Naar de finale Beurs van Amsterdam Hoofdfondsen onregelmatig Toon Hermans-show in Maastricht Amerika niet naar filmfestival Venetië Fototentoonstelling Jeroen Bosch r i «Ir tl VANAVOND MORGEN Vermogen van Interunie bijna half miljard Op i aug. cijfers Kon./Shell Omzet Gasunie Daggeld 4V2 pet UIT DE KERKEN PILOOT STORM RECHTER TIE I TEKKO TAKS TELEVISIE Hl T.V. LANGENBERG Pagina 2» DONDERDAG 18 JULI IVo* 109 Zij zaten tegenover elkaar in Lek- sejkows wagen, klein vertrek, waar het gerief tot het uiterste was opge voerd door laden en kastjes, die in- en uitgeschoven konden worden. Een bed erboven tegen de ene korte voor wand, als de kooi van 'n kajuit; een tafel, 'n miniatuur kookgelegenheid met wat vuile glazen en pannen, een paar stoelen, 'n heiligenbeeldje met een flakkerend rood lichtje aan zijn voet. Een een paar prenten: leeuwen, tij gers en heiligen. De combinatie deed Freek een ogenblikken de lippen sa mentrekken in geheime pret. Leksejkow had zijn kaki pak weer aan, zijn hoge zwarte laarzen waren stoffig en modderig tot aan de knieën. Het regende zwaar, in dikke modder stond het kamp van wagens. Buiten klonk voortdurend gezoef, en snorren van motoren, het leek wel een zware machine, die op gang werd gebracht. Een borrel? Graag. Wat is dat buiten toch voor een leven? Leven? O, die tractoren. Ga maar eens kijken om de hoek, son, dan zie jij wat. Freek stak zijn hoofd om de wa gendeur... en schrok. Waar waren de roofdierenwagens, de rekwisierenwa gens, de wagens der artiesten? Klei ne tractoren, als nijvere bijen, grom melden hun lawaai in de najaars nacht, wierpen zich bijna steigerend in de lijnen, die hen voor de wagens koppelden; langzaam werd het leeg op de plaats. Pikeus voerden de paarden in hun wagens, de olifantenstal was er al niet meer. Achter Freek bulderde Leksej kow. So, is dat zwerversleven, my son, één uur na die voorstelling is de plaats al aardig geruimd. Ik was juist bij die dieren; toen jij mij eindelijk had gevonden, kwam ik net terug toen zij daarvan reden. Morgenavond in Rotterdam staat onze stad weer, net als heden hier, verleden egens an ders. Overal hetzelfde. Onthutst keek Freek voor zich, liet de deur van de wagen dichtvallen. Dus de troep vertrekt? Na de paar ontmoetingen met Lek sejkow gebruikte hij al deze uitdruk king. Een wrange spijt stond in hem op. Een paar maal had hij nu 's mor gens de dompteur zien werken, had deze avond een voorstelling meege maakt en nu was het weer uit. Ja, maar niet over zee, niet naar verre landen. Wij gaan naar Rotter dam immers, spelen daar die ganse seizoen. Jij moet dikwijls komen, dat is niet ver. Opgelucht glimlachte de jongeman. Rptterdam, nee, dat was niet ver. Als hij van kantoor uit oma's auto kon pakken, kon hij omstreeks zes uur al in de wagenstad wezen en misschien kon hij dan weieens blijven overnach ten en zo toch nog de ochtendoefenin gen zien. Ik begin daar aan een nieuwe dier- groep, vertelde Leksejkow, zal jou interessieren. Tijgers vormen weer die hoofdschotel. Jonge dieren, zo uit dat wilde geïmporteerd; veel slim mer zijn zij als die gevangen zijn ge boren. De wagen kreeg een schok; Freek tuimelde bijna van zijn stoel, sprong dan verschrikt in de hoogte. Buiten riep een stem: Koppelen, achter uit, ja, toe maar... Kom mee naar buiten, die wagen rijdt anders met ons weg, lachte de directeur, ik moet trouwens nu ge lijk tot het station, jij hebt mij al te veel opgehouden, my son. Zij sprongen uit de schokkende wa gen. Een man, het gezicht besmeurd met stof en olie, glimmend van zweet en regen, tikte aan zijn pet voor de directeur. Zwaar werk, meneer, 't zit alles stijf in de modder. De wielen van de tractor raakten bijna geen grond, even een paar me ter terugwijken tegen de rode wagen aan, dan weer met vol gas naar vo ren, hij hijgde als een levend dier, de man in de tractor was ermee ver groeid, één met zijn machine. Toen zag Freek voor het eerst, dat de man in overall van die eerste mor gen toch niet geheel buiten de waar heid gesproken had. Leksejkow vloekte in zijn hele ver zameling van talen. Hij gooide zich met schouders en heup tegen de zij kant van het onhandelbare stuk, brul de, gebaarde wild met zijn handen. Een paar mannen schoten, duwden, trokken, al naar de Rus hun geval, an deren schoven planken voor de hals starrige wagenwielen. Een werk van enkele minuten, toen schokkerde het gevaarte achter de trillende, zenuwachtig brommende tractor over het al leger wordende circusterrein. So doet men's, onthoud son! Leksejkow veegde zijn handen langs zijn dijen, stond met glinsterende ogen, die fosforiseerden in de nacht. Freek ging naar de circusstad, va ker en vaker. De band, die hem daar heen trok. was wel de machtigste, die hem in zijn leven had getrokken, zo dacht hij. Leksejkow, de onverdraagzame, strenge, maar rechtvaardige direc teur, was wonderbaarlijk op hem ge steld, beschouwde hem als een zoon en noemde hem ook zo, sloeg hem op zijn schouders en trakteerde op bor rels. Het was een eigenaardige vriend schap, maar misschien daarom juist boeide zij de jongeman. Hij leerde de andere artiesten kennen, vaste num- mers van de troep en hen, die wissel den. In Rotterdam waren de negers heengegaan, er waren een jongleur en 'n koorddanser voor in de plaats ge komen. Drie dompteurs telde nu de he terogene troep: een Belg met de oli fanten, een Deen met beren, en dan de Rus Leksejkow, de directeur, met zijn leeuwen en tijgers. Tot die gere geld meereisden behoorden Jaapje Smit, de kleine clown, die in het pro gramma als „Hoempapa" vermeld stond, de manegeclowns, de beide schoolrijders, die dan pas zouden heengaan, wanneer het circus over stak naar Amerika of Afrika, en de drie trapezewerkers, die nu al vier seizoenen aan het circus Warrenie- Leksejkow verbonden waren: Jan en Rie de Kanter, en haar broer Bob de Beer. Verder wisselde de troep voortdu rend, de één trok korter, de ander langer mee. Maar er was een vaste kern pikeurs en stalknechts, een be drijfsleider, een ganse staf van mede werkers voor de op- en afbouw, een volledige kantoorwagen met een bu reauchef en een secretaris en tenslot te nog de kapel. De wagenstad was inderdaad een stad. Er heerste een prettige saamhorige geest. Geen was te zeer op eigen voor deel belust, dan dat hij de ander niet zou helpen. De jockey-rijdster ver kocht zonder trots programma's; roodgejast stonden de niet werkende artiesten aan de piste voor de gordij nen terwijl de andere nummers werk ten. Wie niet optrad, hielp op ande- wijze, werktijd was werktijd. Freek hoorde beroemde namen, die nog altijd eerbied afdwongen: Claire Heliot, Tilly Bébé, de gebroeders Ha genbeek, de uitvinders der tamme dressuur, Richard Sawade, en nog an deren, wier namen meer of minder onsterfelijk waren geworden in de kleine wereld, waarin zij groot waren geweest. Doch de mooiste ogenblikken waren die momenten waarin hij alleen of met Leksejkow in de kooi trad en de dieren op hem toekwamen, langs zijn benen streken, bedelend om een aan haling, die hen deed spinnen als gro te katten. De Rus had schik in het en thousiasme van de jongere, liet zich door hem helpen bij het namen leren aan de jonge dieren van de nieuwe groep, bij het gewaarworden van de natuuraanleg, die hun taak in de ma nege zou bepalen. 3865. Sandra bleef in de cabine om de wacht over het schip te houden, zeer tegen haar zin, want zij was minstens zo nieuwsgierig als de drie anderen naar het geen ze op deze vreemde planeet zouden aantreffen. Vanuit haar hoge uitkijkpost kon zij alles goed over zien. Als zij niet beter wist, zou zij zich in het hart van Afrika kunnen wanen. Die palissade, de met bla deren bedekte ronde hutten, ook de potten, kruiken, vlechtwerk en andere gebruiksvoorwerpen deden aan het Zwarte Werelddeel denken. Doch dit landschap mocht eerder het^Bleke Werelddeel heten. Sandra zag hoe de drie mannen voorzichtig door de kraal liepen, zoveel mogelijk duidelijk makend, dat zij met vreedza me bedoelingen kwamen. Zij keken in de hutten, ston den aan de rand van het lichte oerwoud, voortdurend roepend naar de verdwenen inboorlingen, maar er kwam geen teken meer van enig menselijk leven. De teleur stelling was groot en tenslotte besloot men weer de af tocht te blazen. 50. De drogist Wang is volkomen wanhopig. Hij vouwt zijn handen in een smekend gebaar en brengt onver staanbare klanken uit. „Eergisteren, toen uw zoon uw winkel op de markt verliet," zegt de Rechter, „zag hij de knappe zwerversmeid, die net het pandhuis van Leng uitkwam. Omdat zijn geest verward is, hield hij haar voor zijn geliefde en greep haar vast, maar Twan gaf hem een klap en ging er met het meisje van door. Gisteravond kwam Twan bij u om het topje van zijn pink te laten amputeren. Juist toen u daarmee bezig was, liep uw zoon de winkel binnen Hij harken de de oude man. Voor zijn gevoel was Twan degene die hem zijn geliefde ontstolen had. Hij ontstak in ra zernij en voor u iets kon doen, had hij Twan met een s I stamper het hoofd ingeslagen. Door de schok viel het hakmes verkeerd, zodat Twan vier vingers werden af gesneden. Waarom zou u Twan vermoord hebben? Hij had u het goud natuurlijk willen lenen, zoals het gilde- genoten betaamt. Maar toen het eenmaal gebeurd was, wilde u uw zoon tot elke prijs beschermen. Samen met hem heeft u het lijk naar de verlaten hut gebracht. Dat was voor uw zoon niet moeilijk, want zoals vele geestelijk misdeelden is hij bijzonder groot en sterk. De zoon van pandhuishouder Leng heeft u met het lijk gezien, maar niet herkend. Het heeft echt geen zin meneer Wang, om te willen boeten voor de moord die uw zoon heeft gepleegd." 74. Op het bevel van Tekko begon het logge apen- lichaam heen en weer te hobbelen en wentelde toen plotseling om, zodat het op de buik kwam te liggen. Even moest onze apenjager nog wachten, maar toen werd in de rug van het harige monster een deel van de huis, als bij een klepbroek, teruggeslagen en kroop een boos en kwaadaardig uitziend mannetje eruit te voorschijn. „Hé daar! Wat moet dat? Wat zijn dat voor lelijke apenstreken, jij akelige dwarskijker?" be gon het nijdige kereltje tegen Tekko uit te varen, ter wijl hij razend van woede in het rond sprong. „Tut, tut, kalm aan vriend!" Kalm, suste Tekko, die zich in het minst niet uit het veld liet slaan. „Kalm aan alsjeblieft en handjes omhoog! Het is aan mij om vra gen te stellen! Begrepen? Wie ben jij? En wat heeft die apenkomedie eigenlijk precies te betekenen? Voor uit, spreek op!" „Aha, een spion van het Gouverne ment, hè?" sprak de man nu op heel andere toon. „Welnu, ik ben Felix Links en wel honderd keer mil- lionair. Als je me vrij laat krijg je de helft van wat ik bezit. Maar als je het niet doet, roep ik mijn go rilla's te hulp en dan...!!" „Zwijg!" viel Tekko de man in de rede. „Ik ben niet omkoopbaar. Vooruit, Loop naar die palmboom daar in de verte. Geen woord meer!" Mopperend voldeed Felix Links aan Tekko's verzoek en toen hoorde onze vriend opeens in de verte een hels kabaal. Snel bond hij zijn ge vangene met een paar stevige lianen aan de boom vast en ging er toen als de wind vandoor. En Felix Links, die eerst zo'n grote mond had, stond toen het huilen nader dan het lachen. Op het moment dat deze letters te voorschijn komen, weet ik nog niet wie de finale van het songfestival in Knok- ke hebben gehaald. Het puntenaantal dat België dinsdagavond vergaarde, leek me gisteravond door Frankrijk of Ne derland moeilijk te overtreffen. Met on ze zuiderburen zit het dus waarschijn lijk wel goed. Maar met wie zij om de eerste plaats zullen moeten vechten, is voor mij nog een vraag. Dit geeft me echter tevens de gele genheid, er geheel privé een „weet" van te maken. En dan hou ik het zon der al teveel chauvinisme toch maar op de Nederlandse ploeg. Niet omdat „wij" gisteravond zoveel beter waren dan Frankrijk, maar het repertoire was veelzijdiger dan dat van De Gaulle's onderdanen. In het experimenteren met verschillende genres lijkt de Ne derlandse ploeg op een kameleon, die telkens anderen kleuren aanneemt. Het was bekend, dat Sandra van „soul" hield, maar dat zij dit soort muziek ook in de praktijk kon brengen, ver raste me gisteravond wel. Frankie Franken (nog steeds niet ge heel los van de invloed van Sammy Davis-junior) wist er ook wel weg mee. Het voordeel van „soul" is, dat het uiterlijk zoveel op letterlijk ellebogen werk lijkt, zodat een ploeg gauw de in druk maakt, zichzelf in de finale te du wen. Als het de Nederlanders inder daad gelukt is, zal dat echter vooral aan Ben Cramer te danken zijn en dan met name aan zijn uitsmijter „Dans met mij" (zij het niet de hele nacht, zoals Karin Kent eens heeft gedaan). Onze grootste „personality", Fleur Co- lombe, was goed op dreef in „II neige sur les roses", maar in een sneller lied je als „Want zo zie ik jou" komt zij niet geheel tot haar recht. Sara Teixei- ra leverde met „Invitation" een presta tie van formaat, maar de melodie lag wat moeilijk in het gehoor en dat zou in nadelige zin wel eens doorslaggevend hebben kunnen zijn. Het optreden van de Fransen was nogal monotoon en vooral nogal tra ditioneel, in de zin van: niet representa tief voor het moderne Franse chanson. Veel invloed van Aznavour en van de Italiaanse smartlapperij ook. Alleen Fauvette stak er een beetje bovenuit met het Alain Barrière-achtige „Les amoureux", hoewel zij in het andere liedje weer traditioneel was. Maar dan in de goede zin van het woord: in de trant van de oude Franse revue. Ik zou Fauvette best nog eens terug willen zien en horen. Misschien vanavond in de finale? Laten we het (niet) hopen! J. v.d. K. MAASTRICHT Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen op vrijdag 9 augustus in de Stads schouwburg te Maastricht de galapre mière bijwonen van de Amerikaanse „One-man show" van Toon Hermans. Voor deze première die onder patro nage staat van de Amerikaanse con sul-generaal Seaborn P. Foster, en de Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. Ch. van Rooy, blijkt een overweldigende be langstelling te bestaan. Er werden plaatskaarten aangevraagd uit Berlijn, Amsterdam, Leeuwarden, Brussel en Den Haag. De directie van het Cultu reel Centrum in Maastricht tracht nog een tweede optreden in Maastricht te organiseren op zondag 11 augustus a.s. NEW YORK De Amerikaanse filmindustrie heeft besloten, dit jaar niet deel te nemen aan het Filmfestival van Venetië. Dit werd woensdag be kend gemaakt. Volgens het tijdschrift Variety zou het besluit genomen zijn om afkeuring uit te drukken over het optreden van de directeur van het Festival Luigi Chiarini, die geweigerd zou hebben een aantal films te accepteren. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Metropoleorkest: amus. muz. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Jazz Spectrum. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Uppsala '69: Nws. over de 4e Assem blee van de Wereldraad van Kerken. 19.40 Avondgebed. AVRO: 20.05 Kunst kroniek. 20.30 Filharmonisch ork. van Zagreb en solist: semi-klass. muziek. 21.55 Stereo: Bas en piano: moderne muziek. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Muziek voor de kleine zaal: klas sieke en moderne kamermuziek. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en fanfare-orkest. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actuali teiten. 19.00 (NRU) Nabeschouwing over de 19e etappe van de Ronde van Frank rijk 1968. 19.10 Stereo: Leger des Heils- muziek (gr.). 19.30 Stereo: Klassieke grammofoonmuziek. 20.00 Kerk en sa menleving, lezing. 20.15 Landlopen: Li. gevar. progr. 21.55 Holland Festival: 18e Internationale Orgelconcours Haar lem 1968: klassieke muziek en improvi satie. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Licht or kest (gr.) 23.00 Hallo Europa: progr. uit Finland. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journ. AVRO: 19.06 Tussen 7 en 8....: licht gevarieerd progr. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.02 AVRO's Televizier. 20.40 In kleur: De Saint: Dubbel Spel TV-film. 21.30 Euro visie: Finale Zangfestival te Knokke. NTS: 22.40-22.45 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.30 Eurovisie: Tour de Fran ce. 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Met uw verlof: filmreportage over lawaai en stilte in de vakantie. 20.00 Journ. NCRV: 20.20 De Kaketoe, ko mische eenakter. (Bavaria-produktje). 20.45 Amerikaanse All Student Band. 21.15 Gezond Gezin: De Platenspeler, discussie. CVK/IKOR/RKK: 22.00 Ken merk - laat: Indrukken van de Assem blee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala. NTS: 22.30-22.35 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend gymn. 7.20 Stereo: Li. gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Li. gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Woorde lijk... vandaag de dag. NRU: 9.00 Fr. uit opera's van Moessorgski. (9.35-9.40 Waterst.). AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arb. vit. (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. NRU: 12.00 Blik op de wereld: informatief progr. over de probl. van de Europese integratie. 12.26 Med. voor land- en tuinb. Overh. voorl.: 12.29 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA 13.11 Act. 13.20 Voor de middenst. 13.25 Stereo: KI. fluitenmuziek (gr). 13.40 Stereo: Klass. pianotrio (gr). NRU: 14.10 Li. gr. muz. 14.30 Voor negenduizend gulden opgei., pr. over strafrecht. 15.00 Rep. Water- week en 4-daagse Nijmegen. 15.30 Let the peoples sing: internationale compe titie voor amateurkoren. VPRO: 16.00 Thuis: pr. voor thuiszittenden. 16.45 Ra dio Kamerork.: Klein Radio Koor en so listen: kl. gew. muz. (opn). 17.40 Inf. achtergr. en commentaar, event, aansl. SOS-berichten. HILV ERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het lev. woord. 7.15 Badinerie: kl. en mod. muz. (gr). (7.30 Nws.; 7.32 Act. 7.50 Overw.). 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Toeringcl.: vakantietips. 8.45 Voor de huisvr. 9.40 Zoekend geloven: godsd. pr. 10.00 Stereo: Aubade: mod. muz. (gr). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. 12.00 Van twaalf tot twee: gev. pr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.41 Act). 14.00 De moord op de woon boot, hoorsp. (I). 14.50 Li. gr. muz. TROS: 15.00 Kl. celloconcert (opn). 15.40 Uit oma's breiboek: pr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Een beetje pierewaaien: licht pr. 16.30 Boem!: tiener-show. 17.20 Sport- kompas. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Klink-klaar, zonder nonsens (10.00 Nieuws). NRU: 11.00 Nieuws. 11.30 Micronotities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.30 Hans Kemna. 13.30 Help: gevarieerd platenprogr. TROS: 14.00 i Nws. 14.03 Act. 14.12 Iene mie- ne muze... is de baas: pl. pr. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Radiojourn. 15.05 Mu- ziekkantjes: licht muz. pr. 16.00 Nws. 16.03 Operettevaria. 17.00 Nws. 17.02 Radiojourn. 17.05-18.00 Tussen 10 plus en 20 min: licht pl. pr. voor de tie ners. (Ronde van Frankrijk 1968: Tus sen 13.15 en 13.20 en tussen 15.05 en 15.10 uur Rechtstreekse rep. 20e etap pe; tussen 16.00 en 17.00 uur Verslag van de finish). DEN BOSCH De opening van de tentoonstelling van foto's van werken van Jeroen Bosch, vervaardigd door de fotograaf Max Seidel uit Mittenwald, aanstaande vrijdag in het Waaggebouw te Almelo, zal tevens het begin zijn van een tournee van deze tentoonstel ling door Europa en Amerika. De tour nee-agenda is reeds voor meer dan een jaar bezet. De tentoonstelling, die destijds ver bonden was aan de Jeroen Boschten toonstelling in Den Bosch, zal te zien zijn in Antwerpen, Soest en Raesfeld (Beide in Westfalen) en in Bonn. Na een expositie in Amersfoort gaat de collectie foto's naar Canada, de V.S. Suriname en de Nederlandse Antil len. Samen met een Mondriaan expositie zal ze de Nederlandse kunst gaan ver tegenwoordigen op de Nederlandse da gen te Berlijn, die daar onder auspi ciën van de culturele afdeling van de Nederlandse ambassade gehouden gaan worden van 20 september tot 5 oktober. DONDERDAG 18 JULI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van de vorige avond). 10.20 Sportspie- gel. 10.50 Mensen en machten: TV-por tret. 11.35 Act. en muziek. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45-18.00 Voor de kinderen: 16.45 Die Geschichte von Shinte, dem Fi- scherjungen: Japanse speelfilm. 17.35 Kleur: Kalli und sein Drachen: poppen-^ spel. 18.00 Journ. (Regionaal program ma NDR: 18.05 Act. 18.19 Nordschau. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Das Zirkusmuseum. 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.05 Lieben Sie Ki- shon?: TV-serie (herhaling). 18.10 An der Börse notiert; 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Dass (k)ei- ner des anderen Sprache verstehe: TV- serie. 19.40 Klein Noordeuropees feuil leton.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Kleur: Meuterei am Schlangenfluss: Amerikaanse speelfilm. 21.45 Zwischen Wunsch und Wirklichkeit: reportage. 22.30 Journ. commentaar en weerber. 22.50 Amusementsmuz. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Eisenbahn-detektiv Matt Clark: TV-film. 18.50 Unwahrschein- liche Geschichten: TV-spel. 18.27 Weer ber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Zwischen Bach und Beat: muzikaal amusements- progr. Aansluitend: nws. 21.00 Wir ge- hen in die Luft: muzikale luchtreis. 21.30 Zur Sache: discussie. 22.15 Nws., weerber. en act. 22.40 Interview en mu zikale illustratie. (Slotkocrscn van gisteren) Fonds Vorige lete koers DOt. Nederland 1966-1 7 102% 102'/» Nederland 1968 61 99% 99% Nederland 1968-2 61 9811 98% Nederland 1966 èl 96% 96% Nederland 1967 61 96 A 96% Nederland 1967 6 94V» 94% Nederland 1965-1 51 92% 92% Nederland 1964-1 51 8913 8913 Nederland 1964 5 87% 87% Nederland 1958 41 87% 88 Nederland 1964 41 95»/» 95% Nederland 1959 41 85% 85% Nederland 1963-1 41 82 81*1 Nederland 1961 4 83% 84% Nederland 1953 31 78'/» 78% Ned. staffell. 1947 31 70% 70% Nederland 1951 3f 89% 89% Nederland 1953 1-2 3* 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 72 72 Nederland 1954 1-2 31 74Vt 74 A Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 8213 Ned. dollarlng. 1947 3 87% 95','» 87% Bank v. N.G wnb.l. '57 6 95% id. 30-jar. 1958T59 41 84% 84 A H.V.A.-mijen ver. a. 102 102% A.K.U. a. 88.6 89.2 Delimij. f. eert 64.6 64.1 Hoogovens nj.c.v.a. 118.1 118 Philips gem. bezit v. a. 142 141.9 Unilever c.v.a. 138.2 138.6 Kon. Zout-Organon 179.7 179.9 Dordtsche Petr. a. 861V» 866 Kon. Pe:T. t a. 179.2 179.7 H.AL a. 71 72% Java-China p n.r.c.v.a 142% 146 K.L.M a. 201 198 Rotterd Lloyd a. 134% 132% Scheepvaartunie a. 120% 120% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 100 100 Bk v. Ned. Gem 67-1-2-3 61 97% 97% Bk v Ned Gem 1965-1 6 93'/» 93% Bk v Ned Gem '58-1-2-3 41 85% 85% Nat bk v mid kred. '66 7 102% 102% Nat. Investeringsb. 1965 51 93% Fr.-Gron. Hyp.b dw 6 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 138 134% British Petrol 1966 71 101 102 Bijenkorf 6 100A 100 Co-op Ned. r^paarbr. 154% Ned. Gasunie 1966 61 98% 98% Ned. Gasunie 51 93% 93% Philips dir. 250-100 *51 4 78 Pegeir 1-2 1957 6 95% 95V» Pgem 1957 6 Rott. Rijn Pijpl-mij. 51 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw 57 1-2 4! Berghuizer Papiabr. 4* Gelder Zonen v. 4l Grasso's Kon. Mach.f. 51 Meteoor beton 5! Stokvis en Zonen 4l ThomassenT)r.-Verbl. 44 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert Ned. Credietb. aand. b. Ned Middenstandsbank a Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br n.r.c.v.a Bergh en Jurg. f 250-1000 a Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a Bijenkorf n.-c. c.»a Calvé nj. c.v.a Calvé com.pref.wduir. eert Drentsch-overijs. houth. a D.RU a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr a Heineken's Bierbr. aand Holec aand Interratio aand Kon Ned Papierfabr. a Kon. Ned. Textielunie eert Krasnapolsky La. K.VT (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr a. Naeff gebr. a. Nedap ned app.fabr aand Ned Ka bel fabrieken aand Nelle, wed J. van aand Nyma mr.c.v.a Nii verdal-ten Ca te a. Overz. Gas, nat bez. vsi. 95% 94 90% 89Vt 90 94% 93 89V« 94V« 88% 89 87 901/* 98A 223Vt 49 694 162 V» 90.6 173 Vt 274.8 425 199»/« 71 200 143 449'/» 565 590 952»/» 157 134'/» 365'/* ffl* 413 617 620 57 Vj 58 442 444 192 193 136 138»/4 89 89'/« 87 89V« 98'/« 223»/e 49 690 162 Y* 91 173»/4 273.8 425 199'/» 71 Vs 201 445 561 582 153 130 370 83 754 133 756 141 338 151% 47»/4 52.5 213 252 122 128 315 652 215V» 139»/« 307 306 44'/4 81V» 94.2 758 124«/« 757 142V« 350 151 47 53 212>/« 254V« 123 130 670 215 139Vs 303 397V« 45'/« 82 93.8 Pakhoed a. Pal the a. Pont Houthandel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mij.f. a. Schok beton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo ft. Unilever 1000 cert 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwunij a. H.B.B bel. depot 1-2 pb t Interbonds 1 pb L Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f 50 a. Rolinco L Unitas f 50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert General Motors cert. Kennecot» Copper cert. Phillips Petroleum cert RCA. cert Republic Steel cert. Shell Oil cert. Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert. Wool worth cert. 90.4 90.8 657» 67 166 165% 162% 103 24.2 24.1 189 191 225 230 92 90 511% 501 288 289 90.3 90 370 371 44% 44% 107% 107% 191 163 162 194 193.8 120% 120 170 170 57% 58 103 102.5 154 151 855% 859 58% 58% 830 831 633 633 600 602 202 202 247.3 246.5 214.5 418.8 105.1 61% 110% 28& 53% 51 30% 67 60 213.5 418.5 105.2 61% 107% 28% 52% 50 29% 66% 61 170 171 88% 88 84% 83% 43% 42% 59 49% 49% 42% 41% 68% 68% 42% 42% 40 39% 28% 28 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 179.70; Unilever 138.60; Phi lips 141.90. AMSTERDAM De interna tionale waarden zijn vandaag bij de opening goed voor de dag gekomen. De markt kenmerkte zich voor de meeste van deze fondsen door een vriendelijke stemming t.o.v. het voor gaande slotniveau. Hoewel er weinig om ging bestonden de orders toch gro tendeels uit koopopdrachten. Hierdoor avanceerde Philips 40 cent tot 142.60. Eenzelfde bedrag ging Uni lever omhoog tot 138.70. Kon. Olie deed het nog beter met een koerswinst van 70 cent met een eerste verhandeling op 180. De Kon. Shell-groep maakt donder dag 1 aug. om ca. 10.00 uur de tweede kwartaalcijfers 1968 bekend. De beurs is ten aanzien van deze cijfers optimis tisch. AKU handhaafde zich op 88.70. Hoogovens werd iets hoger geadviseerd op 118.50. Later kreeg de markt een onregel matig karakter. Kooporders droegen er toe bij dat AKU kon uitlopen tot 89.50. Lokale verkopen waren o orzaak dat Philips inzakte tot beneden het voor gaande slotniveau en wel met een prijs van 141.90. Kon. Olie moest ook iets prijsgeven op 179.70. Unilever bleef rond de openingskoers schommelen. Het feit dat Wall Street vandaag, zoals bekend, gesloten blijft is aldaar gisteren reeds mede van invloed ge weest op de activiteiten. Er ging wei nig om. De markt sloot er gemakkelij ker, waarbij de computeraandelen aan de flauwe kant waren. De Nederland se fondsen konden zich in New York goed handhaven, behalve KLM welk fonds IV» dlr lager sloot. Dit leidde vandaag in Amsterdam tot een lagere advieskoers voor KLM. De cultures ga ven geen verandering van betekenis te zien. De scheepvaartsector was goed prijshoudend tot vast. Dit laatste gold voor Holl.-Amerika Lijn op 72 /8. De staatsfondsenmarkt was merendeels la ger vooral Voor de 7 pet. leningen. DEN HAAG Het vermogen van de Internationale Beleggings Unie Inter unie is in het eerste halfjaar met f 20 miljoen toegenomen tot f 497,50 miljoen op 15 juni. Dit bedrag van praktisch een half miljard betekent een nieuw re cord in de geschiedenis van Interunie. De stijging was het gevolg van de koersontwikkeling op de diverse effec tenbeurzen. De aandelen Interunie zelf stegen in waarde van f 189,50 tot f 197,50 op 15 juni, waarbij nog in aan merking moet worden genomen dat in april f 9,50 dividend per aandeel werd uitgekeerd. In het afgelopen halfjaar werd de portefeuille versterkt door aankopen van Nederlandse internationale aande len. Ook op de Duitse beurzen was In terunie actief, waarbij de voorkeur uitging naar de chemische industrie. In de Verenigde Staten verdween een aantal fondsen uit de portefeuille. Bij de Nederlandse lokale fondsen stootte Interunie nog enige kleine pos ten af die voor de portefeuille van on dergeschikt belang waren. De beleg- gingspolitiek in de verslagperiode is een voortzetting van het streven om het aantal fondsen te verminderen. Bij de Nederlandse fondsen verdwe nen geheel uit de portefeuille: f 100.000 aandelen Excelsior-De Maas, f 400.000 converteerbare obligaties Van der Grin ten, f 100.000 aandelen Nijverdal-Ten Cate, f 100.000 converteerbare obligaties Geveke, f 50.000 converteerbare obli gaties Wyers en f 5.00 preferente aan delen Müller en Co. De belangrijkste aankopen in Neder land waren: 2500 aandelen AKU, 1250 stuks Billiton Maatschappij, tweede ru briek, f 25.000 Hollandsche Beton, 12.000 stuks Koninklijke Olie, 9000 stuks Phi- lipt en 10.000 aandelen Unilever. In Duitsland kocht Interunie o.m. aandelen BASF, Bayer en Hoechst. van elk fonds 2000 stuks. Enkele be langrijke verkopen in de Verenigde Staten waren: 10.000 American Tobac co, 20.000 General Cable, en 10.000 Pa ramount Pacific. In Engeland werden 15.000 aandelen Portland Cement en 5.000 Distiller Co. opgeruimd en in Canda o.m. 12.500 aandelen Canadian Imperial Bank of Commerce. DEN HAAG De Koninklijke/Shell Groep zal op 1 augustus om 10 uur de resultaten over het tweede kwartaal en het eerste halfjaar bekendmaken. DEN HAAG De afzet van aardgas door de Nederlandse Gasunie is in het eerste halfjaar meer dan verdubbeld ten opzichte van de eerste helft 1967. De verkoop bedroeg bijna 6,41 miljard ku bieke meter tegen 2,79 miljard vorig jaar. Hiervan werd 2,52 (v.j. 1,47) miljard bestemd voor de openbare gasvoorzie- ning. Naar de industrie en elektrische centrales ging 1,97 (1,0) miljard. Qaar- naast werd 1,92 (0,24) miljard geëxpor teerd. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is met een kwart procent verlaagd tot 4'/» procent. De toestand op de geld markt is iets minder gespannen door de betalingen van het Rijk en een ge ringe terugkeer van bankpapier. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zoutelande: W. Klouwen, kand. te Gouda; te Holwerd (toez.): M. A. de Pree te Hindeloopen; te Din- teloord (toez.): H. Binnekamp te Vrie- zenveen; te Nieuw-Beijerland, Brand wijk en te Mastenbroek: J. Codeé. kand. te Lunteren.

De Vallei | 1968 | | pagina 2