Plannen voor HAVO-school in Resteren Verbindingen bezwaarlijk MIST 10160 Veiling Septer Tiel RUITENTIKKER OP HETERDAAD BETRAPT CAMPINGGASTEN LEVERDEN VERDACHTE OVER AAN POLITIE Grepen uit historie van Renswoude (deel 4) IERSE EN FRANSE TROEPEN TYRANNISEERDEN VOLK VAN RENSWOUDE OM T HARDST Bevolking droeg geld bij voor vrijheidsboom VOORSTEL EV STUDIE Record bedrag Anjercollecte BURGERLIJKE STAND u uw 12035 Loslopende hond beschadigde auto „Vreewijk" kreeg automatiehal VROEGE KLOPJACHT Vrijvrouwe Ballinge door Rik Valkenburg Grebbelinie Vrijheidsboom Bekendmaking $4cm* Waarschuwing Molest KESTEREN ZAKENLEVEN BURGERLIJKE STAND I DONDERDAG 18 JULI If68 KESTEREN Er bestaan plannen om in de gemeente Kesteren een school voor middelbaar onderwijs te vestigen. Volgens een doorgaans welingelichte zegsman wordt gedacht aan een school voor Hoger Algemeen Vormend Onder wijs, de vroegere HBS. Het gemeentebestuur van Kesteren is nog niet op de hoogte gesteld. De plannen zouden door superieuren van Volksonderwijs in studie zijn genomen op voorstel van een aantal inwoners. De vestiging van een school voor HA VO wordt gedacht in Kesteren of in Op- RHENEN De in Rhenen-stad ge houden' Anjercollecte 1968, waaraan werd deelgenomen door leden van de zangverenigingen „Kunst Na Arbeid", „Even Haëzer" en „Euphonia", als mede door de muzikanten van „Drum band Rhenen", „Ons Genoegen", „Kunst en Vriendschap" en „Oefening Baart Kunst", heeft f 1140,58 opge bracht. Dit betekent een record voor Rhenen. Het hoogste bedrag was tot nog toe ongeveer f 935,Uit het An jerfonds worden culturele verenigingen gesubsidieerd, waarvan ook de Rhenen- se verenigingen al meermalen hebben geprofiteerd. heusden. Gezien de wenselijkheid van onderwijsconcentratie, lijkt het aanne melijk, dat Kesteren de voorkeur ver dient. Twee ULO-scholen (MAVO) be horen hier reeds tot de voorzieningen naast het openbaar en bijzonder lager- en kleuteronderwijs. Middelbaar onderwijs wordt op het ogenblik reeds gegeven in Zetten, Tiel en Veenendaal. Gezien de verre van ideale verbindingen, die er tussen Kes teren en deze gemeenten bestaan, vormt het bezoeken van een HAVO-school voor velen omoverkomenlijke bezwaren. KESTEREN Geboren: Dirk, z.v. H. C. van Suilichem en H. Jansen; Adrianus G. M., z.v. D. Verwoert en H. G. van Dijken; Marinus, z.v. G. van der Garde en R. Roelofsen. Ondertrouwd: J. W. H. van Kleef en J. W. van de Kolk; J. Riry en F. M. Rutumalessy; H. Hendriksen en A. A. P. Keukens (Renkum). Getrouwd: H. A. van Beem en M. Verwoert; F. E. Papilaja en E. Breuer. ADVERTENTIE d a q b I m d I UXEI? B 11 tot 17 M wm van 17.90— ■mxo uur zaterdags 16.30—17.00 VEENENDAAL Als de heer en me vrouw Van de W. uit Veenendaal van vakantie terugkomen, dan zullen ze hun trouwe viervoetige vriend niet meer aantreffen. De hond, die bij een broer van de heer Van de W. loggerde, moest gisternacht na een ongeluk afgemaakt worden. Het ongeluk gebeurde toen de hond op de Stationsweg tegen de auto van de heer G. H. uit Renswoude aanliep. De auto werd flink beschadigd. Het bekken van de hond werd ver brijzeld en een door de politie in con sult geroepen dierenarts achtte het het beste het dier uit zijn lijden te verlos sen. Appelen: x Golden Delicious k.2 75/op 5057 70/75 4551 1 2965 Yellow Transparant k.2 70/75 58—61 70/75 50—54 60/65 3644 Kroet per 100 kg zuur 6,00, rood 6,00 x Aardbeien per doosje van 250 gram 4793 2371 x Frambozen per doosje van 250 gram 4494 3146 x Rode bessen 5795 blok 53 x Rode bessen per doosje van 250 gram 1731 x Zwarte bessen 1,80 blok 1,55 x Kruisbessen blonde per doosje van 250 gram 2333 1129 i x Kruisbessen blonde 55—1,10 1752 Kruisbessen witte 4568 1529 Kersen: Zwarte kersen 751,18 Wijnkersen 1,601,80 Hollanders 1,401,50 Franse Meyling 1,221,85 Bastaard dikke 631,32 Morellen 801,00 Pruimen: Krozen 7280 Ruth Gerstetter 7891 4262 Groenten: Andijvie 1619; Bloemkool per stuk 3377 1132; Peulen 1,602,30 Tuinbonen 1440; Rode kool 611; Princessebonen 1,402,10 Kapucijners 7997; Uien 1130; Landveebouwerwten 2427 Sla per 100 krop 9,0013,00; Komkommers groen per stuk 20-r25 Snijbonen 1,802,80 1,201,40; Spitskool 1623 Tomaten per bakje 3,204,00 Aardappelen middel 1020 x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld RHEDEX Woensdagmiddag open de wethouder mr. J. Deen op het Vreewijkplein de automatiekhal annex snelbuffet „Vreewijk", een nieuwe schepping voor dit steeds groeiende deel van Rheden van de familie Boo- gaars. De heer Boogaars, afkomstig uit Amstelveen, wist beslag te leggen op dit pand nadat de heer Crum er zijn zelfbedieningszaak beëindigde. Van het vroegere bedrijf is niets meer terug te vinden. Er is een echte hal van ge maakt met links een batterij automa ten en rechts een uitgebreid ijsbuffet met daarnaast een gekoelde toonbank voor kleine etenswaren. De initiatiefnemer had gisteren niet over belangstelling te klagen. Op Vree wijk en het uitbreidingsplan „Domi- neesberg" is dit de eerste zaak van dit genre en in deze steeds dichter wor dende bevolkingswijk van Rheden zal deze naar dit deel van de gemeente ge noemde hal zeker in een behoefte gaan voorzien. De Rhenense Middenstands Centrale werd bij- de opening vertegenwoordigd door penningmeester D.A.'van Thuyl. OPHEUSDEN De politie heeft in de loop van dinsdag de 15-jarige Am sterdamse jongen A. van P. aangehou den op verdenking van een poging tot inbraak bij de weduwe Van E. aan de Kastanjelaan. De jongen kon zijn voor nemen niet ten uitvoer leggen, omdat hij min of meer op heterdaad werd betrapt. De pogingen om bij mevr. Van E. in te breken werden namelijk ontdekt door een fabrieksarbeider die op weg naar zijn werk in de vroege ochtenduren zag dat de jongen met een steen een ruit verbrijzelde. De wakkere fabrieksarbei der sloeg direct groot alarm waardoor een aantal omwonenden werd gewekt, die samen met de arbeider een klop jacht inzetten. De ruitentikker had een lichte voorsprong op zijn achtervolgers en wist zodoende in een boomkwekerij te ontkomen. Later op de dag slaagde de politie er evenwel in hem aan te houden. Tij dens het verhoor bekende de knaap, die RHENEN Campinggasten van het kampeerterrein „de Thjjmse Berg" in Rhe nen hebben gisteravond op heterdaad een man betrapt, die ontucht pleegde met kleine kinderen. De vakantiegangers hebben de man, die uit Opheusden afkom stig zou z(jn, overgegeven aan de politie. Reeds enkele weken heerste er op het kamp grote ongerustheid. Een onbeken de werd 's avonds verschillende malen opgemerkt waarbij hij zich nogal verdacht gedroeg en probeerde contact te krijgen met kinderen. De politie werd hiervan in kennis gesteld maar kon niet tot handelen overgaan omdat geen strafbare feiten waren gepleegd. Een aantal kampeerders besloten daarop gezamenlijk door een soort wachtdienst in te stellen een oogje in het zeil te houden. Gisteravond slaag de men er in de man op heterdaad te betrappen toen hij in een tent zijn praktij ken ten uitvoer trachtte te brengen. Bij veel campinggasten wekt het overigens bevreemding dat vooral tijdens de late avonduren iedereen zonder controle het kampeerterrein kan betreden. Men zou inmiddels bij de directie bewaking van de hoofdingang hebben bepleit. Noch de eigenaar van de camping, noch de politie te Rhenen wilde over een en ander commentaar verstrekken. met zijn ouders elders in de gemeente logeerde, dat hij wilde inbreken om aan wat zakgeld* te komen. Hij legde een volledige bekentenis af. De jonger, bleek bij navraag al verschillende ma len met de hoofdstedelijke politie voor diverse vergrijpen in aanraking te zijn geweest. RHENEN Geboren: Ernestina Fre- derika, d.v. G. A. Bakker en M. B. H J. Augustinus; Cornelis, z.v. C. Pitlo en H. van Rotterdam; Cornelis Gijsber- tus Johannes, z.v. C. Henzen en G. C. van Willigen; Teuntje, d.v. B. v. Capel- leveen en T. van Voorst; Jan z.v. J. Meijer en J. Lacet; Hedda Onno, z.v. H. W. Buijs en C. E. van der Meij- den; Albert, z.v. J. W. van Ginkel en J. Versteeg; Jan, z.v. G. J. van Hfcl en J. C. van Neerbos; André Michel, z.v. C. P. van Garderen en A. de Jong; Jeannette, d.v. C. Looijen en J. M. J. Verhagen; Hendrika Jozina, d.v. J. dt Jong en H. H. van Ochten. Getrouwd: C. van Ingen en H. Geurt- sen; J. Born en B. J. Bijsterbosch; C. H. Taling en G. Hootsen; L. G. Sannes en H. J. C. Haaring; H. F. J. Belmer en B. van Baaren; A. J. van den Berg en J. E. Aartse. Overleden: Cornelis van Hardeveld, 62 jr., geh. gew. m. R. Hartog, Veenen daal; Johanna van Asselt, 58 jr., echt. van J. van de Bovenkamp, Veenendaal; Gerritje van den Brink, 74 jr., echt. v. J. W. van Mourik, Eist; Willem Diepe- veen, 48 jr., echt. v. G. Cornelisse. Amerongen. Ingekomen personen: G. Gaspersi met gezin van Amsterdam; F. P. Hoog land met gezin van Arnhem; A. J. Rom- pelman van Renkum; D. Wijnen, wed. v. Luhlf van Renkum; J. G. J. Spiege- lenberg, g/m van Daalen va n Bram men; M. Gertsen van Renkum; B. van Laar met gezin van Renkum; A. Ver meer met gezin van Veenendaal; A. D M. M. van Eldik g/m Van Viegen van Kesteren; M. H. J. Tienstra met gezin van Amsterdam; A. A. Verheem met gezin van Beverwijk; D. J. W. de Man met gezin van Veenendaal; W. Th. van Zuilekom van Zwolle; H. de Boer, wed. v. Jacobszoon van Zeist; J. H. Hulle- man van Amersfoort; J. Ogeros Bei ras, van Spanje; J. Freire Martinez v. Spanje. De Prins van Oranje, Willem V, werd door bemiddeling van de Pruisen in al zijn waardigheden hersteld. De prinsgezinde staten van Utrecht akkordeerden in november 1787 een algemene amnestie aan allen, die zich hadden misdragen tegen de regering, uitgezonderd o.a. aan hen die de onwettige Staatsvergade ring hadden uitgemaakt, tegen welke laatsten de Procureur Generaal van den Heve en de Hoofdofficier der stad. lijfstraffelijke rechtsgedingen moesten voe ren. Dientengevolge werden in februari van het volgende jaar de Jonkheren G. M. Taets van Amerongen van Renswoude en Deyl, en Joost Taets van Tmerongen en de Graaf van Boetselaer voor de Procureur-Generaal gedagvaard wegens het houden van onwettige Staatsvergaderingen. Op 3 oktober 1787 hadden de Staten een waarschuwing gepubliceerd, om geen vaste goederen te kopen van de gewezen leden van de onwettige staats vergadering, daar hieruit de schaden moesten worden vergoed, door deze aan de Provincie toegebracht. De genoemde vaste goederen werden derhalve ver beurd verklaard, waartoe o.a. behoor den de heerlijkheden Renswoude en Deyl. Niettegenstaande de veranderde omstandigheden had de heer van Rens woude 5 januari 1788 toch nog vanuit Douai de schepenen voor dit jaar te Renswoude benoemd. Het gerecht daar ontving 21 novem ber daarop een aanschrijving van de Staten van Utrecht, dat alle besluiten voortaan aan de goedkeuring van ge melde Staten moesten worden onder worpen. Na zijn dood van Gerard Maximilaan Taets van Amerongen, treedt zijn we duwe als Vrouwe van Renswoude op, «n wordt hoewel afwezig, ook degelijk door het Gerecht als zodanig erkend. Evenwel werd, in het begin althans, in de Leen- en Erfpachtsbrieven haar oud ste zoon Leonard, Jacob Taets van Amerongen, als provisioneel gesucce- deerde leenheer genoemd, onder voog dij van zijn moeder. Catharina Johanna Mossel, douairière baronesse Taets van Amerongen, vrij vrouwe van Renswoude en Emmickhuy- sen, Ambachtsvrouwe van Deyl, was 9 januari 1740 geboren in het kasteel te Nagapatnam, in Ned. Indië, en was een dochter van Jacob Mossel, Gene raal der Infanterie van de Staat der Verenigde Nederlanden, en Gouver neur Generaal van Nederlands Oost- Indië, en zijn echtgenote Adriana Ap pels. Generaal Mossel, die van zeer een voudige afkomst uit Enkhuizen, zich zelf had opgewerkt, toonde zich inder tijd zeer ingenomen met het voorgeno men huwelijk van zijn dochter, en schreef haar destijds o.a. het volgende: „Waarde Dogter", „Den 18 deezer heb ik ontfangen UEd. aangenaame van 24 January en 14 Maart en daar by gezien d'inclinatie van de heer van Amerongen omtrent UEd., en welke al wat vuur schynt ge vat te hebben, waartoe d'aanzienlyke geboorte en goede hoedanigheid het hare konnen gedaan hebben, altoos de berigten uyt Holland zyn dieswegen zo favorabel dat ik lngevalle UEd, daar in blyvt volharden en met hem wenscht te paaren, myne toestemming daartoe niet kan weygeren, ingevalle er geen redenen van genoegzaam ge- wigt daar tusschen zullen gekozen we- wezen." enz. De situatie waarin zich deze Vrouwe van Renswoude bevond was werkelijk niet benijdenswaardig. Vrij plotseling weduwe geworden en haar goederen verbeurd verklaard, bleef zij met een gezin van 4 kinderen achter, ver van het vaderland, in een omgeving waar de naderende Franse revolutie duide lijk merkbaar was. Haar oudste zoon Leonard Jacob, 21 jaren oud, was stu dent te Göttingen, en kon haar dus wei nig behulpzaam zijn. Op hem volgde haar tweede zoon Jacob Adriaan, de la tere Heer Van Deyl, en vervolgens Joost Gerard God art benevens een dochter Sophia, toen een meisje van 17 jaar, die later in het huwelijk trad met baron Van Heeckeren Wierse. Twee dochtertjes waren reeds op zeer jeugdi ge leeftijd overleden, en rustten in het familiegraf van Huize Renswoude. ven en bevelen die hem door de Vrij vrouwe werden nagezonden. Tenslotte werden de zaken door de heer Van Schalkwijk weer geregeld, die hiertoe 7 juli 1789 het gerecht tot een vergadering bijeenriep. Deze heer Van Schalkwijk was waarschijnlijk Gerard Arnoud Taets van Amerongen, een zoon van Gerard Godart heer van Oud- Amelisweerd, broeder van Gerard Maximiliaan van Renswoude. De herstelling van de Prins van Oran je door de Pruisen is niet van lange duur geweest. Al gauw kwamen er de dreigingen van revolutionaire «troepen van de Franse Republiek. Aanvankelijk trachtte de hoge regering, de Staat te gen de revolutie te verdedigen, o.a. met de hulp van Engelse troepen. In Renswoude werd men terdege met de naderende oorlogstoestand gecon fronteerd. Op 27 oktober 1799 was het langs de linie en op de Daatselaar een drukte van belang. Het Gerecht van Renswoude liet er namelijk op last van de Raad van Staten al het hout gewas kappen met het oog op de kri tieke situatie. De forten werden bezet door Ierse Dra gonders. Er werd hout gehakt aan de Buurtsteeg en bij de andere forten. De oude Grebbelinie moest nu de vuurproef maar eens doorstaan... De ingezetenen van Renswoude be leefden echter weinig plezier van de Ierse bezetting. Bij herhaling moesten steeds wagens worden geleverd voor di verse troepen, transporten en fourage. De Riddershofstad Renswoude anno 1800. Tot hoelang Catharina Mossel na de dood van haar man te Douai is blijven wonen, is niet precies bekend. In de cember 1789 vinden wij haar fchter te Antwerpen, vanwaar zij toen de Rens- woudse schepenen aanstelde voor het volgende jaar. In deze stad had zij een huis gehuurd van C. J. Osy op de Ja- cobsmarkt voor f 1600,'s jaars. Ook hield zij te Antwerpen equipage, blij kende uit een nota „wegens reparatie aan de grote koets, en aan het wagentje van jonker Leonard". Van het dienst personeel had een oude knecht Jan ge naamd, de familie gevolgd in de bal lingschap. Verder schijnt de Vrouwe van Renswoude verscheidene honden te hebben gehad, want er bestaan nogal wat rekeningetjes van hondenvoer. Keren wij thans terug naar Renswou de, hoewel het er niet bepaald vrolijk uitziet. De tuinbaas Abraham Kalt, wo nende bij het hek, was teven shuisbe- waarder van de Ridderhofstad. Om de zaak niet geheel aan schout en schepenen over te laten, was de heer Taets van Amerongen van Schalkwijk, door de Ambachtsvrouwe van deze heerlijkheid speciaal gemachtigd „om bij Haar absentie de rechten van de Ambachtsvrouwe te executeren en waar te nemen". Dit bleek ook wel nodig, want op een dag verdween de schout plotseling van het tapijt, en deed niets meer van zich horen, ondanks de brie- En of dit nog niet erg genoeg was wer den telkens vee, paarden en wagens door de soldaten geroofd. Pogingen om hiervoor schadevergoe ding te ontvangen noopten de Hoofdad ministratie van de Engelse Armee te beloven dat dit wel in orde zou komen als men de leveranties maar door liet gaan. In november moesten steeds wagens en gidsen worden geleverd aan door trekkende troepen, en vaak ook voor Amersfoort. ordonnances naar het hoofdkwartier te Op 22 november beveelt het Gerecht dat iedere nacht van zonsondergang tot zonsopgang de ingezetenen die paarden hebben beurtelings een man en een paard te leveren bij de kastelein van Berkhout om eventueel doortrek kende estafettes, voort te helpen. Over dag moesten geregeld spannen paarden geleverd worden om als voorspannen te dienen. Dit alles blijft doorgaan tot half januari 1795. De Fransen waren intussen over de bevroren rivieren binnengetrokken en rukten op naar Amsterdam. De tegen stand had niet veel te betekenen. De Prins van Oranje vluchtte naar Enge land. Spoedig was de omwenteling in Nederland een feit en produceerde men de „Bataafsche Republiek". Op 15 januari distantieerden de Ier se Dragonders uit de forten van de Grebbelinie, vluchtend voor de Franse horden. Weldra verschenen deze dan ook en werden o.a .te Renswoude inge kwartierd. Toen bleek al spoedig dat ze waarschijnlijk daar nog slechter af waren dan met de Ierse dragonders, want de Fransen maakten zich schul dig aan plundering, roof en afpersing. Ook nu weer probeerde men in Rens woude schadevergoeding te krijgen. De adjunct-schout van Maanen richtte ver zoekschriften dienaangaande aan de Provisionele Volksrepresentanten te Utrecht, die door de Revolutie in plaats van de Staten gekomen waren. Aanvangende met „Vrijheid, Gelijk heid en Broederschap" gaf Van Maa nen hoog op van de grote schade die de ingezetenen leden door de Franse troe pen. Met nadruk wees hij op de arme en berooide staat der boeren, die vrij wel alles kwijt waren en ten prooi wa ren aan de wanhoop. Het succes van Van Maanen was echter gering. Niettemin werd ook in Renswoude op verzoek van de burgerij de zogenaam de „Vrijheidsboom" geplant. Op 15 fe bruari 1795 werd daar toen de volgende bekendmaking aangeplakt: „Schout en Gerechte van Renswoude en Emmikhuizen, de begeerte van verscheidene opgezetenen vernomen hebbende, om alhier ook even als reeds in verscheidene nabuurige ste den en dorpen geschied is een vry- heidsboom te planten: en willende dat dit algemeen bekend zy, ten einde alle jonge lieden, onder de jurisdictie van dezen gerechte daaraan gelyk deel zou den hebben, doen weten aan allen en een iegelyk die daarin eenig belang stelt: dat op morgen zynde den 16 Fe bruari 1795 na den middag om 2 uren, ten huize van den kastelein Wouter van Berkhorst, eene algemeene bij eenkomst der jonge lieden zal gehou den worden, waartoe elk een wordt owv too**, uitgenoodigd, ten einde met die genen, die zich reeds daarvoor verklaard hebben nadere overleggingen te ma ken, en eenigen te benoemen tot het collecteeren der noodige kosten daar toe. Zullende alsdan Dinsdag daaraan volgende de aldus benoemden, onder directie van twee Schepenen in gemeld regthuis, des namiddags van 2, tot 6 uren vaceren tot het ontvangen van al le zodanige penningen en toelagen als elk vrywillig tot de kosten voor de noodige ornamenten van zulk een vry- heidsboom zouden willen bydragen". „Zeg het voord". Zo werd dus ook in Renswoude een vrijheidsboom opgericht. Maar de zo juist verworven „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" gaven de overheid van Renswoude aanleiding tot de vol gende proclamatie: „Waarschuwing". Schout en Gerecht van Renswoude' en Emmikhuyzen, altyd afkeerig geweest zynde van alles, wat eenigszins konde strekken tot aanmoediging van party schappen, voeding van twist en twee- dragt, of belemmering van de perso- neele vryheid en veiligheid der in- en opgezetenen onder dezen gerecht. En integendeel alles willende toebrengen wat tot bevordering der zo noodige rust, bloei en welvaard derzelve zoude kunnen verstrekken, zo wel als tot be vordering der eensgezindheid en goe de harmonie onderling: en met genoe gen vernomen hebbende de begeerte van veelen der Gemeenschap om ter gelegenheid van de tegenwoordige ge lukkige omwenteling van zaaken, even als de andere naburige plaatsen, op gemeene vrywillige kosten, een vry- heidsboom op te richten hebben daar in niet alleen gereedelyk bewilligd, maar ook onder hunne directie en op- zigt, de collecte en toelagen tot gemel de kosten zo trachten in te richten dat niemand daardoor met eenge de min ste schyn in zyne vryheid, verkiezing denkwyze konde belemmerd of ge taxeerd worden en alzo te samen met de gemeente dezen vryheidsboom ver vaardigd en doen stellen. En daar hti Gerechte alzo dezen vry heidsboom aanmerkt en wil aange merkt hebben, niet alleen als een ge denkteken der zo tegen verwachting van velen gelukkig volbragte omwen teling der algemeene burgerlyke vry heid, maar ook, als het merk der ge- Dans o mde vrijheidsboom. lykheid, hereeniging en broederschap om voordaan alle partyschappen en verschillen die minder uit overtuiging of kennis van zaaken, dan wel kwaa de inductien van anderen by veelen. voordvloeyen te doen ophouden. Zo is 't: dat Schout en Gerechte voor noemd by dezen wel expres en scher- pelyk, en allen en een iegelyk, het zy inwoner, hetzy vreemden, waarschu wen, dit teken van vryheid en harmo nie op generhande wyze te schenden te berooven, of iets daaraan toe te brengen dat tot eenige benadeeling. beschimping of verachting van densel ven of de oprichters, zoude kunnen verstrekken zullende degene welke bevonden mogt worden zich daaraan schuldig te maken, als een openlyke vyand van het vaderland en de vry heid, een verstoorer der publieke rust en goede harmonie, en, in handen der justitie geraakende, als zodanig exem plaar en naar merite gestraft wor den". De vrijheidsbrengers bleven het de Renswoudenaren lastig maken. Vele rondzwervende militairen maakten zioh schuldig aan afpersing en moles teerden de burgers. Menig ingezete ne liep een flink pak rammel op, als ze geen gehoor gaven aan de eis je never of geld af te geven. De solda ten sloegen er zelfs met hun sabel op. Begrijpelijk dat de vrijheidsroes in Renswoude aanmerkelijk bekoelde. Het gebeurde zelfs op 17 maart, dat een huzaar aan de tuinbaas van het kasteel, de heer A. Kalt, opdracht gaf hem een fles wijn te geven. Kalt voelde er niet voor en liet dat ondubbelzinnig blijken. De huzaar begon te dreigen en te schelden, maar de tuinbaas bleef er koud onder. Het was nee en het bleef nee! De militair werd woedend over zoveel Hollandse koelbloedigheid en wond zich hoe langer hoe meer op. Kalt verwaar digde hem echter met geen blik meer en ging rustig verder met zijn werk. Toen bestond de huzaar het, de brug van het kasteel op te lopen naar het hek. Maar het hek zat hermetisch ge sloten. Toen trok de man zijn pistool en richtte tussen de spijlen naar de tuin baas. Weldra daverde het schot. Dergelijke staatljes waren nu niet di rect bevorderlijk voor de goodwill dei Fransen..»,

De Vallei | 1968 | | pagina 5