Veenendaals dagblad Enorme winst maakt PTT niet zorgenvrij Winst van telefoondienst vertwintigvoudigd Aref in Londen; Bakr wordt nieuwe president biezen tegels 79 cent matser Russen concurreren op cruise-markt Gelderse Vallei Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en TURKSE BEZOEKERS OP SOESTDIJK FLEXIPUP voor Nigeria Speciale aanbieding Pantserwagens BATIG SALDO MAAKTE VORIG JAAR REUZENSPRONG NAAR I MILJOEN COUP IN IRAK ZOU „PRO-WESTERS" ZIJN B' brand in N.-York Versluierde subsidie aan uitgevers „Uppsala moet een politiek vervolg hebben" Kleuter onder vee-auto bij fietsen leren „Nederlanders en Belgen zijn gevaar op Autobahn" Gedetineerde patiënt nam de benen Grenzen zijn weer open weken vermist F abrieksbrand was „interne kwestie" Elf doden bij Rumoerige avond in Valkenburg MOOI WEER Limburgs meisje wordt ruim drie GEEN VERHOGING Gouden tor DIENSTBETOON AANPASSEN NIEUW' LINKS Passagiers gekaapt vliegtuig terug "DUITSE TOURINGCLUB: GEHEIM UITGAANSVERBOD Britse zending per tot 27 juli per stuk VEENENDAAL Nederlands schip Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI DONDERDAG 18 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I67 DEN HAAG Het Staatsbedrijf der PTT heeft een florissant 1967 achter de rug. De onderneming behaalde een winst van bijna 163 miljoen gulden. Dit be tekent een vooruitgang van ruim 117 miljoen, vergeleken met een jaar eerder. Toch heeft dit fraaie bedrijfsresultaat de directie niet vrij van zorgen gemaakt; zij verwacht voor de komende jaren aanzienlijk minder gunstige uitkomsten. >EIROET (Reuter, AP) Generaal-majoor Ahmed Hassan-al-Bakr is gisteren gekozen als nieuwe Iraakse president, nadat het vorige staats hoofd, Abdel Rahman Aref, *s morgens door militairen was afgezet. Generaal Bakr is een van de kopstukken van de socialistische Baath-partij. Hij was al eens vice-president en werd premier toen zijn partij in februari 1963 aan het bewind kwam. Zijn benoeming zou kunnen betekenen dat de Baath-partij de militaire coup heeft geïnspireerd. De telefoondienst was het beste melkkoetje van de PTT. Geholpen door een forse verhoging van de ta rieven, bracht deze dienst 76 miljoen gulden in het laatje, of twintig maal zoveel als in 1966. Het traditionele verlies van de postdienst daalde eveneens mede dank z(j tariefsverhogingen met een derde tot 44,7 miljoen gulden. Aan rente ontving de PTT het in drukwekkende bedrag van 106 miljoen gulden, of bijna zestien miljoen meer dan het jaar ervoor. De bijdrage van de postcheque- en girodienst was bijna een miljoen hoger en die van de telegraafdienst steeg met ruim twee miljoen gulden. De draadomroep kwam echter op nieuw rond drie miljoen gulden te kort. Blijkbaar vindt de regering dit re sultaat van de PTT voorlopig mooi genoeg. Van verhoging der tarieven wil zij dit jaar niet weten. Wel zal zij nog moeten beslissen over het even tueel wijzigen van het verliesgevende pesttarief voor nieuwsbladen. ADVERTENTIE GRATIS LEUKE van luicky Luie, Bllfy the Kid, Jelly Jumper of de gebroeders Dalion bij 3 pakjes A ïs een struikrover zit de geharnas- te gouden loopkever in de pral- le ochtendzon of loopt bedrijvig over het tuinpad op zoek naar vliegen, oorwurms of slakken, die onder de oeverplanten van het vogelvijvertje leven en die we gemeenlijk ongedier te noemen. Daarom moeten wij zo'n fraaie bronsgroene Carabus met zijn lange rode laarsjes in ere houden en hem niet proberen te vangen, wan neer hij bij 't oplichten van een steen of dakpan te voorschijn schiet. Ge zoudt hem trouwens niet eens zo voetstoots bemachtigen, want hij be weegt zich zeer behendig en snel, vluchtend in de veilige rimboe van halmen, stengels en blaren. Ik weet nog wel, hoe wij als buitenkinderen, die alles aanpakken en nergens bang voor waren, voor de gouden tor een heilzaam ontzag koesterden, want de dreigend gekromde kaken konden be hoorlijk in je vinger knijpen en boven dien kwam er dan een stinkend grie zelig donkerbruin vocht uit. Dit speeksel dient onze loopkever om zijn slachtoffer tot een brijachtige massa om te vormen, die dan gemakkelijk kan worden verorberd. Steeds zijn de aktieve schallebijters onderweg, hun Nu er niet aan de tarieven gedok terd mag worden en de loonkosten blijven stijgen, verwacht de directie afnemende winstcijfers. Zij vreest als gevolg daarvan moeilijkheden bij het financieren van de noodzakelijke in vesteringen. Moeilijkheden heeft de PTT ook bij het invoeren van het landelijk alarm nummer 0011. Het overleg met de vele diensten die ermee te maken krijgen (o.a. politie, brandweer, ambulance) verloopt stroef. Niettemin zullen bin nenkort proeven met dit nummer wor den genomen. De PTT wil bij de tijd blijven. Op ruime schaal wordt onderzocht wat er kan worden gedaan om het publiek meer diensten te verlenen. Tegelijker tijd wordt nagegaan welke diensten vrijwel geen belangstelling meer heb ben en dus aan de kant kunnen wor den geschoven. De telegraafdienst, de kwitahtie- dienst en de draadomroep raken uit de belangstelling van het publiek. Daar staat tegenover dat de mensen meer en meer gebruik maken van het overmaken van geld via de post cheque- en girodienst, van telefonische oproepsystemen, rpqbjele communica tiesystemen, snellere en méér doel treffende mogelijkheden voor het mel den van ongevallen en betere en rui mere mogelijkheden voor de ontvangst van televisie- en stereofonische radio programma's. Bij het uitbreiden van de veel ge vraagde dienstverleningen speelt het geld een grote rol. Daarom wordt voortdurend gezocht naar doelmatiger werkmethoden en het vervangen van arbeid door machines. Om het dienstbetoon zoveel mogelijk aan de wensen aan te passen denkt de P.T.T. aan: Samenvoeging van bestelkringen op kleinere of grotere schaal, ge paard gaande met een vergaande mo torisering van de bestelling; Concentratie van de expeditie in de omgeving Nijmegen; Samenvoeging (bij wijze van proef) van de eerste en tweede bestel ling in een stadswijk van Den Haag en Beverwijk; Beperking van de openstelling op zondag van telegram- en telefooncen tra; Een minder kostbare vorm voor de bestelling van telegrammen. Men zie ook elders in dit nummer: „Onvermoeid rijk jaar voor PTT". DEN HAAG Het posttarief voor nieuwsbladen zal mogelijk worden ge wijzigd. De P.T.T. staat nogal huiverig tegenover dit tarief, dat sterk verlies gevend is. De dagbladen maken er naar ver houding maar weinig gebruik van: Zes tot zeven procent van de totale oplage gaat maar per post. Het zijn vooral de tijdschriften, die van het voordelige tarief profiteren. De P.T.T. spreekt daarom van een „versluierde subsidie aan de uitgevers". Een werkgroep van enkele ministe ries heeft het probleem inmiddels be studeerd. Het wachten is nu op een beslissing van de regering. AMSTERDAM De groep-Nieuw Links in de Party van de Arbeid zal onmiddellijk na het beëindigen van de assemblee van de Wereldraad van Ker ken te Uppsala contact opnemen met de Nederlandse delegatie naar de as semblee. Nieuw Links wil met delega tie overleggen over de mogelijkheid om belangrijke maatschappelijke uitspra ken van de Wereldraad op een zo ruim mogelijke schaal in Nederland aan de orde te stellen. Men huldigt de opvat ting dat de voorstellen en beslissingen van Uppsala een politiek vervolg moe ten hebben, opdat wordt voorkomen dat zij geïsoleerd blijven. Nieuw Links zal zich ook tot het bestuur van de P.v.d.A. wenden om te bevorderen dat de resul taten van Uppsala bij de menings- en besluitvorming in die partij worden in gebracht. 's HEER-ARENDSKERKE Op de Achterweg in 's Heer-Arendskerke is woensdagmiddag het vijfjarige jongetje M. H. Capello om het leven gekomen. Het kind leerde fietsen en reed plotse ling vanaf een uitrit de Achterweg op. Hij werd gegrepen door een passeren de vee-auto en was op slag dood. MIAMI De 56 passagiers van het Amerikaanse vliegtuig, waarvan de pi loot gisteren door een gewapende Cu baan gedwongen werd naar Havana te vliegen, zijn in Miami teruggekeerd. Het gekaapte vliegtuig met de zeven bemanningsleden vloog al eerder van Havana naar Miami. Hare Majesteit de Koningin heeft woensdagmorgen op paleis Soest- dijk de Turkse minister van Buiten landse Zaken, de heer Ihsan Sabrie Caglayangil (rechts op de fotoen zijn echtgenote ontvangen. De minister werd bij zijn bezoek aan de Koningin vergezeld door de Turkse ambassa deur in Nederland, de heer Vahit Ha- lefoglu en zijn echtgenote. DEN HAAG Dé Duitse toeringelub AD AC vindt, dat Nederlanders en Bel gen niet op de juiste wijze gebruik ma ken van dc Autobahnen in Duitsland. Vaak houden zij zich niet aan de voor geschreven maximumsnelheid, wanneer zij achter hun auto een caravan mee voeren (110 kilometer per uur). Ook komt het vaak voor. dat er veel te langzaam wordt gereden, waardoor het gevaar op de weg wordt vergroot. Mensen, die op hun gemak willen rij den en toeristisch van him tocht willen genieten, moeten volgens de ADAC niet op de Autobahn rijden. AMSTERDAM Woensdagmiddag is een gedetineerde van het huis van be waring, in Amsterdam ontvlucht uit paviljoen III van het Wilhelmina Gast huis, waar hij werd verpleegd. Het is de 30-jarige J. S. uit Amsterdam. Tot nu toe is het niet gelukt de man te pak ken. Een onderzoek op verschillende adres sen in de hoofdstad, waar de ontvluch te gevangene zich zou kunnen ophouden heeft nog geen resultaat opgeleverd. Volgens de politie, is de man geen ge vaarlijke criminele figuur, maar moet hij meer als een leegloper, een zielige labiele persoon worden gezien. De afgezette president Aref heeft de wijk genomen naar Londen waar zijn gezin verblijft. Berichten dat hij op een militair vliegtuig naar Egypte was gezet werden later in Cairo tegenge sproken. Aref was aan het bewind sinds april 1966. Volgens radio-Bagdad berustte de lei ding van de staatsgreep bij Saad-al- Hardan, plaatsvervangend commandant van het militaire district Bagdad, Ad- nan Abdel Jalil, commandant van de Tweede divisie, Nassif Samarai, com mandant van de Eerste divisie, Mo hammed Noery Chalil, commandant van de Vijfde divisie en Hassan al- Nakid, commandant van de Iraakse strijdkrachten aan het Palestijnse front in Jordanië. Ook de regering onder leiding van pre mier luitenant-generaal Taher Yehia, werd aan de kant gezet. Over het lot van de generaal en zijn ministers was niets bekend. Hun plaats werd in genomen door een Revolutionaire raad. De samenstelling van deze raad werd echter zorgvuldig geheim gehou den. In de talrijke communiqué's die radio- Bagdad na de staatsgreep uitzond, vermeed de Revolutionaire raad elke vorm van kleur bekennen. De nieuwe bewindhebbers bestempelen de vori ge regering als „corrupt, onnozel en onbekwaam", maar voor het overige was de bekendmaking opgesteld in zeer voorzichtige bewoordingen. Ken- nnelijk wilde men zo min mogelijk luisteraars verontrusten. Radio-Bagdad sprak over de staats greep als „de revolutie van 17 juli 1968". Het doel ervan was het herstel van de „duidelijke, socialistisch voor uitstrevende lijn" van de revolutie van 14 juli 1958, waarbij koning Feisal II werd vermoord en waarmee een einde kwam aan de monarchie in Irak. Op binnenlands gebied beloofden HEERLEN De Nederlandse en Duitse politie zoeken momenteel naar het sinds 24 juni verdwenen 18-jarige meisje Agnes Storms uit Simpelveld. De politie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van een misdrijf. Maandag 24 juni ging Agnes Storms naar haar werk in Heerlen, waar zij echter nooit is aangekomen. Haar ver loofde bracht haar toen weg in de auto en zette haar voor de deur af. Zes dagen later kreeg de getrouwde broer van Agneé een prentbriefkaart uit het Duitse Langenselbold, waar het meisje een aantal kennissen heeft wo nen. Ook hier schijnt zij echter niet te zijn geweest. Een onderzoek van de Duitse politie bleef tot nu toe namelijk zonder resultaat. De Simpelveldse politie is dan ook van mening, dat het goed mogelijk is, dat Agnes Storms aan een kennis heeft ge vraagd de kaart voor haar in Langen selbold te posten. de nieuwe machtshebbers het vraag stuk op te lossen van de Koerden, een groepering die naar zelfstandigheid streeft. De nationale oliepolitiek zal worden voortgezet. Volgens radio-Bagdad vloeide er tij dens de staatsgreep van gisteren geen druppel bloed. Maar reizigers die het land verlieten voor de grenzen werden gesloten, beweerden dat er in verschei dene Iraakse steden was geschoten. In Bagdad en Basra was het volgens hen erg onrustig geweest. Radio-Bagdad was gisteren de enige bron van informatie over de coup. Te legraaf- en telefoonverbindingen met Irak werden verbroken en alle havens en vliegvelden waren evenals de gren zen gesloten. Hoewel er van officiële Egyptische zijde nog geen commentaar is gege ven op de staatsgreep in Irak, heb ben Egyptische deskundigen op het gebied van Arabische aangelegenhe den verklaard dat het in Irak een „pro-Westerse staatsgreep betreft, op touw gezet door de rechtervleugel van de Baath-partij". Een commentator van de Israëlische radio verklaarde dat het nieuwe be wind in Irak de betalingen zal doen die nodig zijn voor de aankoop van de Franse Mirageu-vliegtuigen. Hij was van mening dat het niet tijdig nakomen van de verplichtingen voortvloeiende uit het contract met Frankrijk en de laksheid ten opzich te van de noodzakelijk geachte ver sterking van de Iraakse strijdkrach ten de belangrijkste oorzaken zijn geweest van de staatsgreep. Buiten de uren waarop het uitgaans verbod geldt is het vlieg- en grensver keer in Irak weer toegelaten. Met in gang van vandaag is het uitgaansver bod, dat gisteren na de staatsgreep in gesteld werd, teruggebracht tot 12 uur, van zes uur 's avonds tot zes uur in de ochtend. LONDEN De Britse regering heeft gisteravond toegegeven, dat 20 pantser wagens van het type Saracen onderweg zijn naar Lagos. De pantserwagens zijn niet bewapend. Zij worden door het Ne derlandse vrachtschip Batu vervoerd naar Apapa bij Lagos. Volgens de Britse regering waren zij al vorig jaar door de Nigeriaanse fe derale regering gekocht en betaald en was het niet mogelijk de verzending naar Nigeria tegen te houden. Nigeria heeft inmiddels „in beginsel" ingestemd met de komst naar Lagos van een speciale vertegenwoordiger van Oe Thant ter bespreking van de vraag, hoe hulpvoorraden kunnen wor den gestuurd naar de duizenden hon gerende mensen in het afgescheiden Biafra. BUNSCHOTEN In een van de acht fabriekshallen van de N.V. Metaalin dustrie Polynorm in Bunschoten heeft woensdagochtend brand gewoed. Polynorm vervaardigt onder meer ge prefabriceerde woningen. De brandweer, die werd bijgestaan door korpsen uit omliggende gemeen ten, was het vuur na ruim een uur meester. Het vuur ontstond in de af deling verf baden tijdens laswerk - zaamheden. Twee verfbaden met elk 40 kubieke meter inhoud gingen verlo ren. De boven de betrokken hal gele gen kantoorruimte bleef gespaard. Na afloop van de brand deelde de di rectie mee, dat „vrij weinig" schade was aangericht. Nadere gegevens wer den niet verstrekt, omdat de directie de brand als een interne aangelegen heid beschouwde. Pers en fotografen werden niet tot het terrein van de brand toegelaten, hetgeen tot strubbelingen en het in be slag nemen van een camera leidde. NEW YORK Negen kinderen en twee volwassenen zijn vanochtend om gekomen bij een brand in een woning in de New Yorkse wijk Queens. ADVERTENTIE VALKENBURG Het toeristenstad je Valkenburg beleefde woensdag een rumoerige avond. Op het Grendelplein wilde tegen elf een veertigtal jongelui een soort happening houden. Dit ging, onder belangstelling van enige honder den toeschouwers, gepaard met hand geklap, geschreeuw en vernielingen van bloembakken. De politie verscheen met enkele pa trouillewagens en te paard en veegde het plein in korte tijd schoon. Daarbij werd ook de gummistok gehanteerd. Bij de mensen, die klappen opliepen, was o.a. een persfotograaf, die opnamen liep te maken. Een vijftiental jongelui werd aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. (Van onze weerkundige medewerker) IJe oude depressie op de Noordzee i-s verrassend snel ter ziele gegaan. Daardoor kwam het gisteren alleen in Limburg nog tot enkele fikse onweers buien. Elders in Nederland herstelde de atmosfeer zich zienderogen van de inzinking. Talrijke buien vielen er in Duitsland en andere Middeneuropese landen. In Ziirich was het gisteren om 4 uur 's middags met 12 graden zelfs nog twee graden kouder dan d insdag. Nu de barometer flink is gestegen, mogen we voor de tweede helft van deze week rekenen op droog en over wegend zonnig weer. In Gelderland bereikt de temperatuur ongeveer het normale middagpeil voor juli? te we ten 20 tot 22 graden. Zaterdag wordt het wellicht iets warmer. Het Britse hogedrukgebied van 1025 m.b. zal dan dichterbij zijn gekomen, waarna de wind via west naar zuidwest tot zuid terugdraait. Morgen: Zon op: 04.43, onder: 20.49. Maan op: onder: 16.02. geeuwhonger schijnt geen einde te ne men en het bijtende maagsap veroor looft een spoedig toetasten. Op de hei vinden wij de groene zandkevers, van wat kleiner formaat. Bij het wan delen over een smal pad vliegen ze telkens voor ons uit, doch ze zijn zó snel in hun bewegingen, dat ge er zel den in slaagt zo'n beestje met de sprookjesachtige naam van Cicindela met he hand te vangen. Ze kunnen hun prooi in een korte vlucht achter volgen, maar de gouden tor blijft aan de aarde gebenden en daarom heet l8-7-'68. A. B. WIGMAN. Gisteren heeft het 20.000 brt metende Russische passagiers schip „Ivan Franko" een dag in de Amsterdamse Coenha- ven gelegen. Het schip maakt een 16-daagse cruise langs West- europese en Scandinavische havens en heeft 500 merendeels Italiaanse toeristen aan boord. In Amsterdam voegden zich nog 1 een twintigtal Belgen en Duitsers bij dit gezelschap. Het was de eerste maal, dat in de Amsterdamse haven een Russisch cruise-schip, met niet-Russische passagiers aan boord arriveerde. Sinds betrekkelijk korte tijd zijn de Russen op de cruisemarkt verschenen en zij vormen er een geduchte con current voor de Westeuropese rederijen, die korte toeristen trips organiseren.

De Vallei | 1968 | | pagina 1