Hervormingen toegezegd op velerlei gebied Vel „Gevaar voor socialistische gemeenschap" Geen rust Hoe oercehrikkelijk degelijk en oudenoets De Auto Onderlinge is toont u 't moderne hoofdkantoor in Groningen... Biafra praat met O.A.E. over vrede SITUATIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE BRENGT ACTIE ONDER COMMUNISTISCHE PARTIJEN IN OOST EN WEST Rochet wenst topconferentie Ray wil advocaat meenemen tijdens vliegreis naar V.S. Verzetstrijders op W.-Irian in angst Laatste auto van Hitier te koop voor 180.000 mark 1 den" ti Frans regeringsprogram DRAKA Noord-V iëtnam laat binnenkort drie piloten vrij Rhodesië wil republiek zijn UNIVERSITEIT ZIT KRAP 7 IRAK V Weduwe dood in huis gevonden Bemiddelen Vertrek troepen DE MOOISTE Vertrouwen GESTRAND ÊÉJS KAMER BOMMEN Tekst van brief aan Praag Warschau deautoonderunge DGI4Dckü/-.0 i v-LI 196o PRAAG VERSTEVIGT POSITIE PRAAG De ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije heeft gisteren verschei- rlpnp rmnmuniclicphn nortiian Sn kn» Wncénn I den gemobiliseerd. SOMBERE POMPIDOU LUISTERT NAAR COUVE De Zuidslavische president en partijleider Tito, de Franse communistische leider Rochet en vermoedelijk ook het Roemeense staatshoofd Ceausescu zul len in de komende dagen naar Praag reizen, om met de Tsjechoslowaakse leiders de toestand te bespreken. De Franse communistische partij stelde gisteren een conferentie van al le Europese communistische partijen voor, die eveneens binnenkort zou moe ten plaatsvinden. Ook daar zouden de toestand in Tsjecho-Slowakije „en de daaruit gerezen problemen" onderwerp van bespreking zijn. President Tito zal waarschijnlijk van daag naar Praag reizen. Tito wil daar, zo verluidde in goedingelichte kringen, die onvoorwaardelijke steun van de Zuidslavische communisten voor hun Tsjechoslowaakse geestverwanten on derstrepen. In Zuidslavische kranten is de afgelopen dagen verscheidene malen gezegd, dat Tsjecho-Slowakije zich in dezelfde situatie bevindt als Zuid-Slavië twintig jaar geleden. De Franse communistische leider Wal deck Rochet, die gisteren van bespre kingen in Moskou naar Parijs terug keerde, zal morgen naar Tsjecho- Slowakije gaan. Of hij daar als bemid delaar tussen Moskou en Praag zal optreden, zoals van verscheidene kan ten is verondersteld, is niet bekend. In goedingelichte diplomatieke .krin- :en in Belgrado verluidde, dat ook de toemeense president en partijleider Ceausescu zich op een reis naar Praag voorbereidt. In de afgelopen vieren twintig uur is er een permanent con tact tussen Belgrado en Boekarest ge weest. Het Italiaanse communistische par- :ijblad „L'unita" meldde, dat in de ko mende weken delegaties van verscheide ne „socialistische" landen voor bilate rale besprekingen in Praag worden vér- wacht. De eerste afvaardiging zou uit Oost-Berlijn komen. Het centrale comité van de Russische communistische partij kwam giste ren in voltallige zitting bijeen om een verslag van partijleider Breznjef over de kleine communistische top conferentie in Warschau aan te horen. Het comité nam een resolutie aan, waarvan de inhoud niet bekend is ge maakt. \fle eerihêdën van de Russische lucht macht, die hebben deelgenomen aan de manoeuvres in het kader van het verdrag van Warschau, zijn uit Tsje cho-Slowakije vertrokken, zo meldde Ruim jarige mooiste Nog eens bij in de zijn dure per stuk joen. 35.000 gulden kreeg de 21- Nina Scott, omdat zij de benen van Engeland heeft, zeventien mille kwam daar- vorm van cadeautjes. En 't benen die die weelde dragen: verzekerd voor een half mil- het Tsjechoslowaakse persbureau C.T.K. gisteren. Het voegde daar aan toe, dat het wegtrekken van de andere Russische troepen normaal voortging. Achtenzeventig procent van de Tsje chen zou vertrouwen hebben in de com munistische partijleiding en 91 procent van de bevolking zou voor een zo spoe dig mogelijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Tsjecho-Slowa kije zijn. Dit blijkt volgens het persbu reau C.T.K. uit een opiniepeiling, ver richt door het instituut voor opinie-on derzoek van de Tsjechoslowaakse aca demie van wetenschappen, verricht op 13 en 14 juli. Voor het onderzoek wer den 1.771 mensen ondervraagd, 1.306 in de Boheemse gebieden en 466 in Slo wakije. Op de vraag of men vertrouwen heeft in de nieuwe communistische partij leiding onder Alexander Dubcek ant woordde 78 procent der ondervraagden bevestigend, zeven procent ontkennend en had 15 procent geen mening. Gevraagd of men het juist vond dat alle troepen van de bondgenoten die hebben deelgenomen aan oefeningen van het Warschaupact in Tsjecho-Slo wakije het land zo spoedig mogelijk zouden verlaten zei 91 procent ja, twee procent nee en had zeven procent geen mening. Voorts was 86 procent der onder-, vraagden voldaan over de afschaffing der censuur, vijf procent was ertegen en negen procent had geen mening, al dus C.T.K. LAGOS (Reuter) Biafra heeft er gisteren in toegestemd om over vrede te onderhandelen met de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), waarvan de raadgevende commissie bijeen is in Niamey, Niger. Een afvaardiging uit Biafra, dat al een jaar lang een bloedige burgeroor log voert met Nigeria waartoe het oor spronkelijk behoorde, zal deze week nog naar Niamey gaan. Keizer Haile Selassi van Ethiopië, die voorzitter is van de Raadgevende com missie van de OAE, bood aan de Biaf- ranen te laten overvliegen in zijn eigen toestel. Maar men vreesde dat het vliegtuig niet zou kunnen landen en op stijgen op de provisorische landings baan in Biafra. Een woordvoerder van het Interna tionale Rode Kruis heeft in Owerri, Biafra, meegedeeld dat verscheidene hulpvoorraden bestemd voor de hon derdduizenden hongerlijdende oorlogs slachtoffers in Biafra waren gestrand op het Spaanse eiland Fernando Po. Het was een vergissing geweest om de voorraden naar het eiland te zen den, zei hij, want het is niet mogelijk om de goederen van daar af per vlieg tuig naar Biafra te vervoeren. Nigeria heeft namelijk gedreigd alle vliegtui gen naar Biafra neer te schieten die niet eerst in Nigeria zijn onderzocht op wapens. Men zou nu proberen de voorraden te verschepen naar het Portugese ei land Sao Thome. Van daaruit kunnen vliegtuigen 's nachts naar Biafra vlie gen. LONDEN James Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van ds. Martin Luther King, is bang om tijdens zijn vliegreis naar de Ver. Staten al leen te worden gelaten met ambtena ren van het Amerikaanse ministerie van Justitie. Dit werd gistermiddag in Londen bekendgemaakt door zijn Ame rikaanse verdediger, Arthur J. Hanes. Hanes zei dat zijn herhaalde verzoe ken om Ray te mogen vergezellen in het vliegtuig, waarmee zijn cliënt uit geleverd wordt, waren afgewezen. Hij gaf ook enige toelichting op de eergis teren onverwachts door Ray bekendge maakte instemming met de uitleve ring. Hanes verklaarde dat zijn cliënt en hij hiertoe hadden besloten om de groeiende lastercampagnes in de Ame rikaanse kranten de kop in te drukken. In publikaties zou Ray daar al zijn af geschilderd als een monster, een mis baksel en een verslaafde aan verdoven de middelen. DJAKARTA Indonesische troepen hebben in de buurt van Manokwari op West-Irian een aantal papoea's aange houden, die de onafhankelijke staat Vrij Papoea wilden oprichten. In het bericht van het officiële Indo nesische persbureau Antara wordt niet genoemd hoeveel mensen er zijn aan gehouden. Wel wordt er gezegd dat 73 mensen, die waren gedwongen lid te worden van de verzetsbeweging, waren „gered". Heel somber zat Pompidou (links) te luisteren toen zijn opvolger, Couve de Murville in de Kamer zijn regeringsprogramma uiteenzette. Voorlopig zal Pompidou alleen als afgevaardigde in de politiek actief kunnen zijn. V/////////////////////////////////////////////////////////////////M BONN In München wordt een occasion aangeboden: de laatste auto van Adolf Hitler. Het is een indrukwekkende Mercedes Benz cabriolet met een 7,7 liter compressormotor van 200 paarde- krachten. In dit voertuig heeft de Führer de laatste oorlogsjaren rondgereden. Dat wordt bevestigd in bijgevoegde verklaringen van de vroegere kopstukken uit de S.S. Vóór de achterbank zit een steunstang waaraan de Ger- maanse leider zich kon vasthou- den, wanneer hij. staande in de open auto, rijdend zijn troepen inspecteerde. s Bij het1 einde van de oorlog werd de automobiel in beslag ge nomen door de Amerikaanse be zetters. Eerst reden Amerikaan se generaals ermee, daarna ver zeilde de wagen in de handel. Wie p.u 180.000 mark neertelt voor de auto, kan er zó mee wegrijden. HET WEER IIS EUROPA X3 C a B c .t x a T5 'Sb C co PARIJS ReuterCouve de Murville, de nieuwe Franse premier heeft gisteren zijn regeringsprogramma in de Kamer uiteengezet en het Franse volk diep-ingrijpende hervormingen op velerlei gebied beloofd in de eerstkomende achttien maanden. Den Helder licht bew. n 18 0 Ypenburg onbew. nnw 19 0 Vlissingen onbew. nnw 19 0 Eelde vrijw. onbew. nw 21 0 De Bilt half bew. nw 20 0 Twente half bew. windst. 20 0 Eindhoven mist nw 20 2 Zd.-Limburg mist zw 19 0.1 Helsinki zw. bew. no 16 2 Stockholm half bew. O 18 0 Oslo half bew. windst. 23 0 K'hagen zw. bew. no 17 0 Aberdeen zw. bew. wnw 13 0 Londen zw. bew. nnw 18 0.1 Amsterdam onbew. nw 21 0 Brussel half bew. windst. 19 1 Luxemburg onbew. nw 17 1 Parijs licht bew. nw 19 5 Bordeaux onbew. nw 20 1 Grenoble regenbui w 14 14 Nice onbew. n 28 0 Berlijn zw. bew. nnw 21 0 Frankfort onbew. windst. 20 0.4 München regen w 15 37 Zürich zw. bew. w 14 10 Genève regen windst. 14 13 Locarno onbew. O 21 6 Wenen geh. bew. wnw 19 6 Innsbruck regen w 13 15 Belgrado zw. bew. w 28 5 Athene onbew. windst. 32 0 Rome licht bew. windst. 25 0 Barcelona licht bew. nw 24 0 ADVERTENTIE I De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Zijn programma draagt duidelijk het stempel van de onrust onder de studenten en de arbeiders die zich in mei en juni openbaarde in allerlei ge welddadigheden. Zo zullen de universiteiten worden bevrijd van de klemmende staatsbe moeienis. Zij zullen, zo beloofde de premier, autonoom worden. De arbeiders beloofde hij meer in vloed op de gang van zaken in de be drijven waar zij werken. Zij zullen ook meer in de winsten delen. Ook op parlementair gebied kondig de de nieuwe premier hervormingen aan. Op den duur zal er slechts één wetgevende Kamer overblijven; de Senaat zal worden veranderd in een raadgevend lichaam waarin de regio nale en sociale belangen zijn verte genwoordigd. Hervormingen van dit soort zullen, wellicht nog dit jaar, ter beoordeling worden voorgelegd aan het Franse volk. PARIJS (Reuter) Noord-Vietnam heeft gisteren te Parijs de namen be kendgemaakt van drie Amerikaanse piloten die het binnenkort zal vrijlaten. Dat gebeurde in de koffiepauze van de dertiende bijeenkomst van de Noord- viëtnamese en Amerikaanse onderhan delingsdelegaties. Twee weken geleden al had Xuan Thuy, de leider van de Noordviëtname- se delegatie, aangekondigd dat zijn land de drie piloten zou vrijlaten. De namen van de mannen maakte hij toen echter niet bekend. Dat gebeurde gisteren. Het zijn majoor James Frederick Low, die op 16 december 1967 werd ge vangengenomen, majoor Fred Neale Thompson, die op 20 maart van dit jaar in vijandelijke handen viel en kapitein Joe Victor Carpenter, die op 15 februari van dit jaar zijn vrijheid verloor. Het officiële Noordviëtnamees-AmerL- kaanse overleg duurde gisteren ruim viereneenhalf uur. Maar de partijen kwamen geen stap nader tot elkaar. Averell Harriman, de leider van de Amerikaanse delegatie, verklaarde na afloop: „We hebben niets bereikt". Tijdens de onderhandelingen had hij Noord-Viëtnam gevraagd wat er zal ge beuren wanneer de Verenigde Staten de bombardementen op Noord-Viëtnam ge heel stopzetten. Ha van Lau, de plaats vervanger van Xuan Thuy, die ziek is, ontweek een rechtstreeks antwoord. Hij herhaalde alleen dat de bombardemen ten volledig moeten worden gestaakt voorde partijen kunnen praten over vre de. Overstromingen in Zuid-Korea heb ben het leven gekost van tenminste dertien mensen. Ruim 440 gezinnen werden dakloos. De watersnood teistert het land sinds maandag. 11 11 SALISBURY Het Rhodesische front, de partij die in de rebellerende Britse kolonie Rhodesië aan de macht is, heeft gisteren het voorstel inge diend dat Rhodesië een republiek zal worden. In het plan tot vorming van de repu bliek wordt opgemerkt dat Engeland de kolonie geen andere keus laat, omdat de Britse regering Rhodesië „het recht op de koningin" ontzegt. De nieuwe grondwet van de repu bliek, die nog moet worden goedge keurd, maakt dat het land, naar het voorbeeld van Zuid-Afrika, een blanke mogendheid blijft, bestuurd door een blanke minderheid, maar met een zwar te bevolkingsmeerderheid. De ontwer pers ervan willen echter het nage slacht de mogelijkheid laten, het land in een verre toekomst te verdelen tus sen blank en zwart. IJet Hongaarse persbureau MTI heeft gisteren de inhoud van de brief onthuld die de Oosteuropese communis tische leiders tijdens hun overleg in Warschau aan de bewindhebbers in Praag hebben gezonden. In de brief drukken de leiders van Rusland, Oost-Duitsland, Polen, Honga rije en Bulgarije hun „diepe bezorgd heid over de loop der gebeurtenissen" in Tsjecho-Slowakije uit. Letterlijk staat er: „De aanvallen van de reactie op uw partij en de grondlagen van het sociaal stelsel in de socialistische Tsjechoslo waakse republiek dreigen, naar onze overtuiging, met steun van het imperia lisme uw land de paden van het socia lisme te doen verlaten. Zij brengen dientengevolge ook de belangen van het gezamenlijke socialistische systeem in gevaar". Voorts verzekeren de broederpartij en, dat zij niet van plan zijn en dit ook nooit geweest zijn zich te mengen in de binnenlandse aangele- legenheden van Tsjecho-Slowakije en de Tsjechische C.P. en het beginsel van onafhankelijkheid en gelijkheid van de communistische partijen en communistische landen eerbiedigen. „Wij kunnen echter niet toestaan, dat vreemde machten uw land van het socialistische pad afbrengen en zij Tsjecho-Slowakije aan het gevaar blootstellen van de socialistische ge meenschap weggevoerd te worden Dit is niet uw eigen zaak, dit is de zaak van elke communistische en ar beiderspartij en van alle staten die door samenwerkingsbanden verbon den zijn", zo luidt het in de brief. De leiders van de vijf landen wijzen vervolgens op het belang van het Pact van Warschau voor de verzekering van „de onafhankelijkheid, de vrede en de veiligheid in Europa" en waarschuwen dat zij „nooit zullen toestaan dat de historische verworvenheden van het so cialisme, de onafhankelijkheid en de vrijheid van onze volkeren in gevaar wordt gebracht". Wij zullen nooit toe staan dat het imperialisme ongeacht op vreedzame wijze of niet van bin nen- of van buitenuit een breuk in het socialistisch stelsel veroorzaakt en de machtsverhoudingen in Europa in zijn voordeel verandert". In een uit vier punten bestaande op roep dringen de Sovjet-Unie en de an dere ondertekenaars van de War- schause brief er bij de Tsjechoslo waakse partijleiding op aan, de mas samedia onder controle te houden en de strijd tegen de anti-socialistische krachten op te nemen. De vier pun ten zijn: 1. een vastberaden en dappere aan val op de rechtsgerichte en anti-socia listische krachten en alle mogelijkhe den ter verdediging te mobiliseren, die door de socialistische staat wor den geschapen. 2. beëindiging van de activiteit van alle politieke organisaties, die tegen het socialisme zijn gericht. 3. controle van de massamedia pers, radio, televisie in het belang van de arbeidersklasse en het socia lisme. 4. eenheid der partij op basis van marxisme-leninisme in het belang van een ongebroken instandhouding van het principe van het democra tische centralisme en strijd tegen een ieder, die door zijn activiteit de vijan dige krachten dient. UTRECHT De Rijksuniversiteit in Utrecht zal met ingang van het nieuwe tudiejaar tweeënhalve dag gebruik maken van de grote congreszaal van 't NV-huis in Utrecht, dat eigendom is van de Nederlandse Bond van Vervoersper soneel. De grote ruimtenood heeft de univer siteit genoodzaakt naar een tijdelijk on derkomen uit te zien. rpoen het Turkse rijk voorgoed uit- eenviel was het olierijke Irak een van de restanten. De grenzen werden tamelijk willekeurig getrokken, deels volgens historische lijnen en deels langs een lineaal. Die willekeurige vorm van het land herbergde de kiem van de eindeloze reeks twisten, bur geroorlogen en revoluties waarvan wij gisteren zich (ie jongste hebben zien voltrekken. In de jaren tussen de twee wereldoorlo gen handhaafden de Engelsen door middel van een paar welgemikte bom- land verdeelde vliegvelden, waar on derdelen van de R.A.F. gelegerd wa ren, orde en rust. Brak er een stam- menoorlog uit, dan was die meestal na een paar dagen onderdrukt door middel van een paar welgemikte bom men. In 1932 werd het land een soeve reine staat, maar de R.A.F. bleef. De monarchie werd afgeschaft in juli 1958, tien jaar geleden dus, na de moord op de jonge koning Feisal. De ADVERTENTIE Wij vinden dat de „geachte clientèle" van een goed ouderwets en degelijk verzekeringsbedrijf recht heeft op een coulante, correcte en vooral snelle afwikkeling van alle posten. We zijn gespecialiseerd in motorrijtuigverzèkeringen, al 40 jaar lang. 't Blijkt dat we dit redelijk doen, want we hebben over heel Nederland, vele, zeer véle tienduizenden polishouders. En dat aantal groeit dagelijks. En tóch heeft elke Individuele cliënt recht op ouderwets persoonlijk dienstbetoon. Dat kan alleen als een bedrijf zeer modern en efficiënt werkt. Omdat De Auto Onderlinge zo degelijk is, moeten we wel progressief zijn. U ziet dus wel dat dit hoofdkantoor in Groningen met zijn „computerized" admini stratie inderdaad kenmerkend is voor de degelijke Auto Onder linge. Oh ja, misschien zijn onze concur- rentie-begrippen ook al ouderwets, want de A.O. biedt zeer ruime polis voorwaarden bij gunstige premies zowel voor W.A-als All-Risks ver zekeringenl VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ de beste bumper is een polis van De Auto Onderlinge TURKUE' \^*~t r \\4 1 i 'svRie 1 - SAOEDi ~f ARABiE RA.F. was al sinds het einde van de tweede wereldoorlog uit het land ver dwenen en dat verklaart waarom van dat ogenblik af Irak geen binnenland se rust meer heeft gekend. Het werd, vaak tegelijkertijd, bezocht door plagen als invallen van zwerven de stammen, opstanden van de Koer den, bemoeizucht van de Egyptische president Nasser, die droomde van herstel van een Arabisch rijk onder zijn heerschappij, twisten over de oliewinning en grenskwesties met zijn buren. Het was gisteravond niet erg duidelijk wie de nieuwe heersers zijn, noch wat precies de aanleiding was tot de revolutie. TAe Koerden, een grote bevolkings- groep in het noorden van het land, die een kwart van de totale bevolking omvat, schijnen ontevreden te zijn ge weest over de uitvoering van een in 1966 gesloten overeenkomst^ die be doeld was om voorgoed een einde te maken aan de twisten tussen die stam en de centrale regering. Zij zou den als een onafhankelijk volk wor den beschouwd, maar daarvan kwam in de praktijk weinig, terecht. Maar in hoeverre de houding van de Koer den te maken heeft met de opstand van gisteren, is nog niet duidelijk. Wel is geblek#h 'dtff h(A ftieuwe bewind in zijn programma i?ekëning zal hou den, meer dan /;ïn Voorganger, met de eisen van de Koerden. Voor het overige is dat programmaeven vaag als het doel van de omwenteling. Als verklaring voor het verjagen van de regering van president Aref wordt AREF naar Londen gegeven dat zij „corrupt en dom" was en de intellectuelen geen kans gaf. Ook zou zij onvoldoende actief zijn ge weest in de strijd tegen het zionis me in Palestina Irak heeft inder daad zich nooit erg actief betoond in de oorlogen tussen Israël en zijn Ara bische buurlanden. Zoals gewoonlijk na een staatsgreep in een dergelijk land, zijn de grenzen hermetisch gesloten, zodat het niet goed mogelijk is zich een beeld te vormen van wat er zich prieces heeft afgespeeld. Een gunstig verschil met vorige gelegenheden is in elk geval dat er weinig of geen bloed is vergo ten, terwijl men blijkbaar de hoffe lijkheid heeft gehad president Aref te laten ontsnappen. Dat is een hele vooruitgang, want tot nu toe zijn er bij dergelijke omwentelingen altijd honderden slachtoffers, gevallen. Eén ding, is duidelijk: de auteur van het regeringsprogramma had ten doel een zo groot mogelijk aantal aanhan- land als in de gehele Arabische we gers te verwerven, zowel in het eigen reld en zelfs daarbuiten. Een pro bewind alle kanten op kan. Daarom derstellen dat het meteen al weer de lijkt het niet te gewaagd, te veron- gramma dus waarmee het nieuwe kiem in zich bergt voor de volgende omwenteling. SINT JACOBIPAROCHIE De 59- jarige weduwe D. Stooisma-Klei is gis teren door een buurman dood in haar huis aan het Zuideinde in Sint Jacobi- parochie aangetroffen. De vrouw was hartpatiënte. Maandag al had een ken nis verschillende keren bij haar aange beld en geen gehoor gekregen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9