DICK LANGERHORST ZWOM TWEE RECORDS Drielandenwedstrijd bracht nog verwarring over grootte van zwemselectie voor Mexico Marathon liep organisatoren volledig uit de hand Zeslandenwedstrijd leverde drie nationale atletiekrecords op Zwitser Siffert winnaar van Engelse Grand Prix Tom Okker verloor in finale van Zuidafrikaan Cliff Drysdale Italiaan Giacomo Agostini stelde wereldtitels veilig Vera Nikolic verbeterde wereldrecord 800 meter Pancho Gonzales versloeg Rod Laver Stormvogel" weer aan de leiding „Roquepine" verslagen Record snelwandelen Tsjegolev winnaar in Leeuwarden Jan Harings eerste in profronde De Noorlander haalde 7300 punten net niet Buckley winnaar Ronde van Schotland Kaushen-Kelleneers wonnen 24-uursrit van Francorchamps AAD STEYLEN WERD EEN VAN VELE SLACHTOFFERS VAN CHAOS Twijfel De geest Verlies Verrassing Uitslagen Dramatisch verloop Spelletje poker Uitlaatgassen Nederlands record op 400 meter voor Myrna van der Hoeven MAANDAG 22 JULI 1968 LEIDEN De drielandenwedstrijd Nederland-Groot- Brittannië-Tsjecho-Slowakije in het koude, winderige bad De Vliet in Leiden, aangekondigd als een evenement waar van de keiharde tijden mede bepalend zouden zijn voor de grootte van de Olympische selectie, heeft de verwar ring in het Nederlandse zwemwereldje in niet geringe mate vergroot. Van de vier buitenstaanders, die coach Kerk hoven had aangetrokken om het programma vol te ma- Een dergelijke inmenging van bui tenaf had, gezien de bijzonder intensie ve voorbereiding van de in februari geselecteerden, volstrekt onmogelijk moeten zijn. Liesbeth Klumper, die met 1.04.2 het nationaal adspiranten- record verbeterde op de 100 meter vrije slag, heeft nog een gedegen training in club en kring achter de rug. Maar zo wel Van Lint als Uitenhout begonnen pas aan trainen te denken, toen dq „groep Kerkhoven" al hoog en breed in Font Romeu zat. Van Lint, die slechts drietiende seconde op het nieuwe natio nale record van Dick Langerhorst ten achter bleef: 2.14.1 tegen 2.13.8, had door zijn werk als zweminstructeur in militaire dienst gelegenheid om 30 35 km per week te trainen. De eveneens dienstplichtige Kees Uitenhout maakte niet meer dan zes zeven kilometer. Desondanks zwom hij op de 100 meter schoolslag zijn tegenstanders, die vier maal zoveel trainingsarbeid hadden verricht, er royaal uit en won in 1.11.4. Een verbijsterende vooruitgang, want het vorig jaar reikte hij nauwelijks tot 1.18.0. Hetzelfde gold voor Van Lint, die als beste tijd 2.22.0 achter zijn naam had staan. ken, verschaften zich drie pardoes uitzicht op uitzending naar Mexico. Het waren de 15-jarige Liesbeth Klumper, de 20-jarige Chris van Lint en de 21-jarige Kees Uiten hout. De vierde, Hella Rentema, aangewezen als vervang ster van Henny Pentermann op de 400 meter wisselslag, mikte minder hoog, maar was nog altijd sneller dan Betty Heukels, die perslot van rekening nog altijd Europees kampioene op dit onderdeel is. ff LOS ANGELES. Pancho Gonzales vocht met volle inzet om tenslotte in een briljante partij de Australiër Rod Laver te verslaan en daarmee win naar te worden van de 20.000 dollar (ca 72 mille), de hoofdprijs van een internationaal tennistoernooi in Los Angeles voor beroepsspelers. De 40-jarige Gonzales verloor de eerste set van de eerste open Wimble- donkampioen met 1-6, maar met zijn harde service en scherp geslagen dri ves nam de Amerikaan de volgende twee: 6-3, 6-4. Bij de dames zegevierde Billie Jean King, drievoudig Wimbledonkampioe- ne, met 12-10, 6-3 over de Britse Ann Jones. De eindstrijden trokken ruim 9.000 toeschouwers. WILHELMSHAVEN Het Neder landse jacht „Stormvogel" van Corne- lis Bruynzeel, dat voor grote opwinding zorgde doordat er dagen lang geen ra dioverbinding met het schip was ge weest, heeft de leiding in de Transat lantische zeilrace Bermuda - Travemün- de heroverd. Volgens berichten van de Westduitse marine had de „Stormvogel" slechts geringe voorsprong. Het Ame rikaanse jacht .Ondine' en de ,Germa- nia VI" waren zondag in de vroege avond binnen het gezichtsveld van de Nederlandse deelnemer. Twee Amerikaanse boten en een Ita liaans jacht voeren een noordelijker koers en volgen eveneens op geringe achterstand. Het zijn de „Rage", de „Kialoa II" en de „Stella Polar". Het verschil met het hoofdveld was zondagavond, toen de eerste botgn de Orkney-eilandenpasseerden, ongeveer 100 zeemijlen. De boten, die 8 juli van de Bermu das vertrokken, zullen vermoedelijk in het midden van deze week Travemünde binnenlopen. BRESCIA Het is byna een axioma in de atletiek dat voor goede prestaties de omstandigheden ideaal moeten zijn. Voor de marathonlopers, die zaterdag in de avonduren hun 42 kilometer en 195 meter lange tocht door de straten van Brescia en over de stijgende en dalende wegen naar het Gardameer maakten, waren ze dat zeker niet. Na nauwelijks twee kilometer door het centrum van de Noord- italiaanse stad liep de wedstrijd de organisatoren volledig uit de hand. Duizenden enthousiaste Italianen volgden op allerlei voertuigen, van gillende motorfietsen tot zwaar rokende takelwagens de lopers en het was bijna een wonder dat de atleten na de bijzonder zware tocht uiteindelijk zonder ongelukken het stadion bereikten, waar de „Tifosi" hun landgenoot Antonio Ambu, die in een furieuse eindsprint de wat ongelukkig lopende Fransman Combes versloeg, als winnaar konden begroeten. WESTBURY „Grandpa Jim" een 6-jarige Amerikaanse draver heeft de zegereeks van het Franse paard „Ro quepine" een halt toegeroepen. In een race om de „Challenge Cup" op de Roosevelt renbaan in Westbury sloeg „Grandpa", die slechts 26 1 geno teerd stond, op briljante wijze de aan val van de 7-jarige Franse merrie af, om in een matige tijd van 3.11,2 op de 2400 m te winnen. Tot dusver had „Grandpa Jim" in de voorgaande 35 wedstrijden geen enkele overwinning behaald. Roquepine daarentegen won reeds driemaal de „Prix d'Amerique" en zegevierde verleden week op dezelf de renbaan in de met 100.000 dollar ge doteerde klassieke Rooseveltren. De sprong uit het niets van dit drie tal wekt twijfel aan de Olympische trainingsopzet van Kerkhoven. De na tionaal coach blijkt alle factoren niet zo vast in de hand te hebben gehad, als hij voorgaf. Men vergelijke zijn lijstje van Olym pische kandidaten met de kanshebbers die zich in Leiden manifesteerden. Ada Kok (goed voor 1.05.9); Bob Schout- sen (winnaar in 2.16.7) en Coby Buter zouden zijn gehandhaafd. Henny Pen termann, Nel Bos, Dolly Maaneman, Bep Weeteling en Klenie Bimolt zou den voorlopig zijn afgevoerd wegens een duidelijk gebrek aan vorm. Daarentegen zouden geheel andere namen naar voren zijn gekomen: niet direct kanshebbers voor Olympische fi naleplaatsen, maar toch goed genoeg om serieus genomen te worden. Ten eerste het drietal Klumper, Van Lint, Uitenhout, maar meer nog de drievou dige winnaar Dick Langerhorst, die met 2.13.8 en 17.25.0 nationale records vestigde op 200 m vlinderslag en 1.500 meter vrije slag, Johan Schans^ twee de op de 1.500 meter in de alleszins redelijke tfo'd van 17.30.1, Coby Sikkens, winnares van zowel de 100 (buiten me dedinging) als 200 meter rugslag, en de 4 x 200 meter vrije slag-estafette. Het kwartet Drenth - Oudt - Schans - Langerhorst maakte in twee opzichten historie. Men had zich er zaterdag al lang mee verzoend dat de gure wind en winter se buitentemperatuur tijden van inter nationale allure onmogelijk maakten. Nederland stond voor. maar het was onduidelijk of dat voortkwam uit eigen kracht of wegens de algemene spier- verstijving waaraan de Britten en Tsje- osen ten prooi waren gevallen. Ze konden zich met moeite losmaken van het achter de startblokken opge stelde gaskacheltje. Zwemmen is een meetbare tak van sport. Maar als het onder zulke extreme omstandigheden geschiedt, heeft vergelijken geen zin. Een probleem te meer voor het Neder lands Olympisch Comité, dat na de na tionale kampioenschappen de KNZB- voordracht te behandelen krijgt. Geen tijden van allure? Daar zag het naar uit tot halverwe ge het slotnummer, toen Aad Oudt in eens de geest kreeg, vier meter goed maakte en langs zijn Britse tegenstan der flitste. De voorzitter van het Co mité Topsport ontketende een daverend elan bij zijn teamgenoten. De ploeg schoot door het water en finishte met ruime voorsprong in 8.14.5. De decep tie volgde direct: diskwalificatie omdat Johan Schans te snel had overgenomen van Aad Oudt. Triest voor de weinig belangrijke telling in de landenwed- strijd. Als totaaltijd ook te triest om Olym pische aspiraties op te bouwen. Bij be schouwing van de tussentijden, komt echter iets heel anders naar voren. Aad Oudt, Johan Schans en Dick Langer- Horst schoven met tussentijden van 2.02.0 tot 2.03.0 naar een aanvaardbaar niveau voor uitzending. Uitgerekend de snelste man, Elt Drenth, faalde als startzwemmer (2.07.0). Maar dezelfde Drenth zwom donderdag 2.02.3. De oorzaak van het falen was snel gevonden. De Utrechtse zwemmer had in Leiden te kampen met een opkomende griep. Zondag moest hij zelfs worden vervangen, zodat vijf seconden aftrek wegens „misfortuin" gerechtvaardigd lijkt. Groot Brittannië dat in tegenstelling tot Nederland wel limieten hanteert voor uitzending naar slag. Dick Langerhorst op weg naar een nieuw record op de 1500 meter vrije Mexico heeft daarvoor de vijfde tijd van Tokio gekozen. Dat was Zweden met 8.08.0. Na Leiden lijkt die tijd voor Nederland ook binnen bereik. Het nationale zwem team heeft geen einde kunnen maken aan de sinds 1964 durende serie nederlagen tegen Groot Brittannië. De kleine voorsprong, waar mee onze landgenoten de eerste dag af sloten, werd zondag snel in een ach terstand omgezet, die tenslotte zo ruim werd (95 - 111) dat Groot Brittannië pok zonder de diskwalificatie van onze 4 x 200 meter de overwinning zou heb ben behaald. De Tsjechen speelden in het geheel geen rol van betekenis. Zij werden door Nederland geklopt met 118 - 78 en door Groot Brittannië met de monsterscore van 139 - 69. De schoonspring-ontmoeting Neder land - Groot Brittannië tenslotte eindig de onbeslist: 11 - 11. De Olympische perspectieven waren echter duidelijk aan onze kant. Marriet Dommers en Eljo Kuiler maakten ondanks de hin derlijke wind een voortreffelijke serie sprongen en kwamen volgens de oude puntentelling gerekend dicht bij de 140 pnten. „Het NOC moet natuurlijk nog over hun uitzending beslissen. Maar wat ons betreft, kunnen ze gaan", ka rakteriseerde sportcommissie-voorzit- ter Van de Pol hun Olympische kansen. BRESCIA Met drie nationale records heeft de Neder landse atletiekploeg waardig afscheid genomen van de zeslandenwedstrijd, waarvan de laatste editie zaterdag en zondag in het Noorditaliaanse Brescia is gehouden. Voor Nederland was het laatste nummer van de tweede dag, de 4 x 400 meter, het absolute hoogtepunt. Het kwartet Sjou- ke Tel, Rijn van de Heuvel, Rudo Lievense en Fred van Herpen logenstrafte de negatieve kritiek, die het de laatste maanden herhaaldelijk had gekregen, op voorbeel dige wijze. Met drie minuten en 8.5 seconde toonde het viertal aan op dit ogenblik tot de sterkste ploegen van Europa te behoren. De twee andere nationale records kwamen op naam van de Limburgers No Opdenoordt, die op de tien kilometer 29.14.2 liet afdrukken en Willy Wiilems, die met 8.45.0 precies de door de I.A.A.F. gestelde limiet op de 3000 meter steeple chase haalde. Voor wat de uitzending van de 4x400 meterploeg naar Mexico Stad betreft, zullen er door het Nederlands Olympisch Comité nog enkele harde noten moeten worden gekraakt. Het NOC had als eis voor afvaardi- diging naar de spelen een tijd rond de 3. 07.0 gesteld. Wanneer de ploeg de komende weken nog enkele kansen krijgt in sterke internationale wedstrij den, zal het ongetwijfeld nog sneller gaan. Sjouke Tel bracht de ploeg voor treffelijk op gang. De blonde Drent maakte officieus een tussentijd van 46.7 sec., waarmee de basis was ge legd waarop Van de Heuvel en een ver beten vechtende Lievense konden voortbouwen. BRANDS HATCH De Zwitser Jo Siffert heeft zaterdagmiddag op het circuit van Brands Hatch bij Londen de Grote Prijs van Engeland gewon nen; de zeven van de twaalf wedstrij den, die de competitie om het wereld kampioenschap der coureurs vormen. Het was de eerste zege van de 32- jarige Zwitser, die met een privé-Lotus uitkwam. De Grote Prijs van Engeland vormde een nieuwe teleurstelling voor Graham Hill, in wie velen enkele malen geleden met grote zekerheid de wereldkam pioen van 1968 zagen. Op Francor- champs, Zandvoort en in de Grote Prijs van Frankrijk haalde de top-rij- der van Colin Chapman's Lotus-renstal de finish niet. Op Brands Hatch voerde Lotus-Ford veteraan lange tijd het veld aan. Een dubbele zege van Lotus-Ford scheen waarschijnlijk; aangezien Jac kie Oliver in tweede positie reed. Een mechanisch defect maakte dat Hill in de 26e ronde de strijd moest staken. Vergeefs poogde Oliver daarna de zege voor het Britse merk veilig te stellen. Toen de wagens voor de 44e maal de tribunes passeerden kwam ook voor Oliver het einde. Een kapotte versnel lingsbak maakte hem kansloos. Daarna heeft Jo Siffert 36 ronden lang een gevecht moeten leveren met de 12- cilinder-Ferrari van Chris Amon. Be kwaam verdedigde de Zwitser zijn eer ste plaats. Het duel tussen de beide coureurs had wel gevolgen voor de overige rijders, die allen één of meer ronden achterstand op het leidende tweetal opliepen. Met een voorsprong van nog geen 200 meter werd Siffert afgevlagd. De uitslag luidde: 1. Jo Siffert (Zwits.) met Lotus Ford de 80 ronden (325 km) in 2 uur 1 min 20,3 sec (gem. 168,69 km/u); 2. Chris GSTAAD Tom Okker heeft in de finale heren enkelspel van de open Zwitserse kampioenschappen verloren van de Zuidafrikaan Cliff Drysdale. De setcijfers waren: 3-6, 3-6, 0-6. De Nederlandse kampioen verloor in de tweede finale, die van het heren- dubbelspel. Met de Australiër Mell An derson leed hij een nederlaag tegen Dennis Ralston en John Newcombe. De setcijfers waren 8-10, 12-10, 12-14, 6-3, 6-3. De Zuidafrikaanse Annette du Plooy bracht de dames-enkelspeltitel op haar naam. In de finale versloeg zij de Amerikaanse Julie Heldman met 6-0, 6-1. De overmacht van Annette du Plooy was zo groot, dat de Amerikaan se tien achtereenvolgende games ver loor eer er zelf een te kunnen winnen. Rosemarie Darmon-Reyes en Annette du Plooy-van Zyl veroverden de titel in het dames-dubbelspel. In de finale versloegen de Frangaise en de Zuid afrikaanse Helen Amos en Elena Subi- rats (Australië-Mexico) met 6-1, 6-3. De Amerikaans/Deense combinatie Julie Heldman-Torben Ulrich won de ti tel in het gemengd dubbel. De Mexi caanse Elena Subirats en de Italiaan Marco di Domenico waren geen partij. Amon (Nw. Zeel.) met Ferrari 2.01.24,7; op één ronde: 3. Jackie Ickx (Belg.) met Ferrari; 4. Denis Hulme (Nw. Zeeland) met McLaren Ford; op twee ronden: 5. John Surtees (GB) met Honda; 6. Jackie Steward (GB) met Matra Ford. Snelste ronde: Siffert 1.29,7 (gem. 171,14 km per uur). Stand in de competitie om de wereld titel: 1. Graham Hill (GB) 24 pnt.; 2. Jac kie Ickx (Belg.) 20 pnt.; 3. Jackie Ste wart (GB) 17 pnt.; 4. Denis Hulme (Nw. Zeel.) 15 pnt.; 5. Pero Rodriquez (Mex.) en Bruce MacLaren (Nw. Zeel.) en Chris Amon (Nw. Zeel.) allen 10 pnt. West-Duitsland en Italië waren, toen Fred van Herpen in de baan kwam al onbereikbaar, maar de laatste Neder landse loper heeft Jean Claude Naliet, met 46.5 sec Frankrijks snelste 400 me terloper, het vuur zeer nauw aan de schenen gelegd. Pas in de laatste der tig meter kon Naliet, evenals een dag tevoren op het individuele nummer de aanval van de Nederlandse recordhou der definitief afslaan. Gaston Roelants, die vrijdag en za terdag in Brescia driemaal per dag trainde, slaagde niet in zijn recordpo ging. Met 8.29.2 werd de Belgische Olympische kampioen wel een van de weinige atleten, die dit jaar onder de 8 minuten en 30 seconden zijn gekomen. Voor West-Duitsland, dat traditiege trouw de wedstrijd met grote over macht won Nederland bezette voor de vijfde maal sinds 1957 de laatste plaats was het absolute hoogtepunt, de verbetering van het Europese re cord kogelstoten door Heinfried Birlen- bach. De blonde Duitser kwam als tweede Europeaan met 20.18 meter over de twintig-metergrens en maakte daarmee Dieter Hoffmann (O-Dld), die zaterdag enkele uren daarvoor in Praag 20.10 had gestoten, het Europees record afhandig. Birlenbach overschreed zelfs tweemaal de mageische 20-metergrens door in de vierde poging ook nog 20.01 m te laten opmeten. Een verrassing op de eerste dag was de tweede plaats van het kwartet Coen Janssen, Leo de Winter, Chris van der Meulen en Ad de Jong op de 4 x 100 BRNO Giacomo Agostini heeft, zoals algemeen verwacht werd overigens, in de races om de Grote Prijzen van Tsjecho-Slowakije de wereldtitels in de 350 en 500 cc-klasse veilig gesteld. De Italiaan was met zijn vuurrodè MV-Agusta ook tijdens de races in Brno oppermachtig. Bij de halve liters bedroeg het verschil met de Australi'ër Jack Findlay, die tweede werd, zelfs meer dan vijf minuten. De Yamaha's zegevierden in de 125 en 250 cc-klasse. Bill Ivy werd in de licht ste klasse door een val uitgeschakeld, waardoor Read zonder moeite won. Al leen theoretisch kan Read de wereldtitel nog ontgaan. In de kwart literklasse zorgden Read en Ivy lange tijd voor een boeiend duel. Bill Ivy, die de ranglijst van het kam pioenschap aanvoert, viel echter terug waardoor zijn stalgenoot de overwinning kon behalen. Alleen in deze klasse en bij de zijspannen, die in Brno niet aan de start kwamen, is de strijd om de wereld titel open. Vier wedstrijden staan voor de 250 cc- motoren nog op het programma en slechts twee punten scheiden beide Ya maha-rijders. 125 cc-klasse (8 ronden, 111,5 km) 1. Phil Read (Eng.) op Yamaha 48 min. 46,3 sec. (gem. 137,5 km/u.); 2. Laszlo Szabo (Hong.) op MZ 51.32.2; 3. Günther Bartusch (O.-Dld.) op MZ 52.17.0. Stand wereldkampioenschap 1. Read 40 pnt; 2. Bill Ivy (Eng.) en Ginger Molloy (Nw. Zeel.), beiden 12 punten. 350 cc-klasse (11 ronden, 153,4 km) 1. Giacomo Agostini (Italië) op MV- Agusta 1.04.19,6 (gem. 143,08 km/u.); 2. Heinz Rossner (O.-Dld.) op Honda 1.05.45.5; 3. Frantisek Stastny (Tsj.Sl.) op Jawa 1.06.36,6. Stand Wereldkampioenschap 1. Agostini 40 punten. 2. Pasolini (It.), Molloy en Rossner, allen 12 punten. 250 cc-klasse (9 ronden, 126,1 km) 1. Phil Read (Eng.) op Yamaha 50.39.4 (gem. 148,61 km/u.); 2. Bill Ivy (Eng.) op Yamaha 50.53.9 3. Heinz Rossner (O.-Dld.) op MZ 51.25.4. Stand wereldkampioenschap 1. Ivy 38 pnt., 2. Read 36 pnt., 3. Rossner 27 pnt. 500 cc-klasse (13 ronden, 181,2 km) 1. Giacomo Agostini (It.) met MV-Agus- ta 1.18.07.0 (gem. 149 km/u.); 2. Jack Findlay (Austr.) met Cardani 1.23.11 3. Guyla Marsovszky (Zwits.) met Matchless 1.24.05.1. Stand wereldkampioenschap 1. Agostini 56 pnt.; 2. Findlay 28 pnt.; 3. Williams (Eng.) en Marsovszky. bei den 9 pnt. LENINGRAD Op de tweede dag van de atletiekwedstrijden om de Zna- menski Memorial in Leningrad heeft de Rus Goeannadi Agoeanov het we reldrecord 20 kilometer snelwandelen scherper gesteld. De Rus kwam tot een tijd van 1 uur 25 minuten 21,4 secon den. Het oude record stond met 1.25.57,2 op naam van een andere Rus, Alexan der Vediakov. meter. De formatie, die enkele maan den geleden in een andere samenstel ling nog kandidaat was voor de Olym pische Spelen, noteerde 40.8 seconde. Toch biedt de ploeg in deze samenstel ling nog wel mogelijkheden. Met uit zondering van die tussen Janssen en De Winter liepen de andere wissels niet best. Het grote gemis is echter het ont breken van een echte sprinter in het team. De 4 x 100 meter estafette had een dramatisch verloop. Frankrijk dat de estafette niet kon verliezen, kwam evenals de Italiaanse ploeg niet over de eindstreep. De Fransen misten de eer ste wissel, waardoor de 8000 toeschou wers die avond niet nog eens konden genieten van het lopen van Roger Bam- buck, die kort daarvoor met grote over macht de 100 meter in 10.2 seconde had gewonnen. De Italianen verdwenen bij de laatste wissel uit de strijd. De eindstand van de zeslandenwed strijd is: 1. West-Duitsland 143 punten; 2. Frankrijk 105; 3. Italië 93; 4. België 78; 5. Zwitserland 67; 6 .Nederland 60. LEEUWARDEN De Rus Tsjegolev is winnaar geworden van het interna tionale Turkstradamtoernooi dat in Leeuwarden is gehouden. Hij vergaar de evenals zijn landgenoot Andreiko 16 punten, doch werd volgens het Sonnenbornbergersysteem als eerste ge klasseerd. De uitslagen van de partijen van de elfde en laatste ronde, zaterdag ge speeld, luidden: Kuyken (Zwits.) Germain (Haiti) 20; Andreiko (Rusl.) Van Dijk (Ned.) 11; Gournier (Fr.) Sijbrands (Ned.) 11; Gant- warg (Rusl.) Tsjegolev (Rusland) 02; Bergsma (Ned.) Schotanus (Ned.) 11; Mostovoy (Fr.) Van der Sluis (Ned.) 20. Eindstand: 1. Tsjegolev 16 pnt.; 2. Andreiko 16 pnt.; 3. Sijbrands 15 pnt.; 4. Schotanus 12 pnt.; 5. Bergsma 12 pnt.; 6. Gantwarg 12 pnt.; 7. Mos tovoy 10 pnt.; 8. Van Dijk 9 pnt.; 10. Kuyken 9 pnt.; 11. Gournier 7 pnt.; 12. Van der Sluis 5 pnt. DINTELOORD Jan Harings is za terdag, door de eindsprint van een groepje van vier renners te winnen, eerste geworden in de profronde van Dinteloord. Nadat enkele uitlooppogin gen mislukt waren ontsnapten na hon derd kilometer Jan Harings, Van Ginne- ken, de Belg Van der Slaat en Hugens. Het viertal nam in de 20 km die rest te een voorsprong van één minuut. Ri- nus Paul, snelste in de eindsprint van het grote peloton, werd vijfde. De uitslag luidde: 1. Jan Harings (Sibbe), de 120 km in 3 uur 13 min. 46 sec. 2. Van Gin- neken (Het Schijf) 3. Van der Slaat (Belg.) 4. Hugens (Amstenrade),, al len zelfde tijd 5. Paul (Den Haag), op één minuut 6. Daelemans (Belg.) 7. De Roo (Kruigingen) 8. Zoet (Waar de) 9. Koel (Amsterdam) 10. Breure (Rotterdam), allen in dezelfde tijd als PauL Aad Steylen, een van de weinige Ne derlandse Mexico-kandidaten, die bij de favorieten van de marathon behoor de, werd een van de vele slachtoffers van de chaos, waardoor hij zich tevre den moest stellen met een zevende plaats. Overigens was de tijd van de nationale recordhouder, 2 uur 24 min 22 sec, gezien de schandalige tonelen, die zich onderweg afspeelden, zeker niet slecht, want naast de slechte af zetting van de weg hadden de Italiaan se organisatoren ook bijzonder weinig zorg besteed aan het vastleggen van de afstanden. Alleen het vijf-kilometerpunt en de plaats waar de lopers keerden, lagen op de juiste afstand. De atleten bleven daardoor verstoken van tussen tijden, een onderdeel dat juist op een marathon van groot belang is. De wedstrijd kreeg daardoor veel weg van een spelletje poker, waarin de Fransman Combes, die ook deel uit maakte van de groep van dertien, die zich na ruim veertien kilometer had ge vormd, hoog spel speelde en verloor. Combes maakte zich kort na het keer punt, dat boven aan een lange helling lag, los en nam daarna een voorsprong van ruim 50 meter, die voortdurend groeide en na bijna 30 kilometer 2eker 200 meter bedroeg. De Fransman had het voordeel dat hij vrijwel niet gehin derd werd door de toeschouwers. Dat gebeurde de groep achter hem, met on der anderen Steylen, de Italiaan Ambu en de Belg Peiren, wel. Het was zelfs zo erg dat de flesjes thee de verzorgers uit de hand werden geslagen en platge- reden werden door de razende massa. Toen de Duitser Sievers met nog tien kilometer voor de boeg de aanval op Combes inzette, brokkelde de groep snel af. Combes' voorsprong slonk en van de achtervolgers kregen de Belg Peiren, die lange tijd het zware tempo- werk had gedaan, en de Italianen Am bu en Accaputto na 35 kilometer aan sluiting. Steylen en de Duitsers Sie vers, Riessner en Wiggershaus vochten tussen de uitlaatgassen van de steeds groeiende horde volgers vergeefs om terug te komen. Op de laatste vijf ki lometer vielen twee beslissingen. Bij de koplopers kon Accaputto het tempo niet meer volgen en Steylen werd ge broken door de in combine lopende Duitsers, die zich daarmee revancheer den voor de nederlaag, die Steylen hun half mei in Husum, waar de Nederlan der 2.19.07 liep, had toegebracht. In het stadion won Abu onder grote bijval de sprint voor Combes. Voor Marcel Peiren, de werker, restte de 3e plaats. Na de Duitse groep, die in de laatste kilometers ook uiteen was ge vallen. finishte Aad Steylen als zeven de. Van de overige Nederlanders deed Steylen's pupil, Wim Hol, het in zijn 4e marathon niet slecht. De Sliedrechtse timmerman bezette met een persoon lijk record (2.31.50,4) de 16e plaats. De 39-jarige Jacques Smits, die in 1957 bij de eerste zeslandenwedstrijd in Brussel ook deel uitmaakte van de Nederlandse ploeg, legde beslag op de 20e plaats. De vierde landgenoot, Louis Vink, die op de laatste kilometers in de duister nis herhaaldelijk de verkeerde kant op gestuurd werd, kwam als laatste nog net binnen de drie uur over de eind streep. BRESCIA De tienkamper Edward de Noorlander, een van de weinige Mexicokandidaten van de Nederlandse herenatletiek, die vorig jaar oktober in Japan tijdens de Universiade 7300 pun ten haalde en voor wie als eis voor uitzending naar de Olympische Spelen in Mexico eenzelfde totaal gold, bleef met 7272 punten slechts 28 punten on der die norm. Voor de lange Rotter dammer werd het speerwerpen fataal. De Noorlander, die op de eerste dag nogal wat was achtergebleven op zijn totaal van Tokio, was er op de tweede dag aanmerkelijk beter in. Hij liep met 15,0 seconden een goede tijd op de hor den, sprong 3,80 meter met de pols stok en liep met 4.20.1 een voortreffe lijke 1500 meter. De werpnummers, dis cus en speer, maar vooral het laatste onderdeel, vielen op het beslissende moment tegen. Bij discus vloog de schijf bij het inwerpen enkele malen ruim voorbij de veertig meter, maar in de wedstrijd werd het slechts 38,84 m. Een aanvankelijk door de jury als on geldig gekwalificeerde worp bij het speerwerpen had de Rotterdammer nog aan het begeerde totaal kunnen helpen. Na een protest van de Nederlandse ploegleiding mocht De Noorlander het nog eens proberen. De zenuwen speel den hem toen zodanig parten, dat hij nu werkelijk ongeldig wierp. Zij beste worp werd toen 48,40 meter. De Noorlander bezette in de tien kamp, die veel aan waarde had verlo ren, omdat de Duitsers een tweede garnituur hadden opgesteld en ook de sterke Zwitsers ontbraken, met slechts 25 punten achterstand op de Belg Les- pagnard, de tweede plaats. ABERDEEN De Engelsman Pe ter Buckley heeft zaterdag de wieler ronde van Schotland gewonnen. De bes te Nederlander in het eindklassement was Cees Koeken die als vijfde eindig de met een achterstand van één mi nuut en 41 seconden. De laatste etappe, een rit over 150 ki lometer van Mont Rose naar Aberdeen leverde een overwinning op voor de Engelsman Brin Jolly. Koeken werd vijfde. Het eindklassement luidt: 1. Buckley (Engeland) 20.57.36. 2. (Polen) Gawliczek (Engeland) 20.58.34 land) 20.58.38. 5. 20.59.17. 20.58.19 3. Harton 4. Bisland (Schot- Koeken (nederl.) VERA NICOLIC ...wereldrecord... LONDEN Dc 20-jarige Zuidslavi- sche atlete Vera Nikolic heeft zater dag in Londen het bewijs geleverd dat doorbreking van de grens van twee minuten op de 800 meter binnen bereik ligt. Tijdens de Britse dameskampioen schappen bleef Vera Nikolic slechts een halve seconde van die twee minu ten verwijderd. Haar nieuwe wereldre cordtijd van 2.00.5 betekende een ver betering met een halve seconde van het een jaar oude record van de Australische Judy Pollock. Nikolic, die twee jaar terug Euro pees kampioene werd, sleepte op de nieuwe Tartanbaan nog twee loopsters mee naar een goede tijd: de 18-jari ge Britse Lillian Board kwam tot 2.02.0 en de Amerikaanse Doris Brown tot 2.02.2 Ilja Keizer, Maria Gommers en Tilly van der Made, de Neder landse 800-meter-loopsters, die op de ke goede plaatsen bezetten, werd hier mee duidelijk gemaakt dat in Mexico zware strijd om de ereplaatsen zal moeten worden geleverd. Myrna van der Hoeven bevestigde in Londen dat zij dit seizoen tot de top van de 400 meter is doorgedrongen. De Haagse atlete, die vorig seizoen op de 400 meter 57,4 sec als beste prestatie liet afdrukken,, kwam dit seizoen sterk naar voren en liep reeds 53,9 seconden, een tijd waarmee zij zich onder de sterksten van dit moment schaarde. In Londen liet zij echter meer zien en verbeterde het Nederland se record met 0,1 sec tot 53,6 seconden. Het oude record stond op naam van Gerda Kraan (1962), Tilly van der Zwaar (1962), Hilda Slaman (1965) en Lia Louer (1968). Door deze prestatie staat zij tweede op de wereldrang lijst van dit seizoen: alleen Lillian Board was sneller met 53.5. FRANCORCHAMPS De 24 uur van Francorchamps is zondag gewonnen door de Duitse equipe Kaushen-Kelle neers met Porsche 911. De tweede plaats was voor Elde en Deprez met Ford Mustang. Rob Slotemaker, die met de Italiaan Teddy Pilette in een Alfa Romeo GTA reed, eindigde als zevende. De uitslag van de 24-uursrace luidde: 1. Helmut Kelleneers-Willi Kaushen (W-Dld) met Porsche 911 in 24 uur 4004,827 km (gem 166,876 km/u); 2. Leon Dernier-Yves Deprez (Belg) met Ford Mustang 3994,872 km (gem 161,227 km/u); 3. Emanuel Darinche-André Jungenet (Fr) met Porsche 911 3863,4 km (gem 161,227 km/u); 7. Rob Slote- maker-Teddy Pilette (Ned/It) met Alfa Romeo GTA 3665,670 km (gem 152,599 km per uur).

De Vallei | 1968 | | pagina 6