. bezit. v. a. 142.5 143.4 Unilever c.v.a. 138.2 138 Kon. Zout-Organon 180.5 179.8 Dordtsche Petr. a. 860 865 Kon. Pe;r. f. a. 178.6 179.2 H.AL. a. 70% 71% Java-China p n.r.c.v.a. 145 143 KL.M. a. 200 205 Rotterd Lloyd a. 131 132 Scheepvaartunie a. 121% 120% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 100 99% Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 64 97 97 A (Slotkoersen van gisteren) Pgem 1957 6 95% 9»% Rott Rijn Pijpljnij. 51 94% 90% 94% K.L.M. 15-jarig 5 90% Ned. Spoorw. 57 1-2 4! 89 V2 89Vt Berghuizer Pap.fabr. 4è 94 94 Gelder Zonen v. 43 89 89 Grasso's Kon. Mach.f. 53 89 90 Meteoor beton 53 87 87 Stokvis en Zonen 43 90V« Thomassen/Dr.-Verbl. 44 98 V* Bk v. Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 43 Nat bk v mid kred '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 Fr.-Gron Hyp.b dw Alb Heyn wdlobl '55 British Petrol 1966 Bijenkorf Co-op Ned r.spaarbr Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegem 1-2 1957 93A 93 85 Va 85 102% 102 53 93% 6 92% 4 138 73 101% lOlVt 6 100A 154% 64 98 98 A 53 93% 93iè 4 78 6 95% 95% Alg. Bank Ned. a. 221 222 Amrobank f 20,— a. 48.7 48.9 Nationale Ned. cert. 690 694Va Ned. Credietb. aand. b. 162 16lVt Ned. Middenstandsbank a. 90.4 90.8 Slavenburg's Bank a. 173V« 173 Albert Heyn a. 275 274 Amstel Br n.r.c.v.a. 427 428 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 20VU 201 Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva 73 71 Lucas Bols a. 197 199 Bredero vast goed a. 143 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 450V2 450 Buhrmann-Tetterode a. 602 600 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 570 573 Calvé nj. c.v.a. 969 960 Calvé com.pref.wd.nr cert. 157 Drentsch-overijs. houth. a 129 131 D.R.IJ a. 365V2 369Va Edy emaille a. 72Vi 76 Elsevier uitgeversmij. a 408.2 407 Erdal mij. voor wasverw a 620 Excelsior metaalbuizen a. 57 57V2 Fokker a. 460 455 Gazelle rijwielfabriek a. 194V2 192V2 Gelder (van) papier a. 130V2 132 Gist-Brocades a. 750 756 Grasso's kon. mach. fabr. a. 138 133 Heineken's Bierbr. aand 753 Holec aand. 141 141 Interr atio aand. 331 333 Kon. Ned Papierfabr. a. 150*/4 150V2 Kon. Ned. Textiel unie cert. 48 47V2 Krasnapolsky Lb. 53.7 53.5 K.V.T (kon ver tap.) aand 211 213*/« Leidsche Wolspinnerij a 238 240 Lips en Gispen cert 122V2 Meteoor Beton a. 125 126V2 Misset, Uitgeversmij. a. 315 Naarden Chem fabr a. 645 645 Naeff gebr. a. 213 215 Nedap ned app.fabr aand 139 139V4 Ned Kabel fabrieken aand 306 307 Nelle, wed. J. van aand 397 398 Nyma nj".c.v.a, 42V4 43 Niiverdal-ten Cate a. 82 82 Overz. Gas, nat bez. v.a.L 94.1 94.1 Pakhoed a. 90.7 90.2 Pal the a. 65V4 65 Pont Houthanoel a. 165 165 Reesink en Co. a. 160 161 Scheveningen Expl.mij.f. a. 24.3 24.2 Schokbeton aand. b. 182 185 Scholten Carton en Pap a. 225 Schuppen Sajetfabriek a. 93 93 Simon de Wit aand. b. 522% 516 Technische Unie a. 286 288 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 89 89.8 Twentsche Kabelfabriek a. 363 365 Ubbink-Davo a. 44% 443A Unilever 1000 cert. 7cpr. a 1073/4 108 Veenendaalsche stoomsp. a. 169 Ver. Machinefabrieken a. 163 Ver. Ned. Uitg. bedr. 194.9 194.7 Ver. Touwtabrieken c.v.a. 121% 121 Vredestein Rubb.br c.v.a. 172 166 Vulcaansoort a. 59 56% Wessanen's kon. fabr. a. 102.5 102.3 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoed bel.fonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco t Unitas f 50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a Canadian Pac. Railw eert. Int Nickel Cy. Can. cert Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3a cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a lOdlr cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert Wool worth cert. 151 844 59% 58% 830 830 633 633 602 601 202 202 247.5 247.5 214.5 214.5 419 419.8 105.1 105.3 60% 61% 109% 110 28V4 28 A 53V4 53% 5lA 51A 29 A 30' U 68% 67 60 59% 168 171 90V4 89 837/s 84 433/4 43 A 59 49% 497/s 42 43 70V4 69% 438/« 43 397/a 40 29 Vs 28% AMSTERDAM De stemming voor de internationale waarden is vandaag zeker niet tegengevallen. Bij de ope ning gaven de meeste hoofdfondsen koersverbeteringen te zien waarvan vooral AKU en Philips. AKU lag op 89.90 ca 80 cent boven de slotprijs van vrijdag. Philips noteerde 70 cent ho ger op 143.50. Hierdoor zette Philips het koersherstel van vrijdag verder voort. Kon. Olie steeg 30 cent tot 179. Van al deze fondsen ging belangstelling uit van het publiek. De handel was ech ter kalm. Unilever kon moeizaam meekomen met een eerste verhande ling op 138.30 waarna de koers nog in zakte tot 138 (138.40). Ook Hoogovens was iets lager met een advieskoers op 119 (119.30). Wall Street sloot vrijdag de beurs- week af met een prijshoudende stem ming. De omzetten bleven belangrijk beneden die van donderdag. Van de Nederlandse fondsen waren Kon. Olie. Philips, en Unilever in New York 1/8 dollar lager doch KLM was er zee: vast met een koersstijging van 1 3/4 dollar. In dit licht bezien viel de stem ming voor de internationale waarder vandaag in Amsterdam mee. KLM werd hoger geadviseerd. De cultures waren verdeeld mei Amsterdam Rubber iets gemakkelij ker doch HVA wat hoger. Ook de scheepvaartsector toonde een verdeel de stemming. De staatsfondsenmarkt gaf over een breed front een koersher stel te zien. De vraag naar de converteerbare dollarobligaties Hoogovens, waarop vrijdag de inschrijving a pari werd gesloten is boven de verwachtinguit gekomen. Op de toewijzing moet, zo als bekend, een forse reductie worden toegepast. Deze stukken werden van daag geadviseerd op 100 a 101. De fusies schijnen verder voortgang te vinden. Vandaag werd op verzoek van het beursbestuur geen notering opgemaakt in de aandelen Verenigde Machinefabrieken (VMF/Stork-Werk- spoor) en die van Wilton-Fijenoord- Bronswerk. Hetzelfde gold voor de aandelen VRG Papier en die van Ma- hez. Op de incourante markt werden de aandelen Berk-Beccon op 248 verhan deld. Zoals bekend wordt voor deze aandelen 250 geboden. AMSTERDAM Gemeenschappelijk Bezit VRG-Papier en Machinehandel Mahez zullen een fusie aangaan. Daar bij worden de aandeelhouders van Ma hez in de gelegenheid gesteld hun stuk ken te verwisselen in aandelen VRG in de verhouding één op één. VRG-Papier zal voor de overneming geen nieuwe aandelen uitgeven. De no dige stukken zullen worden gekocht van de houders van enkele grote pakketten tegen betaling in contanten. Tegenover de verbreding van het winstvermogen in de nieuwe groep zal derhalve geen vergroting van het aandelenkapitaal staan. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het daarom niet moeilijk zijn het dividend op de aandelen VRG-Pa- pier te verhogen van 20 tot 22 procent, zo wordt gezegd. Daarmee zal het divi dend van VRG-Papier op het niveau van dat van Mahez worden gebracht. Door de fusie wil het bestuur van VRG-Papier de groeiende internationa le activiteiten in de verkoop van grafi sche apparatuur van zijn bedrijf sa menvoegen met die van Mahez. Mahez heeft een aandelenkapitaal van f 3 miljoen, waarvan ca. f 1,72 miljoen is geplaatst. Het geplaatste kapitaal van VRG-Papier zal derhalve ook met 1,72 miljoen toenemen. Het officiële bericht van de overneming zal binnen kort verschijnen. AMSTERDAM Het beleggingsfonds Intergas heeft in juni een aantal Neder landse lokale fondsen verkocht en zijn toevlucht gezocht tot de aandelen van de olie-industrie. Gekocht werden o.m. 1.250 stuks Royal Dutch 20.000 Oil In vestments, 3.000 Husky Oil, 1.000 Getty Oil, en 1.000 Shell Oil In Nederland werden verkocht f 150.000 A.S.W., f 43.000 Dikkers, f 100.000 DRU ,f 52.000 Etna, f 3.150 stocks, f 10.000 Key en Kramer plus f 5.500 stocks, f 200.000 Technische Unie plus f 20.000 stocks. Het vermogen van Intergas steeg in juni van f 16,69 miljoen tot f 17,09 mil joen. Het aantal uitstaande participa ties bleef onveranderd 184.600. De afgif- teprijs per stuk nam daardoor toe van f 95,60 tot f 97,80. VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 179.50; Unilever 138.50; Phi lips 142.60; AKU 89.70. Bij de Spaarbank Anno 1820 in Schie dam is in juni f 4,72 miljoen ingelegd en f 3,86 miljoen terugbetaald, zodat een overschot werd geboekt van f 0,86 miljoen. Het tegoed bedroeg eind juni f 70.76 miljoen, verdeeld over 60.0°r spaarders. AMSTERDAM, 15 juli Londen 8.66%—8.66%; New York 3.62A—3.62A; Moontreal 3.36%—3.37%; Parijs 72.84% 72.89%; Brussel 7.24%7.24%; Frank fort 90.40—90.45; Stockholm 70.10—70.15; Zürich 84.21%—84.26%; Milaan 58.15% 58.20%; Kopenhagen 48.24%48.29%; Oslo 50.70%—50.75%; Wenen 14.04- 14.05; Lissabon 12.68%—12.69%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2