RA Y IN KOGEL VRIJ VEST NAAR CEL IN DE VS. Wereldraad van Kerken doet beroep op strijdende partijen in Vietnam Internationale handel in gestolen auto's ontdekt Schilderijendiefstal in Zwitserland Mosselseizoen Gematigd Half miljoen kampeerders in ons land Ontwikkelingslanden hebben bezwaren tegen Franse invoerbeperkingen Wrak Scorpion zou zijn gevonden Westduits protest tegen vrijlating Wilhelm Harster V ertrouwensvotum in Zuid-Slavië Reclame-actie Unilever mag Honden en katten nu makkelijker naar Duitsland Vier alpinisten dood op top GUERRILLA IN RHODESIË TE VOET DOOR VLAANDEREN Pratap Singh (eenr rijkste man ter wereld) gestorven Te eenzijdig Nigerië OOK UTRECHTER IJS ZAAK BETROKKEN Super Sabre neergestort BOEKENNIEUWS ZATERDAG 20 JULI 19.3 DEN HAAG Op het ogenblik kam peren er ongeveer een half miljoen mensen *in ons land. Het aanhoudende regenweer is voor hen geen reden ge weest hun vakantie af te breken en naar huis terug te keren. Aan de Noordzeekust werden de weersomstandigheden aanmerkelijk be ter voor de kampeerders. Hier heeft zich 45 procent gevestigd. In de overi ge vakantiestreken in het land is de bezetting meer gespreid. Rond de Friese meren, het Paters- wolder meer en het Zuidlaarder Meer, waar 4 procent van de kampeerders zich hebben geconcentreerd, zijn 60 procent van de kampeerterreinen volledig bezet en 33 procent heeft niet veel plaats meer. Aan de IJsselmeer- kust en in de Noord-Oostpolder ver blijft momenteel 7 procent,' die 50 pro cent van de campings helemaal bezet ten en op 40 procent maar weinig plaat singsmogelijkheden overlieten. In Gelderland rondom Apeldoorn op de Veluwe en langs de Overijs selse Vecht heeft 5 procent haar tenten opgeslagen. Hier staan 60 procent van de kampeerterreinen vol en 34 procent kan nog maar weinig kampeerders op nemen. Limburg heeft ongeveer 4 procent van het aantal kampeerders opgeno men, waarvan de helft langs de Maas kampeert. In deze provincie zijn 54 procent van de campings volgeboekt en heeft nog 39 procent beperkt plaats meer te bieden. De Rotterdamse politie heeft don derdag op het station in de Maasstad de dertienjarige Alan Voogd uit Se- venum aangetroffen, die sinds vier dagen werd vermist. De jongen, die eerst een valse naam en woonplaats op gaf, bekende later van huis te zijn weg gelopen. Hij is op transport gesteld naar zijn woonplaats in Noord-Limburg. UPPSALA De Wereldraad van Kerken zal een gezant sturen naar de Ameri- kaans-Noordviëtnamese vredesbesprekingen in Parys om de onderhandelaars aan te moedigen vol te houden. Secretaris-generaal Eugene Carson Blake verklaarde een en ander gisteren nadat de assemblee der Wereldraad had besloten een beroep te doen op beide partijen om de vijandelijkheden te staken. De uitslag van de stemming was 30 voor en 20 tegen bij 30 onthoudingen. Ame rikaanse vertegenwoordigers hadden vóór de stemming de Viëtnampolitiek van hun land veroordeeld. NEW YORK De wetenschappelijke specialist van Westinghouse Broadcas ting, William Hines, heeft vrijdag voor de radio meegedeeld, dat Amerikaanse schepen van de vloot de vermiste atoom duikboot Scorpio n op een van de diep ste plaatsen van de Atlantische Oceaan hebben gevonden. Deze mededeling toeschrijvend aan een zeer betrouwbare woordvoerder, zei de correspondent dat een officiële be kendmaking over de plaats van de ver miste duikboot „op handen is". Volgens Hines zijn reeds onderwater foto's genomen van de Scorpion en kan er „nu elk ogenblik" een vrijgegeven worden. MüNCHEN De Westduitse vereni ging van slachtoffers van het nazisme heeft vrijdag geprotesteerd tegen de vrijlating van Wilhelm Harster, voor malig generaal van de SS en hoofd van de SD in Nederland tijdens de bezetting. De vereniging ziet in de invrijheid stelling „een daad die de democratische opvatting van de Bondsrepubliek en vooral het Nederlandse volk diep zal schokken". Harster, die woensdag werd ontslagen uit een gevangenis in München, was in februari 1967 tot vijftien jaar veroor deeld wegens de rol die hijheeft ge speeld in de deportatie van 80.000 Jood se Nederlanders. De acht jaar die Har ster na de oorlog in Nederland gevan gen had gezeten werden echter van de straftijd afgetrokken evenals het voor arrest in West-Duitsland. Van de reste rende tijd had Harster tweederde uitge zeten, zodat hij in aanmerking kwam voor invrijheidsstelling. BELGRADO Nika Spiljak, voorzit ter van de uitvoerende federale raad van Zuid-Slavië, heeft donderdag in het parlement voor zyn regering de ver trouwenskwestie gesteld, een zeldzame gang van zaken in een communistisch land. Hij deed dit naar aanleiding van kri tiek, vooral uit de deelstaat Kroatië, op het economisch beleid. Na een vrij bewogen debat gaven de raad van de nationalisten en de federa le raad op één onthouding met alge mene stemmen hun vertrouwen aan de regering. Het verzoek aan beide partijen om voor de vrede risico's te nemen" zal ook worden gezonden aan alle regerin gen die bij het Viëtnam-conflict zijn betrokken en aan secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N. Professor in de theologie van de Stanford universiteit Robert Mcafee Brown verklaarde in de assemblee dat hij een krachtiger verklaring van de Wereldraad wenste te zien „omdat mijn land de hoogste graad van ver antwoordelijkheid draagt". Een Amerikaanse methodist, Ha rold A. Bosley, verklaarde: „Mijn land is schuldig aan interventie", doch liet er op volgen dat er twee partijen zijn tot wie de oproep tot vrede dient te worden gericht. Piotr Sokolofski van de Russisch- orthodoxe kerk zei: „De Amerikaan se agressie in Viëtnam is vanaf het begin tegen de wil van God, onmense lijk en een misdaad": De deken van de kathedraal in Ber gen, Noorwegen, Per Loenning. ver klaarde niet voor de resolutie te kun nen stemmen omdat deze te eenzijdig was. Hij wees erop dat de Verenigde Staten wordt verzocht de bombarde menten te staken maar dat er geen soortgelijk beroep wordt gedaan op de Viët-Cong. De resolutie werd met slechts gerin ge wijzigingen aangenomen. De Wereldraad deed een beroep op beide partijen zich te onthouden van een uitbreiding der militaire strijd krachten terwijl de besprekingen plaats vinden. Geëist werd dat de Amerikaanse bombardementen en al het gebruik van massale vernietigingswapens „on middellijk en onvoorwaardelijk worden gestaakt". Tevens werd „op alle par tijen een beroep gedaan om de mili taire activiteiten in Zuid-Viëtnam te staken". De politieke oplossing kan niet wor den bereikt door een militaire zege, zo werd gezegd. Eenzijdige interventie van een grote macht schept politieke, so ciale en economische problemen en lost ze niet op, aldus de resolutie. De assemblee heeft gisteren beslo ten drie vertegenwoordigers te sturen naar de bijeenkomst van de „Organi satie voor Afrikaanse Eenheid", die thans in Niamey Niger vergadert over de Nigeriaanse burgeroorlog. Zij zullen de voorzitter van de bij eenkomst, keizer Haile Selassie van Ethiopië, enige voorstellen betreffende hulp aan de oorlogsslachtoffers over brengen. De delegatie zal worden gevormd door de principaal van het Syrisch- orthodoxe seminarium in Kottayam, India, Paul Verghese, Samuel Hanson Amissah, een methodist uit Ghana en kanunnik Burgess Carr van de uitvoe rende staf van de Wereldraad. De assemblee heeft een resolutie aangenomen waarin wordt aangedron gen op een einde der vijandelijkheden in Nigerië. Tevens werd voorgesteld dat de strijdende partijen een derde partij zouden verzoeken onderhande lingen op gang te brengen. ROTTERDAM Unilever mag de reclame-actie met plastic poppetjes van zuster Clivia, „opa" en Gerrit de overbekende televisie-typetjes uit de Vara-serie „ja zuster nee zuster" voort zetten. De president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, be paalde vrijdagmorgen in kort geding dat de eis van Hetty Blok en Leen Jon- gewaard, de acteurs die voor de televi sie zuster Clivia, „opa"' en Gerrit spe len, om met de poppetjesactie te stop pen niet gegrond is. Hetty Blok en Leen Jongewaard staan op het standpunt, dat de actie van Uni lever, die poppetjes aanbiedt bij Andy- ruitenreiniger, niet mag worden ge voerd omdat zij daarvoor geen toestem ming hebben gegeven. President mr. Reuder dacht er blij kens zijn vonnis anders over. Volgens hem mag Unilever de actie best voeren, omdat de gelaatstrekken van de plas tic poppetjes vaag zijn en niet overeen stemmen met de gezichten van de twee acteurs. Voorts zijn volgens mr. Reuder de figuren zuster Clivia, „opa" en Ger rit, een schepping van de schrijfster Annie Schmidt, die Unilever wèl toe stemming gaf voor het voeren van de actie. UTRECHT De KNAC heeft in sa menwerking met de directeur van de veeartsenijkundige dienst in Utrecht en met haar Duitse zusterorganisatie, de Automobilclub von Deutschland. na besprekingen met de Duitse overheid de invoer- en doorvoerbeperkingen van honden en katten in (en door) Duitsland weten te verruimen. Duitsland staat thans de in- en door voer van honden en katten toe op grond van een „Tierarztliche Bescheinigung", waaruit blijkt dat het betreffende dier minimaal dertig dagen en maximaal twaals maanden voor inreis in Duits land met een in het herkomstland toe gelaten entstof is gevaccineerd tegen hondsdolheid. Op deze „Bescheinigung" moeten voorts vermeld staan: de naam en de woonplaats van de eigenaar, het ras en het geslacht van het dier, alsmede de kleur, de beharing en aftekening. Het bekende certificaat in de Duitse taal voor de wederinvoer in Nederland moet tevens aanwezig zijn. ÓMERANO (Italië) Bij het zoeken naar een vijftal alpinisten, die reeds zes dagen werden vermist heeft giste ren een reddingsploeg by de top van de 3899 meter hoge Ortler vier van de bergbeklimmers dood aangetroffen. Het zoeken duurt nu al drie dagen en de hoop de laatste man in leven te vinden is opgegeven. Drie van de vijf alpinisten waren Duitsers. De twee an deren Oostenrijkers. De groep was zondagmorgen begon nen met het beklimmen van de berg. Later die dag verslechterde het weer. Een verblindende sneeuw en een harde wind deden de temperaturen tot ver be neden het nulpunt dalen. Sedertdien is niets vap de bergbeklimmers verno men. MEMPHIS (Tennessee) Ja mes Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van ds. Martin Lu ther King, is gisteren geboeid en met een kogelvrij vest aan, aan gekomen in de Shelby-gevangenis van Memphis. Ray kwam om 10.34 uur W.E.T. in de gevangenis aan, 46 minuten nadat hij per vliegtuig uit Enge land was aangekomen op de ma rine-basis Millington bij Mem phis. Het vrachttoestel, waarmee de lO'/t uur durende overtocht was gemaakt, was van het type Boeing. Vanuit het vliegtuig werd Ray overgebracht naar een blauw-wit- te bestelwagen die omringd was door een zestal politiewagens en een even groot aantal agenten op motoren. Journalisten kregen geen toe stemming Ray te zien. maar sheriff William Morris heeft foto's getoond waarop Ray staat afge beeld terwijl hij wat genoemd werd „beschermende kleren" droeg. Het leek erop dat hij een kogelvrij vest droeg en zijn han den waren geboeid aan een zware leren gordel. WENEN Door samenwerking van de politie in Nederland, Duitsland en Oosten rijk is een internationale groep van handelaars in gestolen auto's opgerold. In Wenen werd donderdag een handelaar in tweedehands auto's Johann Schüster, gearresteerd, die ervan wordt verdacht in West-Duitsland gestolen auto's te heb ben verkocht naar Oosteuropese landen. Van B. uit Utrecht betrokken. Van B. kocht in Nederland en België autowrakken om aan autopapieren te komen. In West-Duitsland werden dan bij deze papieren passende auto's ge stolen, die vervolgens naar Wenen werden gereden, waar Schuester ze verkocht. In Dortmund werden in ver band met deze zaak al enige tijd gele den een echtpaar en een man gearres teerd. De politie van Utrecht heeft nog geen bericht van de arrestaties in Wenen. De genoemde autohandelaar zou de zelfde zijn als de Utrechtenaar tegen wie reeds een proces loopt inzake auto zwendel. Deze was na zijn arrestatie in afwachting van zijn berechting weer op vrije voeten gesteld. KOPENHAGEN Een Super Sabre van de Deense luchtmacht is gisteren neergestort bij het vliegveld Tirstrup op Jutland. De piloot is om het leven gekomen. Het vliegtuig maakte een proefvlucht. GENÈVE Zwitserse verzekeringsmaatschappijen hebben gisteren een beloning van 20.000 Zwitserse francs uitgeloofd voor het ontdkken van tien kostbare schil deryen die gestolen werden uit de 18e-eeuwse villa hier van een Zwitserse multi miljonair. Het is een van de grootste schilderijendiefstallen uit de Zwitserse ge schiedenis. De doeken, waarbij een Venus van Botticelli en werken van Corot, Van Dyck, Gerard ter Borgh, waren voor 2,3 miljoen Zwitserse francs verzekerd. De inbreker, aldus de politie, drong woensdagmorgen vroeg de lege villa binnen door een raampje op de vliering na langs een 8 meter hoge regenpijp te zijn geklommen. Hij liet verschillen de schilderijen van de jonge en de oude Breughel hangen. De politie denkt dat de inbreker con tact zal zoeken met de verzekerings maatschappijen om te proberen of hij de uitgeloofde beloning voor teruggave van de schilderijen kan krijgen. De eigenaar, Martin Bodmer, en zijn gezin waren 24 uur tevoren met vakan tie gegaan. SALISBURY De minister van justi tie en openbare orde van Rhodesië heeft in het parlement meegedeeld dat veiligheidstroepen in de Zambezivallei in gevechten gewikkeld zijn met groe pen guerrillastrijders uit Zambia. Tot dusver waren tien guerrillastrij ders en een man van de veiligheidstroe pen* gesneuveld. Vijf eigen mensen had den verwondingen opgelopen. In onofficiële kringen is vernomen dat een groep van 30 Afrikaanse natio nalisten eerder deze week vanuit Zam bia Rhodesië was binnengedrongen. Eerder dit jaar drongen meer dan 100 Afrikanen Rhodesië binnen en tij dens daaropvolgende gevechten werden 55 van hen gedood en een onbekend aantal gevangen genomen. By deze zaak is ook de autohandelaar Y7"an de nieuwe toeristische serie „Te voet door Vlaanderen" is bij de Belgisch-Nederlandse uitgeverij Lan- noo (Tielt/Den Haag) het eerste deel verschenen: „West-Vlaanderen". Vijf andere landstreken in 't Vlaamse taal gebied komen in volgende afleveringen aan bod. De reeks is opgezet naar aan leiding van de gelijknamige, al jaren lopende en in België zeer populaire se rie tv-uitzendingen. waarvan de presen tatoren, het echtpaar Piet en Monique Van de Siijpe-Delvaux. verantwoorde lijk zyn voor de tekst bij de toeristische omzwervingen. De vele foto's zijn van de tv-cineast Frans Nauwelaerts. De rondreis door West-Vlaanderen is in tien etappes onderverdeeld. De opzet van een voetreis moet met een kor reltje zout genomen worden, want men kan de toer natuurlijk net zo goed per auto of met een ander vervoermiddel maken. Onze gidsen komen er rond voor uit, dat zij het zich wat dat be treft ook gemakkelijk hebben gemaakt. Zij leiden ons „hiel plezant" rond door een ten onzent vrij onbekende land streek en vertellen, compleet met histo rische achtergronden, honderduit over wat daar zoal te zien en te beleven is. Aan het slot van ieder hoofdstuk wor den de toeristische gegevens van de be zochte plaatsen nog even duidelijk en overzichtelijk gememoreerd. De prijs van het 164 pagina's tellende, op fraai papier gedrukte boekje is f 9,90; bij ir tekening op de hele serie betaalt men f 9,25 per deel. f*/ i# J"1 eneraal-majoor Ahmed Hassan El-Bakr, de nieuwe president van Irak, staat niet voor het eerst in zijn leven temidden van het politieke ru moer in zijn land. De 52-jarige generaal had de leiding van de staatsgreep die woensdag een einde maakte aan het bewind van president Abdel Rahman Aref, die zich thans in ballingschap in En geland bevindt. Aref, een zachtmoedig man, die als goed moslim vijf maal daags zijn gebeden zegt, begon zijn revolu tionaire carrière toen hij nog stu dent was op de militaire academie. Hij sloot zich aan bij de geheime so cialistische Baath-partij en heeft se dertdien zijn hoogte- en dieptepun ten gekend. Hij maakte deel uit van de groep offi cieren die op 14 juli 1958 onder lei- BRUINISSE Bij de officiële ontvangst ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen, een programmapunt ingelast in de viering van het 500-jarig bestaan van Briiinisse, heeft burgemeester C. H_ van de Linde aan de commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. een rapport overhandigd over de schade die de gemeente Bruinisse als gemeenschap zal lijden als gevolg van de afsluiting van Brouwershavensegat. De burgemeester legde de nadruk op de ernst van deze schade en de onzekere situatie, waarin de mosselkwekers individueel verkeren, nu nog steeds ge wacht wordt op de schaderegeling ingevolge de Deltawet. Hij wees op het vele dat door de visserijorganisaties en de gemeentebesturen die er bij betrokken zijn de laatste jaren is gedaan om de aandacht op deze schade en deze onze kerheid te vestigen. Het waren echter niet alleen negatieve geluiden die de burgemeester liet ho ren. Bruinisse wil profiteren van de voordelen die de recreatie in de toekomst voor de gemeente langs het Grevelingenbekken zal brengen. Er komt nog dit jaar meer gelegenheid voor 110 jachten in de werkhaven te Bruinisse, maar er is een bedrijfsklaar plan dat 25 miljoen gulden zal kosten, om door de aan leg van nog twee jachthavens, een badstrand, een wandelpark etc. Bruinisse te maken tot een recreatieoord „waar het goed toeven is". De mosselkoningin, de schippersdochter Ineke Jumelet, arriveerde na de offi ciële ontvangst per helikopter op het havenplateau. Ook zij sprak een rede uit, waarin ze aanmaande de strijd om het bestaan als visserijgemeente vol te houden zolang dat nog mogelijk is. De reddingsdemonstratie, die hierna volgde, een volgens het normale „ver ouderde" patroon en een uiterst moderne, per helikopter, kregen grote be langstelling. Bij de foto's: Mosselkoningin Ineke Jumelet tussen het echtpaar v.d. Linde (boven). een beeld van de vlootschouw (onder). ding van wijlen dictator Abdel Ke- rim Kassem de monarchie in Irak ten val bracht. In 1959 viel hij even wel in ongenade bij Kassem en werd hij uit het leger ontslagen. In 1963 kwam hij echter weer terug als lei der van een staatsgreep, die werd uitgevoerd door de Baath-partij en die een einde maakte aan de dicta tuur van Kassem. rT1egen die tijd was Bakr een sleutel- A figuur in de Baath-partij gewor den. Onder wijlen president Abdel Salam Aref (1963) werd hij premier, maar werd ontslagen als eerste mi nister tijdens een zuivering tegen de Baath-partijleden. Hij bleef echter aanvankelijk nog aan als vice-presi dent. Begin 1964 nam Bakr ontslag als vice- president, werd eerst nog ambassa deur, verbonden aan het ministerie van' Buitenlandse Zaken, doch trok zich korte tijd later geheel uit het politieke leven terug. In september 1964 werd hij zelfs uit het leger gepensioneerd en ver dween hij helemaal op de achter grond om kennelijk nooit meer terug te keren in het openbaar. In april van dit. jaar liet hij ,voor het. eerst weer van zich horen door met 12 hoge legerofficieren ex-president Aref een memo aan te bieden, waar in hervormingen alsmede een eind aan de corruptie werden geëist. Aref was inmiddels zijn broer opgevolgd als president toen die bij een heli kopterongeluk om het leven was ge komen. \Z"anaf toen ging het snel bergaf waarts met het regime Aref, en woensdag bereikte de crisis haar hoogtepunt. Bakr staat bekend als een gematigd socialist, doch de politieke kleur van de leden van de commandoraad is nog niet bekend. Zijn benoeming tot president zal be slist gèen reden tot blijdschap zijn voor de Syrische machthebbers en de leden van de radicale vleugel der Baath-partij. Tijdens zijn premierschap in 1963 wa ren de betrekkingen tussen Irak en Egypte uiterst vaag. President Nas ser van Egypte heeft hem nog steeds niet het tradionele gelukstelegram gezonden LONDEN Maharadja Sir Pratap Singfh, de Gaekwar van Baroda, en eens de rijkste man ter wereld, is gis teren in een Londens ziekenhuis na langdurige ziekte overleden. Hij was 60 jaar. De maharadja heeft tijden gekend dat hij een inkomen had van 96.000 dollar... per week. Hieraan kwam een einde toen wijlen premier Nehroe van India hem in het begin der jaren vijftig afzette als heerser over Baro da. Sindsdien genoot hij een jaarlijks inkomen van de Indiase regering van 48.000 dollar. GENÈVE De maatregelen tot be perking van de invoer en bevordering van de uitvoer die Frankrijk heeft ge nomen om de economische terugslag van de stakingen te boven te komen zijn op sterke weerstand gestoten bij de ontwikkelingslanden. Dat blijkt uit een rapport over de gevolgen van de Fran se maatregelen dat vrijdag door de „raad van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel" (GATT) in Genève is aanvaard. In het rapport wordt gezegd - dat de meeste landen van de GATT in begin sel weliswaar begrip hebben voor de bijzondere economische toestand waar in Frankrijk is komen te verkeren en voor de importmaatregelen die in ver band daarmee zijn genomen, maar dat ook grote bezorgdheid heerst over de ermee gepaard gaande negatieve gevol gen voor de handel. Naar de mening van de ontwikkelingslanden heeft Frankrijk zich niet gehouden aan de bepalingen van de GATT. Hiermee stelden de ontwikkelingslan den indirect vast dat het optreden van Frankrijk weliswaar geen precedent voor andere industrielanden vormt maar wel voor ontwikkelingslanden aanleiding zou kunnen zijn tot het ne men van soortgelijke maatregelen. Ze spraken de hoop uit dat de in de GATT samenwerkende landen in dat geval eveneens „met welwillendheid en be grip" zullen reageren. Volgens zegslie den in Genève hebben de Verenigde Staten in het rapport de eis laten opne men dat Frankrijk bij aanhoudende economische moeilijkheden zijn deelge noten in cje Europese Economische Ge meenschap om hulp moet vragen, te meer omdat die landen over buitenge wone reserves beschikken.

De Vallei | 1968 | | pagina 6