Thuisclub won Beurs van Amsterdam Internationals verdeeld Tour de France in „Sportpanorama" Sterren van het Russisch ballet GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN en TELEVISIEPROGRAMMA'! VANAVOND MORGEN Vooruitzichten Nyma beter Zuid-Afrika verkoopt weer goud Daggeld 4% pet UIT DE KERKEN PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2* VRIJDAG 19 JULI 1968 110 Want die natuur- aanleg van elk dier werd geëerbie digd, gecultiveerd en opgevoerd. Of een dier graag klauterde, graag sprong, zich ijdel rekte, dat alles werd opgemerkt en uitgewerkt met on eindig geduld, met vriendelijke woor den, prijzen en laken, met rauw vlees en met vaste wil en overwicht. Met het zich meer vertrouwd voe len met de dieren, wist Freek ook de stille gezagvolle macht in zich groei ende. Maar hij was geen dompteur, hij zou het nooit worden of willen zijn. hij voelde er niets voor de dieren te léren en nog minder ze voor het pu bliek te brengen. Met al zijn bewon dering voor Lekjeskow voelde hij het altijd als iets minderwaardigs zoals de Rus in de manege eigenlijk kome die speelde voor het publiek. Freek wist wel, dat Leksejkow stilzwijgend in hem een opvolger zag, een moge lijke opvolger althans, maar hijzelf, hoewel hij om de ander te plezieren ook de dieren weieens iets trachtte bij te brengen op zijn nog onbeholpen weliswaar, maar door de dieren won derlijk juist begrepen wijze, hij voel de toch, dat zijn taak ergens anders lag, zo hier dan eindelijk van iets werkelijks, dat voor zijn innerliik waarde had sprake kon wezen. Dat onderging hij het duidelijkst, wanneer de tijgers zich door hem lieten stre len, wanneer hij, méér nog zelfs dan hun meester Leksejkow, onbekom merd met hen spelen kon. Hij onder vond dit als een diep wonder, dat hem licht en blij maakte; de laatste rest van zijn vrees door de beschaving aangebracht verdween. Soms hunker de hij ernaar, dat iemand hem zo eens kon waarnemen, dat de wetenschap misschien er iets aan zou hebben, de psychologie van het dier. Als je maar vertrouwen had, geen vrees kende... Was het dat alleen? Leksejkow schud de het hoofd en glimlachte, zei: Je adem, je ogen, alles aan jou, neem het dankbaar aan als een schone ge- «chenk. Maar voor Freek was dit niet vol doende; iets van een onderzoeker was in hem opgestaan. Laatst had hij een der tijgers, die wild tegen de tralies vloog, alleen met zijn stem en ogen kunnen kalmeren, zonder vrees had hij zijn hand op de blazende muil ge legd. De stalknechts en pikeurs hadden ontzag voor hem, de andere domp teurs kwamen dikwijls kijken naar die jongeman, die niet tot de hunnen behoorde, maar een blazende tijger de hand tussen de tanden leggen kon. Leksejkow was trots op zijn ontdek king, de triomf straalde hem hel uit de gele katteogen, maar zeggen deed hij daarvan niet veel. Zo werd Freek in de circusstad een goede bekende die winter, ten dele zelfs opgenomen door de kleine kring, die meer bevriend was met de direc teur. Maar toch kwam hij zelfs hier nooit geheel thuis, bleef hij een vreemde, al was er dra geen vakterm meer, die hij niet begreep. En nogmaals met Kerstmis kwam er van Noldie een tekening als een groet uit een andere wereld, die Freek achter zich gelaten had, de wereld der mensen. Bij alles was hij op kan toor deed, was hij zichzelf niet, de uren, die hij gedwongen was in het huis van zijn grootmoeder door te brengen, lééfde hij niet. Het was of alleen met de dieren in de wagenstad zijn andere ik ontwaakte, zijn sterke ik, dat zich bewust werd, dat het niet alleen wilde nemen, maar ook iets van zichzelf begon uit te stralen. Het seizoen gleed snel voorbij. On herroepelijk zou de dag komen dat de tenten en wagens weer zouden worden vervoerd in hun extra trein naar verre landen, of dichterbij voor een kleinere tournee, of inge scheept om de zeeën over te steken. Freed had de dompteur Leksejkow le ren kennen als geen ander mens want hij was met al zijn grootheid onein dig kinderlijk. Hij was geen man om bang voor te zijn, maar men moest hem kennen, zijn drift niet opwekken, want dan had die geen grenzen meer. Freek had meegemaakt dat hij, die een zieke leeuw tot in het oneindige en met opoffering van zijn eigen nachtrust kon veiplegen, zonder scru pules om een klein verzuim een pi keur, die toch geen kleine jongen was, dwars door een der rekwisieten schop te. Het was dan maar goed dat zijn vloeken niet waren te verstaan. Maar een minuut later lag hij geknield voor het lampje in zijn wagen en prevelde onverstaanbare gebeden, Russisch en kerklatijn. Eéns had Freek aan Japie Smit, de kleine clown gevraagd, hoe dat wel ging als zij over zee moesten, was het dan niet dag aan dag herrie met de kapitein van zo'n schip? Jaapje, een nog jong ventje ondanks zijn ouwelijk gezicht, was degeen na Leksejkow, met wie Freek het meest sprak. Hij scheen de jonge jurist, die zo onge dwongen in hun kamp kwam en daar bovendien als de beste dompteur met wilde dieren speelde, een interessan te kerel te vinden, en misschien ook waardeerde hij dat Freek geen acht sloeg op zijn mismaakte gestalte. Jaapje lachte zo'n beetje. Vader tje is niet gemakkelijk, dat weet je wel, zei hij en keek voorzichtig om zich heen of de gevreesde op zijn ge ruisloze kattesokken niet plotseling vanachter tent of wagen naast hem oprijzen zou. We hebben ze wei eens van elkaar moeten trekken. De stuurman hing aan de nek van de ka pitein en Jan, Bob en ik aan vader tje. Het ging om het al of niet losla ten van Merano. Leksejkow stond er op af en toe het dier over dek te la ten wandelen en de kapitein weiger de dat halsstarrig. Het heeft heel wat moeite gekost om vadertje tot rede te brengen. De kapitein moesten ze die avond naar zijn kooi dragen en Lek sejkow dronk zoveel, dat zijn ogen nog feller en geler stonden dan an ders, waarachtig om bang van te wor den. Maar de volgende dag, de kapi tein was nog niet eens aan dek, liep Merano los, naast Leksejkow aan een dun koord. En niemand durfde er meer wat van te zeggen. Ze lachten eendrachtig. Krijgen jullie het nooit eens aan de stok met hem? vroeg Freek. Ik denk zo dat met een dagelijk se omgang, dat niet erg goed uit kan blijven. Jaapje grinnikte. Dan sturen we Rie van Jan de Kanter erop af, van 'Maruschkata' kan hij alles hebben, zij is de enige vrouw, die hij in zijn naas te omgeving buiten de arena dagelijks verdragen kan. Zij lijkt mij alleraardigst, zo jong, zo vrolijk, hoewel zij toch avond aan avond haar leven waagt. Daar is zij aan gewend, stamt van ouder op ouder al uit een circusfami lie, ze is dol op Jan en hij op haar, trouwens alle drie hebben zij in elkan der een volkomen vertrouwen, anders blijft zo'n nummer ook niet jaren lang goed. i Is er al iets'bekend van de zomer- plannen? Freek vroeg het met meer span ning in zijn stem, dan hij wilde ver raden. De kleine clown merkte het met een glimlachje op. Wij maken eerst hier nog een rond reis, trekken dan naar België. Mis schien zakken wij zo verder af, óf steken met een paar nieuwe nummers over naar Engeland en Schotland, maar daarvan is nog niets bekend, al thans aan ons niet. Dan moet je bij vadertje zijn. Freek zweeg, hij bepeinsde iets. Die avond, na de voorstelling, toen hij voor het naar huis rijden nog bij Leksejkow in de wagen zat, stelde de ze hem de vraag, waarop hij onbe wust toch gewacht had. Waarom reis jij niet voorgoed mee met die troep, my son? Het heeft jou toch te pakken, dat laat niet zo snel weer los. 3866. Het bezoek aan het huttendorp had weinig po sitiefs opgeleverd. De inboorlingen moesten kennelijk niets weten van bezoekers en hadden ijlings de vlucht genomen in het oerwoud. Het enige wat men met ze kerheid wist, was dat deze mensen een bijna ziekelijk bleke huidskleur bezaten, welhaast even kleurloos als het gebladerte aan de bomen, die nu weer met toene mende snelheid onder het schip weggleden. Ongetwij feld moesten zich meer van dergelijke nederzettingen in de jungle bevinden, maar voorlopig was daar niets van te zien. Ferdydik had juist opgemerkt, dat hij 't maar een dooie boel vond beneden, toen zij recht voor uit aan de oever van een meer of binnenzee de torens van een grote stad ontdekten. „Dus toch!" riep Dubois verheugd uit. Of hij echter zoveel reden had om ver heugd te zijn, mocht worden betwijfeld, want op het zelfde ogenblik doken drie vreemde vliegtuigen op hen neer. Er waren blijkbaar bezwaren tegen een onaange kondigde visite. 51. Met deemoedig gebogen hoofd zegt Wang: „Het is gegaan zoals u zei, Edelachtbare. Het was een vrese lijk ongeluk. Twan had inderdaad aangeboden om mij het geld te lenen toen ik hem vertelde van mijn zor gen. Hij wilde niet eens van rente horen. De vrienden dienst die u mij zometeen bewijst is voldoende rente," zei hij. Een toen kwam mijn zoon binnen. Voor ik wist wat er gebeurde had hij Twan met een stamper het hoofd ingeslagen, gillend dat hij zijn meisje had af gepakt. Maar hij wist niet wat hij deed, Edelachtba re. Hij is altijd zo goedig en behulpzaam, zo lief voor dieren en..." „Uw zoon gaat vrijuit, meneer Wang, zegt Rechter Tie. „Geestelijk misdeelden staan buiten s de wet. Wat uzelf betreft, ik zal u moeten veroordelen tot een lange gevangenisstraf, wegens smokkelarij. Maar ik verzeker u nogmaals dat er voor uw zoon goed zal worden gezorgd. Later, als u weer vrij bent, zult u hem geregeld kunnen opzoeken. „De Rechter geeft een teken aan de voorman, die de vertwijfelde drogist met zachte drang wegleidt. Rechter Tie is diep aangedaan door de tragische ontknoping van deze moordzaak. Maar het recht moet zijn loop hebben. Als hij weer alleen is met zijn trouwe adjudant, zegt hij met vermoeide stem: „Het is een zwaar ambt Tsjiao Tai." 75. In plaats van nu direct op het oorverdovend lawaai af te gaan, dat al klonk het van heel ver weg, aan duidelijkheid niets te wensen overliet, stormde Tekko terug naar de plaats waar de keurig nagemaakte go rilla van drie meter lengte was achtergebleven. „Pff, hé eh, hé eh, pfff!" blies onze vriend, toen hij het harige gevaarte bereikt had. „Dat is een goed idee, dat ik daar krijg. Een puik idee, al zeg ik het zelf. Hi hi hi! je zal ze zien opkijken, als ik daar opeens op het strijdtoneel verschijn. Maar koml Vooruit! Ik moet opschieten, want naar het kabaal te oordelen, is Sir Patrick aardig aan het bakkeleien met die knapen van gorilla's!" Het was maar goed, dat Tekko van De thuisclub heeft gewonnen. België heeft in Knokke de zangbeker veroverd. Niemand zal het met die beslissing on eens kunnen zijn. De gastheren kwa men dit jaar met verreweg de beste en meest „authentieke" ploeg voor de dag. In de finale kon Duitsland er niet aan tippen, al deden de heren Alex (sterk in Jerome Kerns „The song is you") en Peter („Geen woorden, maar Trinidaden" op de bongo's en ook maar een Amstrong en Davis imiteren) nog zo hun best. De toekenning van de persprijs lijkt me meer betwistbaar. De Engelse zan geres Friday Brown (haar team kreeg de prijs van de stad Knokke) is zeker wel een personality, maar lang niet zo origineel als vorige jaren haar landge noten Dave Berry en Roger Whittaker. De journalisten die haar prestaties bekroonden hadden echter waarschijn lijk nog nooit Shirley Bassey „I, who have nothing" horen of zien zingen. Toegegeven: de keuze was moeilijk. Tussen de mannelijke deelnemers aan het festival zaten te weinig kansheb bers (de Duitse show-man Peter stelde wel wat al te nadrukkelijk zijn kandi datuur), maar in de Belgische ploeg zaten toch zeker twee meiskes, die naar mijn mening even veel recht op de persprijs hadden: Ann Christy, die gis teravond met een razend knappe ver sie van „Won't you come home, Bill Bailey?" voor de dag kwam (volgens mij het beste nummer van het gehele concours) en Nicole Josy, die gister avond heel geestig solliciteerde bij „Monsieur l'impressario" en daarna ook nog een traditionele, maar mooie „Valse d'amour" bracht. En dan was er nog het Franse bloemenmeisje Fau- vette met haar Piaf-allures. En onze bloedeigen Fleur Colombe (zullen we haar nu maar weer gewoon Floortje Klomp noemen?), zoals zij zaterdag avond het bekende thema uit de film „Jeux interdits" zong. In een radio-re portage hoorde ik dezer dagen de sug gestie, dat Francis Bay de persprijs eigenlijk zou moeten krijgen. Daar was ik het eigenlijk wel mee eens. Hoe ma tig de meeste vocale prestaties ook wa ren: zijn arrangementen en de wijze waarop ze door zijn orkest werden uit gevoerd, waren vrijwel stuk voor stuk voortreffelijk en zeer genspireerd. Maar kom. Er zijn nog meer bad plaatsen dan Knokke. Bergen (N.H.) bijvoorbeeld. Daar nam de NTS vóór het Journaal van acht uur een kijkje, vanwege de stilte en het lawaai daar, in de maanden juli en augustus. Een regionale problematiek weliswaar, maar toch ook wel een beetje van nationaal belang, al was het alleen maar door de" uitlating van een plaatselijk natuurbe schermer, wiens visie ongeveer hierop neerkwam: „Weinigen zoeken de wer kelijke stilte. Men weet zich niet meer te distantiëren van het lawaai, de druk te en de sleur van het dagelijkse leven. Toch is hier nog ruimte voor stilte, om dat het lawaai zich concentreert". Dit geldt misschien evenzeer voor de aan natuurschoon zo rijke plaatsen in onze provincie. En misschien ook wel voor Knokke, al zullen daar de afgelopen uren de nachtjesmensen wel de boven toon hebben gevoerd. J. v.d. K. Op maandag 22 juli van 19.31 tot 19.56 uur via Nederland I staat „AVRO's Sportpanorama" in het te ken van de Tour de France 1968, die vooral door de verscherpte dopingcon troles een eigenaardig verloop heeft gekregen. Er zijn voldoende aanwijzingen, dat sommige „grote" renners door het uit bannen van de doping de slag hebben verloren. Regisseur Bob Bremer en presenta tor Koen Verhoeff vertrokken naar de finish in Parijs om er met renners en officials te praten over die ongewone Tour 1968. De cameraman is William Vogler. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Ber. 18.20 Hee. een progr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz- rondo. 19.20 Uppsala '68: gespr. met Ned. delegatieleden. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader besch. 20.00 Ned. avant-garde jazz. VARA: 21.00 Ste reo: Metropole-show: Metropole-ork. solisten: am. muz. 21.35 Br. v. h. front, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 SOSTber. 22.45 Act. 22.55 Een reis om de wereld in zestig minuten: licht muz. pr. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Stereo: li. gr. muz. 18.30 Nws. en weerpr. 18.46 Act. 19.00 (NRU) Het IBM-Schaaktoernooi te Amsterdam: verslag over de van daag gespeelde partijen. 19.03 (NRU) Nabesch. 20e etappe van de Ronde v. Frankrijk '68. 19.10 Wereldpanorama. 19.20 Zo maar zomers: gev. muz. pr. 20.45 Alarm... mijn aangespoeld, hoorsp. 21.45 Afscheid van Uppsala: re portage van de sluitingsd. van de vier de Assemblee van de Wereldr. van Ker ken in Uppsala. TROS: Kans op kunst kritische kanttek. bij 't maandelijks kunstgebeuren 22.30 Nws. 22.40 Veel liefs uit Loosdrecht: jong talent. 23.15 Sentimental Journey: muz. herinnerin gen aan vroeger jaren. 23.45 Act. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 16.00-17.00 In kleur: recht streekse reportage van de finish van de Vierdaagse te Nijmegen. 18.50 Ba rend de Beer. NTS: 19.00 Journaal. KRO 19.06 De avonturen van Christobal, TV- feuilleton voor de jeugd. 19.32 Disco duel, een kritisch platenprogramma. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Volks tuinen, filmreportage. 21.00 In kleur: Bonanza - Little Joe in actie, TV-feuil- leton. 21.50 Brandpunt. NTS: 22.35- 22.40 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.30 Eurovisie: Tour de Fran ce. 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Weekjournaal (met ti tels voor gehoorgestoorden). 19.25 Open oog.... Tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Zomaar een zomeravond, gevarieerd program ma. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ocht.gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Stereo: Li. gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA. 8.00 Nws. 8.11 ZO 135: gevar. pr. (9.35-9.40 Wa terstanden) 10.30 Werkgeven en ne- Op maandag 22 juli van 20.45 tot 21.30 uur via Nederlanl 1 presenteert de AVRO-Televisie het tweede deel van de reportage, die Will Simon op 11 februari van dit jaar maakte in het RAI-Congrescentrum te Amsterdam, toen daar een groep solisten van het Bolsjoi Ballet en andere beroemde Russische dansgroepen optraden on der leiding van de 58-jarige Galina Ulanova. Het programma vermeldt achter eenvolgens „Impromptu" op muziek van Frédéric Chopin, gedanst door L. Lukashova en V. Nekrasov, „Asse poester" op muziek van Sergei Pro- kofjef, gedanst door L. Bogomolova en V. Nikonov, „Kazatsjok" op muziek van Nicolaj Lysenko, gedanst door L. Lukashova, „Doornroosje" op muziek van Peter I. Tsjaikowsky, gedanst door A. Psipenko en V. Semenov, „Het eeuwige idool" op muziek van Ógani- sian, gedanst door D. Kalantarian en V. Galstian en „Violet" op muziek van Berrison, gedanst door I. Abele en V. Gelvan. Voor de begeleiding zorgde een en semble, bestaande uit I. Saks, viool, B. Reentovitsch, violoncel en E. Lip- pa, piano. men, 14-daagse rubr. over arbeid en ar beidsverhoudingen. 10.50 Draaiorgelmu- ziek (gr). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Li. gr.muz. 11.25 Afrikaanse kron. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangsol. 12.10 Een nieuw geluid: jonge artiesten. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Ac tueel sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA- Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: pr. voor twintigers. 14.40 Ra dio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Tot be ter begrip, een cursus muziekluisteren. (Om 15.20-15.40 Meer over minder, le zing). 16.00 Nws. 16.02 Malam Kenan- gan. een progr. dat herinnert aan toen. VARA: 16.30 Ik breng een uurtje door met jou in Scheveningen, muz. am.pr. 17.25 Radioweekjournaal. 17.55 SOS-ber. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Pianorecital (gr.): klass. myz. 8.00 Nws. 8.11 gewij de muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Touring- club: vakantietips. 8.45 Li. gr.muz. 9.30 Verz.pr. van klass. en mod. muz. (gr) 10.25 Stereo: Omroepork. en sol.: mod. muz. 11.00 Nws. 11.02 Visie op Uppsa la, lezing. 11.15 Klass. gr.muz. 11.55 Med. KRO: 12.00 Li. pianomuz. (gr). 12.14 Marktber. 12.16 Overheidsvoorlich ting: Exportiviteiten: nws., wenken en adviezen op exportgebied. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Zonder grenzen: een rubr. over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven: een verz.pl.pr. voor de militairen. KRO: 14.00 PM: een weekblad met veel plaatjes (16.00 Nws). NRU: 16.30 Rep. Waterweek '68. HIRO: 17.00 Solidario: onderwijspro jecten in Midden-Amerika. KRO: 17.30 Everybody happy: tienershow. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. pr. (10.00 en 11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nws.13.03 Li. instr. sextet met sol. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.03 T(w)ienerama. 15.00 Nws. 15.03 Halte: pr. voor twintigers. 15.30 Country and western muz. 16.00 Nws. 16.03 Act. 16.07 Lichtvoetig: li. gevar. muz.progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: weke lijkse sportshow met li. gr.muz. (Ron de van Frankrijk 1968: tussen 13.15 en 13.20 uur en tussen 15.05 en 15.10 uur Rechtstr. rep. 21e etappe; tussen 16.00 en 17.00 uur verslag van de finale). DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling van de vorige avond). 10.20 Verhör am Nachmittag: TV-spel. 11.45 Sagt die Fotografie die Wahrheit Informatief programma. 12.00-13.30 Actualiteiten kroniek, 16.40 Journaal. 16.45 Jeugd discuteert over actuele politiek. 17.55 Programma-overzicht voor de komende week. 18.00 Journ. (Regionaal pro gramma NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Nordschau. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Landartzt Dr. Broek: TV-serie. 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.05 Ueberraschun- gen in der Vitrine: verzamelde kitsch, (herhaling). 18.10 Apropos Jazz mit Leonard Feather. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Graf Yoster gibt sich die Ehre: TV-serie. 19.40 Bal lade: voordracht (herhaling). 19.45 Die Erde auf der wir stehen: TV-serie). 20.00 Journaal, weerbericht en weerbe richt voor vakantiegangers. 20.15 Actu aliteiten. 21.00 S.T. und das Wochenende in Paris: TV-film. 21.50 Journaal, com mentaar weerbericht en weerbericht voor vakantiegangers. 221.0 Spatere Heirat erwünscht of Pallü ist ein Spiel: TV-spei. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers (herhaling) 23.35 Jour naal. DUITSLAND II. 14.00 Kleur: Tenniswedstrijd. 17.40 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Ac tualiteiten en muziek. 18.15 Sport. 18.50 Kleur: Anker auf und Leinen los!: tv- film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actualiteiten. 20.00 Das Berliner Zimmer: documentair spel. 21.15 Do cumentstentoonstelling en haar pu bliek: filmreportage. 21.45 Nieuws, weerbericht en actualiteiten, aanslui tend: weerbericht voor vakantiegan gers. 22.15 Drie internationale korte films. (Slotkoersen van gisteren) rónds Vorige late koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staff ell. Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 1968 64 1968-2 64 1966 61 1967 64 1967 6 1965-1 5i 1964-1 54 1964 5 1958 44 1964 44 1959 44 1963-1 44 1961 4 1953 34 1947 34 1951 3t 1953 1-2 34 1950 1-2 34 102% 99% 98/* 96% 96% 94% 92% 891* 87% 88 95% 85% 81 U 84% 78% 70% 89% 83% 72 Nederland 1954 1-2 34 74/* Ned. grootb. obl. 1946 3 821?, Ned. dollarlng. 1947 3 87% Bank v. N.G wnb.l '57 6 95% ld. 30-jar l958/*59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Pordtsche Petr. a. Kon. Pe;T. t a. H.A.L a. 10244 99% 98% 96>/t 96% 94 ft 92% 8943 87% 87% 95% 85% 82% 84VÏ 78% 70 li 89% 83% 72 74/* 82% 88 95% 84 ft 84ft 102% 101% 88.6 89 64.1 64.3 aanpakken wist en het duurde dan ook niet lang of hij speelde het klaar om het gorillagevaarte rechtop tegen een boom te zetten. „Dat is dat!" mompelde onze onverschrokken apen jager en hij wurmde zich tussen de boom en de gorillarug in, om de plaats van Felix Links in het kolossale monster in te ne men... „Zo, nu kan is mij tenminste veilig tussen de andere apen bewegen, zonder dat mij enig letsel ge schieden zal!" Hij sloot met de klep de opening in de rug van het monster en liet toen zijn benen in de harige poten van de kolos glijden. Nu moest hij al leen nog proberen overeind te komen. Java-China p n.r.c.v.a KL.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 Bk v Ned Gem '67-1-2-3 64 Bk v Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 41 Nat bk v mid kred. '68 7 Nat. Investeringsb 1965 53 Fr.-Gron Hyp.b dw 6 Alb Heyn wdlobl '55 4 British Petrol 1966 74 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r^paarbr Ned Gasunie 1966 64 Ned Gasunie 5i Philips dir. 250-100 '51 4 118.2 141.4 138.6 180 866 179.5 72% 146 198 132% 120% 97% 97% 93% 85% 102% 93% 92% 134% 102 100 154 98% 93% 78 117.1 142 138.4 179.9 863% 178.6 73 14644 199.8 132 V* 120% 100 97% 93% 8543 102% lOlVt 99% 98Vi 93% 78% Pegeir 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 Rott Rijn Pijpljnij. 54 K.L.M 15-jarig 5 Ned. Spoorw 57 1-2 4l Berghuizer PapJabr. 44 Gelder Zonen v. 43 Grasso's Kon. MachJ. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr-Verbl. 44 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert Ned. Credietb. aand. b. Ned Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a Bergh en Jurg. f 250-1000 a Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a Heineken's Bierbr. aand Holec aand Interratio aand Kon Ned Papierfabr. a Kon Ned Textielunie eert Krasnapolsky ^a. K.VT fkon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert. Meteoor Beton a Misset Uitgeversmij. a. Naarden Chem fabr a Naeff gebr. a Nedap ned app.fabr aand Ned Kabelfabrieken aand Nelle, wed. J. van aand. 95% 95% 94 93 89Vt 94 89«/« 891/» 87 Vt 88V« 98lU 224»/« 49 700 163 91 173*/« 274.5 280 425 428 199Vt 199s/4 7lVs 72 201 205 143 445 558 95% 95% 94 90% 89Vt 94'/4 89 90 87 89V4 98>/4 223s/4 48.8 690 440 560 590 961 129 375 85 414.8 58 444 442 193 192 137Vi 136 756 745 134'/! 134 758Vi 757Vj 141*/* 140Vt 355 350 580 960 153 129 371 84 413 625 59 151 41 53 212Vt 254*/* 123 131 315 668 215Vs 151 46*/* 52.2 211 254Vt 123 132 655 215Vt 140 140 303Vt 303 397V: 399 Nyma nj.c.v^ 45 Niiverdal-ten Ca te a S'Z6 Overz. Gas, nat bez. v.a.f Z8 49 886 Z8 90.7 65 Pakhoed a. 90.9 PaJthe a. 67 Pont Houthanael a. 165% 166 Reesink en Co. a. 163 163 Scheveningen Expl.mij.f. a. 23.8 23.4 Schokbeton aand. b. 191 193 Scholten Carton en Pap a. 230 230 Schuppen Sajetfabriek a. 90 90% Simon de Wit aand. b. 500 504 Technische Unie a. 290 294 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a 89.8 89 Twentsche Kabelfabriek 371 371 Ubbink-Davo a. 44% 44% Unilever 1000 cert. 7cpr. a 107% 106% Veenendaalsche stoomsp. a 191 Ver Machinefabrieken a. 161 159 Ver. Ned. Uitg. bedr. 193.8 193 Ver. Touwfabrieken c.va 119% 118% Vredestein Rubb.br c.v.a. 170% 170 Vulcaansoort a. 58 58 Wessanen's kon. fabr. a. 103.3 103 Wilton-Fyeno. Bronsw a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B bel depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb L Vastgoedbeifonds part. t Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco L Unitas f50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw eert. Int. Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T l5-10a33-l/3a cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert Dupont d.a 10 a 5 dlr cert General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.CA. cert 150 859 58% 831 149 58% 830 633 634 602 602 202 202 246.5 246.5 213.5 419 105.2 61% 107% 28% 52% 50% 29% 66% 61 171 88 83% 43 59 49% 213.5 418 105 61% 109% 29 52% 50% 29% 66% 61% 172 87% 83% 43 58% 49% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 178.50; Unilever 138.00; Philips 1143.90; AKU 98.20; Hoogovens 117.30. AMSTERDAM Beursplein 5 heeft het vandaag weer zonder de richtlij nen van Wall Street moeten doen om dat de New Yorkse beurs gisteren ge sloten bleef. De stemming voor de in ternationale waarden was bij de ope ning verdeeld. AKU werd op dat moment een dub beltje hoger verhandeld op 88.80. Phi lips gaf een koersherstel te zien van 40 cent op 142. Het aanhoudende aan bod voor Zwitserse rekening wordt in de Philips-hoek steeds goed opgeno men. Dit door steunaankopen, volgens de beurs. Unilever en Kon. Olie moes ten met geringe koersverliezen genoegen nemen. Unilever deed 138.30, Kon. Olie 179.20. Later werd de stemming voor deze fondsen onregelmatig. Unilever steeg tot 138.50, doch Kon. Olie daalde tot 178.80. De handel in de hoofdfond sen had weinig te betekenen. In Phi lips ging nog het meest om. West-Duitsland was iets gemakkelij ker en in Londen viel weinig te bele7 ven. Hierdoor ging er van de arbitrage in Amsterdam ook al niet veel uit AKU liep verder uit tot 89.10 en Phi lips kwam op 142.20. De advieskoers voor Hoogovens gaf weinig verande ring te zien ten opzichte van gisteren. Ook de cultures waren verdeeld met Amsterdam Rubber iets hoger, doch HVA gemakkelijker. De scheepvaart sector was merendeels goed gedispo neerd. De staatsfondsen gaven een licht koersherstel te zien. De strijd tussen Tornado en Hage- meyer om het aandelenbezit van het incourante fonds Berk-Beccon is nog steeds in volle gang. Beide partijen bie den, zoals bekend, op de buitenlandse aandelen Berk-Beccon 250 pet. Tornado doet dit echter zonder voorbehoud, dat een voldoend aantal aandelen moet wor den aangemeld. Voor ieder aandeel Berk-Beccon betaalt Tornado onmiddel lijk 250 pet. Even vóór de biedingen 250 pet. werd ter beurze in Berk-Bec con oplopend gehandeld van 200 tot 220. Daarvoor was de koers van dit aan deel reeds sterk gestegen. NIJMEGEN De verbetering bij de Kunstzijdespinnerij Nyma heeft zich in de afgelopen maanden voortgezet. De bewindvoerders van het bedrijf, dat uitstel van betaling heeft, kunnen nu melden dat de exploitatie bijna slui tend is geweest. Het verliessaldo, dat op 25 februari f 43.349 bedroeg, was op 19 mei slechts tot f 52.499 gestegen, zodat thans prak tisch alle kosten en afschrijvingen wor den verdiend. De vooruitzichten voor de afdelingen textiel en chemische pro- dukten zijn gunstig, zowel voor de op brengsten als de orderportefeuille. Het laatste is speciaal van belang omdat in de zomermaanden gewoonlijk minder orders binnenkomen en zodoen de enigszins de achterstand in de afle vering kan worden ingehaald. De bewindvoerders overwegen een voorzichtige uitbreiding van de produk- tie-capaciteit. Hiervoor moet nog een passende financiering worden gevonden, waarover in het huidige stadium nog geen mededelingen kunnen worden ge daan. In de afdeling bandengarens heeft de afzet de produktie nagenoeg kunnen bijhouden. Ten opzichte van de liquiditeit blijft die voorraad echter te hoog, zodat naar versnelde aflevering wordt gestreefd. De bewindvoerders achten een voort zetting van het bedrijf gerechtvaardigd, maar de cash flow van f 125.000 per maand is niet voldoende om al in fe bruari 1969, wanneer het uitstel van betaling afloopt, aan alle schuldeisers een aanvaardbaar bod te kunnen doen. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zullen de bewindvoerders in het najaar aan de schuldeisers verlenging van het uitstel vragen. Daardoor kan Nyma in staat worden gesteld uiterlijk aan het eind daarvan (augustus 1970) een passend aanbod te doen, aldus de bewindvoerders. PRETORIA Zuid-Afrika heeft gis teren laten weten dat het zich het recht voorbehoud weer goud te verkopen, zo wel op de officiële als op de vrije markt. Op de vrije markt kan dit ge beuren tegen de daar geldende prijs en op de officiële markt tegen 35 dollar per ounce. De Amerikaanse minister van Finan ciën, Henry Fowler, heeft Zuid-Afrika begin deze week gevraagd de verkoop alleen op de vrije markt te hervatten teneinde de prijs stabiel te houden met het oog op de grote vraag. Intussen doen in Zuid-Afrika geruchten de ron de dat het land al enkele maanden goud op de beide markten heeft ver kocht. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is weer op het oude peil gekomen. Gisteren werd het met een kwart pro cent verhoogd tot 4 3/4 procent, nadat het oensdag met hetzelfde percentage werd verlaagd tot 4 procent. De aan leiding voor de verhoging is een gerin ge verkrapping van de geldmarkt als gevolg van belastingbetalingen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Well en Ammerzoden (toez): S. T. Baarda, kand. te Hilver sum. Bedankt: voor Workum (vac. M. van der Leun) en voor Elim: H. M. Boogert te Ophemert. Aangenomen: naar Nijmegen (wijk- gemeente Dukenburg) (toez): W. J. J. van der Waal te Oldenkeppel. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Loppersum: W. Feen- stra te Rinsumageest. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ouderkerk aan de Am- stel: P. Beekhuis, kand. te Eemdijk.

De Vallei | 1968 | | pagina 2