„Biafra bestaat niet - alleen federatie Nigeria Voorlopig standpunt van vakbonden positief Duizenden liters aeeton verdampt Dossiers over IJmond al ruim drie meter hoog... PvdA-jonger en leggen Internationale Unie vuur na aan de schenen Uitvoer van zilveren munten nu aan banden VERSTOPPING? Patiënt kreeg lachgas plaats van zuurstof Baby tijdens wandeling door „kennis" ontvoerd Geen enkele vooruitgang in Parijs Hl NIEUWE AMBASSADEUR OP SCHIPHOL: Fusie van V.M.F. en Wilton HET WEER IN EUROPA Beschuldiging van onfrisse financiering door C.I.A. moet weerlegd wordenanders Opvarenden van „Kazan" gered Twee arrestaties wegens inbraken MEDISCH TEAM DRIE MAANDEN DUISTER NUCHTER Burgemeester is al consequent Tank scheurde open door ongeluk MIN. BEERNINK WIL NU ÉÉN GEMEENTE IJMUIDEN MET 135.000 INWONERS 1SOG TE BEZIEN ONOVERZICHTELIJK NIET ALLEEN GARANTIES MAATREGEL NED. BANK: VAN ZEER GEWILD DODELIJKE FOUT VAN BROEDER DIRECT GEZIEN DINSDAG 16 JULI 1968 SCHIPHOL De Biafraans-Nige- riaanse tragedie vond gisteren enigs zins zijn weerslag op de luchthaven Schiphol, waar de nieuwe ambassa deur van de federale regering, Ignatius J. D. Durlong, arriveerde en zei: „Er bestaat geen Biafra" en waar enkele uren later het eerste medisch hulpteam van het Nederlandsche Roode Kruis vertrok naar Nigeria om onder meer Biafranen in vluchtelingenkampen te helpen: „Wij blijven buiten het con flict, wij helpen slechts". De heer Durlong, in wit gewaad, sprak ten stelligste tegen dat voedsel bestemd voor de hongerende Biafranen in Nigeria wordt vergiftigd. „Dat ge beurt absoluut niet. Bovendien zou het Internationale Rode Kruis dan mede verantwoordelijk zijn, want dat heeft de controle. Neen, wij willen graag hel pen met de voedseltransporten". Direct hierop gaf de nieuwe ambassa deur echter toe dat zijn regering vlieg tuigen van het Rode Kruis die recht streeks naar Biafra vliegen, als illegaal beschouwt, zodat ze het risico lopen te worden neergeschoten. Volgens de heer Durlong vreest Nigeria, dat er misbruik van zou worden gemaakt om wapens te transporteren, ondanks de controle van het Rode Kruis. Nigeria wil al het voedsel voor Biafra zelf controleren. De Biafranen zeggen dat het voedsel dan wordt vergiftigd en ondertussen sterven vooral vrouwen en kinderen van de honger. De heer Durlong wist niet precies hoeveel per dag. Volgens het Internationale Rode Kruis in Genève zijn het er zeker twee honderd per dag. „De Biafraanse leider, kolonel Ojoek- woe, probeert politieke munt te slaan uit het lijden van het volk. Wij zijn tot ieder vredesgesprek bereid, maar de rebellen gaan er niet op in", aldus de nieuwe ambassadeur, die er met nadruk op wees dat hij de groeten overbracht van het „hele" Nigeriaanse volk. „Biaf ra bestaat niet, alleen de federatie Ni geria". Voor zover hem bekend is het zater dag in Nigeria neergestorte Sabena- vliegtuig gewoon verongelukt en niet neergeschoten. Op het Nederlandse wa pen-embargo voor zijn land wilde de heer Durlong geen commentaar geven. Zijn plaats werd enkele uren later Ingenomen door een medisch team van het Rode Kruis, de artsen C. M. Dijk huis (27) en P. J. Tollenaere (28) en de verpleegsters M. G. v.d. Wal (34), M. P. v.d. Meulengraaf (42) en M. E. A. .loosten (45). Na de Scandinavische landen en Zwit serland stuurt Nederland als vijfde land een medisch team naar Nigeria op ver zoek van het Internationale Rode Kruis. Twee teams zijn in Biafra, de Neder landers gaan naar de vluchtelingenkam pen in Nigeria, waar ook Biafranen ver blijven. Binnenkort hoopt men een tech nisch team te kunnen sturen. IGNATIUS DURLONG voedsel niet vergiftigd „Wij helpen zo mogelijk mensen van beide kanten. De internationale com missie wijst het werkterrein aan. Wel licht is er in Biafra meer hulp nodig, maar dit gebied is thans zeer moeilijk te bereiken. Wij hebben reeds voor een ton voedsel verstuurd", aldus de voor zitter van het Rode Kruis, jhr. G. Kraijenhoff. Het team vliegt via Genève naar Lagos, vanwaar men naar het ramp gebied wordt gebracht. De bedoeling is dat het team drie maanden wegblijft. Er hadden zich nog een arts en twintig verpleegsters voor uitzending gemeld. Volgens de berichten, die het Rode Kruis uit Genève kreeg, wordt er re- UTRECHT De vakbonden in de metaal- en elektrotechnische industrie staan positief tegenover de fusie van de Verenigde Machinefabrieken en Wilton-Fyen- oord-Brons werk. Zij hebben zich echter niet helemaal onvoorwaardelijk achter de samensmelting kunnen plaatsen, daar nog niet overzien kan worden wat voor gevolgen er uit voortvloeien voor de werkgelegenheid in de bedrijven. Twee bonden, de bij het NW aange sloten Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond en de katholieke bond Sint Eloy werden zondagavond van het be sluit tot fusie op de hoogte gebracht. De christelijke bond, die tegen een bij eenkomst op zondag was, werd er gis terochtend over ingelicht. De heer P. J. Vos, hoofd van de sociaal-economische afdeling van de ANMB, die de bijeenkomst van zondag avond bijwoonde, zei dat er heel wat duister is gebleven. Hij vond daarom een definitief commentaar moeilijk. De heer Vos had sterk de indruk dat de fusie te maken heeft met de beslissing van minister De Block, garanties te verlenen bij de financiering van een mammoetdok door Verolme/NDSM. De directies van de beide ondernemingen waren niet bereid daarover informaties te verstrekken, wat de heer Vos zeer betreurde. De vice-voorzitter van de Christelijke metaalbedrijfsbond, de heer H. van der Meulen, geloofde niet dat de fusie iets te maken heeft met de kwestie van de dokken. De fusieplannen waren volgens hem al in bespreking toen de dokaffai re nog niet speelde. De christelijke bond juicht in het algemeen fusies toe, omdat zij de werkgelegenheid versterken. Men zal zich volgens de heer Van der Meulen nuchter moeten opstellen tegenover de eventuele personeelspro blemen die uit de fusie voortkomen. Zij zijn niet te vermijden. Naar de mening van de bondsbestuurder heeft de fusie weer duidelijk gemaakt, hoe belangrijk Wanneer de fusie tot stand komt, zal burgemeester W. Thomassen van Rotterdam aftreden als commissaris van de Verenigde Machinefabrieken. De heer Thomassen kan zich met de fusie volledig verenigen, maar hij heeft zijn besluit genomen, omdat een be langrijk onderdeel van het nieuwe ooneem is gevestigd in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Rotterdams bur gemeester acht het onverenigbaar met zijn ambt bindingen te hebben met ondernemingen in dat gebied. de mobiliteit van de werknemer is, want overplaatsingen zullen ook bij deze sa mensmelting wel voorkomen. Het bondsbestuur van St. Eloy, dat in de fusie ook een versteviging van de werkgelegenheid ziet, vindt het een pluspunt dat de vakbonden tijdig op de hoogte werden gesteld. Machtsconcen traties, zoals die meer en meer door fusies ontstaan, roepen om versterking van de democratisering binnen het be drijfsleven, zegt het bondsbestuur. De werknemers mogen door de fusie geen speelbal worden. ei 3 c w 2 a t- s <D TJ C CO 2 O) Zi IA (-1 <u E 'Sb C co Den Helder regenbui wzw 17 0.1 Ypenburg regenbui w 19 10 Vlissingen zw. bew. zw 17 1 Eelde zw. bew. zw 20 12 De Bilt half bew. zzw 19 5 Twente zw. bew. zw 19 7 Eindhoven zw. bew. zzw 17 3 Z.-Limburg zw. bew. zw 17 15 Helsinki zw. bqw. nno 18 Stockholm onbew. no 21 Oslo onbew. no 21 Kopenhagen regen 0 14 21 Aberdeen regen nno 12 24 Londen zw. bew. zw 19 A'dam regenbui wzw 20 8 Brussel zw. bew. zw 18 6 Luxemburg zw. bew. wzw 14 10 Parijs zw. bew. w 19 0.5 Bordeaux zw. bew. windst. 18 11 Grenoble zw. bew. windst. 20 5 Nice half bew. w 30 Berlijn zw. bew. wzw 22 0.2 Frankfort geh. bew. zw 17 5 München regenbui w 20 3 Zürich regenbui zzw 19 2 Genève regenbui zzw 19 4 Locarno regenbui O 26 0.1 Wenen onbew. wnw 20 11 Innsbruck w 16 11 Belgrado regen w 35 4 Athene onbew. windst. 32 0 Rome half bew. windst. 29 Barcelona half bew. nno 27 0 Madrid onbew. windst. 28 Mallorca onbew. windst. 27 Lissabon onbew. nno 24 0 gelmatig rechtstreeks van de kusteilan- ^en per vliegtuig voedsel vervoerd naar Biafra, zonder dat de federale regering daar aan te pas komt. Volgens het Ro de Kruis zijn dat legale vluchten. Am bassadeur Durlong had kort tevoren iedere rechtstreekse vlucht op Biafra illegaal genoemd. Voor verdere steun aan de slacht offers heeft het Nederlandse Rode Kruis het postgironummer 777 open gesteld. BREDA De rijksweg Breda-Dor- drecht is gisteravond enkele uren voor alle verkeer gesloten geweest, nadat een Belgische tankauto met 24.000 liter brandbare, maar ook vrij snel verdam pende aceton ter hoogte van Prinsen beek was geslipt en omgeslagen. Chauffeur Willy Schepens uit Deurne bij Antwerpen moest met zijn wagen uitwijken voor een vrachtauto, die met pech langs de weg stond, en verloor de macht over 't stuur. De tank scheur de over de volle breedte open. De Bredase brandweer rukte met groot materieel uit. Er ontstond geen brand, zodat zij zich kon beperken tot het schoonspuiten van het wegdek. De chauffeur en zijn vrouw werden beiden gewond overgebracht naar een zieken huis. Tot middernacht werd het verkeer op deze drukke rijksweg in beide rich tingen omgeleid over Terheijden. De aceton kwam in een beek langs de rijksweg terecht. Daarin dreven gister avond honderden vissen op hun rug. De tankwagen was onderweg van Pernis naar Antwerpen. Tegen middernacht kon de oostelijke en om twee uur ook de westelijke rij baan van de weg weer voor het verkeer worden vrijgegeven. De tankwagen was toen opgetakeld en werd naar Breda gesleept. PARIJS De woordvoerder van de Noordviëtnamese delegatie in Parijs, Thanh Le, heeft gisteren gezegd, dat de Verenigde Staten de wereldopinie proberen te misleiden en gerust te stellen door te doen alsof de informele gesprekken tijdens koffiepauzes reden tot optimisme geven over het verdere verloop van het inleidend vredesover leg. In de twee maanden die men nu bijeen was, was echter „geen millime ter vooruitgang" geboekt, niet in for mele en niet in informele gesprekken. De Amerikaanse delegatieleider Harriman had zaterdag in een televi sie-interview verklaard, dat er tijdens de thee- en koffiepauzes op de weke lijkse bijeenkomsten ook serieuze on derwerpen worden aangesneden en dat hij hierin een mogelijkheid tot vooruit gang zag. Thanh Le gaf toe dat er in de pauzes een enkele keer zaken wor den besproken die tijdens het officiële overleg al in discussie zijn geweest, maar een „straaltje hoop" zat daar volgens hem niet in. De Noordviëtna- mees beschuldigde de Amerikanen van gebrek aan goede wil en herhaal de, dat ze de oorlog verhevigden. DEN HAAG De bestuursproblemen in het IJmondgebied hebben de afgelopen twintig jaar een enorme hoeveelheid stukken opgeleverd. De departementale dos siers vormen op elkaar geplaatst een stapel van meer dan drie meter hoog. Dat schrijft minister Beernink (Binnenlandse Zaken) by het wetsontwerp over de gemeentelijke indeling van het IJmondgebied, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Minister Beernink is er van overtuigd dat als de IJmond ergens behoefte aan heeft het een beslissing is over deze in deling. Ook gedeputeerde Staten van Noord-Holland achten dit noodzakelijk en hebben er bij hem op aangedrongen dat hij de indiening van dit wetsont werp zou bevorderen. Het wetsontwerp wil een samenvoe ging van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen tot één gemeen te met de naam IJmuiden en 135.000 in woners. Het is het derde ontwerp over dit pro bleem. In 1956 wilde de toenmalige mi nister de instelling van een IJ-mond- raad, waarvan de leden rechtstreeks zouden worden gekozen. Drie jaar later werd dit ontwerp ingetrokken. Vier jaar geleden werd gedacht aan de opheffing van Beverwijk en Heems kerk en de vormen van een nieuwe ge meente Beverwijk. Ook dit wetsontwerp haalde de Tweede Kamer niet. Het werd in april van dit jaar door minister Beer nink ingetrokken. De minister meent dat het hoog tijd wordt een einde te maken aan de voort durende uitbreiding van deze papier winkel". De bijdragen van de gemeen tebesturen hebben een verlammende werking. De daaraan bestede tijd kan niet voor normale gemeentelijk taken worden benut, Het streven van de ge meentebesturen hun eigen visie ingang te doen vinden, dreigt ze steeds verder uit elkaar te doen groeien", zegt hij in zijn memorie van toelichting. Of dit derde wetsontwerp de eindron de haalt valt overigens nog te bezien. Minister Beernink zegt daarover pessi mistisch: „Van geen van de drie tot nu toe ingediende wetsontwerpen kan wor den gezegd dat het de instemming van de drie gemeentebesturen heeft. Met na me ook niet van dit derde. Ook is geen enkele andere oplossing naar voren ge bracht waarmee de drie gemeentebestu ren zich wel zouden kunnen verenigen." In de toelichting laat minister Beer nink de drie gemeenten kort aan het woord. Beverwijk (40.000 inwoners): De raad is verdeeld. De grote meerderheid van de raad wenst de instelling van een SCHIPHOL Ishan Sabri Caglayan- gil, de Turkse minister van Buiten landse Zaken, is gistermiddag voor een officieel bezoek van vijf dagen aan ons land op Schiphol aangekomen. Gisteravond bracht de Turkse minis ter een bezoek aan premier De Jong. Vanmorgen werd hij door koningin Ju liana ontvangen en vanmiddag zou hij besprekingen voeren met minister Luns. Donderdag staat een bezoek aan de Deltawerken op het programma en vrijdag vertrekt hij, na een bezoek aan Amsterdam, naar Turkije. bijzondere bestuursvorm, welke dan een wijder gebied zou moeten omvatten dan dat van de drie IJmondgemeenten. Min derheden pleiten respectievelijk voor combinatie van Beverwijk en Heems kerk met een grens in het Noordzeeka naal en vo&t samenvoeging van de drie gemeenten. Heemskerk (25.000 inwoners): De raad is unaniem voorstander van een bijzondere bestuursvorm, die zich niet beperkt tot het territorium van de drie IJmondgemeenten. Velsen (70.000 inwoners): De over grote meerderheid van de raad heeft met het voorstel tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen instemming betuigd. Een kleine minderheid deelt de zienswijze van de Heemskerkse raad. Minister Beernink heeft aan de uit spraken van de drie raden niet veel tóe te voegen. Hij beperkt zich tot de op merking dat een bijzondere bestuurs vorm die zich over een belangrijk gro ter gebied dan dat van de drie IJmond gemeenten zou moeten uitstrekken een veel minder aanvaardbare oplossing is dan zij ogenschijnlijk lijkt. In een bij zondere bestuursvorm met een inwen dige en uitwendige werking ziet hij geen heil. ARNHEM De heer Wim de Boode beleeft spannende uren als internatio naal secretaris van de Federatie van jongerengroepen van de P.v.d.A. (F.J.G.). De federatie meent zeker te weten dat de Internationale unie van socialistische jeugd (I.U.S.Y.) geld van de C.I.A. (Amerikaanse veiligheidsdienst) heeft aan genomen. Daar zal wat tegen worden onderno men als eind van deze maand afgevaar digden van de socialistische jeugd aller landen in Amsterdam bijeenkomen. Het belooft een spannende bijeen komst te worden, want ook de jonge Zweedse socialisten hebben het inter nationaal orgaan aangevallen. Ook in een artikel, dat deze week in Zweden werd gepubliceerd, werd de beschuldi ging geuit dat de I.U.S.Y. van de C.I.A. geld heeft aangenomen. Men zou de heer De Boode een laat bloeier kunnen noemen. Hij is 28 jaar en pas twee jaar aangesloten bij de F.J.G. Zijn ouders en hij stemden wel altijd P.v.d.A., maar tot een lidmaat schap was het nooit gekomen. Via een buurman in Arnhem, die lid was van de F.J.G., kwam de heer De Boode in de actieve politiek en hij deed het bij de jeugd-organisatie kennelijk zo goed, dat hij nu al aan de top zit. Overigens niet lang meer, want als hij over twee jaar dertig is, houdt hij op jongere te zijn en moet hij de F.J.G. verlaten. De Federatie van jongerengroepen is een wat onoverzichtelijke organisatie. Een ledenadministratie heeft men er nooit gehad; ook wordt er geen contri butie geheven. Er werd een blad uitgegeven „Langs nieuwe Lijnen", en niet alleen de naam bewees dat het wel wat erg uit de tijd was geraakt. Daar komt nu allemaal verandering in. Jan Nagel gaat een nieuw blad redigeren; de circa tweedui zend leden worden in een kaartsysteem gezet en er komt een vorm van contri butie. Wie zijn lid van de F.J.G.? „Men zou verwachten dat vooral jon ge arbeiders bij deze organisatie waren aangesloten, maar dat is helaas niet zo. Studenten vormen meer dan de helft van het aantal leden. Dan is er een aan zienlijk percentage hoofdarbeiders. De jonge handarbeiders vindt men er bij na niet". Hoe is de verhouding tot de I.U.S.Y.? „De I.U.S.Y. overkoepelt alle socialis tische jeugdorganisaties uit alle demo cratische landen. Het secretariaat van de I.U.S.Y. zetelt in Wenen; de secreta ris-generaal is Per Hakkerup". Is het zeker dat de C.I.A. geld aan de I.U.S.Y. heeft geschonken? „Wat is zeker? Wij menen het met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid te weten. Over de moge lijkheid dat de C.I.A. zou pogen de I.U.S.Y. te beïnvloeden is al geruime tijd gesproken, vooral nadat bekend was geworden dat de C.I.A. contacten had bij het hoger onderwijs in Neder land". Het bewijs is dus niet volkomen rond? „Daarover kan nu niets worden ge zegd. We hebben de I.U.S.Y. uitgeno digd tijdens de internationale vergade ring, die op 26 juli in Amsterdam wordt gehouden, te bewijzen dat wij ongelijk hebben. Nederland zal daar niet alleen AMSTERDAM De zeven opvaren den van de Nederlandse kustvaarder Kazan zijn gered. De mannen, die zon dagavond in de boten waren gegaan nadat hun schip in de machinekamer was lek geraakt, zijn gisteravond op de Indische Oceaan opgepikt door de Indische vaartvaarder Indian Strength. Zij hadden 24 uur in de boten doorge bracht. Vijf schepen, waaronder de Neder landse zeesleper Jacob van Heems- kerek, waren de hele dag naar de be manning van de Kazan (393 brt), op zoek geweest. De kustvaarder, die met een lading dynamiet onderweg was van Italië naar de Perzische Golf, is waar schijnlijk gezonken. Tien minuten voor de bemanning de Kazan verliet, had kapitein A. Rem- melts (33) uit Amsterdam geseind: „We gaan er af. Het weer is redelijk. We zijn optimistisch want in onze rub berboten kunnen wij het twee weken uithouden." BERGEN OP ZOOM Maandagmorgen omstreeks half tien kwam te Zundert een vrouw „op bezoek" by een vroegere kennis om een zes maanden oude baby te bewonderen. Mevrouw Van Ostaayen, de moeder van de baby, was niet thuis; een buurvrouw paste op. De onbekende vrouw, die een Belgisch accent had, boe zemde deze buurvrouw veel vertrouwen in. Ze vroeg aan de buurvrouw waar mevrouw Van Ostaayen werkte en zei, dat ze haar wel zou gaan opzoeken. Een uur later keerde ze terug met de mededeling dat ze mevr. Van Ostaayen had ont moet. Ze mocht even met de kleine gaan wandelen en wilde een jurkje voor haar gaan kopen. Omstreeks half één, kwart voor één is de vrouw met de baby in de kinderwagen vertrokken. Deze wagen werd omstreeks drie uur zonder baby gevonden bij de hervormde kerk te Zundert. Eerst later werd bekend van wie de baby was. On middellijk daarop is men met het onderzoek begonnen, doch dat heeft tot op he den nog niets opgeleverd. Het signalement van de vermoedelijk Belgische vrouw luidt: oud circa 20 jaar, kortgeknipt donker, bijna zwart, haar, lang 1.65 1.70 m, slank postuur, don kere ogen, bleke huid, gekleed in rose jurk, blauwgehaakt vest, cognackleurige schoenen en tas. Signalement van de baby: geboren 12 januari 1968; naam: Saskia Antonia Anna van Ostaayen; gekleed in blauw jurkje, blauw broekje en rose strikje, blond Maar en lichtblauwe ogen; speciaal kenteken: klein moedervlekje aan onderzijde van linker- of rechterpols. De baby was gewikkeld in een blauwgeruite wollen baby deken. WIM DE BOODE staan. Zweden en waarschijnlijk ook an dere landen zullen dezelfde beschuldi ging indienen". Is het een ernstige beschuldiging? „Ja, ik acht het moreel absoluut on verantwoord dat een politieke jeugdor ganisatie van een staatsapparaat geld aanneemt. Het is voor mij onverschil lig of dit nu Amerikaans geld is; ik zou het even ernstig hebben gevonden als het Belgisch of Nederlands geld was ge weest. Wat kan het doel van de C.I.A. zijn geweest? „Dat kan ik me niet concreet voor stellen. Uiteindelijk is de I.U.S.Y. niet meer dan een verzamelpunt; er lijkt echter altijd een zekere beïnvloeding mogelijk en die kan gevaarlijk zijn als men op zo'n invloed niet verdacht is". Treedt de F.J.G. uit de I.U.S.Y. als bewezen wordt dat zij geld van de C.I.A. heeft aanvaard? „Niet onmiddellijk. Wij zullen dan eisen dat men ons garanties geeft dat der gelijke onfrisse financiering voortaan zal worden afgewezen. Bovendien zullen alle daarvoor verantwoordelijke figuren uit de I.U.S.Y. moeten treden. Willigt men deze voorwaarden niet in, dan zal de F.J.G. uit de I.U.S.Y. gaan". De I.S.U.Y. is nu gewaarschuwd. Zal men niet pogen de eventuele giften van de C.I.A. te versluieren? „Wij en afgevaardigden uit andere landen zullen deze zaak in Amsterdam diepgaand aanhangig maken. Het is nog niet bekend op welke ma nier er zal worden gepoogd de I.U.S.Y. tot openheid te dwingen. Men kan er echter verzekerd van zijn dat we ons niet met een kluitje in het riet zullen laten sturen". Bank heeft ingaande vandaag de uitvoer op grote schaal van zilveren munten verboden. Nederlanders die naar het buitenland gaan en buitenlanders die ons land ver laten mogen niet meer dan vijfentwin tig gulden aan zilvergeld bij zich heb ben. Het doeL van de maatregel is het te gengaan van een ongewenste uitvoer van zilveren guldens en rijksdaalders. De ministers van Financiën, Econo mische Zaken, Buitenlandse Zaken en Landbouw en Visserij hebben de Neder landsche Bank tot het nemen van de maatregel gemachtigd. Bij het ministerie van Financiën ver wacht men, dat de gewone toerist aan de grens weinig hinder zal ondervinden. Wel wordt aangenomen dat de douane wat strenger zal controleren dan tot nu het geval was. Daarbij zal niet op een gulden wor den gekeken, omdat de uitvoer van zil veren munten pas op grote schaal aan trekkelijk is. De laatste tijd verdwijnen er guldens uit ons land, die met name in Duitsland worden omgesmolten. Door de stijging van de zilverprijs in de laatste jaren is de gulden op het ogenblik een gulden en twee en dertig cent waard en daardoor zijn onze mun ten in het buitenland in trek. In Neder land is het smelten van zilveren munten namelijk verboden, maar er bestond tot gisteren wel een vrije uitvoer. Er zijn bij het ministerie van Finan ciën enkele gevallen van uitvoer op gro tere schaal bekend. Andere pogingen zijn niet gelukt, omdat de Banken wei gerden aan de grote vraag naar guldens van enkele potentiële „exporteurs" te voldoen. Het ministerie heeft niet de indruk dat er zeer veel guldens uit winstbejag uit ons land zijn verdwenen; zeker niet in verhouding tot de totale geldomloop. Duitsers die winst zien in de uitvoer van zilveren munten, hadden eerder Zwitserland als hun werkterrein. De ZWltser.se franc verkeert in dezelfde situatie als de Nederlandse gulden. De francs werden begin dit jaar met vlieg tuigladingen tegelijk het land uitgevlo gen. Dit was voor de Zwitserse regering in maart al aanleiding om de export van zilveren munten te verbieden. WINSCHOTEN De 28-jarige A. E. en de 26-jarige M. S., beiden uit Win schoten, zijn door de politie aangehou den op verdenking van diefstal met braak. Het duo zou in de afgelopen maanden twee radiozaken in Winschoten hebben geplunderd. Er werden bandrecorders, transistorradio's en andere elektrische apparaten voor een bedrag van meer dan tienduizend gulden buitgemaakt. Tijdens de verhoren heeft E. bekend. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |L|A||D|| IIV bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: IiUUffILHA HAARLEM Door een noodlottige fout is de 35-jarige loswerkman H. G. van der Poll uit Lisse in het Grote Gasthuis in Haarlem overleden. Hij werd geopereerd aan zijn been en kreeg lachgas toegediend in plaats van zuurstof. Er was een verkeerde cilinder aangesloten op een juist ventiel, zo is uit een onderzoek naar voren gekomen. Tegen een narcotiseur en een broeder heeft de directie van het ziekenhuis disciplinaire maatregelen genomen. De los-werkman was op 2 juli in 't zie kenhuis opgenomen na een bedrijfson- geluk. Hij werkte op een cementfabriek in de Haarlemmermeer en kreeg een zware zak op zijn been, toen hij bezig was met lossingswerk. Hij raakte be kneld tussen zakken cement en een transportband. Met een gecompliceerde beenbreuk werd hij naar het Grote Gasthuis ge bracht. Tot overmaat van ramp bleek daar dat de man aan een vaatziekte leed, waardoor het bloed in zijn benen slecht circuleerde. Dat maakte een operatie noodzakelijk. Bij het narcotiseren is de fout ge maakt. Op de nafrcosetafel in de ope ratiekamer lag een fles lachgas. De narcotiseur, die de zuurstof moest toe dienen, verkeerde in de veronderstel ling, dat hij met een zuurstofcilinder te maken had. Dat stond aangegeven op het ventiel aan de slang. Het verschil tussen een zuurstof- en een lachgascilinder zou in de operatie zaal niet te zien zijn, omdat de fles sen dan verpakt zijn in een steriele hoes. Een ziekenbroeder heeft de fata le vergissing begaan door de verkeerde fles klaar te zetten, maar de desbetref fende narcotiseur is verantwoordelijk. De fout werd direct na het toedienen van het gas ontdekt. Het slachtoffer verkleurde en raakte buiten bewustzijn. Hij kreeg onmiddellijk zuurstof, maar dat bracht geen verandering in zijn toestand. Hij heeft zes dagen bewusteloos ge legen en overleed op maandag 8 juli, ondanks alle pogingen van de medische staf het leven van de man te redden. De zaak kwam pas gisteren in de open baarheid. De heer Van der Poll Is za terdag begraven. Onmiddellijk na de fatale vergissing heeft de plaatsvervangend geneesheer directeur van het Grote Gasthuis, dr. Van Valkenburg, een onderzoek inge steld. Hij lichtte de inspectie van Volksgezondheid in. Deze waarschuwde politie en justitie. De familie van de man is pas na de begrafenis op de hoogte gebracht van de ware gang van zaken. De anatoom- patholoog, dr. J. Zeldenrust, heeft sec tie verricht. Dat onderzoek is gisteren afgesloten. De disciplinaire maatregelen tegen de narcotiseur en de verpleger zijn ge nomen in afwachting van de uitslag van het justitiële onderzoek en het on derzoek van het tuchtcollege. Morgen krijgt de Haarlemse officier van justitie de zaak in handen. De be trokkenen kan dood door schuld te laste worden gelegd. Daar staat maxi maal negen maanden gevangenis op. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter.

De Vallei | 1968 | | pagina 7