E E G-ver voer spolitiek een stap dichterbij Contact r.-k. kerk is aanmerkelijk beter geworden HEVIGE REGENVAL IN INDIA Minister was „gevaarlijk" wegens intieme relatie Hagemeyer verhoogt bod van 250 tot 260 procent Aantal belangrijke besluiten in Brussel „IJppsala" vandaag beëindigd U' Duidelijke uitspraken over armoede Prof. Heymans overleden Wilhelm Harster op vrije voeten Onthullingen van lan Smith Bormann jr. zegent huwelijk in van zijn broer Hartmut Gevecht om Berk-Beccon Universiteit van Leuven gesplitst Wijzigingen Sociale aspecten "k Ingangsdatum k Vergunningen TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR Anjers zijn er nu volop. Profiteer ervan. Vooral nu de prijs zo meevalt. Neem die fijne kleuren mee naar huis. En verras er uw kennissen mee. TIJDELIJK VOOR ARMOEDE ÉÉN PROCENT GEBOORTEREGELING "^T De eerste k Bestuurbaar TIJDELIJK VOOR k Niet te controleren VRIJDAG 19 JULI 1968 ÜRUSSEL De ministers van Vervoer van de zes EEG-Ianden hebben op een zware vergadering in Brussel, die tot vanochtend kwart voor vier duurde, een aantal akkoorden bereikt waardoor een begin wordt gemaakt met een wezenlijk gemeenschappelijke vervoerpolitiek van de EEG. De ministers zijn het na uitvoerige discussies, die gisterochtend om tien uur begonnen, eens geworden over toepassing van de anti-kartelbepalingen van de EEG op de vervoersector, over gelijktrekken van rij- en rusttijden in het wegvervoer, over een stelsel van EEG-vergunningen voor vervoersondeme- mers en een stelsel van margetarieven voor het wegvervoer. De Nederlandse staatssecretaris Key- rer verklaarde na de vergadering, dat nu eindelijk een flinke stap in de rich ting van een gemeenschappelijke ver voerpolitiek was gezet. Er blijft echter nog heel wat op dit terrein te doen, zo voegde hij hieraan toe. De staatssecretaris, die niet onver deeld gelukkig was met alle compro missen, achtte het uit sociale overwe gingen bijzonder plezierig, dat de regels voor harmonisatie van rij- en rusttij den voor het EEG-wegvervoer waren getroffen, ook zal dit econimische con sequenties hebben als gevolg van kos- tenverzwaring voor de vervoerondeme- mers. Hij kwalificeerde de vergade ring als „een belangrijke nacht voor het Europese vervoer". Er was nu ein delijk een aantal regelingen getroffen, die reeds lang en soms al te lang op een oplossing hadden moeten wach ten. De beslissingen van de ministers heb ben allereerst tot gevolg, dat met te rugwerkende kracht tot 1 juli j.l. (de ingangsdatum van de EEG-douane-unie) de bestaande verordening inzake de vrije concurrentie in wat gewijzigde vorm ook van toepassing wordt op het vervoer. De wijzigingen houden o.m. in, dat groeperingen van vervoerders in de binnenvaart, zonder aanmelding of spe ciale toestemming, zijn toegelaten tot een maximum van 500.000 ton (mits de grootste partner niet meer dan 50.000 ton bezit) en in het wegvervoer tot een maximum van 10.000 ton (met een ma ximum van 1.000 ton voor de grootste partner). De sociale harmonie in het wegvervoer schrijft per 1 oktober 1969 een maxi mum rijtijd voor chauffeurs in het internationale verkeer voor van 50 uur per week, met een maximum van 9 uur per dag (en eventueel 2 dagen van 10 uur per week). De maximale aaneengesloten rijtijd bedraagt 4Vt uur, waarna een half uur rust moet worden genomen. De wekelijkse rust tijd moet 24 uur bedragen, voorafge gaan of gevolgd door een normale nachtrust van 10 uur. Deze bepalingen worden na twee jaar wat verscherpt. Dan wordt de maxima le rijtijd per week 48 uur (met een maximum van 92 uur in een periode van 14 dagen), een dagelijkse rijtijd van 8 uur (en eventueel twee dagen vans 9 uur per week). Voorts zal dan na ma ximaal vier uur onafgebroken rijden een half uur rust genomen moeten wor den. Voor zware vrachtwagens geldt een maximale rijtijd van 8 uur per dag. met een rust van een uur na maximaal vier uur rijden of een verdeling van die rust ADVERTENTIE KEIJZER compromissen in tweeën over de resterende rijtijd. De maximale dagafstand die een cuaffeur mag rijden zonder afgelost te worden is op 450 km gesteld. Als ingangsdatum voor deze sociale harmonisatie is 1 oktober 1969 gekozen, aangezien men wil proberen in wijder Europees verband tot dezelfde afspra ken te komen als in de EEG. Voorts worden deze maatregelen na een jaar ook van kracht voor het nationale weg vervoer. De naleving van deze voorschriften zal worden gecontroleerd aan de hand van rijtijdenboekjes naar het huidige Nederlandse model. De ministerraad heeft voorts beslo ten begin 1969 een stelsel van margeta rieven voor het wegvervoer in te voe ren, met een verschil van 23 procent tussen de te stellen maxima en mini ma. Buiten deze marge mogen specia le contracten worden afgesloten, mits ze de kosten van de vervoerder dekken en betrekking hebben op 500 ton goede ren in een periode van drie maanden. Deze contracten moeten echter gepubli ceerd worden. In januari 1969 wordt ook voor een periode van drie jaar een z.g. com munautair contingent van 1200 ver gunningen voor het wegvervoer inge steld, die recht geven op vrij vervoer binnen de gehele EEG. Nederland krijgt 240 van deze Europese vergun ningen. Ook gaat dan een verorde ning in, die het minimum van de vrij toe te laten hoeveelheid brandstof in de reservoirs van de vrachtwagens bij het passeren van een grens stelt op 50 liter. De ministers zijn het op hun lange vergadering niet eens geworden over een regeling voor het tegengaan van dubbele belasting op vrachtwagens en over normen voor de nationale subsi dies aan het vervoer (in het bijzonder de spoorwegen). Van dit laatste zal de Europese Commissie een studie gaan maken en voorstellen uitwerken. Voor het vermijden van dubbele wegenbelas ting is een aantal principes afgespro ken, aan de hand waarvan voor 15 ok tober een definitieve regeling moet wor den getroffen. Deze zal de bestaande regelingen tussen de Benelux-landen on derling en tussen Benelux en West- Duitsland ongewijzigd laten. In Frank rijk en Italië zal het wegvervoer van de partnerlanden een deel van de daar geldende wegenbelasting moeten beta len. ADVERTENTIE ADVERTENTIE TPPSALA „Deze vierde assemblee van de Wereldraad van kerken gaat de geschiedenis in als de assemblee, waarin de contacten met de R.-K. Kerk aanmerkelijk verstevigd zijn en waarin zeer duidelijke uispraken zijn gedaan over ontwikkelingshulp". Zo voorspelde ons de officiële woordvoerder van de Wereldraad van Kerken, de Nederlander A. H. van den Heuvel. Vandaag wordt de bijeenkomst in Uppsala gesloten. De banden tussen Rome en Genève zijn de assemblee in Uppsala verder aangehaald. Een officiële r-k-delegatie is thans opgenotnen in de commissie voor geloof en kerkorde van de We reldraad. De gezamenlijke werkgroep van rooms-katholieken en afgevaardig- ADVERTENTIE Anjers brengen sfeer l 819 BRUSSEL De Belgische professor Corneel Heymans, die in 1938 de No belprijs voor fysiologie en geneeskunde kreeg, is op 76-jarige leeftijd te Knok- ke overleden. Hij was o.a. voorzitter van de Koninklijke Academie voor Ge neeskunde van België en eredoctor van de universiteit van Utrecht. Verscheidene streken in India zijn getroffen door hevige ovenstromin gen, waarbij ruim honderd mensen om het leven zijn gekomen. In Bihar, waar het lange tijd erg droog is geweest, heeft het in vier jaar niet zo hard geregend als gisteren het geval was. Toen deze foto in Calcutta werd ge maakt was er in de stad meer dan 200 mm regen gevallen in één etmaal Door de overstromingen zijn velen dakloos geworden. MüuCHEN Wilhelm Har ster is gisteren vrijgelaten uit de gevan genis van München in West-Duitsland. De nu 63-jarige voormalige generaal- majoor van de S.S. was in februari vo rig jaar tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens zijn aandeel in de moord op tachtigduizend Neder landse Joden. Onlangs was echter be sloten hem te ontslaan omdat hij er het volgens de Duitse wet vereiste tweederde deel van de straf op had zitten. De Westduitse rechters hielden daarbij rekening met de acht jaar die hij in Nederland gevangen zat en het lange voorarrest in West-Duitsland. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren onthuld waar om hij onlangs zijn minister van Binnenlandse Zaken, William Harper, heeft ontslagen. Harper was een gevaar voor de staatsveiligheid, verklaarde Smith in het parle ment. Tot drie maal toe had Harper een onderzoek geweigerd inzake de be schuldigingen die er tegen hem waren ingebracht. Naar verluidt had Harper intieme be trekkingen met een Engelse journaliste die gekant is tegen het bewind van de regering-Smith. Dit schijnt Smith als een te groot risico te hebben be schouwd. Intussen heeft de Britse premier Wil son gisteren in het Lagerhuis beloofd dat de deur voor overleg met premier Smith nog altijd open staat, ondanks de voorstellen van diens partij om de republiek in Rhodesië uit te roepen. De leider van de oppositie, Heath, zei waarschuwend dat men het de re- gering-Wilson nooit zal vergeven indien zij niet nogmaals een ernstige poging doet om onderhandelingen met de rege ring-Smith op gang te brengen. Wilson antwoordde dat het erg moei lijk is om te weten wat je aan premier Smith hebt: „De ene week zegt hij iets wat hij de week daarop weer inslikt." Gisteren voerde Wilson besprekingen met de president van Zambia, Kaoen- da, die een officieel bezoek brengt aan Engeland. Hij wil onder meer lucht doelraketten kopen van Engeland om dat Zambia zich bedreigd voelt door Portugal, dat volgens hem via Mozam bique en Angola aanvallen onderneemt op zijn land. Ook voelt hij zich be dreigd door Zuid-Afrika. BOLZANO Martin Bormann jr., missionaris en zoon van de plaatsver vanger van Hitier, heeft zijn 26-jarige broer Hartmut in de echt verbonden met de even oude Angela Hartvie. De plechtigheid, die vorige week vrijdag in Perca in Noord-Italië werd vltrok- ken, werd pas gisteren bekend. Ongeveer veertig mensen woonden het huwelijk bij Pater Bormann was voor het huwelijk overgekomen uit Kongo waar hij in de missie werkt. Martin .Bormann jr., was tijdens de oorlog met z'n broer en zuster Ute naar Bolzano in Italië gekomen. Hartmut bleef er wonen in het nabijgelegen Perca. Hun moeder overleed al in 1945. Martin Bormann sr., verdween spoor loos in de laatste dagen van de Slag om Berlijn. De laatste jaren zou hij zich schuilhouden in Zuid-Amerika. den van de Wereldraad onderhoudt op indringende wijze de contacten tussen Rome en Genève. Gisteren is in de assemblee una niem een rapport aanvaard, daarin wordt aangemoedigd voortdurend aan dacht te geven aan een eventueel lid-- maatschap van de r-k-kerk bij de We reldraad. In het rapport wordt ver meld, dat de r-k kerk nieuwe interes se toont in de Wereldraad. Het rap port concludeert, dat eventuele aanslui ting bij de Wereldraad afhankelijk is van de initiatieven van individuele ker ken, die de oecumenische basis van de Wereldraad willen aanvaarden. Het rapport over „de sociale en eco nomische orftwikkeling in de wereld", doet zeer concrete voorstellen om de kloof tussen de arme en de rijke landen nauwer te maken. Algemeen ziet men in de assemblee dit rapport als een van de beste werkstukken van deze assem blee aangemerkt. Radicale veranderingen binnen de ar me landen, de rijke landen en in de internationale economie zijn nodig voor een doeltreffende sociaal-econo mische ontwikkeling in de wereld, al dus het rapport. De kerken hebben een wereldomvattende verantwoor delijkheid op dit gebied. Zelfvoldaan heid tegenover de ontstellende ar moede in grote delen van de wereld is niets minder dan een ketterij. Sa men met de r-k kerk met andere niet bij de Wereldraad aangesloten ker ken'en met niet-kerkelijke organisa ties moet men de uitdaging aanvaar den om de kloof tussen de rijke én arme landen drastisch te verkleinen. Het rapport stelt dat de kerken, via hun zending en hulporganisaties, op ve le gebieden in de wereld al werken aan economische en sociale ontwikke ling. „Maar iedere kerk moet boven- hun zending en hulporganisaties, op ve- dien van haar jaarlijks inkomen 'n zo danig bedrag voor ontwikkelingshulp een offer voelt". Aan de Christenen wordt gevraagd zichzelf een vrijwillige, persoonlijke be lasting op te leggen, door jaarlijks een percentage van het eigen inkomen in dividueel af te staan voor ontwikke lingshulp. De politieke partijen vraagt het rap port er bij hun regeringen op aan te dringen, dat tenminste 1 procent van het bruto nationaal inkomen aan ont wikkelingshulp wordt gegeven. Dit per centage dient in ieder geval in 1971 voor de Westerse landen bereikt te zijn. Het rapport bevat voorts aanbevelin gen om de arme landen op internatio naal economisch gebied te helpen door onder meer de wereldmarktprijzen te stabiliseren. De revolutionaire veranderingen die volgens het rapport in sociaal en eco- nimisch opzicht op wereldniveau nood zakelijk zijn, moeten, wat het woord revolutionair betreft, niet met geweld dadige omwentelingen worden gedenti- ficeerd. „Maar in arme landen waar de heersende klasse grote bevolkings groepen onderdrukt, kunnen die revolu tionaire veranderingen gewelddadige vormen aannemen", zo waarschuwt het rapport. Het voegt er aan toe dat der gelijke omwentelingen veelal een dub belzinnig karakter hebben, omdat het geweld vaak in eerste instantie van de heersende klasse uitgaat. In het eerste concept-rapport, dat de ze week door de assemblee werd te rugverwezen naar de sectie die het stuk had opgesteld, stond onder meer een passage, waarin ervoor gepleit werd dat de kerken programma's voor geboorteregeling zouden ontwik kelen in die landen, waar te weinig voedsel is voor grote groepen van de bevolking. De oosters-orthodoxe kerken hadden bij monde van de Russische delegatie geprotesteerd te gen deze passage. In het definitieve rapport is die aanbeveling geschrapt Er staat nu dat vele kerken over tuigd zijn van de noodzaak tot ge boorteregeling in verband met de be volkingsexplosie en het tekort aan voedsel. „Wij erkennen echter dat sommige kerken morele bezwaren hebben tegen dergelijkè methoden", zo is in het definitieve rapport inge voegd. in goedkope, echte liters en nog thuis bezorgd ook AMSTERDAM Hagemdjer Co's Handelmaatschappij heeft haar bod op de aandelen van de Industriële Maatschappij Berk-Beccon in Kampen verhoogd van 250 tot 260 procent, waardoor de strijd met Tornado in Dor drecht in een beslissend stadium is gekomen. De directie van Tornado had gisteren nog geen tegenzet op het programma staan. Het nieuwe bod van Hagemeijer geldt tot 3 augustus en zal in ieder geval worden gestand gedaan. „Wij kunnen dit doen omdat al meer dan 50 procent van de aandelen bij ons is aangemeld" zei gisteren de heer G. L. Oostergo, di recteur van Hagemeijer. Het is het eerste bod van Hagemeijer op de aan delen Berk-Beccon dat officieel wordt uitgebracht. Het oude bod geschiedde onderhands. Daarom gaat het nieuwe bod ge paard met een officiële aanbeveling van het bestuur van Berk-Beccon. Daarin wordt gezegd dat door een samenwerking met Hagemijer de basis zal kunnen worden verbreed. Commissarissen en raad van bestuur van Berk-Beccon menen dat deze sa menwerking gunstig is voor de be drijven van Berk-Beccon en voor het personeel. Bovendien worden hierin de beste waarborgen gezien voor de voort zetting en uitbreiding van de bedrijven. Tornado bracht vorige week een vrij dag als eerste een bod van 250 pro- dent op de aandelen Berk-Beccon uit zonder hierover met het bestuur van dit bedrijf tot overeenstemming te zijn gekomen. Dezelfde avond laat maakte de president-commissaris van Berk- Beccon, prof. J. Brands, bekend dat Hagemeijer tegen dezelfde koers een tweede bod op deaandelen had ge daan. Daarna begon een hevige strijd tus sen Hagemeijer en Tornado. Volgens de heer Oostergo bezit Hagemeijer nu ruim de helft van de aandelen. Volgens de heer J. van der Togt, directeur van het Dordtse bedrijf, beschikt Tornado over ongeveer 40 procent van de aan delen Berk-Beccon. Hoewel Hagemeijer op grond hier van geen meerderheid van tweederde kan halen, verwacht de heer Ooster go niet dat Berk-Beccon een onbe stuurbaar bedrijf zal worden. „Wij hebben in ieder geval de meerderheid en op de bepaling van beslissingen met ADVERTENTIE een meerderheid van tweederde zijn uitzonderingen mogelijk". De heer Van der Togt stelde hier gisteren tegenover dat Tornado met een belang van meer dan eenderde in een „royale positie" verkeert en dat Berk-Beccon toch „in zekere mate on bestuurbaar" zal worden. Hij zei zich eerst nog eens rustig te willen beraden over de plotselinge ont wikkeling. Gisteren voelde hij zich in ieder geval weinig geroepen om Ha gemeijer nu weer op zijn beurt met een hoger bod de loef af te steken. „Als Hagemeijer inderdaad meer dan 50 procent van de aandelen bezit, maakt het voor ons weinig uit of wij een be lang van 40 of 45 procent verwerven", aldus de heer Van der Togt. De heer Oostergo zei op zijn beurt weer: „Wij kunnen natuurlijk niet controleren of Tornado werkelijk die 40 procent bezit, maar nu wij de meerderheid hebben, heeft de heer Van der Togt er niets meer aan. Hij had zijn geld net zo goed in aandelen Koninklijke Olie kunnen beleggen". Dat neemt niet weg dat Hagemeijer met een belangrijke aandeelhouder in Berk-Becoon te maken krijgt. „Toch hebben wij geen plannen om met To rnado te gaan praten, maar als de heer v. d. Togt zelf wil komen, zijn wij daar toe wel bereid", aldus de heer Ooster- go. Ook de heer Van der Togt wil wel met Hagemeijer praten: „Ik draag da heer Oostergo geen kwaad hart toe, maar het initiatief kan op dit moment niet van mijn kant komen, want we zitten nog midden in het gevecht Maar als de heer Oostergo naar Dordrecht wil komen, is hij welkom. En als hij mij bijvoorbeeld in Den Haag wil spre ken, vind ik dat ook best". BRUSSEL De universiteit van Leuven wordt gesplitst. Delen van de Franstalige afdeling worden overge bracht naar Brussel en Wallonië. In ja nuari was Leuven het toneel van hefti ge onlusten die hun grond vonden in de taalkwestie. Het bestuur van de universiteit, be staande uit acht bisschoppen, heeft na afloop van de bijeenkomst waarin het besluit werd genomen, tezamen met de academische overheid bekend gemaakt, dat beide afdelingen van de universi- üèteit zullen zoeken naar de financiële middelen die nodig zijn om de verhui zing van de Franstalige faculteiten mo gelijk te maken. Alle maatregelen zullen worden ge troffen om het normale leven van de Franstalige afdelingen te verzekeren gedurende de overgangsperiode.

De Vallei | 1968 | | pagina 6