Veenendaals dagblad Buiten Ontvangst in Honoloeloe Onderzoek gelast tegen Westduitse ambassadeur W egenbelasting 25 pet. omhoog I Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Samenwerking met Russen onontbeerlijk' Auto - op weg naar sloper - veroorzaakt verkeersramp SIGARETTEN 15, BENZINE 5 CENT DUURDER LIBERALEN" IN TSJECHO-SLOWAKIJE VASTBESLOTEN HUN NIEUWE VRIJHEDEN TE VERDEDIGEN Drie mannen in gierput dood Jongen springt in paniek van 6 meter hoogte de Geul in Medeplichtig aan Jodenmoord? Speculaties in Den Haag over komende begroting Vader verdrinkt bij poging zijn zoon te redden Ray naar V.S. Djilas mag naar het buitenland Vrouw bij brand gekomen om Regering van 26 man in Irak Aanhoudend koel weer PRAAG (DPA, ANP) „Wij gaan door'\ heeft de Tsjechoslowaakse partij leider, Alexander Dubcek, gisteren gezegd in een veertien minuten durende toespraak voor de televisie in zijn land. Geen andere weg Brief Niet bedreigd Over de hoofden van zijn miljoenen Tsjechoslowaakse luisteraars heen diende hij de Russen en hun vrienden van repliek, die zojuist hadden geëist dat Tsjecho- Slowakije zou moeten terugkeren op de oude weg. Klein maar fel Oost-Duitsland POLITIECHARGES IN VALKENBURG "fr Naamswijziging 3ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen. Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 19 JULI I968 42e JAARGANG no. I63 55 DUBCEK HOUDT VOET BIJ STUK „Wij zijn vastbesloten", aldus Dubcek, „om het beleid voort te zetten dat wij in januari aannamen in een vergade ring van het centrale comité van de partij. Dit beleid wordt gesteund door Tsjechen en Slowaken". „Na vele jaren", zo ging hij verder, „is er in ons land een sfeer ontstaan waarin iedereen openlijk, waardig en zonder vrees zijn mening kan geven. Zo kan men zich ervan overtuigen dat de zaak van ons land en het socialisme een aangelegenheid is van ons allen. Er is nu geen andere weg dan met het volk van dit land de ingrijpende demo cratische en socialistische veranderin gen in ons leven te vervolmaken." Dubcek wees erop dat de communs- tische partij steunt op vrijwillige me dewerking van het volk. Haar leiden de functie is niet het heersen over de maatschappij, maar „een met vol ledige overgave dienen van de vrije, progressieve, socialistische ontwikke ling." Een verandering van de partijpoli tiek was volgens Dubcek nodig „om dat ons volk niet tevreden was met deze politiek. Het spreekt vanzelf dat de partij, als zij een juist beleid wil voeren, niet van massa of volk, maar alleen van leiding kan veranderen." Met nadruk verklaarde Dubcek dat het doel van zijn beleid, de opbouw van een democratisch socialisme, al leen kan worden bereikt in samenwer king met de andere socialistische (com munistische) landen, „in het bijzonder met de Sovjet-Unie." De Tsjechoslowaakse leiders hebben de Sovjet-Unie gisteren hun tanden la ten zien. In een brief die aan duidelijk heid niets te wensen overliet dienden ze Moskou en vier van zijn Oosteurope- se bondgenoten van repliek. De Russische aantijgingen en de een zijdige voorstelling van de toestand in Tsjecho-Slowakije, die waren vervat in een brief die „de vijf" opstelden in hun topoverleg te Warschau, wezen ze op vrijwel alle punten van de hand. Het antwoord werd gisteren opge steld door het presidium van het Cen trale Comité van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij. Vandaag zal het voltallige Centrale Comité er zijn oordeel over geven. „Wij zien geen enkele steekhoudende reden", aldus schreven de Tsjecho- Slowaakse leiders, „voor de bewering in uw brief dat de toestand in ons land contrarevolutionair zou zijn. Het socialistische systeem in Tsjecho- Slowakije wordt niet bedreigd, het land bereid geen verandering voor van zijn buitenlandse politiek en er Ongetwijfeld is de bosspitsmuis de dwerg uit de dierenwereld van bos en ruigte, ja zij heeft zulke geringe afme tingen, dat Linnaeus haar met de naam „araneus" betitelde en dit betekent „zo klein tls een spin". Dit beestje kleiner dan de beter bekende huismuis dat soms als 'n schaduw over 't pad veegt, voert een goeddeels nachtelijke, ondergrondse levenswijs zodat het gC-m wonder is, dat er zo zelden een ons pad kruist. Erg rouwig behoeven we daarover niet te wezen, want deze spitsmuis is een ongezellige, wreed aardige klant, vraatzuchtig als geen. Ze lijkt min of meer op de mol, want zij graaft haar tunnels dicht onder 't op pervlak der aarde of benut de mollen ritten en -gangen, kan de ogen en oren afsluiten en heeft een fluwelig rood bruin pelsje. Dit dier behoort tot de insekten-eters, is winter en zomer in de weer en kent als voornaamste drijf veer des levens de honger naar vlees, die niet te stillen schijnt en het zelfs tot moord en doodslag op zijns gelij ken brengt. Zonder pardon attaqueren deze lilliputters van 5 a 8 cm tegen standers en de spitse tandjes vallen niet te verachten. Geen viervoeter wil hen eten; ook katten laten het cadaver liggen, als zij er eentje doodgebeten hebben. Dit komt door de weerzin wekkende lucht, die de spitsmuis bij zich draagt en die zich meedeelt aan alles, wat met haar in aanraking komt. 's Winters verhuist zij wel naar stal len en schuren, waar zij op de huis muizen jaagt en dit is wellicht het eni ge, dat we van dit eenzelvige, vratige viervoetertje-in-'t-verborgene kunnen zeggen. 19 juk 1968 A. B. Wigman. Alexander Dubcek, de Tsjechische partijleider, tijdens de toespraak voor de televisie. bestaat evenmin concreet gevaar dat onze landen zich zullen afscheiden van de socialistische gemeenschap." In hun aanmatigende brief uit War schau hadden de Sovjet-Unie, Polen, Hongarije, Bulgarije en Oost-Duitsland geschreven: „Wij zijn diep bezorgd over de ontwikkeling van de gebeurte nissen in uw land. De aanval op uw partij door anti-socialistische krachten, gesteund door het imperialisme, drei gen volgens onze diepste overtuiging uw land af te brenge van de weg van het socialisme. Dit is een recht streekse bedreiging van de belangen van het internationale socialisme." Over de betrekkingen met de West- duitse Bondsrepubliek, waarover de Sovjet-Unie en haar mede-briefschrij vers hadden gesproken, schreef Praag: „Het is algemeen bekend dat, hoewel Tsjecho-Slowakije de onmiddellijke buur is van die republiek, het de laat ste zal zijn die definitieve stappen neemt tot gedeeltelijke hervatting van de wederzijdse betrekkingen, in het bij zonder op economisch gebied. Andere socialistische landen hebben hun be trekkingen in zekere mate veel eerder aangepast zonder dat dit vrees veroor zaakte." „Wij eerbiedigen", zo schrijven de Praagse leiders verder, „de belangen van de Duitse democratische repu bliek (Oost-Duitsland) en we zullen al het mogelijke doen om zijn inter nationale positie en gezag te handha ven en te versterken." Vervolgens maakte de brief uit Praag duidelijk dat een terugkeer naar de toestand zoals die bestond tijdens het bewind van de afgezette president Antonin Novotny, onmoge lijk is. „Elke aanwijzing van een terugkeer naar deze methoden (van Novotny) zou verzet oproepen onder een overweldi gende meerderheid van de partijleden. De partij zou haar leidende politieke rol hierdoor ernstig in gevaar brengen. Daardoor zou pas een werkelijke machtsworsteling ontstaan. VERVIERS Drie mannen zijn ge stikt toen zij op een boerderij in de buurt van de Belgische plaats Verviers een gierput aan het schoonmaken wa ren. Een van hen was de Nederlander Franciscus Wassenberg (19) uit Den Bosch. BAARN Het plotselinge blokkeren van de voorwielen van een voor de sloop bestemde auto heeft gisteren op de Biltseweg in Baarn een verkeerson geluk tot gevolg gehad, waarbij twee mensen omkwamen. Drie kinderen, tus sen de vier en acht jaar, werden bij het ongeluk gewond. De voor de sloop bestemde wagen (juist op weg naar een sloperij) schoot door het blokkeren van de wielen naar de verkeerde weghelft en botste fron taal op de auto van het echtpaar L. A. Houtveen-Mathijssen uit IJsselstein. De auto van het echtpaar vloog in brand. Een passerende automobilist wist de vrouw (27) en drie kinderen, uit de wa gen te halen. De vrouw overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. Haar man (37) kwam in de vlammen om. De kinderen zijn opgenomen in het ziekenhuis. AMSTERDAM De twintigjarige J. C. van Altena uit Amsterdam is gister morgen met zijn motorfiets aangereden door een busje op de Zuiderweg in Am sterdam. De jongen was op slag dood. Het busje, dat met hoge snelheid en op de verkeerde weghelft reed, bleek te zijn gestolen bij de PTT in Alkmaar. Na de botsing sloeg de wagen over de kop en werd de bestuurder eruit ge slingerd. Hij is aangehouden. MILL De 2Va jaar oude Wim van Rooy uit Mill is gisteren onder de wie len van de auto van zijn vader geraakt en omgekomen. De man wilde zijn wa gen verplaatsen op een moment dat het jongetje van achter het huis tevoor schijn kwam. VALKENBURG In het toeristen- stadje Valkenburg was het donderdag avond opnieuw rumoerig. Enkele hon derden jongelui hielden een sooort hap pening op het Grendelplein. Daarbij greep de politie hardhandig in. Tijdens een charge door de politie te paard door de straten van het stadje, sprong een jongeman in de Bogaerdlaan in paniek in de Geul. Hij maakte daarbij een sprong van minstens zes meter. In de Geul staat in dit jaargetijde amper 20 tot 30 centimeter water. Van het voorval waren diverse mensen ge tuige. De politie heeft circa een half uur met schijnwerpers de Geul afge zocht, maar zonder resultaat. Het zoe ken werd daarop gestaakt. Men neemt aan dat de jongeman zijn sprong heeft overleefd en dat hij enkele tientallen meters verder via een van de Geul trapjes een goed heenkomen heeft ge zocht. Op het Grendelplein werden kort na middernacht enkele charges uitge voerd; met de wapenstok en de gum miknuppel werd de rumoerige menig te uiteengedreven. Een aantal jongelui werd naar het politiebureau gebracht. Van de grootste belhamels is de kamp- kaart ingetrokken, hetgeen beteken de dat zij vandaag uit Valkenburg moeten vertrekken. ADVERTENTIE Opel Rekord nu 7995.- Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem- KTTI men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - |H1»| Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. President Johnson en pres 'int Thieu van Zuid-Viëtnam zijn vandaag per vlieg tuig op Hawaii aangekomen voor besprekingen inzake de oorlog in Vietnam. In Honoloeloe werden zij direct na aankomst gehuld in fraaie bloemenslingers. John son verklaarde „dat de belofte van de V.S. om het Zuidviëtnamese volk tegen agres sie te steunen van kracht blijft, ondanks alle hinderpalen en bedrog". (Van onze correspondent) B01NN Bij de W estduitse justitie loopt een vooronderzoek tegen de West duitse Ambassadeur in Portugal, dr. Herbert Miiller-Roschaeh (58). Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan uitroeiingsacties tegen de Joden. DEN DAAG Het kabinet-De Jong zou de wegenbelasting met 25 procent willen verhogen. Deze verhoging wordt berekend over het basisbedrag van die belasting «en dus niet over de opcenten, die voor het Wegenfonds worden ge heven. Deze maatregel kan een voordeeltje voor de schatkist van ongeveer 85 miljoen gulden betekeuen als de verhoging ook geldt voor de diesel toeslag, die in de begroting onder de wegenbelasting valt. Zo niet, dan daalt de extra opbrengt tot ongeveer vijftig miljoen gulden. Het kabinet zou vandaag officieel besluiten om deze verhoging te verwerken in de Miljoenennota. In feite zou de beslissing echter al genomen zijn. Müller-Roschach heeft in de oorlog op Von Ribbentrops ministerie van Bui tenlandse Zaken in Berlijn gewerkt op de afdeling, die zich bezighield met „Joodse Zaken". De ambassadeur is naar West-Duitsland ontbonden. Over enkele dagen zal hij van Lissabon naar de Bondsrepubliek reizen. Het vooronderzoek is al geruime tijd gaande, maar de verdenking tegen de ambassadeur lekte pas uit bij het pro ces in Frankfort tegen de diplomaat Von Hahn, die wordt beschuldigd van medewerking aan de deportatie van Bulgaarse en Griekse joden. In dit proces, waarin bondskanselier Kiesinger onlangs als getuige optrad, was in april ook Müller-Roschach als getuige gehoord. Toen pas werd het de officier van justitie in Frankfort duide lijk dat Müller-Roschach dezelfde is als de dr. Herbert Müller, die destijds op de afdeling „Joodse zaken" de directe chef van de verdachte Von Hahn was. Müller had in 1955 door een officier ambtelijke naamsveranderingsprocedu re zijn familienaam laten uitbreiden tot Müller-Roschach. Het parket in Frankfort gaf de zaak in handen van de justitie in Bonn, die zich nu met het vooronderzoek bezighoudt. VALBURG De 40-jarige timmer man W. L. van Loon uit Valburg is don derdag in de Linge nabij het Betuwse Zetten verdronken, toen hij zijn zoon tje. dat te water was geraakt, wilde redden. De heer Van Loon was met zijn beide zoontjes aan het vissen toen een van hen in het water viel. De vader, die niet kon zwemmen, sprong het kind na. Een op het hulpgeroep toegesnelde voor bijganger zag kans het kind uit het wa ter te halen. Een tweede reddingspoging bleek niet meer mogelijk, omdat de va der was verdwenen. Het kind kon met mond-op-mond-beademing weer bij kennis worden gebracht. De vader werd enkele uren later opgedregd. TERHEYDE Donderdagmiddag is de negenjarige Leo van der Groes uit Wateringen, die samen met een achtjarig neefje bij Terheyde, gemeen te Monster, in zee was gegaan, door een golf omver geworpen en meegetrokken. Het jongetje is verdronken. Er komen naar verluidt, nog twee maatregelen die de schatkist moeten spekken: De sigaretten worden vijftien cent duurder. Hierin is begrepen een stijging van de omzetbelasting als ge volg van de invoering van de belasting op de toegevoegde waarde (B.T.W.). Deze verhoging van de omzetbelasting komt op ongeveer vijf cent per pakje, zodat het rijk er een dubbeltje per pak je beter van wordt. Benzine wordt vijf cent duurder. Ook dit produkt stijgt in prjjs als gevolg van de invoering van de B.T.W. De schatkist wordt van deze maatregel amper of niet beter. Naar verluidt zou minister Witteveen (Financiën) een „gat" hebben van on geveer 65 miljoen gulden. Dit gat is het gevolg van de omstandigheid dat de uit gaven van de overheid toch sterker moeten stijgen dan de groei van het nationale inkomen plus de extra belas tingopbrengsten als gevolg van het feit dat we meer zijn gaan verdienen. Minister Witteveen wil de „Zijlstra- norm" die inhoudt dat de uitgaven van het rijk jaarlijks ongeveer zes pro cent omhoog mogen in theorie hand haven. In de praktijk blijkt dit echter onmogelijk te zijn. De opbrengst van de maatrc^-len die het kabinet zal nemen, ligt in elk ge val beduidend hoger dan 65 miljoen gul den. Dat kan een aanwijzing zijn dat de regering toch iets extra's voor bij voorbeeld de werkgelegenheid wil doen. Hoewel de heffing van 134 op centen voor het Wegenfonds niet wordt meege rekend, betekent de verhoging van het basisbedrag natuurlijk dat ook dit fonds aanzienlijk meer in de pot krijgt. LONDEN Jame Earl Ray, die beschuldigd is van moord op de Ame rikaanse negerleider Martin Luther King, is op weg naar de VS waar hij in Memphis (Tennessee) terecht zal staan. Het toestel met Ray vertrok vanmorgen van een vliegveld bij Lon den. Ray werd in het geheim van de gevangenis naar het vliegveld ge bracht. Hij staat tijdens de vlucht on der strenge bewaking. Een groep jonge Deense anarchisten heeft donderdag de „Koningin-Julianalin de", die in een park in Kopenhagen stond, omgehakt. De linde werd in 1948 geplant ter gelegenheid van de troonsbestijging van koningin Juliana. De groep heeft een anonieme brief aan de pers geschreven, waarin staat dat „een groep boze en gekke anarchisten donderdag door een dappere daad een harde slag heeft toegebracht aan de gemeenschap en het koninklijk huis". De jongeman op de foto is een landbouwstudent uit Boskoop, die in het park „Oestre Anlaeg" werhL ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. BELGRADO Milovan Djilas, de vroegere communistische leider van Zuid-Slavië en destijds de naaste me dewerker van maarschalk Tito, heeft van de Zuidslavische regering toestem ming gekregen om, als hij wil, naar het buitenland te reizen. Djilas kreeg in december 1966 gratie, na een ver blijf van meer dan acht jaar in de ge vangenis. Hem werd echter het recht ontzegd zich naar het buitenland te be geven. Op de vraag van een verslag gever of hij er dadelijk gebruik van zou maken, antwoordde Djüas ontkennend. „Later waarschijnlijk aomende herfst", zei hij. De 57-jarige Djilas is indertijd ver oordeeld wegens staats vijandige publi- kattes in binnen- en buitenland. UTRECHT De 56-jarige mevrouw Van der Meent uit Utrecht is in de af gelopen nacht bij een brand in haar oude woning aan de Riemstraat om het leven gekomen. Zjj lag op bed te slapen toen de brand kort na een uur ontstond. Toen de brandweer bezig was met de blussing kwam de 57-jarige schoen- Jiersteller A. C. van der Meent totaal overstuur vertellen dat zijn vrouw vermoedelijk nog in de woning aanwe zig was. Hij was na zijn vrouw thuis gekomen. BEIROET Kolonel Abdel-Razzak Al- Nayef heeft gisteren in Irak een uit zesentwintig leden bestaande regering gevormd, die het woensdag bij een militaire staatsgreep afgezette kabinet van generaal Taher Yehia vervangt. Achmed Hassan El-Bakr volgde giste ren de naar het buitenland gevluchte president Aref op. De nieuwe regering wordt geleid door Al- Nayef. Minister van Buiten landse Zaken is Nassir El-Chani, mi nister van Defensie generaal Ibrahim Abderrahman El-Daud en minister van Financiën Salih Koebba. Het kabinet bestaat volgens Radio- Bagdad geheel uit gematigde figuren van de rechtervleugel van de socialis tische Baath-partij, die door de nieuwe president El-Bakr wordt geleid. In het nieuwe kabinet zitten drie mi nisters uit de vorige regering. Twee Koerdische ministers, die enige tijd voor de staatsgreep ontslag hadden ge nomen, zijn in het kabinet terugge keerd. jpVn gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Golf van Biscaye over de Britse eilanden naar het zeegebied ten westen van Noor wegen. Met winden uit noordelijke richtingen stroomt lucht over de Noordzee naar onze omgeving. Deze lucht is vochtig zodat er vrij veel be wolking in voorkomt, waaruit plaat selijk enkele regenbuien vallen. Kleine storingen in de bovenlucht verplaat sen zich over onze omgeving naar het zuiden, zodat de buiigheid tijdelijk wat groter wordt. Boven de Balkan is de luchtdruk laag en is het onbestendig weer. Het ziet ernaar uit, dat in de druk- verdeling het komende etmaal maar weinig verandering komt. De aange voerde lucht wordt echter iets droger, zodat er bij noordelijke winden geen neerslag van betekenis wordt ver wacht. De temperaturen zullen maar weinig verschillen met die van van daag. Morgenzon op: 04.44, onder: 20.48. Maan op: 00.11, onder: 17.16.

De Vallei | 1968 | | pagina 1