Jeugd vier daagse de 10e maal van start Het zal best weer gesmeerd lopen Poseidon-heren voor 3e maal naar 2e klas V eenraadschap schonk wapen voor raadhuis Kantongerecht Wageningen Groeiende „waslijst", maar verdachte bleef laconiek WfiJ\R9ddn we heen? Ontspanning van 's morgens vroeg tot 's avonds laat „Bij wat haast is het verstandiger te lopen WOUT EN DE SLEUTEL Avondmarkt van Renswoudse middenstand Auto sneed bromfietser Rond het orgel in Bergpoort WATERPOLO Gevaarlijker Strafworp Bromfietsster zwaar gewond na aanrijding MIST u uw 10550 12035 Ruiters demonstreren in Otterlo ZATERDAG 20 JULI 1968 RENSWOUDE De enige tjjd gele den opgerichte Renswoudse midden standsvereniging houdt op 24 juli op het plein aan de Oude Holleweg een avond- markt. Muziekvereniging ..Ons Genoe gen" heeft haar medewerking hieraan toegezegd. Het marktterrein wordt voor deze gelegenheid feestelijk verlicht. Als attractie is een grote verloting met prachtige prijzen gepland. De Rens woudse middenstand staat klaar om zich te presenteren! Dergelijke tonelen zullen zich tussen 6 en 9 augustus weer in Veenendaal af spelen, als dan de tiende Jeugdvier- daagse gehouden wordt. VEENENDAAL Op de Hoofd straat werd vrijdagmorgen een brom fietser de pas afgesneden door een auto, die wilde parkeren. Beide voer tuigen werden licht beschadigd. De auto werd bestuurd door de heer H. P. uit Ederveen en de bromfiets door de heer G. van R. uit Ede. EDE In De Bergpoort wordt op zaterdag 27 juli dm 20 uur het tweede zomeravondconcert gehouden, onder de titel „Rond het Orgel". Deze avond treden op Gert van Surk- sum, orgel en spinet. Mariet van Laar, cello en Chr. B. Maasland, blok fluit. Uitgevoerd worden werken van Willem de Fesch, girolamo Frescobal- di, Giovanni Gastoldi, Joh. Seb. Bach, Bernard Chr. Weber en Georg Fr. Han del. De toegang is vrij. Het volgende concert vindt plaats op 24 augustus a.s. Dan treden op Gert Hendriksen, bas en Gert Muts orgel. VEENENDAAL Voor de tiende maal wordt tussen 6 en 9 augustus de Veenendaalse Jeugd vierdaagse gehouden. Wie bij de Jeugd vierdaagse alleen aan wandelen denkt, heeft een te beperkte voorstelling van het evenement, waarbij de jongelui van 's morgens vroeg tot 's avonds laat worden bezig ge houden. Het zijn vier dagen van volkomen ontspanning, waarbij alleen de mid daguren aan wandelen worden besteed. Ter gelegenheid van het tweede lustrum is een speciale medaille ontworpen, die aan alle deelnemers zal worden uitge reikt. Het programma is op de traditionele manier samengesteld: in de ochtend sport en spel, in de middaguren wan delen en in de avonduren een voorstel ling in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. De deelnemers aan de jeugdvierdaagse hebben bij alle evene menten gratis toegang. De inschrijfkosten voor de vierdaag se zijn zo laag mogelijk gehouden en bedragen voor deelnemers tot en met 10 jaar f 3 en van 11 jaar en ouder f 3,50. Het derde en volgende kind uit één gezin betalen f 1 minder. Groepen van tenminste 15 personen genieten 'n reductie van f 0,50 per persoon op het inschrijfgeld. De individuele deelnemers uit ande re plaatsen logeren in Veenendaal bij particulieren. De groepen zullen even als andere jaren weer verblijven in de SCHERPENZEELDoor een 32 overwinning op Triton 2 uit Putten is het herenzevental van het Scherpenzeelse Poseidon opnieuw kampioen geworden van de derde klasse en promoveert daardoor automatisch naar de tweede klas. Triton 2, dat aan een gelijk spel genoeg had om de titel te bemachtigen, was speltechnisch zeker niet de mindere van de thuisclub, maar de gasten moesten uiteindelijk toch met een nederlaag genoegen nemen. In het eerste spelgedeelte moest Po seidon zelfs ervaren, dat het spel van de gasten beter en gevaarlijker was en dat werd al spoedig beloond met een doelpunt. R. Monteban maakte handig gebruik van een grove verdedi-, gingsfout van Poseidon en doelman W. Schimmel was kansloos tegen zijn fraaie schot (0-1). Poseidon sloeg on middellijk terug, maar W. Zwanink trof na een snelle actie de lat van het Triton-domein. Even later had de Scherpenzeler meer succes en de hard ingeschoten bal vloog langs doelman Meiling (1-1). Vlak voor het einde van het eerste spelgedeelte ontstonden nog enkele ge vaarlijke situaties voor het doel van Schimmel. In de tweede fase werd Poseidon zeer gevaarlijk. Nadat na een uiterst snelle aanval eerst de lat werd getrof fen, bezorgde A. de Rooy zijn ploeg voor de eerste maal een voorsprong door middel van een goed geplaatst schot (2-1). Toen B. Ritmeester de voorsprong vergrootte tot 3-1 leek de zege veilig, maar Triton mocht direct daarop een strafworp nemen. D. Mei ling schoot tot grote vreugde van de Scherpenzelers echter tegen de lat. Po seidon kreeg nu enkele fraaie kansen, doch deze werden alle om zeep gebracht. Toen Triton vlak voor het einde van het duel opnieuw een strafworp kreeg toegewezen wegens te fel attaqueren van de Scherpenzeelse verdedigers plaatste R. Monteban zich achter de bal en diens zuiver gerichte schot trof doel (3-2). Het eindsignaal van de arbiter kwam voor Poseidon als een verlossing. Mej. Arendsen bood Poseidon-aanvoerder Schimmel namens Triton bloemen aan. Poseidon betreedt door dit kam pioenschap voor de derde maal de 2e klasse. De beide vorige malen volgde op de automatische promotie onmiddel lijk weer degradatie, maar in 't nieu- seizoen willen de Scherpenzelers zich koste wat kost handhaven. jeugdherberg „De Eikelkamp" te Eist. Deze jongelui zullen steeds met bussen van en naar Veenendaal worden ver voerd. Dinsdagmorgen 6 augustus is er nog gelgenheid voor opgave in het Jeugd- gebouw aan de J. G. Sandbrinkstraat. De voorinschrijving is echter al moge lijk (tel. 11038). De starttijd voor de vierde dag moet nog bekend gemaakt worden, deze zal later vallen in verband met de tradi tionele intocht vanaf het Panhuis. Dinsdagavond wordt er een buiten- programma gehouden, als tenminste de weergoden meewerken. De voorberei ding hiervan is in een vergevorderd stadium, maar blijft een verrassing voor de deelnemers. Mocht het weer tegenwerken dan wordt er in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan een film vertoond. De tweede wandeldag, woensdag 7 augustus, staat 'S morgens in het teken van sport en spel. Er wor den rond het Verenigingsgebouw ver schillende vaardigheids- en behendig- heidswqdstrijden georganiseerd, zowel voor individuelen als voor groepen. Na de wandeling in de middaguren komt men 's avonds bijeen in het Vereni gingsgebouw waar de kleurenfilm „Snowfire" gedraaid wordt. Een span nende film over kinderen en paarden op de prairies van Amerika. De derde wandeldag, donderdag 8 augustus, begint met een verfrissing in het Bergbad. Traditioneel zullen er in het Bergbad verschillende wedstrijden worden gehouden, waaraan ook door kinderen die de zwemkunst niet be heersen zonder gevaar deelgenomen kan worden. In het Verenigingsgebouw wordt om 19 uur een „Tiener Party" gehouden. Het programma omvat o.a. een geheugentest, „Hit aan t' Spit", het kiezen van tienersterren een goochel- show en nog veel meer. De vrijdagochtend wordt doorgebracht met een verkenning door een deel van Veenendaal aan de hand van een op- drachtenspel. Per groepje moeten de jongelui proberen de opdrachten zo goed mogelijk uit te voeren. De af stand die gelopen moet worden is be trekkelijk gering. De start is om 9 uur bij het jeugdgebouw. Tegen het eind van de middag begint de laatste etap pe, welke besloten wordt met een in tocht. waaraan weer door plaatselijke muziekverenigingen zal worden meege werkt. De heer Van de Schee, die weer als marsleider zal optreden, verwacht dat weer enkele honderden jongelui een prettige wandelweek zullen hebben. De organisatie is rond, zodat het wandel festijn best weer gesmeerd zal lopen... VEENENDAAL Mej. T. H. uit Veenendaal werd vrijdag zwaar ge wond toen zij mét haar bromfiets te gen een auto aanreed. Zij is in zorg wekkende toestand naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Direct le vensgevaar was echter gisteren niet aanwezig. Het ongeluk gebeurde op de Bergweg, waar de Schotse heer C. A. C. achter uit uit een inrit kwam. Het meisje wil de de auto, die op het laatste moment nog stopte, ontwijken. Ze raakte echter de auto en vloog toen tegen een lan taarnpaal. VEENENDAAL Het raadhuis heeft er"weer een versiering bij. Deze week werd door de watergraaf van het waterschap Grebbe, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, een fraai in aardewerk uitgevoerd wapen van het oude Veenraadschap aangeboden. Dit wapen is een wat verlaat geschenk ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis. Het zal hoogstwaar schijnlijk een plaatsje krijgen in de hal van de tweede etage, boven de door de fabrikantenvereniging aangeboden antieke kast. ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI Bel: tot 17 J0 uur van 17. JU o uur 16.30—17.30 uur. WAGENINGEN De Arnhemse monteur Petrus W. vond het allermaal niet zo erg. Na acht processen-verbaal wegens te hard rijden op de bromfiets en een voorwaardelijke veroordeling voor het rijden zonder rijbewijs, stond hij laconiek voor de balie. Kantonrechter mr. A. C. van den Brand, kon nu weer twee feiten toevoegen aan de waslijst van Petrus: Het rijden zonder rijbewijs en het veroorzaken van een botsing door onvoorzichtig achteruit rijden. Na wat tegensputteren en het naar voren brengen van het feit dat hij in de garage waar hij werkt toch de nodige ervaring had opgedaan, zag de verdachte wel in dat hij fout was geweest. „Een paar meter heen en weer rij den in een garage iedere dag wil' ab soluut niet zeggen dat U een goed chauffeur bent", sprak de kantonrech- Zaterdag 20 juli RHENEN, Veerweg 23 uur: Vuur werk. LEERSUM, Het Hof, 19.30 uur: „Swinging soul machine", voor beatclub „De Weerwolf". SCHERPENZEEL. Witte Hek. 18.30 uur: Demonstratie Valleiruiters. OPHEUSDEN. Hotel De Zwaan, 19.00 uur: Disco-bal. Maandag 22 juli VEENENDAAL, Rode Haan, 18.30 u.: Avondwandeling Emmikhuizer- berg o.l.v. A. P. de Kleuver. BIOSCOPEN «LUXOR THEATER VEENENDAAL, zaterdag 19.30 en zondag 15 uur: „Kogelregen in Rimrock"; zon en maandag 19.30 uur: „Luv". BIO RHENEN, zaterdag 20 en zon dag 14.30 uur: „Een pistool voor Ringo". Zondag 20 uur: „In het web der ontucht". UTRECHT Zaterdag 20 juli NICOLAÏKERK 19.30 uur: Orgel vesper. Woensdag 24 juli DOMKERK, 20.15 uur: Orgelconcert door Stanislas Deriemaker uit Antwerpen. Zaterdag 27 juli JANSKERKHOF 10.30-12.30 uur: Folk Centrum Utrecht met folk songs en hoetenennie (alleen bij goed weer). NICOLAÏKERK, 19.30 uur: Orgel vesper. BIOSCOPEN Voorstellingen dagelijks 14.30, 18.45 en 21 uur; zondagen 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur. CAMERA, Oude Gracht 156: „Het wonder der liefde". Zaterdag 23.15 uur: „Lillith". CITY, Voorstraat 89, tweede avond voorst. 21.15 uur: „Code van de Colt". FILMAC, Vredenburg 29, dag. 10.30, 12.30, 14.30 en 16.30 uur: „De lady en de vagebond". PALACE, Vredenburg 29, dag. 18.45 en 21 uur: „Ontembare lusten". Zaterdag 23.30 uur: „De 40 gesto len geweren". OLYMPIA, Amsterdamsestraatweg 350, alleen middagvoorst, op zon en woensdag; t.m. zondag: „Rau we nacht in Jericho". Maandag t.m. woensdag: „De man met de blinddoek". REMBRANDT, Oude Gracht 73, dag. 14 en 20 uur: „Zorg dat je er af komt". SCALA, Potterstraat 16, dag. 14.15 en 20 uur: „The sound of music". STUDIO, Oude Gracht 154, voorst. 15 min. later: „Het uur van de wolf". VREEBURG, Vrederfburg 8a: Grand prix'. Zaterdag 23.15 pur: „Dracu- la, ^prins der duisternis". ARNHEM Zaterdag 20 juli GROTE KERK. 19.30 uur: Orgelcon cert door Joh. van Dommele. Je- han-Alain programma. Zaterdag 27 juli GROTE KERK, 19.30 uur: Orgelcon cert door Bert Matter. '0 BIOSCOPEN Voorstellingen zon- en werkdagen 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT, Velperplein: „Va kantieperikelen met Funès-te ge volgen". PAL ACE, Bakkerstraat: „Veel liefs uit Moskou". SASKIA, Looierstraat, 14.30 en 19.30 uur: „The sound of music". LUXOR, Willemsplein, 18.45 en 21 uur: „Ik, een markies"; dag. 14.30 uur: „De zotte wereld van Laurel en Hardy". Zaterdag 23.30 u. „De vierde sex". Zondag 12 uur: „Het liefdeleven der dieren". STUDIO-A. Lange Wal, dag. 18.45 en 21.15 u. „Ik, een vrouw". Dag. 14.30 uur: ..De nieuwe avonturen van Pinokkio". ter en gaf hierop het woord aan de of ficier van Justitie mr. J. J. van Oost veen. Deze achtte in zijn requisitoir 't ten laste gelegde bewezen en eiste: eer ste feit, honderdvijftig gulden boete of vijftien dagen hechtenis; tweede feit, vijfenzeventig gulden boete of zeven dagen hechtenis, met ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Hierop vonniste de kantonrechter, f«200 boete of 20 dagen hechtenis, f 100 boete of 10 dagen hechtenis, met ont zegging van rijbevoegdheid voor een jaar. SNEL De 39-jarige Wageninger G. J. van de W. bleek ook al niet een groot chauffeurstalent te zijn. Pas kort in 't bezit van het rijbewijs reed hij op 16 januari op de linker weghelft, bij het nemen van de bocht Dijkgraafseweg - Sumatrastraat in Wageningen. „Ik wilde snel een boodschap doen en omdat mijn fiets kapot was, nam ik even de auto", verklaarde van De W. „In het verkeer is haast maken erg ge vaarlijk. U had beter kunnen gaan lo pen". stelde de kantonrechter. Van W. bleek echter meer op zijn kerfstok te hebben. Op 22 januari veroorzaakte hij een botsing op de Kierkampsteeg, eveneens in Wageningen. Van der W. had blijkbaar niet be grepen, dat wanneer men door welke oorzaak dan ook lange tijd midden op een weg de auto parkeert, een botsing nogal makkelijk tot stand kan komen. „Ik geloof dat ik geen schuld heb", zei Van der W„ „ik stond vlak bij de Mansholtlaan en omdat die goed ver licht is, was mijn auto duidelijk te zien, bovendien reed de chauffeur die tegen mijn wagen botste met dim licht". Dit alles sluit niet uit, dat het niet normaal is, dat wanneer men pech met de auto heeft men deze midden op de weg parkeert en rustig gaat staan repareren. De officier van Justitie achtte in zijn requisitoir de ten laste gelegde feiten bewezen en eiste een totale geldboete van tweehonderd vijf tig gulden of vijf entwintig dagen hechtenis, met voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van drie maanden, met een proeftijd van twee jaar of een onvoor waardelijke ontzegging van drie maan den. De kantonrechter vonniste met een geldboete van honderdvijftig gulden of 15 dagen hechtenis, met een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor drie maanden met een proef tijd van twee jaar. GLAD De Arnhemse bedrijfsleider G. S.. verscheen voor de balie omdat hij had gereden met een gladde band om één van de wielen van zijn auto. „Het was een reserveband edelacht bare en ik was echt van plan hem zo snel mogelijk voor een goede band te verwisselen". „U moet goed beseffen, dat het voor de verkeersveiligheid zeer belangrijk is, dat er een goede reserveband in de auto aanwezig is". De officier van Justitie eiste f 50 boete of vijf dagen hechtenis, de kan tonrechter vonniste conform. RECHTS De 20-jarige timmerman G. van M. uit Harskamp, had op de Edeseweg bij Wekerom niet voldoende rechts gehou den. „Ik reed met matige snelheid en ab soluut niet over de middenstreep", ver klaarde Van M. „Getuigen hebben een heel andere verklaring", sprak de kantonrechter. 6 september wordt de zaak met een ge tuigenverhoor voortgezet. OTTERLO De Landelijke Rij ver eniging „Voorwaarts te Essen en om streken" en de Ponyclub organiseert weer een ruiterfestijn dat op donderdag 25 juli a.s. te Otterlo zal plaats heb ben. Er is een zeer variërend program ma opgesteld, geheel door eigen leden verzorgd, waarbij zowel de paardenrui- ters als de ponyruiters prachtige staal tjes van rijkunst en wat door langdu rige oefening bereikt kan worden, zul len laten zien. Enkele leuke spelletjes zullen het geheel affwisselen. De avond wordt zols gewoonlijk, gehouden op de „Houtkamp" en begint om half acht Het ..Veenraadschap der Gelder- sche en Stichtse Veenen" heeft onge veer 400 jaar bestaan. Het werd' opge richt rond 1550 en de opheffing volgde ongeveer eind '1948. Het gebied van het oude Veenraadschap werd overge heveld naar twee waterschappen, na melijk „Grebbe" en „Ede-Wagenin- gen". In die tijd hebben zich nog en kele aaneenvoegingen van dergelijke schappen voorgedaan, zodat het gebied van de twee genoemde waterschappen momenteel groter is, dan dat van het oude Veenraadschap. Het Veenraadschap vergaderde in 't „Polderhuis" aan de Hoogstraat, op 't hoekje van het Gelderland en het Ach terstraatje. Het gebouw is nadien in gebruik geweest als Nutsspaarbank, winkel in flessegas en bijbehorende ar tikelen en momenteel wordt de beneden verdieping gebruikt als etalage van 'n woninginrichting. De bovenverdieping is ingericht als woonhuis. De Veenra- den beschikten over een uitgebreid ar chief, wat een grote waarde heeft voor de geschiedenis van Veenendaal, waar mee altijd nauwe banden geweest zijn. Het Veenendaalse wapen is van dat van de Veenraden afgeleid. Na het opgaan in de waterschappen is het archief overgegaan aan het wa terschap Grebbe. De gemeente Veenen daal wilde het echter graag behouden en zo is er een overeenkomst opge maakt, waarbij het archief aan Vee nendaal in „bruikleen" is gegeven. Het wapen, dat is uitgevoerd in aar dewerk, geeft in reliëf een schip in goud (geel) op een ondergrond van azuur (blauw). Het ontwerp is van de handen van de bekende amateur-heral dicus Bontekoe uit Ooststellingerwerf. Het waterschap heeft het wapen aan geboden als teken van de prettige rela tie tussen het waterschap en de ge meente Veenendaal. RHENEN Rhenen en de vele toeristen kunnen niet meer zien hoe laat het is. Het uurwerk op de Cu- neratoren staat al enkele dagen op drie uur. De man, die met het onderhoud en de controle is belast, kon nergens een sleutel van de toren bemachti gen, omdat de restauratiewerken eveneens stil staan vanwege de bouwvakvakanties. Toch moest er wat op verzonnen worden om bij het uurwerk te klimmen. Maar waar hij ook informeerde, niemand wist van een sleutel af. Ten einde raad werd de stadsbei- aardier, die in Baarn woont, getele foneerd, om hem naar het adres van de zo begeerde sleutel te vragen. „Dan moet U bij Wout zijn", zei de man, „die is eens samen met mij naar boven geweest en die had een sleutel. Ik hoorde toen dat men hem met Wout aansprak, maar z'n ach ternaam is me onbekend". De man aan de andere kant van de lijn, rasechte Rhenenaar, had aan de naam Wout genoeg. Er werkt maar één employé bij de dienst van gemeentewerken, die naar deze naam luistert. Hij stapte op hem af en Wout Baars toverde inderdaad de sleutel te voorschijn. „Och, ik loop altijd met dat ding op zak, want ik hang bij feestelijk heden steeds de vlag op de toren, en ik wissel de speelbandjes van het carillon", was Wout's verbaasde commentaar, niet begrijpend dat men dat na zó veel jaren nog steeds niet wist.

De Vallei | 1968 | | pagina 3