Veenendaals dagblad Grafschender zal krijgsraad komen Baby veilig bij ouders terug Buiten Wereldraad keurt steun van de kerken aan dienstweigeraars goed Verbod van kernwapen op de zeebodem Ternaaien droeg Lily Snel ten grave Vrachtwagens in vakantieseizoen niet op autoweg Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Den Haag" is vrijwel zeker voor Marijnen OFFICIEREN STUREN PRESIDENT 4REF HET LAND UIT; REVOLUTIONAIRE RAAD INGESTELD Definitief in voorarrest Opstand zonder bloedvergieten Zware wapens voor Jordanië S Met overweldigende meerderheid Twee badgasten verdronken DIEF BESTAL BEJAARDEN Bergbeklimmers dood door doping Enkele buien BAGDAD - In Irak is de afgelopen nacht een staats greep gepleegdvolgens Radio-Bagdad vermoedelijk door socialistische officierenPresident Abdel Rahman Aref is afgezet en de regering ontbonden. De Iraakse luchtmacht zou de staatsgreep hebben gesteund. Militaire vliegtuigen zijn boven Bagdad verschenen. Verplicht bet-alen per giro in Utrecht Vliegen weg Voorstel Rusland en V.S. NOG AIS DEREK? Als minister Leber zijn zin krijgt Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» ..Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 17 JULI 1968 - 42e JAARGANG no. 166 Een revolutionaire raad heeft het bewind overgenomen. President Aref is het land uitgestuurd. Havens en vliegvelden zijn gesloten. Wegen en spoorwegen zijn voorlopig alleen voor militair vervoer in gebruik. STAATSGREEP IN IRAK voor Belgische DEN HAAG Mr. J. Klaasesz, de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, heeft gistermiddag de fractielei ders uit de Haagse gemeenteraad voor de tweede keer de gelegenheid gegeven hun mening te uiten over de benoeming van een opvolger voor burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die 1 ok tober met pensioen gaat. De indruk is dat de meeste fractielei ders de voorkeur geven aan de kandi daat van de KVP., mr. V. G. M. Ma- rijnen boven de liberaal mr. E. H. To- xopeus. Reeds tijdens het eerste ge sprek met mr. Klaasesz bleken aan zienlijke bezwaren tegen de liberaal te bestaan, die teveel een uitgesproken politicus werd geacht. Het gesprek met de heer Klaasesz werd gevoerd op verzoek van vijf van de zeven fractievoorzitters. Zij wensten opnieuw een gesprek nadat de man die de meerderheid van hen als burgemees ter. wenste, drs. A. Th. Boogaardt, zich had teruggetrokkn. Het kabinet zal vrijdag beslissen wel ke kandidaat voor benoeming bij de Koningin zal worden voorgedragen. Ver uit de meeste kans heeft de heer Ma- rijnen, de voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond. Verscheidene minis ters staan echter op het standpunt dat liet onjuist zou zijn als hij Rijnmond verlaat in de kritieke fase, waarin dit openbaar lichaam thans verkeert. UTRECHT Met ingang van 1 augustus zal bij wijze van proef de be taling van de gas- en elektriciteitsreke ning per giro verplicht worden gesteld voor de bewoners van de nieuwe Utrechtse wijk het Kanaleneiland. Een en ander houdt verband met 'n nieuwe incassomethode, die op 1 augus tus in werking treedt. Als de proef slaagt zullen B. en W. van Utrecht overwegen de verplichte betaling per giro geleidelijk tot het hele verzorgings gebied van het energiebedrijf uit te breiden. rjPoenemende hygiëne en het beter betrachten der zindelijkheid heeft ons goeddeels van de vliegen- overlast verlost. Stallen en overdekte mest-bew aar plaatsen op het platte land bieden hen veel minder levens kansen dan de oude behuizingen; wij vinden dit zo wel goed, maar helaas nemen daardoor de zwaluwen m het boerenland af, want deze insekten- eters kunnen moeilijk op ander voer overschakelen. Eertijds kon de tafel bij de veehoudende akkerman, waar aan gegeten en gedronken werd, zwart zien van de vliegen, die opdrin gerig en snoepzuchtig overal op de eerste plaats zaten en later de eitjes in de mesthopen legden alles zo vies en onrein als 't maar kan. Reeds na twaalf uur komen er de maden uit, die veertien dagen nadien al de eerste complete vliegen leveren, dus dat wordt een eindeloze stroom van onge rechtigheden, die hedendaags echter lang en lang niet meer de vroegere afmetingen aanneemt. Ik heb het nu over onze gewone kamervlieg, maar we kennen er bij huis nog meer, zoals de blauwe brommer, de drek- en de grijze vleesvlieg. beide gevreesd door de huisvrouw. Er bestaan voor al die hinderlijke gasten tal van afweer middelen. doch ook moeder Natuur zorgt, dat ze niet de overhand krij gen. Sommige volwassen insecten overwinteren b.v. in een achterafhoek- je, andere rusten als poppen, maar te gen het aanbreken van de herfst wordt het merendeel der kamervlie- gen aangetast door een schimmel en we weten allemaal dat er van septem ber af aan venters en spiegels kleve rige, wit-uitges lagen vliegenkadaxer- tjes hangen. Door de sporen van het zwammetje, die overal neerkomen, worden de plaaggeesten besmet en al les met alles mogen we tevreden vast stellen, dat de hinderlijke snoepers weinig kans meer hebben. 11-7-'68 A. B. WIGMAN. Behalve de president en de regering is ook ontslagen de stafchef van het leger, generaal-majoor Ibrahim Feisal al-Ansari. aldus Radio-Bagdad. Het oude bewind wordt verweten, dat het *t leger heeft verwaarloosd en niets heeft gedaan om het vraagstuk van de Koerden op te lossen. Als doel van deze revolutie worden genoemd na tionale eenheid, recht en democratie. President Aref is sinds april 1966 in functie geweest en de premier, luite nant-generaal Taher Yehia, sinds juli 1967. Sedert de afschaffing van de mo narchie op 14 juli 1953 zijn er zes pre miers en tien kabinetten geweest. De raad van de revolutie heeft mee gedeeld, dat er geen druppel bloed is gevloeid. Het nieuwe bewind zal de in ternationale verplichtingen van Irak na komen. In een van de vele communiqués die door Radio-Bagdad worden uitgezonden wordt het regime van Aref een bende dieven, spionnen, agenten en onbekwa- men genoemd, die mede-schuldig zijn aan de ramp van juni 1967 (de Arabi sche nederlaag tegen Israël). Later werd nog meegedeeld, dat de nationale oliepolitiek wordt voortgezet en dat de nationale oliemaatschappijen worden geconsolideerd. Tijdens het bewind van Aref is aan de Westerse oliebelangen afbreuk ge daan. De Iraakse petroleummaatschap- pij, die haar hoofdkantoor in Londen heeft en eens de grootste maatschappij was die in Irak werkte, is bijna het gehele concessiegebied afgenomen ten gunste van de Iraakse nationale olie maatschappij, die eigendom van de Iraakse staat is. De IPC (Iraq Petro leum Cy), waarin Britse. Nederlandse, Franse en Amerikaanse belangen zijn verenigd, moest ook hogere royalties gaan betalen. AMMAN Radio Amman meldt dat gistermiddag in de haven van Akaba een belangrijke lading zware Ameri kaanse wapens is overgedragen aan de Jordaanse autoriteiten in tegenwoordig heid van koning Hoessein. De koning had geruime tijd doorge bracht op het schip, dat de wapens naar Akaba had gebracht Volgens Radio Amman zijn de wapenleveranties door de VS het gevolg van een akkoord tus sen de Jordaanse generale staf en de Amerikaanse regering. Het jonge echtpaar Van Ostaayen uit Zundert huilde en juichte van geluk toen het gisteren zijn zes maan den oude dochtertje Saskia weer on gedeerd bij zich had. Een zeventien jarig Belgisch meisje had Saskia de middag tevoren bij een buurvrouw weggehaald. Dank zij een Zundertse taxi-chauffeur en de politie werden de Van Ostaayens binnen 24 uur verlost uit de bijna ondraaglijke spanning waarin zij verkeerden. Over de tragiek die achter deze met een gelukkige ontknoping bekroonde ontvoering steekt, kan men elders in dit nummer lezen. WASHINGTON De commissie van financiën uit de Amerikaanse senaat heeft gisteren met negen tegen twee stemmen het voorstel van president Johnson verworpen om een belasting van 30 pet. te heffen op buitenlandse reizen ter verbetering van de betalings balans. De voorstellen inzake uitbrei ding van de binnenlandse vliegbelas- ting van vijf pet tot reizen, naar het buitenland en verlaging van de rech tenvrije invoerwaarde van 100 tot tien dollar, zijn aangehouden. UPPSALA (Zweden) De vergadering van de Wereldraad van Kerken heeft vandaag goedgekeurd dat de kerk steun verleent aan dienstweigeraars. De 700 afgevaardigden stemden met overweldigende meerderheid voor een rapport, waarin een aanbeveling wordt gedaan dat de kerken zich scharen achter de jonge man die zich verzet tegen de oproep van een bijzondere oorlog zoals die in Viët- nam. Dit was een uitbreiding van de traditionele steun van de kerk aan het paci fisme. De steun wordt nu ook gegeven aan hen die geen besliste pacifisten zyn, maar wier geweten verbiedt in bepaalde oorlogen te vechten. Het rapport met het thema ..naar rechtvaardigheid en vrede in interna tionale zaken" zal nu naar de meer dan 200 bij de raad aangesloten kerken gestuurd worden voor bestudering en mogelijke beslissingen. De beslissingen van de vergadering zijn niet bindend maar verschaffen po litieke richtlijnen in kerkelijke en we reldlijke aangelegenheden. De kerken moeten werken voor wij zigingen in de dienstplichtwetten, al dus het rapport. In het rapport werd Vietnam niet met name genoemd. In een duidelijke toespeling op het Midden-Oosten wordt de nadruk gelegd op het bijzondere gevaar van concur rerende wapenleveranties waardoor explosieve toestanden erger worden. In een felle veroordeling van alle vormen van racisme adviseert het rap port de kerken hun investeringen terug te trekken uit Instellingen die het ra cisme bestendigen. Steun wordt verleend aan de Verenig de Naties en het lidmaatschap wordt verlangd voor communistisch-China. In het hoofdstuk over nuclaire oorlog voering nam de commissie nota van een voorgestelde toevoeging dat deel neming aan de voorbereidingen voor nuclaire-, biologische- en chemische oorlogvoering onverenigbaar zijn met het christelijk geweten. St. MAARTENSZEE —Aan het vrije strand te Sint-Maartenszee is dinsdagmiddag de 24-jarige student in de chemie P. van de Haak uit Rijns burg bij het baden in zee verdronken. Hij was in gezelschap van twee meisjes het water ingegaan. Het drietal werd bij een strekdam door een golf verder in zee gesleurd. Een van de meisjes kwam op de dam terecht en sloeg alarm. Het ande re meisje werd door snelle hulp van enkele Duitsers in bewusteloze toestand uit het water gehaald. Na behandeling door een arts uit Petten en enkele EHBO-ers kwam zij weer bij kennis. Het stoffelijk overschot van de student is later aangespoeld. De 18-jarige Gerd Breiden uit Aken is dinsdagmiddag in de Noordzee bij Scheveningen verdronken. De jongen was ongeveer dertig meter uit de laag- waterlijn in zee aan het baden, toen hij in moeilijkheden kwam. De jeugdige Duitse toerist, die een arm in het gips had, droeg een lange spijkerbroek. Met dit onhandige kledingstuk ging hij in zee, ofschoon er tamelijk hoge golven waren. GENÈVE (Reuter, At*} De Geneefse ontwapeningsconferentie gaat waar schijnlijk een deel van haar aandacht verleggen van dreigingen uit de wereldruimte naar mogelijke dreigingen van de zeebodem af. NEHEIM (Duitsland) De voor graf- en kerkschenderij gearresteerde Neder lander Hans van H. is na het eerste politie-onderzoek gisteravond in Neheim, in de buurt waarvan Belgische strijdkrachten gelegerd zijn, aan een Belgische officier van justitie voorgeleid. Deze officier van justitie, mr. G, van Even, had van de auditeur-militair van de Belgische krijgsraad in Neheim de opdracht gekregen het onderzoek van de grafschender te leiden, voor zover het de in Duitsland gepleegde feiten betreft. Op de eerste dag van de hervatte conferentie drongen zowel de Verenig- Staten als de Sovjet-Unie aan op onder handelingen over een verbod van het plaatsen van kernwapens op zeebodems. Op het Amerikaanse verlanglijstje van onderwerpen die de conferentie voor het eerst na vier maanden weer bijeen zou moeten behandelen staan v.er- der: het tegengaan van regionale con ventionele bewapeningswedlopen, en het vreedzame gebruik van kernexplosies. Het Russische verlanglijstje is bekend. Daarop staan de negen punten van het onlangs over de gehele wereld versprei de memorandum over ontwapening. De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie willen eerst afwachten hoe de an dere vijftien in de conferentie vertegen woordigde landen op deze suggesties reageren voordat zij komen met voor stellen over een agenda. De eerste reactie kwam gisteren al van Engelse zijde. De Britse minister voor Ontwa pening, Fred Mulley, zei dat verschei dene van de negen punten van het Rus sische memorandum vermoedelijk niet met voorrang in behandeling zouden worden genomen. Hij noemde een alge meen verbod van het gebruik van kern wapens, de ontruiming van alle militai re bases op vreemd gebied, een beper king van het operatiegebied van reac tor-onderzeeërs. Mulley dfong aan op besprekingen over het in toom houden van chemische en bacteriologische wapens en kondig de nieuwe voorstellen aan die zouden neerkomen op een compromis tussen de Amerikaanse en Rus? e stand punten over een verbod van onder grondse proeven met kernwapens. In de omgeving van de conferentie verluidde gisteren dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de kwestie van een wederzijdse vermindering van de aantallen lange afstandsraketten met kernladingen buiten de ontwapenings conferentie willen houden. President Johnson deelde gisteren in een bood schap aan de ontwapeningsconferentie mede dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie vermoedelijk spoedig zullen bekendmaken wanneer de onderhande lingen daarover kunnen beginnen. Mr. Van Even zei gisteravond, dat hij Hans van H. nu definitief in voor arrest heeft genomen op grond van voldoende bewijsmateriaal voor de hem ten laste gelegde feiten. In België, zo zei mr .Van Even, staat op deze fei ten stuk voor stuk een jaar gevange nisstraf. Van H. wordt ten laste gelegd graf- en kerkschenderij, beschadiging van kunstwerken en smaad aan erediens ten. Over de aard van de bewijzen wil de mr. Van Even zich niet nader uit laten. „De competenties in deze zaak lagen aanvankelijk nogal moeilijk", zei hij. Op grond van het feit dat Van H. een zgn. F-kaart heeft (een kaart voor fa milieleden van leden der Belgische krijgsmacht in Duitsland) zal hij in Duitsland voor de Belgische krijgsraad moeten verschijnen. Zijn (Belgische) vrouw maakt deel uit van de Belgische krijgsmacht in Duitsland. De in Nederland en België gepleegde feiten zullen door de Belgische krijgs raad worden beoordeeld, zei mr. Van Even. Er moet nog worden bekeken of Van H. voor de gevallen waarvan hij wordt beschuldigd, uitgeleverd kan wor den. Over de trieste achtergronden van Van H.'s leven leest u elders in dit nummer in een gesprek met zijn vrouw. De Belgische opspoi ingsbrigade, die is* belast met het onderzoek naar de grafschenderijen, houdt rekening met de mogelijkheid, dat niet alleen Van H. maar ook een of meer andere onbe kenden graven en kerken hebben ge schonden. Opperwachtmeester H. Moo- nen uit Hasselt, die het onderzoek leidt, zei dat hij, ondanks de arrestatie van Van H. nog een hele lijst met verdach ten moest afwerken. Een van hen zou een Maastrichtenaar zijn. Ruim een jaar geleden werd deze aangemerkt als mogelijke grafschen der, nadat hij deel had genomen aan een zogenaamde „zwarte mis" in Maastricht. Hierbij zou de man onder meer met een viltstift tekeningen heb ben gemaakt, die hij later heeft ver brand. Een inwoner van Turnhout die vori ge week een ontmoeting had met de grafschender, kreeg later enkele foto's te zien van de zwarte-misbijeenkomst waarop ook de Maastrichtenaar stond afgebeeld. Zijn commentaar was toen, dat hij niet wilde zeggen, dat de Maastrichte naar inderdaad de door hem geziene grafschender was, omdat hij er niet helemaal zeker van was. De bewuste avond zag de inwoner van Turnhout twee onbekende mannen bij zijn parochiekerk. Een van hen klom toen over de muur naast de kerk. Nadat beide mannen verdwenen wa ren, bleek het altaar met hakenkruisen en leuzen te zijn beschilderd. BONN De Westduitse minister Le ber (verkeer) wil de vakantiegangers volgend jaar ruim baan geven. Hij is van plan de zware vrachtwagens in het drukke vakantieseizoen van de auto weg te bannen. De enorme verkeerschaos van de laatste weken wijt de heer Leber ge heel aan de vertragende werking van zware wegverkeer. Voor de Nederlandse wegvervoerders betekent dit plan de zoveelste tegen slag. Zij immers behoren tot de belang rijkste gebruikers van de Duitse auto wegen. De minister heeft aangekondigd vol gend jaar de gehele autoweg Keulen-*- München op drukke dagen voor het vrachtvervoer te willen verbieden. Hij hoopt hiermee de geweldige verkeers opstoppingen te voorkomen, zoals die deze zomer weer voorkwamen. Files van vijftig kilometer lengte bleken geen uitzondering. Deze chaos op de verkeerswegen zal overigens ook kunnen worden voorko men door spreiding van de schoolva kanties. In de deelstaat Noordrijn- Westfalen gaan de scholen pas op 11 juli dicht. Het voorstel van Leber moet dit na jaar door de Bondsdag worden goedge keurd. Het is een onderdeel van het in middels berucht geworden verkeersplan van minister Leber. De regeringspartij en hebben zich in grote lijnen achter de plannen van deze minister gesteld. DORDRECHT Een onbekende man is in Dordrecht het bejaardentehuis Vij verhof binnengedrongen en heeft dri» bewoners van 84, 83 en 78 jaar be roofd van in totaal drieduizend gulden en enkele sieraden. De naar schatting 45 jaar oude man stapte brutaalweg bij de bewoners naar binnen. Wanneer hij iemand in de ka mer trof verontschuldigde hij zich en vertrok, of hij zei dat hij belast was met de controle van de verlichting. De man heeft waarschijnlijk op dezelfde manier diefstallen gepleegd in Rotter dam, Groningen, Kampen, Bergen op Zoom, Wolvega en Heerenveen. SAMADAN (Zwitserland) De twee Nederlandse toeristen die op 11 juli dood aangetroffen werden op de berg Bernina hadden beiden „zeer grote do sis" stimulerende middelen ingenomen, aldus het voorlopig resultaat van een lijkschouwing. De geheimzinnige dood van Willem Hickmann (60) en Henk van der Vegte (20) uit Utrecht stelde gedurende vijf dagen de politie en de medische ge neeskundigen voor een raadsel. Nadat een lijkschouwing tijdens het weekeinde geen einde maakte aan het geheim van hun dood, werden bij een tweede onderzoek zware sporen gevon den van stimulerende middelen In beide lijken, aldus de politie. Gistermorgen is in het Belgische grensdorp Ternaaien bij Maastricht de 16-jarige Lily Snel begraven. Het stoffelijk overschot van het meisje werd vorige week maandag in de bossen bij Swalmen gevonden. Ze werd vermist sinds 28 ok tober vorig jaar. De hele bevolking was uitgelopen om van de uitvaartdienst en de begrafenis getuige te zijn. De baar was bedekt met grote kransen. Op het kerkhof speelden zich dramatische tonelen af, toen de vader over het graf van zijn dochter heen riep: „Ik hoop dat ze de bandiet krijgen!". Uen depressie, die tot op grote hoog- te met koude lucht gevuld is, be heerst het weer in West-Europa. De kern van de depressie verplaatste zich over de Noordzee in zuidelijke rich ting en lag vanmorgen voor de zuid oostkust van Engeland. De depressie zal het komende etmaal via België of Noord-Frankrijk naar het zuidoosten trekkenTegelijkertijd verplaatst een hogedrukgebied van de Oceaan zich naar de Britse eilanden. Samenhan gend hiermee, zal in ons land de wind naar het noordwesten draaien. Met deze stroming wordt lucht aangevoerd, waarin naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. In het temper at uw- verloop komt niet veel verandering. Morgen: Zon op: 04.41, onder: 20.50. Maan op: 23.54, onder: 14.48, V

De Vallei | 1968 | | pagina 1