DRAMA TISCHE ONTVOERING 000.- DM Mtmq MesraÉ in WiesMen Serum tegen afstoting werkt bevredigend bij patiënten met ruilhart Moord op de ze ven j arige Timo voor rechtbank 25 king size filters L50 Thant bereid te bemiddelen inzake Biafra Kritiek op uitlatingen van A'damse politiechef Tlmo R inri ©ft Groep chirurgen meent: POSITIE VAN IAN SMITH AANZIENLIJK VERSTEVIGD Protestactie van niet-blanke artsen PROCES IN WIESBADEN Monumenten uit gesmolten wapens Meer werklozen in Frankrijk POLITIEK SNOEPJE Weinig houvast voor politie in zaak-Lili Snel VERZET VAN RUSSISCH ORTHODOXEN Snel opereren Losgeld geëist Toeval hielp Rijkeluiszoontje Gewurgd GOED WOORDJE GEBOORTEREGELING IN WERELDRAAD DJ NS DAG 16 JULI 1966 'v 4* 4 0 Maanden lang hebben in de Bondsrepubliek overal aanplakbiljetten van de justitie gehangen waarin hoge beloningen werden uitgeloofd voor inlichtin gen over het lot van de kleine Timo Rinnelt. Maar het jongetje met de inne mende lach, wiens portret van alle muren naar de voorbijgangers keek, was al meteen na de ontvoering vermoord. KAAPSTAD ReuterEen ieder die een ander hart ingeplant heeft ge kregen behoort behandeld te worden met een anti-lymphocytenserum, tenzij hij ongunstig daarop reageert. Dit is een van de uitspraken waar over de deelnemers aan het harttrans plantatie-symposium in Kaapstad het eens zijn geworden. Onder de deelne mers zijn vijftien chirurgen die aan het overplanten van menselijke harten hebben deelgenomen. Het symposium is zaterdag begonnen. Dr. Denton Cooley, die in Houston (Texas) vijf harttransplantaties heeft verricht, zei gisteren in een persconfe rentie, dat de deelnemers aan het sym posium grote waarde hechten aan het feit, dat vijf van de zeven nog in le ven zijnde mensen die een harttrans plantatie hebben ondergaan met een anti-lymphocytenserum waren behan deld. Dat serum is een van de midde len ter bestrijding van de afstotings verschijnselen die zich na de inplan ting van een orgaan in een ander le vend lichaam voordoen. Enkele andere belangrijke uitspra ken van de deelnmers aan het sympo sium zijn: De overplanting van een menselijk hart moet zo spoedig mogelijk worden verricht nadat de patiënt die de in greep moet ondergaan heeft vernomen dat hij in aanmerking komt voor een ander hart. De patiënt die een ander hart inge plant heeft gekregen dient zo mogelijk binnen 48 uur het bed te verlaten, ten zij hij daarvoor te zwak is. Tot overplanting van een menselijk hart mag een chirurg pas overgaan wanneer vaststaat dat de patiënt die voor de ingreep in aanmerking komt een hart heeft dan aan het einde van zijn krachten is én dat die patiënt de wil heeft verder te leven. Voordat de overplanting van een menselijk hart kan beginnen moet on omstotelijk. vaststaan, dat de hersenen van de donor niet meer werken, én dat het hart van de donor gezond is en nor maal heeft gewerkt. Dr. Cooley bracht het afgelopen weekeinde een bezoek aan het zieken- ADVERTENT1E „Nu eet ik beter, sneller en zonder moeite met mijn KUNSTGEBIT, om dat ik steviger kan bijten. Mevrouw A. M., Utrecht. Met een kunstgebit heeft men over het algemeen slechts 30%. van de kauwkracht van natuurlijke tanden. Met Dentofix neemt dit percentage aanzienlijk toe - omdat de tere weefsels van het tandvlees beschermd worden tegen overmatige druk - en zit Uw gebit beter vast. Lach, spreek en ee zonder U te ergeren! Draag Uw gebit gemakkelijker en de hele dag doorI Ge- bruik het speciale kleefpoeder Dentofix dat door talrijke tandartsen aanbevolen wordt om de gebitsplaten beter te doen vastzitten. U zult duidelijker kunnen spre ken en met meer gemck eten. Dentofix beschermt het tandvlees bil het kauwen, zodat U ook de hardere spi|zen kunt eten die Uw lichaam nodig heeft. Dentofix be strijdt de onaangename geur van kunst gebitten. Geeft geen plak-, sli|m- of pap- achtiq gevoel in de mond. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten fl. 2,35 per plastic strooiflacon. huis Groote Schuur. Hij werd in de ge legenheid gesteld Philip Blaiberg te on derzoeken. Dr. Cooley zei bij Blaiberg geen spoor van afstotingsverschijnselen te hebben waargenomen. Hij zei te ge loven dat de crisis die Blaiberg dezer dagen doormaakte het gevolg was ge weest van diens leverkwaal. RHODESIË SALISBURY Het ontwerp voor de Rhodesische grondwetswijziging zal waarschijnlijk binnen enkele dagen wor den gepubliceerd. Dit werd gisteren duidelijk nadat de Rhodesische regeringspartij (Front Partij) met overweldigende meerder heid haar vertrouwen had uitgesproken in premier Ian Smith. De premier had hier zelf om gevraagd, omdat vorige maand enkele parlementsleden ernstige bedenkingen tegen de voorstellen had den geuit. Na langdurige en intensieve bespre kingen achter gesloten deuren had de kwestie zelfs het ontslag van de voor malige minister van Buitenlandse Za ken, William Harper, uit het kabinet tot gevolg. Harper en enkele collega's van de rechtervleugel van de partij had den in de grondwetswijzigingen een ge matigde tegemoetkoming aan de eisen van de gekleurde bevolking bespeurd. De uitslag van de stemming van gis teren was: 97 stemmen vóór, twee te gen en drie onthoudingen. De voorstel len zullen de komende dagen worden be studeerd door de partij-afdelingen in heel het land. Details van de voorstel len worden nog geheim gehouden. DURBAN Niet-blanke artsen in de Zuidafrikaanse provincie Durban begin nen vandaag aan de vierde achtereen volgende dag van hun langzaam-aan- actie. Zjj protesteren te gen discrimina tie in de salariëring. Hun blanke colle ga's krygen ongeveer twee keer zoveel betaald. De Z.-Afrikaanse minister van Volks gezondheid, dr. Albert Hertzog, zorgde gisteren voor een verscherping van het conflict. In een officiële verklaring zei hij dat het aanstootgevend zou zijn als de niet-blanke artsen meer zouden krij gen, terwijl de niet-blanke bevolking zo weinig verdient. De verklaring wekte onmiddellijk de verontwaardiging op van andere artsen in Z.-Afrika, blanken, zowel als kleur lingen. De laatste groep, die eveneens minder krijgt betaald dan de blanke col lega's, maar meer dan de neger-artsen, wilden de langzaam-aan-actie steunen. (Van onze correspondent) "OONN Voor de gezworenenrechtbank in Wiesbaden begint morgen- ochtend het proces tegen Klaus Lehnert (27) de ontvoerder en moor denaar van de zevenjarige Timo Rinnelt. Dit rechtsgeding zal het laatste hoofdstuk zijn in de meest dramatische kin derontvoering van het na-oorlogse Duitsland: een ontvoering, die dikwijls is vergeleken met de legendarische affaire Lindbergh in Amerika. De verdwijning van de kleine Timo, begin 1964, werd al haast gerekend tot de onoplosbare misdrijven, tot vorige zomer, drie jaar later, bij toeval het spoor leidde naar Klaus Lehnert. De grote vraag bij dit proces is: wat bracht Lehnert, de zoon van een be kende Wiesbadense huisarts, tot zijn daad? Geldnood, seksuele afwijking, panische angst voor zijn reputatie? Of ziekelijke belustheid op een sensa tioneel avontuur? Timo Rinnelt, een olijk blond ventje met bolle wangen, verdween spoorloos op 13 februari 1964, tegen zes uur 's avonds. Hij werd het laatst gezien dicht bij het huis van zijn ouders, in de Wiesbadense Wilhelmstrasse. Kort daarop kwamen bij de ouders Rinnelt anonieme brieven binnen waar in losgeld werd geëist. De ontvoerder belde ook herhaaldelijk op en sprak twee maal met de moeder van Timo. De Westduitse recherche begon een grootscheeps onderzoek, waarbij in to taal 62.000 mark aan beloningen werd uitgeloofd. De politie onderzocht meer dan dertig verdachten nauwkeurig. Ook Klaus Lehnert behoorde tot de wijdere kring van verdachten, maar de politie liet de verdenking jegens hem weldra vallen. Felle verwijten. Aan de recherche zijn over deze gang van zaken naderhand felle ver wijten gemaakt. De ouders van de klei ne Timo hebben bij de politie er her haaldelijk op aangedrongen dat Klaus Lehnert nader aan de tand zou worden gevoeld, maar hun verzoeken werden terzijde gelegd. Ook kwam er uit Mann heim een anoniem telefoontje met de tip, dat het vermoorde kind verborgen zou zijn in de kelder van een huis, waar vroeger een artsenpraktijk was uitgeoefend. Achteraf bleek deze tip, waaraan weinig aandacht werd be steed, juist te zijn. Zelfs rijst de vraag of niet Klaus Lehnert zelf voor dit geheimzinnige te lefoontje heeft gezorgd. In het zwaar bewaakte huis van de familie Rinnelt werd tenslotte ook een brief van de onbekende afperser neer gelegd. Toch kwam de politie daardoor niet op het idee, dat de ontvoerder ge zocht moest worden in de beperkte kring van bewoners en bekenden, die toegang hadden tot dit huis. In 1965 en 1966 bereikten nog enkele af persingsbrie ven de ouders, maar ook deze gaven de politie geen duidelijk spoor. Toen hielp het toeval: in de zo mer van vorig jaar werd bij de West duitse federale recherche, die zetelt in Wiesbaden, een internationaal congres gehouden over technische hulpmiddelen voor het politie-onderzoek. Een Ameri kaanse politiedeskundige hield daar een lezing over de identificatie van misdadigers met behulp van een stern- analyse, een „stemafdruk", die even onverwisselbaar zou zijn als een vinger afdruk. Waarschijnlijk heeft Klaus Lehnert wiens stem door de politie op de ge luidsband was vastgelegd tijdens de te lefoontjes naar Timo's moeder toen de angst te pakken gekregen. Wellicht wilde hij geld in handen krijgen om te vluchten naar het buiten land. In een anonieme brief bood hij het geïllustreerde weekblad Quick in formaties aan over de ontvoering van Timo Rinnelt, in ruil voor een honora rium van vijftienduizend mark. Het blad nam contact op met de onbekende briefschrijver, maar de politie was mee in het spel. Om te bewijzen dat hij zijn honora rium waard was, stuurde Klaus Leh nert aan de redactie van Quick een half vergane, grijsrood geblokte kous, die hij had verwijderd van het lijk van de kleine Timo. Op 26 mei 1967 zou Quick, zo werd voorgewend, een deel van zijn honora rium vooruitbetalen. In de omgeving van de plek, waar het geld moest wor den neergelegd, signaleerden recher cheurs herhaaldelijk een blauwe Volks wagen. De bestuurder, Klaus Lehnert, werd gearresteerd. Vier dagen later werd het lijkje van Timo Rinnelt gevonden in de kelder van het huis Wilhelmstrasse 58, waar Lehnerts vader destijds zijn artsen praktijk had gehad. Het lijkje had een elektrisch snoer om de hals geknoopt. In de kelder stonden nog steeds spul len van de inmiddels overleden dokter. De nieuwe huurder had nooit een sleu tel van de kelder gekregen en deze daarom nooit gebruikt. De donkere Klaus Lehnert, een knap pe, wat ouwelijk uitziende jongeman, met een reeds kalend kruintje, is het voorbeeld van een rijkeluiszoontje, dat met zijn jeugdige leven geen raad wist. Zijn gymnasium maakte hij niet af. Hij belandde in vele baantjes die alle uit liepen op mislukkingen. Hij leefde er op los als een playboy, maar was diep in zijn hart eenzaam. Toen zijn vader overleed dwong hij zijn moeder, hem alvast twintigduizend mark te geven uit de nalatenschap; dat geld jaagde hij er spoedig door. In januari 1964 ging Klaus Lehnert, die intussen met zijn moeder overhoop lag, inwonen bij een oude dame die woonde in hetzelfde huis als de familie Rinnelt. In die tijd moet Lehnert in conflict zijn- geraakt met het postorderbedrijf, waar hij op dat ogenblik werkte. Hij zou ongeveer zevenduizend mark heb ben opgestreken aan provisie op grond van vervalste bestellingen. Bracht geld nood hem tot zijn daad? De kleine Timo lokte hij naar de kel der en daar wurgde hij hem meteen met een elektrisch snoer, dat hij los rukte van een afgedankte ijskast. Leh nert hakte het lijkje in vijf stukken, stopte het in een plastic zak, en ver borg die onder puin van een verbou wing. Zijn afpersingspogingen leverden hem geen cent op. Tegenover verslaggevers speelde hij de bereidwillige buurtbewoner, die al lerlei interessants over het kleine jon getje wist te vertellen. Tegenover een vriend vertelde hij later, stomdronken, wat er in werkelijkheid gebeurd was. Later herriep hij zijn onthullingen als dronkemansfantasie, en ook deze vriend dacht er niet aan om naar de politie te gaan. Klaus Lehnert heeft na zijn arresta tie bekend, maar zegt niet te weten, waarom hij zijn daad beging, noch zich détails te kunnen herinneren. Hij ver klaarde zich bereid zijn geheugen te laten opfrissen door een hypnotische be handeling. De psychiaters achten hem volledig toerekeningsvatbaar. Somber en geslo ten heeft de dokterszoon bijna een jaar in cel nr. 306 van het Wiesbadense huis van bewaring gezeten. Hij had de arrogantie met een gellustreerd blad een hoogbetaald contract af te sluiten voor zijn „memoires", maar schijnt nooit een pen op papier te hebben ge zet. SAN FRANCISCO -- Een campagne voor vrijwillige inleveringen van vuur wapens in San Francisco heeft in de vijf weken die verstreken zijn na de moord op Robert Kennedy meer dan vijftien honderd wapens opgeleverd, zo meld de de stedelijke politie gisteren. Men wil de ingeleverde wapens smelten en het materiaal gebruiken voor een mo nument ter nagedachtenis aan presi dent John Kennedy, zijn broer Robert en dominee Martin Luther King. PARIJS De werkloosheid in Frank rijk is in juni flink gestegen; Er liepen 286.200 mensen zonder werk rond, 33.700 meer dan in mei. Het ministerie van Sociale Zaken in Parijs schrijft deze stijging toe aan de stakingen en de onlusten, die in mei hebben plaatsgevonden. Een jaar geleden was de werkloos heid aanzienlijk lager. Eind juni 1967 waren er namelijk 192.000 werknemers werkloos, een kleine honderdduizend minder dan nu. Van onze correspondent BONN Honderdduizend ta bletten kosteiyke chocolade liggen in Beiroet (Libanon) te beschim melen, omdat de Jordaniërs niet willen snoepen uit verpakkingen waarop Hebreeuwse lettertekens staan. Vorig jaar kreeg de Hannoverse chocoladefabrikant Sprengel een 5 zoete inval: hy stelde honderd- 5 duizend tabletten gratis ter be schikking voor de kinderen van Israël en Jordanië. Op de verpakkingen liet hy in het Hebreeuws, Arabisch en Duits drukken: „Duitse Rode Kruis, Bondsrepubliek Duitsland Bonn". De Jordaniërs evenwel lustten de Israëlische opdruk niet en wei gerden de chocolade. De versnaperingen k\yamen niet verder dan de haven van Beiroet, waar zy sinds december vorig jaar liggen opgeslagen by tem peraturen van gemiddeld 26 gra den Celsius. Een Westduitse fabrikant, die goede contacten heeft in de Ara bische wereld, is nu naar Beiroet gevlogen om by de Jordaniërs een goed woordje te doen voor de chocolade als die tenminste nog niet is gesmolten. ADVERTENT Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: ROERMOND Nergens nog heeft de politie een aanknopingspunt gevon den waardoor het raadsel van de dood van Lili Snel kan worden opgelost. „Het politieonderzoek is nu in het admini stratieve stadium aangekomen", zei ons luitenant K. A. Sjoorda van het dis trict der rijkspolitie in Roermond. „Dat wil zeggen dat we op het ogen blik geen enkel positief feit hebben. Al les wat tot nu toe ter kennis is gekomen wordt momenteel op kaarten gezet zo dat we een overzichtelijk geheel krij gen. Een groot aantal tips wordt na gegaan, maar er is er tot nu toe niet een die een positieve aanwijzing in houdt." Ook de doodsoorzaak van het 16-jari- ge meisje uit Klein-Ternaaien, dat se dert 28 oktober was vermist, is nog niet vastgesteld. Na de voorlopige sectie op de plaats waar het dode meisje vorige week maandag werd gevonden in de bossen van Boukoul nabij het Limburg se Swalmen, is dr. J. Zeldenrust in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag nog steeds bezig met een minutieus on derzoek. Ook dat heeft tot nu toe alleen als ne gatief resultaat de zekerheid opgele verd dat de dood niet is veroorzaakt door hartverlamming. Uiterlijke sporen van geweld waren er evenmin. In de verschillende laboratoria zijn parallel lopende onderzoeken aan de gang. „Het kan nog geruime tijd duren voor daar van een uitslag kan worden verwacht", zo werd ons gezegd. Vanochtend heeft de begrafenis van Lili Snel bij Ternaaien (België) plaats gehad. AMSTERDAM Het pacifistisch- Socialistische gemeenteraadslid J. Steijger wil toch nog weieens precies weten wat de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie P. A. Jong, bedoeld heeft, toen hij een toespraakje hield bij de installatie van commissa ris H. Postma tot chef van het Leeu warder politiekorps. De heer Steijger heeft daarom vragen gesteld aan bur gemeester en wethouders van Amster dam. De hoofdcommissaris zei bij die ge legenheid onder meer dat het in Am sterdam nu wel rustig lijkt, maar dat onder de oppervlakte nog steeds plan nen worden gesmeed om nieuwe onrust te. maken. 99 MET ZO BEDOELD Kort na zijn toespraak lichtte men op het Amsterdamse hoofdbureau* toe: De hoofdcommissaris bedoelde dat de politie altijd op haar qui vive moet blijven, omdat altijd de mogelijkheid blijft bestaan, dat ergens ongeregeld heden ontstaan: relletjes van jongelui in west of oost enzovoort. De H.C. had echter niet bedoeld, zo lichtte men ver der toe, dat nieuwe acties zouden wor den voorbereid (zoals die waaraan de politie in 1966 haar handen zo vol had). Het raadslid Steijger meent dat der gelijke opmerkingen beter achterwege kunnen blijven. Zo'n optreden van de hoofdcommissaris is schadelijk voor de goede naam van onze stad, vindt hij. Het raadslid vraagt B. en W. maatre gelen te nemen, zodat iets dergelijks in de toekomst niet weer zal kunnen ge beuren. NEW YORK (Reuter) Oe Thant, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, heeft aangeboden te bemiddelen bij de voedselvoorzie ning aan Biafra, de afgescheiden voormalige oostelijke provincie van Ni geria. Oe Thant bood de Nigeriaanse regering in Lagos aan 'n speciale afgezant te sturen. Deze zou moeten onderhandelen over de wijze waarop voedsdtrans- porten naar Biafra kunnen worden gezonden. Als gevolg van de burgeroor log tussen Nigeria en Biafra, die al bijna een jaar duurt, dreigen honderd duizenden vluchtelingen in Biafra om te komen van honger. Een „voedselweg" door Nigeria, al dus de Biafraanse woordvoerder, zou Nigeria in de gelegenheid stellen oor logsmateriaal en troepen over te bren gen tot in het hart van Biafra. Hij veroordeelde een verklaring van Geor ge Thomson, de Britse minister voor het Gemenebest, dat luitenant-kolonel Ojoekwoe, de Biafraanse leider, een zware verantwoordelykheid op zich zou laden wanneer hij weigerde voedsel te aanvaarden dat wordt aangevoerd via Nigeria. Inmiddels werd gisteren in Rome be kendgemaakt, dat de roomskatholieke hulporganisatie Caritas sedert eind maart dertig vliegtuigen met voedsel en medicamenten naar Biafra heeft gezonden. De toestellen landden op pri mitieve vliegvelden in het Biafraanse oerwoud. De Assemblee van de Wereldraad van kerken, die in Uppsala, Zweden, bijeen is, heeft gisteren nog eens drie miljoen dollar extra toegezegd voor hulp aan de oorlogsslachtoffers in Nige ria. De kerken hadden al 3,8 miljoen dollar aan geld en goederen geschonken. Britse doktoren, verpleegsters en so ciale werksters deden gisteren een be roep op koningin Elizabeth van Enge land en de Engelse premier, Harold Wilson, om tienduizend hongerlijdende baby's uit Biafra naar Engeland te mo gen halen. Zij willen de baby's per luchtbrug la ten overkomen en ze onderbrengen bij pleeggezinnen. Ze menen deze operatie in twee dagen te kunnen uitvoeren. Het Britse ministerie van Binnenland se Zaken wees erop, dat alle baby's vallen onder de immigratiewet, die de immigratie van kleurlingen uit het Ge menebest beperkt. Men kon niet zeg gen of de baby's zouden worden toege laten, maar de aanvraag zal natuurlijk worden behandeld, aldus een woord voerder van het ministerie. OE THANT ...aanbod UPPSALA De oosters-orthodoxe kerken hebben zich er gisteren in Upp sala fel tegen verzet, dat de Wereldraad van Kerken een aanbeveling voor ge boorteregeling in onderontwikkelde lan den zou uitgeven. Het verzet kwam van de zijde van de Russ. orthodoxe dele gatie, die als belangrijkste stem van de oosters-orthodoxen in de Wereldraad kan worden aangemerkt. De oosters- orthodoxe kerken behoren met hun 140 stemgerechtigde afgevaardigden tot de grootste groepen in de assemblee van de Wereldraad. In de assemblee werd een deel van de dag besteed aan de behandeling van sectierapporten. In het rapport over so ciale en economische ontwikkeling, een van de belangrijkste studies in Uppsa la, komt onder meer een passage over geboorteregeling voor, waarin wordt ge zegd dat de weergaloze bevolkingsex plosie in de wereld verstrekkende ge volgen heeft voor de economische plan vorming op lange termijn, de voedsel- verstrekking, werk- en woongelegen heid, onderwijs en medische verzor ging. Aan de Wereldraad en aan de aangesloten kerken wordt .in dit rap port gevraagd om geboorteregeling te beschouwen als een verrijking, en niet als een beperking, van het menselijk leven. Een groeiend aantal gezinnen zit met vragen over de geboorterege ling. De kerken moeten die vragen be antwoorden door desbetreffende pro gramma's te bevorderen, aldus het rap port. De RiKsisch-orthodoxe delegatie diende een voorstel in om de passage over de geboorteregeling zodanig te wij zigen, dat er vragenderwijs komt te staan, of de antwoorden van de kerker op de vragen over de kwestie we' juist zijn. Een van de Nederlandse afgevaardig den gaf na dit Russische voorstel als commentaar, dat de oosters-orthodox< kerken niets willen weten van geboor teregeling. Volgens hem hebben de Rus sen een handige zet gedaan met hur amendement. Door vragenderwijs d< houding van de kerken ten opzichte van het punt van de geboorteregeling in te voeren, willen zij hun eigen posi tie ongemoeid laten, terwijl zij aan de andere kant ruimte laten voor de ker ken in de Wereldraad, die deze vraag tegenovergesteld aan het oosters-ortho doxe standpunt zouden beantwoorden. Het gehele rapport komt deze week te rug in de assemblee.

De Vallei | 1968 | | pagina 5