Beslissing viel in magistraal gereden tijdrit GROOT WINNAAR Dolgelukkige Jan„Dit is de mooiste dag uit mijn loopbaan" Prijzenpot op laatste dag verdubbeld Vooraan in Super Prestige Pernod Gelukstelegram van CHU Startverbod van Anquetil opgeheven Brit Banks winnaar G.P.-motocross 500 cc ROEISUCCESSEN IN KOPENHAGEN Verrassingen en drama's Radeloos Verkenning Zeven keer controle Behoedzaam UITSLAGEN JAN JANSSEN TOURWINNAAR '68 PARIJS De ontknoping had van Alfred Hitchcock kunnen zijn. Pas in het laatste deel van het tweeëntwintig ste bedrijf werd de naam bekend van de man, die de grote slag had geslagen, drie het gouden erehemd uit Parijs weg voerde. Jan Janssen. Inderdaad, één van de mannen, die bij het begin van het stuk al op de lijst van de kandida- daten stond. Maar bijna niemand had doorzien, dat hij zou slagen in die laat ste eenzame jacht, waarin alle hoofd rolspelers op weg naar Parijs achter de vetste buit aanrenden. Jan Janssen toch is geen tijdrit-specia list. Hij is meer de man van het zeer goede gemiddelde, die in de bergen mee kan, die een behoorlijke tijdrit kan rijden, maar hij mist op die terreinen de grote klasse van de echte specialis ten. Althans, dat dacht men. Jan Jans sen heeft zondagmiddag in de tijdrit bijna een minuut sneller gereden dan Van Springel, die ook door de jacht op het goud werd gestimuleerd, en bij na anderhalve minuut vlugger dan Pin- geon en Bracke. Die ontknoping is in geslagen in Parijs. Jacques Anquetil, die de wielerwe- reld waarschijnlijk kent als geen an der, die het tijdrijden in de laatste ja ren heeft beheerst, heeft er zich zelfs in vergist. Zondagmiddag zei hij nog: „Bracke en Van Springel zijn mijn fa vorieten. Wat Bracke in een tijdrit kan is bekend. Van Springel heeft in de Ronde van Zwitserland een geweldige tijdrit gereden, hij heeft toen alleen Robert Hagmann moeten laten voor gaan en dat is een renner, waarvoor ik bang zou zijn geweest. Roger Pin- geon heeft de Tour verloren op de dag, dat Poulidor zijn laatste rit reed. Jans sen en Aimar hebben de Ronde verlo ren, doordat zij er in de bergen niet in zijn geslaagd voldoende afstand te nemen van Bracke en van Van Sprin gel, vooral niet van Bracke". Deze Ronde echter heeft veel van de voorspellingen gelogenstraft. Deze Tour, waar de controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen zó intens was, dat doping vrijwel ach terwege is gebleven, heeft de sensatie gebracht van een winnaar, die pas in de laatste etappe de Ronde won. Dat was niet meer gebeurd sinds Jean Ro- bic in 1947 op de laatste dag de Ita lianen Pietro Brambilla en Aldo Ron- coni onttroonde als eerste en tweede van het algemeen klassement. Deze zuivere Ronde heeft voor ver rassingen gezorgd. Zij heeft ook het drama gebracht van Raymond Pouli dor, die in feite ook Roger Pingeon, de man die uitgeroepen werd tot de strijd- lustigste renner van de hele Ronde, in zijn ongeluk meesleepte. Er is langza mer gereden dan in de voorgaande ja ren, de gemiddelde snelheid lag lager, maar de Ronde is open gebleven tot de laatste dag. Zaterdag zelfs heeft nog de zeer reële mogelijkheid gebracht van een volstrekt onbekende renner als win naar van de Tour. In de etappe van Besangon naar Auxerre nam André Poppe in een kopgroep je van zes man een voorsprong van meer dan veertien minuten. Poppe stond in het algemeen klassement minder dan dertien minu ten achter op zijn ploeggenoot Herman van Springel. Hij had die enorme voor sprong kunnen nemen, doordat het veld nauwelijks reed. Men moest, bij wijze van spreken, opletten om niet te val len, zo laag was de snelheid. Poppe was heel toevallig in die kopgroep ver zeild geraakt. Hij voerde alleen de op dracht uit van ploegleider Frans Cools: „Geen ontsnapping of een Belg aan het wiel". En hij stond toevallig hoog in het klassement. Jacques Goddet, directeur van de Ronde was radeloos. De winnaar hoeft geen bekende ster te zijn. Roger Wal- kowiak mocht zelfs de Tour winnen, maar dat was een Fransman. André Poppe echter, pas op het laatste mo- Jan Janssen in volledige concentra tie en toegejuicht door vélen langs het parcours op weg naar een fantasti sche ritzege. Jan Janssen heeft de Tour de France gewonnen en is daarmee de eerste Nederlander in de 5-jarige geschie denis van dit grootste wielerevene- ment ter wereld, die de gele trui meebrengt naar ons land. Dat mag zonder meer een unieke prestatie worden genoemd en is opnieuw een bewijs dat de gebrilde Ossendrechter toch wel een renner met bijzondere kwaliteiten is. Janssen heeft in zijn wielerloopbaan nu eigenlijk vrijwel alles bereikt wat een wegrenner maar kan bereiken: winnaar van de Tour de France, wereldkampioen op de weg in 1964, winnaar van Parijs - Roubaix, Bordeaux - Parijs, Parijs - Luxemburg, van de Ronde van Span je en van de Ronde van Zwitserland. En met deze opsomming is het lijst je nog lang niet compleet. De wijze waarop de Nederlander giste ren de gele trui veroverde was zon der meer groots. Via een schitterend gereden tijdrit schudde hij al zijn sterke concurrenten Van Springel, Pingeon, Bracke, om er enkele te noemen van zich af en daarmee werd aangetoond dat onze landgenoot niet alleen een man is die via licha melijke kracht successen oogst maar ook een man, die terdege zijn her sens laat werken. Janssen heeft zijn kansen bijzonder knap berekend en het resultaat is niet uitgebleven. Er zijn altijd mensen die op de een of andere manier een dergelijke presta tie toch trachten te kleineren. Zo heeft men de laatste tijd geregeld de opmerking kunnen horen dat de be zetting van de Tour dit jaar aanzien lijk zwakker was dan in voorgaande jaren. We geloven niet dat die op merking helemaal juist is. We willen er dan toch op wijzen dat Janssen vo rig jaar als vijfde en het jaar daar voor als tweede eindigde. En toen waren die groten, zoals een Anquetil, een Gimondi en een Rudi Altig er wèl bij. Bovendien, de vraag is nog altijd of die groten bij de strenge controle op doping, die in deze Tour 1968 werd toegepast, ook wel tot de sterksten zouden hebben behoord, Want wie zegt dat die grote prestaties in het verleden niet voor een deel aan doping te danken zijn geweest? We willen niet beweren dat het zo is maar de mogelijkheid is toch bepaald niet uitgesloten. Niet voor niets kreeg Anquetil onlangs een schorsing om dat hij geen doping-onderzoek wens te en werden o.a. Gimondi, Motta en Balmanion geschorst wegens ge bruik van stimulerende middelen in de Ronde van Italië. Daarnaast moet het ons toch van het hart dat niet louter de combine, de „centenkwesties" en de onderlinge afspraken de Tour beslissen, zoals men veelal hoort beweren. Janssen heeft het met aanzienlijk minder steun van ploegmakkers moeten doen dan de overige favorieten, want de Nederlandse ploeg werd al heel snel tot vier man gedecimeerd. Inder daad, Dolman, Beugels en vooral Den Hartog hebben Janssen belangrijke steun verleend op moeilijke momen ten, maar uiteindelijk kan toch alleen een renner met grote capaciteiten de Tour winnen, want in de bergen en in de tijdrit komt het toch wel helemaal op de eigen capaciteiten aan. Voor ons is onze eigen Jan Janssen een groot winnaar. Heel wat groter dan de schoonmoeder van Cees Pelle- naars-....* PARIJS 999 Mooier dan welke dag uit mijn wielerloopbaan. Meer dan een we reldkampioenschap. Jongens, (tot Den Hartog, Dolman, Beugels, ploegleider Geldermans, soigneur Collard en me canicien Hulshof) bedankt". Jan Janssen, de eerste Nederlandse winnaar van de Ronde van Frankrijk, kon slechts in korte zinnetjes spreken. Hij moest, hij wilde even zijn tranen terugdringen, maar hij kon het niet. In de kleine cabine, die de Nederland se ploeg nog moest delen met het Zwitserse tweetal, werd de winnaar van de 55e Ronde van Frankrijk bijna overspoeld door een golf van enthou siastelingen. Janssen stond bloot aan een verschrikkelijk kruisvuur van vra gen maar hij had nog geen antwoor den. Hij liet zich even gaan, net zoals ploegleider Ab Geldermans. Mochten zij misschien? Was niet het grootste Nederlandse wielersucces bewerkstel ligd door een man, die in de zwaarste etappe-wedstrijd de Tour de France, maar drie helpers had? Drie toeverla- ten, terwijl de andere kandidaten voor de overwinning, Herman van Springel en Ferdi Bracke nog reden in een equipe van negen man. Onder deze om standigheden winnen kan alleen een heel grote, een Jan Janssen. De echo van „De Zilvervloot" klonk nog na in de kleine cabine, de glans van de triomf straalde af op de hele ploeg, die zich ook in deze momenten de helpers van Janssen toonde door iedereen op enige afstand te houden, zodat de drager van de laatste gele trui tenminste enigszins verzorgd kon worden door José Vidal, de Spaanse soigneur, die de Ronde uitsluitend voor hem had meegemaakt. Jan Janssen wist zich sterk voor deze tour. Maar ook heeft hij zijn moeilijke dagen gehad. In de rit naar St. Gau- dens, na de rit in Sallanches, waar hij vier jaar geleden zijn andere grote sue- PARIJS Op de dag, dat Arie den Hartog een onverwachte zesde plaats veroverde in de slotrit tegen het horloge in de Tour, heeft Jan Janssen het Nederlandse prijzenbedrag een ge weldige injectie gegeven. Aan het to taal veroverde bedrag van de ploeg tot aan de tijdrit,, ruim 22.000 francs, voegde Janssen zondag 29.000 francs toe, namelijk 20.000 als winnaar van de ronde, 8.000 als tweede in het klasse ment van de combinatie (plaatsing in het algemeen-, het punten- en het berg- klassement), 1.000 als winnaar van de tijdrit. Met de tweede plaats in het hal ve dagploegenklassement van de tijd rit en de verdienste Van den Hartog bracht dit het Nederlands totaal op de laatste dag naar bijna 52.000 francs, iets minder dan 40.000 gulden. De drie Nederlanders, die de moed hebben kun nen opbrengen om de Tour met Janssen uit te rijden, weten dat zij dat niet voor niets hebben gedaan. ces, zijn wereldkampioenschap, behaal de. Hij had opgezien tegen de tijdrit. Met tegenwind vijfenvijftig kilometer. De wetenschap te moeten winnen van Van Springel, de druk te voelen. Maar weinig te mogen verliezen op Roger Pingeon en Ferdi Bracke. Jan Janssen heeft zondag en dat was niet voor het eerst in deze Tour zijn laatste reserves gebruikt, maar hij herstelde snel, zoals steeds. Hij kon praten, eindelijk de zinnen uitspreken, die hij tijdens de Tour voor zich had gehouden, omdat hij wel zeker was van zichzelf, maar geen loze uitspraken wilde doen. Het ongeluk, dat Poulidor trof, had hem immers ook kunnen overkomen. Dit vertelde Jan Janssen: „In Albi, toen ik een minuut op Bracke had gewonnen en op de anderen niet had verloren, wist ik dat ik deze ronde kon winnen. Ik moest ervoor zorgen bij te blijven. Zelf aanvallen kon ik niet. Daarvoor was onze ploeg te klein. Ik moest wel enigszins afwachtend rij den. Ik kon, net zomin als Dolmans, Beugels en Den Hartog, risico nemen. Mijn angst voor de tijdrit was ver dwenen toen ik het parcours had ge zien, Ik wist zeker, dat ik niet meer verslagen kon worden. Dit was mijn traject, veel bochten, moeilijke soms. Als je goed stuurt kun je daarop win nen". Onmiddellijk na de eerste helft van de laatste etappe is Jan Janssen met ploegleider Geldermans de route gaan verkennen. Bijna het gehele traject hebben zij afgelegd in de auto. „Je weet wat je kun in zo'n tijdrit, maar je voelt, dat je meer kunt als er een trui op het spel staat. Dat geldt na^- tuurlijk ook voor de anderen, maar als je er zo dicht bij bent, gaat het nog beter. Ik ben gelukkig, dol gelukkig. Ik heb als Nederlander gewonnen met maar drie man, dat is toch geweldig. Geloof mij, ik voel mij honderd pro cent Nederlander, maar ik blijf in Frankrijk fietsen. Ik heb het goed hier, ik ben populair". Ab Geldermans, debutant als ploeg leider, heeft belangrijk bijgedragen aan het succes van Janssen, vooral tij dens de tijdrit. Geldermans, jonger dan sommige renners uit de Ronde, staat nog met twee benen in de huidige wiel rennerij. Hij weet, hij voelt wat een renner nodig heeft. Hij heeft Janssen door een luidspreker voortdurend aan gemoedigd op de laatste 55 kilometer van deze ronde. Het gebeurde niet met simpele kreten als „Hup Jan" of „Vooruit Jan", maar met de opmer kingen, waarvan hij zeker wist, dat ze Janssen zouden prikkelen, hem de kracht zouden geven om door te gaan in dat onwaarschijnlijk hoge tempo, dat hij na enkele minuten los rijden produceerde. Geldermans hoorde door de autoradio, dat Janssen, met nog maar vijftien kilometer te rijden, een achterstand van 25 seconden had op Van Springel. Geldermans wist toen nog niet, dat de tijdwaarnemers een rekenfout hadden gemaakt en dat Jans sen in feite een winst had van vijf se conden. Maar Geldermans begreep wèl dat een mededeling aan Janssen over die achterstand van vijfentwintig se conden zijn moreel zou kunnen breken. Geldermans pakte dus een luidspreker en schreeuwde naar de voor hem rij dende renner: „Jan, vijf seconden ach ter op Van Springel. Alles!" Janssen deed het. In de laatste kilometers, toen de last van meer dan vijftig kilometer zelfs op een renner als Janssen ging drukken, heeft Geldermans zich bijna niet stil gehouden. Voortdurend schreeuwde hij door die microfoon, die zijn schor wor dende stem versterkte. Hij riep: „Jan, denk aan Cora, denk aan Karin. Doe het voor je vrouw, doe het voor je kind". Janssen, die in deze ronde zeven keer op het gebruik van verboden sti mulerende middelen is gecontroleerd, na zijn overwinning voor het laatst en alleen van die keer staat het woordje „negatief" als reactie nog niet zwart op wit, slikte die opmerkingen in als een geweldige doping. De woorden van Geldermans klonken hem nog in de oren, toen hij op de wielerbaan van Vincennes omstuwd werd door een me nigte, die door het dolle heen was. Janssen, die na zijn binnenkomst nog bijna vijf verschrikkelijk spannende minuten had moeten doormaken Van Springel immers, was na hem vertrok ken riep: „Waar is Cora, waar is mijn vrouw?" Hij vond Cora en zijn 4-jarig dochtertje Karin spoedig daarna temidden van de menigte. Dat was het mooiste moment uit de mooiste dag van zijn wielerloopbaan. Huilend van geluk ging Jan Janssen op de schouders van zijn supporters. ment in de Belgische ploeg gekozen als vervanger van Willy Planckaert, dat was te gek. Goddet werd nerveus. Hij maakte vinnige gebaartjes naar de ploegleiders, hij wees naar het peloton en vertelde, dat Poppe vijftien minuten voorsprong had. Het kon de snelheid niet omhoog schroeven maar de ploeg leiders begrepen wat Goddet wilde en onmiddellijk daarna ging het consigne naar de andere renners in de kop groep (Lopez-Carril,, Wright,, Leman Decausse en Dumont) uit: „Geen kop meer doen". Poppe vertelde zaterdagavond in Auxerre aan de finish: „De anderen hielden er ineens mee op. Zij zeiden, als jij in de gele trui wil rijden moet je hem zelf zien te halen". Het groep je van Poppe verloor minuten, genoeg om Poppe nog ver van de leidersplaats te houden. De beslissing van de Tour werd uitgesteld tot de tijdrit. Zondag morgen ging het rustig aan. Drie zeer onbetekenende mannen konden uit het traag marcherende peloton ontsnap pen. De ontknoping bleef bewaard tot de rit tegen het uurwerk. Jan Janssen verloor door een behoed zame start hij wilde zich niet in het begin van de course forceren vijf seconden op Van Springel. Hij won toen echter al op Bracke die als een razende was vertrokken. Later vertel de Bracke in Parijs: ,Als ik wilde win nen, moest ik in het hoogste tempo weggaan en hopen het te kunnen vol houden". Bracke kon het niet bolwer ken. Van Springel ook niet. De 24-ja- rige Belg stortte op de laatste vijf ki lometer volledig in elkaar. Ontgoo cheld. Vlak voor de grote huldiging ont moetten de twee uit het laatste hoofd stuk elkaar in de tunnel die van het rennerskwartier naar de wielerbaan leidde. Van Springel feliciteerde Jans sen: „Van harte", op dat moment voelde zijn vier jaar oudere tegenstan der, wat er in Van Springel moest om gaan. „Het is jammer", zei Janssen voor jou, jong. Maar een wedstrijd blijft een wedstrijd". En een wedstrijd is deze Tour zonder twijfel geweest. Na de vlakke aanloop die ook in alle opzichten vlak was, is de slag in de Pyreneeën ontbrand en daarna eigenlijk onverminderd doorge gaan tot in Parijs. Die slag heeft Jan Janssen met 36 seconden voorsprong op Herman van Springel, gewonnen. Janssen is de eerste renner die in de recente historie een .zuivere" wed strijd op zijn naam bracht. Zijn soig neur,, José Vidal, zei daarover „Hij is de grootste coureur als er geen do ping kan worden gebruikt". Een gelukkig gezin Janssen na het prachtige succes van vader Jan. PARIJS Jan Janssen heeft na zijn overwinning in de Ronde van Frankrijk de leiding in het klassement voor de Super Prestige Pernod genomen. Hij heeft een voorsprong van 19 punten op Herman van Springel, de Belg, die in de Tour op de tweede plaats eindigde. Het klassement luidt: 1. Janssen (Ned) 158 pnt; 2. Van Springel (Belg) 139 pnt; 3. Merckx (Belg) 135 pnt; 4. Godefroot (Belg) 125 pnt; 5. Gimondi (It) 120 pnt. HAARLEM De Christelijk Histo rische Unie heeft zondagavond voor een sportieve primeur gezorgd. Als eerste politieke partij in Nederland heeft de CHU een groot sportman telegrafisch gelukgewenst met zijn overwinning. Jan Janssen viel die eer te beurt. De secretaris van de CHU, dr. H. A. Schuring, zond een telegram van de volgende inhoud: „Wens u namens de CHU geluk met uw overwinning in de Tour de France. Uw inzet en afzien zijn indrukwekkend geweest. Moge uw overwinning in deze schone Tour alle Nederlandse wielrenners inspireren". Ook de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N M. Kortmann, stuurde een telegram naar de Tourwinnaar, waarin hij deze complimenteerde. PARIJS - De UCI heeft het startver bod opgeheven, dat de Fransman Jacques Anquetil was opgelegd omdat hij zich op 23 juli na een tijdrit te Forli (Italië) niet meldde voor doping controle. Bij behandeling van het be roep, dat de vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk heeft ingediend, kwam te Parijs vast te staan, dat de Italiaanse officials Anquetil niet op de hoogte hadden gesteld, dat hij een on derzoek op het gebruik van stimuleren de middelen moest ondergaan. BELLEME De Brit Banks heeft zondag in Bellemie de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen,, die telt voor het wereldkampioenschap motocross 500 cc-klasse. De Nederlander Pierre Karsmakers werd zesde. De uitslag luidde: 1. Banks (GB) 2. De Coster (Belg) 3. Teeuwissen (Belg) 4. Johnson (Zweden) 5. Smith (GB), 6 Karsmakers (Ned). KOPENHAGEN De Nederlandse roeiers en roeisters zijn dit weekeinde in Kopenhagen tijdens internationa le wedstrijden op het Bagsvaer-meer succesvol geweest. Geheel volgens verwachting zegevierden de Laga-II, Van Nes-Susselbeek„ die voor het eerst na hun schorsing weer aan in ternationale wedstrijden deelnamen, met vele lengten. Bij de vier zonder stuurman behaalde Willem II eveneens een overwinning. Bij de ge stuurde vier eindigde Laga op de twee de plaats achter het sterke Deense Kvik. Bij de dames behaalde nationaal kampioene Ineke Poelenije een over winning in de skiff. Voor de twee de Nederlandse zege bij de dames zorgden Truus Bauer en Toos van de Ende, die de dubbeltwee wonnen. 1. Jan Janssen (Ned.) 133 uur 49 minu ten 42 seconden, 2. Van Springel (Bel- gië-A) op 38 seconden, 3. Bracke (Belg- B) op 3.03, 4. San Miguel (Sp.) op 3.17, 5. Pingeon (Fr.-A) op 3.29, 6. Wolfshohl (Did.) op 3.46, 7. Aimar (Fr.-B) op 4.44, 8. Bitossi (It) op 4.59, 9. Gandarias (Sp.) op 5.05, 10. Gomez del Moral (Sp.) op 7.13, 11. Colombo (It.) op 7.55, 12. Pin- tens (Belg.-A) op 10.26, 13. Gonzales (Sp.) op 10.42, 14. Poppe (Belg-A) op 12.31, 15. Schiavon (It.) op 14.09, 16. Houbrechts (Belg-B) op 17.23, 17. Gross- kost (Fr.-B) op 17.26, 18. Vandenberghe (Belg-B) op 18.02, 19. Vincentini (It.) op 18.19, 20. Godefroot (Belg-B) op 18.28, 21. Dumont (Fr. C) op 20.08, 22. Bays- sière (Fr.-C) op 21.31, 23. Lopez-Car- ril (Sp.) op 21.38, 24. Passuello (It.) op 22.07, 25. Chiappano (It.) op 23.42, 26. Den Hartog (Ned.) op 29.34, 27 Gyuot (Fr.-A) op 30.49, 28. Wright (G.B.) op 38.53, 29. Echevarria (Sp.) op 39.28, 30. Jimenez (Sp.) op 39.56, 31. Ducasse (Fr.- B) op 39 58, 32. Huysmans (Belg.-A) op 42.28, 33. Hoban (G.B.) op 43.28, 34. Brands (Belg-A) op 43.29, 35. Puschel (Did.) op 48.48, 36. Grain (Fr.-B) op 49.07, 37. Brand (Zwi/Lux.) op 49 56, 38. Elorza (Sp.) op 52.08, 39. Spuhler (Zwi Lux) op 58.18, 40. Bellone (Fr.-B) op 1.06.13, 41. Genet (Fr.-A) op 1.07 26, 42. Chappe (Fr.-B) op 1.08.00, 43. Izier (Fr.- C) op 1.10.51, 44. Wilde (Did.) op 1.11 47, 45. Van Ryckeghem (Belg-A) op 1.13.31, 46. Raymond (Fr.-A) op 1.14.07, 47. Mon- teyne (Belg.-B) op 1.18.21, 48. Bolley (Fr.-B) op 1.19.15, 49. Maes (Belg.-A) op 1.21.51. 50. Novak (Fr.-A) op 1.33.38, 51. De Vlaeminck (Belg-B) op 1.37.42, 52. Leman (Belg-B) op 1.40.48, 53. Weckx (Belg-A) op 1.41.17, 54. Nuelant (Belg- B) op 1.43.14, 55. Beugel (Ned.) op 1.44.21, 56. Dolman (Ned.) op 1.46.50, 57. In 't Ven (Belg.-A) op 1.47.29, 58. Bodin (Fr.- C) op 1.48.50, 59. Leblanc op 1.49.36, 60. Van Vreckom (Belg.-B) op 1.51.12, 61. Denti (It) op 1.58.47, 62. Denson (G.B.) op 2.24.29, 63. Clarey (G.B.) op 2.43.28. Puntenklassement 1. Bitossi 246 pnt., 2. Godefroot 219, 3. Jansen 215, 4. Van Ryckeghem 167, 5. VandenBerghe 155, 6. Van Springel 119, 7. Hoban 113, 8. Pintens 95, 9. Wright 92, 10. Wolfshohl 89 punten. Combinatie: 1. Bitossi 11 pnt., 2. Jansen 18,5, 3. Pingeon 20, 4. Van Springel 22,5, 5. San Miguel 26 punten. Gouden Pyl: 1. Pintens 92 pnt., 2. Bolley 64, 3. Le man 56, 4. Gandarias 42, 5. Guyot 34 punten. Het gemiddelde van deze ronde was 35.187 km/u. Het gemiddelde van de winnaar, Jan Janssen, was 34,894 km/u. Bergklassement: 1. Gonzales (Sp.) 96 pnt., 2. Bitossi (It.) 84, 3. Jimenez (Sp.) 72, 4. Pingeon (Fr.-A) 65, 5. Gandarias (Sp.) 57, 9. Den Hartog (Ned.) 26, 14. Janssen (Ned.) 14 pnt. Ploegenklassement 1. Spanje 403.47.51, 2. België A 404.00.03, 3. Frankrijk B 404.09.36, 4. Italië 404.12.52, 5. België B 404.13.07, 6. Frankrijk A 404.32.18, 7. Frankrijk C 405.34.30, 8. Nederland 405.36.02, 9. West- Duitsland 405.37.02, 10. Engeland 407.40.43. Uitslag 21e etappe van Besangon- Auxerre 242 km 1. Le Man (Belg. B) 6.50.42 (bon 6.50.22); 2. Wright (G.B.) z.t. (met bon. 6.50.32); 3. Lopez-Carril (Sp.) 6.50.44 (met bon. 6.50.39); 4. Ducasse (Fr. B) 6.50.46; 5. Dumont (Fr. C) 6.50.48; 6. Poppe (Belg. A) 6.50.49; 7. Dolman (Ned.) 6.56.36; 8. Denson (G.B.) 6.56.38; A. Bellone (Fr. B) 6.57.28; 10. Guyot (Fr. A) 6.57.29; 11. Brands (Belg. A) z.t.; 12. Genet (Fr. A) z.t.; 13. Brandt (Zwits./Lux.) 6.57.31; 14. Chiappano (It.) z.t.; 15. Bitossi (It.) 6.58.44; 16. Bo din (Fr. C) 6.58.45. Voorts in dezelfde tijd o.m.: 18. Van Springel (Belg. A); 19. Janssen (Ned.); 20. Bracke (Belg. B); 23. Wolfshohl (W.Dld.); 24. Den Hartog (Ned.); 25. Aimar (EY. B.); 29. Gomez Del Moral (Sp.); 31. Colombo (It.); 33. San Miguel (Sp.); 37. Pintens (Belg. A); 39. Pingeon (Fr. A); 41. Gandarias (Sp.); 47. Beugels (Ned.). Ploegenklassement1. Groot Brittan- nië (Wright, Denson en Hoban) 20.46.05; 2. Frankrijk B 20.46.59; 3. België A 20.47.03; 4. België B. 20.48.12; 8. Ne derland (Dolman, Janssen en Den Har tog) 20.54.06. Eerste helft 22e etappe van Auxerre naar Melun over 136 km 1. Izier (Fr. C) 3.43.56 (met bon. 3.43.36); 2. WUde (W.Dld.) 3.46.13 (met bon. 3.46.03; 3. Brandt (Zwits./Lux.) 3.49.03( met bon. 3.48.58); 4. Brands (Belg. A) 3.55.06; 5. Bitossi (It.); 6. Ho ban (G.B.); 7. Van Ryckeghem (Bel. A); 8. Bolley (Fr. B); 9. Wolfshohl (W. Dld.); 10. Clarby (G.B.); 11. Huysmans (Belg. A); 12. Weckx (Belg. A); 13. Vi- centini (It.); 14. Leman (Belg. B); 15. Bodin (Fr. C); 16. Pintens (Belg. A); 17. Dolman (Ned.); 29. Janssen (Ned.); 50. Beugels (Ned.)51. Den Hartog (Ned.) allen in 3.55.06. Gemiddelde van de etappe 36.439 km per uur. Ploegenklassement1. Frankrijk C (Izier, Bodin en Dumont) 11.34.08; 2. West-Duitsland 11.36.25; 3. België A 11.45.18; 8. Nederland (Dolman, Jans sen en Beugels) 11.45.22. Tweede gedeelte 22e etappe, een tijdrit over 54,7 kilometer van Melun naar Pa rijs 1. Janssen (Ned.) 1 uur 20 min. 09,7 sec. (gem. 40,947 km/u.); 2. Van Sprin gel (Belg. A) 1.21.03,4; 3. Pingeon (Fr. A) 1.21.26,0; 4. Bracke (Belg. B) 1.21.32,9; 5. Wolfshohl (Did.) 1.21.59,0; 6. Den Hartog (Ned.) 1.22.33,7 7. Pintens (Belg. A) 1.23.03,0; 8. Gross- kost (Fr. B) 1.23.18,1; 9. San Miguel (Sp.) 1.23.30,3; 10. Aimar (Fr. B) 1.23.31,6; 11. Colombo (It.) 1.23.48,4; 12. Gomez Del Moral (Sp.) 1.24.00,6; 13. Gandarias (Sp.) 1.24.15,3; 14. Bitossi (It.) 1.24.26,8; 15. Brands (Belg. A) 1.24.49,3; 16. Gonzales (Sp.) 1.25.40,4; 17. Guyot (Fr. A) 1.25.51,3; 18. Sciavon (It.) 1.25.53,5; 19. Bayssière (Fr. C) 1.25.54,0; 20. Echevarria (Sp.) 1.26.13,0; 21. Chappe (Fr. B) 1.26.33,1; 22. Chiap pano (It.) 1.27.21,9; 23. Grain (Fr. B) 1.27.32,9; 24. Hoban (G.B.) 1.27.38,8; 25. Godefroot (Belg. B) 1.27.47,2; 34. Beugels (Ned.) 1.28.54,4; 62. Dolman (Ned.) 1.40.15,9; 63 en laatste In 't Ven (Belg. A) 1.41.04,9. Ploegenklassement: 1. België A (Van Springel, Pintens, Brands) 4.08.55; 2. Nederland (Janssen, Den Hartog, Beu gels) 4.11.36; 3. Spanje 4.11.45; 4. Frankrijk B 4.13.22; 5, Italië 4.14.07.

De Vallei | 1968 | | pagina 5