ROGER PINGEON WAS EEN GROOT WINNAAR ROLF WOLFSHOHL RAAKTE GELE TRUI KWIJT JAN JANSSEN VERSTERKTE ZIJN POSITIE Okker gaat naar Forest Hills Arie den steun voor Hartog was Nederlandse grote kopman Pingeon en eerste slag Aimar in de wonnen Alpen „JANSSEN WINT DE TOUR NIET" Zuidema nam geen risico en dwong Bronstein remise af Niek Vermeulen aan de leiding met comfortabele voorsprong Tweede dag telde 442 uitvallers KEES PELLENAARS: Stormvogel terecht Rus Tsjegolef alleen aan de leiding Geweldig Grote verliezers Gedemoraliseerd v- Verrassend goed v Nog steeds „open" v De winnaar v Echte strijd Tijdnood v- Voorbij Klassementen 20e RIT BESANgON UITSLAGEN Klassementen Nijmeegse Vierdaagse DONDERDAG 18 JULI 1968 19 JULI Amancey Nozeroy; Fonclne-le- Ba Sanne Morez' FauciH Bonneville r nmn m 18 etappe: 1. Pingeon (Fr.-A) 7.47.13; 2. Aimar (Fr.-B) 7.49.48; 3. Janssen (Ned.) 7.51.06; 4. Pintens (Belg.-A) z. t.; 5. Houbrechts (Belg.-B) z. t.6. Van Springel (Belg.-A) z. t.; 7. Bracke (Belg.- B) 7.51.42; 8. Gandarias (Spanje) 7.51.53; 9. San Miguel (Spanje) z. t.; 10. Vanden- Berghe (Belg.-B) 7.52.58; 11. Bitossi (It.) z. t.; 12. Brands (Belg.-A) z. t.; 13. Den Hartog (Ned.) z. t.; 14. Lopez Carril (Sp.) z. t.; 15. Poppe (Belg.-A) z. t; 16. Gomez del Moral (Sp.) z. t.; 17. Dumont (Fr.-C) 7.53.08; 18. Maes (Belg.-A) z. t.; 19. Co lombo (It.) z. t.; 20. Bayssiere (Fr.-C) 7.53.59; 21. Grosskost (Fr.-B) 7.54.47; 22. Passuello (It.) z. t.; 23. Wolfshohl (W.- Dld.) z. t.; 24. Guyvot (Fr.-A) 7.54.52; 25. Schiavon (It.) z. t.; 27. Jimenez (Sp.) z. t.; 30. Gonzales (Sp.) 7.57.27; 33. Godefroot (Belg.-B) 7.58.00; 50. Dolman (Ned.) 8.09.57; 60. Beugels (Ned.) 8.25.00; 65. en laatste Denti (It.) 8.27.19. De Fransman Rlotte (van de nationale A-ploeg) staakte de strijd. Ploegenklassement achttiende etappe: 1. België-A (Pintens, Van Springel, Brands) 23.35.10; 2. België-B (Hou brechts, Bracke, Vandenberghe) 23.35.46; 3. Spanje 23.36.48; 4. Frankrijk A 23.38.26 5. Italië 23.40.53; 8. Nederland 23.54.01. Algemeen klassement: 1. San Miguel (Sp.) 107.18,06; 2. Van Springel (Belg.-A) op 30 sec.; 3. Janssen (Ned.) op 42 sec.; 4. Bracke (Belg.-B) op 1,06; 5. Gandarias (Sp.) op 1.28; 6. Bitossi (Sp.) op 1.30; 7. Aimar (Fr.-B) op 1.51; 8. Wolfshohl (W.- Dld.) op 2.02; 9. Pingeon (Fr.-A) op 2.54; 10. Gomez del Moral (Sp.) op 3.21; 11. Colombo (It.) op 4.24; 12. VandenBerghe (Belg.-B) op 4.38; 13. Pintens (Belg.-A) op 6.59; 14. Houbrechts (Belg.-B) op 8.01; 15. Schiavon (Jt.) op 8.06; 16. Godefroot (Belg.-B) op 9.25; 17. Lopez Carril (Sp.) op 9.47; 18. Passuello (It.) op 9.53; 19. Vicentini (It.) op 10.04; 20. Grosskost (Fr.-B) op 12.24; 21. Poppe (Belg.-A) op 12.46; 22. Gonzales (Sp.) op 15.08; 23. Bayssiere (Fr.-C) op 17.02; 24. Chiappa- no (It.) op 17.30; 25. Dumont (Fr.-C) op 19.45; 26. Guyot (Fr.-A) op 25.21; 27. Den Hartog (Ned.) op 26.59; 28. Jimenez (Sp.) op 28.06 57. Beugels (Ned.) op 1.19.44; 60. Dolman (Ned.) op 1.25.51. Algemeen ploegenklassement: 1. Span je 324.20.36; 2. België-B 324.26.07; 3. Ita lië 324.26.18; 4. België-A 324.36.34; 5. Frankrijk-B 324.39.06; 9. Nederland 325.49.32. Puntenklassement: 1. Godefroot 205 punten; 2. Bitossi 198; 3. Janssen 178; 4. VandenBerghe 155; 5. Van Ryckeghem 150. Combinatie: 1. Bitossi 10 punten; 2. Janssen 17; 3. Pingeon 23.5. Gouden pijl: 1. Pintens 76 punten; 2. Bolley en Leman 44. Bergklassement: 1. Gonzales (Spanje") 79 punten; 2. Bitossi (It.) 66 punten; 3. Pingeon (Fr.-A) 61 punten; 4. Jimenez (Sp.) 57 punten; 5. Gandarias (Sp.) 53 punten; 11. Janssen (Ned.) 11 punten; 13 Den Hartog (Ned.) 10 punten. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Lawntennis- bond (KNLTB) heeft besloten Tom Ok ker af te vaardigen naar de open Ame rikaanse kampioenschappen, die van 29 augustus tot 9 september in Forest Hills worden gehouden. In deze periode vallen de landenwed- strijden NederlandBelgië (31 augus tus en 1 september in Breda) en West- Duitsland-Nederland (op 7 en 8 septem ber), waarvoor Okker zich volgens af spraak beschikbaar had moeten houden De tennisbond heeft hem van deze ver plichting ontheven. GRENOBLE Gregorio San Miguel is tijdens de acht tiende etappe van de Tour de France uit de schaduw van talrijke bekende Spaanse wielerhelden naar voren gestapt. Gregorio San Miguel, al 27 jaar oud en pas dit seizoen buiten Spanje enige bekendheid krijgend door een rit- overwinning in de Ronde van Zwitserland, is de opvolger van Rolf Wolfshohl als aanvoerder van het klassement in de Ronde van Frankrijk. De vrij tengere, bijna schrale coureur uit het Baskenland hij woont in Valmeseda, vlakbij Bilbao die op zijn erelijst^:een enkele grote overwinning heeft staan, eindigde in de moordend zware Alpenetappe van Saint Etienne naar Grenoble als negen de met een achterstand van vier minuten en 42 seconden op Pingeon, de winnaar. Pingeon, eerste in Grenoble. Een groot winnaar, die een voorsprong van tweeëneenhalve minuut op Aimar en bijna vier minuten op de andere grote concurrenten veroverde. De magere, blonde Fransman is weer terug bij de favo rieten in deze Ronde van Frankrijk na zijn magistrale on geëvenaarde solo over de Granier, Cucheron en Porte. Hoog op de lijst van favorieten staat ook Jan Janssen, die na Pingeon en Aimar als derde binnenkwam en in het klassement slechts door 42 seconden van Gregorio San Miguel wordt ge scheiden. Jan Janssen heeft geweldig gereden en wat nog nie£ eerder ge beurde in een zware bergetappe hij vond een Nederlander aan zijn zijde om hem steun te geven. Arie den Har tog, die in de beklimmingen van dit waarlijk niet kinderachtige parcours zelfs nog gemakkelijker omhoog ging dan Janssen. Den Hartog, die ten hoog ste een winst van enkele plaatsen kon behalen, nam in de afdaling lang niet zoveel risico's als Janssen. Op de voor laatste pas, die van de Cucheron, kwam Den Hartog als zesde boven, een minuut en 15 seconden voor Jans sen, en op de Col de Porte zelfs als derde na Pingeon en Aimard. Maar Janssen dalend met de ge dachte aan zijn grote kans, waagde veel en slaagde erin de schade op Pingeon, die in de laatste tien km nog een lekke band kreeg maar razendsnel weer in het zadel zat, te beperken tot minder dan vier minuten. De winnaars van woensdag zijn na tuurlijk de rijders die hun schade op Pingeon binnen de perken hebben kun nen houden, de grote verliezers zijn Rolf Wolfshohl en Aurelio Gonzalez. Wolfshohl heeft zich verzet tot zijn laatste reserves verbruikt waren, zes km voor de top van de Porte, waar hij de aansluiting kwijtraakte met de groep die een vergeefse jacht op Pingeon maakte. Wolfshohl is ongelooflijk moe dig, eigenlijk roekeloos. Op de gladde weg, de regen maakte de afdalingen levensgevaarlijk, lette Wolfshohl niet voldoende op in zijn begeerte om de gele trui te behouden. Hij waagde te veel en ging enkele kilometers na het hoogste punt onderuit. Gonzales, die als eerste de Col du Grand Bois vlak buiten St. Etienne had beklommen en ook nog als eerste op de Epine, die de rij van de vier Alpen cols opende, bovenkwam, werd op de helling van de Granier in een miezeri ge regen en een voor een Spanjaard hinderlijk lage temperatuur, volledig gedemoraliseerd door Roger Pingeon, die hem met een vederlichte tred voor bij streefde. Pingeon was geweldig. Jan Janssen vertelde in Grenoble: „Pingeon heeft duidelijk gemaakt dat hij er nog bij hoort. Hij kan zeer gevaarlijk worden. De manier waarop Pingeon van ons wegreed was ongeëvenaard. Er zijn ren ners die hebben geprobeerd zijn wiel te pakken, maar niemand kon het. Ik heb het niet eens geprobeerd, want op die tweede col had ik het even erg moei lijk. Ik heb het geluk gehad dat Arie den Hartog zo fantastisch reed. Hij heeft mij op een enorme manier ge steund. En Ab Geldermans heeft mij in moeilijke momenten als het ware naar boven gepraat. Vandaag komt er nog een zware dag en ik ben benieuwd of Pingeon dan weer winst gaat behalen, tenslotte hebben wij een aankomst bo ven. Mocht ik geluk hebben, want daar kun je nooit buiten, en vandaag niet veel op Pingeon verliezen, hij rijdt na melijk een betere tijdrit dan ik, dan geloof ik dat ik ook hoor bij de kans hebbers voor de overwinning in Parijs. Ik ben er in elk geval echt gelukkig mee dat ik vandaag nog wat heb kun nen verdienen op Bitossi en Bracke. Maar vraag niet hoe hard ik daarvoor omlaag heb moeten gaan en wat de ri sico's waren". Verrassend goed op deze dag was Arie den Hartog, die als dertiende bin nenkwam. Den Hartog zei: „Ik ben nooit slecht geweest bij het klimmen, maar in deze Tour heb ik de pech ge had dat ik mijn zwakke dagen juist in de Pyreneeën had. Daardoor heb ik veel verloren. Vandaag ging het erg goed. Wanneer je Pingeon niet meetelt, kom ik met de besten mee omhoog. Als ik durf te dalen wordt ik en dat is geen opschepperij derde in deze rit. Ik heb in de afdalingen meer verlo ren dan ik met de beklimmingen kon winnen, maar ik ben nu eenmaal geen held in het omlaag gaan. Zeker niet als Jan Janssen sprint naar de derde plaats. V.l.n.r. de Belg Houbrechts, Pintens, Janssen en Van Springel. het op een natte en gladde weg moet gebeuren". De achttiende etappe van de Ronde van Frankrijk heeft de Tour nog steeds „open" gehouden. De verschillen tus sen nummer een en tien zijn net drie minuten of minder. Van dit tiental moet iedereen, met uitzondering van Wolfshohl, die toch iets minder klasse heeft dan Janssen, en daardoor als niet geboren klimmer moeilijker om hoog gaat dan de Nederlander, tot de kandidaten worden gerekend. Jan Janssen zegt: „Wanneer ik mor gen geen minuut op Pingeon verlies, ge loof ik voluit in mijn kansen". Maar Janssen zal dan ook niet mogen verlie zen op Van Springel, Bitossi en al die anderen en zal zelfs moeten winnen op Ferdi Bracke, die van de 65 nog in de ronde zijnde renners veruit de beste tijdrijder is. Dat maakt de wat gemak kelijker Alpen-etappe van vandaag met zijn aankomst op de Cordon bij Sallan- ches, waarna geen afdaling meer volgt om nog iets goed te kunnen maken, A De Spanjaard Gregorio San Miguel trekt de gele trui aan. O net zo belangrijk als de rit van woens dag, waarin Roger Pingeon opnieuw zijn grote klasse heeft gedemonstreerd. NIJMEGEN De zonnige tweede etappe van de 52e Vierdaagse, die woensdag de 16.229 gestarte deelne mers door Wychen en Beuningen voer de, heeft vier slachtoffers meer geëist dan op de eerste wandeldag (442). Van daag, de gevreesde dag van Groesbeek zullen er ongetwijfeld meer uitvallers komen. De vermoeide wandelaars zul len dan over de heuvelachtige Zeenheu- velenweg in Berg en Dal moeten den ken aan de Tour de France met de Col d'Abisque en de Tourmalet. Met frisse moed en gesteund door enthousiaste toeschouwers trok het wandelleger van majoor buiten dienst van Dongen door de schilderachtige om geving van Nijmegen. Zwaar was deze tweede dag niet, maar toch bleken de blarenprikkers voldoende werk te heb ben. De zon liet niet verstek gaan en volgde de wandelkaravaan tot het eindpunt. Als de KNWVLO een prijs voor originaliteit zou instellen, dan zou deze dit jaar naar de Noorse sergeant Olaf Taraldsen gaan. De 34-jarige ser geant van de medische compagnie uit Oslo toonde zich een waardig Vikingen- zoon. Vorige week kwam Taraldsen op de fiets naar de keizer Karelstad om daar zijn 160 kilometer te komen wan delen. Met dertig kilogram bagage leg de hij in zeven dagen 1600 kilometer af. Een goede training voor de been spieren maar niet voor de voeten, zei de Noorse sergeant terwijl hij onder behandeling was bij de blarendokter. Wanneer vrijdagmiddag de feestelijke intocht voor hem een extra zegepraal is, stapt hij zaterdagmorgen om 4 uur weer op de fiets om weer naar Oslo te rug te keren. Naast het nette militaire legioen geven vele individuelen een kar- navalsoptocht weg. Uitgedost in de vreemdste kleding trekken zij de aan- dacht. Het is feest. Het mag allemaal, want de vierdaagse is niet alleen een wandeltocht maar ook een sort vakan tie. Het mag allemaal, als er maar stug wordt doorgestapt in de Nijmeegse krachtproef. Vandaag zullen de dappe ren starten in de zwaarste vierdaagse- dag onder het motto: „Nu ingelopen, vandaag doorbijten". O Connie Dane zal zaterdag en zon dag a.s. in Londen uitkomen tijdens in ternationale waterskiwedstrijden. Tot haar tegenstandsters behoren o.m. Di- try Barnard, een dochter van de Zuid- afrikaanse hartspecialist, wereldkam pioene Janet Steward Wood en Elisa beth Allen, beiden afkomstig uit de Verenigde Staten. GRENOBLE Tussen Saint Etienne en Grenoble lagen over een afstand van 235 kilometer twee cols van de eerste categorie, een van de tweede en twee van de derde. Het venijn van de rit zat echter in de laatste 80 kilometer en daarom was het begrijpelijk dat het veld het, op deze regenachtige, kille woensdag, in het begin kalm aan deed. Erg kalm zelfs. BREDA Kees Pellenaars, tien keer prominent ploegleider in de Tour de France, volgt thuis het Franse wielerspektakel. Gevraagd naar Nederlandse kan sen antwoordde hij vorige week tij dens een radio-uitzending onver vaard: „Als Jan Janssen een kans maakt om de Tour te winnen, nou dan heeft mijn schoonmoeder die ook". Janssen is nu de leider tot op 42 seconden genaderd. Pellenaars wilde tegenover ons gisteravond de volgen de uitspraken best kwijt. Over Janssen: „Winnen doet hij niet, natuurlijk. Hij heeft vandaag hartstikke veel geluk gehad dat het zo verschrikkelijk regende. Anders had Pingeon heel wat minuutjes meer gepakt. Het is bijna geen doen, om met zulk weer in je een tje te dalen. Echt hoor, ik zeg het niet om Janssen te katten. Helemaal niet. Maar die jongen komt op alle punten iets tekort. Dat heb ik hem zelf ook wel gezegd en hij gaf het toe. Luister, hij rijdt te defensief. Pingeon durft alleen in de aanval te gaan. Aimar presteert dat zelfs na een valpartij. Wolfshohl een goed rennertje, maar natuurlijk ook geen Tourwinnaar doet dat ook. Jans sen niet. Voel je wat ik bedoel?" Over Pingeon: „Een hele grote vedette. Voor mij is hij de morele winnaar van de Tour. Hij heeft de hele zaak voor Frankrijk gered. Als alles normaal was verlopen zou hij of Poulidor de Tour hebben gewon nen". Over San Miguel: „Geen beste tijdrijder, dus hij kan op de laatste dag wel wat verspelen. Maar ver geet niet: morgen komt er een ide ale etappe voor de Spanjaarden. Geen al te hoge bergen, maar wel steeds klimmen. Daarom blijft San Miguel wel een gevaarlijk manne tje". Over Bracke: „Dat wordt voor mij de Tourwinnaar. Als hij morgen geen twee minuten verspeelt en dat zal vast niet gebeuren dan heeft hij de Tour gewonnen". Over de Nederlandse ploeg: „Dat is toch geen ploeg? Dat was toch geen voorbereiding? Zoiets kost een jaar als je het goed wilt doen. Maar de KNWU heeft het allemaal in een week gedaan". Over zichzelf: „Luister, ik zeg wel eens wat. Dat van Janssen en mijn schoonmoeder, dat was een lacher tje zoals ze in rennerstaai zeggen. Om te lachen. Maar even serieus. Moet ik er soms omheen draaien? Winnen doet Janssen natuurlijk niet". De Col du Grand Bois, die zijn eer ste helling nog in de straten van Saint Etienne heeft, werd gezamenlijk be klommen en pas in de laatste stijgen de meters maakte Gonzales zich los. Hij veroverde enkele seconden op Grain, Jimenez en Ducasse. De groep renners bleef bij elkaar in de afdaling en hield een uiterst rustig tempo aan in afwachting van wat nog komen moest. Bij de eerste ravitaillering, na 93 km, viel Janssen plotseling aan. De Nederlander kreeg Gandarias aan zijn wiel en zette door, tot het peloton ge alarmeerd wakker schrok. Bitossi en Chiappano en een tweede Spanjaard, Echevarria, maakten met nog een aantal minder belangrijke renners een geslaagde sprong naar het ont snapte tweetal. Het was al minder aantrekkelijk voor Janssen en toen uit het verbrok kelde peloton steeds meer renners aansluiting vonden bij de groep vluch ters, realiseerde iedereen zich wat er allemaal nog komen moest. Die ge dachte was niet stimulerend voor gro te activiteiten. De vluchtpoging eindig de daardoor net zo abrupt als die was begonnen. De echte strijd ontstond bij de be klimming van de Col de 1' Epine, waar Gonzale sop twee kilometer van de top aanvieL De minder begaafde klimmers, bij wie Beugels en Dol man, waren toen overigens al afgeval len. Op het hoogste punt was Bitossi de Spanjaard het dichtst genaderd, het peloton lag op dertig seconden. In de afdaling sleurde Wolfshohl de groep weer naar Bitossi en Gonzales. Achter die afdaling lag echter on middellijk weer een beklimming, die naar de pas van de Granier. Weer ging Gonzales, die zijn eerste plaats in het bergklassement behield, in het offen sief. Colombo slaagde er voorlopig als enige in het ritme van de Spanjaard te kopiëren, maar op zeven kilometer van de top sleepten Puschel en Woofshohl het restant der sterken naar Colombo en Gonzales. vijf minuten op Gandarias, San Miguel, Van Springel, Pintens, Janssen, Hou brechts en Bracke. Bitossi kwam zes minuten later boven in een groepje met o.a. Colombo en Gomez del Mo ral, Wolfshohl had in die laatste be klimming zijn achterstand zien groeien tot bijna zeven minuten. Net als alle anderen wilde Wolfshohl de afdaling gebruiken om de verschillen wat kleiner te maken. Maar waar de anderen slaagden, faalde de meest roekeloze, Wolfshohl slipte, viel, ver loor tijd en zette de afdaling daarna wat rustiger voort. Den Hartog deed het van het begin af voorzichtig en zag tien rijders, onder wie Jan Janssen, voorbij schieten. Pingeon verloor, mede door een lek ke band, nog wat van zijn winst in de afdaling, maar zorgde toch voor een schokeffect bij de kandidaten voor de overwinning, door zich met een ach terstand van twee minuten en vieren vijftig seconden op San Miguel weer nadrukkelijk in hun midden te plaat sen. AMSTERDAM Het is een beetje strijdig met de journalistieke eis van >„eerst het nieuws en dan de story", maar mogen we met grootmeester Bronstein beginnen? Hij zette de twee de ronde van de grootmeestergroep van het IBM-toernooi weer alle roman tiek en luister bij. Bronstein van wie Ciric zegt dat hij de grootste schaker aller tijden is (geweest) dacht na 1. e4 van Zuide- dema, tien minuten na. Hij telde op zijn vingertoppen alle openingen af die hij zou kunnen inzetten. Ten slotte werd het Frans. Daarna begaf hij zich naar de perskamer waar schaakhond Fide lag te sluimeren. Hij begroette de populaire viervoeter met driemaal „waf" Moskouse tongval om ver vervolgens uit te leggen dat de rege ling om het wereldkampioenschap een enorme onzin is. Aansluitend hij had toen al wat zetten gedaan klaagde hij over op ponent Zuidema. Nu is die correct, vriendelijk en wat dies meer zij daar ging het niet om doch Bron stein vond dat de jonge Nederlander te passief speelde. Hij bood opzettelijk en kele gelegenheden voor een clinch, maar Zuidema voelde niets voor een combinatoire rondedans met Bron stein. Hij bevroor de stand (1-1) dat kan eeen sterke witspeler betrekkelijk gemakkelijker doen en bleef stoel vast binnen de eisen van de stelling. Op de twintigste zet deed de Rus op zettelijk een aanvechtbare zet. Zuide ma keek er zelfs niet naar; hij vond fifty-fifty alleszins bevredigend. Toen het dat dan was geworden meende Bronstein dat in de toekomst toernooi en moesten worden georganiseerd, waarbij men tweemaal per dag moest spelen remises zouden niet mogen BONN Het Nederlandse zeiljacht Stormvogel verkeert niet in moeilijkhe- dden. Het zeilt met volle kracht op zijn doel af en ligt nog steeds aan kop in de oceaanrace van de Bermuda-eilan den naar het Westduitse Travemünde. Om half zeven gisteravond heeft een verkenningsvliegtuig van het type Bré- guet Atlantique van de Westduitse Ma rine het zeiljacht ontdekt op ongeveer 130 zeemijlen ten westen van de Britse Hebriden. Het jacht, dat naar alle waarschijnlijkheid een defect aan de ra diozender heeft, was duidelijk waar neembaar met zijn zeilnummer H 700. De Stormvogel voer, kennelijk in per fecte orde met een snelheid van onge veer zeven knopen en een -koers van zeventig graden noordoostwaarts man de Britse eilanden te ronden, op weg naar de Noordzee en 't Skagerak. De Stormvogel kwam volgens waarne ming van de Westduitse marinepiloten, vlot vooruit, gezien de minder gunstige wind. LEEUWARDEN Tsjegolef heeft in de achtste ronde van het internationale damtoernooi in Leeuwarden alleen de leiding genomen. De Rus won van de Zwitser Kuyken, terwijl de wereldkam pioen Andreiko en de Europese kampi oen Sijbrands een punt verspeelden. Schotanus dwong Andreiko remise af; Sijbrands kon niet van de Franse kam pioen Mostovoy winnen. De uitslagen: Tsjegolef (Rusl.) Kuyken (Zwi.) 2-0; Sijbrands (Ned.) - Mostovoy (Fr.) 1-1; Van Dijk (Ned.) Bergsma (Ned.) 1-1; Germain (Haiti) Gantwarg (Rusl.) 0-2; Van der Sluis (Ned.) Gournier (Fr.) 1-1; Schotanus (Ned.) Andreiko (Rusl.) 1-1. De stand: 1. Tsjegolef 12 pnt, 2/3. Sij brands en Andreiko 11 pnt; 4/5. Gant warg en Bergsma 10 pnt; 6. Schotanus 8 pnt; 7/8 Mostovoy- en Germain 7 pnt; 9. Van Dijk 6 pnt; 10/11. Gournier en Kuyken 5 pnt; 12. Van der Sluis 4 pnt tellen teneinde de creativiteit per wedstrijdreglement te doen herleven. Zijn laatste voorstel luidde: alleen strijd tussen grootmeesters. Dan zou de schaakkunst sneller en vlugger op bloeien. Ontevreden en hoofdschuddend ging hij tenslotte naar het hotel terug. Hij had ons nog net even geadviseerd het schaken te laten uitsterven omdat de remisedood door vrees-voor-verlies aanstaande was. Ivkof benutte een zwakke manoeuvre van Kavalek en voert aldus het veld aan met 2 uit 2. Ciric deed het heel knap tegen Kuijpers, terwijl de winst van Sjamkowitsj op Bouwmeester iet wat gelukkig mag worden genoemd. Tijdnood kostte de Nederlander ver moedelijk een verdiende remise. Marovic had het tegen Lengyel moei lijk, doch hij wist op de been te blij ven evenals Donner (met zwart) con tra Ree. Wat had de Nederlandse kam pioen weer knap gemanoeuvreerd! Kotof Langeweg tenslotte was een puntendeling waar de Nederlander niet ontevreden over mocht zijn. Hij was het wel, maar dat sloeg op het eigen spel. Bij de meesters hielden Van Scheltin- ga en Tatai er na twaalf zetten al mee op. Ze hebben nu zeven maal de de gens gekruist en even zovele malen re mise gespeeld. Smederevac Bakker was voor de Zuidslaaf na een woest- uitgevochten middenspel. De remise tussen v. Oosterom en Scholl had nogal wat voeten in de aarde; wit kon enige tijd op initiatief bogen. De uitslagen uit de tweede ronde wa ren: Grootmeestergroep: Zuidema - Bron stein VtV»; Bilek - Jongsma V«Vt; Marovic - Lengyel Vt-^/t; Ree - Don ner VtVt] Bouwmeester - Sjamkowitsj 01; Kotof - Langeweg VtVtCiric - Kuijpers 10; Mivkof - Kavalek 10. Uit de eerste ronde: Sjamkowitsj - Ree Vt—V». Stand: 1. Ivkof (Z-Sl) 2 p; 2/3 Ciric (Z-Sl) en Sjamkowitsj (Rusl) lVt p; 4/ 12 Kuijpers (Ned), Langeweg (Ned), Donner (Ned.), Lengyel (Hong), Jong sma (Ned.), Bronstein (Rusl.), Bilek (Hong), Marovic (Z-Sl), Ree (Ned) 1 p; 13/16. Kavalek (Tsj), Bouwmeester (Ned), Kotof (Rusl), Zuidema (Ned) Vt P- Meestergroep: Smederevac - Bakker 10; Van Scheltinga - Tatai VtV«; Gereben - Loetikof 01; Van Geet - Hartoch 01; Czemiak - Medina 01; Van Osterom - Scholl VtVt. A Mathijs de Koning. Op dat moment werd Gonzales ont goocheld door de manier waarop Pin geon hem voorbij ging. De Fransman leek de koude niet te voelen. Gonzales keek eens weemoedig naar de vuur tjes, die de toeschouwers langs de weg van sprokkelhout hadden ge stookt, maar Pingeon ging ongehin derd door. Hij klom als Bahamontes en Jimenez in hun beste dagen. De kille regen, die de spieren verstijfde, hinderde hem niet. Op de top van de Granier had Pingeon bijna twee minu ten voorsprong op Gonzales, die de rest van het veld nog net was kunnen voorblijven. De afdaling naar de voet van de Cucheron werd door Lucien Aimar het snelst afgelegd. Gelijk Jean Claude Killy begon de beste man uit de Franse B-ploeg de beklimming van de Cucheron met een achterstand van twee minuten op Pingeon. De eersten van de groep lagen daar drie minuten achter. Bij de beklimming won Pingeon nog seconden op Aimar en meer dan een minuut op de groep waarvan Ganda rias, San Miguel, Jimenez en Den Hartog de snelsten waren. Pingeon vergrootte zijn winst. Hartstochtelijk aangemoedigd door de Fransen, die nu Poulidor verdwenen is eensgezind hun sympathie aan Pingeon geven, had hij op de top van de Porte vier minuten winst op Aimar, viereneen- halve minuut op Den Hartog en bijna 't HARDE Niek Vermeulen uit Amsterdam heeft na twee dagen koersen de leiding in de internationale wielervtffdaagse stevig in handen. Maakte hij op de eerste avond in Ermelo deel uit van een rennerskwartet, dat met 28 seconden voorsprong finishte, woensdag in 't Harde was hij de enige van dit viertal, die vertegenwoordigd was in een kopgroep van zeven renners. Dezen bouwden in eendrachtige samenwerking een voorsprong van 1 minuut en 3 seconden op. De ritwinnaar was MathUs de Koning; de grote triomfator Niek Vermeulen. H(j gaat fier aan de leiding met dezelfde kostbare 28 seconden voorsprong, die h(j in Er melo veroverde. Freddie Niemeyer, de leider van het eerste uur, Harm Holstege en Arnold Voogt uit ScherpenzeeJ werden ver terruggeworpen. Er is ook in 't Harde hard gefietst. Dat belooft wat voor de komende drie dagen. Opvallend was opnieuw het constante rijden van de Denen. Weer hadden ztf een mannetje voorin en weer hapten zij gretig uit de pr(jzenpot. Microfonist Frans Sluyters, die de talrijken langs het parcours van sappig com mentaar voorzag, meende dat de „Charley-Wilken-brigade" de Nederlanders een tekort aan deviezen zou kunnen berokkenen De ruim zestig renners hebben het publiek waar voor zijn geld gegeven. Er werd van start af een hoog tempo onderhouden. Al in de eerste van de 44 ronden van 1800 meter gingen vier mannen aan de haal: Hans Eckelboom de Deen Sorensen, Zwier Sellis en Henk Scholten. Het viertal kwam niet verder dan enkele tientallen meters. Al vrij vlot vormden Wichert Vlot, H. Homan en Albert Huizebosch een bruggehoofd voor het peloton, dat de vroege vluchters daarna snel tot de or de riep. De bijzonder strijdlustige Peter van der Kruys uit Helmond, krachtig ge steund door zijn supporters uit de le gerplaats 't Harde, was de gangma ker van diverse vluchtpogingen, die bijna evenzo vele malen mislukten. Wel bereikte hij er een. dunning van de gelederen mee. Na wat lach- en gierwerk, veroor zaakt door wielerclown Dries van Wijhe, hij reed dan weer eens ver voor de meute uit en dan weer aan de staart, viel nog vrij onverwachts de beslissing. De Koning, Eckelboom en Van der Kruys plaatsten een flitsende demar rage, Jusjong (Denemarken), Nieuw- kamp, Vermeulen en Eijkelboom sprongen er naar toe en toen ook Wichert Vlot zich van het peloton had afgescheiden ontstond een hergroepe ring met acht sterke mensen op kop, waarvan Eikelboom een ronde achter stand had. De voorsprong groeide snel en nadat htf enkele malen rond de mi nuut had geschommeld was het acht ronden voor het einde, dat de groep met aan de kop Peter van der Kruys voor het eerst de limiet overschreed. Hoe Holstege en Niemeyer ook zwoegden, zij trachtten vergeefs om het peloton met veel tegenstrijdige ele menten tot grotere daadkracht te be wegen. De vluchters waren weg en ble ven weg. De voorsprong bleef op peil en bedroeg op de streep zelfs 63 se conden. Met drie Amstel-mannen in het voorste gelid was het een uitge maakte zaak, dat de ritzege bij deze ploeg zou komen. Nieuwkamp en Vlot maakten de opening voor De Koning, die overtuigend winnaar werd. Nie meyer won de spurt van het peloton. Hij had de leiding verspeeld. Het „eretricot" hangt vanavond in Nun- speet om de schouders van Vermeu len. We zijn met de grote Nunspeetse aanhang benieuwd of de gebroeders Holstege vanavond op eigen bodem de vrij grote schade kunnen gladstrijken. Er kan nog van alles gebeuren. Ver meulen zal heel veel werk moeten verzetten om de concurrenten op een afstand te houden. Zijn positie leek fraai, maar niet onaantastbaar. Voor hem waren in leder geval woensdag de gelukwensen van burgemeester Westerhuis en de overwinningszoen van Ria Zaal. Uitslag 2e rit: 1. Matthijs de Ko ning, Scherpenzeel, 80 kilometer in 1 uur. 48 min. en 8 seconden: g. Wichert Vlot (Wanneperveen) z.t.; 3. Peter van der Kruys (Helmond), z.t.; 4. Henk Nieuwkamp (Bome), z.t.; 5. Paul Jusjong (Denemarken) z.t.; 6. Nico Vermeulen (Amsterdam) z.t.; 7. Hans Eckelboom (Heerde), z.t.; 8 op 1 minuut en 3 seconden Freddie Niemeyer (Hengelo), 9. Jans Vlot (Wanneperveen), 10. Albert Huize bosch (Beilen), 11. Ole Hojlund (Dene marken), 12. Johan Pluimers (Enter), 13. Harry Homan (Enter), 14. Willem Holstege (Nunspeet), 15. Harm Holste ge (Nunspeet), 16. Theo Valkenburg (Scherpenzeel), 17. Hans Egberts (Zutphen), 18. Albert Schroten (Epe), 19. Bart Veerman (Heerde), 20. Jo han Hup (Kampen). Algemeen klassement na twee etap pes: (officieus): 1. Nico Vermeulen, 3 uur, 51 min 35 sec.; 2. W. Vlot op 28 sec.; 3. P. v. d. Kruys, op 28 sec.; 4. H. Eckelboom, op 28 sec.; 5. Fred dy Niemeyer, op 1 min 3 sec.; 6. Harm Holstege op 1 min 3 sec.; 7. Jans Vlot op 1 min 31 sec.; 8. Willem Holstege op 1 min. 31 sec.; 9. grote groep renners met allen dezelfde tijd als Jans Vlot: 3 uur 53 min. 6 sec. O De zevende partij tussen de schaak grootmeesters Boris Spasski (Rusl.) en Bent Larsen (Denemarken) in de halve eindstrijden van het kandidaten toernooi, dat in MalmÖ wordt gehou den is na de 43ste zet afgebroken. Spasski heeft een pion winst. Hij leidt met 4-2.

De Vallei | 1968 | | pagina 11