Verwarring over vertrek troepen irriteert Tsjechen Bijzonder slecht jaar voor Frans toerisme OOK VAKBOND TEGEN „KAZERNESOCIALISME" VERSTOPPING? Onsmakelijke handel Bedrijven mogen in E.E.G. meer samenwerken Mexicaans modebeeld Mi Kom terug, maar als toeristen... Brug over Jordaan heropend I VENTILATOR Smwlïeu" van krant en t.v. Omzet helft van normaal Proces-Ray zal op 12 november beg innen Uitspraak Eur. Commissie Liz Taylor (36) onderging zware operatie SCHANDAAL BEDREIGT REGERING IN ITALIË NADER BESCHOUWD Geïsoleerd CPN neemt niet deel aan conferentie Opstoppingen OPZEGGINGEN Waarschuwing voor Spaanse priesters Toekomst James Bond-achlig Overal rust Aanpassen Geen concurrenten Fondsen misbruikt DINSDAG 23 JULI 1968 NOG SÖVJET-MIGS BIJ PR G (Van een onzer medewerkers) 99 ILOV ICE De situatie rond het terugtrekken van de Russische troepen uit Tsjecho-Slowakije is verward en begint de Tsjechen te irriteren. In tegenstelling tot offi ciële verklaringen bleek gisteren plotseling dat op de militaire basis van de RussenMilovice40 km ten noord westen van Praag, een twintigtal jachtbommenwerpers (Migs) stond. Kranten en radio melden voortdurend troepenverplaatsingen naar de oost grens, richting Rusland, waaruit men kan concluderen dat Rusland inderdaad volgens afspraak zijn troepen terugtrekt, hoewel zondag de laatste Russische soldaat reeds officieel verdwenen had moeten zijn. schrik en woede van de drie Tsjechen een lange rij Migs ontdekten. De fotograaf maakte, volkomen in de war, toch nog een foto, waarop we vol gas in het heuvelachtige landschap verdwenen. Betrouwbaar officieel com mentaar op de aanwezigheid van de vliegtuigen is niet te verkrijgen. Aan de officiële kazernepoort verkla ren Tsjechische militairen dat er geen Russen meer in het kamp zijn. De bevolking denkt daar echter ge heel anders over, want de inwoners van het dorpje willen na enig aandrin gen wel vertellen dat er nog volop Rus sen in het kamp zijn, maar dat ze ge- isoleerd zijn. Alleen de officieren mo gen de poort uit, maar dan in burger, om moeilijkheden te voorkomen. Merkwaardig genoeg mag hieruit niet worden geconcludeerd, dat men haat koestert jegens de Russen. Het standpunt van de Tsjechen is: de Rus sen zijn onze vrienden en bondgenoten. Als ze hier willen komen, graag, maar dan als toeristen en niet in tanks en Migs. Opvallend is in dit verband het be richt in het partijblad Rude Pravo over het afscheid van de Russen in het oosten aan de Tsjechisch Russi sche grens, gisteren. Het blad meldt: „Onze vrienden hielden een pauze bij de grens, waar Tsjechen voor muziek zorgden en officiële personen afscheid kwamen nemen. De bevol king discussieerde vrijuit met de Rus sische soldaten. Een Russische militair zei: „Ik was hier nooit geweest, maar ik had al tijd gehoord dat Tsjecho-Slowakije zo'n aangenaam land is. Dat is waar en ik zal het in Rusland verder ver tellen". Een Russische officier zou gezegd hebben: „Ik heb me hier thuis ge voeld, al voel je je thuis natuurlijk altijd nog beter". De Tsjechische bevolking zou hierop gereageerd hebben met: Kom terug als toerist en laat je tanks thuis", al dus het blad. De Tsjechen verlangen kortom dat de Waar het echter in de huidige situ atie om gaat, is uiteraard de enorme militaire basis van de Russen ten noordwesten van de Tsjechische hoofd stad. Men zou van hieruit binnen enke le uren het regeringscentrum kunnen bezetten. Hoewel nu gemeld is dat de Russen met hun zware tanks en geschut dit kamp reeds hebben ontruimd en over de Poolse grens zijn verdwenen wordt dit door de Tsjechische bevolking ern stig betwijfeld. Gisteren reden we met chauffeur, fotograaf, en tolk naar het puur mili taire dorp Milovice, waar de openba re weg domweg ophoudt, omdat een streng bewaakt en volgens de borden „levensgevaarlijk" militair terrein be gint. Waar wegwerkzaamheden werden uitgevoerd, konden we dichter bij de militaire basis komen, waar we tot TEL AVIV De Damiabrug over de Jordaan is gisteren heropend voor het verkeer tussen Jordanië en het door Is raël bezette Jordaanse gebied. De brug werd in maart beschadigd, tijdens de Israëlische vergeldingsactie tegen de terroristenbasis te Karame. Sindsdien stond alleen de Allenbybrug open voor het verkeer tussen beide de len. Israël en Jordanië hebben onlangs een akkoord bereikt over de ontwikkeling van het verkeer over de Jordaan. DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de Communistische Partij van Nederland heeft gisteren een be richt van Radio Praag waarin de CPN werd genoemd volkomen vals genoemd. Volgens het door radio Praag omge roepen bericht zou de CPN haar in stemming hebben betuigd met het voor stel van de Franse communistische par tij om een Europese conferentie van communistische arbeiders-partijen te beleggen. Dit bericht is volkomen vals en heeft slechts ten doel om in troebel water te vissen, zo verklaart het dagelijks be stuur van de CPN. Het besluit met de mededeling, dat de CPN aan dergelijke conferenties niet deelneemt en geen enkele verant woordelijkheid wenst te nemen voor af spraken of handelingen van andere par tijen, al of niet in conferenties gedaan. ADVERTENTIE Uw koelte-leverancier. Ventileert, maar hoe! Hele rookgordijnen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Verticaal verstelbaar. Radio en TV ontstoord. Een Erres. Dus? Sierlijk van buiten en sterk van binnen. f39,- Tsjechoslowaakse militairen spelen een deunt>e ter gelegen heid van het vertrek van de Rus sische troepen. Het tafereeltje werd vastgelegd in een Tsjechoslowaakse garnizoensplaats, Michalovce, twin tig kilometer van de grens. Russen zonder omhaal vertrekken, zo dat beider wens tot blijvende vriend schap in vervulling kan gaan. 55 Een feit is echter, dat de troepen transporten soms slechts tien kilome ter per dag vorderen, zodat geweldige verkeersopstoppingen ontstaan. Russi sche troepen houden soms drie uur een druk kruispunt bezet om rustig over te steken. Toeristen die uit het oosten naar Praag komen, melden ernstige vertra gingen. „Als ze tijdens een oorlog ook zo slecht opschieten, verliezen ze ze ker", gromde een Tsjechische arts. Na de ontdekking van de Migs in Milovice zegt onze chauffeur: „Het zijn onze kameraden, maar de lom perds moeten nu wel opdonderen". Veilig terug in Praag heerst er alge mene vreugde over het feit dat we niet zijn gearresteerd vanwege de foto-op namen. De Tsjechen luisteren dan ook met zeer veel voldoening naar elk nieuw bericht van meer Russische troepen. Van onze correspondent OARIJS De Franse toeristenindustrie gaat een catastrofaal jaar tege- moet. Dit staat nu al vast, nog voordat de Franse vakantiemaand bij uitstek, augustus, is begonnen. Deze maand kan namelijk op geen stukken na meer goedmaken, wat in de af gelopen maanden is verloren. Men schat het verlies op ongeveer 45 procent, dus bijna de helft, van de normale omzet. Hierbij is men er van uit gegaan, dat augustus ongeveer eenzelfde resul taat zal opleveren als in de afgelopen jaren. Men houdt er namelijk rekening mee, dat als gevolg van de deviezen- beperkingen meer Fransen dan ge woonlijk hun vakantie in eigen land zullen doorbrengen. Het wegblijven van de buitenlan ders is wel de grootste oorzaak van deze malaise. Negen van de tien bui tenlanders hebben hun reserveringen voor de maanden mei, juni en juli opgezegd. Een aantal hotels in toe ristencentra heeft in mei en in de eerste drie weken van juni geen enke le gast ontvangen. Uiteraard heeft de Franse zuidkust hieronder het meest te lijden. Waren de hotels daar op 15 juli gewoonlijk voor negentig procent bezet, nu zijn ze nog niet eens half vol. Overal is nog volop plaats te krijgen, zelfs voor de maand augustus. Niet alleen de buitenlanders zijn weggebleven, maar ook vele Fransen. De gebeurtenissen in de maand mei hebben in tal van gezinsbegrotingen dermate grote gaten geslagen, dat men niet met vakantie kan gaan. Degenen, die hun vakantiegeld of een deel daarvan hebben kunnen redden, MADRID De Spaanse bisschoppen hebben de rooms-katholieke Spanjaar den gisteren gewaarschuwd geen vor men van geweld of partijvorming te ge bruiken „die in strijd zijn met de richt lijnen van de paus". De waarschuwing was vervat in een officieel communi qué dat werd uitgegeven na afloop van de Spaanse bisschoppenconferentie. De bisschoppen zouden zich met hun gezamenlijke verklaring vooral hebben gericht tot de priesters en monniken die steun verlenen aan de Baskische na tionalisten die herhaaldelijk bomaansla gen plegen en radicale groeperingen die samenwerken met de illegale ar beidersorganisaties. Ook extreem recht se katholieke priesters, die in Madrid en Barcelona regelmatig slaags raken met meer vooruitstrevende collega's, zouden worden bedoeld. TOKIO Tijdens een hittegolf in Ja pan zijn zondag 72 mensen verdron ken; zeven worden vermist. Miljoenen Japanners waren naar de kust gereisd om verkoeling te zoeken. geven dit liever uit in een goedkope kampeerplaats, dan in een duurder hotel. Daarom zijn de exploitatiecijfers van deze kampeercentra minder dra matisch dan die van het hotelwezen. Voor de middenstand in deze toeris tencentra is het verlies heel groot. Niet alleen geven de toeristen veel minder uit dan gewoonlijk, maar de buitenlan ders, die kennelijk nieuwe moeilijkhe den of stakingen vreesden, zijn met on gekende voorraden voedselconserven gearriveerd. Het vervoer deelt in deze slechte gang van zaken. Ruim honderdduizend reizigers hebben in de maanden mei en juni hun vliegtuigbiljetten naar Nice weer ingeleverd. De Franse spoorwe gen hebben in de drie vakantieweekein den van de maand juli vijftig procent van de extra treinen naar de zuidkust moeten schrappen bij gebrek aan rei zigers. TJRAAG De veertien miljoen inwoners van Tsjecho-Slowakije geloven langzamerhand hun eigen ogen en oren niet meer als zij de kranten le zen of de radio en televisie aanzetten. Men grijpt daar iedere gelegenheid aan om de liberale koers van Dubcek te ondersteunen en de draak te steken met de reacties daarop in de orthodox-communistische landen. Het is geen wonder dat de Tsjechen daarvan na twintig jaar van strenge se lectie en censuur smullen en elke krant spellen. Gisteren was het gesprek van de dag in de straten van Praag, waar alles normaal is, de straatinterviews die de televisie uitzond. Aan alle partijen werd gevraagd of partijleider Dubcek toch naar Mos kou moet gaan. Op één uitzondering na zei iedereen, dat hij dat vooral niet moest doen. Een vrouw van middelbare leeftijd voegde daar aan toe: „Dubcek moet niet gaan, want hij zou de enige niet zijn die toevallig ziek wordt in Mos kou". Dit geldt voorlopig als de meest ge durfde opmerking die de Praagse tele visie sinds jaren uitzond. In hetzelfde programma werd Hongaarse toeristen die aankwamen gevraagd naar hun me ning. Zij reageerden positief en wensten Tsjecho-Slowakije veel succes met de nieuwe koers. De Tsjechische leiders blijven er tevens nadrukkelijk op wijzen dat men zeker niet van plan is het com munistische kamp te verlaten en dat men, zoals in het verleden, alle mili taire verplichtingen zal nakomen. Het nieuwe bewind heeft echter nog geen enkele concessie gedaan aan Moskou. In Tsjecho-Slowakije is de stemming nu zo dat men voorstan ders van Novotny min of meer als verraders beschouwt. Het blad van de vakbond Pracé was gisteren het felst. Het publiceerde een ironisch stuk onder de kop „Het partij blad van Oost-Duitsland als geheim agent 007". Daarin wordt het zonder meer komisch genoemd, dat de Russi sche Prawda eerder wist dat er bij de grens van West-Duitsland Ameri kaanse wapens waren gevonden dan de Tsjechische politie. Pracé schrijft dat de twintig machi negeweren en dertig pistolen zeer ama teuristisch en opvallend waren ver borgen. Gesuggereerd wordt dat andere landen dan West-Duitsland en Amerika meer belang hadden bij de wapenvondst. De opgepepte berichten 'hierover in Oost-Duitsland noemt Pracé dan ook James Bond-achtig, alleen in dit geval veel gevaarlijker. De minister van Bin nenlandse Zaken Jozef Pavel sprak van een provocatie om de situatie in Tsjecho-Slowakije te dramatiseren. Hij deelde mede dat 't onderzoek zou wor den voortgezet. Pracé brengt verder de volgende grap: „Novotny liep dit weekeinde in het hartje van Praag in de zon met een paraplu boven zijn hoofd. Men wijst hem erop dat het niet regent, waarop Novotny antwoordt: „Maar in Moskou wel". Het blad van de vakbond voegt hier aan toe: „Gelukkig hij is er weer: de gezonde nationale trots is niet overleden gedurende twintig jaar. Anders zou men deze grap niet kunnen horen. De garan tie voor succes is een gezonde nationa le trots. Wij hopen dat ook onze vrien den dat zullen begrijpen. Het moet on ze vrienden namelijk een vreugde zijn als wij op de ruïne van 't kazerneso- cialisme een menselijk socialisme bou wen en betere betrekkingen met zuster partijen". Het partijblad Rude Pravo meldt met enige nadruk dat het hele land rustig is en dat berichten uit commu nistische landen over meer wapen vondsten pure onzin zijn. Voor zover valt na te gaan is inder daad nergens in het land onrust te be speuren. De directeur van de televisie ('n politieke functie) vond de situatie dusdanig dat hij gisteren toch met va kantie ging. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |JA|1P|| AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze.* llUUlilLHA MEMPHIS James Earl Ray is gis teren voor een rechtbank te Memphis, Tennessee, officieel in staat van be schuldiging gesteld voor de moord op ds. Martin Luther King. Het proces tegen Ray, die vorige week vrijdag van Londen naar Mem phis werd overgebracht nadat de En gelse justitie een Amerikaans verzoek om zijn uitlevering had ingewilligd, is voorlopig vastgesteld op 12 november. Men neemt aan dat het voor Kerstmis zal zijn voltooid. De zitting werd bijgewoond door 40 toehoorders, voor het merendeel jour nalisten. Van ieder van hen werd door middel van een gesloten televisiecircuit een opname gemaakt van gezicht en stem. DEN HAAG De koningin heeft gis termiddag op paleis Soestdijk ter aan bieding van zijn geloofsbrieven ontvan gen de ambassadeur van de federale republiek Nigerië, de heer Ignatius J. Dawer Durlong. BRUSSEL De Europese Commissie heeft het sein op veilig gesteld voor een aantal vormen van samenwerking tussen ondernemingen. In een „bekendmaking" heeft zij aangegeven welke vormen niet in strijd zijn met de verbodsbepalingen van de Europese verdragen. Daarmee weet het bedrijfs leven in West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux waar het aan toe is. De commissie staat positief tegen over samenwerking van kleine en mid delgrote ondernemingen, dienend om de concurrentiekracht te vergroten. Samenwerking van grotere onderne mingen is eveneens toegestaan, in ge vallen, waarin de gezamenlijke markt positie te zwak is om een merkbare vermindering van de concurrentie in de Europese Gemeenschap teweeg te brengen. De Commissie juicht op zich het aaneensluiten van ondernemingen toe, als middel om zich aan te passen aan de verscherpte concurrentie op de we reldmarkt. In het algemeen kan zij ak koord gaan met overeenkomsten tussen bedrijven, die ten doel hebben: de uitwisseling van meningen en ervaringen, gemeenschappelijk markt onderzoek, bedrijfs- en bedrijfstaks vergelijkingen, opstelling van statistie ken en calculatieschema's; samenwerking bij boekhouding, de gemeenschappelijke kredietgarantie, de oprichting van incassokantoren en kantoren voor bedrijfs- of belastingsad viezen; gemeenschappelijke uitvoering van projecten betreffende speurwerk en ont wikkelingswerk en verstrekking van op drachten daaromtrent; het gemeenschappelijk gebruik van produktie-, opslag- en transport-instal laties; de oprichting van werkgemeen- LONDEN Elizabeth Taylor heeft zondag in Londen een ingrijpende ope ratie ondergaan, zo werd gisteravond onthuld. Haar toestand werd beschre ven als bevredigend, er zijn geen com plicaties. Er is een gedeelte van de baarmoeder weggenomen, aldus de verklaring van het ziekenhuis. Aanvankelijk was gezegd dat de 36- jarige Elizabeth Taylor een kleine ope ratie had ondergaan, maar nadat er al lerlei geruchten waren losgebroken, be vestigde het ziekenhuis waar zij ligt, dat het een ernstiger operatie was ge weest dan men eerst had toegegeven. „Een belangrijke gynaecologische ope ratie", noemde het ziekenhuis gister avond wat er met de filmster is ge beurd. schappen voor het gezamenlijk uitvoe ren van opdrachten, als de bedrijven tenminste niet met elkaar in concur rentie staan; gemeenschappelijke verkoop, klan ten- en reparatie-service (indien de be drijven niet in onderlinge concurrentie staan) het voeren van gemeenschappelijke reclame; het gebruik van een gemeenschap pelijk kwaliteitsmerk. ROME De Italiaanse regering heeft gisteren het parlementslid en voormalig generaal Giovanni de La- renzo beschuldigd van politiek, mili tair en financieel misbruik van een Italiaanse inlichtingendienst tijdens een politieke crisis in 1964. De beschuldiging wordt geuit in een tot dusverre geheim rapport dat giste ren in het Italiaanse parlement werd bekendgemaakt. Het rapport is opge steld door een regeringscommissie on der leiding van generaal Enzo Lom- ba rdi. Het rapport spreekt De Lorenzo vrij van een poging tot een staatsgreep. Daarmee bevestigt het regeringsonder- zoek de recente uitslag van een pro ces dat De Lorenzo tegen twee journa listen van het linkse weekblad l'Es- presso had aangespannen. De journa listen konden echter niet worden ver oordeeld omdat zij inmiddels even als De Lorenzo tot parlementslid waren gekozen. In het rapport wordt De Lorenzo er van beschuldigd de regering te hebben gepasseerd bij het opstellen van een noodplan voor openbare orde, dat onder meer voorzag in 't oprichten van con centratiekampen en massale arresta ties. De generaal was indertijd hoofd van het nationale politiekorps, de Carabi nieri. Tevoren was hij leider van Sifar, de grootste Italiaanse inlichtingen dienst. Hij zou fondsen hebben mis bruikt en aanhangers hoge militaire rangen hebben gegeven. Het Sifar-schandaal deed de links georiënteerde regering schudden op haar grondvesten en vormt nog steeds een gevaar voor de interim-regering van premier Leone. De socialisten zijn vastbesloten de zaak tot op de bodem uit te laten zoeken. T)e strijd tussen Tornado in Dor drecht en Hagemeijer's Handel maatschappij in Amsterdam om de aandelen van de Industriële Maat schappij Berk-Beccon (BK) in Kam pen is op een benauwde overwinning voor het Amsterdamse bedrijf uitge draaid. Want een zege op punten van iets meer dan vijftig procent is be paald geen overtuigende knock-out. Tornado is met een belang van veertig procent een belangrijke aandeelhou der geowrden en als de beide kemp hanen niet op de een of andere ma nier een overeenkomst sluiten, zal de danig verstoorde rust bij Berk-Bec con zeker niet snel worden hersteld. Het lijkt ons voor de bijna achthon derd mensen, die bij het bedrijf in Kampen werken, toch al geen pretje te moeten zien hoe zij per advertentie worden verhandeld. "LJet vertrouwen in de leiding van het bedrijf heeft deze week een flinke deuk opgelopen, ook al heeft het personeel donderdag te horen ge kregen dat er in zijn positie geen ver andering komt. De vakbonden zijn nog niet gerustgesteld, getuige hun uitlating: „De zaak zit nog in een im passe". Het optreden van het bestuur van Ber- Beccon is in dit drama niet sterk ge weest. Wij kunnen ons best voorstel len dat commissarissen en directie anderhalve week geleden door het plotselinge bod (250 procent) van To rnado werden overvallen. Toch doet het vreemd aan dat het een slecht bod werd genoemd, terwijl Berk-Bec con in het geheim met Hagemeijer onderhandelde over een bod van 240 procent. Diezelfde dag 's avonds laat, maakte het bestuur van Berk-Beccon bekend dat ook Hagemeijer een bod van 250 procent had uitgebracht; meer niet. In de daarop volgende dagen bleef verdere informatie uit Kampen ach terwege, hoewel er door Hagemeijer en Tornado diverse niet te controleren berichten werden gelanceerd. Maar erger is dat de belangen van bijna achthonderd mensen werden verwaar loosd ten gunste van een onsmakelij ke handel in aandelen. l~)onderdag pas toen Hagemeijer zijn bod tot 260 procent had verhoogd, bleek dat het bestuur van Berk-Bec con zich officieel achter Hagemeijer had geschaard. Voor die tijd werd steeds gezegd dat de aandeelhouders moesten beslissen, maar dat het door de vakanties moeilijk was alle be langhebbenden te bereiken. Gezien de huidige verdeling van het kapitaal is deze belemmering voor Hagemeijer en Tornado niet zo groot geweest als voor het bestuur van Berk-Beccon Bijna alle aandelen van Berk-Beccon zaten in vaste handen van twee fami lies. Dit duidt erop dat de onzekere houding van het bestuur van Berk- Beccon eerder werd veroorzaakt door verdeeldheid in die families dan door vakantieperikelen. Tntussen valt nog te bezien of over- winnaar Hagemeijer behalve op ro zen ook niet op een paar blaren komt te zitten. Tornado kan met zijn veer tig procent Hagemijer behoorlijk dwars zitten als hij dat wil. Voor in grijpende beslissingen op het ge bied van statutenwijzigingen en der gelijke is in de regel een meerder heid van tweederde nodig. Ook al bestaat er wellicht geen gevaar dat Berk-Beocon onbestuurbaar wordt, zoals de directie van Hage meijer beweert, toch verkeert het be drijf in Kampen in een onmoge lijke situatie. Concurrent Tornado heeft immers voldoende aandelen om nauwkeurig in de potjes van BK te kunnen kijken. Het Poolse modehuis Telimensa heeft zich kennelijk laten inspireren door de komende Olympische Spelen; deze Mexicaanse creaties, waarvan de frisse kleuren het deze zomer zeker goed zullen doen, werden dezer dagen gepresenteerc in Warschau.

De Vallei | 1968 | | pagina 17