TESTAMENT IS BESLISSEND Bepaal zelf de voogdij over uw kinderen Haagse Bojoura kreeg contract bij platenmaatschappij van de Beatles Toen Tina ophield met nagelbijten De nieuwste mode uit Parijs, Londen en Rome Kaviaar dreigt in Rusland schaars te worden CREATIES VAN HARDY AMIES CHRISTIAN DIOR ENFENDI Verhuizen „IK BEN GEEN CARRIERE DROOM STER, WE ZIEN WEL WAT 'T WORDT" Meehelpen DONDERDAG 18 JULI 1968 ///////////w/////// Vroeger kwam het alleen bij hoge uitzondering bijvoorbeeld brand voor dat ouders tegelijk kwamen te overladen. Enkele dramatische verkeersongelukken tijdens vakantiereizen hebben echter ook op dit donkere facet van onze samenleving de aan dacht gevestigd: door het moder ne verkeer komt het steeds meer voor dat kinderen bij één ongeluk hun beide ouders verliezen. Nog steeds te weinig ouders vragen zich af: „Wat gebeurt er met onze kinderen als wij beiden tegelijk overlijden?" Wie denkt: „Die zullen wel naar opa en oma gaan of naar het gezin van oom Piet", vergist zich, tenzij er een testament is. Als er geen testament is, kan het gebeuren dat de kinderen, die liefdevol bij elkaar in het gezin van een bevriend echtpaar had den kunnen worden opgenomen, gescheiden terecht komen in ge zinnen van familieleden waar zij zich weinig thuis voelen. Op het algemeen secretariaat van de broederschap van notarissen in Den Haag is men zichtbaar geluk kig als ik over het testament kom praten. Evenals artsen mogen nota rissen geen reclame voor hun ambt maken. De man van de jarenlange praktijk, notaris dr. J. R. H. Bui- ning, voert 't woord. Hij heeft zich laten vergezellen door links van hem de kandidaat-notaris C. J. Boswijk, algemeen secretaris van de broeder schap en rechts van hem mr. J. H. Westra van Holthen, algemeen se cretaris van de broederschap van kandidaat-notarissen, die in hetzelf de gebouw aan de Jan van Nassau- straat het secretariaat heeft. Boven dien spreekt dr. Buarang als lid van het dagelijks bestuur van de broe derschap zodat iedere schijn van persoonlijke reclame is vermeden. Wat gebeurt er met kinderen als hun ouders tegelijk sterven zon der dat er een testament is? „Aanvankelijk gebeurt er niets. Vrienden, buren of familie zullen zich voorlopig het lot van de kinde ren aantrekken, totdat de kanton rechter een voogd heeft benoemd." Hoe wijst de kantonrechter de voogdij toe? „Hij hoort meestal de familie en kan de voogdijraad om advies vra gen. Daarna wijst hij op eigen ge zag de voogdij toe, meestal aan een familielid, maar dat behoeft niet Het komt voor dat er onenigheid is onder de familie. Godsdienstkwes ties kunnen van invloed zijn, vermo genszaken of onderlinge naijver. Kinderen die zonder testamentaire beschikking achterblijven, komen dan soms heel anders terecht dan hun ouders zich dat hadden voorge steld. Men moet ook niet te vlug denken: „In onze familie zullen ze het wel netjes regelen", want sterf gevallen hebben niet zelden een merkwaardig effect op nabestaan den. Het is niet voor niets dat het personenrecht en het erfrecht zo'n groot deel van het Burgerlijk Wet boek vullen." Hoe kunnen ouders zorgen dat na hun dood met de kinderen ge beurt wat die ouders zouden willen? „Ouders kunnen hun kinderen veel narigheid besparen door een testa ment te laten opmaken waarin zij de voogdij bepalen. Dat kan ook ge beuren bij speciale notariële akte; die is echter alleen maar doeltref fend als men geen vermogensbeslis singen wil nemen. Doorgaans zal men echter behalve voorzieningen voor de voogdij ook schikkingen voor het vermogen willen vaststellen." Laten veel mensen een testa ment maken? „Ik heb geen cijfers, maar ik ge loof niet dat het percentage hoog is. Er heerst een grote drempelvrees om naar de notaris te gaan. Men denkt nog te veel dat een testament alleen maar bedoeld is voor mensen die een groot vermogen hebben. Ook al is er weinig of geen vermogen, dan nog is het testament, vooral als er kinderen zijn, heel belangrijk." Wie kan men bij testament tot voogd over zijn kinderen benoemen? „Iedereen. Ook de mensen die bij een uitspraak van de kantonrechter zelden of nooit voor de voogdij in aanmerking zouden komen. De grootouders zullen bijvoorbeeld van wege het grote leeftijdsverschil, niet gauw door de kantonrechter met de voogdij worden belast. Ook een be vriend echtpaar komt niet erg gauw in aanmerking, vooral niet als er familie is. Bevriende echtparen ma ken soms de afspraak dat zij weder zijds voor hun kinderen zullen zor gen als een van de echtparen over lijdt. In hun testament dragen zij elkaar dan de voogdij op". Kan een bij testament bepaalde voogdy, bijvoorbeeld door de fami lie, worden aangevallen? „Neen. Het testament is beslis send. Natuurlijk kan een kantonrech ter een voogd uit de voogdij ontzet ten, zoals hij ook ouders uit de ouderlijke macht kan ontzetten maar dat is de gewone wet ter bescher ming van kinderen tegen grove mis dragingen door hun opvoeders". Is het laten maken van een tes tament kostbaar? „Voor de kosten behoeft niemand het te laten. Het opmaken van een normaal testament kost ongeveer dertig gulden. Dat is dus voor een echtpaar zestig gulden, want men kan geen gezamenlijk testament la ten maken. Het vraagt ook weinig tijd, meestal tweemaal een half uur. Hoe weten nabestaanden dat er een testament is? „De notaris meldt het testament bij het Centraal Testamentregister op het Departement van Justitie. Als bij een sterfgeval de nabestaanden niet weten of er een testament is, kunnen ze aan een willekeurige no taris vragen of hij bij het centraal register wil informeren." Is het testament ook belangrijk als een van de ouders overlijdt? „Voor de kinderen is het niet zo erg belangrijk, want de overlevende ouder blijft met de ouderlijke macht bekleed. Voor het vermogen is het wel belangrijk. In elk goed huwelijk wordt de langstlevende echtgenoot bij testament zoveel mogelijk be voordeeld. Men bepaalt dan dat de kinderen niet meer kunnen eisen dan de legitieme portie. Is dat niet bij testament bepaald, dan kunnen de kinderen, als zij volwassen zijn, hun wettelijk erfdeel eisen. De vrouw erft dan niet meer dan een'kinds deel. Men moet niet te snel denken: „Dat hoeft niet geregeld te worden; de kinderen zullen wel goed voor moeder zorgen", want in de praktijk komen er heel nare gevallen voor, waarbij dat niet gebeurt." Wordt de voogd altijd met het beheer van het vermogen belast? „Dat hoeft niet. Er zijn gevallen bekend van echtparen die elke ver denking dat zij de voogdij hadden aanvaard omwille van het geld, Wil den vermijden. Zij eisten dat in het testament een aparte bewindvoerder over het vermogen zou worden be noemd, die hun uit het vermogen van de kinderen de kosten van de opvoeding zou betalen." „Sweet talk" is de naam, welke de Engelse ontwerper Hardy Amies aan deze creatie heeft ge geven. Angelique Tabori toont de japon uit de nieu we herfst/winter collectie 68/69. Als materiaal is zil ver- en oud-lurex gebruikt. De knickerbocker is van witte satpn. DEN HAAG Bojoura heeft het geschoten. De gloed nieuwe grammofaanplatenniaatschappij van de Beatles „The Apple" heeft haar gecontracteerd. Plaatjes maken in Engeland betekent kans op de Europese markt, zo weet de zwart- en langharige Bojoura uit Den Haag. Erg onder de indruk is de 21-jarige zangeres met Bulgaars bloed er niet van. Leuk, zegt ze, zich zo voordelig mogelijk installerend op de driezitsbank in het huis van haar ouders aan de Cornells Houtmanstraat. „Wij zien wel wat het wordt". Met de inktzwarte wimpers neergeslagen bekent Bojoura; „Ik ben geen carrièredroomster". Dat heeft niet verhinderd dat zij binnen een jaar voor de „folk"-minnende jeugd een klein beroemdheddje is geworden. Door de Golden Earrings te worden ontdekt is geen kleinigheid. Het gebeurde by moeder directrice van de Academie voor podiumvorming thuis. Een jongen van de beroemde Haag se club kwam zyn stem wat bysiypen, hoorde en zag de ran ke dochter aan de vleugel en voerde haar de grote showwe reld binnen. Er volgden avondjes voor personeelsverenigingen en pre sentatie van een tienerprogram op de televisie. Andere tv.- uitzendingen voor dezelfde tieners en de eerste singles waren al gauw gewaarborgd. Zelfs de eerste lp met enige liedjes van eigen hand ligt al in de winkel. Sterretje Bojoura van Meizen, zoals zij verder heet, weet inmiddels wat er van haar wordt verwacht. Plechtig zegt zij: „Ik geloof in gezonde dingen eten", en: „Mijn ideaal is dat te doen, wat voor mij is weggelegd". De post heel behoorlijk, zeventig procent komt van meisjes de studie en het te ontvangen bezoek maken dat de twee van de vier kamers, die zij in het ouderlijk huis gebruikt, te klein worden. In september verhuist de Haag se zangeres naar Amsterdam, waar zij een eigen flatje wil. Vader, werkzaam in het bankwezen, vindt het goed. Voor de zang, spraak en bewegings- lessen, die zij van moeder, de Bulgaar se Dany. Zonewa, ontvangt, wordt het moeilijker. Misschien kan ze wat oefe ningen van tevoren opgeven, zoals zij nu zij met vakantie is, ook heeft ge daan. Bojoura wier plaat de aandacht heeft getrokken van de grote talenten jager voor „The Apple", Bobby Dale van Veronica, heeft er geen hard hoofd in. Trouwens haar zangersbestaantje moet het voorportaal worden naar de film. t Nog twee crea ties uit de nieuwe herfst/ wintercollectie 68/69 van Hardy Amies. Renee Frere (links) showt „Shehere- zade", een ooster se culotte met een lyfje van paillet- jes en mouwen van struisvogelve ren. Angelique Tabori draagt „Tickled Pink", eveneens een cu lotte, waarvoor zalmkleurige crê pe is gebruikt. De onderzode is afge zet met struisvo gelveren. Ook het huis Fendi te Ro me heeft de col lectie voor de ko mende winter ge toond. Op de foto twee van de crea ties, gemaakt van witte en grqze, tot visgraat verwerk te persianer. Op vallend is ook de damespantalon met zeer wijde pijpen. Het modehuis Christiaan Dior heeft voor de komende herfst/winter de Miss-Dior-lyn geïntroduceerd. „En ville", een groen met wit tweed tailleur met haringgraat-pa troon. Het jasje heeft een rugsplit De rok staat iets uit. Couturiers in allerlei landen hebben zich er de afgelopen maanden het hoofd over gebroken hoe de vrouw in de aanstaande herfst en winter het best ge kleed zal kunnen gaan. Deze week hebben in Londen ontwerper Hardy Amies, in Parijs Christian Dior en in Rome modehuis Fendi hun nieuwe creaties aan den volke getoond en de concurrenten zullen spoedig volgen. Amies zocht onder meer inspiratie in de Oosterse klederdrachten, Christian Dior introduceerde de Miss Dior-lijn en Fendi, die het in een nogal extra vagante stijl zocht, sloot zich min of meer bij Dior aan voor zover het het ge bruiken van visgraatpatronen betreft. De foto's geven een duidelijke indruk van de meest karakteristieke kenmerken van de nieuwe herfst- en wintermode van de genoemde drie couturiers. of a president" en ik sla geen bladzij de over", vertelt zij ernstig. Dat er overigens hard moet worden gewerkt verbloemt de kleine Bojoura „het is mijn eigen naam" niet. De volgende lp moet alleen van eigen tekst zijn voorzien. „De vorige kreeg alleen twee nummers van mij mee, de andere waren niet commercieel ge noeg", verklaart zij, waarschijnlijk niet geheel naar wens van haar manager. Maar Bojoura roept flink: „Ik weet wat ik zeg." Een liedje schrijven kost haar een dag en een nacht. Ik moet er helemaal achter kunnen .staan, anders vind ik ze niet goed. Dat ze toevallig commer cieel uitvallen vindt ze een gelukkige omstandigheid. „Ik leef en zing nu, voor jeugd, die deze teksten wil. Als ik dertig ben zal ik wel anders schrijven" denkt ze. Even komen de ster-allures om de hoek kijken als zij naar haar manager moet verwijzen voor het contract dat zij met de Duitse tv heeft. Ik weet er niets van. Gelijk daarop schatert zij spontaan: „Ik vind het heerlijk om op straat te worden herkend." LEEDS (Yorkshire, Engeland Tina Roberts heeft iets aangehaald, toen zij zeven jaar geleden ophield met op haar nagels te kluiven. Thans heeft de aantrekkelijke, 26- jarige blondine vingernagels van tien centimeter. .•Bij -1 nrpon de film wilde ik altijd, dat wil maar ik wil het noe". weet Bojoura heel zeker. Het jaar acade mie, dat zij bij haar moeder doorliep en de Engelse school, die zij in Neder land volgde in verband met eventueel werk van vader in het buitenland moe ten daaraan allemaal meehelpen. Intussen vergeet de bevallige Haagse niet haar hersens te laten werken. „Veel mensen vergeten dat als zij van school komen", beweert zij wijs. „Ik lees veel, hoofdzakelijk politiek. Op het osrenblik ben ik bezig met „The death MOSKOU De kaviaar dreigt in Rusland schaars te worden. Dat komt doordat de steur door waterverontreiniging en ander wanbeheer met uitsterving bedreigt wordt. Voordat de huidige kaviaarcrisis ontstond was de steur een schier eindeloze ka- viaarleverancier. De vis koerste de Wolga stroomopwaarts om bij de bronnen van de rivier kuit te schieten en vervolgens naar de Kaspische Zee terug te keren. Eerst bouwde de mens enorme stuwdammen dwars door de Wolga en andere rivieren, waarin veel steur zat. De dieren konden niet meer stroomopwaarts zwemmen om kuit te schieten. Nog erger werd het toen duizenden fabrieken giftig afvalwater op de rivieren begonnen te lozen. Verder vingen de vissers teveel jonge steuren, waardoor uit sterving dreigde. Het resultaat: een aanzienlijke daling in het steurbestand. Dat betekent, dat de kaviaar wel eens van de tafels der fijnproevers zou kunnen verdwijnen. Boven dien wordt de zeer winstgevende kaviaarexport bedreigd. Een poging om de steurbestanden door broedplaatsen aan te vullen blijkt on voldoende resultaten op te leveren. De broedplaatsen langs de Wolga en de Koera leveren per jaar 50 miljoen jonge vissen, terwijl er 70 miljoen nodig zijn. Thans wordt voorgesteld Siberische steuren naar de rivieren van Europees Rus land over te brengen. De steur in Siberië trekt niet maar schiet kuit op het punt, waar hij verblijft. Daardoor zouden de grote dammen in de Wolga, Dnjepr en andere grote rivieren niet langer een probleem vormen. „Sommige jongemannen laten hun haar groeien, waarom zou ik geen lan ge nagels hebben", zegt Tina, een kap ster uit Woodlesford, bij Leeds. „Van de dag af, waarop ik ophield met nagelbijten, zijn ze in twee jaar tot bun tegenwoordige lengte gegroeid, maar omdat ze te hard geworden zijn om ze te knippen, moet ik er nog elke maand een stuk afkluiven en ze dan glad vijlen. Ik heb per week-ruim tien shilling aan nagellak nodig". Het kan niet anders, of Tina trekt, telkens als zij haar handschoenen uit trekt, hele groepen nieuwsgierigen tot zich en overal in Zuid-Afrika, het Mid den-Oosten en Europa, waar zij veel ge reisd heeft, werden haar massa's vra gen gesteld. Hoe slaagt zij erin, dingen op te pak ken? Haar kousen aan te trekken, een draad in een naald te steken, haar huis houdelijke bezigheden te verrichten? „Gemakkelijk", zegt Tina, „ik geloof feitelijk, dat ik de dingen thans met fij ner gevoel aanpak dan vroeger. Ik houd de nagels van mijn duimen vrij kort en ik heb nooit de minste moeite met de lastigste karweitjes zoals naaien, brei en en haken. Ik pak met mijn na gels dingen op, die andere mensen met de uiteinden van hun vingers zouden op nemen. Haar man, Trevor, die zij in het be gin van dit jaar in Zuid-Afrika heeft le ren kennen en getrouwd, zegt: „Soms als ze een krant of een boek leest, kan ik alleen maar haar handen zien, en ik moet erkennen, dat ze er een beetje le lijk uitzien", zei hij, maar hij heeft niet het minste bezwaar tegen de lange- nagels. Evenals Tina echter heeft hij g- noeg van het staren, de vragen van nieuwsgierigen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7