Opheusdense jeugd richt een politieke discussiegroep op „SNELLENBURG" BIEDT MOGELIJK ONDERDAK MIST Bijna 200 deelnemers Produktschap Pluimvee en Eieren ongerust over Franse plannen Veiling Septer Tiel Kooplust erg matig In de toekomst een jeugdgemeen teraad Uitslag wedvluchten „De Luchtreiziger Niet naar goede raad geluisterd Veenendaalse tiener dong mee naar titel „Naaldprinses 1968" Er wordt erg veel vernield Boswachter Veenhof Meer Hollandse eieren naar West-Duitsland 12035 Wandeling over Emmikhuizen u uw DINSDAG 16 JULI 1968 OPHEUSDEN Een aantal jeugdige Opheusdenaren werkt momenteel aan de oprichting van een politieke discussiegroep voor jongeren. Het initiatief tot de vorming van een dergelijke discussiegroep is een gevolg van de grote poli tieke belangstelling, die met name bij de zogenaamde „import'" onder de jeugd blijkt te bestaan. De discussiegroep is bedoeld voor jongeren uit Keste- ren en Opheusden, ongeacht hun politieke geaardheid. De oprichting van een jeugdgemeenteraad is in de toekomst niet uitgesloten. „De tijd, dat alleen de ouderen zich met politieke problemen bezighielden, is voorbij. Ook de jeugd is zich hier voor gaan interesseren en wil er over mee kunnen praten. Een politieke dis cussiegroep voor jongeren kan een be langrijke bijdrage leveren om een verantwoorde mening over bepaalde problemen te vormen". Dit zegt de heer D. van de Berg, penningmeester van de Partij van de Arbeid, afdeling Kesteren-Opheusden, die tot de ini tiatiefnemers voor de discussiegroep behoort. „Eigenlijk zouden we graag direct een jeugdgemeenteraad hebben ge vormd. maar ik geloof, dat onze ge meente daar nog niet rijp voor is. Het is echter wei de bedoeling om in de toekomst uit de discussiegroep een jeugdgemeenteraad te vormen". De heer Van de Berg legt de nadruk op de mogelijkheid dat de jongeren van alle politieke richtingen elkaar in de discussiegroep kunnen ontmoeten. „Later, in een jeugdgemeenteraad bij voorbeeld, kennen we eikaars stand punten en dat zal het wederzijds be grip sterk bevorderen. Het is dus be slist niet de bedoeling om de discus siegroep een bepaalde politieke kleur te geven De politieke discussiegroep zal, vol gens de PvdA-penningmeester, de vrij dagavond volgende op de maandelijkse gemeenteraadsvergadering bijeenko men. Raadsleden zullen dan worden uitgenodigd om bepaalde beslissingen nader toe te lichten. Ook zullen beken de Nederlandse politici op geregelde tijden worden gevraagd om discussie avonden te leiden. Er zullen dan onder andere wereld problemen, zoals de ontwikelingshulp ff VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" nam afgelopen week deel aan de wedvlucht voor oude dui ven vanaf Bergerac (882 km) en voor jonge duiven vanaf St. Kath. Wavre (128 km). In Bergerac werden de dui ven vrijdag om 13 uur gelost. Zaterdag meldde de eerste zich om 13.19 uur bij B. H. C. Schuurman. De jonge duiven werden om 8.20 uur in vrijheid gesteld. Hier was een duif van W. J. v. Dam de snelste. Om 9.44 werd deze geklokt en behaalde daarmee een snelheid van 1511.6 meter per min. De verdere uit slag is: W. J. v. Dam 1, 6. 19, 22, 25, 39, 42, 52; C. v. Ginkel 2, 4, 8, 14, 20, 29, 33. 64. 73; H. v. Kooten 3, 7, 11, 35, 36, 54; K. de Ruiter 5, 17, 47; B. H. C. Schuur man 9, 15, 16, 38, 40, 61, 67, 75; A. Slot boom 10, 48; P. Rosenboom 12, 31, 32; A. v. Barneveld 13, 30, 41, 43; J. W. v. Schaik 18, 23, 34, 57, 58. 70; Bameveld- Tanis 24, 28. 37, 65, 72; G. Fasse 26, 62, 66; A. v. d. Bovenkamp 27, 44, 63, 69; H. Zwijnen 45, 49, 50; R. J. v. Koo ten 53, 59, 71; C. Meth'orst 60, 68. Bergerac: B. H. C. Schuurman 1; G. Fasse 2, 3; Bameveld-Tanis 4. aan de orde gesteld kunnen worden De heer Van de Berg vertelt, dat het de bedoeling is om ook contact op te nemen met jongeren in omliggende gemeenten. Hierdoor zal een beter voorbeeld kunnen worden verkregen van regionale problemen. „Over de huisvesting van de discus siegroep bestaat nog enige onzeker heid. „Als de mogelijkheid aanwezig is, zullen we trachten om een plaatsje te krijgen in „De Snellenburg", waar over enige tijd de jeugdinstuif in zal worden ondergebracht", aldus de heer Van de Berg, die vertelt, dat zich nu al ongeveer 15 belangstellende jongeren hebben aangemeld. Nieuwe leden van de discussiegroep kunnen zich aanmelden bij de heer D. van de Berg, Spechtstraat 30 te Op heusden. mi'M VEENENDAAL De heer G. uit Veenendaal werd in de nacht van zondag op maandag tweemaal aange houden door de politie. Hij had een glaasje op. De politie gaf hem bij de eerste aanhouding de goede raad: „Laat je rijden", welke „raad", kracht bij ge zet werd door een verbod om die nacht een motorrijtuig te besturen. De heer G. sloeg de goede raad van de politie echter in de ivind en reed toch. Prompt werd hij weer door de politie aangehouden. Nu bleef het voor de politie niet bij woorden, maar volgde er een daad. G. werd opgebracht en in de cel gezet. Utrecht, 15 juli 1968 Op de paarden markt in Utrecht werden vandaag 389 paarden aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1200,- tot f 1625,-; werk paarden f 1200,- tot f 1600,-; drie-jarige paarden f 900,- tot f 1225,-; twee-jarige paarden f 700,- tot f 900,-. veulens f 325,- tot f 650,-; hitten f 700,- tot f 975,-; oude paarden f 800.- tot f 1475,-; slachtpaarden f 2,80 tot f 3,60 per kg geslacht gewricht en jonge slacht paarden f 3,60 tot f 4,00 per geslacht gewicht. De handel was redelijk. ADVERTENTIE VEENENDAAL De zestienjarige Janneke van Capelleveen is terug uit Baden-Baden, waar ze heeft meege- dongen naar de titel van Europese Naaldprinses 1968. Ze viel daar niet in de prijzen, maar dit uitstapje was voor haar zwoegen met naald en draad beloning genoeg, vindt ze zelf. Janne ke, die in Veenendaal de eerste prijs kreeg en in Amsterdam zesde werd, ging dit jaar eigenlijk als vervangster van haar moeder, die reeds enkele ma len op het podium in Baden-Baden stond. Jarmeke showde in Veenendaal, Am sterdam en Baden Baden een wit jurkje en een rode mantel. Terwijl ze zich voor de foto omkleedde bij de eerste ontmoeting liep ze sportief in spijker broek en blouse, want morgen begint de vakantie verklapte haar moeder stevig bij de vervaardiging geholpen te hebben. Moeder Van Capelleveen is trouwens de leermeesteres van de jonge Janneke, zodat die hulp alleszins begrijpelijk en aanvaardbaar is. Vol gend jaar doet Janneke niet mee met de wedstrijden: „Ik ben dan te druk, maar mijn moeder doet dan wel mee." zegt ze. Deze drukte zal bestaan uit een cursus schoonheidsverzorging. Ze wil schoonheidverzorgster van haar vak worden, het maken van haar kleding blijft hobby. Moeder Van Capelleveen deed 7 maal aan de wedstrijden in Veenendaal mee .Daar viel ze 6 keer in de prijzen. dagblad DE VAULSJ1 Bal: tot 17 M mm van 17JO— ufcjW uur Zhtefthg* 16.30—17.30 RHENEN „Ja, het is op de Grebbeberg bijzonder druk", zei gis teravond boswachter Veenhof, in dienst van de N.V. tot Exploitatie van de Grebbeberg, als zijn eerste pressie over de vakantie die nu wel zo langzamerhand op een hoogtepunt begint te komen en vele toeristen naar Rhenen brengt. ,Jlet is alleen zo jammer, dat er veel wordt ver nield. Niet alleen jonge aanplant, maar vooral ook afrasteringen moe ten het ontgelden. En dan al dat vuil dat achter gelaten wordt. Op de uit kijkpunten staan wel papierbakken, maar elders in de bossen op de berg hebben we die niet en daar gooien de mensen alles wat ze kwijt willen zo maar van zich af". De wandelaars hebben op de Greb beberg vrij toegang. Zij mogen overal zonder toegangskaart komen, als ze maar op de paden blijven. „Velen doen dat niet, die tref ik midden in het bos aan en ja, dan moet ik ze wel weg sturen. Dat kunnen we nu eenmaal niet toelaten". Gevaar voor bosbrand is thans niet aanwezig door het natte weer. De boswachter vindt het wel heel erg dat het weer zo slecht is. Kamperen is op de berg niet toege staan. >rAls uitzondering voor de hele omgeving laat men wel ruiters toe en die maken er dan ook in grote ge tale gebruik van om een ritje door de nitgesprekte bossen te makyn". Er staat op de Grebbeberg maar één huis en daarin woont de boswach ter, op de koningstafel". Dat is het mooiste punt en het is iedere dag dan ook bijzonder druk bij mij om de deur", zegt de heer Veenhof, „je kunt er kilometers van je af kijken". Ook elders in de bossen rond Rhe nen treft men overdag veel wande laars aan, voor zover het weer mee werkt en dat is sinds de bouwvakva kantie is begonnen nu niet bepaald om over naar huis te schrijven. De toeristen, hotel-, camping- en pension gasten die in deze streken verblijven maken er zelf het beste van. Trou wens wat doe je tegen slecht weert Janneke Capelleveen in haar creatie waarmee zij zich onder de ogen van de kritische jury te Boden-Baden vertoonde. zodat ze evenzoveel keren in Amster dam uitkwam. De landelijke jury acht te haar tweemaal goed genoeg naar Baden Baden te gaan, waar ze echter nooit tot een prijs heeft kunnen bren gen. Volgend jaar dingt ze weer mee en natuurlijk hoopt ze dan op de titel. WINKELCENTRUM VEENENDAAL Alle winkels zijn als regel tot 18 uur geopend. Op vrijdag koopavond tot 21 uur. Winkelsluiting op woensdag na 13 uur, behalve voor warenhuizen en vis winkels, die op maandagochtend geslo ten zijn. Kappers sluiten de gehele maandag. Markten: Iedere dinsdag warenmarkt tot 13 uur. Iedere zaterdag warenmarkt tot 18 uur. Heden, dinsdag AMERONGEN Galak, Utrechtsestraatweg. 19 uur: Avondexcursie naar Zuylensteinsebos o.l.v. Adriaan P. de Kleuver. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Mademoiselle". VEENENDAAL Aangemoedigd door de grote belangstelling voor de vo rige excursies organiseert VVV-Veenen daal maandag 22 juli een avondwande ling over de Emmikhuizerberg, onder leiding van Adr. P. de Kleuver. Er gaan altijd vele verhalen en sprookjes over deze „puist" In de Gel derse Vallei. De heer De Kleuver zal vertellen wat er waar is van een kas teel en een klooster. Het belooft een prachtige wandeling te worden met veel wetenswaardigheden en veel mooie uitzichten. Het vertrek is om 18.30 uur precies vanaf het viaduct de „Rode Haan" aan de Kooiweg. Noinadenland trok eerste dag al zeer grote belangstelling VEENENDAAL „Waar moet jij heen? Nee, joh even wachten. Jongens let op die auto....". De heer G. van der Schee is er maar druk mee als om vijf uur in de middag een dag van het zomervakantiewerk onder het motto „Nomadenland" eindigt. Hij doet het echter met een gevoel van „Ziezo" die eerste dag hebben we weer gehad en alles is nog goed gegaan ook". Niet dat de heer Van der Schee twij felt aan het goed lopen van zijn orga nisatie, maar als er 196 kinderen ko men opdraven, dan hoeft er slechts een kleinigheid te gebeuren of alles loopt in het honderd. Daarvoor be stond maandag in ieder geval geen kans. De vijftien vrijwillige leid(st)ers samen met de vaste staf hielden de 11 De export van onze eieren naar Duitsland is in de laatste tijd sterk ge stegen zo meldt „Mitteilungen der DLG". het landbouwblad van het Deut sche Landu irts Gesellschaft in Frank- furt-Main. In mei van dit jaar werden 75,8 miljoen stuks eieren naar het bui tenland, grotendeels naar Duitsland, ge ëxporteerd hetgeen een toename van 21,4 miljoen stuks of ruim 39 procent betekent. Die tendens zette zich ook in. juni voort toen de afzet van eieren naar het buitenland ruim 18 miljoen stuks meer bedroeg dan in dezelfde maand van 't vorig jaar. Intussen betekent die toename van de uitvoer van eieren dat in het eerste half jaar van 1968 ruim 445 miljoen eieren werden uitgevoerd hetgeen rond 23 procent meer is dan in het vorig jaar in dezelfde periode. Dat wil ech ter nog niet zeggen dat het exportpeil van enige jaren terug geheel is bereikt. Want in 1967 was het aantal uitgevoer de eieren met 840 miljoen stuks toch altijd nog een kleine 70 miljoen minder dan in 1966. De verbeterde exportmo gelijkheden betekenen inmiddels dat 't export-overschot aanzienlijk minder groot is dan een jaar tevoren. groepen goed in bedwang. Dat kostte meer moeite, dan op sommige andere dagen: de voortdurende regendreiging gaf een onzeker accent aan de spe len. Het consigne was echter: „Buiten blijven zolang het droog is". De jongens en meisjes werden giste ren in de ochtenduren bezig gehouden met spelletjes onder leiding van hun leiders of leidsters, 's Middags was er voor alle kinderen een groot Ganze- De regen heeft de Nomaden uit hun tenten gejaagd. Ook nomaden schijnen bij slecht weer een stevig dak boven het hoofd te prefereren. bordspel, dat echter door de regen vroegtijdig werd afgebroken. De kin deren werden toen in het Jeugdge- bouw vermaakt, met vertellingen, spelletjes, of sport in de gymzaal. „We hebben vandaag al meer regen gehad, dan vorig jaar in die twee we ken", merkte de heer Van der Schee op. „Het is eigenlijk geen doen zoveel kinderen tegelijk bezig houden bij slecht weer. We hebben maar zeven lokalen, en daar moeten we de elf groepen in onder brengen. We hadden ook nooit op zoveel kinderen gerekend: het hoogste aantal van vorig jaar was 160 en dit is de eerste dag nog maar". UTRECHT Het dagelijkse stuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft in een brief aan de Minister van Landbouw en Visserij zijn grote ongerustheid uitge sproken over Franse plannen tot in stelling van een marktregulerings- fonds voor de pluimveehouderijproduk- ten. Het Produktschap beschouwt de ze maatregelen als een inbreuk op de EEG-verordeningen. Als ze doorgaan zou dit volgens het produktschap het begin van het einde van een gemeen schappelijke markt voor pluimveehou- derijprodukten betekenen en zou het Nederlandse bedrijfsleven slechts overblijven de minister dergelijke of Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 1 x Golden Delicious k.l 5265 Golden Delicious k.2 48—62 51—57 36—49 30—35 Yellow Transparant k.2 5257 2859 Kroet per 100 kg zuur f 6,00, rood f 6,00 Aardbeien per doosje van 250 gram 58—85 37—57 x Frambozen per doosje van 250 gram 4792 1640 x Rode bessen 67115 blok 60 x Rode bessen per doosje van 250 gram 2843 x Zwarte bessen 201 blok 181 x Kruisbessen blonde per doosje van 250 gram 2333 15—22 x Kruisbessen blonde per kg 63115 4168 Kruisbessen witte 3575 1029 Kersen: x Zwarte kersen 76145 b 49 b/v 30 c 15 Volgers 81—130 b 33 b/c 34 c 10 x Wijnkersen 136250 Hollanders 140146 Frans Meyling 150155 Hedelfinger 135145 Groenten: Andijvie 1622; Bloemkool per stuk 3674 12—29; Peulen 140—220 70—110 Tuinbonen 2027; Doperwten 1840; Spitskool 1518 Rode kool 1016; Sperziebonen 120210 110—120; Kapucijners 6593 Uien 1125; Landbouwerwten 2427; Sla per 100 krop f 5,0010,00 Komkommers groene per stuk 22—27; Snijbonen 150—238 100125 Savooiekool 2023; Spinazie 2832 x Aardappelen middel 1020, kriel 610. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Weinig vertrouwen meer in fruithandel KESTEREN Voor de eerste publie ke verkopingen van zogenaamd vroeg fruit op het hout, was van koperszijde een grote belangstelling, inaar de kooplust was maar matig. Men kon duidelijk waarnemen, dat de kopers weinig vertrouwen in de fruithandel hebben en men kan deze houding ook wel verklaren. Het overgrote deel der fruitkopers heeft aan de oogst 1967 van hard fruit flink verloren. Er zijn in deze sector harde klappen gevallen. Men heeft geprobeerd het grote verlies op de appels met de kersen goed te maken. Er is de laatste jaren goed aan de ker sen verdiend, maar dit jaar ie het wel het slechtste kersenjaar, dat men zich heugt. Het erbarmelijke slechte weer. ge paard gaande met onverwachte slech te prijzen, hebben voor vrijwel iede re kersekoper roet in het eten ge gooid. Op een enkele uitzondering na, hebben zij ook flink aan de kersen verloren. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat de fruitkopers het nu met het vroege fruit, zoals Yellows, vroege peren. Stark Ear- lyst en pruimen wat kalm aan doen. Deze stemming was op de verkopingen goed waarneembaar en kwam ook in de bestede prijzen duidelijk tot uit drukking. Voor de Yeloow transparent werd naar schatting van 10-15 cent per kilo op het hout besteed. Dit is een zeer ma tige prijs. Voor Stark Earlyst en Kruideniersperen ging met 'n stuiver tje hoger, naar taxatie van 15-20 ct. per kilo op 't hout. De diverse prui merassen brachten tussen de 30 en 40 cent per kilo op. Hoewel deze prijzen niet hoog kunnen worden genoemd, zijn ze voor de te ler van pruimen wel rendabel, omdat er een goede oogst wordt verwacht. Over het geheel zitten de pruimen goed geladen en enkele rassen als Reine Victoria, Early Laxton en Czar heeft men op diverse bedrijven moeten dunnen. Ook de vroege Yel low Transparent zit over het alge meen dik, de Stark Earlyst vrij ma tig. be- andere maatregelen voor te stellen. Minister Lardinois wordt nu steun ge vraagd om volledige opening van za ken te krijgen over de Franse beslis singen en/of voornemens. Het dagelijks bestuur van het Pro duktschap voor Pluimvee en Eieren heeft zijn verzoek aan de minister ge baseerd op grond van uit Frankrijk ontvangen inlichtingen, dat onder het mom van de druk van de politieke om standigheden, de Franse regering heeft besloten over te gaan tot het in stellen van een marktreguleringsfonds voor de pluimveehouderijprodukten. Dit fonds zal zijn middelen ontvangen door (verplichte) parafiscale heffin gen, te innen bij de broederijen pluimveeslachterijen, de eierpaksta- tions en de verwerkende industrie. De gelden zullen de „comités" in Frankrijk in staat moeten stellen pluimveehouderijprodukten uit de markt te nemen door bemiddeling van de S.I.P.A's (Sociétés Interprofes- sionelles des Produits d'Aviculture). Teneinde over een startkapitaal te be schikken zou het F.O.R.M.A. reeds een bedrag van een half miljoen nieu we Franse francs hebben verstrekt. Het behoeft volgens het Produkt schap geen betoog dat, indien met de ze gelden nationale marktinterventie wordt gepleegd in Frankrijk, de uit de markt genomen produkten (al of niet bewerkt) met subsidie zullen worden geëxporteerd en in (oneerlijke) con currentie zullen komen met de pro dukten uit de overige vijf partnerlan- den. Dit wordt volkomen in strijd ge noemd met de EEG-verordeningen voor pluimvee en eieren en de ge dachte van een gemeenschappelijke arkt. Bij de totstandkoming van een gemeenschappelijke markt is besloten tot een vrije markt voor pluimvee en eieren, waarbij de prijs wordt bepaald door vraag en aanbod, zonder het uit de markt nemen van produkten. Ook indien de gelden uit door de overheid verplichte heffingen van de bedrijfsgenoten zouden "komen, zou hier volgens de brief aan de minister sprake zijn van overheidsgelden. Zoals bekend is in de pluimvee- en eierveror- dening opgenomen dat de artikelen 92 tot en met 94) Steunmaatregelen van de Staten) van het Verdrag van Rome van toepassing zijn op de produktie van en de handel in pluimveehouderijpro dukten. Tevens is bij het Produktschap be kend geworden dat het F.O.R.MA. ter financiering van de „interventions de régularisation des cours sur les lar ches des produits de l'aviculture et des frais accessoires a ces interven tions" gemachtigd is het te verlenen krediet te verhogen van drie tot zes miljoen nieuwe Franse francs. Het is het dagelijks bestuur van het Produktschap niet bekend of de Fran se regering haar maatregelen bij de EEG-commissie in Brussel als steun maatregel ter goedkeuring heeft voor- bestuur niet verwonderen indien zulks gedragen, „doch het zou het dagelijks niet is gebeurd". „Het Nederlandse bedrijfsleven wenst een volledige toepassing van de gemeenschappelijke verordeningen, doch niet het voeren van een nationaal beleid dat hiermede in strijd is", z- blijkt tenslotte uit de brief aan de m: nister.

De Vallei | 1968 | | pagina 3