Grand Prix St:-Anthonis Nederlandse crossers nemen het op tegen de wereldtop O.E.-waardepunten bij de voordelige voorraadpotten Moccona! Wereldrecord voor Fin Jouko Kuha Zeilers en poloërs voor de Spelen Mislukte aanval op wereldrecord dames-estafette Koeken in Schotland op zesde plaats KARSTENS WINNAAR lekker-pittige Mocconakoffie va» Douwe Egberts! nortnieuws Kamer krijgt hele kluif aan de begroting GOUVERNEUR IN OSSEWAGEN v Elf Nederlanders Koersen Duindigt Mao herdacht Studentenraad haalt bestuur- Bomhoff terug Rechter werd mini rok al te har Bij Moccona Roodmerk èn bij de nieuwe Moccona Dessert-Kwaliteit! Dat is sneller sparen voor al die prachtige D.E. geschenken! DONDERDAG 18 JULI 1968 ST.-ANTHONIS Het grootste evenement, dat de motocrosswereld kent is de strijd om de Grand Prix, de wereldtitels 250 cc en 500 cc. Zo af en toe krijgt Nederland daar zijn deel van mee. De motorclub SMC uit St.-Anthonis is ditmaal de gelukkige, waaraan van de 13 te verrijden Grand Prix 500 cc de organisatie is opgedragen van de tiende aflevering. Tot op heden zijn er acht verreden. Zondag wordt in Frankrijk de negende verreden en op zondag 28 juli is St.-Anthonis aan de beurt. Op het 2250 meter lange parcours De Hoef tussen Grave en Gemert heeft de SMC haar sporen op organisatorisch gebied al dubbel en dwars verdiend. Op 28 juli wordt het al de 26e cross die de SMC sedert de oprichting in 1967 laat verrijden. Men kan zich beroemen op unieke in ternationale evenementen van grootse allure, maar een cross als deze met een zó sterk bezet rennersveld, heeft St. Anthonis nog niet gekend. Niet min der dan acht landen, vertegenwoordigd door 36 renners, zullen hier aan de start komen. Bovendien doet zich het unieke verschijnsel voor, dat van alle acht landen de nationale kampioen aan de start komt. De beslissing in dit we reldkampioenschap wordt verkregen door de beste zeven resultaten van de coureurs van de 13 wedstrijden samen te tellen. Op het ogenblik heeft de Zweed Ake Jonsson. de Zweedse kam pioen, de leiding met 29 punten. Paul Friederichs, de Oostduitse kampioen en wellicht de beste crosser aller tij den, volgt hem met 24 punten. De Oost duitser heeft met veel pech te kampen gehad dit seizoen en hij heeft pas drie crosses uitgereden. In die drie heeft hij echter ook driemaal de eerste plaats in genomen. STOCKHOLM De Fin Jouko Kuha heeft tijdens atletiekwedstrijden in Stockholm het wereldrecord 3.000 meter steeple chase verbeterd. De Fin liep de afstand in 8 min. en 24.2 sec. en bleef daarmee 2.4 sec. onder het oude re cord, dat sinds 7 augustus 1965 op naam stond van de Belg Gaston Roelants. DEN HAAG Het Nederlands Olym pisch Comité heeft zijn fiat gegeven aan de uitzending van een zeilequipe naar de Olympische Spelen in oktober in Mexico. Tevens zijn de namen bekend gemaakt van de waterpoloërs, die Oranje daar zullen vertegenwoordigen. De zeilequipe bestaat uit Ben Verha gen en Nico de Jong (Flying Dutcman) met het jacht Daisy; Cor Groot, J. Bol en P. de Zwart (Drakënklasse) met het jacht White Ju wel; H. B. Binkhorst (Finnjollen). Reserves: F.H.A. Beek, F. H. Imhoff en S. W. Korver. Deze aanwijzing is geschied onder het voor behoud, dat de huidige vorm gehand haafd blijft. De volgende elf waterpoloërs maken eveneens de reis mee: Feike de Vries (Neptunus Amersfoort), Evert Kroon (De Robben), Fred van Dorp (AZPC), Hans Hoogveld (Neptunus Amersfoort), Nico van der Voet (Zian), Ad Moolhuy- zen (Neptunus Arnhem), Lout Geutjes (Neptunus Arnhem), Anderé Hermsen (De Robben), Bart Bonger (Esca), Hans Parrel (Zian) en Hans Wouda (De Meeuwen). KOpLEXZ De Nederlandse ploeg is er gisteravond in Koblenz niet in ge slaagd het wereldrecord 3 x 800 meter dames te verbeteren. Tilly van der Made, Ilja Keizer en Maria Gommers liepen de afstand in 6 minuten 22.1. seconden en bleven daarmee 2,1 seconden boven het we reldrecord dat sedert vorig jaar in Britse handen is. Wel betekende deze tijd een verbete ring van het Nederlands record op de ze afstand. De overige Nederlandse atleten, die in Koblenz aan de start kwamen, deden het niet slecht. Wilma v. d. Berg won de 100 meter overtuigd in 11.7 sec., waarmee zij haar naaste concurrente, de Zuidafrikaanse There sa van Rensburg, ruim voor bleef. Rijn van den Heuvel, niet ingedeeld in de A-loop op de 400 meter, bestrafte deze „vergissing" door een B-loop in 47.7 se conden overtuigd te winnen. De Rot terdammer, die zijn vorm van vorig jaar weer te pakken schijnt te hebben, bleef slechts eentiende seconde boven zijn beste seizoentijd. Geert Udding liep een moedige 800 meter, waarin hij de Duitser Tümmler en de Amerikaan Van Ruden tot 100 meter voor de finish kon volgen. Toen het tweetal aanzette voor een laatste aanval moest de Drent lossen. Hij werd in 1.50.3 vierde. Bram Wassenaar won daarvoor een B-loop in 1.50.7, maar werd wegens het verlaten van de baan gediskwalificeerd. Corrie Bakker benutte de rubber aanloop bij het verspringen uitstekend. De blonde Utrechtse had een goede serie met als beste sprong 6.23 meter. Tenslotte bracht Leo de Winter het op de 200 me ter tot een vierde plaats met 21,5 se conden. Ronnie Ray Smith, mede-wereldrecord houder op de 100 meter met 9,9 sec, be sliste het eerste duel met Paul Nash, die de Amerikanen tijdens de wedstrij den in Duitsland voortdurend heeft ont lopen, overtuigd in zijn voordeel. Nash, die in Koblenz niet wilde starten omdat hij zich niet fit voelde en de organisa toren met een doktersattest om de tuin trachtte te leiden, werd woensdagmor gen door een Duitse arts (kosten DM 150) volledig onderzocht en volkomen in staat geacht te lopen. Nash ver scheen aan de start, vertrok slecht, greep halverwege de race vertwijfeld naar zijn been en deed verder geen po ging Smith tegenstand te bieden. On der luid gejoel verliet de Zuidafrikaan die kennelijk in de psychologische oor logsvoering van de Amerikaanse ne- gersprinters tenonder is gegaan, de baan. A Ake Jonsson, de Zweed, did op het ogenblik de leiding heeft in de strijd om de weretdtitel motocross 500 cc. Onze Nederlandse crossers hebben dit jaar nog niet deelgenomen aan de strijd om de wereldtitel. Pas de laatste twee jaar hebben onze jeugdige cou reurs het internationale niveau weer be reikt. De K.N.M.V. achtte de renners nog niet capabel voor dit enorm zware werk. Met Frans Sigmans, Gerrit Wol- sink, Jo Lammers, Jan Keizer en Pier re Karsmakers hebben wij echter een top, die in de zeer nabije toekomst ze ker een woordje kan meespreken. Een bewijs daarvan kunnen ze 28 juli al leveren. Niet minder dan elf Neder landers treden in het strijdperk tegen de wereldtop. Zal een Gerrit Wolsink, die momenteel in een uitstekende con ditie verkeert, een Paul Friederichs of een Ake Jonsson kunnen weerstaan? Ook van Frans Sigmans worden grote dingen verwacht. De Belgische kam pioen Jos Theuwissen is een echte zand- crosser en hij is op het circuit van St. Anthonis bijzonder snel. De Engelse ti telhouder Alan Clough mag dan niet zo'n zandhaas zijn, deze fabrieksrijder heeft een uitstekende techniek en staat bekend als een vechter. Rusland is ver tegenwoordigd met vier renners, waar van de nationale kampioen Gunner Draughs met zijn uitgebalanceerde CZ tot de grote favorieten behoort. Ook de titelhouder van Tsjecho-Slowakije Vlas- timil Valek is een tegenstander, waar rekening mee gehouden moet worden. De Tsjechen weten wat teamwork is en als de beide anderen voor hun kopman willen rijden geeft dat Valek goede perspectieven. De Nederlandse kam pioen van dit jaar. Gerrit Wolsink, zal hier kunnen bewijzen, dat de motor- crosssport in Nederland internationaal meetelt. Wij houden het echter op Paul Friederichs die erop gebrand zal zijn de wereldtitel te prolongeren. Als bijprogramma wordt een wed strijd verreden van de juhioren 250 cc. Bekende oostelijke rijders als Bertus van de Brink uit Harskamp. Hans Ee- nink uit Doetinchem. Arie Makking en Henk Tragter uit Eefde zullen het moe ten opnemen tegen een sterk veld van onze beste junioren. LONDEN De Engelsman Sid Bar ras heeft donderdag de tweede rit van de Ronde van Schotland gewonnen. Hij legde df 210 kilometer van Ayr naar Dunbar af in 5 uur, 3 minuten en 30 seconden. De beste Nederlander was Cees Koeken, die als vierde eindigde, op 26 seconden van de winnaar. In het algemeen klassement behield de Brit Wales de leiding. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Barras (Gb) 5.39.30, 2. Doyle (Ierl.) z.t., 3. Gawliczek (Polen) op 4 secon den, 4. Koeken (Ned) op 26 seconden, 15. ex aequo: De Groot (Ned) en Oos terhof (Ned) op 4,55, 34. Pijnen (Ned) op 8,22. Het algemeen klassement is: 1. Wiles (GB) 9.12.21, 2. Horton (GB) op 30 seconden, 3. Buckley (GB) op 45 seconden, 6. Koeken (Ned) op 2,35, 12. e.a.: De Groot en Oosterhof op 7,16, 29. Pijnen (Ned) op 10,45. ULVENHOUT Gerben Karstens heeft woensdag de profronde van Ul- venhout gewonnen. Karstens, die de 120 kilometer aflegde in 2 uur 33 minu ten 10 seconden, won de eindsprint van een groepje van zes renners, dat een ronde voorsprong op het peloton had genomen. De uitslag luidde: 1. Gerben Karstens (Leiden); 2. Ri- ni Wagtmans (St. Willebrord); 3. Leo Duyndam (Honselersdijk); 4. Cor Schuring (Amsterdam); 5. Jan Ha- rings (Sibbe); 6. Peter Post (Amstel veen); op een ronde: 7. Gerard Via- nen (Kockengen); 8. Johnny Brouwer (Rotterdam); 9. Gerard Koel (Am sterdam); 10. Willie Planckaert (Bel gië). Nelson Rockefeller, gouverneur van de staat NewYork en Republikeins kandi daat voor het Amerikaanse presidentschap, hier in Springfield gefotografeerd met zijn echtgenote en het congreslid Paul Findiey van Illinois in een ossewagen. Dr. Einaar voorzitter van ZweiIltOcllt Vail curatorium universiteit PARAMARIBO Dr. J. Einaar, oud- gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, zal door de Surinaamse regering worden benoemd tot voorzit ter van het college van curatoren van de Surinaamse universiteit in oprich- «ring. Inmiddels heeft het ontwikkelings fonds van de EEG vier miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van de universiteit. Prijs van het Friesche paard: 1. For mosa (J. van Dooyeweerd) 1.24.4; 2. Ge- zixa; 3. Esther Williams, winn 6.10 pl 1.60 1.20 2.80 kopp 8.50 cov 4.50 trio 296.80. Haflingerprys: 1. Danilo Manin (J. Vrees) 1.27.7; 2. Dulacinti; 3. Fabiola Spencer. Winn 16.80 pl 3.20 2.50 3.10 kopp 6.20 cov 10.70 trio 3.777.40. Prjjs van het Geldersche paard: 1. Barbarossa (W. G. v.d. Wal) 1.22.1; 2. Athos the Saint; 3. Dakota. Winn 27.70 pl 5.30 3.10 2.10 kopp 13.20 cov 9.60. New Forestprjjs: 1. Elite Mac (M. W. M. Lange) 1.23.-; 2. Ever Queen; 3. Don na Hanna. Winn 2.30 pl 1.90 3.70 4.60 kopp 3.70 cov 8.10 trio 285,70. Generaal G. J. A. A. Baron van Heem- strabeker: 1. Blazing Song (J. van Doo yeweerd) 1.23.6; 2. El Hadie; 3. Or en Barre. Winn 2.50 pl 1.60 2.40 2.10 kopp 11 cov 10.50. Trekpaardprijs: 1. Geatonka (J. Hum berts jr.) 1.26.9; 2. Gilia van Amstel; 3. Gea Volann. Winn 3.30 pl 1.90 2.30 2.70 kopp 6.90 cov 5.90 trio 148.80. Hackneyprys: 1. Gento B. H. (J. J. Bakker) 1.29.9; 2. Florican Dear; 3. Ga- lanthis. Winn 6.60 pl 3.40 4.10 1.70 kopp. 4.80 cov 12.80. Volbloedprys eerste afdeling: 1. Bliz zard (F. van Deuren); 2. Lady Susie; 3. Iliona. Winn 14.10 pl 5 2.40 kopp. 47.20 cov. 5.30. Volbloedprijs tweede afdeling: 1. Feu- erzange (H. J. v.d. Kraats); 2. Molvedo; 3. Aracan. Winn 4.90 pl 1.50 1.20 kopp. 3.40 cov 3.40. Grote Prys der Halfbloeds: 1. Csiz (B. de Mol); 2. Netoria; 3. Reinalda. Winn 5.50 pl 1.90 5 1.90 kopp. 4.60 cov 11.30. Totalisatoromzet f 283.458,50. TOKIO Het persbureau Nieuw-Chi- na heeft bekendgemaakt, dat dinsdag in alle delen van China door de Chinezen in de rivieren en meren is gezwommen ter herdenking van de tweede verjaardag van de zwemticht van Mao Tse-toeng in de Jangtze. „De meren en waterbekkens van Peking waren met rode vlaggen be dekt toen de mensen in formatie achter portretten van Mao aanzwommen", aldus Nieuw-China. In Sjanghai zwommen de commandan ten en vechters van een eenheid der luchtmacht achter een reusachtig portret van Mao in de Jangtze. UTRECHT De Nederlandse Stu dentenraad heeft weer een nieuw be stuur. Het is. met uitzondering van penningmeester Groos, die niet meer beschikbaar was, het volledige bestuur- Bomhoff, dat 30 maart werd benoemd, daarna naar huis werd gezonden, 30 april werd herbenoemd en 29 juni op nieuw werd afgezet. Tijdens de woensdagavond in Utrecht gehouden rumoerige vergadering van de Nederlandse Studentenraad nam het SVB-bestuur de leiding over van het rompbestuur van overwegend NSA-sig- natuur, dat sinds 29 juni de zaken heeft waargenomen. De nieuwe bestuurswisseling kwam tot stand na aanneming van een motie van de Studentenvakbeweging, die 24 voorstemmers kreeg, 13 tegenstemmers en 7 onthoudingen. Twee leden van Stud 75 en 5 van de NSA onthielden zich van stemming. De beide vertegenwoordigers van het Algemeen Non-Politiek Studentenbelang trokken zich na aanneming van de mo tie uit de raad terug. Zij verklaarden, nu het SVB-bestuur voor de derde keer is teruggehaald, geen interesse meer te hebben voor het raadswerk. „Niemand wenst verantwoordelijkheid te dragen voor deze kindercrèche", aldus ver klaarde ANPS-woordvoerder Potasse. De nieuwe voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Studentenraad, de heer Bomhoff, verklaarde hoopvol te zijn ten aanzien van de toekomst. De Studentenvakbeweging, zo verklaarde hij, heeft zich verzekerd van de steun van de fracties van de CCL (Coalitie Centrum Links) en Stud 75, die voort aan ook het fractieberaad van de Stu dentenvakbeweging zullen bijwonen. Daardoor kan het nieuwe bestuur van de Studentenraad rekenen op een klei ne meerderheid. Bij een treinongeluk in de Japanse hoofdstad Tokio zijn gisteren tenmin ste honderddertig mensen gewond ge raakt, van wie een levensgevaarlijk. Op een van de grote stations in de stad was een binnenkomende trein tegen een stilstaande trein gereden. DEN HAAG De behandeling van de rijksbegroting voor 1969 door de Tweede Kamer zal dit jaar veel tijd vergen. Zeker is dat niet voor Kerst mis de hele begroting zal kunnen wor den afgedaan. Er wordt op gerekend, dat omstreeks begin maart 1969 de he le begroting in de Tweede Kamer zal kunnen zijn behandeld. Dit blijkt uit het verslag van de commissie voor de werkwijze van de Kamer betreffende de behandeling van de begroting 1969. In dit verslag wordt als het oordeel van de commissie uit gesproken dat het systeem van open bare commissievergaderingen „niet on verdeeld gunstig" heeft gewerkt. Toch zal het systeem niet worden prijsgege ven, want „onder bepaalde voorwaar den kan het namelijk goed werken". Wordt dus het systeem van de voor bereiding van de begrotingsbehandeling in beginsel' gehandhaafd, daarnaast wordt, bij uitzondering, de mogelijkheid opengelaten om bepaalde hoofdstukken op een andere manier te behandelen, namelijk door de openbare beraadsla ging te doen voorbereiden door een schriftelijke behandeling in de vorm van een voorlopig verslag en een me morie van antwoord. Aan de vaste Ka mercommissie voor de begrotingshoofd stukken zal de keuze worden overgela- SYRACUSE (New York) Een vrou welijke advocaat van 22 jaar is giste ren de toegang geweigerd tot een rechtszitting in de staat New York om dat haar rok te kort was. Na reeds tweemaal te zijn vermaand door een tweetal rechters over de leng te van haar rok is mej. mr. Carolyn Peck gisteren opnieuw voor de rechter verschenen in een heel kort rokje. De rechter gaf haar opdracht eerst iets an ders aan te trekken. MOCCONA ROODMERK 6,95 MOCCONA DESSERT 8,90 (TER KENNISMAKING IN DE GEZELLIGE OUD-HOLLANDSE STOPFLES)

De Vallei | 1968 | | pagina 10