Veenendaals dagblad Praag wil wel praten, maar op eigen bodem Russen bouwen vliegbases in Egypte en Syrië Buiten Jan Janssen Nederlands eerste Tourwinnaar Eerste stap naar vrede tussen Nigeria en Biafra Geen stopzetting bombardementen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Amerikanen in Korea gedood Amerikaan kreeg hart van 33-jarige vrouw Kind verdronken in Harderwijk Akkoord over agenda Maar één soort wegenbelasting binnen de EEG Besluit in Honoloeloe Zomers Kerstfeest in Amerika Vader ontzette z'n meegelokt dochtertje Weduwe Mussolini krijgt pensioen AUTO VIEL OP SPOORLIJN: TREIN STOPT NET OP TIJD Congreslid deelt mee Engeland Bosfruit Vriendschap Steun Antwoord Ongerustheid in Aberfan over bergen kolengruis NEGATIEF IN SAIGON Twee branden vrijwel zeker aangestoken 1 Kans op regen j Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 22 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I70 SOVJET-VOORSTEL AFGEWEZEN ÖRAAG Tsjechn-Slowakije is bereid tot een gesprek met de Russen, maar dan wel op eigen grondgebied. Dit heeft Radio-Praag gisteren meegedeeld. Bilaterale besprekingen, zei men, kunnen evengoed in Tsjecho-Slowakije worden gehouden als in een van de drie Russische plaatsen die Moskou had voorgesteld, Moskou, Kiew of Lwow. Dit antwoord dat nog niet officieel is gepubliceerd, viel samen met geruchten dat de Russen de terugtrekking van hun troepen uit Tsjecho-Slowakije op nieuw hebben uitgesteld. Gisteren hadden alle Russische troepen, die in juni deelnamen aan manoeuvres van het Pact van Warschau, het land verlaten moeten hebben. WASHINGTON —De Russen heb ben momenteel een troepenmacht van achtduizend man in Egypte, Syrië en Algerije, waar bases worden aangelegd voor straalbommenwerpers van het ty pe TU-16, schrijft het Republikeinse congreslid Bob Wilson uit Californië in een brief aan minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk. Wilson zegt een en ander vernomen te hebben uit „ge zaghebbende bronnen". Algerije zou volgens zijn inlichtingen van plan zijn de voormalige Franse lucht- en vloot- basis Mers-el-Kebir ter beschikking van de Sovjet-Unie te stellen. „Terwijl de regering van de Ver. Staten zich op Viëtnam concentreert en ontspanning met Moskou nastreeft, wordt de Middellandse Zee veranderd in een „Rode Zee", meent Wilson. Hij wil dat Rusk het congres onverwijld inlicht over de Russische penetratie in het Midden-Oosten en meedeelt wat de regering daartegen denkt te onderne men. De afgevaardigde wil tevens we ten waarom de Verenigde Staten wei geren „Phantom"-bommenwerpers te leveren aan Israël. „Een van de weini ge bondgenoten die ons in dat gebied resten". De sterkte van de Britse luchtmacht in de Middellandse Zee zal worden op gevoerd, zo is vandaag in Londen ver nomen. Aan het eind van dit jaar zul len twee squadrons Vulcan-bommen- werpers die een kernlading kunnen vervoeren, worden gestationeerd op Cyprus. Het gaat hier om zestien vlieg tuigen ter vervanging van „Canber ra's". Een squadron herkenningsvlieg tuigen van het type „Shackleton" gaat naar Malta. Een en ander staat in ver band met de activiteit van de Russi sche marine in de Middellandse Zee, die de laatste jaren sterk is toegeno men. BOGOTA In El Aguila, ongeveer 400 km ten zuidoosten van de Colombi aanse hoofdstad, zijn vandaag veertien mensen om het leven gekomen toen een kerk instortte tijdens de mis. De pries ter is onder de slachtoffers. Een vijftig tal personen werd gewond. Commige veldvruchten, die volkomen in 't wild groeien, trekken vanouds de aandacht van groot en klein. Het zijn vooral de bramen en bosbessen, die ik tot het zomerse ooft reken, dat door ingezetene en vakantieganger hoog wordt gewaardeerd en met de gewone blauw-zwart berijpte bos bes vul ik het hoekje van heden. De betekenis van de naam ervan (Vacci- nium), reeds door Plinius in de le eeuw gebruikt, noemt prof. De Wit een raadsel, doch hij geef wél een zij het weinig smakelijke oplossing. Mogelijk moeten we er „vacca" koe in lezen en dan komen we op de koeie- teek; de beziën gelijken inderdaad op zo'n met bloed volgeziogen teek en nu denken we meteen aan de Duitse volksnaam „Kuhteke". Toch wil dit er bij een plant met zulke heerlijke, veelzijdig te gebruiken bessen moeilijk in. Anderen zagen in vaccinium een verbastering van baccinum bessen- struik. Mensen van de oude stempel hebben steeds gedroogde of bessen- op-sap, jam enz. in huis voor darm stoornissen en vers geplukt vormen ze een kostelijke gezonde versnapering, die mij liever is dan de jenever, die er door sommigen van gebrouwen wordt of het theesurrogaat, dat men met de gedroogde blaadjes bereidt. Ik ben zo te zeggen met de blauwbessen opge groeid. maar weet mij niet te herinne ren, dat het plukken ervan gepaard zou gaan met ceremoniële handelin gen of de resten daarvan. Zo worden aldus W. F. Daems in „Geneeskrui den" voordat met de oogst wordt begonnen, drie bessen over het hoofd of de linkerschouder geworpen, welke verrichting volgens hem te zien is als de rest van een afjerande. Ook zou den tijdens het plukken bepaalde bos- bessenliederen worden gezongen Als iemand onder de lezers van de ze folklore heeft gehoord, wil ik er graag een berichtje over. 22 juli 1968 A. B. Wigman. Ofschoon verscheidene Russische een heden het land inmiddels hebben verla ten maakten andere geen aanstalten hun kampement op te breken. Meer dan één legeronderdeel bevond zich za terdagavond nog op tenminste driehon derd kilometer van de Tsjechisch-Rus- sische grens. Wanneer ze meteen zou den vertrekken zouden ze tenminste 3 dagen nodig hebben om het land te ver laten. In de afgelopen nacht is het vertrek van de troepen echter weer op gang gekomen. Een nieuw element in de spannende situatie was het feit dat de Franse communistische partij gisteren onver wachts haar oproep voor een conferen tie van alle Europese communistische partijen introk. Tot nog toe steunden 14 partijen dit voorstel. De Franse par tij verzocht hun niet langer aan te drin gen op zo'n conferentie omdat het or ganiseren ervan thans te moeilijk is. Ondanks de toenemende Russische druk op het liberale bewind in Praag ver klaarde de Tsjechoslowaakse presi dent Svoboda gisteren dat zijn land de hervormingen zal voortzetten. Hij wees echter met nadruk op de vriend schap die Praag met Moskou ver bindt. „Wij kunnen ons programma alleen uitvoeren in het kader van een krachtig bondgenootschap met de Sovjet-Unie en andere socialistische landen", zei hij. De soevereiniteit van Tsjecho-Slowakije zo ging hij verder kan in een verdeelde wereld slechts worden ge garandeerd door de militaire, politie ke en economische allianties met de socialistische landen. Wij willen deze allianties nog versterken. Hij waar schuwde tevens dat de vijanden van het socialisme de jongste ontwikkelin gen willen gebruiken om de eenheid van de socialistische landen te onder graven. „Wij wijzen erop dat ze zich vergissen. Met dergelijke speculaties zullen ze bedrogen uitkomen." President Svoboda zei tenslotte dat hij ervan overtuigd was dat de socialis tische bondgenoten begrip hebben voor de nieuwe ontwikkelingen in zijn land. „Er kunnen meningsverschillen zijn, maar deze kunnen worden opgehelderd door openhartige gesprekken." De Tsjechoslowaakse leiders kregen inmiddels steun van andere communis tische partijen. De Noorse en Zwitserse partijen voegden zich in het weekeinde bij de partijen die al eerder blijk ga ven van hun sympathie. Praag wordt thans gesteund door de partijen van Roemenië, Zuid-Slavië, Italië, Frank rijk, België en Finland. De communistische partij van Alba nië beschouwde de crisis kennelijk als een ruzie tussen „revisionisten". Zij was van mening dat de „kliek van Dubeck" hetzelfde doet wat al eerder in andere „revisionistische landen" ge beurde: pogingen tot herstel van het kapitalisme. Josef Pavel, de Tsjechoslowaakse mi nister van Binnenlandse Zaken, ontken de gisteren berichten in de Bulgaarse en Russische pers dat opnieuw voorra den wapens zouden zijn gevonden. Pa vel wees op de geruchten dat de wa pens die al eerder bij de Westduitse grens waren gevonden, daar waren neergelegd met de bedoeling de leiders in Praag in verlegenheid te brengen. Vele Tsjechen geloven verder nog dat de wapens die werden gevonden in de nabijheid van een kamp dat was gebruikt door Russische troepen door de Russen zelf zijn verborgen. „De Communistische Partij Neder land heeft uiting gegeven aan haar soli dariteit en haar instemming met het voorstel van de Franse communistische partij, om een Europese conferentie van communistische en arbeiderspartij en te beleggen", aldus deelde radio- Praag gisteren nog mee voordat be kend werd dat Waldeck Rochet zijn plannen inmiddels had veranderd. Tsjecho-Slowakije is er niet in ge slaagd de kritiek op de hervormingen, die vervat was in de brief van de Rus sische, Oostduitse, Poolse, Hongaarse en Bulgaarse leiders, te beantwoorden, zo schrijft het Russische partijblad „Prawda" vandaag volgens een uitzen ding van radio-Moskou. Tsjecho-Slowakije heeft de voorstel len in de brief feitelijk genegeerd en daarmee blijk gegeven van gebrek aan bevattelijkheid of aan goede wil om te begrijpen hoe groot het gevaar is, al dus de Prawda. SEOEL Het afgelpen weekeinde zijn bij vier grensincidenten met Noord- koreaanse infiltranten twee Amerikaan se soldaten gedood. Sinds april, toen drie Amerikanen sneuvelden in een hin derlaag van Noordkoreanen, was geen melding gemaakt van Amerikaanse slachtoffers. Bij de incidenten van het afgelopen weekeinde werden voorts twee Amerikanen en een Zuidkoreaan gewond. 26ste transplantatie HOUSTON Fred C. Everman, een 58-jarige Amerikaan van Duitse af komst, heeft het afgelopen weekeinde in het St. Lucasziekenhuis in Houston een ander hart ingeplant gekregen. Deze harttransplantatie, de 26e werd zaterdag verricht onder leiding van dr. Denton Cooley. Het was de zevende harttransplantatie in het St. Lucaszie kenhuis. De ingreep duurde twee uren. De donor, de 33-jarige mevrouw Evelyn Krikorian, stierf tien minuten voor de harttransplantatie begon aan onherstel baar hersenletsel. Everman, een in Bremerhaven gebo ren kapper in rust, kwam goed door de harttransplantatie heen. In het zie kenhuis werd spoedig daarna bekend gemaakt dat hij het goed maakte en bij bewustzijn was. Mevrouw Krikorian, die een nier kwaal had, lag sedert 3 juli in hetzelf de ziekenhuis. Zij was al van dinsdag j.l. af buiten bewustzijn. Van de voor gaande zes patiënten die in het St. Lu casziekenhuis een ander hart kregen, zijn er nog drie in leven. Alle hart transplantaties zijn er verricht zonder dat de patiënten in kwestie er iets voor behoefden te betalen. Een van de dochters van Everman, de 23-jarige verpleegster Penelope ging een paar weken geleden al in het St. Lucasziekenhuis werken omdat zij zo dicht mogelijk bij haar vader wilde zijn wanneer hij de harttransplantatie onderging. Toch was zij op het grote moment niet aanwezig. Een dag eerder was zij per vliegtuig naar de woon plaats van de Evermans, Arlington in de staat Virginia, gegaan omdat haar moeder ziek was geworden. Toen zij in Arlington was aangekomen vernam zij telefonisch uit Houston dat er een do nor voor haar vader was gevonden en dat de voorbereidingen op de harttrans plantatie waren begonnen. De vrijlating van de drie Ameri kaanse militairen van de luchtmacht door Hanoi is voor een week uitgesteld. De redenen hiervoor zijn niet onmiddel lijk bekend geworden. PARIJS Jan Janssen is win naar geworden van de Tour de France 1968. De Ossendrechter be sliste dit grootse wielerevenement op de laatste dag door in een ma gistraal gereden tydrit de tot op dat moment in de gele trui rijden de Belg Herman van Springel met een verschil van 54 seconden te verslaan, waardoor hij zijn achter stand van 16 seconden omzette in een winst van 38 seconden. Ook de houder van het wereld-uurre cord, Van Springels landgenoot Ferdi Braeke, moest met ruim ver schil zijn meerdere in Janssen er kennen. Janssen is met deze prachtige prestatie de eerste Nederlander, die in de vijfenvijftig jarige ge schiedenis van de Tour de France een overwinning behaalde. HARDERWIJK Politie en buurt bewoners hebben vanmorgen het lijk je opgedregd van de achtjarige Robert Martijn Klomp uit Haarlem, die sinds zondag werd vermist. Het kind is verdronken in de nieuwe haven, waarop het zondagmiddag met een 10-jarig broertje in een bootje speelde. De kinderen zijn naderhand aan boord geklommen van een afge meerd scheepje. De oudste heeft toen de 8-jarige Robert uit het oog verloren. LONDEN Tientallen wanhopige mannen en vrouwen uit het mijndorp Aberfan hebben zaterdag de minister voor Wales, George Thomas, in zijn ministerie in Cardiff belegerd. Ze hebben vergeefs de belofte van hem geëist dat de bergen kolengruis bij het dorp helemaal zullen worden afgegraven. Twee jaar geleden zijn 144 inwoners van Aberfan door losgeslagen slik van een der bergen bedolven en omgeko men. Daar waren 116 kinderen bij, leer lingen der plaatselijke lagere school. Volgens deskundigen die de bergen hebben onderzocht is het voldoende om alleen de top ervan te verwijderen, voor een afdoende afwateringsstelsel te zorgen en de bergen te beplanten. Daar is men al mee begonnen en dit werk kostte tot nu toe 750.000 pond. Gevaar bestaat er nu niet meer, verzekeren de experts. Maar onlangs is er bij zware regen val toch weer kolenslik naar beneden gekomen. Daardoor is de vrees weer aangewakkerd in Aberfan, waar voor velen de voortdurende aanwezigheid van de kolenbergen ondraaglijk is. Om het even of ze gevaar opleveren of niet. Zaterdag kregen de mensen uit Aber fan te horen dat hun verzoek om volle dige afgraving is verworpen. Dat zou zeker nog eens 1 miljoen pond kosten. NIAMEY Nigeria en Biafra hebben overeenstemming bereikt over een agenda voor nieuwe vredesbesprekingen die zullen worden gehouden in Addis Abeba, de Ethiopische hoofdstad. Dit heeft de secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE), Diallo Telli, gisteren be kendgemaakt. Eind vorige week kwa men Nigeria en Biafra overeen eerder afgebroken inleidende vredesbesprekin gen te heropenen om een einde te ma ken aan de burgeroorlog die ze nu al ruim een jaar voeren. Het besluit tot heropening van de on derhandelingen werd genomen door tus senkomst van de Raadgevende com missie van de OAE, die de kwestie vo rige week besprak in Niamey, de hoofdstad van de republiek Niger. Vanmiddag zijn de onderhandelings delegaties van Nigeria en Biafra op nieuw bijeengekomen nadat ze elkaar zaterdag en zondag al hadden ontmoet. Wat er in de agenda voor de vredes besprekingen werd opgenomen maakte men niet bekend. Beide delegaties brachten in elk geval voorstellen ter ta fel betreffende hulp aan de burger slachtoffers van de gevechten. Inmiddels gaf paus Paulus gisteren in Rome onomwonden toe dat de katho lieke hulporganisatie Caritas al sinds maart vliegtuigen huurt die voedsel en medicijnen Biafra binnensmokkelen. Om de goederen in Biafra binnen te BRUSSEL De Europese Gemeen schap gaat werken aan één soort we genbelasting binnen de Zes: „De hef fing voor het gebruik van de wegen". De Europese Commissie heeft hier voor de eerste voorstellen ingediend. Voorlopig gaat het nog om een ge lijkschakeling van de verschillende na tionale belastingstelsels voor bedrijfs voertuigen, dus niet om de hoogte van de tarieven. Grondslag voor de nieuwe heffing moet volgens de Commissie zijn de slij tage die een voertuig aan de weg be rokkent. Maatstaf ter bepaling daar van: het toegestane totale gewicht van een auto. Een auto-ongeluk in Peru heeft za terdag aan 25 mensen het leven ge kost. Zij zaten in een vrachtwagen toen deze ten noordoosten van de Peru viaanse hoofdstad Lima in een ravijn stortte. krijgen diende men de door Nigeria in gestelde blokkade te breken. Dat ge beurde voornamelijk door 's nachts te vliegen. Een uit drie man bestaande commis sie van het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties (Unicef) kwam giste ren in Nigeria aan om er besprekingen te voeren over hulp aan vluchtelingen. HONOLOELOE De Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam worden voorlopig niet stopgezet. Alleen wanneer Noord-Viëtnam zijn oorlogshandelingen in Zuid-Viëtnam beperkt zal president Johnson zich op nieuw beraden over de bombardementen. Dat was een van de conclusies van het overleg tussen Johnson en zijn Zuid- viëtnamese ambtgenoot, Nguyen Van Thieu, dit weekeinde in Honoloeloe. Johnson keerde inmiddels terug naar zijn boerderij in Texas. Na hun overleg gaven de staatslieden een gezamenlijk communiqué uit. Hier in riepen zij Hanoi op om de beperking van de Amerikaanse bombardementen met overeenkomstige maatregelen te beantwoorden en over te gaan tot ern stige vredesonderhandelingen. De presidenten verklaarden dat de Noordviëtnamese onderhandelaars te Parijs blijk hebben gegeven van een „negatieve houding". Zij achtten een nieuwe golf aanvallen van de vijand in de komende twee maanden niet onwaarschijnlijk. Amerika, aldus het communiqué, zal de Zuidviëtnamese strijdkrachten verder bewapenen. In de loop van volgend jaar moeten alle Zuidviëtnamese strijdkrachten worden uitgerust met automatische geweren M-16, die ook worden gebruikt door de Amerikanen in Viëtnam. De Noordviëtnamezen hebben niet po sitief geantwoord op de beperking van de bombardementen op Noord-Viëtnam, zou heeft Thieu vanmorgen in Saigon gezegd bij zijn terugkeer uit Honoloe loe. „Hanoi schijnt vastbesloten te zijn door te vechten terwijl in Parijs wordt onderhandeld. De bombardementen zul len echter niet verder worden vermin derd zolang Noord-Viëtnam de beper king hiervan niet beantwoordt", aldus Thieu. „Er is geen sprake van terugtrekking van Amerikaanse troepen", zei de pre sident. Hij voegde eraan toe dat presi dent Johnson en hij vastbesloten zijn „6 republiek Viëtnam te verdedigen" In Winschoten WINSCHOTEN Zaterdagavond en zondagnacht zijn in de oude binnenstad van Winschoten twee leegstaande hui zen door vermoedelijk aangestoken branden volledig verwoest. Zaterdagavond omstreeks 11 uur brak brand uit in de keuken van een te ver bouwen woning. Omwonenden vertelden de politie dat een jongeman van circa 25 jaar vlak nadat ze een knal gehoord hadden, hard weggelopen was. Een an dere getuige meldde dat de brandhaard ontstond in de keuken, waar de hele vloer met een brandende vloeistof be dekt was. Zaterdagnacht om 1 uur werd een brand gemeld in 'n onbewoonbaar ver klaard huis. Ook dit huis brandde to taal af. In beide gevallen kon de Win- schoter brandweer voorkomen dat het vuur naar belendende percelen in deze dichtgebouwde straten oversloeg. De korpschef van de gemeentepolitie van Winschoten, inspecteur P. M. Gooi, zei ervan overtuigd te zijn, dat er een brandstichter aan het werk geweest is. Precies een maand geleden werd een 32-jarige geestelijk onvolwaardige in woner van Beerta gearresteerd,, die be kende een aantal branden in Winscho ten en Beerta te hebben veroorzaakt. Hij is nog steeds onder arrest. Een laat Kerstfeest. Kapitein John Black, een Amerikaanse vlieger, die in fe bruari door Noord-Viëtnam werd vrijgelaten en dezer dagen in zijn woonplaats Johnson City aankwam, tuigt hier met zijn vrouw Carol de kerstboom op om alsnog het Kerstfeest in huiselijke kring te vieren HAZERSWOUDE Dank zij de op lettendheid van de 9-jarige Erik de Kleer was de 8-jarige Gerda Pijnacker zaterdagavond drie kwartier nadat zij door een 23-jarige Alphenaar in een auto was gelokt weer ongeschonden thuis. Erik zag dat het meisje bij haar ouderlijk huis in een witte auto stapte. Hij vertelde het Gerda's vader die het aanvankelijk niet geloofde en het meis je ging zoeken in de buurt van het huis. Toen dit geen resultaat opleverde stapte hij, toch ongerust geworden, met de vader van Erik in de auto. Langs een spoorlijn zag hij een witte wagen staan, waarin zijn dochter naast de be stuurder bleek te zitten. „Ik heb hem direct uit de wagen ge sleurd en dwong hem in mijn auto te stappen. Daarna bracht ik hem naar het politiebureau", aldus de vader, die van de Alphenaar te horen had gekre gen, „dat hij Gerda wel weer op de bus zou hebben gezet." De man bleek met Gerda een ritje in de buurt van Hazerswoude te heb ben gemaakt. Hij was toen hij door haar vader werd verrast, voor de twee de keer gestopt, maar bleek zich niet aan het kind te hebben vergrepen. ROME De weduwe van de Ita liaanse fascistische dictator Benito Mus solini heeft recht op pensioen. Dit heeft de Italiaanse rekenkamer,, die in deze bevoegd is„ zaterdag bepaald. De 77-jarige Rachele Mussolini heeft sinds 1957 vergeefs pogingen in het wer gesteld om recht op pensioen te verkrij gen. De rekenkamer is van mening dat Benito Mussolini lang genoeg ls staatsdienst was om recht te hebben op een pensioen, dat nu zijn weduwe toe valt. Mussolini werd in 1945 door parti- sanen gedood. BERGEN OP ZOOM Met vrij lich te verwondingen zijn de heer B. Kran- jue uit Vught, zijn vrouw en zijn zoon in Bergen op Zoom aan de dood ontsnapt. Nadat zjj met hun auto vijf tien meter omlaag waren gestort, wer den zij bijna verpletterd door een aan stormende trein. Het ongeluk gebeurde toen de heer Kranjue de stalen brug over de spoor lijn Bergen op Zoom - Zeeland wilde opdraaien. Hij nam de bocht te groot, corrigeerde zijn fout te scherp en reed tegen de stenen balustrade van de brug. Een stuk balustrade, van onge veer vijftien meter, brak af en stortte met de wagen van het gezin Kranjue op de spoorlijn. Daarbij werd de elek trische bovenleiding vernield. Uit de richting Zeeland kwam op dat moment op topsnelheid een trein aan gereden. De heer G. v. Dongen uit Ber gen op Zoom, die de klap had gehoord en naar buiten was gerend, snelde de trein tegemoet. Hij wist met nog enke le mensen, de machinist op het ongeluk attent te maken. Op korte afstand van de neergevallen auto stopte de trein. Mevrouw Kranjue ligt in het zieken huis. Haar man en zoon hadden alleen snij wonden. Het treinverkeer had ruim een uur vertraging. In het afgelopen weekeinde zijn zeer veel mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Zie verder el ders in dit blad. Tn grote delen van West-Europat wordt het weer beheerst door een\ hogedrukgebied, dat zich van hetj 2 zeegebied ten westen van de AzorenS over de Britse eilanden tot de Alpen uitstrekt. Langs de oostflank van dit luchtdruksysteem wordt met noord- 2 westelijke winden vrij koele lucht I aangevoerd. In ons land werden zondagmiddag2 temperaturen van 17 tot ongeveer 20 graden bereikt. In de omringende lan-l 1 den was het niet veel warmer. In' Zuid-Frankrijk en Italië werden daar entegen maxima van 25 tot 30 graden 2 gemeten. Het komende etmaal ver-S plaatst een oceaanstoring zich over» Schotland in de richting van ons land.S 2 In verband daarmee wordt er meer: bewolking verwacht en neemt de fearts; op regen toe. In het temperatuurver- 2 loop komt weinig verandering. 2 2 ••••••••••••••••••••••••••••••«••••••••••••••••••••a

De Vallei | 1968 | | pagina 1