Avondje België Beurs van Amsterdam Dr. Roesink in N.R.U.-bestuur Internationals gemakkelijker VANAVOND MORGEN Uit de kerken FINANCIËLE NOTITIES Resultaten bij Stokvis sterk teruggelopen Spaaroverschot Omsmelten van guldens levert niet veel op PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2» WOENSDAG 17 JULI 1968 108 Hypnose?... Met iets van af schuw en minachting herhaalde de Rus het woord, no son zijn han den maakten een vaag gebaar om Freeks hoofd en schouders, jouw sféér, jouw... adem, dat, wat uitgaat van jou is die dieren aangenaam, jouw ogen zullen hen hoogstens jouw wil doen kénnen en laten opvolgen. Jij zou één van die kunnen Wezen, die het dier zouden naderbrengen tot de mens. Terwijl de woorden gesproken wer den, wist Freek, dat de dompteur ge lijk had. Hij hèd macht over die ren hij voelde het diep in zich sa mentrekken, zoals daareven in de roofdierenkooi. Verward over zichzelf keek hij op, ontmoette de schei-gele ogen in een huivering van krachtsbe sef. Jij moet eens in die voorstelling komen, en dikwijls 's morgens bij het doorwerken. Freek accepteerde graag, voelde zijn hand bijna vermorzelen in de le nige klauw van de ander. Hij liep weer op straat, in de zonneschijn er gens sloeg een klok negen heldere sla gen. Hij had al op kantoor moeten zijn! Nog nooit was hij te laat geko men. Het zou een aardig gelach ge ven onder de medewerkers als hij ver telde, dat hij vanaf half zeven zijn tijd bij de leeuwen had zoekgebracht en dat nog wel na zijn vrije mid dag van gisteren! Nu pas weer herinnerde hij zich het vertrek van zijn oude vrienden, van opa en oma Bongerdsma. Wat leek dat lang geleden! Een jaar en meer wel. Hen, die hij gedacht had niet te kunnen missen, na een dag treurde hij al niet meer om hun vertrek. Een hete schaamte sloeg rood over zijn wangen. Was hij dan toch weer ook in hen teleurgesteld, ondanks dat hij dat gevoel geweerd had? Hoe kwam hij toch zo los van de mensen? Nu voelde hij zich ineens weer getrok ken tot die dompteur. Maar dat is iets anders. Freek, op het achterbalkon van de tram, sperde zijn ogen wijd open. Bij na had hij de woorden hardop ge zegd. Deze man, deze Leksejkow, was de eerste die voor hem een tip van de sluier van zijn éigen ik had opge heven, die hem een kracht in zichzelf had openbaar gemaakt, die een bron van tintelend leven in hem deed op borrelen. Er was een begin van de horizon zichtbaar geworden en gleed naderbij. Het dier naderbrengen tot de mens... Hij, Freek Arlsover. Wat wist een mens nu eigenlijk nog van het miskende beest, dat hij zo laag aansloeg in het dagelijks leven? De tram schokte. Freek merkte het niet. Er was een gevoel van hoop in hem, anders dan hij ooit gekend had. Zou hij hier ein delijk een losse draad vinden aan de levenskluw, zou hem door het dier misschien iets duidelijk worden van al de mysteries, die door de mens in zijn leven juist nog donkerder en mys terieuzer waren geworden? Zou hij hier het houvast vinden, waarnaar hij snakte? Zou wellicht het dier, dat toch een schepsel Gods was, even goed als de mens, hem nader bren gen tot het wezen der dingen, tot de dood en tot het leven...? Hij sprong van de tram en haastte zich naar zijn kantoor, betrapte zich erop, dat hij als een kind zich ver heugde op een nieuwe ontmoeting met de dieren. IX Een voorstelling in het circus, tus sen de betalende bezoekers bijge woond, gaf Freek niet zo'n grote vol doening als het alleenzijn met Leksej kow en de dieren. Evenwel, nu hij even achter de schermen had gekeke- ken, zei deze uitvoering hem meer dan enkel maar een 'circusnummer', want overal zag zijn scherper gewor den oog de dierkenner, de liefdevolle vriend der mede-arbeidende dieren: de dompteur. Freek zag nu dat het kleine, wan staltige mannetje een clown was, die optrad met zijn kleine pony en aan gekondigd stond in het programma als „Hoempapa et Mademoiselle". Hij zag, dat de jonge mensen, die hij in badpak had zien oefenen, vliegen de trapezewerkers waren, die ver bluffende staaltjes van vaardigheid vertoonden hoog in de circuskoepel zonder veiligheidsnet. De Chinezen jongleerden en bouw den levende piramiden, de negers rol den na een grotesk getooide paarde, schreeuwend en tollend over de vloer, die in de manege was uitgespreid. An dere clowns deden het publiek lachen, manege-augusten riepen met rauwe stemmen hun grollen tussen de num mers in het gevulde toeschouwers- ruim. Er was een slangenbezweerder, er was vrijheidsdressuur en hoge schoolrijden, er waren fietsende be ren, apen en honden, er waren wild krijsende kozakken, die verbluffende staaltjes van ruiterkunst gaven, er was de traditionele jockey-rijdster, die danste en touwtj esprong op de rug van haar paard. Én er was Leksejkow. Leksejkow, die het publiek opeiste, alleen al door zijn verschijning, zijn soepele herkulische figuur, nu ge dwongen in een keurige rok met wap perende panden. Hij deed hetzelfde, wat Freek hem toen die eerste mor gen had zien doen, het was een her haling in groot tenue, dit keer wél met een klappende zweep, een 'diri geerstok', waarmee hij de dieren niet raakte, alleen aangaf het moment van handeling. De hekken werden weggedragen, de clowns buitelden over de piste-rand en toen gingen nogmaals de rode gor dijnen van elkaar, sloop één grote, slanke koningstijger, de niet langer omtraliede manege binnen. Freek herkende het dier, dat hij over het hoofd had gestreeld, de tamste van Leksejkows viervoetige vrienden: Merano. Het dier snuffelde langs de piste- rand en brulde. Er ging zichtbaar 'n huivering door de toeschouwers. Die op de eerste rijen zaten, weken onwil lekeurig achteruit. Toen kwam Lek sejkow binnen. Welk een verandering! Weg was de rok, de schijn van civili satie, die eigenlijk niet paste bij de katteman. Hij droeg nu niets dan een tijgervel, met een gesp. bevestigd op zijn ene schouder. Een riem hield voor- en achterzijde om zijn middel bijeen over het rode broekje, dat zijn dijen bloot liet. Zijn voeten staken in korte rode laarzen. Over zijn rug, als dof albast, lagen de spiergroepen prachtig gebundeld, zijn benen en ar men waren als van een edel dier. Hij sloop op zachte voorzichtige voeten door de manege, ontmoette in 't mid den de tijger, die zich op de achter poten verhief en hem als in een ge vecht met de voorpoten omarmde. Freek zag op de witte huid vaag ro de strepen van de brede nagels, maar Merano krabde niet door. Het vertrou wen en de eensgezindheid tussen mens en dier waren in dit spiegelgevecht tot een volmaakte eenheid en harmo nie opgevoerd. Toen de tijger overwon en bij zijn prooi een zegevierend ge brul iiet horen, zag Freek aan het ge zicht van de Rus, dat hij met moeite zijn tevredenheid bedwong, hoewel hij met gesloten ogen achterover lag in het zand der manege. Vanachter het gordijn klonk het trompetten van een olifant, de tijger vluchtte; Yousouf schreed de piste binnen, zwaar en geweldig. Met het zelfde gemak waarmee hij het klont je suiker uit Leksejkows zak gehaald had, tilde hij nu de zware, niet mee gevende man van de grond en droeg hem onder oorverdovende toejuichin gen uit de manege. Wel, jou gevalt die trie? Leksejkows gézicht was één stralen de glimlach, toen Freek hem na de voorstelling gelukwenste. (Wordt vervolgd) 3864. In minder dan geen tijd was het huttendorp door de bleekhuidige inboorlingen ontruimd en was er geen levend wezen meer te ontdekken binnen de palis sade, noch daarbuiten. Sandra keek haar verloofde veel betekenend aan. „Zag je hoe snel ze verdwenen waren? Doodsbang waren ze. Die zijn zeker niet veel goeds ge wend van bezoekers die door de lucht arriveren!" Arend knikte en legde de verrekijker neer waarmee hij had getracht tussen het geboomte beneden een glimp van de vluchtelingen op te vangen; vergeefs overigens, want zij schenen versmolten te zijn met het bijna kleurloze gebladerte. „Ik wil toch eens proberen contact met hen te krijgen", zei hij. Misschien zijn het wel de enige menselijke bewoners van deze planeet Ik zie daar tussen die hutten een open plek, juist groot genoeg voor een landing!" Even later stond het ruim teschip op zijn drie stelten en klommen de astronau ten behoedzaam door de luchtsluis naar buiten. 49. „U wilt dus een formele bekentenis afleggen," zegt Rechter Tie, en zijn stem klinkt ongewoon zacht. Geeft u zich er wel rekenschap van dat uw bezit dan automatisch verbeurd wordt verklaard. Trouwens uw zoon zou toch niet van u kunnen erven, want ik moet hem ontoerekenbaar verklaren. „De zo gedweeë drogist verandert op slag. Zijn ogen fonkelen en hij slaat met zijn vuist op tafel. „Dat is een leugen," roept hij uit. „Mijn zoon is niet ontoerekenbaar! Hoog stens wat achterlijk. En hij is toch pas twintig! Als hij ouder wordt, zal het zeker beter gaan. Met wat ge duld en liefde zal alles nog met hem in orde komen." Hij kijkt de Rechter smekend aan en vervolgt met trillende stem: „Het is mijn enige zoon, Edelachtba re, en het is zo'n goede jongen. Ik verzeker u dat hij.." Zijn stem stokt en er lopen tranen over zijn wangen. Rechter Tie kijkt hem meewarig aan en zegt vrien delijk: „Er zal goed voor uw zoon worden gezorgd, meneer Wang, zolang u in de gevangenis zit. Maar u begrijpt toch wel dat uw zoon onder toezicht moet worden gesteld, anders zal hij nog meer ongelukken veroorzaken. „De Rechter zwijgt even en voegt, er dan op ernstige toon aan toe: „Hij was het die Twan ver moordde, niet u! Samen hebt u Twans lijk naar de houthakkershut gebracht." 73. Het was een oorverdovend lawaai en de kogels, vlogen Tekko zo dicht om de oren, dat hij de lucht langs zijn bol voelde strijken. „Nu moet er maa eens een eind aan dat geschiet gemaakt worden!" gromde onze vriend boos en in gebukte houding, om de kogels te ontgaan, sloop hij naar het harige ge vaarte, dat op de grond lag, toe. Een paar kleine dribbelpasjes nog en daar had hij al een teen van de linkerachterpoot van de gorilla te pakken. Handig wentelde hij het grote beest een kwart slag om en deed toen plotseling een uitval naar de zwaaiende arm met het pistool. Goed zo! Hij had het gevaarlijke wa pen met de eerste greep beet. Maar de man, aan wie het wapen toebehoorde en die nog steeds in het bin- nenstè van de gorilla verborgen zat, scheen niet van plan de strijd al op te geven. Hij rukte, trok en wrong zo venijnig, dat Tekko ieder ogenblik verwachtte dat er weer een schot zou afgaan. Gelukkig echter had de man maar één en Tekko twee vrije armen tot zijn beschikking, zodat het onze vriend na een korte maar verbitterde worsteling gelukte om zich van het pistool meester te maken. De hand graaide nog. een paar keer in de lucht, maar tevergeefs, want onze vriend was met het wapen in de vuist direct terug gesprin- was met het wapen in de vuist direct terug gespron- wapen op de harige vacht van het monster gericht hield. „Ik eh... ik bedoel eh... Kom eruit aapmannetje, dan zal ik je morres leren, vooruit, kom er uit en gauw wat!" Goed: de NTS kwam met een spec taculair NBC-interview met George Wallace oud-gouverneur van Alabama („Ik ben geen racist en ik heb nooit gezegd en zal ook nooit zeggen dat ik tegen iemand ben op grond van zijn huidskleur") en de NCRV schonk in „Hier en nu" onder meer aandacht aan de bijeenkomst van zigeunerpredikers te Neunen en gelukkig ook aan Biafra. Maar in eerste instantie was het giste ren op de tv tovh wel een Belgisch avondje. Het begon al met de Belgische aflevering in de serie „Wij, Europea nen", een staccatisch filmpje over on ze zuiderburen, die in hun religie en toe ristische attracties veel buitenlandse in vloeden hebben toegelaten en in hun processies dezelfde muziek van Albino- ni gebruiken, die Liesbeth List in ons land als chanson op haar repertoire heeft staan. Een boeiende documentai re, hoewel het commentaar nu en dan wat gezocht aandeed, zoals in de ver melding, dat de racefiets wellicht „ko ningin van de weg" heet, omdat Bel gië een koninkrijk is. Later op de avond kregen we de eer ste, wel wat korte aflevering te zien van de televisie-bewerking van Herman Teirlincks roman „Mijnheer Serjans- zoon", waarin Senne Rouffaer de hoofd rol goed vertolkte. En dan was het natuurlijk Knokke geblazen. Eerst in „Hier en nu", dat Lou van Rees de gelegenheid bood, het Nederlandse zangeresje Sara Teixeira te verdedigen tegen degenen die haar uitlatingen over kleurlingen nogal be langwekkend hadden gevonden. Later kregen we het treffen tussen de ploegen van België en Engeland te zien, dat (hoe kon het anders op deze Belgische tv-avond?) met groot verschil door de Belgen werd gewonnen: 7326 (eergis teravond had Italië Duitsland met 28 23 verslagen). Geen wonder, dat België reeds nu als favoriet voor de beker wordt getipt. Het ensemble telt weliswaar geen grote uit blinkers, maar is bijzonder homogeen, brengt nummers en vertolkingen van niveau en lijdt vrijwel niet aan het eu vel van de imitatie, dat de meeste an dere ploegen die ik tot dusver gezien heb, zoveel parten speelt. Bovendien bleken de Belgen gisteravond veel beter stemmenmateriaal te bezitten dan de Engelsen, die nogal eens in de „choco- top-microfoon" moesten happen en bo vendien naar mijn mening veel te veel steunden op successen van anderen: Brenda Marsh op „Can't take my eyes off you" van Andy Williams, Allen Da- vies op „Edelweiss" van Vince Hill en de Donkey Serenade van Nelson Eddy, Friday Brown op „Sunny" van Cher en „I, who have nothing" van Shirley Bassey en de sterk gepousseerde Marty Wilde op „Jezebel" van Frankie Laine. Van de Belgische ploeg zou men hoog stens kunnen zeggen, dat Nicole Josy's stem heel in de verte aan die van Isa- belle Aubret doet denken (wat een fij ne chansonnetjes en wat aardig ge bracht!) en dat Jacques Raymond toch ook een „classic" als „Ol' Man River" ten gehore bracht. Maar dit laatste ge beurde dan toch nog in een uitstekende vertaling en in een knap, nieuw arran gement, waarbij vibrafonist Sadi zich op de bongo's onderscheidde. Sadi is, evenals presentator Jan Theys, op ons beeldscherm onderhand een van de meest vertrouwde zomeravondverschij ningen geworden. De dun behaarde vi brafonist schijnt er maar niet genoeg ,van te kunnen krijgen. We wachten dan ook met ^spanning^ af, 6f hij dezer da gen in flö-jere.pwflinog eens een eigen bewerking brengt van een oud Rolling Stones-succes: „I cap't get no Sadi-sfaction". J. v.d. K. De VPRO heeft met ingang van 1 augustus a.s. dr. K. H. Roessingh aan gewezen als lid van het NRU-bestuur. Dr. Roessingh vervult hiermee de va cature die ontstaat door het vertrek van de heer A. J. Mulder, die samen met drs. I. J. van Houte de VPRO in het bestuur vertegenwoordigde. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.30 Stereo: Meisjeskoor met pianobegeleiding. 18.55 Stereo: Tango-rumba ork. en zang solisten. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Lichte grammo- foonmuz. 20.15 Spreekt u maar...-.! Prijsbellen naar de studio. 20.45 VARA- Mu-Zi-Ka-Lei-Dos-Koopgevarieerd muziekprogr. 21.15 Vakopleiding natuur genezers, klankbeeld. 21.35 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 21.50 Atletiek reportage internationale wedstrijden in Koblenz. 22.05 Stereo: Licht instrumen taal ensemble. 22.30 Nws. 22.40 SOS-be- richten. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Muziek uit onze eeuw (gr). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.) (Stereo) 18.30 Nws. en weer- praatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Het IBM-schaaktoernooi te Amsterdam: verslag over de vandaag gespeelde par tijen. 19.03 Nabeschouwing over de 18e etappe van de Ronde van Frankrijk 1968. 19.10 Waterweek 1968: gevarieerd programma. MORELE HERBEWAPE NING: 19.50 Muzikaal portret van An nie Jaeger. NRU: 20.00 Stereo: Hol land Festival 1968: Rotterdams Phil- harmonisch Ork. en solist: mod. en klass. muz. In de pauze: plm. 20.45- 21.00 Nederlandse toneelspelers, klank beeld. plm. 21.35 Gesprekken met Rijks genoten. (II). 22.05 Spiegel van België: een progr. in samenwerking met de BRT. 22.20 Stereo: Lichte grammo foonmuz. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.30 Eurovisie: Tour de France. 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Jour naal. NTS: 19.06 In kleur: De Bosbri- gadiers, TV-feuilleton voor de jeugd. 19.31 Persoonlijk: Programma rond Ha- bib Bourguiba, president van Tunesië. NTS: 20.00 Journ. NTS: 20.20 Uitzen ding Stichting Socutera. 20.25 In kleur: Bell, book and candle (Een huis vol heksen), speelfilm. (Rijkskeuring: 14 jaar). 22.00 Eurovisie: Zangfestival te Knokke. 22.45-22.50 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journ. KRO: 19.03 De uitvinder, tekenfilm in kleur. 19.10 In kleur: Finale Televisie-Tenniskampioenschap pen. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In Kleur: Mensen tussen hemel en aarde: Openlucht-circus. 20.45 Van toen tot nu: fragmenten uit een serie programma's van de BRT over 70 jaar Nederlandsta lige kleinkunst. 21.15 Onze man in Washington. 21.40 De eerste eeuwen van het Christendom (Reise in die frühchristliche Welt), documentaire film NTS: 22.10-22.15 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gramm. muziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9.00 Stereo: Weens Filhar monisch orkest en solist (gr.): moder ne muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Va- Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Vriezenveen: J. Dijkstra te Kampen; te Woubrugge (toez.): F. A. L. Franken te Veessen; te Zwolle, als pred. voor b.w. (bejaardenzorg onder gerepatrieerden in huize „Zandhove"): W. van der Hoek te Vroomshoop. Aangenomen: het beroep der gen. sy node tot zend. pred. te Oost-Zuid Cele bes J. van der Wal, kand. te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Sneek: J. van Dijken, kand. te Biezelinge. Bedankt: voor Rotterdam-West: H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. kantieprogr. v. d. kinderen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beurs berichten. 12.00 Stereo: Pianorecital: semi-klassieke en moderne muziek. 12.26 Mededelingen v. land- en tuin bouw. 12.29 Lichte gramm. muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Muzikale toeris tenroute (opn.). 14.40 De memoires van een Maastrichtenaar: 1. Jeugd in Maastricht. (Overn. Regionale Om roep Zuid). 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Schakeringen, een cultureel programma in woord en muziek. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten..., klankbeeld over Delfzijl. 17.55 SOS-be- richten. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassieke en moderne muz. (7.30 Nws.; 7.32 Actua liteiten; 7.50 Overweging). 8.00 Nws. 8.11 V. d. kinderen. 8.30 Nieuws. 8.32 Toeringclub: vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.20 Ste reo: Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lichte gramm. muziek. 12.26 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Parasolasido: ge- var. progr. 13.30 Stereo: Licht orkest (gr.) N.R.U.: 13.45 Promenade orkest en solisten (opn.): amus. muz. NCRV: 14.30 Bariton en piano: klass. liederen. 15.00 Studiodienst. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is zijn leven: een progr. over hobby's en liefhebberijen. 15.50 Helpen in teamverband, lezing over bu reaus voor levens- en gezinsmoeilijkhe den. 16.00 Nws. 16.02 Voor kl. bezetting: klassieke kamermuz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Weg wezen...!: Waterweek 1968. NCRV: 17.45 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. 17.57 (NRU) Het IBM- schaaktoernooi te Amsterdam: verslag over de vandaag gespeelde partijen. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.03 De inwoners van Rumpt "^praten gewoon tussen de platen door. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 Knalmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Popmuziek. 15.00 Nws. 15.03 Hol ster: licht muziekprogr. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRrrrr....: tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekplatenprogr. (Ronde van Frankrijk 1968: Tussen 13.15 en 13.20 en 15.05 en 15.10 uur Rechtstreekse reportage van de 19e etappe; Tussen 16.00 en 17.00 uur Ver slag van de finish). WOENSDAG 17 JULI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling van de vorige avond). 10.20 Italiaanse filmdocumentaire. 11.35 Der Sensa- tionsclub: TV-spel. 12.00-13.30 Act. kro niek. 16.40 Journ. 16.45 Was willst du werden: reportage 17.15 Muzikaal amu- sementsprogr. 18.00 Journ. (Regionaal progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Nord- schau. 18.53 Kleur: Zandmannetje 19.00 Act. 19.26 Kleur: Drie Abenteuer der Seaspray: TV-film. 19.59 Program ma-overzicht. WDR: 18.05 Voor de kin- dereh. 18.10 Kleur: Abseits der Europa- strasse: TV-serie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Kleur: Polizeibe- richt: TV-film. 19.40 Kleur: dr. Kildare TV-serie) 20.00 Journaal en weërber. 20.15 Geplantes Gold: reportage. 21.05 Spiel ohne Grenzen: stedentournooi. 22.20 Journ., commentaar en weerbe richt. 22.40 Festival van lichte muziek. 23.40 Journ. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Wolken über Kaprun: TV- film. 18.50 Dezernat M: TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en' act. 20.00 Kleur: Zirkusdirektor Johnny Slate: TV-film. Aansluitend: Nws. 20.45 Ein Abschiedsbrief: TV-sp. 22.30 Nws, weer bericht en act. 22.55 Zwischen Wille und Ohnmacht: discussie. Fonds Vorig# LaU koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staff ell. Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 1968 6* 1968-2 6è 1966 61 1967 61 1967 6 1965-1 51 1964-1 51 1964 5 1958 1964 1959 1963-1 41 1961 4 1953 31 1947 31 1951 31 1953 1-2 31 1950 1-2 31 102% 102% 99% 99% 98% 9811 96% 96% 41 41 41 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb. obl 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnbJ. *57 6 ld. 30-jar. \95&r59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe;T. t a. H.A.L. a. Java-China p KLJI1. Rotterd Lloyd Scheepvaartunie Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 61 Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem '58-1-2-3 41 Nat. bk v. mid. kred. '66 7 Nat Investeringsb. 1965 51 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 Alb. Heyn wdlobl. '55 British PetroL 1966 Bijenkorf Co-op Ned. r^paarbr. Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegerc 1-2 1957 n.r.c.v.a. a. a. 4 71 e 61 51 4 6 90% 94% 9218 8918 87% 88 95% 86 81% 83% 78% 70% 89V« 83% 71% 74% 82% 87% 95% 84% 102 89.6 64.8 119 142.9 142.4 138.4 138 179.9 179.9 865 8621/* 179.3 179.4 71% 71% 143 142% 203 203 131% 134V* 120% 120% 99% 100 97 A 97% 93% 85'/* 85% 102% 102% 93% 92% 138 101% 101 100A 154V* 98 A 98% 93 H 93% 96 A 94V* 92% 8918 87% 87% 95% 85% 82 83% 78% 70% 89% 83% 72 741/* 82% 87% 95V* 84% 102 88.8 64.6 118.1 96 94% 93 89% 94% 88% 89 87 90% 98A 224 49 694 162 90.4 173% 275.5 425 199% 71 200 449% 567 (SlotkoersGQ van gisteren) Pgem 1957 6 95% Rott Rijn Piipl.mij. 51 94% K.L.M. 15-jarig 5 90% Ned. Spoorw. 57 1-2 4i 89% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94 Gelder Zonen v. 4i 89 Grasso's Kon. MachJ. 53 90 Meteoor beton 51 87 Stokvis en Zonen 43 90% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 98% Alg. Bank Ned. a. 222% Amrobank f20,a. 48.9 Nationale Ned. cert 694% Ned. Credietb. aand. b. 161% Ned. Middenstandsbank a. 90.8 Slavenburg's Bank a. 173% Albert Heyn a. 273.5 Amstel Br. mr.c.v.a. 428 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 201 BUjdenst-WilL f 1000 nreva 71 Lucas Bols a. 199 Bredero vast goed a. 143 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 450 Buhrmann-Tet terode a. 600 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 571 590 Calvé TLT. c.v.a. 961 952% Calvé com.pref.wdmr. eert. 157 Drentsch-overijs. houth. a. 131 134 D.RU. a. 369 366% Edy emaille a. 79 81 Elsevier uitgeversmij. a. 409 413 Erdal mij. voor wasverw. a. 620 616 Excelsior metaalbuizen a. 57% 57% Fokker au 453 440 Gazelle rijwielfabriek a. 192% 192 Gelder (van) papier a. 133 135% Gist-Brocades a. 753 Grasso's kon. mach. fabr. a. 133 Heineken's Bierbr. aand. 759 Holec aand. 141 Interr-atio aand. Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon. Ned. Textielunie eert Krasnapolsky La. K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. Leidsche "Wolspinnerij a Lips en Gispen eert 122% Meteoor Beton a. 126% Misset Uitgeversmij. a 315 Naarden Chern fabr. a 645 Naeff gebr. a 215 Nedap ned. appJabr. aand. 139% Ned. Kabelfabrieken aand. 307% Nelle, wed. J. van aand. 398 Nyma nj.c.vm. 43 Nllverd al-ten Ca te a 82 94.5 "TT 754 133 756 142 333 335 150% 151 47 47% 53.5 53.3 213 213 242 254% 78 78 95% 95Overz. Gas, nat bez. v.aJL 122 126% 650 215% 139% 308 399 44 81% 64.2 Pakhoed a. 90 90.2 Pal the a 65 63% Pont Houthanael a. 165% 166 Reesink en Co. a. 161% 162 Scheveningen Expl.mij.f. a. 24.2 24.2 Schokbeton aand. b. 187 188 Scholten Carton en Pap. a. 225 225 Schuppen Sajetfabriek a. 93 92 Simon de Wit aand. b. 516 510 Technische Unie a. 288 286 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 90.3 90.5 Twentsche Kabelfabriek a. 366 368 Ubbink-Davo a 44% 44% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 108 107% Veenendaalsche stoomsp. a. 169, 191 Ver. Machinefabrieken a. 163 162 Ver. Ned. Uitg. bedr. 194.2 194 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 121 120% Vredestein Rubb.br. c.v.a. 166 168 Vulcaansoort a. 56% 57% Wessanen's kon. fabr. a. 102.8 103 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 151 155 Billiton le rubriek a. 844 855% Geldersche Tramwjnij a. 58% H.B3. bel. depot 1-2 pb 1 830 830 Interbonds 1 pb L 633 633 Vastgoedbei ionds part t 601 600 Interunie f50 a. 202 202 Robeco f50 a 247.5 247.3 Rolinco L 214.5 214.5 Unitas f 50 a. 419.8 419.6 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 105.3 105.1 Canadian Pac. Railw. eert. 61% 61% Int. Nickel Cy. Can. cert. 110 110% Shell Can. (10 a.) cert 28A 28A A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert 53% 53% Anaconda cert 51% 50% Bethlehem Steel cert 30% 30% Chesapeake and Ohio cert. 67% 67 Cities Serv. 10 a 10 dlr cert 59% 60 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert RCA. cert. Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert 171 170 89 88% 84 84% 43 A 43% 49% 49% 42% 42% 69% 68% 43 42% 40A 40 28% 28% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 180.20; Unilever 138.70; Phi lips 142.60; AKU 88.70. AMSTERDAM Door gebrek aan stimulerend bedrijfsnieuws hebben de verkoopopdrachten vandaag bij de ope ning licht de overhand gehad. Hierdoor was de stemming voor de internationa le waarden gemakkelijker. Kon. Olie echter kon zich goed hand haven op 179.50. De overige hoofdfond sen lagen allen benedén het voorgaande slotniveau. AKU was aan de flauwe kant met een opening op 88.50 doch kon zich later herstellen tot 88.90 (89.70). Philips daalde 40'cent tot 142.60, waar na nog 142.40 werd gedaan. Unilever was 4 dubbeltjes lager op 138. Hoog ovens werd een halve gulden lager ge adviseerd op 118.50. De handel in de hoofdfondsen had weinig te betekenen. De vakanties laten zich hier goed gel den. Ook van arbitragezijde was de ani mo gering. Van Wall Street ging vrijwel geen stimulans uit De markt aldaar sloot maandag goed prijshoudend met afne mende handel. De Nederlandse fond sen konde zich in New York merendeels iets verbeteren doch dit kwam er van daag in Amsterdam niet uit. Morgen blijft Wall Street weer, zoals bekend, gesloten. Dit droeg er tevens toe bij dat men het in Amsterdam vandaag kalmpjes aan deed. Van de cultures gaf Amsterdam Rubber een half punt prijs op 50 1/4. In de scheepvaartsector opende Holl- Amerika Lijn 7/8 punt lager op 70 3/4 om zich later te herstellen tot 71 1/4. Voor Kon. Boot bestond enige bee- langstelling.Van de staatsfondsen waren de 7 pet. leningen aan de vaste kant. De zeer uitvoerig gepubliceerde volle dige fusie tussen de Ver.-Machinefabrie- ken met Wilton-Fijenoord-Bronswerk werd ter beurze druk besproken. Het ge volg van deze fusie is dat er weer een mooi fonds van de beurs gaat verdwij nen. Men vraagt zich op het Damrak af waar dit heen moet, want er zullen nog wel meer fusies komen. Het aan tal nieuwe fondsen dat op de beurs komt is lang niet in overeenstemming tot het aantal fondsen dat de beurs, als gevolg van fusies, gaat verlaten. ROTTERDAM De resultaten van R. S. Stokvis en Zonen hebben vorig jaar een harde klap gekregen. Alleen door ingrijpende herwaardering van de vaste activa en de meerderheids- deelnemingen heeft het concern de verlies- en winstrekening zonder rood eindcijfer kunnen afsluiten. De .exploitatiewinst zakte van-f 1.444 miljoen naar f 8,34 miljoen. Na aftrek van afschrijvingen en kosten voor fi nanciering bleet «en winstvoonde moedermaatschappij over van f 122.380 tegen f 5,53 miljoen in 1966. Aan dividenden en opbrengsten van minderheidsdeelnemingen ontving Stok vis f 1,50 (v.j. f 1,19) miljoen, zodat de winst zonder de resultaten van de meerderheidsdeelnemingen uitkwam op f 1,62 (v.j. f 7,22) miljoen. De resultaten van de meerderheids - deelnemingen beliepen nadelig f 9,21 (v.j. f 4,20) miljoen. Het geconsolideer de verlies zou hierna f 7,59 miljoen hebben bedragen tegen een winst van f 3,02 miljoen in 1966. Doordat uit de herwaardering f 7,61 miljoen overbleef, kon het concern 1967 afsluiten met een winst van f 21.193. Het opmerkelijk hoge verlies van de meerderheidsdeelnemingen kwam voor al op rekening van de dochtermaat schappij in Venezuela. Dit bedrijf zit met grote voorraden, die vrijwel niet tegen redelijke prijzen kunnen worden verkocht. Dit zal ook in 1968 nog offers vergen. De directie neemt aan dat de hier getroffen voorzieningen voldoende zullen zijn. De totale omzet van Stokvis daalde vorig jaar met 6,7 procent. In het eer ste kwartaal 1967 werd nog een stijging van ruim 5 pet. genoteerd. Het twee de halfjaar leverde echter een belang rijke daling op in tegenstelling to* voor gaande jaren toen de omzet juist in de tweede helft het meeste toenam. De omzetdaling werd mede be- invloed door aanloopmoeilijkheden bij het nieuwe magazijn in Alphen aan den Rijn, waardoor de orders minder vlot konden worden uitgevoerd. Sommige afnemers van Stokvis namen hiermee geen genoegen. UTRECHT Bij de Raiffeisen- en Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, bedroeg het spaaroverschot in juni f 75,7 min tegen f 91,2 min in juni 1967. De stor tingen bedroegen_f 422,8 min en de te rugbetalingen f 347,1 min. In de eerste zes maanden bedroeg het spaarover schot f 352 min of 28 min meer dan in de eerste zes maanden van 1967 (f 324 min). Het gezamenlijk spaartegoed per 30 juni 1968 bij het georganiseerde landbouwkredietwezen bedroeg f 10,4 miljard, aldus een mededeling van de Raiffeisenbank. DEN HAAG Bij de huidige zilver- prijs kan slechts met een aanzienlijk werkkapitaal enige winst worden be haald op het verzamelen en omsmelten van guldens en het verkopen van zilver in verhandelbare vorm. Dit antwoordt de minister van econo mische zaken, mr. L. de Block, na mens zijn collega van financiën op vra gen van het socialistische Tweede-Ka merlid drs. G. M. Nederhorst. De enkele gevallen van ongewone uit voer van zilveren guldens de laatste tijd zijn op de totale circulatie van geen enkel belang, aldus de minister. Om verdere uitvoer tegen te gaan, heeft De Nederlandsche Bank niette min een uitvoerverbod afgekondigd.

De Vallei | 1968 | | pagina 2